Na en nieuw bestuur nu ook bestuurlijke vernieuwing 'Alles is n ZATERDAG 20 OKTOBER 1990 OP 'T HOOGT PAGINA 6 DEMOCRATEN Drie jaar begrotingskrant Het initiatief de Soesters via deze krant te in formeren over de begroting, en de mening daarover van de politieke partijen, kwam drie jaar geleden van D'66. Het besef dat deze huis-aan-huis verspreide Soester Courant ruimte biedt de kiezers te laten zien wat de ge kozenen doen, was bijna raadbreed. D'66 vindt deze krant - waarin iedere partij frank en vrij haar bestuursvisie toont - een prima stukje informatie, dat voor consolidatie in aanmerking komt. Vijf maanden frisse wind Het dit jaar aangetreden gemeentebestuur is anders van kleur dan het vorige. Het gaat, deels met andere personen, een beleidspro gramma uitvoeren dat ook door de VVD en klein rechts is onderschreven. Thans is al goed te merken dat er anders, opener, wordt bestuurd. Die ontwikkeling stemt tot vreugd. D'66 zal nauwgezet volgen of de vergrote in formatie over B. W.-besluiten en het op nieuw verschijnen van 'Op 't Hoogt' door de burgers daadwerkelijk als verbetering wor den ervaren. Hoge verwachtingen heeft D'66 van het in 1991 te presenteren nieuwe voor lichtingsbeleid en de nieuwe inspraakrege ling. Nooit goed genoeg Voor overmatige tevredenheid - die al gauw zelfgenoegzaamheid wordt - is nog steeds geen plaats. Het blijft mogelijk dat bestuur of ambtenaren falen. D'66 blijft van oordeel dat het deze gemeente zou sieren als zij de bur gers de gelegenheid zou bieden klachten door een onafhankelijke ombudsvrouw of -man te laten onderzoeken. Andere ongeveer even grote gemeentes gingen Soest al voor. Voor een politiek draagvlak hiervoor blijft D'66 vechten. Zeker weten? Wel lijkt er een politiek draagvlak te groeien voor het raadplegend referendum. Omdat in de nabije toekomst belangrijke beleidsplan nen moeten worden vastgesteld, zoals de Structuurschets, is het tijd te beginnen met de voorbereidingen. Alleen met de via een refe rendum verkregen inzichten weet een bestuur immers pas zeker hoe de burgers over bepaal de ontwikkelingen denken, en wordt het beeld niet vertekend door sterke lobbies. Mag verwacht worden dat B. W. binnen kort een ontwerp van een verordening aan de Raad voorleggen, of laat het College het aan komen op een initiatief vanuit de Raad? De rest van de wereld D'66 steunt van harte de groeiende kontak ten met gemeenten buiten Nederland. Raad breed wordt het zinvol gevonden dat de Der de Wereldgroep Soest door de Gemeente wordt gesteund. Vreemd is het dat er nog steeds aarzelingen bestaan ten aanzien van gemeentelijke vredespolitiek. De Oost- West-verhouding mag wel grondig gewijzigd zijn, maar wereldvrede is er nog lang niet. D'66 pleit ervoor langzamerhand meer in houd te gaan geven aan het Soester lidmaat schap van het Landelijk Vredesplatform. Is het College bereid via 'Op 't Hoogt" enige ruimte te bieden aan Soester vredesgroepen voor publikaties over hun vredesactiviteiten? Zo kunnen deze groepen, via het Gemeente lijk vredesplatform, net als de Derde Wereld- groep, de kans krijgen om via goede samen werking met de overheid ieders betrokken heid te vergroten. En dat laatste is een maat schappelijke verantwoordelijkheid! Wereldnieuws Ieder van ons kan via de kabel razendsnel geïnformeerd worden over oorlog en vrede. Met name het Amerikaanse station Cable News Network (CNN) heeft tijdens de Golf crisis laten zien dat het 24 uur per dag een hot-nieuwsvoorziening op niveau kan leve ren. D'66 ziet CNN graag op de kabel, denkt ook dat daar de technische mogelijkheid en het geld voor is, en hoort graag een B. W- reactie op die wens. Iets dichterbij Soest ligt in Eemland, een Gewest binnen de provincie. Al is het Gewest geen bestuurs laag, het is wel een samenwerkingsorgaan dat aan belang wint. Besturen kan het best zo dicht mogelijk bij de burger, maar er zijn akti- viteiten die uit efficiency-motieven beter op grotere schaal georganiseerd kunnen zijn. Voor die activiteiten is dan het Gewest vaak te prefereren boven de provincie. Als er keu zes aan de orde komen - misschien nog bij de politie? - kiest D'66 voor het gewest. Terzijde zij gemeld dat als Soest binnen het Gewest een afwijkende mening zou hebben, dan de weg naar de provincie vaak alsnog open ligt. Verkeer In de nu ook in Soest losgebrande discussie over de vraag of overal ongebreideld auto's moeten kunnen rijden kiest D'66 de zijde van de nee-zeggers. Dat het gewenst is een ver- keersbeleidsplan te ontwikkelen, om ad-hoc- aanpak te voorkomen, spreekt voor zich, maar hoeft niet te betekenen dat tot dan geen enkele afzonderlijke maatregel meer moge lijk is. Omdat het autogebruik in de D'66-visie ver minderen moet, hoeven voor D'66 wegen geen biljartlakens te zijn. Een aframing van de wegenonderhoudbegroting met een aan tal procenten verandert best wegonderhoud slechts in goed wegonderhoud, en maakt middelen vrij voor honorering van andere wensen uit de samenleving (zie Soester Wel zijn). Openbaar vervoer Lang is de verwachting gewekt dat bij station Soest-Zuid, op de kop van de Bosstraat, voor treinreizigers parkeerplaatsen gecreëerd zouden worden. Hoe gaat het College dit parkeerprobleem te lijf nu het Bestemmings plan Klein-Engendaal hierin spijtig genoeg niet voorziet? Winkelbeleid Bestaand beleid geldt totdat het vervangen wordt. Voor D'66 mag het tweepolig beleid in Soest ter diskussie staan, als maar veiligge steld wordt dat de (voormalige) twee polen gelijkwaardige kansen voor een eigenstandi ge (begrensde) ontwikkeling krijgen. De ba sis voor verandering is er voor D66 allen bij consensus binnen de winkelkringen. Werkgelegenheid Er blijft alle aanleiding bestaan om op de lo- katies die zich hiervoor lenen arbeidsplaatsen te laten ontstaan. Het liefst uiteraard in de marktsektor, want afgezien van incidenten zijn die duurzaam. De bestaande industrie terreinen moeten geen lege plekken kennen. Hoeveel hectare terrein is thans nog voor uit gifte beschikbaar? Hoeveel wel uitgegeven terrein is onbebouwd en waarom? Het succes van werkgelegenheidsprojekten dat door Score (Job Creation) in Soest is ge boekt zat vooral in de kleine nijverheid die niet noodzakelijkerwijs op een industrieter rein hoeft te zitten. Wordt de relatie met Sco re voortgezet? Hoe staat het met een eventu eel tweede ambachtsverzamelgebouw? Loopt de door- en nieuwe instroming in het eerste zoals de Raad zich dat destijds voor stelde? Sociale vernieuwing Wat er in Soest is gedaan om inhoud te geven aan dit Haagse CDA-/PvdA-begrip wil D'66 nog niet zo helder voor oegen komen. Het op tafel leggen van een lijvige notitie die alleen andere notities samenvat zet geen zo den aan de dijk. Nog steeds kan Soest een ze kere voorlopersrol verwerven als voorzien wordt in konkrete initiatieven die de inhoud kunnen vormen van een met Den Haag te sluiten convenant. Bij sociale vernieuwing gaat het erom achterstanden die mensen heb ben, weg te nemen. Wachten op ervaringen van andere gemeenten is wat D'66 betreft niet nodig, en ook niet volgens landelijk voortrekker Jan Schaeffer. Wachten doen de belanghebbenden veelal al lang genoeg. Wat verklaart de traagheid? Dus meer van alles? Naar landelijke maatstaven heeft Soest een matig werkloosheidsprobleem. De "woning nood" is groter. Files komen nog weinig voor. De middenstand heeft het niet slecht, maar kan het zich (veel) beter voorstellen. Bloeiende lokale bedrijven merken dat ze niet gemakkelijk mensen krijgen en dat ze geen (snelle) huisvesting kunnen toezeggen. Vooral het zakenleven konkludeert hieruit dat Soest meer ruimte voor allerlei vormen van groei moet bieden. Die konklusie komt voor D'66 nog te vroeg. Natuurlijk is het wenselijk alle funkties zo dicht mogelijk bij een te hebben om zo bv. onnodig (auto-)ver- keer te voorkomen. Maar Amersfoort, Zeist, Utrecht en Hilversum liggen binnen 20 kilo meter, en het is absoluut ongewenst dat bin nen een dergelijk klein gebied elke gemeente ongecoördineerd meer van alles gaat ontwik kelen. Ook in Soest moet dat niet. Inmiddels is be kend dat de provincie evenzo vindt dat Soest de grenzen van zijn groei nadert. Nu de pro vincie werkt aan een in 1993 uit te brengen streekplan is het van het grootste belang in gewestelijk en provinciaal verband de eigen Soester visie op wat hier kan en mag duidelijk in te brengen. Zal het lukken de Structuur schets en de daarmee samenhangende (mi lieu-, verkeers-, landschaps-)beleidsplannen zodanig op tijd gereed te heben dat deze in de streekplanprocedure kunnen meespelen? Denken op gang brengen Om de Structuurschets-in-wording zinvol met de bevolking te kunnen bespreken moe ten de wezenlijke vragen zo spoedig mogelijk geformuleerd en gepresenteerd worden. Be schouwt B&W dit als een taak van het ge meentebestuur? Zo ja, wanneer start u dan de diskussie? Soester Welzijn D'66 konstateert een steeds verder afbrokke lend imago van de gemeente in het welzijns- veld. De afstandelijke en afhoudende werk wijze aan gemeentezijde plaatst dit veld in een vicieuze cirkel. De manier waarop de ge meente belanghebbenden verantwoordelijk heid wil laten dragen is tweeslachtig. Van het welzijnsveld worden initiatieven en plannen verwacht, die dan gemeentelijke financiële steun kunnen krijgen. Maar de gemeente is er niet vlot mee de voorwaarden te creëren die nodig zijn om die initiatieven en plannen van de grond te laten komen. Bijgevolg aanvaar den vrijwilligers geen veantwoordelijkheid in voorfases van projekten. Voortzetting van het bestaand beleid is bevordering van het failliet van veel welzijns werk. Nu is afgesproken het gemeentelijk ap paraat door te lichten, acht D'66 het van het grootste belang in die doorlichting de visie van de instellingen als "externe klanten" te betrekken. Wil het College toezeggen dat dit gebeurt? Het is de Soester instellingen dus vreemd te moede. Een rijke gemeente met een fraai welzij nsplan doet nagenoeg alle noden af met het bericht dat er geen geld is om erin te voor zien. D'66 ziet in dat de structurele ruimte op dit moment beperkt is. Met B&W is D'66 van oordeel dat de instellingen zelf al extra ruimte kunnen scheppen door via samenwerking "doelmatigheidswinst" te laten ontstaan. Echter, door een beperkte herverdeling van voorhanden middelen (vrijgemaakt uit o.a. wegbeheer) kan de gemeente volgens D'66 reeds nu in enkele noden voorzien (o.a. meer peuterspeelzaaluren). D66 wil in dit verband toch ook het overschot 1989 f 400.000-) nog eens onder de loep nemen. C-drie/theater Stil is het rond de theaterproblematiek. Het voorstel om C-drie middelen te geven met het oog op uitkoop van de kerk krijgt nauwe lijks toelichting, zodat mogelijke verbanden door niet-insiders niet te leggen zijn. Ouderenbeleid Onbegrijpelijk acht D'66 het dat B. W. het op een crisis in de relatie met de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) hebben la ten aankomen. Van de hardnekkigheid waar mee van collegezijde de handen in onschuld gedoopt worden neemt D'66 thans fors af stand. Al zeker anderhalf jaar hebben wij aangedrongen op verhelpen van de struk- tuurfouten die het funktioneren van de SWOS dwarszitten. Als de portefeuillehou der niet nog dit jaar met aanzetten voor struk- tuurverandering komt, zal D'66 in overleg met andere frakties eigen initiatieven aan de Raad voorleggen. De Afvalspiraal Het afvalprobleem zal het eerste milieupro bleem zijn waarvan de mens merkt dat hij de hond is die in zijn eigen staart bijt. Al in 1991 zal hij gekonfronteerd worden met de prijs voor de nonchalance waarmee hij afval pro duceert: een verhoging van de afvalstoffen heffing met bijna 60%. En dat is nog geens zins het eind. De provincie - de verantwoor delijke overheid voor afvalverwerking - komt voor de eerstkomende jaren met een (niet eens echt milieuvriendelijk) afvalverwer kingsplan dat onvermijdelijk tot verdere kos tenverhoging leidt. De prijs van het meest mi lieuvriendelijke alternatief ligt daar nog (ver) boven. Duidelijk is dat om de kosten acceptabel te houden twee dingen nodig zijn: afval dat on vermijdelijk ontstaat moet zoveel mogelijk gescheiden worden, en waar ontstaan van af val voorkomen kan worden moet dit gebeu ren (verpakkingen!). Kunnen we in Soest niet naar een bonus-/malus-systeem waarbij de individu rechtstreekser dan nu aangesproken wordt? Iets anders is dat kostenstijgingen de ge meente nog meer verplichten tot efficiency in de afvalinzameling, waarbij geen enkel alter natief op voorhand afgewezen mag worden; ook regionalisatie niet. D'66 wil van B. en W. vernemen of met een hopelijk van de Afvalverwerking Utrecht AVU) te verkrijgen restitutie en een kosten- beperking door nog verdere scheiding aan de bron de stijging van de afvalstoffenheffing niet wat gedempt kan worden, bv. tot f 50,- i.p.v. f 70,-. Groen-geel De Soester kleuren zijn vooral terug te vin den in de bossen en de duinen. Is er nu inmid dels een nieuw Meerjarenplan voor het bos beheer? Over het herstel van de Lange Dui nen is de burgerij nauwelijks voorgelicht en ook ter plaatse wordt niet uitgelegd wat de betekenis ervan is. Uit onwetendheid worden vernielingen aangebracht. Hoe gaat dit pro- jekt nu verder? Besturen is bewegen, niet stilzitten En overigens blijft D'66 van mening dat de gemeente geen spaarbank is, maar een akti- verende overheid die beschikbare middelen daadwerkelijk moet besteden. Zinvol na tuurlijk, maar daar zullen we wel op toezien. Adraan Pothuizen, fractievoorzitter D'66 (i Een bijzondere v beid koestert Progr het zwakkere, de ac bedreigde en het or mens, de natuur er De financiële midd beperkt en daaror dracht kennis, ere digheden in te zei van bovengenoemt lijkhcid. De creativiteit en ter(bergse) burgen ten hierbij zoveel n keld worden voor het goede, het ve overdadige en het nog onvolmaakte. Vorig jaar schreef de zitter van Progressi plaats de profetische zaak dat de burgerij bij de gemeenteraad een andere stembusi dat het zo niet lai Soest heeft behoefte raad waarvan de led in de lokale maatscl straks in het nieuw e tel zitten waarvan h zacht aanvoelt." Er De oude raad is niet we raad. Mede omdat Progres drongen tot dat "zac College van Burger ders is er sprake van openheid van bestu lijk geworden in Soe sterk verbeterd en c slecht. Een nieuw hu Vaak is het zo dat, v huist, hij zichzelf mt geval lijkt het wel al: kingen en tekortkon bleven in het oude j Steenhoffstraat. Va oude ideeën moetei ken overgespoten worden, zoals de str stichting en de adv over het algemeen werklust aanzienlijl wel of zich een geh meester gemaakt stuur. Eén van de nieuwe voering van het vo Hoogt, waarvoor deze plaats hebbe had verwacht dat d< sief Soest zo snel in Wij verwachten da houd van de pepert groting in Eén Oo Op 't Hoogt zal w< Landelijk Gebi Een opmerkelijk gt het advies van commissie van de f stemmingsplan La naar de prulleman zen. Dit geluid slo bom. Progressief J dit jaar de enige pa vluchtten de raads woordelijkheid te zitten in de Geme om tegen dit plan onze vorige fractii teld als "van nul e

Soester Courant | 1990 | | pagina 6