WA Verdwenen Soest ier 17.95 P /h I- en ES e vervangen Driemanschap bundelt kennis in nieuwe praktijk voor natuurgeneeskunde Driedubbel afscheid Van der Huchtschool 'Soest komt wel laat met structuurvisie' Bang&Olufcen Center OL 'In teamverband kunnen we meer mogelijkheden bieden' ikenburg nfonds bier Verkeerscontrole REFORMHUIS "MIDDELWIJK" SOLO-soosavond Daarvoor is er in uw omgeving een Bang&Olufsen Center Prof. de Smidt op CDJA-bijeenkomst Boeh...! Inbraak Weteringpad Museum Oud Soest Verdwenen Soest hervonden Regenpak gestolen Gewond door deur en beeld door uw hele huis PAGINA 8 I WOENSDAG 17 OKTOBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA 9 .02155 - 10762 93 16 SOEST Foto: Goos van der Wilt. Aan het begin van deze eeuw telde Nederland zo'n vijf miljoen inwo ners - nu zijn het er ruim drie maal zoveel. Voor de gemeente Soest was de groei nog veel sterker: van rond 5000 in woners in 1900 tot over de 40.000 nu. Veel van wat toen landbouwgrond was, of woeste grond, is inmiddels in de bebouwde kom komen te liggen. Vergezichten zijn verdwenen, maar ook veel van de woningen van toen staan er niet meer, om van de men sen van toen - die toch óók een bepa lend deel van het dorp waren - nog niet spreken. Museum Oud Soest aan de Steen- hoffstraat stelt regelmatig voorwer pen uit voorbije tijden ten toon, heeft meestal ook speciale exposities. Prentencabinet/Foto Astra bezit een grote verzameling foto's van het vroegere Soest, en ook het gemeen te-archief heeft tot doel de herinne ring aan het verleden niet verloren te doen gaan. Met name de foto's van deze drie instellingen geven een tref fend beeld van hoe het er hier vroe ger uit zag. Helaas blijkt echter bij in ventarisatie van de foto's, dat niet al tijd precies bekend is wat de foto voorstelt.Door publikatie in de Soester Courant willen we de hulp van de lezers inroepen de ontbreken de gegevens aan te vullen. Daarom zal de komende weken steeds een oude Soester foto op deze plek wor den afgedrukt, met wat er (eventu eel) over bekend is, in de hoop dat er lezers zijn die er meer licht over kun nen laten schijnen. Voor de toe komst zal het ook mogelijk zijn dat lezers foto's opsturen waarvan ze niet zeker zijn waar het precies om gaat. Uiteraard zal in een volgende editie bekend worden gemaakt wel ke informatie er bij de Soester Cou rant is binnengekomen. WINKELCENTRUM OVERHEES TAMBOERIJN 29 TELEFOON 27777 Vrijdagavond gïjKoopavond n breed 7.670,-. Ileder 2+2'/2 zils 5.995,-. 0metinlegblcrd 1.455,-. ihouten rug en gestoffeer- De PRAKTIJK VOOR NATUURGENEESWIJ ZEN EN HOLISTISCHE GEZONDHEIDSZORG nodigt u, in samenwerking met reformhuis "Mid- delwijk", uit tot het bijwonen van een aantal infor matie- en demonstratiedagen, over iriscopie en toegepaste kinesiologie. Data: donderdag 25 en zaterdag 27 oktober van 10.00 tot 15.00 uur. Inlichtingen, telefoon 02155 - 2 39 99 of 02155 -1 35 27 V.l.n.r. Agnes Dammers van de Kant, Emile Eweg en Jos van den Broek. als milieubioloog. Hij studeerde daarna medicijnen en homeopathie in Enge land, een combinatie die in Nederland (nog) niet denkbaar is, maar daar een rijke traditie kent. "In Nederland staat zeventig procent van de huisartsen ne gatief tegenover natuurgeneeskunde. Hoewel het in Nederland steeds meer geaccepteerd wordt, staat men er in En geland veel meer open voor," vertelt Emile Eweg. "Jammer," zegt hij, "want wij gaan er juist van uit dat de verschil lende vormen van geneeskunde, waar onder de reguliere en de alternatieve, elkaar kunnen aanvullen." Hij is gespe cialiseerd in de spirituele geneeskunde en de natuurgeneeskunde. Alledrie hebben ze duidelijk een eigen terrein en op sommige gebieden van de natuurge neeskunde overlappen de terreinen el kaar. "We leren verschrikkelijk veel van elkaar." De vormen van natuurge neeskunde waarvoor men bij hen te recht kan zijn onder meer de klassieke homeopathie, kruidengeneeskunde, iriscopie, Bach Bloesemtherapie, voe treflexmassage en andere massage, spi ritual healing en energy work. Dit is echter maar een klein deel van de diver se geneesmethoden die zij samen bie den. Specialisme Alledrie zien zij het als een groot voor deel dat,zij naast hun praktijk samen een eigen praktijk hebben. Agnes Dam mers van de Kant: "Ieder van ons heeft zijn eigen specialisme en kent zichzelf goed. Wij hoeven niet onderling uit te vechten waar we voor staan. We weten dat van onszelf en van elkaar. Dat werkt ontspannend en inspirerend." Emile Eweg voegt daaraan toe: "We hoeven onze energie niet te steken in het opzet ten van een praktijk. We hebben die 'startersproblemen' alledrie al doorge maakt. We weten wat ons te wachten staat. Wij kunnen al onze energie ste ken in de samenwerking en in onze pa tiënten." Op dit moment houden ze hun eigen praktijk aan, naast de praktijk samen. Zij hebben echter wel het ambitieuze plan binnen niet al te lange tijd - het streven is binnen een halfjaar - de prak tijken geheel samen te voegen en zo een groot centrum voor natuurgeneeskun de en holistische gezondheidszorg te kunnen beginnen. Gezien de intensieve voorbereidingen die dit met zich mee brengt en niet in de laatste plaats de praktische problemen zoals praktijk- ruime en financiering, zijn zij voorlopig zeer gelukkig met de proefperiode die hen aan de Middel wijkstraat wordt ge boden. Ze zijn er in ieder geval van overtuigd dat een dergelijke praktijk er gaat komen, de vraag is alleen nog wan neer. Gratis spreekuur Voorlopig kan men terecht in de prak tijk aan de Middelwijkstraat 75. Eén ochtend per week, op woensdagoch tend, houden zij daar een gratis infor matief spreekuur van 11.30 uur tot 12.30 uur. Iedere dag van de week neemt één voor hen de dienst voor zijn of haar rekening. Anderhalve dag ne men zij individueel waar, een halve dag zijn zij alledrie aanwezig. Wie meer in formatie wil, kan natuurlijk op woens dagochtend een bezoek brengen aan de praktijk. Telefonisch kan men contact opnemen via nummer 23999, het liefst tussen 9.30 en 12.30 uur en 13.30 en 17.00 uur. Bij een verkeerscontrole op de Birk- straat hield de politie vorige week 50 automobilisten staande. Twee bleken hun gordels niet te dragen, een had een verkeerd kentekenbewijs en een ander bleek de APK-keuring te hebben verge ten. De politie maakte evenzoveel ke ren proces-verbaal op. Schoemaker Bang&Olufsen Center SOEST Van Weedestraat 78, Tel. 02155-17253 Drie natuurgenezers, met ieder een ei- gen specialisme, voeren sinds 1 okto ber samen een praktijk voor natuurge neeswijzen en holistische gezond heidszorg. Het drietal, Jos van den Broek, Agnes Dammers van de Kant en Emile Eweg, heeft de kennis bijeen gevoegd. Zij denken op deze manier hun patiënten beter te kunnen helpen. "Sommige problemen zijn zeer com plex en samen weet je immers veel meer dan alleen," menen zij. Voorlo pig houden zij het bij de combinatie van deels een praktijk samen en deels een eigen praktijk. Binnen niet al te lange tijd, hopen zij hun krachten full time te kunnen bundelen in een geza menlijke praktijk. Sinds 1 oktober hebben de drie natuur genezers zich gevestigd in een praktijk aan de Middelwijkstraat 75. Hoewel de praktijkruimte hoort bij het reformhuis Middelwijk, maken zij er geen deel van uit. Agnes Dammers van de Kant, Emi le Eweg en Jos van den Broek werken geheel zelfstandig. De samenwerking beperkt zich tot doorverwijzen. Emile Eweg legt uit: "Wanneer er mensen in de winkel komen met specifieke pro blemen, zullen de medewerkers van het reformhuis ze naar ons verwijzen. Wan neer wij mensen bepaalde produkten voorschrijven, kunnen wij ze weer naar het reformhuis verwijzen. Maar het is zeker niet zo dat wij alleen produkten voorschrijven die daar te krijgen zijn. Het is geen keiharde zakelijke samen werking." Het doel van de samenwerking is om vanuit teamverband meer geneeswijzen aan te kunnen bieden. Dat kan variëren van een eenvoudig voedingsadvies tot het behandelen van zwaardere ziekten. Naast genezen hechten zij veel waarde aan goede (preventieve) voorlichting. De filosofie waaruit zij werken gaat uit van de gedachte de mens in zijn geheel te bezien. "Een simpel voorbeeld is, dat wanneer iemand bij ons komt met buik pijn, wij niet alleen kijken wat er man keert aan de buik. Wij kijken naar de mens in zijn geheel, naar zowel het li chaam als de geest. Klachten kunnen immers ook een emotionele oorzaak hebben," vertelt Agnes Dammers van de Kant. Klassieke homeopathie Zij is 'klassiek homeopaat'. Na haar studie aan de Academie voor Natuur geneeskunde met als specialisatie de klassieke homeopathie, startte zij drie jaar geleden een eigen praktijk. Boven dien geeft zij cursussen over Natuurge neeskunde aan onder meer de Volksu niversiteit. Collega Jos van den Broek volgde eveneens zijn opleiding aan de Academie voor Natuurgeneeskunde in Hilversum. Na zijn opleiding in de tech nische natuurkunde en zijn werk als we tenschappelijk onderzoeker op het ge bied van de medische fysika, raakte hij steeds meer geïnteresseerd in de na tuurgeneeskunde. Nu heeft hij sinds vijf jaar een eigen praktijk als homeopaat- natuurgeneeskundige. Emile Eweg tenslotte heeft zes jaar een eigen praktijk. Hij begon zijn loopbaan PREVENTIEF GEZONDHEIDSCENTRUM Middelwijkstraat 75 3764 CE Soest Telefoon 02155 - 1 35 27 Naast de maandelijkse Solo-ontmoe tingsavonden voor alleenstaanden is er nu iedere vrijdag (behalve vrijdag 2 no vember en vrijdag 30 november) van 20.00 tot 23.30 uur een Solo-soos- avond in buurthuis De Praatpaal, Smitsweg 311 te Soest. De toegang bedraagt f 3,50. Koffie/ thee en drankjes zijn voor een laag be drag te verkrijgen. Men kan op deze avonden spelletjes doen, o.a. kaarten, rummy-cub, scrabble etc. of komen voor een gezellige babbel. Voor meer informatie over de Solo-ac- tiviteiten kan men bellen naar Kitty, te lefoon 21009. mei hel volledige B&O programma en heel veel kennis van zaken Randstad moeten helpen opvangen, maar die willen alleen bouwen voor ei gen aanwas. Op den duur zal de "over flow" mogelijk in de Flevo-polders te recht moeten komen. "We worden straks allemaal poldeijongens en -meis jes," aldus De Smidt. Bij zijn verkenningen had hij geconsta teerd dat er in Soest nog nauwelijks plannen waren om adequaat in te spelen op de toekomstige ontwikkelingen. "Op mijn verzoek kreeg ik een verkie- zingskrantje mee. Alleen van D66-zijde werd aangedrongen op een structuurvi sie," aldus De Smidt, die tussen de re gels door liet merken dat hij weinig waardering had voor de Soester laks heid. Sneltram Als de bevolkingsgroei straks alleen nog kan worden opgevangen in de pol ders betekent dat volgens de professor een gigantische toename van het mobi- liteits-probleem, en dat vergt afdoende maatregelen op het gebied van het ver voer. "Niet de bus, want daar stapt nie mand in, maar een hoogwaardig open baar vervoer." De Smidt pleitte nog eens voor een goede verbinding tussen Soest en Amersfoort, bijvoorbeeld door een sneltram, al constateerde hij dat dat idee intussen al heel wat stof had doen opwaaien. "De wethouder heeft me via de pers vermanend toegespro ken, maar ik heb zelf nog niets van hem gehoord." Voorlopig echter zal de groei moeten worden opgevangen door uitbreiding tegen de stad Amersfoort aan, dus ook in de richting van Soest. "Het gekke is dat er in de omliggende gemeenten net wordt gedaan alsof Amersfoort eigen lijk niet bestaat, maar dat is vooral een psychologische kwestie," Harry Witte - samen met het Baamse CDA-raadslid mevrouw Adelerhof en de Amersfoortse GPV-er Vonkeman in het forum - weersprak met nadruk dat alleen D66 had aangedrongen op een structuurvisie. "Alle partijen waren daar voor." Witte maakte duidelijk dat hij weinig moest hebben van de ideeën van De Smidt en wees daarbij o.a. op het volgens hem brede verzet bij de be volking tegen allerlei plannen. Hij vond ook dat de professor zijn oren wat te veel naar Amersfoort had laten hangen en verklaarde zich nog eens mordicus tegen een railverbinding langs de Birk- straat. Hij meende dat de treincirkel Soest-Zuid/Den Dolder/ Amersfoort/ Baarn/Soest al mooi genoeg was. Witte benadrukte verder dat Soest alleen voor de eigen Soesters moet bouwen en ze ker niet mag uitbreiden, en al helemaal niet in de Birkt. Verhoudingen De Smidt bracht daartegen in dat Amersfoort in het verleden altijd veel voor Soest heeft "gedaan", en wees Wittes kritiek van de hand. "Ik ben niet door Amersfoort gestuurd. Kennelijk Foto: Goos van der Wilt. liggen de verhoudingen zo, dat betreur ik." De Smidt wilde zich, op een vraag van Kees Boerkoel (PvdA), niet uitla ten over de precieze invulling van een sneltramverbinding Soest-Amersfoort, met eventuele aftakkingen. Behalve een sneltram zou volgens hem ook te denken zijn aan de "betere soort bus sen", maar dat zou in een regionaal ver voersplan maar verder bekeken moeten worden. Wil Stekelenburg (ook PvdA) daagde Harry Witte nog uit om aan te geven waar hij nog woningbouwmogelijkhe- den in Soest dacht te kunnen vinden, maar Witte ontweek als een inmiddels volleerd politicus een concreet ant woord. "Dat ga ik hier niet vertellen." Gert Beijen (ex-WD-raadslid) zag weinig in een intensievere verbinding met Amersfoort, omdat de plannen voor Soestdijk als hoofdwinkelcentrum juist "de andere kant op" wezen. Verder vond hij het onlogisch dat de NS juist het enige Soester station met een rechts reeks verbinding met de Keistad (Soest- duinen) willen opheffen. Naar de polder De Smidt vond de winkel-plannen wel aanleiding voor een nadere afweging. "Voor mijn part worden er twee scena rio's gemaakt." Harry Witte merkte ove rigens op dat de Van Weedestraat als hoofdwinkelcentrum bepaald geen op lossing voor het mobiliteitsprobleem biedt. "De meeste mensen wonen nu eenmaal aan de andere kant van de Eng." De fractievoozitter van Gemeen tebelangen liet zich tenslotte toch nog verleiden tot een uitspraak over de vraag waar Soest zijn bevolkingsgroei in de toekomst moet onderbrengen, als er plaatselijk geen mogelijkheden meer zijn. "Als we door de lokaties heen zijn zullen we woningzoekenden uit Soest naar de polder moeten verwijzen." Van de omschrijving "deportatie" wilde hij in dat verband niets weten. Bewoners van de Eigendomweg had den vorige week last van een aantal koeien. De beesten hielden hen door hun overmatig geloei uit de slaap en dus werd de politie ingeschakeld. Die kon echter weinig uitrichten, zodat de om wonenden nog enige tijd wakker wer den gehouden. Een onbekende dader heeft in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken in een bedrijf aan het Weteringpad. Het kantoor werd op z'n kop gezet; alle bu reaus werden opengebroken. Hte lukte de dader niet twee kluizen open te krij gen, maar wel forceerde hij een brand vrije kast. De schade was groot, maar er wordt niets van belang vermist. les is welkom. Als steeds kijken we met spanning uit naar uw reacties! Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgeno digd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57,3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking! De Van der Huchtschool Overhees nam vrijdag j.1. afscheid van drie zeer gezie ne leerkrachten. Een groot aantal kin deren kijkt met veel plezier terug op de periode dat ze bij juf Ria en juf Tineke in de kleurterklas zaten. Juf Ria Thoomes is nu directeur van de 3de Van der Huchtschool aan de Varenstraat. Juf Ti neke Rovers wijdt haar zorgen helemaal aan haar gezin en zoontje Bart. Meester Stefan Tamboer is ruim 10 jaar werkzaam geweest in Overhees; hij heeft afwisselend groep 4 tot en met 8 onder zijn hoede gehad en ook daar kij ken zeer veel kinderen met plezier op terug. Vanaf september is hij nu groeps leerkracht van groep 8 van de Van der De foto van vorige week, zo verweten een paar lezers ons, was te moeilijk. Wie weet waar die paar teksten op de muur hebben gestaan en wat ze betekenden? Nu, misschien is de kritiek wel wat te recht geweest, al willen we toch nog wel even wat meer tijd geven voor we u het antwoord verklappen. Maar om toch iets goed te maken, hierbij een wat mak kelijker onderwerp, ook ditmaal is dat onderwerp voor ons geen volledig raad sel. De vraag is daarom niet zozeer Wie er op de foto staat afgebeeld, als wel: zijn er nog mensen die wat bijzonders kun nen vertellen over deze persoon die ze ventig jaar geleden werd gefotogra feerd. Hij was in Soest goed bekend en er moeten diverse lezers zijn die per soonlijk contact met hem hebben ge had. Kunnen die nog wat persoonlijks over hem vertellen, iets van zijn aardig- of misschien wel onaardigheden, zijn liefhebberijen, anecdotes, wellicht - al- V.l.n.r. Tineke Rovers, Stefan Tam boer en Ria Thoomes bij het afscheid van de school aan de Libel. Foto: Goos van der Wilt. Huchtschool aan de Paulus Potterlaan. Omdat zo'n driedubbel afscheid wat treurig stemt, was de poppenspeler Ru ben Geraerds uitgenodigd om te helpen het afscheid toch ook een vrolijk tintje te geven. Voor de kleintjes speelde hij "Blauwe Nijd krijgt de kriebels, moet niezen en wordt moeder", voor de gro teren "Snuf en de Oeigroei", twee ko mische, maar ook wel leerzame voor stellingen. Daarna was de tijd gekomen om de scheidende juffen en meester uit te zwaaien. "Je moet maar durven. Voor zo veel opgaven staan en dan geen plannen hebben. Soest koint wel laat met een structiiiirvisie. De kans is groot dat de eerste slag met de provincie, over het nieuwe streekplan, daardoor al verlo ren is." Deze kritiek was vorige week te horen uit de mond van planoloog prof. M. de Smidt, die in het nieuwe gemeentehuis te gast was bij het CD JA van Soest, Baarn en Amersfoort. De Smidt is de opsteller van enkele rapporten over de "ruimtelijke" toekomst van Eemland, waarin hij ook een aantal Soester heilige huisjes omver heeft geschopt. In een fo rum met raadsleden uit de drie gemeen ten - waaronder Harry Witte van Ge meentebelangen Groen Soest - werd hij nader aan de tand gevoeld. De Smidt begon met een uiteenzetting van de problemen waarvoor het Eem land in de komende jaren staat. Er is nog een enorme behoefte aan woning bouw en het is niet eens meer de vraag of dat allemaal kan worden opgevangen in het "stadsgewest" Amersfoort. Ook de andere Eemland-gemeenten zouden de bevolkingsgroei in de oostelijke Een prachtige bokkewagen, niet, die we bijna een maand geleden voor u afdruk ten. Ja, dat was het ook, zo hoorden we van mevrouw De Bes van de Akkerweg. En zij kan het weten, want zij is de moe der van de drie jongens die op deze foto stonden afgebeeld: Dirk, Piet en Henk. De foto moet in 1933 zijn genomen, vertelde ze ons, en het was aan de Lange Brinkweg, naast waar nu pannekoeken- boerderij De Smickel zit. Dirk, die op de foto de bok vasthoudt, woont daar nog vlak bij! Hoe het met de bokkewagen is afgelo pen, kon mevrouw De Bes ons niet ver tellen: wel dat hij maar een paar jaar in de familie is geweest, daarna weer is verkocht. Er werd op zondag mee gere den onder toezicht (al is dat op de foto natuurlijk niet te zien!) en alleen op het eigen terrein. Daarbuiten was zo'n voertuigje toch te kwetsbaar, al waren er in Soest in die tijd nog maar weinig au to's. Zo'n wagen was indertijd (ook toen, dus) wel iets bijzonders. Alweer een foto die, dankzij de infor matie van onze lezers, aan betekenis heeft gewonnen. Een 50-jarige bewoner van de Rade- makerstraat in Soesterberg is in het weekeinde gewond geraakt tijdens werkzaamheden aan een garagedeur. De man kon niet voorkomen dat de deur op zijn knie terechtkwam. Met een diepe vleeswond werd hij overgebracht naar ziekenhuis de Lichtenberg. Een 52-jarige man deed vorige week aangifte van diefstal uit zijn auto, die voor zijn woning aan het Park Vredehof stond geparkeerd. Het linkerportier werd geforceerd en de dief nam het re genpak dat in de auto lag mee.

Soester Courant | 1990 | | pagina 9