LIGHT FRISDRANKEN: CALORIE-ARM SMAAKT I imr r MOTORRIJDEN trekt DRIE ORIGINELE NAJAARSVAKANTIES IN DRENTHE i &-JT STEEDS MEER LIEFHEBBERS MOTORTECHNIEK VOLGT MILIEU-TREND MOTORAI 90 JL Toenemende belangstelling geen rage WORDT LID VAN DE DRENTSE VLINDER VAKANTIE CLUB ■H VROUW EN MOTOR RUIMER VAN OPZET rönwtro^i' Tijdig begr kan veel elle voorkome Reageer: Landelijk V.P. Antwoordnr. 9( 3500 ZA Ulrei Tel. (030) 33.1 Met N eigent WOENSDAG 17 OKTOBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA 16 De Drentse Vlinder Vakantie Club organiseert in de periode van 22 oktober tot en met 1 december 1990 een nieuwe serie van drie originele „Vlinder-Vakanties". Centraal thema in deze vakanties is de Tropische Vlindertuin van het Noorder Dierenpark te Emmen. Onder leiding van een deskundige krijgt u een kijkje achter de schermen van de vlinderkweek. De meeste vlinders uit de vlindertuin worden in het park zelf gekweekt. Daarnaast kunt u kiezen uit een keur van bijzondere attracties, zoals de Hortus-Haren, Kuurcentrum Nieuweschans, Planetron-Dwingeloo, Casino Groningen. Vrijwel alle bezienswaardigheden zijn overdekt en verwarmd zodat het er ook bij kouder weer goed toeven is. De Drentse Vlinder Vakantie Club is een sa menwerkingsverband tussen de beste hotels, bungalowparken en toeristische attrakties in de schoonste provincie van Nederland. Drenthe is vermaard om z'n ongerepte natuur VRIENDELIJK BEESTJE Vlinders maken daar een belangri|k onderdeel van uit. Ze zijn een soort graadmeter voor de kwaliteit van het milieu. De vlinder symboli seert een schone, groene leefomgeving, 'is veelkleurig en trekt van de ene plek naar de andere. Het is een vriendelijk beestje dat onbekommerd rondfladdert. Daaraan ontleent de Drentse Vlinder Vakantie Club zijn naam... En er is natuurlijk de band met de beroemde Vlindertuin van het Noorder Dierenpark in Emmen. VUNDERWERKGROEP Maar de Drentse Vlinder Vakantie Club doet meer. Ze ondersteunt aktief het werk van de onlangs in het leven geroepen „Vlinderwerk groep". Biologen en wetenschappers die zich inspannen om het vlinderbestand in Drenthe te beschermen en waar mogelijk te verbete ren. Dank zij het werk en de ervaringen van deze Vlinderwerkgroep kunt u ook meer vlin ders in uw eigen tuin krijgen.' DRIE VLINDER-VAKANTIES Er is dit najaar keus uit drie 'Vlinder-Vakan ties': Arrangement A: Duur: één dag. Een geheel verzorgde 'Kennismakingsdag' in het Noorder Dierenpark. Prijs, inclusief koffie met gebak bij aankomst, lunch en drie-gangen diner in res taurant De DrommeDaar (het specialiteitenres taurant van het Noorder Dierenpark): 60 gul den per persoon. In Drenthe is onlangs een Vlinder Vakantie Club opgericht, ledereen kan hiervan GRATIS lid worden. Clubleden ontvangen regelmatig een gevarieerd aanbod aan nieuwe, unieke vakantie-tripjes. Met kijkjes achter de scher men van het Noorder Dierenpark te Emmen. Of met een verzorgde wandel- en fietsvakantie (natuurlijk zijn fietsen en prima routekaarten inbegrepen). Deze extra 'tussendoortjes' in voor- en najaar zijn ideaal wanneer de grote vakantie nog niet in de buurt is en u er toch eens een of meer dagen echt helemaal uit wilt zijn. U kunt dan verblijven in een van alle gemakken voorzien bungalowpark of in een sfeervol hotel. Voor meer informatie kunt u bellen of schrij ven naar: Drentse Vlinder Vakantie Club, Postbus 10012, 9400 AC Assen, tel.:05920 - 54888. F Dambordje: zeldzaam en in sterk wisselende aantallen voorkomend in Nederland. Arrangement B: Duur: 4 dagen (3 overnach tingen) - lang weekend. Inclusief de 'Kennis makingsdag' en uitgebreid informatiepakket met gegevens van Het Kuurcentrum Nieuwe schans, het vestingstadje Bourtange, Hortus- Haren, Casino Groningen, Planetron Dwinge- loo. Prijzen, afhankelijk van de verblijfsaccom- modatie, vanaf 280 gulden per persoon. Arrangement C: Duur: 5 dagen (4 overnach tingen) - mid-week. Inclusief de 'Kennisma kingsdag' en de 'Tropische Dag in Drenthe'. Prijzen, afhankelijk van de gekozen accommo datie, vanaf 454 gulden per persoon. Reductie voor kinderen van 4 t/m 9 jaar. Kinderen van 0 t/m 3 jaar mogen gratis mee. Voor nadere informatie en/of boekingen kunt u kontakt opnemen met de WV Boekingscen trale Drenthe, telefoon: 05920 - 54888. LEERZAME RONDGANG Tijdens de 'Kennismakingsdag' in het Noorder Dierenpark maakt u een leerzame rondgang door een van de mooiste dierentuinen van Europa. Een deskundige neemt u mee naar de Tropische Vlindertuin, waar 1500 vlinders rondfladderen in een zee van tropisch groen en bloemen. Het Aquarium, onderdeel van het Biochron, voert u naar de donkere diepten van de oerzee, de bron van alle leven. De oudste fossiele haaien zijn zo'n 350 miljoen jaar oud. Vergelijk die 'ns met de indiukwekkende ci troenbaaien, die in een bassin van 400.000 liter rondzwemmen. In het Carboon zijn we een fase verder: amfibieën veroveren het land. Overal schieten planten op, die uit groeien tot de grootste oerbossen aller tijden. Uit deze wereld winnen wij nu steenkool en aardgas. Het Africanium biedt thema-exposities. U ziet de overlevingsstrijd van de Toeareg in hun onherbergzame woongebied. Wie doorloopt naar het nabije Afrikahuis, belandt in donker Afrika. Een dampend oerwoud, een houten hangbrug. Na wat langer turen ontdekt u krokodillen en meterslange voortglijdende slangen. Vriendelijker is de Hof van Heden met zaken die je in een dierenpark niet verwacht, zoals een demonstratie van waartoe de plantenteelt nu in staat is.-In de Cultuurkas verbouwt men koffie, thee, katoen en specerijen. Uiteraard besteedt een modern dierenpark aandacht aan het fokken van dieren. Het Fokcentrum fungeert als kraamkliniek. Broed machines en niet de zon broeden eieren van struisvogels, slangen en krokodillen uit. Uniek voor Europa is het nieuwe onderkomen voor de negen nijlpaarden. Dit bastion met ondergronds binnenbad dient als nacht- en winterverblijf. Bedenk dat zo'n dier ruim 60 kilo mest per dag produceert. En dat maal negen. Via een speciaal ontwikkeld zuiverings systeem wordt dit weggewerkt. TROPISCHE DAG De 'Tropische Dag in Drenthe' begint in de Hof van Heden in het Noorder Dierenpark. Thema: moderne technieken in de planten teelt, zoals de kruising van aardappel en tomaat: de tomatoffel. In de techniekenkas staat u er met uw neus bovenop. Na de lunch bezoekt u de Hortus-Haren. Deze tuin' van 21 ha met de grootste tropische kassen van Nederland heeft een cultuurkas met exotische voedselgewassen. Na de middagthee in de Hortus vertrekt u naar het Kuurcentrum Nieu weschans voor een gezond en verkwikkend thermaal-bad. Als herboren besluit u de dag met een aperitief en diner in het sfeervolle restaurant van het aangrenzende Altea Hotel. De speciale Vlinderbus zorgt de hele dag voor alle vervoer. Er verschenen de laatste jaren steeds meer light-produkten op de markt. Daarbij was het vaak moeilijk te begrijpen waarom een voedingsmiddel ineens het etiket 'light' ging dragen. Zo concludeerde bijvoorbeeld de Consumentenbond na een uitgebreid onderzoek, dat "veel light-produkten ongeschikt zijn voor mensen, die aan de lijn doen, omdat ze niet passen in een energiebeperkt dieet. Andere light-produkten zijn overbodig, omdat ze allang te koop zijn onder andere namen. Echter," zo vervolgt de bond, "het verwijt 'oude wijn in nieuwe zakken' geldt niet voor light-frisdranken. Daar heeft de consument meer keus dan voorheen." Goed nieuws dus. Zoetstoffen vervangen suiker Het grote verschil in calorieën tussen 'gewo ne' frisdranken en 'light' is te danken aan het gebruik van suikervervangende zoetstoffen. Een van de modernste van deze zoetstoffen is aspartaam. Aspartaam wordt onder de merknaam NutraSweet op de markt gebracht en in zeer veel levensmiddelen verwerkt. Andere sui kervervangende zoetstoffen zijn bijvoorbeeld saccharine en cyclamaten. Deze laatste twee worden in light-frisdranken met vruchtesap zoals cassis, cerise en sinas verwerkt. Volkomen veilig De toepassing van suikervervangende zoet stoffen is streng geregeld in de Warenwet. Er mogen dus alleen maar suikervervangen de zoetstoffen worden gebruikt die absoluut veilig zijn. Vroeger dacht men verschillend over de suikervervangende zoetstoffen, maar ze zijn onschadelijk voor de gezondheid, zoals uitgebreide laboratoriumproeven en uitspraken herhaaldelijk hebben aangetoond. Deze onderzoeken werden uitgevoerd door dé autoriteit op dit gebied, de Amerikaanse Food and Drug Administration (FDA), die slechts de allerstrengste maatstaven han teert. Daarbij is gebleken dat zelfs als mensen enorme hoeveelheden van bijvoorbeeld si nas (30.000 blikjes per jaar 800 per dag) een mogelijk schadelijk effect van saccharine niet is vast te stellen. Ook aspartaam door stond de strenge beproevingen van de Ame rikaanse Food and Drug Administration met glans. In 1981 werd de zoetstof officieel vrijgege ven voor gebruik in levensmiddelen. Sinds dien wordt deze zoetstof, die maar liefst 200 keer zo zoet is als suiker, steeds meer toege past om calorie-rijk suiker te vervangen en voedingsmiddelen op smaak te brengen. Het Voorlichtingsburo voor Voeding zegt: Voor mensen die op hun gewicht letten of die minder suiker willen gebruiken zijn light- frisdranken een goed alternatief voor gewo ne frisdranken. Veel minder calorieën Voorloper op de light-frisdranken was Rivella Blauw. Deze aparte frisdrank werd al in Nederland op de markt gebracht in de jaren zestig. Daarna werd het begrip en de naam 'light' pas goed gevestigd toen 7UP in Ne derland in 1977 het eerste levensmiddel was dat men in light-versie kon kopen. In de jaren tachtig kreeg dit succes een vervolg met een duidelijke 'light'-trend. Maar on danks deze trend en de enorme hoeveelheid publiciteit over light-produkten, weet bijna niemand nog precies hoe weinig dik-maken- de calorieën een light-frisdrank bevat. Of hoe groot het verschil in calorieën is tussen gewone frisdrank 'light'. Maar wanneer mag een produkt nu de term 'light' voeren? Volgens de Warenwet mag een levensmiddel pas 'light' heten als het ten minste 33% minder calorieën bevat dan het oorspronkelijke produkt of soortgelijke waren. Als we vervolgens de klassieke fris dranken naast hun light-varianten zetten, dan vinden we spectaculaire verschillen, die ver beneden de norm van de Warenwet liggen. Zo bevat een glas Seven-Up per glas 88 calorieën, tegen Seven-Up Light slechts twee. Een glas Pepsi-Cola bevat 92 calorieën, Pepsi-Cola Light geeft daarentegen slechts een waarde van 0,6 calorieën. Royal Club Light tenslotte is verkrijgbaar in vier sma ken: cassis, cerise, citroen en sinas. Alle vier hebben slechts acht calorieën per glas van 20 cl. Deze cijfers, hieronder nog eens duide lijk weergegeven in de tekening, bewijzen dat deze 'light'-frisdranken ruim voldoen aan de in de Warenwet gestelde eisen. Overzicht calorische waarden frisdranken en lightversies Gewon. L)uiaeii|kis k in verqehiking mei Liqhl frisdranken i hoeveel minder caiorieon Liqni Hen liqnl vrucnleniimonades zoals Cassis en Sinas, ncooen iels meer calorieën aan Oijv Cola. ornaat vruchtensap van nature suiker beval Motorrijden wint in Nederland dagelijks aan populariteit. Die toene mende belangstelling komt uit diverse richtingen. Enerzijds zijn er de jongeren, die een motor helemaal te gek vinden en druk bezig zijn met de lessen voor het motor-examen. Anderzijds stappen veel 'oudere jongeren' in de leeftijd van 30 tot 50 jaar weer op een motorfiets, terwijl ook steeds meer vrouwen zich ontpoppen als enthousiaste motorrijders. Volgens een recente enquête van het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbe wijzen (CBR) is de sinds enige jaren stijgende interesse voor het motorrij den niet het gevolg van files. Slechts 15 procent van de ondervraagden noemt file-vorming als een motief om te gaan motorrijden. Evenmin is er sprake van een rage. De animo voor motorrijden wordt vooral inge geven door sportieve motieven. Want ruim 85 procent van de ondervraag den geeft ontspanning en hobby op als argument om te gaan motorrij den. Het sportieve karakter van mo torrijden wordt nog eens door 37 procent benadrukt. "Met de motor op vakantie gaan" vindt bij 15 procent van de ondervraagden weerklank; 21 procent spreekt zich uit voor het kos- ten-aspect (goedkoper dan autorij den) en 10 procent geeft een milieu bewust antwoord: een motor is "schoon". (De ondervraagden kon den kiezen uit 11 mogelijkheden, waarbij meerdere antwoorden moge lijk waren). Naar aanleiding van deze uitslag verwacht het CBR dat "de extra be langstelling voor het motorrijden aanhoudt, zolang de economische si tuatie in Nederland niet verslechtert. Hoewel het te ver gaat om te spreken van een rage, is motorrijden wel een trend, een luxe liefhebberij waaraan overwegingen van noodzakelijke mo biliteit ondergeschikt zijn". Dat veel mannen in hun tweede jeugd weer op de motor stappen, heeft een aantal redenen. Motorrijden is sportief, betaalbaar, trendy, 'n tik keltje macho en het geeft je een goed gevoel om na een drukke werkdag het motorpak aan te trekken en er een stief kwartiertje op uit te trekken, lekker ontspannen op de rustig voort- zoevende gemotoriseerde tweewieler. Opvallend is dat veel directeuren van auto-importbedrijven zich regel matig per motorfiets verplaatsen. Zo staan de directeur van Honda Neder land, Jaguar Nederland, Saab-impor- teur AIM en Suzuki-importeur Nimag bekend als fervente motorrijders. In hun 1991-modellen besteden de motormerken veel aandacht aan milieu en veiligheid. De eerste katalysatoren komen in beeld, motorfietsen worden steeds stiller, menig merk vindt 100 pk ruim voldoende en zelfs hoogstandjes als anti-blokkeerremmen (ABS) - tot nu toe voorbehouden aan één merk - lijken echt door te breken. Hiermee volgt de tweewieler bij hoge uitzondering eens de ontwik keling in auto-land. MotoRAI 90 is drie dagen lang een waar eldorado voor de motorfans. Steeds meer vrouwen ontdekken de geneugten van het motorrijden. De vraag waarom zoveel vrouwen zich bekeren tot het motor-geloof valt minder makkelijk te beantwoorden. Dus hebben we het zo'n sportieve dame op de vrouw af gevraagd: "Po pulair gezegd, geeft motorrijden me gewoon een enorme kick. Het gevoel dat je krijgt als je op de motor zit, de snelheid, de wind om je heen, het gevoel van vrijheid, het werkt alle maal mee aan een fantastische erva ring. Dat valt nauwelijks te beschrij ven, je moet het meemaken. Bij mij komt daar ook bij dat ik een stel mannelijke motorrijders ken en ik ge loof dat ik 'n beetje wil laten zien dat niet alleen mannen geboren motorrij ders zijn, maar dat vrouwen er ook wel wat van kunnen. Jaren geleden zag ik in de bioscoop de film "Easy Rider" en toen ik de glimmende ma chines zag, waarop die jongens zo heerlijk relaxed door Amerika tuften, was ik eigenlijk al half verkocht. Daar na was het nog slechts een kwestie van het rijbewijs halen - gelukkig heb je met je autorijbewijs vrijstelling voor de theorie van het motorrijbe wijs - en een motor kopen. Eerst een tweedehands, maar toen ik de smaak eenmaal te pakken had, heb ik een nieuwe gekocht. Het leukste vind ik om met een hele groep motorrijders op vakantie te gaan. Dat is zo ontzet tend gezellig. Er heerst dan zo 'n fijne sfeer. Je bent één grote familie. Mo torrijders hebben veel saamhorig heid. Je helpt elkaar als het nodig is. Verder is er gewoon een toffe stem ming: jouw vrienden zijn mijn vrien den, dat werk. 'n Beetje flower-po- wer, misschien, of Easy Rider. En eigenlijk is motorrijden de makkelijk ste manier van reizen. Je kleren in een tas of koffertje samen met je tent achterop en rijden maar. Ik zeg altijd: "Er is slechts één ding leuker dan motorrijden, en dat is veel motorrij den". Op vrijdag 26, zaterdag 27 en zondag 28 oktober vindt in de Amstelhal en de Verbindingshal van het RAI-complex in Amsterdam de MotoRAI 90 plaats. De openingstijden zijn op vrijdag en zaterdag van 10 tot 21 uur en op zondag van 10 tot 17 uur. De toegangsprijs bedraagt f 12,50 voor volwassenen. Voor jeugd tot en met 11 jaar, houders van de Pas 65-plus, alsmede voor groepsbezoek - mits vooraf aangemeld - geldt een tarief van 7,50 per persoon. De groeiende belangstelling voor de motorfiets bracht vorig jaar een grote toeloop naar de MotoRAI teweeg. Vooral in het weekend was het een drukte van belang, die slechts met moeite in goede banen kon worden geleid. Gezien de ervaringen van vo rig jaar, is daarom voor de MotoRAI 90 gekozen voor een ruimere opzet, zodat ook bij pieken in de publieke belangstelling iedereen de ruimte heeft om te genieten van al het fraais, dat staat uitgestald. Het feit dat de MotoRAI tegenwoor dig in het najaar wordt gehouden, garandeert de bezoekers veel motor- nieuws. Als de voortekenen niet be driegen, vallen er ook dit jaar weer talrijke compleet nieuwe modellen, heuse primeurs dus, te bewonderen. De kracht van de MotoRAI is zijn veelzijdigheid. Het evenement biedt een goed overzicht van het motor fiets-aanbod. Ook de wat zwaardere bromfietsen komen ruimschoots aan bod. Gezien het uitgebreide omlij stende programma hoeft het echter niet bij kijken alleen te blijven. U kunt er ook volop rijden. Dit geldt ook voor wie nog geen motorrijbewijs bezit. Op een afgesloten circuit en onder deskundige leiding kunt u naar hartelust rijden met allerlei machines. Doorgaans is de techniek van motor fietsen toonaangevend. Met veel tam-tam aangekonjgde fijnheden in de nieuwste automobielen zijn vaak jaren geleden al op twee wielen te zien geweest. Soms zelfs al vervan gen door andere, betere oplossingen. De prestaties van een middenklasse motorfiets doen die van peperdure sportwagens verbleken. Wat bijvoor beeld te denken van een 600 cm3 viercilinder met maar liefst 100 pk achter de gashendel Hij staat op de MotoRAI 90. Geen wonder dat juist de Japanse, Duitse en Italiaanse automerken, die zich direct of indirect ook met motor fietsen bezig houden, bij de vierwie lers een voortrekkersrol spelen. Technische hoogstandjes vinden we bij motoren onder meer in de toegepaste metalen en kunststoffen: aluminium voor frames, futuristische composietmaterialen als Kevlar en koolstofvezel in het plaatwerk en ul tra-sterke ruimtevaartweefsels in de verstevigingslagen van de banden. Hét motorfietsrubber moet per vier kante centimeter immers ongekende krachten overbrengen. Vooral de motorblokken bieden volop technische delicatessen. Lo gisch, want - zonder nu al te tech nisch te worden - de motorfietsen leveren een 'litervermogen', dat zelfs in racewagens bepaald niet alledaags is. Als je de zojuist al genoemde 600 cm3 machine met 100 pk omrekent naar een Opel Corsa 1.0 liter gezins- BIKERSPARADE Het speciale evenementen-paviljoen vormt het decor van talloze activitei ten, waaronder de "Sleutel-competi tie" en een speciaal op de motorrij der gerichte modeshow. Tot de bijzondere activiteiten horen rij-instructie voor gevorderden, de monstraties door een politieteam, verkiezing van de fraaiste zelfbouw- motor, trial ballet, een motorrace si mulator en een foto-expositie over motorrijden, ingericht door professio nele fotografen. Net als vorig jaar wordt ook nu weer een 'bikersparade' gehouden. Tijdens deze ongeveer anderhalf uur durende motortocht, genaamd 'Am sterdam vanuit het zadel' zullen op zaterdag 27 oktober vele honderden motoren zich als een zacht grom mend, veelkleurig lint door Amster dam bewegen. In 1989 namen een kleine duizend motorrijders aan deze gedisciplineerd verlopen tocht deel. Naast een uitgebreid evenementen programma toont MotoRAI 90 het allerlaatste nieuws op motorgebied, zoals dit Japanse hoogstandje. autootje, dan zou die pakweg 167 pk achter het gaspedaal hebben. Dat is wel even doorrijden! In het verleden werd de jacht naar topprestaties door de kenners om schreven als de 'pk-race'. Op de Mo toRAI valt wat dit betreft een keer punt te noteren. Steeds meer merken vinden een grens van 100 pk wel letjes. Of je nou in 3 of 3,5 sec. aan de honderd kilometer zit, mag geen echt probleem zijn. Deze trend heeft diverse oorzaken. Om te beginnen natuurlijk de veilig heid, maar ook aspecten als de kos ten en het milieu. De motorfiets mag zich in een ongekende belangstelling verheugen - dit jaar wordt wellicht een record aan verkopen gehaald - waarbij opvalt dat juist de 'dikke ma chines' populair zijn. Toch toont een aantal merken op de RAI eenvoudige uitvoeringen van hun 'zware jongen'. In de praktijk betekent dit een motor fiets zonder volle stroomlijnkuip en -met wat minder toeters en bellen. Kennelijk vindt menige motorrijder het ook belangrijk om iets van de motortechniek achter al dat ge stroomlijnde plaatwerk te zien. Diver se exposanten tonen op de Moto RAI zelfs modellen, die met een na drukkelijk 'nostalgisch' tintje doen den ken aan motoren van weleer. Bij het ontwikkelen van motoren speelt de computer een steeds grote re rol. Dit is onder andere te merken in de belangstelling voor modulair bouwen. Binnenkort komen hiervan enkele voorbeelden op de weg: drie- en viercilinders, die in grote lijnen op dezelfde techniek zijn gebaseerd. In de praktijk zijn hierdoor veel onder delen uitwisselbaar. WOENSDAG 1 KOMT VAN ONKYO. Ontdek het bij de cassette-decks. En het verschil tussen en elk willekeung a merk. Ovengens, e een Onkyo cassett voor f. 599,-. 2 jaar garantie Schoemaki SOEST Van Weec Technische Diens 'Novum/90' is c die van 19 tot ei In een sfeervol opdoen, de nieo produkten uitpr rende kristallen Verder zijn er r meubelen en s moderne kunst mensen met ee Nederlandse Sj Kwaliteit, cornl allerlei gebied deze nieuwe. De in design zoeker maakt 1 aantal bekende produkten en i ten bij een eit ven. Er is voor beeld opleidiri de mogelijkhe ke reizen. Bo Novum/90 zei proberen. Zo van Pentax leend met ee om al het m vast te leggen, 'rit' in een jee beklimmen, c van een chef) op de vingers I Veelzijdig en g« Een ander aan de beurs is de: derne kunst bt waardevolle w ste beursdag c len worden. 1 kunstenaars c kunt zien, en ties waar de n overmorgen i wijze wordt zorgt gastlanc extra sfeer m

Soester Courant | 1990 | | pagina 16