Rentmeesterschap, gerechtigheid en gespreide verantwoordelijkheid ZATERDAG 20 OKTOBER 1990 OP 'T HOOGT PAGINA 2 Algemeen bestuur Ook vorig jaar is er ai op geattenteerd, dat we ons zullen moeten inzetten om de bur gers veel meer te betrekken bij het bestuur van onze gemeente. Het CDA wil daar graag aan meewerken. Al gedurende een reeks aantal jaren hebben wij met indivi duele personen en met groepen uit onze sa menleving gesprekken gevoerd. Maar voor al naar de mensen geluisterd, om aan de hand daarvan te proberen het beleid mede te bepalen. Tijdens de besprekingen over de vaststelling van een nieuw beleidsprogramma voor de raadsperiode 1990-1994 is dit onderwerp ui teraard uitvoerig besproken. Besloten is om de gesprekken met de mensen in de diverse wijken verder te intensiveren. De wijze waarop dit de laatste keer is gebeurd met de bewoners van Soest-Zuid e.o. roept wel enige vraagtekens op. Het noemen van zaken vooraf - hoe goed overigens ook be doeld -kan valse verwachtingen wekken en/ of onrust teweegbrengen. Als voordeel staat daar echter tegenover dat een grote opkomst gewaarborgd is. Het CDA wil de bevolking graag vanaf de start bij de plannen betrekken, maar dat wil natuurlijk niet zeggen dat iedereen haar of zijn zin zal kunnen krijgen. Wél dat er serieus met de betrokkenen rekening moet worden gehouden. De suggestie om bij ingrijpende plannen via een raadgevend referendum de bevolking te laten "inspreken", wijst het CDA niet zonder meer van de hand. Wel zullen daarvoor strin gente regels moeten worden vastgesteld, b.v. een minimum opkomst-percentage. Het probleem blijft echter, dat de Raad na hel houden van zo'n referendum toch een andere beslissing kan nemen. En het zal duidelijk zijn dat dit frustraties teweeg kan brengen. Kortom: het CDA wil zich inzetten om de af stand tussen bestuurders en bestuurden te verkleinen. Wij zijn ervan overtuigd dat het bestuur en het ambtelijk apparaat, thans on dergebracht in een riant nieuw raadhuis, alles zullen doen wat mogelijk is om dit te realise ren. Daarbij is het klantvriendelijk werken van onschatbare betekenis. Over het geheel genomen mogen we o.i. vaststellen dat ons ambtelijk apparaat goed functioneert. Wel wordt er nog steeds gepleit om meer vrouwen binnen de organisatie te werk te stellen. Het CDA wil daarover duide lijk zijn. Voor ons staat voorop dat de ge schiktheid voor een functie de doorslag moet geven. Dat neemt niet weg dat wij eveneens van me ning zijn dat, bij gelijke geschiktheid, aan vrouwen - vooral op part-time basis - de voorkeur moet worden gegeven. Het gaat ons echter te ver dat er vacatures open moe ten blijven staan tot het moment dat er een vrouwelijke kandidaat solliciteert. - In het kader van de sociale vernieuwing in het algemeen en de werkloosheidbestrijding in het bijzonder, zal er naar meer mogelijkhe den gezocht moeten worden om langdurig werklozen - vooral onder de etnische min derheden - weer aan de slag te krijgen. Het onderzoek naar de herschikking van het aantal commissies van advies en bijstand spreekt ons aan. Zonder vooruit te willen lo pen op de conclusies en aanbevelingen, plei ten wij er wel voor om de commissie Oude renbeleid te handhaven, gelet op de specifie ke problematiek van onze oudere inwoners. De uitbouw van de jumelage met het Poolse Kozle juichen wij toe. Het CDA meent dat, naast de materiële hulp, er meer aandacht zal gegeven moeten worden aan kennis-over dracht. Alle initiatieven daartoe welke door het jumelage-comité en of het gemeentebe stuur kunnen worden ondernomen, zullen wij van harte steunen. Tot slot van dit hoofdstuk een opmerking over de brief inzake het "homohuwelijk". Hoewei in de brief van B. W. slechts om na dere richtlijnen wordt gevraagd, zijn en blij ven wij tegen het voltrekken van een derge lijk huwelijk Politie en brandweer Het CDA is met de andere partijen bereid ex tra financiële middelen beschikbaar te stellen voor de politie. Maar dan zal er nog meer in spanning betracht moeten worden om de agent in de wijken te krijgen, bij voorkeur op de fiets, maar te voet mag ook. We hebben dienaangaande hoge verwachtingen van de nieuwe commissaris. Wij weten best dat niet alles kan. maar het streven zal erop gericht zijn dat de mensen zich veilig voelen. De zichtbare aanwezigheid van de politie is de beste preventie. Goed overleg tussen de poli tie en de politiek is daarvoor noodzakelijk. Er staan grote veranderingen bij de politie "op de rol" door de samenvoeging van Rijks- en Gemeentepolitiekorpsen. Of dat de inzet baarheid ten goede zal komen moet nog wor den afgewacht. De reorganisatie van de brandweer heeft in een vlot tempo haar beslag gekregen. We hebben nu formeel één brandweerkorps, maar dat heeft niet tot gevolg gehad dat het uitstekende korps van Soesterberg is onder gesneeuwd. Beide korpsen, maar nu onder één commando, behouden elk hun eigen identiteit. De brandweer beschikt over uitstekend ma terieel en dat juichen wij toe. Maar de kwali teit en de inzet van de vrijwilligers zal toch de doorslag geven. Wij hebben daar overigens alle vertrouwen in. De noodzaak tot het aan schaffen van een auto voor de bevelvoerder wagen wij vooralsnog te betwijfelen. Sociale voorzieningen en maatschappelijk werk In het kader van de sociale vernieuwingen zullen er ingrijpende veranderingen optre den. Er komt een herziene Algemene Bij standswet, waarin o.a. het sanctiebeleid een hoge prioriteit zal krijgen. Ook het begrip "passende arbeid" zal nader worden gepreci seerd, evenals de sollicitatieplicht. De uitvoering van dit alles zal bij de gemeen ten komen te liggen. Als de Rijksoverheid dan ook de nodige gelden beschikbaar stelt kunnen we echt van decentralisatie spreken. Het begeleiden van uitkeringsgerechtigden zal veel meer gericht moeten worden op het begeleiden naar passend werk. Hoewel onze sociale dienst altijd al de mens achter het dossier heeft laten prevaleren, biedt de nieuwe opzet ongetwijfeld reële mo gelijkheden om het begrip "sociale vernieu wing" inhoud te geven. Volksgezondheid Het CDA wil de dag-opvang voor ouderen graag uitbreiden met een tweede project in Molenschot ten behoeve van psycho-geria- trische patiënten, naast het reeds gerealiseer de project in Groot Engendaal. Wij] betreu ren de stagnatie van de renovatie van Molen schol, met daaraan gekoppeld een depen dance voor Soesterberg. De CDA-fractie doet een dringend beroep op het College om alles in het werk te stellen dat er na sluiting van Zonnegloren een vol waardige polikliniek zal zijn. Het milieu, de nog steeds groeiende berg af valstoffen, het onderhoud en de vervanging van het rioolstelsel, zullen de komende jaren grote financiële offers vragen. Dé thans voor gestelde verhoging van de afvalstoffenhef fing met ruim 50% zal voor veel gezinnen een extra belasting zijn van het toch al krappe gezinsbudget. De verlaging van de Onroe- rendgoedbelasting compenseert deze verho ging slechts gedeeltelijk. Het CDA ziet de noodzaak van de voorge stelde verhoging vanzelfsprekend wel in. Wij zijn voor wat betreft de verwerking van de af valstoffen gebonden aan de prijzen die men ons in rekening brengt. Een extra verhoging van het rioolrecht wijst het CDA af, omdat de provinciale zuive ringsheffing jaarlijks al wordt verhoogd. De voorgestelde storting van f 400.000,- in het rioolfonds heeft onze instemming. Binnen het AVU-verband, waarvan ook Soest deel uitmaakt, schijnen verschillende vrachttarieven gehanteerd te worden voor de deelnemers. Een voorstel tot 'pooling' der transportkosten is bij de AVU in behande ling. Het CDA dringt er bij het College op aan in goed overleg steun te zoeken bij de an dere gemeenten om dit voorstel ook tot uit voering te brengen. Het voorstel om de bedragen t.b.v. de milieu educatie structureel te maken heeft onze uit drukkelijke instemming. Want juist het be wustwordingsproces, dat we anders met het milieu zullen moeten omgaan, kan wellicht in de toekomst vruchten afwerpen. Het "Plan van aanpak Milieubeleid gemeente Soest" vinden wij een goede aanzet. Ten aanzien van de milieu-educatie acht het CDA het waar devol om ook het bedrijfsleven hierbij te be trekken, b.v. door middel van sponsoring. Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting Het valt te verwachten dat Soest, ondanks ferme stellingname tegen uitbreiding in alge- men zin, door het Gewest Eemland onder sterke druk zal worden gezet om de proble men binnen Eemland te helpen oplossen. Wij willen graag een consoliderende ge meente zijn, maar gelijktijdig willen we hui zen bouwen voor de eigen bevolking. Het CDA onderschrijft deze stelling, maar er zal dan toch ruimte voor die huizen moeten zijn. Wellicht zou het plan "Klein Engen daal" door verdere verdichting enig soulaas kunnen bieden. Als CDA-fractie willen wij onze groene buitengebieden in stand hou den. Het grote aantal woningzoekenden vraagt om een immense inspanning geschikte bouwlocaties te vinden binnen de bebouwde kom. Ook zal de bouw van seniorenwonin gen voortdurend onze aandacht vragen. Het plan "Huis ten Halve" in Soesterberg heeft bewezen, dat daarmee de doorstroming een echte kans krijgt. Ook het project "Groepswonen" voor oude ren wil de CDA-fractie krachtig ondersteu nen. Maar voor een meer samenhangend be leid op het terrein van de Ruimtelijke Orde ning zal de nieuwe structuurschets de basis moeten wojden. Deze structuurschets, be staande uit een milieu-, landschaps-, ver- keers- en winkelbeleidsplan, die na alle in spraakprocedure medio 1992 door de Raad zal worden vastgesteld, zal tevens uitgangs punt moeten zijn voor onze inbreng binnen Eemland en via de Perspectievenschets R.O. naar de Provincie. Verkeer, vervoer en waterstaat Het college hoopt in het vooijaar van 1991 het verkeersbeleidsplan aan te bieden. De CDA-fractie dringt er bij het College op aan om in de tussenliggende periode geen ingrij pende wijzigingen in de wegenstructuur aan te brengen. Het treffen van de allernoodza kelijkste voorzieningen lijkt ons voldoende om te voorkomen dat na de vaststelling van het verkeersbeleidsplan doublures plaatsvin den. Bezuinigingen op de posten gladheidsbe- strijding en wegonderhoud vinden wij een slechte zaak. De voetganger en de wielrijder, dat zijn de weggebruikers die primair onze aandacht moeten hebben. In dat verband pleit het CDA ervoor om in ieder geval niet te bezuinigen op het onderhoud en de verbete ring van de rijwielpaden. Hoewel de recreatieve rijwielpaden zeker niet onbelangrijk zijn geven wij aan de func tionele rijwielpaden toch een hogere priori teit. Als voorbeeld noemen wij het rijwielpad langs de Soesterbergsestraat en de Van Weerden Poelmanweg. De CDA-fractie zou in het kader van de sociale veiligheid dit rij wielpad graag parallel laten lopen met de Van Weerden Poelmanweg i.p.v. het huidige tracé. Economische zaken "Het gaat weer goed met onze economie", een alom gebezigde uitdrukking. Maar is dat wel zo? Zeker, de omwentelingen in Oost- en Midden-Europa hebben wel bewezen dat een "commando-economie" tot onmenselijk collectivisme leidt. Het CDA heeft steeds gepleit voor gespreide verantwoordelijkheid. De overheid moet niet op de stoel van de ondernemer gaan zit ten. Wel zal de overheid, dus ook de locale overheid, een voorwaardenscheppend beleid moeten voeren. Ook het Soester en Soester- bergse bedrijfsleven moet daar aanspraak op kunnen maken. Vooral het midden- en kleinbedrijf verdient in dit verband naar de mening van het CDA extra aandacht. Er zal in goed overleg met al le betrokkenen gezorgd moeten worden, dat de consument in Soest de inkopen kan doen en niet naar elders uit moet wijken. Onderwijs Als gemeente zijn we - met inachtneming van de richtlijnen uit Den Haag - verantwoorde lijk voor goed onderwijs. Evenals vorig jaar pleiten wij ervoor om de ouders van de leer lingen die openbaar onderwijs volgen meer en meer bij het besturen van dit onderwijs te betrekken. Zijn er overigens al initiatieven in die richting genomen? Een landelijke werkgroep heeft onlangs een rapport uitgebracht over het ongeoorloofd schoolverzuim. De CDA-fractie is van me ning dat ook in Soest de aandacht voor de oorzaken en de bestrijding van dit verzuim een hogere prioriteit zal moeten krijgen. Om in de achterstandsituatie van vooral bui tenlandse scholieren verbetering te brengen, vinden wij handhaving van de Internationale Schakelklas binnen onze gemeente van zeer groot belang. De volwassenen-educatie, zo als deze door Trema en de Volksuniversiteit wordt verzorgd, voorziet in een grote behoef te. Maar ook daar hangt vanzelfsprekend een prijskaartje aan. De bijna autonome ontwik keling binnen Trema geeft ons toch wel enige zorg. De lasten bestaan grotendeels uit per soneelskosten en zijn derhalve structureel. Cultuur, Recreatie, Welzijn De tijd dat men over welzijn dacht in de trant van "uw welzijn zal mij een zorg zijn" ligt ge lukkig ver achter ons, evenals de gedachte dat er in elke wijk een opbouwwerker zou moeten zijn. T.a.v. een aantal aspecten op dit terrein hecht het CDA er grote waarde aan dat deze in stand worden gehouden, dan wel moeten kunnen worden uitgebreid. •C-drie heeft bewezen in een duidelijke be hoefte te voorzien, maar dat neemt niet weg dat we voor wat betreft de financiën toch de vinger aan de pols zullen moeten houden De eventuele "uitkoop" van de Joannes-paro- chie uit C-drie heeft onze instemming. Het daarvoor gereserveerde bedrag op de Meer jarenbegroting dient als zodanig voor dit doel te worden gebruikt. Wij juichen kinder dagopvang toe, maar betreuren het dat melding wordt gemaakt van een "grijs" circuit, waarmee kennelijk het particulier initiatief wordt bedoeld. Het zijn juist de ouders die beslissen waar zij hun kinderen willen onderbrengen. Het CDA hecht nog steeds grote waarde aan het jeugd- en jongerenwerk. De uitlatin gen van wethouder Kingma, dat dit aan de rand van het faillissement staat, achten wij prematuur en een domper op de inzet van ve len die nog steeds als vrijwilliger hun beste krachten hieraan geven. De hele problematiek van het vrijwilligers werk willen wij zo snel mogelijk ter discussie stellen als in januari 1991 de Rijksnota hier over zal verschijnen. C.A.I. De CDA-fractie geeft aan de aansluiting van de zgn. onrendabele gebieden een hogere prioriteit dan aan uitbreiding van het aantal zenders. Een belangrijk deel van de winst van het R.N.E. zal voor dit doel gereserveerd moeten worden. De subsidie ad f 50.000,- ten behoeve van de AROS is naar onze mening ten onrechte ten laste van de algemene dienst gebracht. Hoe wel onze fractie deze subsidie van harte on dersteunt was er afgesproken dat deze ten laste van de algemene reserve zou komen. Financiën Onze financiële positie is, ondanks de vele uitgaven, gezond. Het kan daarom bij de be volking bevreemding wekken dat we toch ge noodzaakt zijn om belastingen en tarieven in 1991 te verhogen. Met uitzondering van de afvalstoffenheffing en de hondenbelasting betreft het echter trendmatige aanpassingen. Het CDA gaat ervan uit dat de begroting nog in positieve zin zal kunnen worden bijgesteld door verhoging van de Rijksuitkering. Als de definitieve cijfers daarover bekend rijn zul len wij zonodig voorstellen doen teneinde nog een aantal knelpunten op te lossen. Tot slot van de algemene beschouwing wil ik namens de CDA-fractie graag van de gele genheid gebruik maken om allen die zich op enigerlei wijze hebben ingezet t.b.v. onze plaatselijke samenleving onze erkentelijk heid te betuigen. De fractie van het CDA wenst College en Raad Gods onmisbare ze gen toe bij het werk dat wacht in het belang van onze gemeente en haar inwoners. Cees Verheus voorzitter CD A-raadsfractie

Soester Courant | 1990 | | pagina 2