Van Kinderboeken Krijg Je Nooit Genoeg Kinderboekenweek 1990 Boeken horen bij je. CADEAU EN BIJNA CADEAU TIJDENS DE KINDERBOEKENWEEK. K^/an de ven Kvan de ven IL dl/7 woen; BEKROOND MET DE GOUDEN PENSE BEKROOND MET EEN ZILVEREN BEKROOND MET DE GOUDEN GRIFFEL BEKROOND METEEN ZILVEREN GRIFFEL Gouden Griffel voor Els Pelgrom, Gouden Penseel voor Dick Bruna Annie M.G. Schmidt schreef Kinderboekenweekgeschenk l, Jorrie en Snorrie Uniek prentenboek van Dick Bruna De Nederlandse Kinderjury BfKROOWD DOOM 1989 mm. Kinderboekenweek 1990 de schrijfster KINDERBOEKENWEEK Labris Uw Complete Boekhandel. Programma Kinderboekenweek Soest gjwJO*- de schrijfster KINDERBOEKENWEEK BOEKEN HOREN BIJ JE. Libris I w Complete Boekhandel. 'B. tÈ WOENSDAG 10 OKTOBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA 8 Als je in een boekhandel of een bibliotheek komt, stap je in een hele bijzondere wereld. Boeken, boeken en nog eens boe ken. Als je zin hebt in avontuur, dan neem je een spannend boek; wilje een beetje wegz wij melen, dan neem je een roman - tisch boek; wil je gewoon van alles weten: dan zijn er altijd in formatieve boeken. Je vindt altijd wel een boek dat bij je past. In de Kinderboekenweek gebeuren in het hele land dingen die met boeken te maken hebben. Je kunt leren hoe een stapel getypte velletjes tot een echt boek wordt. Of hoe een schrijver een boek schrijft. Allerlei oude kinderboeken worden te voorschijn gehaald; boeken die lang geleden geschreven zijn, maar nog steeds heerlijk om te lezen, zoals Alice in Wonderland, Winniede Poeh, Afkes Tientalen Pietje Bell. Je kunt verhalen vertellen, voorlezen en voorgele zen worden. Vraag bij de bibliotheek en in de boek winkel in je buurt wat ze gaan doen. En misschien vieren ze op school ook de Kinder boekenweek. Op voordracht van onafhankelijke ju ry's heeft het bestuur van de Stichting CPNB de Gouden Griffel 1990 voor het best geschreven kinderboek toege kend aan Els Pelgrom voor haar boek "De Eikelvreters" (Em. Querido's Uit geverij). Het Gouden Penseel voor het best geïllustreerde kinderboek is toege kend aan Dick Bruna voor zijn illustra ties in het boek "Boris Beer" (Uitgeverij Van Goor). De jury's kennen twee Zil veren Penselen toe en, in de diverse leeftijdscategorieën, acht Zilveren Griffels; daarnaast werd aan zeventien titels een eervolle vermelding verleend, de Vlag en Wimpel. Griffels worden toegekend aan de best geschreven kinder- of jeugdboeken. Penselen worden toegekend aan de bes te illustraties in kinder- of jeugdboeken. Met een Gouden Griffel of Penseel kan alleen oorspronkelijk Nederlands werk worden bekroond; voor Zilveren Grif fels en Penselen komen ook vertaalde boeken in aanmerking. De Gouden Griffel wordt vanaf 1954jaarlijks uitge reikt, aanvankelijk onder de naam 'Kin derboek van 't Jaar; het Gouden Pen seel is in 1973 voor het eerst uitgeloofd. De voorzitter van de Griffeljury is Anne de Vries, hoofd Dienst Boek en Jeugd van het Nederlands Bibliotheek en Lektuur Centrum. De Penseeljury heeft Alje Olthof, grafisch vormgever, als voorzitter. Beide jury's, die elk uit zeven leden bestaan, kozen de titels uit de jaarproductie 1989. Els Pelgrom, 1934) is de eerste auteur die de Gouden Griffel driemaal heeft gewonnen. In 1978 ontving zij deze prijs voor 'De kinderen van het Achtste Woud' en in 1985 voor 'Kleine Sofie en Lange Wapper'. Beide boeken werden ook in Duitsland bekroond, met respec tievelijk de Gustav Heinemann Frie- denspreis (1979) en de Deutsche Ju- gendliteraturpreis 1986). Momenteel woont Els Pelgrom in het zuiden van Spanje, waar het verhaal van 'De Eikelvreters' zich afspeelt. Boeken Geen schrijfster van kinderboeken is zo bekend als Annie M.G. Schmidt. Zij heeft voor het eerst sinds jaren weer een boek geschreven. Dat bovendien - om het allemaal nog mooier te maken - is geïllustreerd door Fiep Westendorp. Titel: "Jorrie en Snorrie". Ovèr de con ducteur Snorrie en het meisje Jorrie die weten te voorkomen dat egeltjes door een trein worden overreden en de trein zelf met al haar passagiers behoeden voor een bomaanslag. Annie M.G. Schmidt. Dit grappige en ontroerende boek krijg je cadeau als je tijdens de Kinderboe kenweek voor tenminste f 19,50 aan kinderboeken koopt. Je moet er maar een beetje vaart achter zetten, want de voorraad is niet onbeperkt en op is op. Het Kinderboekenweekgeschenk is gratis verkrijgbaar bij aankoop van ten minste f 19,50 aan kinderboeken. j - -> Ajinie M.G. Schmidt Met tekeningen van Piep Westendorp van haar zijn vertaald in het Engels, Frans, Duits, Italiaans, Spaans, Deens en Zweeds. De winnaar van de Gouden Penseel, Dick Bruna, begon zijn carrière als ont werper van boekomslagen en affiches. In 1952 maakte hij zijn eerste prenten boek 'De appel' en in 1955 verschenen de eerste Nijntjes-boeken, die inmid dels wereldwijd bekendheid genieten. Van 1952 tot 1975 werkte hij in vaste dienst bij Uitgeverij Bruna, waarna hij voor zichzelf begon. In het totaal illu streerde hij meer dan 70 prentenboe ken. Zowel in Nederland als daarbuiten zijn er vanaf 1962 veelvuldig tentoon stellingen van zijn werk georganiseerd. In 1989 werd hij genomineerd voor de Publieksprijs voor het Nederlandse Boek en onlangs werd hem de D.A. Thieme-prijs toegekend. Met 'Boris Beer' introduceert Dick Bruna een nieuwe hoofdpersoon in zijn oeuvre. Ook al zo bekend is de tekenaar/schrij ver Dick Bruna. Hij heeft met zijn Nijn- tje, Snuffie, Poesje Nel, Boris en Barba- ra de harten van miljoenen kinderen over de hele wereld veroverd. Speciaal voor de Kinderboekenweek schreef hij "De Schrijfster". Vooral bedoeld voor de allerkleinsten. Prachtige tekeningen en verrukkelijke rijmpjes maken de kleuter duidelijk dat er veel verschillen de soorten boeken bestaan. Leuke boeken, verdrietige boeken, spannende boeken, practische boeken en mooie boeken. "De Schrijfster" - ook wat de uitvoering betreft helemaal een Dick Bruna-boekje - is tijdens de Kinderboekenweek te koop voor een spotprijsje van f 3,95. Dick Bruna. Heb je ook meegedaan aan de Neder landse Kinderjury 1990? Dit jaar had de Nederlandse Kinderjury 11.000 le den. We hopen dat jij volgend jaar ook (weer) meedoet. Alle juryleden hebben een deelnameformulier ingestuurd. Daarop schreven ze welke 5 boeken van het afgelopen jaar ze de mooiste, span nendste of ontroerendste vonden. Toen alle stemmen waren geteld was dit de eindstand: Kinderen van 6 tot en met 9 jaar kozen als mooiste boek: "Hens up!" van Rin- dert Kromhout, f 13,25. Kinderen van 10 tot en met 12 jaar ko zen als mooiste boek: "De tasjesdief" van Mieke van Hooft, f 21,90. Kinderen van 13 tot en met 16 jaar ko zen als mooiste boek: "De kunstrijder" van Jan Terlouvv, f 24,50. A nnle M.G. Schmidt Jorrie en Snorrie Fiep Westendorp De 36e Kinderboekenweek 10 t/'m 20 oktober) heeft als thema: 'Boeken ho ren bij je'. Ter gelegenheid van de Kin derboekenweek verschijnen twee één malige uitgaven: "Jorrie en Snorrie", Auteur: Annie M.G. Schmidt. Illustratrice: Fiep Wes tendorp. Productie: Em. Querido's Uitgeverij, Amsterdam. Het Kinderboekenweekgeschenk is tij dens de Kinderboekenweek gratis ver krijgbaar bij aankoop van tenminste f 19,50 aan kinderboeken. Verkoopprijs na afloop van de Kinderboekenweek f 7,50. "De Schrijfster". Auteur/illustra tor: Dick Bruna. Productie: De Cocon, Houten. Speciale uitgave ter gelegen heid van de Kinderboekenweek. De uitgave kost f 3,95. Bij beide uitgaven geldt: zolang de voorraad strekt. dick bruna Boeken zijn vanzelfsprekend. Onmisbaar. Ronduit noodzakelijk in het leven van elk mens - jong of oud. Met boeken leer je de wereld beter kennen. Met boeken kun je lachen en nog veel meer. Kom naar de boekwinkel en val van de ene verbazing in de andere. 10 T/M 20 O K T O BOEKEN HOREN BIJ JE. Winkelcentrum "Hartje-Zuid"-Tel. 12419 Bibliotheek, Albert Cuyp- laan Jeugdafdeling Woensdag 10 oktober, 10.15 uur: Na het hijsen van de vlag wordt de Kin derboekenweek geopend met het om verwerpen van een boekenslang. 'Het marionetten theater' zal voor de groepen 6 van verschillende basisscho len uit Soest het sprookje Aladdin en de wonderlamp vertolken. Aladdin hoort dat er een prinses gevangen wordt ge houden door de boze tovenaar Borobo- doer. Hoe Aladdin met behulp van de geest Spirito, die hij met een wonder lamp oproept, de prinses weet te bevrij den en haar met zijn chartertapijt mee op huwelijksreis neemt, laat het spel op geestige wijze zien. Donderdag 11 oktober, 9.30uur, en vrij dag 12 oktober, 9.30 uur: De bibliotheek ontvangt de groepen 7 van de verschillende basisscholen uit Soest om een kijkje te gaan nemen in de eigen binderij, waar zij tevens uitleg krijgen over de praktijk van het boek binden. Daarna mogen de leerlingen zelf een boek gaan binden. De te binden boeken worden door de bibliotheek be schikbaar gesteld en iedere leerling krijgt zijn eigen gebonden boek mee naar huis. De titel van de te binden boe ken is... (nog geheim). Dinsdag 16 oktober, 10.00 uur Door kinderen van 10 jaar en ouder, die niet met hun school de binderij hebben bezocht, kunnen alsnog kennismaken met de binderij. Na het bezoek aan de binderij kan je een boek van de biblio theek binden. Je mag natuurlijk ook je lievelingsboek meenemen. Als je dins dag ook wilt komen, moet je je vrijdag 12 oktober tijdens de uitlening komen inschrijven. De binder zal dan kijken of je boek ingebonden kan worden. Woensdag 17 oktober, 14.30 uur Kinderen van 3 tot 7 jaar zijn welkom op de 'Clowntjes middag'. We gaan schminken, knutselen en om 15.15 uur is er een poppenkastvoorstelling. Na af loop om 16.00 uur krijgt iedere kleuter een verrassing mee naar huis. Anale M, G, Bc&midt Jorrie en Snorrie Fiep Westendorp Voor de allerkleinsten tekende en schreef Dick Bruna: 'De Schrijfster'. Te koop voor slechts f 3.95, zolang de voorraad strekt. Na jaren eindelijk weer een kinderboek van Annie M.G.Schmidt: 'Jorrie en Snorrie'. Gratis bij oonkoop van tenminste f 19,50 aan kinderboeken. Zolong de voorrond strekt. dick bruna 10 T/M 20 OKTO 19 9 0 Winkelcentrum "Hartje-Zuid"-Tel. 12419 Vrijdag 19 oktober Tijdens de uitleningen is er materiaal aanwezig om zelf buttons te maken. Ie dereen is welkom. Tijdens de Kinderboekenweek kan je de tentoonstelling van de bekroonde kinderboeken bezichtigen. Bibliotheek Soesterberg Maandag 15 oktober, 12.30 uur 'Kindertheater Sjon' speelt voor kinde ren van 4 tot en met 8 jaar de voorstelli ng 'Sjon verveelt zich'. Sjon voelt zich raar. Wat zou dat zijn? Hij verveelt zich. Hoe kan hij dit oplossen? Misschien weten de kinderen het? Na de voorstel ling om 13.30 uur is er limonade. Vrijdag 19 oktober, 11.30 uur De dichter Wiel Kusters komt voorle zen uit eigen werk en de prijzen uitrei ken aan de basisschoolleerlingen die meegedaan hebben aan de poëziewed strijd. Wiel Kusters is de bekende dich ter van: 'Het veterdiploma'. 'Salaman ders vangen". Bibliotheek Overhees Woensdag 10 oktober, 10.30 uur De beroemde schrijfster Lydia Rood van o.a. 'Thomas en senior' praat met de leerlingen van de basisscholen 'Overhees' en 'De Wegwijzer' over vriendschap. De verhalen die de kinde ren over dit thema hebben geschreven worden na afloop tentoongesteld. Maandag 15 oktober, 10.30 uur 'Kindertheater Sjon' speelt voor kinde ren van 4 tot en met 8 jaar de voorstel ling 'Sjon verveelt zich'. Sjon voelt zich raar. Wat zou dat zijn? Hij verveelt zich. Hoe kan hij dit oplossen? Misschien weten de kinderen het? Na de voorstel ling gaan we voorlezen en limonade drinken. Om ongeveer 12.00 uur is het feest afgelopen. Donderdag 18 oktober De heer v.d. Biezen is een boekbinder die op traditionele wijze met de hand boeken bindt. Tijdens de uitlening zal hij het binden van boeken demonstre ren. De Praatpaal, Het Kruis punt en De Vangrail In de drie buurthuizen kunnen kinderen deelnemen aan de volgende aktiviteiten Cultureel Creatief Centrum Dinsdag 16 oktober, 15.00 uur "De dans om tante's stoel" door poppentheater De Rare- kiek. Stel je voor, je wilt iets gaan uitvinden. Een raket bijvoorbeeld. Je zoekt een geheime plek om te werken en veel spullen. Je zaagt en je timmert, maar de (hetzelfde programma in alle buurthui zen): Dinsdag 16 oktober "Maak je eigen boek". Teken, schrijf en/of kleur je eigen boek! Je mag zelf weten wat voor boek je maakt: een stripboek, een ik-boek een seizoenen- boek, een rondjesboek enz. Degene die het mooiste boek maakt krijgt een prijs!! Kinderen van 4 t/m 12 jaar zijn welkom van 14.00 tot 16.00 uur. Woensdag 17 oktober Boekenspel-middag. We gaan allerlei wedstrijdspellen, quizzen, een boek- speurdersspel en een stripboekenfigu- ren-playbackshow doen!! Er zijn ook kleine prijsjes te winnen. Jongens en meisjes van 8 t/m 12 jaar kunnen mee doen van 14.00 tot 16.00 uur. Donderdag 18 oktober Rondom het kookboek. Vanmiddag gaan we gezellig in de kinderkookboe ken neuzen, zelf een recept maken en ook nog iets lekkers bakken! Kinderen van 4 t/m 12 jaar mogen meedoen van 14.00 tot 16.00 uur. Jullie zijn welkom op deze middagen in de buurthuizen: De Praatpaal, Smitsweg 311, tel. 19546, Het Kruispunt, Albert Cuyp- laan 200, tel. 21987, De Vangrail, Nachtegaalweg 8c, tel. 17615. Vereniging Artishock Niet is ons te dol! Artishock in aktie tij dens de Kinderboekenweek. De vereni ging Artishock wil zich gaan inzetten voor de jeugd. De Kinderboekenweek is een goede aanleiding om daar mee te starten. Zaterdag 13 oktober, 14.00 uur tot 16.00 uur Treedt op in het Artishockgebouw, Steenhoffstraat 46a, het duo: Tunnel over twee' Wat is het programma? Een heel leuk en gevarieerd optreden in het kader van de Kinderboekenweek. Niets is Olaf de Rooy en Klaas ten Holt te dol. Het duo, de Rooy-ten Holt bekend van theater en televisie brengt een sprankelende voor stelling met o.a. muziek, zang, clowns- acts, verkleedpartijen en gooi- en smijt werk. Het programma is afgestemd op kinderen van 4 tot 14 jaar, maar ook be geleiders van de jongsten zijn van harte welkom en zullen deze middag volop genieten. Entreegeld is f 3,— p.p. raket komt geen meter van de grond. Mislukt. Maar dan vind je en stoel, net zo een als die van je tante. Je sleept hem naar je hut, om er lekker wat in weg te dromen. Het is een schat van een stoel die kan praten en die kan lopen, zo'n goeierd die geduldig doet wat het meis je van hem verlangt. De twee vodden mannen vinden hem terug en nemen hem in bezit, waarna het meisje op haar beurt weer achter haar stoel aan moet. 'De dans om tante stoel' is te zien in C-drie op dinsdag 16 oktober en begint om 15.00 uur. De voorstelling duurt ongeveer een uur en de toegang is f 5,-. Vrijdag 12 oktober, 15.45 uur "Cat City" Op 12 oktober draait een van de nieuw ste tekenfilms in de Kinderbios. "Cat City" gaat over de strijd tussen katten en muizen. Alle kinderen begrijpen wel dat katten en muizen niet erg dol elkaar zijn. Maar als je ook wil weten hoe slim ze zijn en welke grappen ze uithalen om de strijd te winnen, dan moet je naar dit prachtig getekende verhaal komen kij ken. Over de muizen wordt heel erg de baas gespeeld door een grote bende katten. Maar de muizen houden zich niet erg aan de regels van de katten. Daarom besluiten de katten om ze eens goed mores te leren. En omdat katten nu eenmaal veel groter zijn, zullen ze de strijd vast wel winnen. Maar, Intermaus, de Internationale Muis Politie weet de oplossing. In het Verre Oosten woont een professor Fus- Scène uit 'De Dans om tante's stoel van De Rarekiek. himishi, die een apparaat heeft ge maakt, waarmee ze nu eens geen mui zenval, maar een kattenval kunnen zet ten. Maar eerst moeten de muizen het apparaat zien te krijgen. De slimste muis van Intermaus, Gra- bowski, moet daarom naar de profes sor. Op hetzelfde moment moet een an dere agent, Luie Dick, er ook heen, maar dan om de aandacht af te leiden. Het is een goed plan, maar de katten zijn ook niet dom. Zij sturen vier bloed dorstige ratten op de muize-agenten af. Na vele spannende avonturen lukt het de muizen eindelijk het apparaat van de professor te bemachtigen en dan loopt alles toch nog voor iedereen heel goed af. "Cat City" wordt gedraaid op 12 okto ber en begint om 15.45 uur. De film duurt plm. 75 minuten en is geschikt voor kinderen en volwassenen. De toe gang is f 2,50. E

Soester Courant | 1990 | | pagina 8