■V Een nieuw ge! luM een groene 1 lente Gemeentebelangen Groen Soest ZATERDAG 20 OKTOBER 1990 OP 'T HOOGT PAGINA 4 w De nota van aanbieding van de begro ting 1991 begint met de zinsnede: "Bij na tratïtiegetrouw willen wij bij de alge mene toelichting stilstaan bij de lokale democratie." En dan komt het "De laatstgehouden verkiezingen zijn ener zijds beschouwd als een bewijs voor het functioneren daarvan en anderzijds als een signaal van ernstige zorg daarover." Onze fractie beschouwt dit laatste als een duistere zin. Wat wordt hiermee be doeld? Voor Gemeentebelangen Groen Soest is deze zin alleen aan vaardbaar als daarmee wordt bedoeld dat onze verkiezingsoverwinning wordt beschouwd als een bewijs voor het functioneren van de democratie en de ernstige zorg het lage opkomstpercen tage van de kiezers betreft. De mensen die op Gemeentebelangen Groen Soest hebben gestemd hebben de afgelopen raadsperiode niets gemerkt van de traditie van het stilstaan bij woor den als democratie en communicatie. Laat staan van pogingen om deze be grippen inhoud te geven. Zij hebben in tegendeel gemerkt dat dergelijke begrip pen evenals het woord "inspraak" slechts in formele zin dienst deden als le gitimatie van de macht. Van een dialoog of een echt horen van de burgers was geen sprake. Als actievoerder tegen de plannen rond om de Dalweg, de verkoop van het Soes- ter Natuurbad en de uitbreiding van in dustrieterrein in het bos, hebben wij niet anders kunnen constateren dan dat de lokale politici zich afsloten voor elke be moeienis van bezorgde Soesters. De houding varieerde van arrogantie tot irri tante onverschilligheid. Het was die er varing die ons ertoe heeft gebracht om een lokale partij op te richten, en te stre ven naar een positie in de gemeenteraad, met de bedoeling om die arrogantie van de macht te breken. Met een sociaal-liberaal programma, waarin het behoud van deSoester natuur en de verbetering van het milieu op de voorgrond staat, is Gemeentebelangen Groen Soest de verkiezingen ingegaan. Door de geweldige inzet van tientallen medewerkers was Gemeentebelangen Groen Soest in staat tot twee keer toe huis aan huis pamfletten te verspreiden. Het gevolg daarvan is bekend en wij zul len de beteuterde gezichten van de politi ci niet snel vergeten, toen duidelijk werd dat Gemeentebelangen Groen Soest voor een ongekende sensatie in de Soes- ter politiek zorgde en in één klap met vier zetels de derde partij van Soest werd. Het gevolg van deze verkiezingsuitslag is duidelijk: voor de eerste keer denken al le Soest er partijen écht na over begrip pen als democratie en inspraak. Voor de eerste keer beseffen alle partijen dat de bevolking inderdaad straffend kan op treden bij de verkiezingen, voor het eerst in lange tijd zien de partijen in, dat zij om hun positie in de gemeenteraad te kunn- nen behouden de bevolking niet kunnen koeioneren. Dat is de grote winst die Ge meentebelangen Groen Soest voor alle Soesters heeft behaald, ook voor die mensen die er niet op hebben gestemd. En als we dan kijken naar het beleidspro gramma voor de jaren 90 - 94, waarin te lezen staat wat de partijen met elkaar hebben afgesproken om de komende vier jaar te doen, dan kunnen we zonder aanmatiging zeggen dat zonder Ge meentebelangen Groen Soest de zorg om het democratische gehalte en de zorg voor het leefmilieu nooit op deze wijze centraal was gesteld. Landelijk Gebied Gemeentebelangen Groen Soest heeft het beleidsprogramma uiteindelijk niet ondertekend. Niet omdat wij het oneens waren met de doelstellingen van het be leidsprogramma, maar omdat de andere partijen gedurende de besprekingen in de praktijk van de gemeenteraad tegen de strekking van het beleidsprogramma handelden, door de behandeling van het bestemmingsplan voor het landelijk ge bied door te zetten. Dat terwijl de bevol king duizenden bezwaren had ingediend en de natuur en milieu-organisaties dui delijk hadden aangegeven dat het be stemmingsplan slechte gevolgen zou hebben voor de mooie natuur van Soest. Op dat moment werd het beleidspro gramma voor ons een papieren formali teit waar de partijen niet echt achter stonden. Nu, 6 maanden later, blijkt dat Gemeentebelangen Groen Soest wat be treft het bestemmingsplan gelijk had en het zo slecht is dat de provinciale plano logische commissie er een nul voor geeft. Desondanks wil het College van B W een aantal onderdelen uit het plan door middel van een artikel 19 procedure toch proberen uit te voeren. Met name de plannen op en rond het Soester Natuur bad waartegen de Soester bevolking nu al twee jaar lang door middel van duizen den bezwaarschriften laat weten dat ze het niet wil. Een beleidsprogramma kan nog zo mooi zijn, maar als de praktijk niet verandert, dan koopt de Soester be volking er niets voor. Wat dat betreft volgt onze fractie de ont wikkelingen op het gebied van de voor lichting met argusogen. De wijze waarop het College de ontwikkelingen op het terrein van het Soester Natuurbad voor stelt is namelijk uiterst dubieus. Met na me de voorstelling van zaken alsof het Soester Natuurbad blijft bestaan omdat de project-ontwikkelaar een druppel van het huidige zwembad toegankelijk wil houden voor de Soester bevolking geeft te denken over het waarheidsgehalte van de voorlichting. Ook de stellige overtui ging dat permanente bewoning van de luxe appartementen kan worden voor komen door een verbodsbepaling is zo naïef, dat wij weigeren te geloven dat het College dat eerlijk meent. Onduidelijkheid Wat betreft bestuurlijke contacten met en samenwerkingsverbanden met ande re overheden zoals de provincie en de re gio Eemland, heerst volstrekte onduide lijkheid. Dit komt o.a. tot uiting in het opduiken van ontwikkelde structuur schetsen voor het grensgebied met Amersfoort, waarover ons als raadsfrac tie niets bekend is, evenmin als over re gionale verkeersplannen waarin Soest een rol zou spelen. Een ander voorbeeld zijn de onduidelijke verhoudingen op het gebied van de afvalverwerking met de AVU en een mogelijke regionalise ring. Het mislukken van samenwerking met de regiogemeentes m.b.t. de beoog de composteerinrichting in Soesterberg is ook zo'n voorbeeld van bestuurlijke onduidelijkheid. In diverse zaken blijkt een sortiment mandaat te bestaan voor portefeuillehouders zonder dat dit is ge dekt door democratische besluitvorming in de raad. Gemeentebelangen Groen Soest vindt dat een ongewenste situatie en wil op de hoogte worden gesteld van alle zaken op het gebied van de ruimtelijke ordening, verkeer en afvalverwerking die porte feuillehouders en ambtenaren recente lijk op bovenlokaal nivo hebben gedaan. Bovendien willen wij dat in het vervolg geen bovenlokale zaken worden gedaan zonder dat daar een raadsbesluit aan ten grondslag ligt dat de marges aangeeft waarbinnen de portefeuillehouders ge mandateerd zijn. Plannen De gemeenteraad staat op dit moment op het punt opdracht te geven voor het ontwikkelen van een aantal belangrijke plannen die gezamenlijk moeten zorg dragen dat de politieke beslissingen op het gebied van de ruimtelijke ordening, het milieu, het verkeer, landschap en na tuur in de toekomst beter gefundeerd kunnen worden genomen. Gemeente belangen Groen Soest is van mening dat dit m.n. voor de problemen op het ge bied van de volkshuisvesting rijkelijk laat is. Dat had jaren eerder moeten gebeu ren. Desalniettemin huldigen wij hierin het standpunt: beter laat dan nooit. Wij wensen ons met betrekking tot de wo ningbouw niet te laten verleiden tot on gefundeerde noodsprongen. Voor onze fractie moet binnen de woningbouw voorrang worden gegeven aan de sociale sector. Dat betekent dat in de nu be schikbare bouwlokaties dit soort wonin gen dienen voor te gaan t.o.v. vrije sec torwoningen. Dat dit op gespannen voet kan staan met een voor de gemeentelijke financiën gunstiger exploitatie van de grond zal zijn, maar dient in onze visie in het even tuele geval dat er te weinig bouwgrond is om het totale bouwprogramma te reali seren, ondergeschikt te zijn aan de volks- huisvestelijke problemen. Het zal duide lijk zijn dat de gemeente in de allereerste plaats dient te voldoen aan de woningbe hoeften van de zwakkeren die financieel niet in staat zijn om deze behoeften zelf standig elders te bevredigen. Wat betreft de in de structuurvisie aan te wijzen nieuwe bouwlokaties laten wij ons oordeel afhangen van de nog te ont wikkelen scenario's, waarbinnen een goede belangenafweging tussen natuur, milieu en alle andere aspecten een zorg vuldige besluitvorming mogelijk moeten maken. Voorhands leggen wij ons niet vast op een toekomstig gewenst aantal inwoners. Wel wensen wij dat in het kader van een evaluatie van de volkshuisvestingsnota nog eens nader wordt bekeken of in de woonruimteverdeling maatregelen zijn te nemen die kunnen leiden tot een bete re benutting van de bestaande woningen. Wij denken met name aan de mogelijk heid van karnergewijze verhuur die vooral de nood onder de groter worden de groep alleenstaanden zou kunnen helpen lenigen. Zonder te willen suggereren dat onze fractie al een volledig inzicht heeft in het gemeentelijke reilen en zeilen geeft de begroting voor 1991 ons aanleiding tot de volgende opmerkingen. Brandweer Wat betreft de vergoeding voor de piket ren aan de leden van de vrijwillige brand weer, blijven wij het een vreemde zaak vinden dat het College de financiële na delen voor de individuele brandweer man ten gevolge van de belastingmaatre gelen van Oort, niet als een zaak be schouwt die zou moeten leiden tot com penserende maatregelen vanuit de ge- meentefinancien. laging van het uitgavennivo voor het we- genonderhoud voor dit doel aan te wen den. Winkelbeleid Wat betreft het winkelbeleid baren de re cente ontwikkelingen onze fractie zor gen. Zoals het er nu uitziet wil de Federa tie Midden- en Klein bedrijf in beide winkelpolen uitbreiding alsmede op het Smitshof. Naar onze overtuiging is het niet haalbaar om alle koopkracht aan Soest te binden. Bovendien moet de lo- katie die m.b.t. een uitbreiding van Har tje-Zuid wordt geopperd, gereserveerd worden voor ouderenhuisvesting. De suggesties dat de verkeersproblematiek op eenvoudige wijze zou zijn op ie lossen d.m.v. omleidingen etc. is voor ons niet reëel. Naar ons idee zal de winkelproble- matiek de komende tijd nog voor veel problemen zorgen. Voor nze fractie zal de prioriteit bij het voorbestaan van wijk- en buurtwinkels blijven liggen. Cultuur en recreatie Op het gebied van cultuur en recreatie zijn we sinds de begrotingsvergadering in de commissievergadering Welzijn som ber gestemd. Het duidelijk uitgesproken faillissement van het jongerenwerk heeft tot gevolg dat de jongeren in Soest nu zo'n beetje helemaal met lege handen staan. De suggestie van de VVD om de gereserveerde subsidie voor de soos in Soesterberg maar terug te storten in de algemene middelen steunen wij niet, wij zouden graag zien dat de wethouder ini tiatieven neemt om te zorgen dat er zo snel mogelijk goede activiteitenplannen zijn voor de jeugd. Om een inzicht te krij gen in de wensen doen wij de suggestie om via het voortgezet onderwijs te on derzoeken wat de jeugd wil. Teleurgesteld zijn wij ook over de af wachtende houding die wordt aangeno men t.a.v. de sociale vernieuwing. We hopen dat hier snel verandering in komt. Gezien de hoge structurele kosten en de vrees dat we door de concurrentie in de ons omringende plaatsen onvoldoende draagvlak hebben voor een volwaardige theatervoorziening, durft onze fractie het niet aan om C-drie in die zin uit te breiden en de Johannesparochie uit te kopen. Voor onze fractie blijft het zwaar tepunt van C-drie liggen op het terrein van de creatieve cursussen. Volksgezondheid Op het gebied van de volksgezondheid zijn wij bezorgd over de bodemveront reiniging op het voormalige sloopterrein van v.d. Broek in Klein Engendaal. De verontreiniging ligt nabij de grens van een grondwaterbeschermingsgebied en we vragen ons af of het wel verantwoord is om met sanering te wachten. Datzelfde geldt overigens ook voor andere veront reinigde gebieden. Een gebied dat naar onze overtuiging nader onderzocht dient te worden in de omgeving van de Maat- weg. Gezien de feiten bij verbrandingso vens in het land en de geconstateerde dioxine-uitstoot is het niet onwaar schijnlijk dat in de omgeving van de Maatweg ook sprake is van ernstige bo demverontreiniging. Financiën Verkeer Wat betreft de interne verkeersafwikke ling is duidelijk dat we de ontwikkeling van het verkeersbeleidsplan dienen af te wachten. Wat betreft de mogelijkheid van aanleg van zgn. carpoolingsplaatsen menen wij dat het mogelijk is om de fi nanciële ruimte die vrijkomt door de ver- Tenslotte willen wij erop wijzen dat de fi nanciële situatie van de gemeente Soest op langere termijn misschien veel minder rooskleurig is dan op dit moment lijkt. De ruime reserves zijn voornamelijk een gevolg van grondtransacties. Het zal ech ter duidelijk zijn dat er in de nabije toe komst een moment kan komen dat deze bron van inkomsten sterk wordt beperkt, terwijl de structurele lasten gelijk blijven of stijgen. In dat kader meent onze frac tie dat het noodzakelijk is i.v.m. de mo gelijke ruimtelijke scenario's ook finan ciële scenario's te ontwikkelen. Harry Witte, fractievoorzitter Gemeentebelangen Groen Soest ZATERDAG 20 In 1991 en de jaren langrijke beslissin; men. Beslissingen zonder de Soeste PvdA wil ongelijl schappij bestrijden een hieraan mee t< denken over de tot Een loze kreet zuil kunnen in onze sa leen, we hebben el Natuurlijk zullen w elkaar eens zijn ma geval naar eikaars t ten luisteren. We r dat het in onze gemi lijk goede financiële gaan over de volgei A. Wonen 1. Bouwen Bij het woningbouwbe vaker moeten afvragei op welke plaatsen en te we huur- of koopwonii de kwaliteit van de wc geeft de voorkeur aan bevolking. Dit betekent meer ven gen. Dus goedkope en gen maar ook goedkop voornamelijk duurdei wen. Klein Engendaal is ee bouwlokaties. We zuil dere woningen mogei naar een dichtere beb daal streven. Andere aanwezige kleine bou' de orde moeten kome Er valt bijvoorbeeld te sen van de handbal- voetbalvelden aan de l streek en aan woonb ningsweg en de Bossti ningstraal! Kampweg. Ook het bouwen vo PvdA prioriteit. Naasi nog aan andere lokati seph-gebouw, 't Driftj' wen voor ouderen, z Ouderen Soest en de geven, moet een eerli daal krijgen. De Pvd/ gebied bouwen en is binnen de bebouwde Wij vragen het college lende buurten te bekj meer bouwlokaties rr 2. Ruimtelijke Ordei (mosterd na de maal Het is goed dat dit nie met een struktuurvisii leen dat het te lang di taat is. Dit moet snell< berichten in de krant gend jaar met een tot niet opschieten kom maaltijd en gaat de pr Wij vragen het collegt lere aanpak te komei langzaam. De PvdA het net vissen. B. Werk 1. Algemeen Een goed initiatief is Cola-fabrieken. He hiermee aangeven da buurt - onvriendelijk» verplaatsen. Harde 1 kontroles moeten vol niet willen verplaats» terrein Nieuwe Gracl worden voor de Soest gen plaats niet kunne ven moet de mogelijk een plaats te verwen men voor een derde drijfsverzamelgebou' Hoe ver bent u nu, eei werkgelegenheidsnoi van het (tweede) b> Soesterberg. 2. Kinderopvang en Kinderopvang biedt op (her)intreden of zwangerschap. Bij ki de gemeente de max

Soester Courant | 1990 | | pagina 4