£AojJI<s W¥ 100 098 WOON MET PLEZIER! Makelaars W CO GEIHHB GEIinSfflHRKT GEIHHB GEZHISfflBRKT A&0 VERZEKERT. 1 kilo 908 'Brieven-oorlog' over vliegtuiglawaai krijgt grimmig karakter Brand verwoest bedrijfspand Jac. Hermans PETERS Angela Groothuizen vindt uitdaging in nieuwbouw voor Stichting Stimulans 'Schutter' aangehouden Alle tips zijn welkom Voetballende vader en zoon gezocht Aan vooravond verhuizing naar Baarn A.s. weekend huis-aan-huis in Soest(erberg) Extra Op 't Hoogt met algemene beschouwingen Dames onder invloed Gevraagd BEZORGERS Soester Courant Niet slim genoeg... HET VLEESCENTRUM 'Vooral ouderen worden gedupeerd' PCOB-Soest in het geweer tegen sluiting postagentschappen schoenen SCHOEN-ADVISEURS NIEUW Kom Karpetten Kijken bij: /VV\ Wilbrink wast Stekelenburg de oren Opnamen voor AVRO-programma De Uitdaging in Soest 69e JAARGANG NO. 8 WOENSDAG 17 OKTOBER 1990 Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar f 24,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG De politie kreeg vorige week woens dagavond een telefoontje van een buschauffeur, die op de Smitsweg ter hoogte van de Veenbesstraat scho ten had horen vallen. De politie ging een kijkje nemen en trof een voorbij ganger aan, die een signalement van de schutter kon geven. Die werd even later op de Veenbesstraat ge vonden. De man was in het bezit van wat eerst een vuurwapen leek, maar later een "niet van echt te onder scheiden" alarmpistool bleek te zijn. In het magazijn zaten nog enkele pa tronen. De schutter wilde niets zeggen en werd ingesloten op het bureau. Hij was overigens in het gezelschap van een vrouw, die evenmin informatie verstrekte. De volgende morgen werd de man opnieuw verhoord. Het bleek een 27-jarige Soester te zijn en hij vertelde dat hij het "wapen" uit het buitenland had meegenomen. De man werd thuis afgezet, waar bij onderzoek nog een viertal patronen werden gevonden. Die werden, evenals het pistool zelf, in beslag ge nomen. De politie is op zoek naar mensen die hen kunnen vertellen of er iets op de ochtend en middag vooraf gaande aan de brand bij de Her- mansgroep is gebeurd dat zij dienen te weten. Alle tips zijn welkom. Het technisch onderzoek en het buurtonderzoek hebben niets opge leverd. De politie is nu op zoek naar een vader en een zoon die, volgens de buurt, iedere zondagmiddag trouw een partijtje voetballen in de naaste omgeving van de Hermans- groep. De politie zou graag met deze personen in contact willen komen. Een uitslaande brand heeft zondag middag een houten noodgebouw bij het kantoorpand van de Hermans- groep aan de Kostverlorenweg volle dig in de as gelegd. In het bijgebouw, waarin de afdeling Vastgoed van de firma was gevestigd, werden onder meer bouwtekeningen en een deel van het archief bewaard. De schade loopt in de tonnen. De Soester brandweer heeft met assistentie van collega's uit Amersfoort, Baarn en Soesterberg kunnen voorkomen dat de belenden de gebouwen eveneens vlam vatten. In het kömende weekeinde - vrijdag 19 en zaterdag 20 oktober - ver schijnt een extra-editie van de ge meentelijke voorlichtingskrant Op 't Hoogt. Deze krant, uitgevoerd op weekend-formaat, bevat de algeme ne beschouwingen van de zeven fractievoorzitters in de Soester ge meenteraad naar aanleiding van de begroting 1990 en wordt huis-aan- huis verspreid in Soest en Soester berg. In deze beschouwingen geven de po litieke partijen hun actuele visie op Soest. De bevolking kan op deze wij ze dus uitgebreid kennis nemen van de opvattingen en standpunten die de door haar gekozen volksverte genwoordigers huldigen. Aan de be schouwingen wordt ditmaal overi gens geen algemene gemeentelijke informatie toegevoegd. Maandagavond 22 oktober, om 19.00 uur, begint in de raadszaal van het nieuwe gemeentehuis de eerste ronde van de begrotingsbehande ling, waarvan de extra-editie van Op 't Hoogt een voorproefje is. De zeven fractievoorzitters komen dan nog maals kort aan het woord en het Col lege van B. «Sc W. - het dagelijks be stuur van onze gemeente - geeft zijn eerste reactie. Op woensdagmiddag 24 oktober (14.00 uur) wordt de vergadering voortgezet, eventueel 's avonds nog gevolgd door de behandeling van de "gewone" raadsagenda van oktober, die eigenlijk gepland staat voor don derdagavond 25 oktober. De vergaderingen zijn vanzelfspre kend openbaar. Het publiek kan de discussie vanaf de tribune volgen en alle burgers zijn welkom bij dit jaar lijkse "hoogtepunt" van de plaatse lijke democratie. De politie hield in het weekeinde een 32-jarige Amersfoortse aan, die met opvallende manoeuvres over de Stad houderslaan, de Korte Brinkweg en de Korte Melmweg reed. Op de Korte Brinkweg reed ze een hekje omver. Ze weigerde de ademtest evenals de bloed proef en werd ingesloten. Uiteraard kreeg ze een proces-verbaal. Op de Soesterbergsestraat deed zich een soortgelijk geval voor met een 50- jarige Soesterse. Zij weigerde eveneens de test, aanvankelijk omdat ze daarvoor "medische redenen" opgaf. Ze zou o.a. last hebben van een longkwaal, maar dat bleek volgens de politie flauwekul te zijn. Ze kreeg eveneens een proces-ver- baal. voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 De politie hield vorige week een 23-ja- rige Amersfoorter aan, omdat zijn APK-sticker wat vragen opriep. Het. leek erop dat de wagen pas in december gekeurd zou moeten worden, maar bij nadere beschouwing had dat al in mei j.1. moeten gebeuren. De man had de sticker verwijderd en hem omgedraaid weer opgeplakt. Na enige aandringen deed de Amersfoorter overigens vrij willig afstand van de wagen, die min of meer een wrak was. Uiteraard kreeg hij een proces-verbaal. DEZE WEEK BIJ MAGERE RUNDERLAPPEN -j g50 SCHNITZELS 4050 (gepaneerd) Kilo IO. Voor uw huisdier MAGER RUNDERHART A75 Kilo- LAMSHART Kilo Geopend; donderdag en vrijdag 8.00-17.00 uur BIRKSTRAAT 49 - SOEST TELEFOON 02155 - 1 24 77 Zondagmiddag om vier uur kwam bij brandweer en politie het bericht binnen dat het gebouw in brand stond. De enorme rookontwikkeling was tot ver in de omtrek van Soest te zien en een deel van de bevolking was op de been. Ook loco-burgemeester Jan Menne en de di rectie van Jac. Hermans en omliggende bedrijfspanden kwamen poolshoogte nemen. Twee uur later kon pas het sein 'brand meester' worden gegeven. Tot 's avonds laat is de brandweer uit Soest, Soesterberg, Amersfoort en Baarn be zig geweest het vuur volledig te doven. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. Toen de brandweer ter plaatse kwam, werd al snel duidelijk dat er weinig meer te redden was aan het houten bijge bouw. Zij richtten zich daarom met na me op dé omliggende gebouwen, die volgens een woordvoerder wel erg dicht op elkaar stonden. Met man en macht kon voorkomen worden dat het vuur oversloeg naar de naastliggende be- De troosteloze aanblik een dag na de brand. De politie tast over de oorzaak nog steeds in het duister. De schade voor Hermans loopt in de tonnen. Foto: Goos van der Wilt. drijfspanden. Volgens een woordvoer der van de brandweer was het een groot geluk dat de Kostverlorenweg niet voor verkeer was afgesloten, zoals de ge meente van plan is. "Was dat wel het ge val geweest, dan had dat grote proble men op kunnen leveren. Toen de mel ding binnen kwam, wisten we nog niet waar de brand precies was. Als de Kost verlorenweg afgesloten was geweest, hadden we behoorlijk om moeten rij den." Het bedrijf zou over een week naar Baarn verhuizen. Daar zal de super marktonderneming zich vestigen in De Drie Eiken. Die locatie is inmiddels ge reed en waarschijnlijk vindt de verhui zing dan ook eerder plaats. "In het bedrijfsleven zou men zo niet inet de klanten durven omgaan, omdat de concurrentie op de loer ligt. Bij de PTT missen we die prikkel door de monopolie-(machts)positie." Zo rea geert de afdeling Soest van de protes tants-christelijke ouderenbond PCOB op de voorgenomen sluiting van de Soester postagentschappen Honsber- gen. Smitshof en Nieuwstraat. De PCOB is in de pen geklommen en heeft bij de PTT zijn bezorgheid uitge sproken over de opheffingsplannen. "Het is onbegrijpelijk dal de houding van de PTT in korte tijd zo kan omslaan. In de afgelopen jaren werd het 'post kantoor' dichter bij de mensen ge bracht; met name op drukbezochte lo- katies als supermarkten werden post- gentschappen gesitueerd, waarvan niet alleen de ouderen, maar ook vele om wonenden dankbaar gebruik maken." Volgens de PCOB zullen vooral de ou deren gedupeerd worden, omdat het postagentschap niet meer op loopaf stand bereikbaar zal zijn. "Velen zullen hun postzaken niet meer zelfstandig kunnen afhandelen en zijn weer op de hulp van anderen aangewezen. Als je geld nodig hebt is hel niet prettig ande ren te vragen dat voor je mee te bren gen anderen zullen met de bus naar een veel verder gelegen agentschap of het postkantoor moeten gaan." De PCOB heeft er begrip voor dat som mige agentschappen niet geheel renda bel zijn, maar vraagt zich wel af of zo'n rigoureuze maatregel nodig is. "Heeft men wel voldoende naar alternatieven gezocht? Heeft men met belangengroe peringen gesproken? Maakt de PTT geen misbruik van haar monopolie-po sitie?" Half open? De ouderenbond vraagt zich verder af of de PTT heeft overwogen de agent schappen te handhaven en gedeeltelijk open te houden, zodat één ambtenaar twee of drie agentschappen kan bedie nen. "Als het niet anders kan, dan liever een halve dag een agentschap in de buurt dan helemaal geen agentschap," klinkt het. "Iedereen weet dat de ver grijzing toeneemt en dat steeds meer ouderen worden aangewezen op voor zieningen in de buurt." De PCOB heeft de PTT-directie dan ook met klem verzocht het voornemen in heroverweging te nemen. De bond heeft ook de directeur van het postkan toor in Soest en het College van Burge meester en Wethouders op de hoogte gesteld van zijn standpunt. Meer informatie op pagina 6. Winkelpromenade Laanstraat 95-97 - Baarn Tel. 02154-1 33 87 Het aanbod in ONROEREND GOED van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 12 13 SAUCIJZE- BROODJE WITLOF FARMERSALADE SLAGROOMTAART 1 KG VARKENS FRICANDEAU VERS UIT DE BAKE-OFF m PERSTUK - w GRAM AAr GRAM Ww NU f2,- U J1 1 KORTING n/"l DUS Komt het ooit nog goed tussen kolonel J.H.Wilbrink, de commandant van de vliegbasis Soesterberg, en het Soester- bergse PvdA-raadslid Wil Stekelen burg? Dat is iets wat inmiddels heel wat Soester(berger)s zich met groeien de zorg afvragen. De aanvankelijk licht-verwijtende toon in de corres pondentie tussen Wilbrink en Steke- lenburg - met als inzet de afhandeling van klachten over vliegtuiglawaai - heeft plaatsgemaakt voor een brief wisseling met een opvallend grimmig karakter. Aanleiding tot de schriftelijke loopgra ven-oorlog zijn de vliegoefeningen van juni j.1., die volgens Wil Stekelenburg veel meer klachten zou moeten hebben opgeleverd dan waarvan de vliegbasis gewag heeft gemaakt. Ze vroeg zich in een publiekelijk bekend gemaakte brief aan de commandant af of men bij de vliegbasis wel serieus met klachten om gaat en drong aan op een neutraal klachtenbureau. Dan zouden daar ook mensen terecht kunnen die nu niet dur ven klagen, omdat ze op een of andere manier afhankelijk zijn van de vliegba sis. Kolonel Wilbrink heeft Stekelenburg inmiddels geantwoord met een brief op poten, waarvan ook de pers een af schrift is gestuurd. Hij laat weten óok wel voor zo'n neutraal bureau te voelen, "al was het alleen maar om iedere ver denking van oneerlijkheid te voorko men!" Hij verwijst de suggestie dat veel Soesterbergers niet durven klagen reso luut naar het land der fabelen en wijst in dat verband ook op de "leefbaarheids enquête" van de actiegroep Vrienden van het Vliegdorp. Ernstiger vindt Wilbrink het dat Steke lenburg de goede naam van de voorlich ting van de vliegbasis ter discussie stelt. Alle klachten worden serieus genomen, al is het vaak niet eenvoudig om precies te weten te komen wat de klachten in houden. "Ik kan u verzekeren dat het aantal gemelde klachten overeenkom stig de waarheid is. Het bureau Voor lichting verricht zijn taak naar eer en ge weten." De kolonel wijst erop dat het aantal klachten tijdens de oefening nog al varieerde, zodat er op verschillende data ook verschillende aantallen zijn verstrekt: drie klachten uit Amersfoort op 19 juni, toen twee Tornado's op 3000 voet overvlogen, 16 klachten over de hele maand juni. De bewering van het Amersfoortse radslid Van der Veen in de pers (honderden klachten) is voor diens rekening. "Uit het voorgaande moge blijken dat uw fractie zich tot bedoelde politici mag rekenen, aangezien ook u niet op de hoogte bleek te zijn toen u de pers infor meerde. Naar de schade, aangericht aan de geloofwaardigheid van de voorlich ting, kunnen we slechts gissen," bijt de kolonel het PvdA-raadslid toe. Hoffelijkheid Hij merkt verder op dat hij Stekelen- burgs brief niet vindt "uitblinken door exactheid, noch door hoffelijkheid" en dat hij zelfs overwogen heeft maar hele maal niet te antwoorden, of op de basis zelf met haar van gedachten te wisselen. "Geheel ten overvloede misschien moet ik u erop wijzen dat de comman dant van een vliegbasis in Nederland niet door een lokale fractie van een po litieke partij ter verantwoording kan worden geroepen. Desondanks heb ik mijn best gedaan u op hoffelijke wijze de verlangde informatie te verstrek ken." Wilbrink beschouwt Stekelenburgs vraag of hij kan waarborgen dat er vol gens de door hem vastgestelde lijnen wordt gevlogen als "ongepast", "zeker daar ik u al heb medegedeeld dal de vliegbasis zijn procedures zo gunstig mogelijk heft gekozen om zo min moge lijk hinder te veroorzaken, en het mijn taak is deze regels te handhaven." De "aanval" met Tornado's die veel klachten veroorzaakte is uitgezocht. De betrokkenen zijn "gecorrigeerd", aldus Wilbrink, en er zijn maatregelen geno men om herhaling te voorkomen, maar dat was iets anders dan waarop het Amersfoortse raadslid Van der Veen doelde; de twee vliegtuigen gingen op 3000 voet over en daarbij was geen sprake van onrechtmatigheden. Illusie Wilbrink verzekert Stekelenburg dat er op de vliegbasis altijd iemand aanwezig is die op klachten kan reageren en be sluit zijn brief met het nodige cijferma teriaal, waaruit blijkt dat er in 1989 261 klachten ontvangen zijn en in 1988 421. Tot 1 oktober van dit jaar zijn er 873 klachten binnengekomen. Hij waar schuwt echter nogmaals tegen al te ge makkelijke conclusies. "Iedere klacht is er overigens een te veel. Het is naar mijn mening een illusie te menen dat alle klachten te voorkomen zijn. De commandant besluit zijn brief met de opmerking dat Stekelenburg (die ge vraagd had om metingen tijdens de oe feningen naar de gevolgen van lucht verontreiniging en geluidsoverlast voor de volksgezondheid) zich daarvoor tot andere instanties moet wenden. "Dit gaat de competentie en mogelijkheden van een commandant van een vliegbasis te boven." Op dit moment wordt druk gewerkt aan de nieuwbouw voor Stichting Sti mulans. Los van alle lokale acties, heeft het AVRO-programma De Uit daging besloten een hele bijzondere uitdaging aan te nemen. Op maandag ochtend 05.00 uur begon het team van De Uitdaging met presentatrice Ange- la Groothuizen aan de bouw van een goed onderdak voor de gehandicapte kinderen. Vrijdagmiddag om 18.00 uur moet het klaar zijn. "Maar dat be tekent niet, dat wanneer we het binnen die tijd redden, we gewoon weer weg gaan. Voor de t.v.-uitzending is de op dracht 'mislukt', maar de klus wordt hoe dan ook afgemaakt," aldus Hetty Krapels van producent ID TV uit Am sterdam. Toen ID TV en de AVRO naar Engels voorbeeld het programma De Uitda ging besloten te gaan maken, hebben zij eerst alle gemeenten in Nederland aan geschreven of daar wellicht uitdagingen voor een goed doel te vinden waren. Hetty Krapels: "Er kwamen vreselijk veel brieven binnen, ook aanvragen voor restauraties of geld. Maar dat is niet de bedoeling, wij willen echt iets doen." Volgens het produktieteam was Stimulans precies iets wat ze zochten, uitermate geschikt voor het program ma. "Het hele gebouw moest plat en binnen vijf dagen weer overeind. On dertussen moet de boel hier gewoon doordraaien. Daarnaast hebben ze een dergelijk gebouw hard nodig," zegt Krapels. Bliksemactie Zij heeft niet het idee met deze bliksem actie over de Soester bevolking heen te lopen, die immers al maanden druk be zig zijn voor de nieuwbouw van Stimu lans geld bijeen te brengen. "Wanneer dit pand er staat, zijn ze er nog lang niet. Wij doen bijvoorbeeld niets aan de stal len. Er is nog heel veel geld nodig. We hopen een gezond en veilig onderdak voor de kinderen neer te kunnen zetten en dat dat een aanzet is om het totale terrein af te maken," aldus de woord voerster van ID TV. Zij zegt niet te we ten hoeveel geld er wordt uitgespaard door de tussenkomst van de AVRO. Het programma De Uitdaging is de Ne derlandse versie van het succesvolle Engelse programma Challenge Anne- ka. De medewerkers zeggen verbaasd te zijn dat er zo enthousiast door de Ne derlanders wordt gereageerd. "Enge land is een charityland, Nederland veel minder. Maar de medewerking aan De Uitdaging is fantastisch." Middelpunt is zangeres/cabaratiére en nu dus ook presentatrice Angela Groothuizen. Zij neemt in iedere aflevering een uitda ging aan. Voor een goed doel moet bin nen een bepaalde, vastgestelde tijd, een klus geklaard worden. De cameraploeg van de AVRO houdt de vorderingen bij van iedereen die An gela Groothuizen helpt bij 'haar' uitda- Foto: Goos van der Wilt. Aan het begin van ieder project krijgt zij een uitdaging overhandigd. Dan gaat zij, samen met een expert, op pad om mensen en materialen te vinden, ofwel voor niets ofwel tegen bodemprijzen. Die mensen moeten de uitdaging vol brengen. Stimulans is de zevende uitda ging die Angela Groothuizen aan neemt. Van de vorige zes is er slechts één niet binnen de gestelde tijd gehaald. IDTV doet vooraf research, bekijkt wat nodig is en of een project haalbaar is. Aan de hand van dat onderzoek wordt ook de tijdslimiet gesteld. Vrijdagmid dag om zes uur weten ze of het gelukt is. Een emotioneel moment voor alle me dewerkers. "We staan hier echt niet als een stel kouwe kikkers te bouwen. We maken een t.v.-programma, OK, maar we doen het vooral voor mensen, die het zelf niet voor elkaar krijgen." Het is nog niet duidelijk wanneer de afleve ring over Stichting Stimulans wordt uit gezonden. De Uitdaging wordt vanaf 29 oktober wekelijks door de AVRO. op maandag uitgezonden.

Soester Courant | 1990 | | pagina 1