c Bericht voor alle inwoners van Soest a\v K -SteLL VERFfr WAND Jean Telder 25 jaar cantor-organist MIE een griftland ihy t'/h: i [i'M ;1 ,':s <M Va' V (k.êfrekU 1 himUmti' nodiging SOES'S COLLEGE OP Z'N BEST '7 •-1 t' V I n V li Grootse hulde voor Soester kerkmusicus in Hilversum Waterink-toneel voor Welfare Soest Fractieberaad Progressief Soest Schotel Dakwerken 'Lindner kan niet voldoen aan eisen van hinderwet' 100.000,- winnen? TOERKOOP Reisburo Hilversum Onderzoek sonar PAGINA 14 ee. Schrijf de op- I wekelijks op >riefkaart. Nor- frankeren en, en van minimaal aan extra opge- postzegels, ui- binnen 8 dagen verschijnen in- i aan: GEHANDICAPTE 1EN OP HET is 510, AM Soest. ïg van de prijzen onder notarieel it plaats. De uit- ardt 14 dagen na ng van iedere in deze krant iceerd. een onbeperkt oplossingen in- teren van Stimu- 'engen bij deze ïartelijke dank in de gulle spon- /vensen U veel alezier en straks :en fijne mid- 'akantie. bto: Goos van der Wilt. Idelkoop biedt voorzitter ymbolisch het af scheids- p de achtegrond de heer ewerkers. Als geschenk hij hem een fraaie ge- - "De Rabobank is een ziek in zit" - waarna ook Veeren in de bloemen- «esloot zijn speech met over de Rabobank Soest Als het tegoed dan 3,5 en er werken 600 mede- ebben we nog niets meer n de afgelopen 25 jaar," ide jubilarissen voor. de heer Rintel, regio-di- s de landelijke Rabo-or- ide "coryfeeën" toe. Hij de democratische struc- nk: het recht van leden het beleid uit te oefenen nie van de plaatselijke bobank Nederland be- i op zaterdag geopend u zelf." Aan de andere eisen die een moderne c aan de medewerkers, maar daarvoor bestaat dingsprogramma. I beloonde het voorzit- tiun talrijke verdiensten indere onderscheiding. t van de troepen" over- de heer Van Veeren de speld en de heer Van il in het bezit was van het od - "bij bevordering" :mplaar. gedeelte volgde nog een e, waarbij tal van mede- ties van de Rabobank ippelen-Van Veeren en gelukwensten. l WOENSDAG 10 OKTOBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA 15 door Arie Wandelaar Zaterdagmorgen 6 oktober. Najaarsregen valt met bakken de he mel uit. Niet direct een weertje om in spiratie uit op te doen. Toch moet die er komen. Dat zit zo. Wat het voortbestaan van de Stichting Stimulans betreft wordt het nu toch echt vijf voor twaalf. Voor 31 decem ber '90 moet de accommodatie gron dig worden verbeterd, anders Aan dat invullen van dat anders kan, wil Arie niet denken. Maar ja, hoe breng je mensen in beweging om slui ting van een instituut, waaraan hon derden ernstig verstandelijk en licha melijk gehandicapte kinderen weke lijks levensvreugde beleven, te voorko men? "Schrijf dat heel Soest dertien weken achtereen mee moet doen aan de we kelijkse puzzel", adviseert Marie. Hierbij gedaan dus. Doe 't mensen!! Afgezien van de met de rebus te win nen prijzen maakt niemand Arie wijs dat met een investering van drie piek per week (extra postzegels) een boter ham minder gegeten, een biertje of borreltje minder gedronken wordt. Mocht 't wel zo zijn, kom dan maar bij Marie en Arie om de schade in te ha len. En verder? Wijn van "Chateau Stimulans" is nog steeds tegen een zeer redelijke prijs bij de beste Soester wijnhandelaren en restaurants verkrijgbaar, met daarbij de aantekening dat U dit kwaliteits product drinkt op het welzijn van kin deren die, met uitzondering van hun feestelijke wekelijkse uurtje aan de Birkstraat 131, letterlijk alles missen waarmee wij, gezond van verstand, lijf en leden, zijn bevoorrecht. En verder? "Heus, de aanhouder wint", veron derstelt Marie. "Schrijf daarom nog eens het rekeningnummer in de krant waarop geld kan worden gestort om de Birkstraat 131 ëen kans van overleven te geven". Daarom voor wie 'I nog niet weet: Ac tie Nieuwbouw Stimulans. Rabobank Soest. Postgiro 21.27.75. Rek. nr. 3599.43.500. En verder? Deze maand brandstof tappen bij Toyota-dealer Van Dolderen in de Burg. Grothestraat. Hardstikke goedkoop in vergelijking met andere tankstations. Van iedere getankte liter gaat er vijf cent naar de actie Nieuwbouw. "Bij Van Dolderen tanken is gehandi capte kinderen vreugde schenken", een vlag die in de maand oktober de lading volledig dekt. En verder? Vrijdag 19 oktober a.s., aanvang 20.15 uur, het tweede klassieke huisconcert bij de familie Jens. De bezitters van te lefoonnummer 25295 kunnen U er al les over vertellen. En verder? Een telefoongesprek die zaterdagmor gen zal de rest van dit "Rondje Soest" vullen. Aan de lijn Johan Baks. Als CDA-er in de Soester gemeenteraad één zittingsperiode (jammer genoeg) buiten beeld, actiever dan ooit werk zaam als docent op het Griftland Col lege. "We doen mee", luidt de eerste mede deling. "Dat is leuk", oordeelt Arie, "maar mag ik weten waarmee?" "We gaan er voor de actie Nieuwbouw Stimulans tegenaan"luidt de toelich tende verklaring. "Wie zijn we?", vraagt Arie, zich reali serend dat je van het CDA wel iets maar niet alles mag venvachten. "Domme vraag", stelt Johan Baks aan de andere kant van de lijn vast. "We zijn 1300 leerlingen van het Griftland College". En dan volgt, wanneer Arie met stom heid geslagen is, een opsomming van wat docenten en jongens en meisjes van deze tijd aan ideeën en plannen aanleveren om sluiting van de Birk straat te voorkomen. Een voorbeeld uit vele suggesties. In veel klassen wordt het niet van huis meenemen van leerboeken gehono reerd met een ludieke boete. De des betreffende leerling(e) is verplicht daarvoor boete te doen in de vorm van het verstrekken van een smakelijke tractatie voor eigen rekening. Tot nader order afgeschaft. Verklaring van Johan Baks, optredend als woordvoerder van de leerlingen die het betreft: "Wij als leerlingen hebben de mogelijkheden te doen wat wij wil len. Gehandicapte kinderen hebben al zo weinig en dat weinige mag zeker niet verloren gaan. Onze koekjes en snoepjes zijn een extraatje, de luxe er bovenop, de Nieuwbouw voor Stimu lans is een noodzaak." En verder? Er kwam geen eind aan de reeks voor stellen die voor het behoud van de Birkstraat 131 in ontwikkeling is. Werkgroepjes worden gevormd, span doeken met teksten zijn in de maak. Of Arie zin en tijd had op het Griftland College het werk van de Stichting Sti mulans toe te lichten? Zo hij niet door de bliksem wordt getroffen is hij 24 WNA.VITCSTS NVWLBEYAAUQ» i ii -"M v' v1 'i ,i! i Soesterbergsestraat 52, Soest. Telefoon 02155-12563 Hoe krijg je een protestantse kerk op een zaterdagavond propvol? Het ant woord op die vraag kon dit weekeinde gevonden worden in de Hilversumse Goede Herderkerk, waar de Soester cantor-organist Jean Telder zijn zilve ren jubileum vierde: een niet-alle- daagse gebeurtenis in het leven van een bepaald niet-alledaags mens. Als musicus heeft Jean Telder in Soest - waar hij sinds 1974 woont - zijn licht nogal onder de korenmaat gehouden. Het had trouwens niet echt veel ge scheeld of hij was organist geworden van de Open Hof of de Oude Kerk, voor welke functies hij destijds zijde lings werd benaderd, maar hij bleef trouw aan de Goede Herder - zelfs in de dubbele betekenis van dat woord. Tel der zit overigens al 38 jaar op de orgel- banken: "Als jochie van 15 speelde ik al uit de Psalmen en Eenige Gezangen tij dens evangelisatiediensten in Utrecht. Op een harmonium ja, zoals we thuis ook hadden. Mijn moeder speelde bij voorbeeld Johan de Heer en Stemmen des Heils ook op zo'n zuigplank..." Zijn eerste lessen kreeg hij van Pita van der Werff, later van de alom bekende Mees van Huis. Na een aantal jaren or ganist te zijn geweest van de Bethelkerk stapte hij over naar diezelfde Buurkerk, toen het kloppend hart van het City pastoraat in Utrecht (nu in de Dom kerk), waaraan de welhaast legendari sche naam van ds. Hans van der Werf verbonden blijft. Het dagelijks brood kwam intussen op de plank in het on derwijs en 's avonds studeerde hij aan het Hilversums conservatorium voor het staatsexamen orgel, wat hem in 1978 de "bevoegdheid I" voor kerkmu ziek opleverde: het hoogste wat een kerkmusicus in dit land bereiken kan. Ondanks zijn door-en-door gerefor meerde komaf paste Jean Telder snel in het zeer hervormde kerkmilieu en voor al ds. Hans van der Werf speelde daarin een centrale rol. "Hij heeft mij de ogen geopend voor wat er in de kerk wel en niet kan. Hij sloopte muren van behou dendheid, introduceerde nieuwe theo logische inzichten en bracht me aan het twijfelen over de vanzelfsprekendhe den van die tijd. Bovendien was hij een groot liturg." Na verschillende "aanvaringen" met zijn gereformeerde omgeving stapte Telder over naar de hervormde kerk. "Met hart en ziel," zoals hij benadrukt, en niet het minst vanwege de geringe belangstelling van de doorsnee-gere formeerden voor liturgie en kerkmu ziek in de breedste zin van het woord. In 1965 volgde zijn benoeming als cantor organist in de Goede Herderkerk in Hilversum, waar hij langzamerhand de ruimte veroverde om zijn inmiddels ge rijpte liturgische inzichten uit te dragen en uit te leven. In die jaren richtte hij de Hilversumse Cantorij op, die nog be staat maar zich minder met kerkmuziek bezighoudt. 'Kerkelijke discjockey' Sinds 1967 is Jean Telder in brede kring bekend ais programmamaker bij de NCRV, o.a. van het bekende "Te Deum Laudamus", en voor de christelijke om roep verzorgde hij tal van radio-uitzen dingen met orgelmuziek. "Een kerkelij ke discjockey", zo omschrijft hij zichzelf ironisch. Hij kent de meeste Nederland se orgels op zijn duimpje, ook doordat hij bestuurslid is van de Gereformeerde Organisten Vereniging en lid van de ad viescommissie orgelbouw van deze niet-zo-gereformeerde club. Dat is niet verwonderlijk als men bedenkt dat Tel der in zijn vroegste jaren eigenlijk orgel bouwer had willen worden en inmiddels zelf een kistorgel bouwde voor zijn Hil versumse kerk. Ook thuis, aan de Ei gendomweg in Soest, staat een instru- Steenhoffstraat 13 1'lfililHII 3764 BH Soest CM »Y Telefoon 02155 - 1 01 15 COMPUTERSUPPLIES Discettes Discette opbergsystemen Opbergbanden Kasten uur per dag oproepbaar. Aan wie smalend spreekt over "de jeugd van tegenwoordig" verzoekt Arie beleefd maar dringend de jon gens en meisjes van het Griftland Col lege in een andere categorie in te de len. Wat hem betreft zijn ze "Cum Laude" geslaagd voor een vak dat op iedere cijferlijst ontbreekt: SOLIDA- RITEIT. De toekomst, ook buiten de Birkstraat 131, ziet er met deze jeugd, met deze mentaliteit, anders uit dan wel eens ten onrechte wordt verondersteld. De Birkstraat 131 dicht? Na zaterdagmorgen 6 oktober zegt Arie uit *t diepst van zijn hart: "Aan mijn zolen". ARIE WANDELAAR ment dat hij grotendeels eigenhandig heeft gemaakt. "Ik liep als jochie al te watertanden bij orgelbouwer De Kolff in Utrecht, waar ik vaak rondscheumde - een fascine rend stuk techniek vond ik het. Maar m'n vader wilde niet dat ik dat vak koos en stuurde me naar de kweekschool." Tot enkele jaren geleden heeft Jean Tel der dan ook voor de klas gestaan, al bleef zijn hart voortdurend uitgaan naar de muziek. In de Goede Herderkerk kreeg hij daar voor - zij het niet zonder strijd - uitein delijk volop de gelegenheid: bij zijn twaalfeneenhalf-jarig jubileum als or ganist kreeg hij een - nieuwe - cantorij "cadeau", die inmiddels een zeer hoog niveau heeft bereikt, en temidden van dit uitgelezen gezelschap (en een opval lend groot publiek) vierde hij zaterdag j.1. dan ook zijn zilveren jubileum. Met de beide predikanten van deze Samen- Op-Weg-gemeente zit hij, tot zijn vreugde, gelukkig op dezelfde kerkmu- zikale lijn. "En zo hou ik 't nog wel een poosje vol." Liturgie Jean Telder is niet alleen een groot vak man, maar ook iemand met een bijna encyclopedische kennis en zeer uitge sproken kerkmuzikale opvattingen: "Ik ben een echte Werfiaan." De liturgie is hem ongelooflijk dierbaar en hij is wars van allerlei experimenten die geen recht doen aan de rijke traditie die ook in he dendaagse "hoog-kerkelijke" vormen nog doorklinkt. In hervormde kring is de liefde voor de liturgie aanzienlijk ho ger ontwikkeld dan in de gereformeer de en alleen al om die reden voelt Jean Telder zich - ondanks alle toenaderin gen in het oecumenisch proces - veel meer hervormd dan gereformeerd (wat hij deelt met tal van vooraanstaande Nederlandse organisten). Gereformeerden - en "laag-kerkelijk" denkende hervormden - hebben van ouds doorgaans weinig op met liturgie, constateert hij. "Ze willen geen moeilij ke toestanden. Het heeft vaak zo weinig niveau. Als er maar gespeeld en gezon gen wordt, het maakt niet uit, en als de mensen 't maar leuk vinden, denken ze, dus muzikaal is 't meestal zeer arm. Ze hebben meer oog voor de preek, de 'spijze der ziel', dan voor het ceremo nieel, dat nu eenmaal een wezenlijk be standdeel van de liturgie is. En boven dien willen ze er ook niet voor beta len..." "Liturgie dóet iets voor de geloofsbele ving", vindt hij. "Het is oneindig veel meer dan een spoorboekje voor de ere dienst, net als het gebouw waarin het zich afspeelt. Het is geen keurslijf, maar een leidraad, door de eeuwen heen ge vormd en in stand gebleven, waarbin nen je een ongelooflijke vrijheid van keuze hebt. Het is net als met een kerk: je kunt niet volstaan met een dak en wat muren, maar het moet ook een funda ment hebben. Daarvoor moet je de re gels van de kunst hanteren en de onder delen niet losmaken van hun context. Alles heeft een functie." Gedram van de schare Met zogenaamde experimentele dien sten heeft hij daarom weinig op. "Ik voel me er vaak diep-ongelukkig bij. Je gaat toch ook niet in je zwembroek aan een galabanket zitten of in een garage zitten eten, al smaakt het nog zo goed?" De gemiddelde kerkganger heeft daar misschien niet zo'n idee van, maar daar laat hij zich niet door weerhouden om zijn ideeën op ruime schaal uit te dra gen. "Als je de mensen iets te bieden hebt en voor je zaken staat, moet je je niet laten ontmoedigen door het ge dram van de schare die niks wil leren en het allemaal wel goed vindt. Een nogal elitair standpunt", geeft hij toe. "*t Is misschien niet mooi, maar ik Foto: Goos van der Wilt. houd op dat punt niet van concessies. Uiteindelijk probeer' je je handel zo goed mogelijk te verkopen, omdat 't goeie waar is." Dat blijkt bijvoorbeeld uit het feit dat hij in de Open Hof het initiatief nam voor een leerhuis over kerkmuziek en liturgie, dit seizoen ook in de Oude Kerk. Staat daar het mooiste orgel van Soest? "Er zijn geen mooie orgels in Soest. Ook het ofgel van de Qude.Kerk is eerfdijkPHet is bij de res tauratie"i'ri de 'grondig vérpest en klinkt veel te hard," Boek In de "uitverkochte" Goede Herder kerk - waar ook heel wat Soester fans van hem zich hadden verzameld i- be leefde Telder zaterdag zo'n beetje de dag van zijn leven. Tijdens het jubi leumconcert speelde hij een aantal werken van Bach en Krebs, waarvoor de menigte hem met een ovatie beloon de. De grote verrassing was echter de aanbieding van een boek met orgel- en koormuziek, speciaal voor hem - en uit respect voor zijn onbetwiste vakman schap - geschreven door een aantal zeer vooraanstaande Nederlandse organis ten/componisten die hij tot zijn vrien den en bekenden rekent: Herman Mei- ma, Johan van Dommele, Folkert Grondsma, Johan Spelde, Klaas Bartle- ma, Maarten Kooy, Willem Vogel, Tjal- ling Roosjen en een rijtje andere door luchtige orgel-namen. Het boek - dat allerlei variaties op het thema van "De Goede Herder" bevat en met die titel ook in de handel verkrijgbaar is - werd hem overhandigd door de bekende tekstdichter Wim Pendrecht. De mee-jubilerende Goede Herder- cantorij - met de Soesters Tjalling Roosjen aan het orgel en Liesbeth van den Bosch als cantrix - presenteerde daarvan tijdens de uitgebreide huldi ging een indrukwekkende selectie, die de jubilerende cantor-organist niet on bewogen moet hebben aangehoord. Vorige week woensdagmiddag zijn een honderdtal deelnemers aan de Welfare activiteiten aanwezig geweest in de kerkzaal van ziekenhuis Zonnegloren. Zoals altijd was het vervoer voor deze niet meer zo mobiele mensen van en naar hun huis weer uitstekend georga niseerd. Het onderwijzersteam van de Prof. Wa- terinkschool was bereid het door hen geschreven toneelstuk in drie bedrijven "Meneer Koriander en de krakers" nogmaals op te voeren. De première van dit stuk vond plaats ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van deze school en oogstte toen al veel lof. Het stuk was op het lijf geschreven van de Welfare. Immers, meneer Koriander (Etty Kruiswijk), die niets liever wil dan in zijn stoel zitten suffen, krijgt door Anna (Wietske Omvlee) met behulp van zijn lot krakers en ontvoerders om getoverde personeel weer belangstel ling voor zijn omgeving. Ook de Welfa re van het Rode Kruis houdt zich bezig met het activeren van mensen die - dik wijls gedwongen - aan hun stoel of huis gebonden zijn. De dolkomische situaties waarin me neer Koriander komt te verkeren zorg den voor veel hilariteit in de zaal. Mede door het vlotte en verzorgde spel van de overige spelers (Wil Buytenhuis, Cath- rien van Zijtveld, Wim ter Haar, Ammy van Buiten, Dick Vos en Maartje Mei link). De regie was in goede handen van Sarie Luijk en iedereen in de zaal kon alles verstaan, dankzij de geluidsver zorging door Wint van Renen. Het Maandagavond 15 oktober a.s. houdt Progressief Soest in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein openbaar frac tieberaad. Iedereen die de fractie wil spreken over een specifiek politiek pro bleem kan terecht tussen 19.30 en 20.00 uur na een telefonische afspraak met fractievoorzitter Leidje Tomassen (13452). Om 20.00 uur bespreekt de rractie met haar achterban de raads- agenda en begrotingsaangelegenheden. In overleg met het parijbestuur van P.S. heeft de fractie (Leidje Tomassen en Jan Visser) besloten Nel Koster te be noemen als fractie-assistent. Ze begint deze maand met haar werkzaamheden Ik geloofde 't wel zo langzamerhand, dus heb ik er paar maanden geleden een schotel gekocht. Zo'n ding waarmee je signalen van een stel satelieten op je tele visie kunt opvangen. Met het oog op de toekomst heb ik er meteen maar een aangeschaft waarop al het mogelijke te krijgen is. Ik kan u daarom mededelen dat zo'n kleine dertig stations tot mijn beschikking staan. Da 's mooi, zou je zo zeggen, maar een uitkomst voor al m 'n televisie-problemen kan ik 't niet noe men. Daarom blijft 't gevoel van on recht in mij woelen. Ik zal me nader ver klaren. Toen men jaren geleden in Soest besloot tot het aanleggen van een kabelaanslui- Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Telefoon (02155)-1 3014 Soestdijk Geen Stankwijk: Lindner, de doppenfabrikant op het Soester industrieterrein, kan blijkbaar - "na ruim 22 jaar stank veroorzaakt te hebben" - niet voldoen aan de eis dat bet bedrijf geen hinder mag veroorza ken voor de woonomgeving. Dat stelt de milieuvereniging Soestdijk Geen Stankwijk in een bezwaarschrift tegen de aangevraagde hinderwetvergun ning. Volgens de milieuvereniging kan het bedrijf ook na de reds gerealiseerde uit breiding niet aan de eisen tegemoetko men en de stank is niet verdwenen. Hoewel SGS meent dat de gemeente de aanvraag degelijk en serieus heeft, be handeld durft zij nauwelijks te hopen dat er een goede hinderwet komt waar aan ook wordt voldaan. "Wij zijn van mening dat Lindner, hoe technisch en van hoge kwaliteit zijn produkten ook zijn, nooit zonder dekking vooraf van de hinderwet een uitbreiding had mo gen realiseren," aldus het bestuur. De milieuvereniging constateert dat er tijdens piek-uren nog steeds stankover last zal zijn en meent dat de vergunning op losse schroeven komt te staan nu het bedrijf terugwil naar het drie-ploegen- stelsel. "Zo kan Lindner jarenlang aan vragen, weer intrekken en op deze ma nier zonder geldige hinderwet werken." Dat er voor Lindner zulke hoge eisen moeten gelden vloeit volgens de milieu- vereniging voort uit de gevaren voor de volksgezondheid, o.a. door de ligging van het bedrijf, "zeer dicht bij de woon omgeving", en het eventuele gebruik van gevaarlijke stoffen waarvan de sa menstelling volgens SGS geheim wordt gehouden. PVC en DOP zijn onaan vaardbaar, vindt de milieuvereniging, die verder stelt dat er nogal eens van laksoorten wordt gewisseld. "De enige mogelijkheid om dit risico te ondervan gen is zo'n optimale filterinstallatie en/ of naverbranding te eisen, dat het niet meer uitmaakt welke lakken Lindner gebruikt." Die eisen kan noch de gemeente, noch de inspectie opleggen en afdwingen, meent SGS, en daarom moet Lindner maar omzien naar een onderkomen dat veel verder van de woonwomgêving af ligt. "Daarmee zou tegelijkertijd een zeer begeerd stuk nieuw industrieter rein vrij komen," aldus de milieuvereni ging- U kent ons denkelijk nog niet, maar dat kan verande ren. Wij zijn een Toerkoop Reisburo dat in het hart van Hilversum gevestigd is (tegenover C A). Momenteel liggen de nieuwe wintergidsen bij ons klaar. Of het nu gaat om een sneeuwvakantie of een zonvakantie in de winter, onze deur staat voor u open. Als u, inwoner van Soest, bij ons, een compleet ver zorgde reis boekt, loopt u de kans korte tijd later 100.000 gulden rijker te zijnI Kerkstraat 86, Hilversum, Tel. 035-43414/43417 dankbare publiek beloonde de spelers met een donderend applaus en ook de Welfare betoonde haar dank door een bloemenhulde aan de spelers. Wie belangstelling heeft om ook eens een ochtend of middag, samen met ie mand van de Welfare, andere dingen te doen dan gewoonlijk of het leuk vindt als medewerk(st)er van het Nederland se Rode Kruis het leven van anderen wat op te vrolijken, kan contact opne men met mevr. T. Roest, tel. 20337, of mevr. R. Unkel, tel. 19837. Ook kan men op maandag 15 oktober a.s. kennis maken met het Welfarewerk, van 13.30 tot 15.30 uur in Honsbergen (Wiardi Beckmanstraat), waar door de Welfare een verkoop van handwerkar- tikelen gehouden wordt. De gemeente Amersfoort en het Ge westelijk Arbeidsbureau in Amersfoort werken samen aan een grootschalig on derzoeksproject voor het peilen van te korten op de arbeidsmarkt. Essentieel onderdeel van dit project is een bedrij- ven-enquête, die begin oktober ver spreid wordt onder bedrijven in zowel de commerciële als de maatschappelij ke sector. Het onderzoeksproject heet SONAR (Scholing Op Niveau voor de Arbeids- vraag in de Regio). Doel is een beter personeelsaanbod in de nabije toe komst te bevorderen. Daartoe worden onder meer de behoeften en verwach tingen van werkgevers geïnventari seerd. Alle bedrijven, instellingen en stichtin gen in de regio (inclusief Soest)met 5 of meer werkzame personen krijgen een vragenlijst toegestuurd (in totaal ruim 3000). De vragen in de enquête gaan over personeelsverloop, personeels- werving en opleidingen, zowel in de af gelopen periode als in de nabije toe komst. Op basis van de resultaten kunnen ge richte aanvullende scholingsprogram ma's opgezet worden, zodat op korte en op langere termijn een betere aanslui ting tussen vraag en aanbod op de ar beidsmarkt onstaat. De eerste resultaten van SONAR zijn naar verwachting in het voorjaar van 1991 bekend. ting voorde in woners werd tegelijkertijd een zeer onrechtvaardig besluit geno men. Die aansluiting vond men te duur voor die Soestenaren die in de optiek van de exploitant buiten de "reikwijdte" woonden. Om dat vast te stellen had men schijnbaar een passer genomen en een grote cirkel op de plattegrond van de gemeente gezet. Iedereen buiten die kring behoorde tot de "onrendabele wo ningen In die categorie zit ik en met mij vele Soestens, die dus feitelijk niet tot de gemeente behoren volgens deze zienswijze, maar die wel gemaand wor den aan hun normale gemeentelijke verplichtingen te voldoen. Meer dan twee jaar geleden begonnen mijn buren en ik daartegen te ageren. We kregen van de gemeente een schrij ven waarin werd meegedeeld dat we ka bel konden krijgen als we zelf het groot ste deel van de kosten, oplopend tot een milletje drie, vier de man, wilden beta len. Een volslagen verwerpelijke ge dachte natuurlijk. Als men dezelfde normen zou hanteren bij de aanleg van gas, water, licht, riolering en telefoon, hurkte ik met de mijnen nog steeds bo ven een gat in de grond, kookten we op een houtvuurtje, zaten we 's avonds bij elkaar bij kaarslicht, moest ik m'n drink water uit de regenton halen en kon ik m'n contacten met de buitenwereld slechts per postduif onderhouden. Alle inwoners van Soest zijn gelijk, dus moe ten ze ook over dezelfde algemene voor zieningen (en volgens mij hoort kabel televisie daar ook bij) kunnen beschik ken. Een halfjaar geleden kregen we van de gemeente bericht dat er een bijeenkomst zou worden gehouden waar onder ande re over uitbreiding van het aanbod op de kabel én de problematiek van de "on rendabele woningenzou worden ge sproken. Inmiddels stond vast dat in hel kabelpotje een boel centjes zaten waar mee practisch iedere inwoner van een aansluiting kan worden voorzien. Op die meeting werd positief gepraat over de"vergeten" groep. Tevens werd er zeer welwillend door de aanwezige wethou der en gemeenteraadsleden gereageerd op het verzoek van een gedeelte van de Turkse inwoners om een eigen Turks Station op de Soester kabel toe te laten. Met gemengde gevoelens hoorde ik dat laatste aan, want dat kost ook nogal wat stuivers en dat gaat toch, hoe je 't ook be kijkt, weer ten koste van de mensen die helemaal nog geen kabel hebben. De betreffende Turkse broeders hebben die aansluiting natuurlijk al, anders kon den ze niet vragen om dat speciale sta tion. Die aansluiting misgun ik hun geenszins, integendeel, maar éérst ho ren natuurlijk de "onrendabelen "aan de beurt te komen. Dat zullen ze zelf ook zeker vinden. Desondanks zag 't er een halfjaar gele den voor "ons"gunstig uit. Maar tot nu toe is er niks gebeurd en moet die grote groep Soesters 't nog doen met de mast op hun huis en met vaak een slechte ont vangst van Nederland en Duitsland. Daarom geloofde ik 't wel en schafte ik me zo 'n grote schotel aan. Maar daarop zitten juist niet de zenders waarom 't voor een goede ontvangst draait: Neder land, Duitsland, België en Engeland. Wél heb ik nu dan RTL4 en Eurosport. Da 's dan in ieder geval meegenomen, maar Nederland twee en Duitsland t wee en drie is bij minder goed weer nog steeds niet te pruimen. Wél heb ik nu via de schotel in de aanbieding o.a. Rai Uno en due, TV Espana, Sat 1, RTL plus, MTV, Childrens Channel La Cinq, twee zenders uit Noorwegen, 3 Sat en nog meer van dat mmois. Er wordt in Soest gedacht aan uitbrei ding van het aantal zenders op de kabel. Dat kost nogal wat. Zenders als de Franstalige TV5 zijn in de picture, heb ik me laten vertellen. Vrienden, grote onzin. Ik weet waarover ik 't heb, want van al die bijna dertig zenders die ik kan krijgen, kijken we hoogstens af en toe naar twee er van. Want wat moet je nou met Rai Uno of met TV Norge? In Hil versum zit Italië al een tijd op de kabel. Ik heb een enquête gehouden; geen hónd kijkt ernaar, want je kunt er niks van verstaan en voor 't Italiaanse voet balhoefje 't niet te doen, want dat komt al uitgebreid op de Nederlandse zenders aan bod. In de Radiostad zit ook een Russische zender op de kabel. Ludiekenals 'tniets heeft gekost moet dat kunnen, maar als er een grote investering voor nodig is, vind ik 't weggegooid geld. Het is natuurlijk aardig om een hele hoop zenders tot je beschikking te heb ben, maar de praktijk wijst uit, in Hil versum en bij mij thuis, dat men toch voor 't gróótste deel naar de Neder landstalige stations kijkt, dan naar de Duitstalige, dan de Engelstalige en maar zéér zelden naar de overige kana len. En aangezien de "onrendabelen" niet eens hun vaderlandse omroepen be hoorlijk kunnen ontvangen, vind ik dat die groep prioriteit verdient. Anders moet 't college van B. W. maar eens een avondje bij mij thuis komen kijken. Een glaszuivere ontvangst van een de bat in Sevilla op TV Espana via de satel liet, maar "Zeg 'ns A op Nederland twee via de ouwe mast ziet er knap mis tig uit. "Jullie krijgen die kabel", is een half jaar geleden beloofd. Dat zal dan wel. Maar als 't kan dan wel vóór de Olympische Spelen van 1996! Peter Koelewijn.

Soester Courant | 1990 | | pagina 15