I X *5 MINIPOSTER 30X45 cm slechts iS ucsn o/ron scliociimltcr VAN UW MOOISTE FOTO ADVISIE RADE TAPIJT Werkgroep gaat enthousiast aan de slag voor behoud van 'cultuurgoed' Eng U wenst snelheid en kracht? Wij leveren Compaq. Politie voorziet fietsen van postcode FOTO «VIDEO* AUDIO 'Laatste' handtekeningen-actie voor behoud Soester Natuurbad Bang&Olufsen i 'De Molensoos moet gewoon weer open!' fotó©- :n dienst (m/v) 1/V 'V fR M/V B.V. Swinkelspleit voor 'milieu-accountancy' Bel voor meer informatie: 02155 - 11434 1 ^COMPUTER CONSULTANTS B.V WINKELCENTRUM "HARTJE ZUID" - SOEST - TEL 12874 Machtigingen gevraagd voor 'vier-in-een-actie' Herverdeling geld moet uitbreiding mogelijk maken Meer geld voor peuterspeelzalen Visser wil snel uitspraak over De Windhond BOUWEN? Inbraak Buntweg Raad staat voor moeilijke keuzen Einde woningbouwmogelijkheden in zicht Ooit kiest u voor mooist Initiatief van oud-oprichters jongerencentrum PAGINA 2 WOENSDAG 10 OKTOBER 1990 L. 02155 - 10762 V. in Soest is een van de abrikanten met een i assortiment en met een -ing. PARADE maakt deel a, waar all-over-the-world :en. 'an: akgebied zal liggen in: rd staan van onze ie statistische werk- naar iemand met: ïnschappen en een voor cijfers /MEAO-niveau onele werkomgeving den. snt, kunt u uw schrifte- an uw curriculum vitae, 'eteringpad 7, E B.V. -inrichtingen, allaties. ?en. installaties. d willen rote en kleine erhoud kun- kleine instal- geleid willen de centrale estaan uit: leden voorraden in van tele- SOESTER COURANT PAGINA 3 chten aan: Sinds vorige week heeft Soest een offi ciële werkgroep van deskundigen die zich gaat buigen over de mogelijkhe den om van de (Zuider) Eng een echt landschapspark te maken. Dat park moet de Eng in zijn oude glorie terug brengen en het unieke stuk Soester "cultuurgoed" voor de toekomst veilig stellen. Wethouder Mieke Swinkels (Milieu) in troduceerde de werkgroep maandag avond bij de pers en kenschetste haar al op voorhand als een ploeg "enthousias te mensen". De werkgroep bestaat uit Linda Sibeijn (afdeling Groen gemeen te Soest) en de heren H. Korten (rent meester Goois natuurreservaat), G. Duêrmeijer (architect), H. Kampf (na- tuurtechnicus) en H. Pronk (agrariër), aangevuld met stedebouwkundige A. van Dongen en wethouder J. Visser (R.O.). De werkgroep hoopt de ge meente binnen ongeveer een jaar een concreet plan te kunnen voorleggen. Wethouder Swinkels noemde het Eng- plan een aantrekkelijk onderdeel van haar portefeuille ("dit verschaft meer genoegen dan alle verkeersproble men") en sprak lovende woorden aan het adres van alle mensen en organisa ties die zich in het verleden al hadden ingezet voor het behoud van de land schappelijke en cultuur-historische waarden die de Eng in Soest vertegen woordigt. "Het is aan hun belangeloze en idealistische strijd te danken dat we zo'n plan nog kunnen gaan maken," vond ze. "Uit alle lagen van de bevol king is men destijds op de bres gespron gen voor de Eng, tegen de aanleg van een weg eroverheen en tegen verdere bebouwing." Ze noemde in dat verband de eerdere aantastingen van het gebied een "knabbelbeleid waar we nu spijt van hebben". Taboe Alle lof zwaaide ze toe aan haar collega- wethouder Jan Visser, exponent van Progressief Soest, die dit voorjaar het plan lanceerde om de restanten van de Zuidereng onder te brengen in een landschapspark, waardoor een duide lijk taboe was gelegd op verdere aantas ting. "Het is de verdienste van de ge meenteraad dat die zich tapijtbreed achter dat plan heeft gesteld," aldus Swinkels, die dat blijk vond geven van toekomst-gericht denken. "Ons land is al doorzeefd met autowe gen en niemand heeft er behoefte aan de laatste stukjes groen prijs te geven. Rust en natuur zijn ook welzijn. Tot nu toe hebben we eigenlijk roofbouw toe gestaan," aldus de wethouder. Ze wees o.a. op de bouw van Zonnegloren in het bos: "Toen moest dat wel, nu zouden we daar anders over denken." In deze tijd dienen bestuur en bevolking zich bij iedere stap te realiseren waar ze mee bezig zijn, vond ze. Daarom pleitte ze nog eens voor de invoering van een COmPAa Advisie Computer Consultants b.v Vredehofstraat 13, 3761 HA Soest vorm van milieubeheer - "milieu- accountancy" - waarbij iedere vierkan te meter die wordt opgeofferd aan bij voorbeeld woningbouw verplicht wordt gecompenseerd met een vierkante me ter natuurgrond die definitief behouden blijft voor het nageslacht. "Dan ben je goed bezig." 'Heilige koe' Haar collega Visser herinnerde aan de Indianen die als ze klei nodig hadden voor het pottenbakken eerst de Grote Geest om toestemming vroegen. "Ze hadden meer eerbied voor de grond dan wij. Daarom gaan m'n haren recht over eind staan als er illegaal in het bos wordt gebouwd of als er bulldozers in het wei land gaan graven." De Zuidereng is vol gens hem terecht verheven tot een "hei lige koe" in de plaatselijke politiek. "Ie der Soester vindt dat je eraf moet blij ven, maar als je al die maïs ziet en je de verhalen van Rinke Tolman herinnert, dan is er toch wel heel veel veranderd. Het zou fijn zijn als dat weer terug zou komen." Visser - "ik heb 16 jaar lang geprobeerd de Eng te behouden" - toonde zich in zijn nopjes over de voortvarendheid waarmee zijn plan wordt aangepakt. "Toen ik het in maart lanceerde wist ik niet dat ik de uitvoering zelf een beetje in handen zou hebben." Hij was zeer ge lukkig met een collega die het Eng-ge- voel met hem deelde. "Dan moet 't luk ken." 15 jaar te laat De werkgroepleden zelf wijdden zich vervolgens aan het afgeven van opgeto gen credo's over hun betrokkenheid bij de Eng. Opvallend was vooral de posi tieve opstelling in de richting van de boeren, wier medewerking bij de plan nenmakerij voor het herstel van de oor spronkelijke flora en fauna als onont beerlijk wordt beschouwd. Werkgroep lid Pronk - afgevaardigd namens boeren en tuinders - reageerde lakoniek op de liefdesverklaringen en wees er droog weg op dat Soest eigenlijk 15 jaar te laat is met het plan. "Toen was de Eng nog grotendeels eigendom van de gemeen te. Bij de verkoop van de grond hadden beter voorwaarden gesteld kunnen worden, want nu zit er voor de boeren ook een financiële kant aan het plan." Een vijf man sterke politieploeg onder leiding van brigadier A. Ophorst is maandagj.l. begonnen met het project "postcode graverenDat gebeurde bij de basisschool De Bron aan de Sweelinckstraat in O verhees, waar zo'n 200 fietsen van post code en huisnummer werden voorzien. Het grote voordeel van deze inscriptie is dat - bij on verhoopte diefstal - de politie in elk geval een uniek nummer ter beschikking heeft. Bovendien kan de eigenaar, als de fiets eventueel wordt teruggevonden, snel op de hoogte worden gebracht. Foto: Goos van der Wilt. Alle Soester(bergse) basisscholen zijn door de politie bena derd om aan het project mee te doen. De scholen hebben en thousiast gereageerd en maandag beet De Bron dus de spits af. Dinsdag volgde de Prof. Waterinkschool in het Smitsveen. In de komende maanden komen de andere scholen aan de beurt. De politie verwacht in totaal zo 'n tweeduizendfietsen te grave ren. De activiteit is een onderdeel van de wijkgerichte politie- aanpak en wordt uitgevoerd door de wijkteams. Alleen van negatief en dia Aanbieding geldig t/m 27-10-1990 9.95 "Uw handtekeningen zijn helaas weer nodig. Nu hebben we een hele goede manier bedacht om te voorkomen dat het wéér een eindeloze papierverspil ling wordt." Dat schrijven de actie groepen Soest Alarm, Oh Oh, Natuur behoud Soest en Gemeentebelangen Groen Soest (inmiddels een politieke partij) in een gezamenlijk uitgegeven pamflet, waarmee sympathisanten worden opgeroepen nog één keer te te kenen "om het Natuurbad te behou den en de Soester bossen te bescher men". Het pamflet wordt deze week op ruime schaal verspreid. De bedoeling is dat mensen die het ermee eens zijn één handtekening zetten, waarmee zij de actiegroepen machtigen ook namens hen bezwaarschriften in te dienen tegen de plannen van project-ontwikkelaar Taphoorn, die in Soestduinen een nieuw "Natuurbad" wil aanleggen, compleet met hotelaccommodatie, ap partementen en andere voorzieningen. "Deze bezwaarschriften krijgen zo het gewicht van duizenden Soesters," aldus de actiegroepen, "en u wordt niet steeds lastig gevallen door de post erover. Bo vendien, en dat is verschrikkelijk han dig, kan die verklaring gebruikt worden in de hele verdere procedure." Belachelijk, maar ja... De organisaties voorzien in de toe komst een gang naar de gemeente, de provincie en de Raad van State, dat laatste zowel voor een schorsingsver- zoek als een bodemprocedure, zodat er eigenlijk sprake is van een "vier-in-een- actie". De ontvangers van het pamflet wordt voorgehouden dat hun handte kening voor al die keren tegelijk geldt, al vinden de actiegroepen het belache lijk dat ze steeds opnieuw bezwaar moeten maken: "De gemeente en de provincie weten immers allang hoe wij erover denken, maar ja... zo zit het nu eenmaal in elkaar - als we ooit een keer- Voor de peuterspeelzalen in Soest lij ken betere tijden aan te breken. Een meerderheid van de raad is voorstan der van extra geld voor peuterspeel- zaalwerk. Met een bedrag van 70.000 gulden kan begonnen! worden de enor me wachtlijsten w'eg te werken en de opvang uit te breiden. Bovendien zou de Stichting Kindercentra een coördi nator aan kunnen stellen, een zaak waar de raadsleden ook een groot voorstander van zijn. In de begrotingsbespreking van de com missie welzijn nam WD-gemeente- raadslid Neks Blommers het voortouw bij het punt peuterspeelzalenwerk. Haar voorstel werd direct ondersteund door de collega's, van Gemeentebelan gen Groen Soest, de PvdA, Progressief Soest en D66. CDA en GPV/RPF/ SGP hadden geen oordeel. In het voorjaar was er al gediscussieerd over geld voor de peuterspeelzalen. Bij de samenstelling van de begroting was aan de diverse fracties gevraagd waar zij hun priortiteiten aan gaven. Daar kwam uitbreiding van peuterspeelzalen bij de meeste fracties als nummer één uil de bus. Ondanks de prioriteit van de mees te raadsleden, gaven burgemeester en wethouders te kennen dat er geen geld was voor een dergelijke uitbreiding. Het liberale raadslid Blommers was daar verbolgen over. Zij vond dat B W niet zomaar een wens van de meer derheid van de raad naast zich neer konden leggen. "Wanneer we de peu terspeelzalen niet de hoogste prioriteit geven, lopen we het gevaar dat kinde ren een achterstand oplopen." aldus Neks Blommers. Ook het belang van een betaalde coördinator werd aange kaart. Volgens de raadsleden gaat er te veel geld om - in totaal 750.000 gulden - in de Stichting Kindercentra, om dat aan vrijwilligers over te laten. Wethouder Frans Kingma kon zich vin den in de wens van de raadsleden. Hij vroeg zich alleen af waar dat extra geld dan vandaan moest komen. Suggesties van de raadsleden kreeg hij niet. Die meenden dat het de taak van de wet houder was. Volgens PvdA-raadslid Kees Boerkoel waren er tijdens de be grotingsbehandelingen diverse herver- delingsmogelijkheden naar voren geko men. tje onze bezwaren niet laten horen kun nen de plannen doorgaan". In de toelichting op de actie passeren de inmiddels bekende argumenten nog eens de revue: de appel-en-een-ei- verkoop van het bad aan Taphoorn, de medewerking van de raad ("om duiste re redenen en na talloze geheime verga deringen") die zich vervolgens niets van de bezwaren aantrekt, etc. Verder wordt tevens gewezen op de stormach tige opkomst van Gemeentebelangen Groen Soest en de rol die wethouder Jan Visser (Progressief Soest) in de kwestie is gaan spelen sinds hij - aldus de actiegroepen - "om" is en de bouw plannen probeert door te drukken. Kans Volgens de tekst is er nog steeds een kans het Natuurbad te behouden en een nog grotere kans om de bouwplannen in het bos te verhinderen en het bosmilieu te redden. De ondertekenaars van de "steunverklaring" verbinden hun naam aan de volgende standpunten: "Ik vind dat het Soester Natuurbad voor de be volking en met name de jeugd behou den moet blijven", "Ik ben tegen de bouwplannen op het terrein van het Soester Natuurbad en in de omliggende bossen" en "Ik onderschrijf de pogin gen (van de actiegroepen) en machtig hen namens mij bezwaar te maken te gen de bouwplannen ten koste van de Soester natuur"Het is de bedoeling dat de handtekeningen rond 14 oktober binnen zijn. Volgens Henk van Arkel (Soest Alarm) is de vernietigende kritiek die de PPC op het bestemmingsplan Landelijk Ge bied heeft laten horen geen onwelkom incident, al stemmen de deskundigen juist met het Natuurbad-plan nagenoeg volledig in. "Als niemand bezwaar had gemaakt was het plan al goedgekeurd, dus een handtekeningen-actie heeft duidelijk zin. 't Helpt misschien nét het beetje dat je nodig hebt." Van Arkel meent dat de provincie het plan er al leen doorheen kan loodsen als er nu geen bezwaren meer zouden worden in gediend. "Maar komen er wel (en veel) bezwaren, dan zal de provincie het plan doorverwijzen naar het nieuwe bestem mingsplan." "Al drie jaar zijn we aan het heen- en-weer schrijven tussen de gemeen te en de stichting die de Windhond wil herbouwen, waarbij we elkaar al lerlei vage beloften doen en hoop ge ven. Morgen leg ik alle correspon dentie voor u ter inzage en dan zou ik graag zien dat u een duidelijke uit spraak doet." Dat zei wethouder Jan Visser vorige week in de vergadering van de raadscommissie Ruimtelijke Ordening. Al jaren ijvert een gezelschap Soes ters voor de herrijzing van de molen die in vroeger tijden op de hoek van de Molenstraat en de Molenweg moet hebben gestaan. Van het "mo nument" is destijds geen steen op de andere gebleven. De pogingen van de stichting zijn tot dusver zon der succes gebleven, ondanks allerlei plannen. Visser liet weten dat het de hoogste tijd wordt dat zowel de gemeente als de stichting weten waar ze aan toe zijn. Hij verwacht van elke fractie een duidelijk standpunt. zalen- en partycentrum Telefoon 02155-14282 Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant De politie werd zaterdagavond gewaar schuwd door een familielid van bewo ners van de Buntweg, die ontdekt had dat er was ingebroken. De dader was het huis binnengekomen door een zij ruit te breken en was verdwenen met de stereo-installatie en de video-recordpr Hebben en tegoed houden, dat kan niet. Daar komt ook het Soester ge meentebestuur langzamerhand achter als het gaat om de toekomstige wo ningbouwmogelijkheden. Het einde daarvan komt de komende jaren in zicht en het zal nog heel wat hoofdbre kens kosten om daar een ook maar enigszins bevredigend antwoord op te bedenken. Uit een notitie over de realiseringsmo gelijkheden voor de jaren 1991 tot 1994 blijkt dat Soest na het gereedko men van het laatste project van enige omvang - Klein-Engendaal - eigenlijk door z'n bouwruimte heen is, afgezien van wat kleinere lokaties in de bebouw de kom. Daarbuiten mag het immers niet, als gevolg van de breed omarmde visie dat Soest nu eenmaal niet meer mag groeien, maar alleen nog maar moet consolideren. Een beroemd ontwerp herbergt de nieuwste technieken stel uw systeem samen uit: radio, cassettedeck. platenspeler en cd-speler. Wij demonsteren u T. 7. vanWeedestraat78 - Soest - Tel.02155-17253 voor alle zekerheid! technische dienst tel. 02155-10344' De beide woningbouwverenigingen in Soest maken zich grote zorgen over de ze ontwikkeling, zoals WS-voorzitter H. Bas vorige week tijdens de commis sievergadering Ruimtelijke Ordening nog eens onder de aandacht van de ge meenteraadsleden bracht. Voor de bouwplannen van volgend jaar zijn de gronden inmiddels verworven, maar zitten een aantal planprocedures nog in de pijplijn. Voor de jaren na 1991 is het beeld nog somberder, omdat voor die plannen merendeels nog grond in ei gendom verworven moet worden. Bas vreesde dan ook dat zelfs de plannen die nu in theorie nog realiseerbaar lij ken wel eens in gevaar kunnen komen. De sociale woningbouw kan tijdnood niet verdragen. Voors en tegens De commissie deelde in uiteenlopende toonaarden de ongerustheid van de wo ningbouwverenigingen. Over de voors en tegens van bepaalde lokaties was men het niet onmiddellijk eens. Elske van Gorkum (Gemeentebelangen) pleitte in elk geval nog eens nadrukke lijk voor meer sociale dan vrije-sectoi woningen, in een verhouding 60/40 en toonde zich voorstander van het "ver dichten" van de toekomstige wijken Klein-Engendaal en Dalweg-Zuid. Wil Stekelenburg (PvdA) vond dat het Col legeprogramma achteraf toch wel wat al te harde uitspraken bevatte over de consolidatiekoers. "Nu zitten we er mee." Leidje Tomassen (PS) waar schuwde voor de gevolgen van "ver dichting": verpaupering en vandalisme liggen dan op de loer. Ze was tegen wo ningbouw op het Zonneglorenterrein, maar wel bij de Turf, terwijl Adriaan Pothuizen (D66) het verstandig vond om voor de jaren na 1992 naar alterna tieve lokaties te gaan zoeken en niet al les op één kaart te zetten. Bart Krol (CDA) noemde de verdichting van Klein-Engendaal onvermijdelijk. "Een zure appel, maar ja..." 'Arremoejig dorp' Neks Blommers (VVD) stelde kortweg vast dat de ruimte zowat op is en dat er eigenlijk geen ontkomen aan is: Soest zal moeten kiezen voor de kwaliteit van het woningaanbod nu er kwantitatief geen mogelijkheden meer zijn. "An ders worden we een arremoejig dorp," aldus Blommers. Ze wilde Klein En- gendaal daarom zo open mogelijk hou den en voelde weinig voor woonbebou wing van de Dalweg-Zuid. Wethouder Jan Visser liet weten dat het College absoluut geen trek heeft om Klein Engendaal verder "in te breiden" en zijn collega Frans Kingma meende dat alleen aandacht voor de kwaliteit haaks staat op het beleid, dat gericht is op het zoveel mogelijk voorzien in de woningbehoefte. Ook het beperkte aantal contingenten dat Soest tegoed heeft speelt daarbij een belangrijke rol. "De kans dat het met elkaar gaat botsen is heel reëel," vond Kingma. "Maar we kunnen ons simpelweg geen gaten in de woningproduktie veroorloven." Foto: Goos van der Wilt. Op het moment dat wethouder Frans Kingma de Molensoos 'zo goed als failliet' verklaarde, was een tiental me dewerkers van het voormalige jeugd centrum al druk in de weer met plan nen om de Molensoos nieuw leven in te blazen. Eén van de initiatiefnemers, Gerard van den Deijssel was totaal verbijsterd toen hij de uitspraak van de wethouder uit de kranten vernam. "De Molensoos moet gewoon weer open." Tijdens de begrotingsbehandeling van de commissie welzijn, vorige week dins dag, liet wethouder Frans Kingma zich ontvallen dat een groot deel van het so ciaal-culturele werk op de rand van het faillissement verkeert. Dientengevolge zou het jongerencentrum aan de Mo lenstraat dit jaar niet meer open gaan. De oorzaak van de erbarmelijke finan ciële situatie moet men volgens Kingma niet bij de gemeente zoeken. De proble men waarmee het jongerencentrum te kampen kreeg, konden volgens hem niet door de gemeente worden opge- lost.De Molensoos ging eind 1989 dicht toen het bestuur, dat zich bedreigd voel de door een deel van de bezoekers, op stapte. Een nieuw bestuur of een goed activiteitenplan is er nog niet. "En wij kunnen als gemeente moeilijk een acti viteitenplan op gaan stellen. In de be groting is wel ruimte voor een beroeps kracht, maar als een dergelijk plan er niet is, weten we ook niet wat voor be roepskracht we voor de Molensoos moeten aannemen," maakte de wet houder de cirkel rond. Aan het pand aan de Molenstraat is inmiddels voor een aardig bedrag vertimmerd. Een heropening leek er echter niet meer in te zitten. Drastisch Woensdagavond echter, kwam één van de oprichters van de Molensoos, Ge rard van den Deijssel, met de medede ling dat een dergelijke drastische maat regel helemaal niet nodig was. Tien Soesters, die allemaal al vanaf de op richting van de Molensoos bij het jonge rencentrum betrokken zijn, hebben in een brief aan burgemeester en wethou ders laten weten een plan te hebben om de Molensoos weer te openen. Zij zul len binnenkort met de wethouder om de tafel gaan ziuen om de plannen door te spreken. Tijdens de commissievergade ring welzijn liet wethouder Kingma we ten positief tegenover het initiatief te staan, maar hij waarschuwde wel dat de Molensoos echt niet 'uit jeugdsenti- mentele overwegingen opnieuw inhoud zou krijgen'. Van den Deijssel zei met een aantal an dere medestanders om de tafel te zijn gaan zitten. "We wilden redden wat er nog te redden viel. In het verleden heeft de Molensoos altijd goed gedraaid. Er is ook behoefte aan. Jongeren kunnen anders alleen naar Amersfoort of naar Bosch en Duin." De initiatiefnemers willen het centrum openen, zonder te veel afspraken of plannen te maken. "Het moet uit de jongeren zelf komen. De Molensoos: veel aan vertimmerd, gaat ie open of sluiten de deuren voor goed? Het heeft ook geen zin om te zeggen vandaag doen we dit en morgen dat. Deze jongeren willen zelf hun program ma bepalen," aldus Van den Deijssel. Wel willen zij een leeftijdsgrens instel len. Twintigers en ouderen zijn niet meer welkom, jongeren van veertien en vijftien jaar zullen de doelgroep gaan vormen. Uit deze leeftijdsgroep moeten ook de vrijwilligers komen. Bovendien vinden de initiatiefnemers van de actie om de Molensoos te redden, dat er een nieuwe naam voor het centrum moet komen. "We willen een nieuwe start maken, en niet meer aan het verleden worden herinnerd."

Soester Courant | 1990 | | pagina 3