ifSël Een nieuw huis - een nieuw geluid rSSiSk Ik3£3b££ smkssm»# Progressief 'Alles is mogelijk' PAGINA 6 7ATERDAG 20 OKTOBER 1990 OP 'T HOOGT PAGINA 7 gemeente met een fraai lagenoeg alle noden af met ;en geld is om erin te voor at de structurele ruimte op :t is. Met B&W is D'66 van dlingen zelf al extra ruimte door via samenwerking nst" te laten ontstaan, •eperkte herverdeling van den (vrijgemaakt uit o.a. - gemeente volgens D'66 ïoden voorzien (o.a. meer n). D66 wil in dit verband schot 1989 f 400.000-) loep nemen. theaterproblematiek. Het - middelen te geven met van de kerk krijgt nauwe- dat mogelijke verbanden riet te leggen zijn. D'66 het dat B. W. het relatie met de Stichting oest (SWOS) hebben la de hardnekkigheid waar- Ie de handen in onschuld ïemt D'66 thans fors af- ïderhalf jaar hebben wij verhelpen van de struk- :t funktioneren van de Als de portefeuillehou- met aanzetten voor struk- >mt, zal D'66 in overleg eigen initiatieven aan de zal het eerste milieupro- de mens merkt dat hij de >en staart bijt. Al in 1991 :rd worden met de prijs e waarmee hij afval pro- ;ing van de afvalstoffen- En dat is nog geens- ivincie - de verantwoor- r afvalverwerking - komt ide jaren met een (niet iendelijk) afvalverwer- nijdelijk tot verdere kos- »e prijs van het meest mi- natief ligt daar nog (ver) de kosten acceptabel te nodig zijn: afval dat on- moet zoveel mogelijk :n waar ontstaan van af- vorden moet dit gebeu- Kunnen we in Soest niet lus-systeem waarbij de er dan nu aangesproken ostenstijgingen de ge dichten tot efficiency in 'aarbij geen enkel alter- fgewezen mag worden; t. vernemen of met een valverwerking Utrecht estitutie en een kosten- erdere scheiding aan de de afvalstoffenheffing i worden, bv. tot f 50,- jn vooral terug te vin duinen. Is er nu inmid- arenplan voor het bos- ;tel van de Lange Dui- iwelijks voorgelicht en niet uitgelegd wat de onwetendheid worden cht. Hoe gaat dit pro- ;en, niet stilzitten )6 van mening dat de ank is, maar een akti- leschikbare middelen lesteden. Zinvol na- en we wel op toezien. Adraan Pothuizen, ractievoorzitter D'66 (Dorothee Sölle) Een bijzondere verantwoordelijk heid koestert Progressief Soest voor het zwakkere, de achtergestelde, het bedreigde en het onvervangbare: de mens, de natuur en het milieu. De financiële middelen zijn niet on beperkt en daarom is het een op dracht kennis, creativiteit en vaar digheden in te zetten ten behoeve van bovengenoemde verantwoorde lijkheid. De creativiteit en inzet van Soes- ter(bergse) burgers kunnen en moe ten hierbij zoveel mogelijk ingescha keld worden voor het behoud van het goede, het versoberen van het overdadige en het verbeteren van het nog onvolmaakte. Vorig jaar schreef de vorige fractievoor zitter van Progressief Soest op deze plaats de profetische woorden: "Het is zaak dat de burgerij van Soest in 1990 bij de gemeenteraadsverkiezingen door een andere stembusuitslag laat merken, dat het zo niet langer gepikt wordt. Soest heeft behoefte aan een gemeente raad waarvan de leden met beide benen in de lokale maatschappij staan en niet straks in het nieuwe raadhuis op een ze tel zitten waarvan het pluche zo lekker zacht aanvoelt." En aldus geschiedde. De oude raad is niet meer, leve de nieu we raad. Mede omdat Progressief Soest is doorge drongen tot dat "zachte pluche" van het College van Burgemeester Wethou ders is er sprake van een ander beleid. De openheid van bestuur is spreekwoorde lijk geworden in Soest, de voorlichting is sterk verbeterd en de drempels zijn ge slecht. Een nieuw huis - een nieuw begin. Vaak is het zo dat, wanneer iemand ver huist, hij zichzelf meeneemt, maar in dit geval lijkt het wel alsof de meeste beper kingen en tekortkomingen zijn achterge bleven in het oude gemeentehuis aan de Steenhoffstraat. Van de meegebrachte oude ideeën moeten nog wel enkele za ken overgespoten en opnieuw ingelijst worden, zoals de structuur van de Sport stichting en de adviescommissies, maar over het algemeen zijn de sfeer en de werklust aanzienlijk verbeterd Het lijkt wel of zich een geheel nieuw élan heeft meester gemaakt van dit gemeentebe stuur. Eén van de nieuwe geluiden is de her-in voering van het voorlichtingsblad Op 't Hoogt, waarvoor wij vorig jaar nog op deze plaats hebben gepleit. Niemand had verwacht dat deze wens van Progres sief Soest zo snel in vervulling zou gaan. Wij verwachten dat volgend jaar de in houd van de peperdure kleurfolder - Be groting in Eén Oogopslag (BIEO) - in Op 't Hoogt zal worden opgenomen. Landelijk Gebied Een opmerkelijk geluid was deze maand het advies van de PPC ^advies commissie van de provincie), dat het be stemmingsplan Landelijk Gebied beter naar de prullemand kan worden verwe zen. Dit geluid sloeg in Soest in als een bom. Progressief Soest was op 12 april dit jaar de enige partij (de PvdA en D 66 vluchtten de raadszaal uit om de verant woordelijkheid te ontlopen!) die bleef zitten in de Gemeenteraadsvergadering om tegen dit plan te stemmen, dat door onze vorige fractievoorzitter werd beti teld als "van nul en generlei waarde Alleen, hij zit nu zelf als wethouder Ruimtelijke Ordening met de brokken van het oude gemeentebeleid en moet een nieuw en beter bestemmingsplan maken, waarin wij overigens het volste vertrouwen hebben. Gezien de nieuwe ontwikkelingen rond het plan Landelijk Gebied en de recente negatieve uitlatin gen van de PPC, lijkt het Progressief Soest gerechtvaardigd geen medewer king te verlenen aan de plannen rond het Soester Natuurbad en de artikel 19-pro- cedure te stoppen, om op die manier recht te doen aan de duizenden bezwaar schriften die door de bevolking zijn inge diend. Structuurvisie Van groot belang is de voorbereiding om te komen tot een Structuurvisie voor de gemeente, zoals is afgesproken in het lijsttrekkersoverleg en is vastgelegd in het Beleidsprogramma 1991-1994. In de Structuurvisie zal de consolidatie van Soest gestalte moeten krijgen. De wijze waarop de consolidatie gestalte kan en moet krijgen betekent nog een lastige en moeilijke discussie. Wellicht kan Soest profiteren van de internationale ontwik kelingen, met name in de relatie tot Oost-Europa. Gehoopt wordt dat daar door militaire terreinen vrijkomen. Door die terreinen dan voor woningbouw en industrie te bestemmen kunnen andere gebieden van aantasting gevrijwaard worden. Dan kan ook Nieuwegracht II eenvoudig van tafel. Wij doen een be roep op het College hierover snel contact met het rijk op te nemen om dit te realise- den tot een algemeen Kunstfonds; daar uit kunnen op ruimere schaal, inciden teel, kunstmanifestaties worden bekos tig^ Ouderen In een snel veranderende samenleving, waarin de oudere mens steeds meer cen traal zal staan, moeten wij ons als ge meente bewust zijn van onze verant woordelijkheden. Een belangrijke ont wikkeling in de naaste toekomst zal de herhuisvesting van Molenschot zijn, wat zou kunnen betekenen dat Molenschot een echt Zorgcentrum wordt. Wij den ken dan aan de mogelijkheid tot dagbe handeling, verzorging, verpleging en an dere medische en para-medische facili teiten. Milieu Geld Dankzij de herberekening in september van de algemene uitkering uit het ge- meentefonds valt de Meerjarenbegro ting ons niet tegen, is de reserve-posit.e van onze gemeentekas gezond. Maar wij dringen er bij het College op aan de inge diende primitieve begroting van de bud gethouders voortaan kritisch te bekij ken. De primitieve begroting dient geba- i z-.t-> npnnmpn hesluiten; daar- ke uitbreidingen nodig zijn, zodat naar aanleiding van de prioriteiten op de wen- senlijstjes van de fracties, voorstellen kunnen worden gedaan. Wij steunen de voorstellen om 15% van het wegenonderhoud te reserveren voor de uitvoering van het verkeersbeleids plan. Wij bepleiten de Slachtofferhulp te steunen met f4.000,- en zijn absoluut te gen het innen van toeristenbelasting, wa ons weinig oplevert behalve een heleboel rompslomp en wat ten koste gaat van de eenvoudige kampeerders. Onze grote zorg blijft uitgaan naar een goed milieubeleid. Een goede voorlich ting aan de bevolking en het bedrijfsle ven is hierbij van het grootste belang. Er moet een einde komen aan verspilling van grondstoffen en vernietiging van de natuur. Grote verantwoordelijkheid heeft eenieder voor de leefbaarheid en het behoud van de aarde. Mensen ntoe- ten zich meer bewust worden dat zij zelf invloed kunnen hebben op het milieu, onder andere als consument door hun persoonlijk koopgedrag. Het milieu-on derwijs is hiertoe een goede aanzet. Wij hopen dat ons nieuwe educatieve cen trum aan de Molenstraat en de Kinder boerderij een grotere milieu-bewustheid stimuleert. Dit milieu-educatieve cen trum is het resultaat van de motie welke Progressief Soest vorig jaar bij de begro tingsbehandeling heeft ingediend. Ook daaruit blijkt, waarin een kleine fractie groot is. Het milieu-beleidsplan zien wij als volgende, zeer belangrijke, stap. Emancipatie Verkeer Als wij het verkeersbeleidsplan gaan vaststellen, zal het belangrijkste uit gangspunt de verkeersveiligheid in de woonwijken moeten zijn. Wij pleiten al jaren om de woongebieden als 3B km- zönes aan te wijzen Max Havelaar Soest is geen eiland. Ondanks goede contacten met Kozle in Polen en Soest is Duitsland en een subsidie aan de Derde Wereldgroep-Soest, verdient het Euro pese - en Wereldgebeuren meer aan dacht. Progressief Soest wil dat de Max Havelaar-koffie ook in het nieuwe ge meentehuis weer geschonken wordt. Leidje Tomassen, fractievoorzitter Progressief Soest Welzijn failliet? van ouderen, de medewerkers van raio Soest de functionarissen van C-drie,ae ten we koesteren en stimuleren. Marokkanen geholpen worden. mnlieffSls Kun^aankopen uh te breh Over emancipatie zijn mooie woorden gezegd, maar in de praktijk merken wij hier nog weinig van. Wij doen een be roep op het College om een stimulerend emancipatie-beleid te voeren. Hiervan dient een goede kinderopvang een be langrijk onderdeel te zijn. Soesterberg mag hierin niet achterblijven. Onderwijs Zorg hebben wij over de toekomst van het openbaar onderwijs. Met de grootst mogelijke inzet moet gestreefd worden de internationale schakelklas in Soest te behouden. Hoge prioriteit heeft ook de basis-educatie in Trema '87, waaraan grote behoefte blijkt te bestaan. Progres sief Soest wil het Vredesonderwtjs in on ze gemeente meer stimuleren. Wij vra gen het College wat er momenteel ge beurt met de adviezen die de gemeente ontvangt van het landelijk vredesplat- form.

Soester Courant | 1990 | | pagina 7