DONKEE? !(DmmmQ©mtaal Q0! Speeldoos Leerling-stratemakers oogsten lof en glas HiFi-systemen voor de persoonlijke smaak Theater Sirkel met 'Lot lel en Haydn Jitnodiging >ie Soest... Film, video of dia als hobby lisconcert Nieuw adres voor pakketten Polen Bij Philips-dealer Schoemaker Politieke Kraam Partij vd Arbeid Dansgezelschap 'Reflex' Gepensioneerdenbond Soest vergadert Soester Courant - Reclamekrant Japanse impressie van bijbelverhalen Missie-Zendingskalender 1991 John Verminnen: 'Ik wil alleen maar heel veel muziek' Fassbinders 'Petra von Kant' ook op het toneel aangrijpend Speeldoos agenda Tango aan de Dnjepr Abonnee M.T. ifwtfii Kultureel centrum Rembrandtlaan 35-Baarn kaartverkoop telefoon 02154-18050 PAGINA 14 lemee. Schrijf de op- ssing wekelijks op n briefkaart. Nor aal frankeren en, orzien van minimaal 3,- aan extra opge- akte postzegels, ui- rlijk binnen 8 dagen i het verschijnen in- nden aan: ELP GEHANDICAPTE NDEREN OP HET ARD". istbus 510, '60 AM Soest. ekking van de prijzen idt onder notarieel ezicht plaats. De uit- ig wordt 14 dagen na aatsing van iedere izzel in deze krant publiceerd. kunt een onbeperkt ntal oplossingen in- nden. kinderen van Stimu- is brengen bij deze in hartelijke dank er aan de gulle spon- rs, wensen U veel izzelplezier en straks een fijne mid- ;ek-vakantie. icffstraat 53 - Soest el. 02155-21433 üepe zuchten slaak - want >g thee gezet -dan neem ik ut. Want plichten wachten Hen en pak gauw mijn fiets Ze zijn heel rood met wit- d ik naar de Foekenlaan en ^ken, het is echt. Kastanjes e oren. aait een haantje, t perplex, 'k Zie olifanten, i m een weiland rond, be dingen stuit. Een heerlijk zingen. Ik zong een liedje dien moest. WOENSDAG 17 OKTOBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA 15 amer van de familie Jens is uit- geschikt voor dergelijke con- n beschikt over een perfecte k. Zelf zeer enthousiaste mu- efcnaars - en met een zeer rt voor de stichting Stimulans - Hein en Tora Jens op de be- ing van veel zang-minnende "In een plaats met zoveel ko- r zeker interesse zijn voor een •avond van hoog niveau," aldus s. "Het is een kans die men zich t laten ontgaan." eert begint a.s. vrijdagavond uur en er zijn zeker nog plaat- bik baar in de sfeervolle "con- op-mini-formaat". Van de be- .vordt na afloop een vrijwillige verwacht die geheel ten goede de nieuwbouw-actie voor de Stimulans, waar paardrijlessen ;egeven aan gehandicapte kin oor inlichtingen over het con- men bellen tel. 25295. OUDE KERK Is er iets schoner dan avondlicht door het hoge kerkraam Is er iets schoner dan de lichte tonen van Johann Sebastian? Ja, beide tesaam. J.V. Vanaf 24 oktober kunnen de pakket ten voor Polen ingeleverd worden bij de Insingerschool aan de Insinger- straat. De inzameling van kleding en levensmiddelenpakketten zal vanaf die datum iedere derde woens dag van de maand daar worden ge houden, in plaats van bij het oude politiebureau. Als je een bril niet ziet zit ten. m;iar het eigenlijk niet meer af kan met het blote oog. zijn er tegenwoordig de mooi ste alternatieven. Wat dacht je van lenzen. Een gediplomeerd contactlens- specialist als Donker heeft daarvoor de modernste appara tuur in huis. Bij een proelpas- sing kan hij je precies vertellen wat voor jou de mogelijkheden zijn. Het kunnen zuurstofdoor- latende lenzen wordenzachte lenzen of zelfs gekleurde len zen voor een andere kleur ogen. Kies je voor zachte len zen. dan kun je profiteren van het 'Zachte Lenzen Plan' Voor een vast bedrag kun je dan elk half jaar rekenen op een paar 'verse' lenzen Maar waar je ook voor kiest, lenzen zorgen zonder dal je 't merkt voor een scherpere blik. Dus als je je bril voor gezien houdt, kom dan eens kijken bij Donker. BIJ DONKER IS VEELTE ZIEN brillen - contactlenzen Winketcentrum de Smitshot, Smitsweg 30, 3765 CT Soest, Bel: 02155 - 18626 Het Groningse Dansgezelschap Reflex behoort tot Nederlands kleinere pro fessionele gezelschappen. Sinds de op richting, in 1986, heeft Reflex een stormachtige ontwikkeling doorge maakt. Het gezelschap groeide uit tot negen karakteristieke en ervaren dan sers, en een scala van Nederlandse en buitenlandse choreografen leverde een bijdrage aan de ontwikkeling van Re flex tot een vaste gast in vele theaters Reflex is een Repertoiregezelschap, wat wil zeggen dat werken van verschil lende (hedendaagse) choreografen worden uitgebracht. Hierbij brengt Re flex zowel 'dansante', als meer theatrale werken, waarbij Patrizia Tuerlings' voorliefde voor het absurde in de ko- mende seizoenen een markant element zal vormen binnen het artistieke beleid van Reflex. Op 16 oktober presenteert Reflex de nieuwe kleine zaal produktie met de choreografieën 'Games of the Doll' van Lisa Marcus en 'Les Dés-astrées' van Désirée Delauney in de Speeldood. Het programma wordt aangevuld met 'Noblesse Oblige' van Piet Rogie. De Audio Visuele Amateurclub "SCS" Soest is zijn seizoen ingegaan. Ongeveer tien jaar geleden opgericht als smalfilmclub, zijn zij nu de bakens aan het verzetten. Het video-filmen wint steeds meer terrein en zij gaan met de tijd mee. Wie als hobby video-filmen heeft kan komen kijken, maar ook super-8- filmers en zij die van het maken van dia's hun hobby hebben gemaakt zijn van harte welkom. De club is aangesloten bij het district "Centrum", waardoor le den in contact staan met nog elf andere clubs in de regio. Ook is de Soester Smalfilmclub aangesloten bij de NO VA. De NOVA is het landelijk oreaan van de amateurfilmerij. De voordelen hiervan zijn o.a. het veelvuldig kunnen bezoeken van filmfestivals en het tegen gereduceerde prijzen kunnen volgen van cursussen, workshops, instructie avonden etc. De eerstvolgende clubavonden zijn op 22 oktober, 19 november, 10 december 1990 en 14 januari 1991. Ze worden ge houden in de Open Hof, hoek Dalweg/ Veenbesstraat in Soest en beginnen om 20.15 uur. Een keer een kijkje nemen kost niets. Wie meer informatie wil, kan contact opnemen met Nora Fonteijn, tel. 22353, Leida Borgers, tel. 11897, Peter Groenestein, tel. 18711 of Jan Wentink, tel. 18520. De echte HiFi-liefhebber koopt niet zo maar een installatie, maar stelt deze zorgvuldig samen uit losse componen ten. Philips introduceerteen tweetal se ries van HiFi-componenten, die precies op elkaar zijn aan te passen, met alle ruimte voor de persoonlijke geluidss- maak. In de 8-serie van Philips is er keuze uit twee tuners, waarbij één met Radio Da ta System, drie versterkers waarvan één met afstandsbediening en één met digi tale ingangen. Er zijn twee bijpassende cassettedecks, een enkeldeck met drie koppen en een dubbeldeck. Twee typen CD-spelers waarvan één met 1-bit Bit- stream convertor. De combinatiemoge lijkheden zijn eindeloos en perfect. In de 6-serie kunnen twee tuners, drie versterkers, waarvan één met afstands bediening, drie dubbel-cassettedecks, vijf CD-spelers en één platenspeler en één equalizer tot een ideale HiFi-com- binatie worden gecomponeerd. Bij alle series zijn bijpassende Philips geluidsboxen. Nu staat bij de Philips-dealer Schoema ker een compleet assortiment Philips HiFi-apparatuur speciaal voor u klaar. Wethouder Mieke Swinkels heeft vorige week de gemeente lijke lof uitgestrooid over een ploeg van acht leerlin g-stratema- kers, die aan de Den Blieklaan en bij sporthal Beukendal in de afgelopen weken een staaltje van hun vaardigheden hebben la ten zien. De ploeg - zeven jongens en een meisje - bestaat uit leerlingen van de Stichting Praktijkopleiding Wegenbouw 't Gooi. onder leiding van hun mentor, de heer Van Efferen. Mevrouw Swinkels complimenteerde het achttal voor het ver richte werk en sprak de hoop uit dat zij zouden uitgroeien tot Op donderdag 18 oktober houdt de PvdA weer open huis met de Politieke kraam. Belangstellenden kunnen in restaurant Darthuizen meepraten over woningbouw in Soest, verkeer in en door Soest en andere onderwerpen. De Politieke Kraam is geen vergade ring, maar een plek om het eens met anderen over politiek te hebben. Om 19.30 uur opent de PvdA zijn Kraam met een discussie over 'wonin gen bouwen in Soest'. Als speciale gast is uitgenodigd Cor van Liempde, lid Provinciale Staten voor de PvdA. Om 20.30 zal over het onderwerp 'verkeer in en door Soest' worden gesproken. Ook hier een bijdrage van Cor van Liempde. Wie over een ander onder werp zijn hart wil luchten of meer wil weten, kan daarvoor ook terecht bij de PvdA'ers die bij de Kraam staan. Aansluitend zal om 21.30 de ledenver gadering worden gehouden, die tot on geveer 22.00 uur zal duren. De afdeling Soest van de Nederlandse Bond van Gepensioneerden houdt op woensdagmiddag 31 oktober (aanvang 14.00 uur) de najaars-ledenvergade- ring in de Vijverhof, Klarinet. Op de agenda staan o.a. bestuursverkiezin gen. Na de pauze is er een presentatie van de Nederlandse Spoorwegen, met dia's en videobeelden. Er is ook een in formatiestand van de NS. Foto: Goos van der Wilt. specialisten waaraan in de samenleving veel behoefte is. Ze verdienden volgens haar ook een pluim voor het feit dat ze moeite wilden doen om een goed vak te leren. In aan wezigheid van de heren Van Duinen en Demage, resp. onderhoudsop- zichter en hoofd van de afdeling Onderhoud Wegen en Riole ringen van de gemeente Soest, overhandigde de wethouder de stratemakers een glas met opdruk van het nieuwe gemeente huis. Donderdag was Johan Verminnen met zijn Tour De Chant in De Speeldoos in Baarn. Voor een publiek van ruim honderd mensen bracht hij zijn pro gramma van liedjes met zo'n gedre venheid, dat het het publiek bijna spijt, dat het zelf niet zingt. Johan staat vooral bekend om zijn zoet gevooisde stem met een lyriek, die je tot in binnenste raakt, gecombineerd met teksten van een hoogstaande poëzie, die zijn gelijke bijna niet kent. Het is nog steeds een raadsel, dat een optreden van Verminnen in Nederland geën volle zalen trekt, zoals dat in Vlaanderen met name wel het geval is. Nergens vervalt hij in pretentieloos ge- kwezel. Zijn liedjes hebben stuk voor stuk inhoud en zijn uitingen van maat schappijkritische opstelling, waarin naar zijn mening geen plaats hoort te zijn voor onrecht. Onrecht vooral aan gedaan aan mensen, die zich daartegen niet kunnen verweren. Hij doet dit zon der op welk moment dan ook kwetsend te zijn, maar hij zegt in zeer poëtische woorden toch waar het op staat. Een protestzanger is hij niet, maar dan toch wel iemand die zijn auditorium tot na denken aanzet. Vooral Brussel met al zijn glamour weet hij zeer plastisch af te zetten tegen de rauwe werkelijkheid van zijn sloppen met de bewoners ervan. Johan Vermin nen laat zich het best vergelijken met de oudere Franse chansonniers als Henri Salvador en misschien wel een Béjart. Muzikaal zeer verantwoord, met een stem, die verraadt dat er een echte zan ger in hem steekt en metjeksten, die het i gebruikelijke populaire, Nederlandse genre duidelijk overstijgen. Het is jammer, dat slechts een honderd tal mensen de moeite neemt om hier naar te komen luisteren, ondanks dat de direktie van De Speeldoos echt in zijn nopjes was met-de opkomst. Kennelijk blijft commercie het toch winnen van kwaliteit. Als het om onze keus in deze gaat, verkiezen wij toch de programma's met de wat minder gevulde zalen. JOD Fassbinder om te gaan. Eenzaamheid en de behoefte aan genegenheid drin gen op fascinerende wijze door bij de uiterlijk zo decadente wereld van een milieu, waar het aan niets ontbreekt. Steeds komt het verlangen, dat onder de oppervlakte schuil gaat op een of an dere wijze naar boven. Dat gebeurt dan zodanig dat het het meelevende publiek tot.echt nadenken stemt. Waar het de Vrijdag speelde het Zuidelijk Toneel in De Speeldoos Fassbinders "Die Bit tere Tranen von Petra von Kant". Een stuk over zes vrouwen, en vooral hun onvermogen lief te hebben. Voor de tegenwoordige begrippen van com mercie en het meer experimentele theater, waarvan dit stuk toch een ex ponent is, was er een behoorlijke be zetting van de zaal. Bijna vol is ook voor Fassbinder na 20 jaar een tot tevredenheid stemmende belevenis. Fassbinder staat bekend om zijn zwarte benadering van het leven en met name Dorijn Curvers en Shireen Strooker slaagden er in om dit gegeven tot uitdrukking te brengen op een wijze, die op de kenner van toneel grote in druk moet hebben gemaakt. Het is toch niet gemakkelijk om met schrijver vooral om gaat, is het laten zien dat de macht, ondanks alles, slechts afhankelijk is van degene die er mee omgaat en de wijze hoe hij er mee om gaat. In "Die Bittere Tranen von Petra von Kant" is hij daar ook werkelijk in ge slaagd. Ook en vooral op het toneel, hetgeen nietalleen is te danken aan de acteerprestaties, maar ook aan de de cors, die werkelijk groots zijn gemaakt. De Missie-Zendingskalender wil méér zijn dan alleen een fraaie, goedkope ka lender. De kalender wil ons in Neder land laten zien hoe mensen elders in de wereld omgaan met het Evangelie. Dat "laten zien" gebeurt via de afbeeldin gen én in de teksten aan de voor- en ach terzijden van de kalender. In 1991 valt daarbij het licht op Japan. Japan, geen ontwikkelingsland, maar wel een land waar Missie en Zending een belangrijke rol spelen in de samen leving. In Japan leven maar weinig christenen, net 1% van de bevolking. Sadao Watanabe is daar een van. Door middel van zijn zeefdrukken wil hij zijn landgenoten en nu dus ook ons laten zien wat er in de Bijbel staat en hij doet dat op een echte Japanse manier. Hij gebruikte daarvoor de vertrouwde vor men van de Japanse volkskunst. Zo is Theater De Speeldoos Donderdag 16 oktober Aanvang 20.15 uur: 'Dansgezelschap Reflex' Hedendaagse dans van vooraanstaan de Nederlandse en buitenlandse cho reografen. kaarten f 20,-. Pas 65+/CJP f 17,50. Vrijdag 19 oktober Aanvang 20.15 uur: 'Tango aan de Dnepr' Bert Visscher in een avondvullend programma warin kwistig met humor wordt gestrooid. Kaarten f 17,-. Pas 65+/CJP f 15,-. Dinsdag 23 oktober Aanvang 20.15 uur: 'Arsenicum en oude kant' Komische Thriller met o.a. Ina van Faassen, Elsje Scherjon, Franciene Driessen, Kees van Lier e.v.a. Kaarten f 27,-. Pas 65+/CJP f 25,-. Na de succesprodukties Vuurrood (Hans Snoekprijs '85), De kleine Prins en BLok, komt theater Sirkel met een nieuwe produktie: 'Lot'. In Lot worden de aspekten die Vuur rood tot een legendarische en Blok tot een in heel Europa gespeelde voorstel; ling maakten gekombineerd. Lot is in letterlijke en figuurlijke zin een krachtige voorstelling, waarin visuele en beeldende aspekten en het verloop op elkaar zijn afgestemd. De vormgeving van de hand van Frans Malschaert, beeldend kunstenaar van huis uit, staat borg voer een vorm var. beeldend theater die ongekend is in de theaterwereld en die nationaal en inter nationaal veel waardering opleverde. Door de wijze waarop de beeldende elementen in de handeling zijn opgeno men worden zij nooit statisch, integen deel, de fysieke inspanning die de han deling vergt geeft de voorstelling een steeds terugkerende theatrale span ning. Een spanning die versterkt wordt door het evenwichtige spannende, uitdagen de en soms poëtisch te noemen samen spel tussen Anadi Teeuw en Frans Mal schaert. De Oude Kerk is een bakstenen kerkgebouw, bestaande uit een eenvoudig rechthoekig en eenbeukig schip van zes traveeën, aan de oostzijde afgeslo ten door een driezijdig gesloten en smaller koor van twee traveeën en een westtoren van het Utrechtse type. Schip en koor hebben een leien gedekt zadeldak dat ter hoogte van de koorsluiting overgaat in een schilddak. Op de scheiding van koor en schip bevindt zich een kleine dakruiter met iuidklokje, gedekt met een inge- moerd zinken naaldspitsje. Tegen de zuidmuur van de kerk liggen nog een aantal natuurstenen grafzerken alsmede een tweetal grafmonumenten. Tijdens de restauratie van de toren werden in een vertrek boven de voorma lige doopkapel een aantal houten en pijpaarden beelden (XV en XVI) aangetroffen. Tijdens de restauratie van de kerk in 1957 en volgende jaren werd het oorspronkelijke meubilair vervangen door het huidige. Het ne gentiende eeuwse stucplafond werd verwijderd en de gietijzeren vensters maakten plaats voor de thans aanwezige houten spitsboogvensters. de Missie-Zendingskalender niet alleen informatief maar tevens een sieraad in Het derde programma van cabaretier Bert Visscher na 'Desnoods geblind doekt op één been' en 'Bij Parijs links af. Ook dit wordt weer een programma vol absolute kolder, geraffineerde ontroe ring en totale chaos. Visscher leidt ons via weinig voor de hand liggende loka- ties naar de meest absurde gebeurtenis sen. Snel zal blijken dat de verschillende ty pes vaak net even niet hun dag hebben. Soms gaat er iets per ongeluk goed, maar over het algemeen komen ze niet om of over de mislukking heen. Zo raken o.a. de schoonrijdster, de fla mingodanser, de verslaafde biljartspe ler en de Deense sprookjesoom betrok ken bij de Tango aan de Dnjepr. Of er ook werkelijk een tango aan de Dnjepr wordt gedanst is nog even de vraag. Vis scher wacht al jaren op toestemming van de Russische autoriteiten, maar krijgt om nogal mysterieuze redenen geen antwoord. Een extreem lage tem peratuur in de zaal is helaas noodzake lijk voor enkele nummers. Hiervoor al vast uw begrip. Visscher verwarmt u echter met kolder en onvervalste romantiek. huis! Het is gemakkelijk deze kalender aan te schaffen: de kalender wordt na iedere Eucha ristieviering in het weekeinde van 13 op 14 oktober bij de uitgang van de kerk aangeboden: door een bedrag van f8,- over te schrijven onder vermelding van "kalen der" op postrekening nr. 3580168 t.n.v. Missie-Comité Soest, of op bankreke ning nr. 3599.67.787; de kalender wordt dan thuisbezorgd; door de kalender telefonisch te be stellen op onderstaande adressen: (Soestdijk) Zr. Matthea, tel. 10080 en P. Majoor, tel. 17672; (Soest-Midden) J. Kok, tel. 12433; (Soest-Zuid) T. Hil- horst-Smink, tel. 12249 en B. Smeele, tel. 11115; (Soesterveen) B. van Xan- ten, tel. 11313 (bgg 11115). Wie vergelijkt leest de Soester Courant

Soester Courant | 1990 | | pagina 15