Geluk of wijsheid kheid PAGINA 2 ZATERDAG 20 OKTOBER 1990 OP 'T HOOGT PAGINA 3 gezorgd moeten worden, dat n Soest de inkopen kan doen Iers uit moet wijken. jn we - met inachtneming van t Den Haag - verantwoorde- mderwijs. Evenals vorig jaar or om de ouders van de leer- ibaar onderwijs volgen meer besturen van dit onderwijs te er overigens al initiatieven in omen? werkgroep heeft onlangs een acht over het ongeoorloofd De CDA-fractie is van me- i Soest de aandacht voor de bestrijding van dit verzuim .riteit zal moeten krijgen, standsituatie van vooral bui ieren verbetering te brengen, having van de Internationale nen onze gemeente van zeer e volwassenen-educatie, zo- rema en de Volksuniversiteit voorziet in een grote behoef- ir hangt vanzelfsprekend een De bijna autonome ontwik- erna geeft ons toch wel enige bestaan grotendeels uit per- n zijn derhalve structureel. creatie, Welzijn over welzijn dacht in de trant zal mij een zorg zijn" ligt ge- ix ons, evenals de gedachte /ijk een opbouwwerker zou .v. een aantal aspecten op dit t CDA er grote waarde aan i worden gehouden, dan wel worden uitgebreid, swezen in een duidelijke be- ;n, maar dat neemt niet weg betreft de financiën toch de Is zullen moeten houden. De Top" van de Joannes-paro- heeft onze instemming. Het rveerde bedrag op de Meer- ient als zodanig voor dit doel tikt. inder dagopvang toe, maar at melding wordt gemaakt circuit, waarmee kennelijk ritiatief wordt bedoeld. Het ;rs die beslissen waar zij hun onderbrengen. :ht nog steeds grote waarde n jongerenwerk. De uitlatin- der Kingma, dat dit aan de illissement staat, achten wij n domper op de inzet van ve- ds als vrijwilliger hun beste geven. natiek van het vrijwilligers- :o snel mogelijk ter discussie uari 1991 de Rijksnota hier- nen. geeft aan de aansluiting van abele gebieden een hogere tn uitbreiding van het aantal langrijk deel van de winst van voor dit doel gereserveerd 50.000,- ten behoeve van de nze mening ten onrechte ten ;mene dienst gebracht. Hoe deze subsidie van harte on- :r afgesproken dat deze ten emene reserve zou komen. positie is, ondanks de vele d. Het kan daarom bij de be- ïding wekken dat we toch ge- >m belastingen en tarieven in sn. Met uitzondering van de ing en de hondenbelasting :r trendmatige aanpassingen, rvan uit dat de begroting nog al kunnen worden bijgesteld van de Rijksuitkering. Als de rs daarover bekend zijn zul- voorstellen doen teneinde knelpunten op te lossen, ilgemene beschouwing wil ik A-fractie graag van de gele- <i maken om allen die zich op hebben ingezet t.b.v. onze nenleving onze erkentelijk- :n. De fractie van het CDA ;n Raad Gods onmisbare ze- werk dat wacht in het belang ente en haar inwoners. Cees Verheus voorzitter CDA-raadsfractie Het schrijven voor deze krant lijkt op het spreken voor een grote donkere zaal. Je zegt/schrijft zorgvuldig wat je vindt, maar een reaktie zie je niet. Dat komt later pas. Daarom schrijf ik alsof ik tegen het College van Burgemeester Wethouders spreek en alle inwoners van Soest meelezen vanaf mijn papier. Wil het College een weg 'om de Noord'? Soest lijkt op een flipperkast. Je kunt de balletjes (zeg auto's) óf naar links óf naar rechts sturen, maar ze komen steeds weer door het midden. Ze komen de Birkstraat af en gaan door over de Kerk straat, Torenstraat, Middelwijkstraat en zovoort, of ze gaan over de Vondellaan, Ossendamweg, Koningsweg. Zek ko men vanuit Baarn of Hilversum en gaan door over Vredehofstraat, Burg. Gro- thestraat, Van Weedestraat en zo verder. Je moet de ballen uit de flipperkast hou den, de auto's buiten Soest om laten gaan. Wil het College de gegevens over de weg "om de Noord", die voor de informatie avond in Soest-Zuid uit de kast zijn ge haald, de frakties voorleggen, aangevuld met de aktuele cijfers? Een wegwijzer de andere kant uitzetten, een drempel meer in Soest, een paar paaltjes in het midden van de weg, leveren een onvoldoende bijdrage aan het verbeteren van het leefklimaat in Soest. Wegenonderhoud De WD-fraktie is het ermee eens dat de middelen voor onderhoud van de wegen niet allemaal worden uitgegeven aan de voorliggende plannen. Het is aan te be velen 15 tot 25% te reserveren voor maatregelen die gewenst zijn na overleg over het verkeersbeleidsplan. Wonen in Soest Het is duidelijk dat Soest bezig is met de afronding van de huidige woningbouw plannen. De heersende inzichten geven aan dat men niet zomaar de bestaande bebouwingsgrenzen moet overschrijden. De WD-fraktie vindt dat ook. Dat wil ook zeggen dat niet elk stukje groen bin nen de bebouwingsgrenzen in Soest nu bebouwd moet worden. Van het groen in Overhees moet je geen parkeerplaatsen maken voor C-drie. Niet elk plantsoen is een plaats voor 'gestapelde woningen'. De VVD-fraktie verneemt graag van het College dat al bij de voorbereiding van plannen rekening wordt gehouden met de belangrijke factor groen in Soest. Zorgen maakt de VVD-fraktie zich over hobbyisme van adviesorganen. Het ad vies van het adviesorgaan van de provin cie (de PPC) over het plan Landelijk Ge bied (dat men populair gezegd heeft ge kraakt) komt bij de fraktie over als een 'geven en nemen', maar nemen een beetje meer. De VVD-fraktie wil graag van het College vernemen welke stappen men heeft gezet c.q. zal zetten om be langrijke zaken te kunnen realiseren of zelfs tegenhouden. De verplaatsing van het dierenasiel naar de Eem weg acht de WD een zeer goede oplossing. De PPC is bang dat fietsers in de polder worden gestoord door blaffen de honden en wil het asiel onderbrengen bij de woonbebouwing. De PPC stuurt aan op een afronding van het industrie terrein De Isselt (Amersfoort) op Soes- ter grondgebied. De WD wil dat niet. Een zandafgraving in de Paltz is door Soest niet gewenst. Als Zonnegloren wordt gesloten wil de WD dat er een volwaardige polikliniek is. De PPC wil de bebouwde oppervlakte van het ziekenhuis 'terug aan de natuur geven'. Dat is een prachtige doelstelling, maar het prijsverschil tussen bosgrond van f 2,- per vierkante meter en vervan gende bebouwing op terrein Zonneglo ren levert een polikliniek op in Soest. Be palen planologen de kwaliteit van de ge zondheidszorg in Soest of ziet het Colle ge andere mogelijkheden om de polikli niek te realiseren? Wil het College aan geven hoe eensgezind zal worden omge gaan met de reakties van de provincie, in het bijzonder over de voornoemde aan gelegenheden? Werken in Soest Het College van Burgemeester Wet houders schrijft dat voor het eerst werk loosheidsbestrijding, werkgelegenheids beleid en economische zaken in handen van één portefeuillehouder (wethouder) zijn en ziet dat als een verbetering. De VVD-fraktie hoopt dat dat bij kan dra gen aan een samenhangend beleid. Wil het College aangeven dat een eerste voordeel daarvan is dat het College eens gezin d streeft naar het ontwikkelen van het bedrijfsterrein Nieuwe Gracht? Werkgelegenheid in het eigen dorp draagt ook bij aan een vermindering van woon-werkverkeer en heeft dus ook een positieve invloed op de verkeersdruk in het dorp. Leeft een theater in Soest? Heeft Soest nog behoefte aan een theater in Soest, of is het voldoende om een be staande accommodatie ook te kunnen gebruiken voor grotere voorstellingen en/of uitvoeringen? De WD denkt dat o.a. de nieuwe sportaccommodatie aan de Dal weg geschikt is voor grootschalig gebruik voor muziek, dans, Gildefees- ten, toneel, revue, etc. Wil het College aangeven dat technisch daarvoor de mo gelijkheden aanwezig zijn? De WD-fraktie wil ook van het College het standpunt vernemen dat veel bezoe kers-trekkende aktiviteiten niet in woonbuurten behoren plaats te vinden. De wel gehoorde wens om het cultureel centrum C-drie een volwassen theater- funktie te geven leidt naar de mening van de WD-fraktie tot een onaanvaardbare verkeersdruk in Overhees. De WD wil van het College de garantie krijgen dat de groenvoorzieningen in de wijk Over hees zulllen worden gerespecteerd en dus geen parkeerfunktie zullen krijgen. De hondenbelasting Het College heeft voorgesteld de hon denbelasting met 31% fors te verhogen. De WD is daar tegen. Eén aan te stellen opsporingsambtenaar lost de overlast van honden niet op. Het is een kwestie van mentaliteit dat men zijn hond(en) tot een juist gedrag brengt of niet. Overleg met de politie, over het handhaven van de Algemene Plaatselijke Verordening (APV), zal betekenen dat de onwillige honden (bazen) worden aangepakt. Belastingen en heffingen De VVD wijst een toeristenbelasting in Soest af. Soest is geen typische toeristen plaats. Het heffen van toeristenbelasting zal dus een schadepost zijn voor de wei nige bedrijven die 'voor de toeristen werken'. Middelen om te investeren in infra-structurele maatregelen levert het niet op. Geen belastingheffingen omdat het zo leuk is belasting te heffen waar je toch niets mee bereikt. De WD is tegen de verhoging van de af valstoffenheffing. Eerst moet voor de WD-fraktie worden aangetoond dat de doelmatigheid van het ophalen van afval is verbeterd. Verschillende voorgestelde berekeningen hebben de indruk laten ontstaan dat het gescheiden ophalen van vuil (o.a. de GFT-container) zou leiden tot besparingen van ca. 300.000 gulden. Wat is hiervan in de huidige heffingen te rug te vinden? Centrale Antenne Inrichting en Kabelkrant Iedereen kijkt televisie en iedereen heeft er verstand van. Maar niet iedereen kan naar evenveel zenders kijken, door het ontbreken van 'de kabel'. De VVD-frak tie heeft moeten constateren dat ver wachtingen zijn gewekt bij de bewoners van de zogenaamde 'onrendabele gebie den', die niet zijn aangsloten op de CAI. De WD-fraktie wil van het College ver nemen wanneer de besluitvorming kan plaatsvinden over het aansluiten van de (meeste) onrendabele gebieden en tegen welke condities. De gemeente behoort zich niet te be moeien met de redaktionele pagina's van de Kabelkrant. De WD-fraktie spreekt ook geen mening uit over de andere kranten. De politiek bemoeit zich niet met de vrije pers. Het medium kabel krant hoort daar bijBehalve de gemeen tepagina's. Daar is de gemeente verant woordelijk voor. Wij lopen niet weg voor de gewenste kwaliteit daarvan. De WD-fraktie wil van het College verne men of de menskracht en inzet voldoen de is, naast de verwachte extra aktivitei ten voor de serieuze voorlichting aan de burgers van Soest. Welzijn failliet? Namens het College werd bij de voorbe reidingen voor de begrotingsbehande ling gezegd dat het welzijnswerk failliet gaat. Omdat een visie van het College van groot belang zal zijn bij de discussies over de vele plannen die voor het welzijn van de Soester inwoners in ontwikkeling zijn, wil de fraktie een genuanceerde reaktie van het College. Nu de PvdA de welzijnsportefeuille inmiddels al 8 jaar beheert moet het College in staat zijn aan te geven hoe met name het overleg zal gaan plaatsvinden. Men zegt wel: 'de ouderen hebben U le ren praten', maar luistert U nog naar ze? De WD-fraktie verwacht van het Colle ge een voorstel over het overleg over het beleid voor ouderen, waar zij zichzelf in kunnen vinden. De vele welzijnsinstel- lingen die met de gemeente overleggen vragen om duidelijkheid en daadkracht van in eerste instantie het College. De beloftes De jaren 1990 -1994 moeten, als alle po litieke partijen zich houden aan hun ver kiezingsbeloften van mei 1990, zeer veel verbeteringen opleveren voor elke Soes ter inwoner. Beter moet de kwaliteit van ons milieu, beter moet de zorg voor de oudere mens, beter moet het omgaan met de burger, beter moet het met de in spraak. Beter wordt het dan met de ge loofwaardigheid van de plaatselijke poli tiek. Het beter omgaan met de burger (1) De WD vindt dat het College bij voor lichting en inspraak met de juiste gege vens moet komen. Niet met wilde plan nen en ideeën, maar met een juist en cor rect verhaal. De WD wil dan ook van B W vernemen dat niet opnieuw aan dacht van burgers wordt gevraagd op ba sis van onzinnige plannen om woningen te bouwen achter Avia bij de Korte Dui nen. Of dat er bouwplannen zouden be staan voor de weilanden van de Paarden kamp. Die plannen zijn er niet maar spe len kennelijk in het achterhoofd van het College. De WD wil dat het College verklaart dat deze plannen niet bestaan en dat de voorlichting zorgvuldiger en serieuzer zal plaatsvinden. Het beter omgaan met de burger (2) Het schoolzwemmen vindt al jaren plaats. Dat is niet nieuw. Het inschrijven voor schoolzwemmen kan dus ver van te voren (nog voor de vakanties!) geregeld worden. Onbehoorlijk vindt de VVD dan ook de toon en het ultimatieve in een brief van het College dd. 31 augustus jl. aan ouder(s)./verzorger(s) om in te schrijven voor het schoolzwemmen. Men had één week de tijd om te reageren en alleen bij 2 of meer kinderen hoeft men maar voor 2 kinderen te betalen. Verder 'zijn er geen andere redenen voor vrijstelling van betaling'. Alsof er geen beleid is om mensen met een laag en/of minimaal inkomen vrijstelling te kunnen verlenen. De voorlichting over die vrijstellingsmogelljkheden voor meerdere aangelegenheden zou beter moeten worden. De VVD-fraktie wil van het College ver nemen of men meer tijd wil geven aan burgers om te reageren of zelf (als Colle ge) eerder met verzoeken komen. Wil het College ook aangeven dat de beloof de 'klantvriendelijke toon'wordt nage streefd en het 'steunfonds' aandacht krijgt? Het beter omgaan met de burger (3) Het verkeer veroorzaakt plaatselijk in Soest veel hinder. Maar ook het verkeer naar en van andere plaatsen veroorzaakt overlast. Dat kan niet op korte termijn worden verminderd, maar wel kunnen onverwachte maatregelen die hinder vergroten. De laatste maanden is er on rust ontstaan bij en om de Waldeck Pyr- montlaan, de Prinsenhof, het Fazant pad, de Ossendamweg/Koningsweg. De WD-fraktie wil van het College van Burgemeester Wethouders vernemen dat een verkeersbeleid 'geen drempel voor het College is', dat men pas maatre gelen neemt na zorgvuldig overleg met de vele betrokkenen. Het hap-snap- beleid over de afsluiting kan immers weer leiden tot ontsluiting van de Wal deck Pyrmontlaan, omdat te snel ingre pen zijn gedaan. Ook voor de Kostverlo- renweg is nog niet alles verloren. Bij brand kan men er nog door! De VVD- fraktie wil dan ook nog van het College vernemen dat men geen enkele ingreep meer zal plegen op het gebruik van de wegen, zonder overleg met politie, brandweer en ziekenvervoer. Burgemeester en wethouders, de VVD zet vele vraagtekens bij een groot aantal punten. Het woord is nu aan het nieuwe College. Bert Krijger, namens de WD-fraktie

Soester Courant | 1990 | | pagina 3