Nu „warmen" tegen c0aJ regen en kou (Sc/ti 'ckuttemalutu Verdwenen Soest 30M.IVN WINTERWARME JACKS WINTERWARfl/IE MANTELS nnodor NMB Scholen "competitie" weer van start rnrrnn nn 1/rvi i r-m i C 109,- tw^eTrèTWinter^rm, Spannend educatief beleggingsproject voor scholieren Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Museum Oud Soest Lezingen Nieuwe verhuurorgani Banden lek gestoken Snoepgoed gestolen atie in Eemland Nieuw bij drogisterij Super van Doorn 'Crème Syvita' van Dr. Vogel houdt de huid langer jong Studiekringen voor ouderen in Soest? instituut voor natuurbeschermingseducatie Wandeling in de 'Korte Duinen' Zondag 14 oktober: Soester KBO gaat 'Terug naar School' Aanrijding onder invloed Zaterdagavond in Petrus en Pauluskerk Jongerenmis: nieuw initiatief van r.k. jongeren in Eemland WOENSDAG 10 OKTOBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA 11 Nu Re, SOESTERBERGSESTRAAT 49A SOEST - TEL. 02155 - 2 35 84 Aan het begin van deze eeuw telde Nederland zo'n vijf miljoen inwo ners - nu zijn het er ruim drie maal zoveel. Voor de gemeente Soest was de groei nog veel sterker: van rond 5000 in woners in 1900 tot over de 40.000 nu. Veel van wat toen landbouwgrond was, of woeste grond, is inmiddels in de bebouwde kom komen te liggen. Vergezichten zijn verdwenen, maar ook veel van de woningen van toen staan er niet meer, om van de men sen van toen - die toch óók een bepa lend deel van het dorp waren - nog niet spreken. Museum Oud Soest aan de Steen- hoffstraat stelt regelmatig voorwer pen uit voorbije tijden ten toon, heeft meestal ook speciale exposities. Prentencabinet/Foto Astra bezit een grote verzameling foto's van het vroegere Soest, en ook het gemeen te-archief heeft tot doel de herinne ring aan het verleden niet verloren te doen gaan. Met name de foto's van deze drie instellingen geven een tref fend beeld van hoe het er hier vroe ger uit zag. Helaas blijkt echter bij in ventarisatie van de foto's, dat niet al tijd precies bekend is wat de foto voorstelt.Door publikatie in de Soester Courarit willen we de hulp van de lezers inroepen de ontbreken de gegevens aan te vullen. Daarom zal de komende weken steeds een oude Soester foto op deze plek wor den afgedrukt, met wat er (eventu eel) over bekend is, in de hoop dat er lezers zijn die er meer licht over kun nen laten schijnen. Voor de toe komst zal het ook mogelijk zijn dat lezers foto's opsturen waarvan ze niet zeker zijn waar het precies om gaat.Uiteraard zal in een volgende editie bekend worden gemaakt wel ke informatie er bij de Soester Cou rant is binnengekomen. De Volksuniversiteit te Soest biedt een serie dialezingen aanDe eerste lezing is getiteld 'Over land naar India', een reis door Turkije, Iran, Pakistan en India. De tweede lezing met 'Fietsen langs de frontlijn', een tocht door Zimbabwe, Zuid-Afrika, Lesotho en Botswana. Deze lezingen worden gegeven door Kees Swart, van huis uit sociaal geo graaf en nu bezig aan een opleiding tot reportagefotograaf. Aan de hand van een unieke collektie dia's zal hij een groot aantal karakteristieke en soms ook wonderlijke of bizarre aspekten van deze landen, die hij de afgelopen vijf jaar bezocht heeft, laten zien. De lezingen gaan alleen doohfrij'vol- doende belangstelling. Voor informatie kan men de Volksuniversiteit bellen. Maandag van 10.00-12.30 en donder dag van 10.00-13.30 uur, tel. 22195. Over land naar India Deze lezing start niet ver van de plaats waar die over 'Het andere Europa' op hield en brengt ons nog veel verder oostwaarts. De reis over land naar India is sinds de veldtochten van Alexander de Grote door velen gemaakt, maar bleef in de ogen van velen een hachelij ke onderneming, totdat deze route in de zestiger jaren door duizenden hippies en avonturiers herontdekt werd. In de jaren tachtig hebben religieus fanatisme en oorlogsgeweld een einde gemaakt aan het massale hasj- en goeroetoeris- me van weleer. Toch is het voor de en keling nog mogelijk met het openbaar vervoer door Turkije, Iran en Pakistan naar India te reizen. Dia's geven een in druk van de enorme verscheidenheid aan leefwijzen, sociale verhoudingen en landschappen tussen Istanboel en de Himalaya's. Ruim de helft van de lezing zal gewijd zijn aan India, dat de bizarre reis erheen meer dan waard blijkt te zijn. De veelheid aan culturen, land schappen en maatschappelijke proble men is hier minstens zo groot als in de landen die op de reis erheen ter sprake zijn gekomen. Datum: 25 oktober van 20.00-22.00 uur. Plaats: De Muziekschool, Kerkplein 1, Soest Docent: Dhr. K. Swart Prijs: f 7,50 per keer Fietsen langs de frontlijn Weinig delen van de wereld zijn zo'n complex geheel van landschappelijke schoonheid, etnische en culturele ver scheidenheid, sociaal-economische te genstellingen en raciale verscheurdheid als Zuidelijk Afrika. Reizen door dit deel van Afrika is dan ook even aangrij pend als fascinerend voor wie zich bui ten de door touroperators gebaande en door verkrampte machthebbers gepro pageerde paden waagt en doelbewust kiest voor persoonlijke kontakten met de zwarte bevolking. Tijdens deze dia lezing worden beelden vertoond die ge maakt zijn gedurende een individuele fietstocht van drieduizend kilometer door Zimbabwe, Zuid Afrika, Lesotho en Botswana en tijdens een internatio naal vrijwilligersprojekt in Lesotho. Culturele en maatschappelijke aspek ten maar ook impressies van landschap pen en de "couleur locale" zullen aan bod komen: onder andere de indruk wekkende ruines van Great Zimbabwe, manifestatie en latente tekenen van apartheid, traditie en modernisering in Lesotho, het dagelijks leven in Soweto en de natuur rond de Victoria Falls. Datum: donderdag 1 november van 20.00-22.00 uur Plaats: De Muziekschool, Kerkplein 1, Soest Docent: Dhr. K. Swart Prijs: f 7,50 per keer Voor informatie en/of aanmeldingen: Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Kerkplein 1, Soest Tel.: 02155-22195 Kantoor geopend: Maandag van 10.00-12.30 uur Donderdag van 10.00-13.30 uur behalve tijdens schoolvakanties De NMB Scholen "competitie" ging op 1 oktober voor de tweede maal van start. Het Griftland College te Soest is één van de tachtig deelnemende scho len die met twee groepen aan deze edu catieve "effectencompetitie", die door de NMB wordt georganiseerd, zal deel nemen. De competitie zal eindigen op 29 maart 1991. Aan de eerste competitie, die in de pe riode van 1 oktober 1989 tot eind maart 1990 werd gehouden, namen nog maar 45 scholen deel. Het enthousiasme was toen dermate groot dat de NMB besloot om deze landelijke competitie weder om te organiseren. De symbolische start van de competitie werd gegeven door de overhandiging van twee cheques a 10.000 gulden door de heer L.A. van Etten, directeur van de NMB Bank te Soest, aan de vertegenwoordigers van de deelnemende groepen. Primair doel van de competitie is om scholieren gedurende zes maanden practisch kennis te laten maken met het beleggen op de effecten- en optiebeurs. Hiertoe stelt de NMB Bank een bedrag van 10.000 gulden per deelnemende groep van een school ter beschikking, waarmee - via de NMB - daadwerkelij ke aan- en verkopen kunnen worden gedaan van aandelen, obligaties en an dere financiële waarden. De eventuele winst na zes maanden is voor de school, het eventuele verlies wordt gedragen door de NMB. Omdat het educatieve aspect voorop staat, verlenen medewerkers van het plaatselijke NMB-kantoor uitsluitend op het administratieve en informatieve In het verzorgingsgebied van het Regio naal Nutsbedrijf Eemland is een aantal verhuurbedrijven actief met het verhu ren van gaswarmwatertoestellen. De meeste toestellen worden verhuurd door GEMA, BOMA BV en het Re gionaal Nutsbedrijf Eemland. Het on derhoud van deze toestellen wordt door deze organisaties in eigen beheer uitge voerd. Naast deze verhuurbedrijven bestaat de Stichting Eemlandse Gasapparaten Service (Stegas), die gespecialiseerd is in het onderhoud van gastoestellen. Stegas is een samenwerkingsverband tussen RNE en erkende installateurs uit onze regio. Om deze krachten te bundelen is op ini tiatief van BOMA BV, GEMA, NV RNE en Stegas een nieuwe verhuuror- ganisatie Gasrent Stegas opgericht. Gasrent Stegas zal niet alleen met in gang van 1 januari 1991 de verhuur van gaswarmwatertoestellen gaan verzor gen maar ook de verhuur van cv-ketels. Om daarbij zoveel mogelijk aan de hui dige milieu-eisen tegemoet te komen zal extra aandacht worden besteed aan de verhuur van Hoog Rendement (HR) ketels en low NOx ketels. NMB-directeur Van Etten overhan digde de cheques aan twee leerlingen die meedoen aan het project. vlak ondersteuning aan dedeelnemen- de scholen. De scholieren nemen geheel zelfstandig en naar eigen inzicht de be leggingsbeslissingen. Maandelijks ont vangen de scholen een ranglijst met de ultimostanden van de portefeuilles. De ervaring bij de eerste competitie was dat in groepsverband ongeveer twintig scholieren per school - dikwijls onder leiding van de economieleraar - zeer en thousiast bezig waren. Vaak werd met verschillende commissies gewerkt, die landen, valuta en bedrijven analyseer den. Vervolgens werd er dan advies uit gebracht aan de groep en gestemd over het beleggingsvoorstel. Een 32-jarige bewoner van het Haze- pad kon snel wegrijden met zijn auto vorige week donderdag wel vergeten. Iemand had zijn rechtervoorband door gestoken. Hij deed hiervan aangifte bij de politie. Bij een inbraak vorige week donder dagnacht werd uit een clubgebouw aan de Nieuwegracht een grote hoeveelheid lekkernijen gestolen. De schade be-> diaagt twintig gevulde koeken, vijf Marsen, anderhalf ons drop, twintig pennywafels en dertig liter benzine. De dief is waarschijnlijk door een boven raam binnen gekomen. Door cv- ot warmwaterapparatuur te huren bij Gasrent Stegas, is men verze kerd van regelmatig onderhoud, con trole op het rendement en het verhelpen van eventuele storingen. Maandelijks zal de huurder via de RNE-voorschot- nota de huur moeten betalen. Bij Gasrent Stegas zijn thans 23 installa teurs aangesloten. In de praktijk zal de huurder nu het huurtoestel kunnen la ten onderhouden door de installateur waarbij men ook al andere onderhouds contracten heeft afgesloten. Bij even tuele storingen kan dan ook recht streeks contact opgenomen worden met diezelfde installateur. Aangezien voor een sterk regionaal betrokken invulling is gekozen, kunnen storingen over het algemeen snel worden verholpen. Door deze manier van werken ontstaat een meer persoonlijke band tussen installa teur en huurder, welke laatste op een prompte service kan rekenen. Naast het verrekenen van de huursom- men blijft RNE ook controleren of het onderhoud volgens vastgestelde nor men is uitgevoerd. Inlichtingen: NV RNE, Soest, telefoon 94411, dhr. A. Meeder. Een 100 natuurlijke crème, die het verouderingsproces van de huid ver traagt. Dat is het resultaat van een ont wikkeling waaraan specialisten van Dr. Vogel - de bekende "producent" van homeopathische en plantaardige geneesmiddelen - jarenlang hebben gewerkt. De "Crème Syvita" is een hy- po-allergene crème tegen rimpeltjes en kraaiepootjes, die de conditie van de huid aanzienlijk verbetert. De nieuwe crème is samengesteld op basis van de zuivere extracten van o.a. symphytum officinale, viola tricolor en centalla asiatica. Alleen al voor de geur zijn 40 planten gebruikt en de basis is volkomen natuurlijk. Uiteraard is bij de ontwikkeling geen gebruik gemaakt van dierproeven. De nieuwe crème is als dag- en nacht crème geschikt voor alle huidtypen. Ze is niet vet, trekt snel in en vormt dan ook een uitstekende basis voor make-up. Eén van de stoffen bevordert de aan maak van collageen, een hoofdbestand deel van het bindweefsel, dat de huid elastisch houdt en het ontstaan van kraaiepootjes en rimpels vertraagt. Ver der verbétert de crème de doorbloeding, en werkt verzachtend' en zuiverend. De nieuwe crème zit in een tube, die be ter afsluitbaar is en niet na ieder gebruik wemelt van de bacteriën, zoals met een potje vaak het geval is. De tube is ook niet van plastig waarvan het nadeel is dat er na gebruik lucht wordt aangezo gen, waardoor een restje crème - even tueel verontreinigd met bacteriën - niet naar binnen kan. De prijs van een tube "Crème Syvita" is opvallend laag: f 9,95. Dat geldt ook voor enkele andere crè mes die Dr. Vogel onlangs heeft geïn troduceerd en die bij de drogisterij van Super van Doorn verkrijgbaar zijn, zo als de crème Echinaforce(bij ontstekin gen zoals een koortslip - ook verkrijg baar in druppels voor f6,95), crème Ar- niforce (bij kneuzingen, verrekkingen en spierpijn) en crème Menthaforce (bij neusverkoudheid en hoest). Vrachtwagen bij Elinex peutertandpasta Een bezoekje aan de gezellige drogiste rij van Super van Doorn is ook om an dere redenen dezer dagen heel interes sant. In de winkel staat een bijzonder fraaie houten speelgoed-vrachtwagen - van een fors formaat - opgesteld, bela den met tubes Elmex peutertandpasta. Deze wagen kan bij aankoop van een tube Elmex-voor-de-kleintjes gewon nen worden door mee te doen aan een loterij, waarbij de streepjescode als lot dienst doet. Wie de streepjescode bij de kassa inlevert en zijn of haar naam en telefoonnummer vermeldt dingt mee naar dit uiterst begerenswaardig speel goed. Inleveren kan lot 20 oktober! Het lijkt niet uitgesloten dat Soest bin nen afzienbare tijd een aantal studie kringen voor ouderen krijgt. Dat is het voorlopige resultaat van het overleg tussen de Volksuniversiteit, de gemeen te, de SWOS en een aantal belangen groeperingen van ouderen, dat vorige week plaatsvond. De informatieve bijeenkomst werd bij gewoond door de wethouders Menne en Kingma (resp. Financiën en Welzijn) en door mevrouw H. Timmner, lande lijk coördinator van het project Studie kringen. Namens de Volksuniversiteit schetste voorzitter Willy Teuling het be lang van de diverse cursussen waarmee de "permanente educatie" gestalte krijgt. Sinds 1985 experimenteert de landelijke bond van Volksuniversiteiten met studiekringen van en voor ouderen, een fenomeen dat uit Denemarken stamt. Er zijn inmiddels zo'n 120 van dergelijke studiekringen in Nederland. Uit onderzoek is gebleken dat de krin gen een gunstige invloed hebben op de deelnemers. Ze worden meer betrok ken bij de wereld om hen heen, leggen vaker kontakten en voelen zich gezon der. De deelnemers bepalen zelf het on derwerp van hun studie, hoe het behan deld wordt en hoe het resultaat wordt vormgegeven. Mevrouw Timmner legde uit dat het bij de studiekringen niet in de eerste plaats gaat om "cognitief leren", maar om er varingen van mensen. De kans van sla gen is het grootste als er een begelei dingcommissie in het leven wordt ge roepen waarin zo veel mgoelijk organi saties vertegenwoordigd zijn. Samen- vereniging ter bevordering van het milieubesef Zondagmiddag 14 oktober wordt in Soest een natuurwandeling gehouden in het stuifduinen- en bosgebied "De Korte Duinen". Gidsen van I.V.N. Eemland verwachten de deelnemers om 14.00 uur bij het restaurant "De Korte Duinen" aan de Birkstraat, be reikbaar met CN-lijn 70. De belangstel ling gaat vooral uit naar paddestoelen en bosvruchten. De Korte Duinen vormen een woest terrein. Een zandverstuiving met daar omheen een gevarieerde begroeiing van naaldbomen, loofbomen en struikge was. In deze tijd van het jaar kunnen we bij gunstige weersomstandigheden paddestoelen verwachten. Bomen en struiken dragen weer vruchten. Zo zien we de eikels en de beukenootjes ver schijnen in allerlei kleuren, vruchten die voor de dieren als voedsel dienen en ze zo door de winter heen helpen. Ook is de herfst de tijd van de verkleu rende blaadjes aan de bomen, die zich voorbereiden op een periode waarin al les op een laag pitje komt te staan. Tege lijkertijd zijn de bladknoppen alweer aanwezig, waaruit in het voorjaar de nieuwe blaadjes tevoorschijn komen. Zo is de herfst een periode van voorbe reiding niet alleen op de winter, maar ook een beetje op het voorjaar. Bel voor nadere informatie 24701 (tus sen 17.30 en 19.30 uur). De hele maand oktober is men welkom op de tentoon stelling op Kasteel Groeneveld in Baarn, ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de landelijke IVN-organi- satie. Kom vooral kijken! werking is van belang om alle betrokke nen te bereiken, maar ook voor het aan boren van subsidiebronnen. De studie kringen mogen immers geen financiële drempel hebben. In de bijeenkomst werd, mede aan de hand van een flim, gesproken over de haalbaarheid van studiekringen in Soest. Het belang werd unaniem onder streept. Wethouder Kingma maakte duidelijk dat een studiekring een duide lijk andere functie heeft dan een cursus en daarom ook een andere opzet ver eist. Besloten werd dat een kleiner comité zich in de komende tijd gaat beraden op de uitwerking van de plannen en het op stellen van een subsidie-aanvraag. De Volksuniversiteit werd belast met de sa menstelling van dat comité. Zondag 14 oktober a.s., aanvang 14.30 uur, vertoont de Soester afdeling van de katholieke bond van en voor ouderen in "de huiskamer" van De Vijverhof de speelfilm "Terug naar school", een ko mische speelfilm over een zeer onge woon gegeven. Een Amerikaanse huisvader betreurt het dat hij in zijn jeugd zijn studie heeft beëindigd. Desondanks is hij een ge slaagd zakenman geworden. De ge schiedenis herhaalt zich. Ook zijn zoon verklaart vroegtijdig de universiteit voor gezien. Aanleiding voor zijn vader alsnog het goede voorbeeld te geven en zijn studie weer op te pakken. De bejaarde leerling maakt echter geen schijn van kans tot de universiteit te worden toegelaten. Een financieel do- ceurtje doet echter wonderen. Zijn komst blijft echter niet zonder gevol gen. De seniorstudent wordt verliefd op een beeldschone lerares Engels. 55-plussers met gevoel voor humor zul len aan "Terug naar school" veel plezier beleven. Toegang tot de besloten voor stelling is als vanouds gratis, echter uit sluitend toegankelijk voor 55-plussers. De politie hield maandagmorgen al om acht uur op de Richelleweg een 44- jarige automobilist uit Utrecht staande, omdat hij een lichte aanrijding had ver oorzaakt. Bij het onderzoek bleek de man naar drank te ruiken. Hij moest blazen en kreeg een rijverbod en een transactie van 250 gulden aangeboden. Aanstaande zaterdagavond (13 okto ber) vindt in de Petrus en Pauluskerk aan het Kerkplein on\ 19.00 uur een speciale jongerenmis plaats, die is voorbereid door een werkgroep van r.k. jongeren uit het Eemland-gebied. Het thema is "Geloven doe je niet in je eentje". Aan de viering wordt meege werkt door drie jongerenkoren uit de regio. De mis is vooral bedoeld voor jongeren in de leeftijd van 15 tot 30 jaar. Op die categorie richt zich de werkgroep, die bestaat uit tien jongeren uit Soest, Amersfoort en Hoogland. De eerste jongerenmis, die op 22 september in de Hooglandse Martinus-kerk werd ge houden, was een groot succes. De kerk zat goed vol en dat is voor de initiatief nemers reden genoeg om door te gaan op de ingeslagen weg. De werkgroep is begin dit jaar opgericht en bestaat uit vertegenwoordigers van vijf Eemlandse parochies: de Petrus en Pauluskerk (Soest-Midden), de Maria- kerk (Soestdijk) en de H.Familiekerk (Soest-Zuid), de Martinuskerk /Hoog land) en de Ansfriduskerk (Amers foort). Drie jongerenkoren - van Soest- Zuid, Hoogland en Amersfoort - verle nen hun medewerking. Iedere maand zo'n jongerenmis organi seren is niet haalbaar, aldus Angelique Nieuwendijk uit Amersfoort, die een van de initiatiefnemers is. De volgende jongerenmissen staan dan ook pas weer in maart (Mariakerh Soestdijk) en $pril (Ansfriduskerk Amersfoort) op het programma. De werkgroep wil niet alleen meer jon geren bij de kerk betrekken, maar ook het repertoire van de jongerenkoren wat beter op elkaar gaan afstemmen. Die blijken nu totaal verschillend, aldus Angelique. De ervaring leert dat jonge ren heus nog wel belangstelling hebben voor de vieringen, als dat op een aan sprekende en eigentijdse manier ge beurt. Vlotter "Er zitten meestal niet veel jongeren in de kerk, behalve als er een jongeren koor optreedt. Er worden dan andere liedjes gezongen, bijvoorbeeld op me lodieën van de Beatles, en het gaat alle maal wat gezelliger en vlotter," vindt Angelique. Het succes van de eerste jongerenmis in Hoogland bewijst dat 't leeft. "Anders zouden ze niet komen en het maar zonde van hun tijd vinden." Op 13 oktober vindt dus de eerste jon gerenmis in de Petrus en Pauluskerk plaats. Uiteraard zijn ook ouderen en jongeren dan de leeftijdsgroep van 15 tot 30 jaar van harte welkom. De drie koren treden gezamenlijk op als één groot koor onder leiding van de Amers- foortse dirigent Rudolf van Calcar. Op dinsdag 23 oktober krijgt de jongeren mis een vervolg met een thema-avond in dezelfde kerk met hetzelfde onder werp: "Geloven doe je niet in je eentje", waar de bezoekers kunneyi napraten. Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgeno digd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57,3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking! Ditmaal geen Soester mensen, geen Soester woning, maar een stukje van een muur, binnen de gemeente. We we ten zelfs waar het is, al vertellen we dat nog niet. Het is meer een raadsel: wat betekenen die inscripties, en hoe lang zitten die er al? Wie het weet zou ons nog wel een plezier doen met wat nade re informatie over die periode. Zouden er nog lezers zijn die ons wat verder kunnen helpen? We zijn benieuwd!

Soester Courant | 1990 | | pagina 11