Iedere burger had kunnen stemmen ZATERDAG 20 OKTOBER 1990 OP 'T HOOGT PAGINA 8 De burger in Soest is 'akelig' tevreden. Zo'n 36% van de Soesters vond stem men niet eens meer nodig. Ze vertrou wen alle partijen in gelijke mate het be sturen toe. Het zit wel goed in Soest. Bij een onderzoekje in onze gemeente blijkt één van de grootste problemen de hondepoep te zijn! Als dat al het groot ste probleem is, dan moet het wel fan tastisch wonen zijn in onze gemeente. Onze democratie, een redelijk goed, in spireert de Soester - de Nederlander - niet meer. Misschien ligt de nieuwe in spiratiebron bij RLT-4 en de TROS (enz.). Als bestuur van Soest kunnen we deze tendens van onverschillige tevre denheid - of is een andere interpretatie op z'n plaats - niet langs ons heen la ten gaan. U, burgemeester en wethou ders, signaleert dat veel burgers bij de stappen van inspraak geen betrokken heid tonen. Als daarna de fase van uit voering van een plan volgt, staat menige burger op zijn achterste benen, als deze uitvoering niet strookt met zijn/haar ideeën. Het bestuur, de politiek, zal zich ervan bewust moeten zijn waar de ge makzuchtige tevredenheid haar oor sprong heeft. Wij menen dat de oorzaak o.a. ligt in een door vrijwel alle partijen gepropageerde waarden-loze maat schappij. Bij gebrek aan gezamenlijke normen cn waarden van hogere orde, vinden wc onze uitweg in concrete mate riële waarden. Wij vragen het college of u, behalve het signaleren van de problematiek, ook een richting van beleid ziet om de "tevreden" burger weer betrokken te krijgen. Wij hopen en bidden als GPV-SGP-RPFdat u in toenemende mate die waarden en normen weer als basis zult nemen, waar door in Soest het werk van de Schepper weer erkend zal worden als richtlijn voor ons handelen. Sociaal-cultureel werk Een deel van deze werksoort heeft zich in Soest niet ontwikkeld in doelmatige richting. Voor het GPV-SGP-RPF is de ze ontwikkeling niet geheel verrassend. Al te lang gaat een groot deel van de werkers uit van de autonomie van de jon geren zelf. Het nut van het werk moet dan in het heden van het jong zijn wor den gezocht. Het dunkt ons als GPV-SGP-RPF dat we na een nadere discussie a.d.h.v. de ac commodatie-nota met de voorjaarsnota knopen moeten doorhakken over de voortgang van dit werk op verschillende locaties. Als de schok van de opmerkin gen, in de laatste periode o.a. door de wethouder gemaakt, resulteert in reële aktiviteiten (plannen), zullen we dank baar zijn. Bestuurlijke preventie/A.B.Z. Zo zijn wij zeer gelukkig met de voort gang van het werk van de werkgroep 'be stuurlijke preventie'. Het is gelukt in de wijk 'De Engh' de buurt te mobiliseren en te komen tot een buurtvereniging. In aansluiting op het voorgaande wil ik vra gen, of er hier ook sprake is van betrok kenheid van jongeren bij deze aktiviteit. Als we in deze wijk een voorbeeld-pro ject van sociale vernieuwing van de grond kunnen krijgen, mag u de volle steun van het GPV-SGP-RPF verwach ten. De basis voor een compleet concept is immers aanwezig. De woningverbete ring vordert, de plannen voor verbete ring van de groene omgeving zijn door de raad aanvaard en er komt een buurtver eniging die zich voor de opbouw van de wijk verantwoordelijk voelt! Wat ons betreft is uitbreiding van het aantal huismeesters in de verschillende wijken van veel nut. Als op bovenstaan de wijze in een wijk een 'klimaatsverbe tering' ontstaat, door vooral grotere on derlinge binding van buurtbewoners en toegenomen verantwoordelijkheidsbe sef, kan een deel van het sociaal-cultu reel werk op gezonde wijze overbodig worden. Als relaties binnen een wijk verbeteren, zal ook de communicatie verbeteren tus sen wel en niet Nederlandstaligen. Scho ling (van taal) sluit daarmee aan op de groeiende behoefte beter te kunnen communiceren. Uiteindelijk nemen zo de kansen op (her)intreding in het ar beidsproces van autochtonen weer toe. Deze schets geef ik om de diepere waar de van het begrip sociale vernieuwing nog eens te tekenen. Sociale vernieuwing kan een nieuwe manier van denken in luiden, waarin vooral de samenhang van problemen tot uiting komt. Als samenle ving zullen we het ons moeten aantrek ken als er een groep medeburgers aan de zijlijn komt te staan. Wij zijn bereid mee te denken over een dergelijke samenhan gende werkwijze t.a.v de flats van St. Jo zef (De Akkeren enz.). Is het ook uw in tentie om te zoeken naar mogelijkheden voor deze wijk? Politie De omzetting van ons corps in een regio naal corps zal de komende jaren vorm krijgen. Het is onze wens dat dit proces een redelijk antwoord is op vormen van criminaliteit die steeds georganiseerder en geraffineerder worden. De overheid is er immers o.a. tot bescherming van haar onderdanen. Problematisch is, dat de komende reorganisatie een proces van jaren zal omvatten. In de criminele sfeer weet men meestal veel efficiëter en snel ler aanpassingen door te voeren om in te spelen op nieuwe situaties. Flexibiliteit zou o.i. dan ook een sleutelbegrip bij de reorganisatie moeten zijn. Kermis op zondag De zondagswet zegt in artikel 2.1"Het is verboden op zondag in de nabijheid van kerken of andere gebouwen voor de openbare eredienst in gebruik, zonder strikte noodzaak gerucht te verwekken, waardoor de godsdienstoefening wordt gehinderd". En in artikel 3.1: "Het is verboden op zondag zonder strikte noodzaak gerucht te verwekken, dat op een afstand van meer dan 200 meter van het punt van verwekking hoorbaar is". Het afgelopen jaar is niet zonder reden de kermis verplaatst naar het veld op de Eng. In de direkte nabijheid staan 2 (3) kerkgebouwen. De kermis-exploitanten hebben ontheffing van u gekregen om op zondag te 'draaien' na 13.00 uur. Wij vin den dit jammer, omdat er in Soest inwo ners zijn die de zondag als dag in de dienst van de Here beleven. Wilt u de afspraak voor de komende ker mis tenminste zo regelen dat er rust is van een half uur voor tot een half uur na de betreffende kerkdiensten( 16.00 uur tot 18.45 uur)? Personeel en organisatie Dankbaar kunnen we constateren dat (bijna?) iedere gebruiker gelukkig is met ons nieuwe gemeentehuis. Dit is ook een waardig moment in ons reorganisatie proces van de afgelopen jaren. Organisa torisch en qua huisvesting zijn nu de voorwaarden geschapen voor een orga nisatie die werkt! Onze verwachtingen zijn hoog gespannen. Het proces naar klant-gerichter werken kan nu z'n vol tooiing krijgen. Onze aandacht zal voluit gericht zijn op briefschrijvers die te lang op beantwoording wachten en "belof tes" die niet waar gemaakt worden. We weten dat er altijd klachten zullen blij ven, al was het maar van burgers die niet bereiken wat ze willen. Laat het echter niet aan onze organisatie liggen. Laat een referendum niet nodig zijn, omdat iedere burger weet, dat hij/zij serieus ge nomen wordt wordt bij inspraak, ver gunningverleningen en - weigeringen, bij informatie-inwinning, enz. Voorlichting De voorlichting naar burgers zal, naar wij verwachten, niet slecht afzijn met on ze nieuwe wethouder. Van iemand die zegt dat hij de meningen van burgers al kent, voordat er onderzoek naar is ge daan, mag de Soester inwoner veel ver wachten (of niet?). Zijn eerste initiatief, de invoering van een vernieuwde "Op 't Hoogt", past geheel in de visie van het GPV-SGP-RPF. De wijze waarop de in voering plaats vond niet. Raadsleden willen niet alleen maar horen wat u gaat uitvoeren, ze kunnen ook meedenken! Die lijn volgt u voortaan ook? Voorlich ting is één van de elementen waarmee u mogelijkheden hebt de geringe betrok kenheid van veel burgers te doorbreken. Milieu/Reiniging Onze gemeente heeft in het miliebewust omgaan met afval een goede start ge maakt. Wij zijn voorstander van verdere scheiding van afvalsoorten, zo gauw daar een positief milieu-effect van uitgaat. Wij menen dat we in het stadium zijn om ook als gemeente bewuster beleid te ont wikkelen in het remmen van de afval stroom aan de basis. Produktiebedrij- ven, winkeliers en burgers moeten allen leren zorgdragen voor minder afval. De aanpak van de milieu-problematiek is een zaak van iedereen. Bent u bereid in laatstgenoemde richting ons plaatselijk bereid te ontwikkelen? Economie/Werkgelegenheid Soest heeft nu een duidelijke vestigings plaats op het industrie-terrein voor be drijven die milieu-hinder veroorzaken binnen de woongebieden. Wij boden u de ruimte hierin te investeren; we vragen van u een zeer aktief beleid. Bent u be reid ons steeds vroegtijdig op de hoogte te houden van de financiële en prakti sche ontwikkelingen? Op dit ogenblik gebeurt er meer op het bestaande industrieterrein. Een groot bedrijf verdwijnt; dat is teleurstellend voor velen die hun baan verliezen. Wij vragen u met klem om aktief betrokken te blijven bij de ontwikkelingen op het industrieterrein. Mede ten behoeve van veel werklozen is de wijze waarop het in dustrieterrein ingevuld zal worden van veel belang. Winkelen in Soest/Verkeer Met de publikatie van onze vorige alge mene beschouwing, hadden onze wen sen zich al voltrokken. De winkeliers zijn tot positieve samenwerking gekomen in Soest. Nu zullen er dan reële plannen moeten komen voor de winkelgebieden. Tegelijkertijd dient er rekening gehou den te worden met verkeersontwikkelin- gen in onze gemeente. Eén uitspraak op het winkelgebied, bijv.: "De Van Weede- straat wordt verkeersluw", heeft effect op de hele hoofdwegen-structuur. Wilt u bij de komende rapportages t.a.v. de ont wikkeling winkelbeleid (jan.'91) en het verkeersbeleidsplan (juli '91) die samen hang in de behandeling meenemen? Woningbouw/Ruimtelijke ordening Tijdig zult u zich moeten bezinnen op een bouwlokatie na 'Klein Engendaal'. Het gebied 'Zonnegloren' dient zich daarvoor aan. Ons bestemmingsplan 'Landelijk Gebied' heeft bij de Provin ciale Planologische Commissie geen goedkeuring kunnen krijgen. De com missie stelt: "Een nieuwe stedelijke ne derzetting verdraagt zich ten principale niet met de uitgangspunten, enz...". Wij zijn blij met deze conclusie, die door ons al in een eerder stadium was getrokken. Van des te meer belang wordt het nu, dat u zich bezint op de mogelijkheid voor een vervangend projekt van gelijke grootte, maar dan tegen, of in de be bouwde kom van Soest. Financieel beleid Nieuw beleid Wij pleiten ervoor het gehele stelsel van regels/afspraken e.d. waarmee de aan wending van de ruimte voor 'nieuw be leid' is omgeven, te heroverwegen. Onze bezwaren vatten we als volgt sa men: - De methode werkt verstarrend; be stuurlijke bijstellingen zijn niet eenvou dig mogelijk. - Er wordt (nog steeds) via diverse wegen 'nieuw beleid' gerealiseerd. - Er worden steeds weer ad-hoc- dekkingsmaatregelen doorgevoerd om plotseling opkomende zaken te effectue ren. Wij realiseren ons, dat nader over details dient te worden gesproken. Graag ont vangen wij de toezegging van uw college, dat u bereid bent over deze zaak nader in commissieverband te overleggen. Wij zijn graag bereid daarvoor een ruime voorbereidingstijd te nemen alvorens tot definitieve conclusies te komen. Algemene reserve Zodra er dekkingsperikelen rijzen, wordt de algemene reserve te hulp ge roepen. Zonder dat in alle gevallen als onjuist te bestempelen, ontstaat snel het gevaar, dat de reserve gaat dienen om al lerlei nieuwe wensen te realiseren. Wij bepleiten een meer gestructureerd be leid. Hondenbelasting Nu de tarieven flink stijgen en gegeven het feit, dat deze belasting op ruime schaal wordt ontdoken, stellen wij u voor krachtige maatregelen te overwegen om dat euvel tegen te gaan. Wij stellen voor, de hondenpenning in te voeren als con trole-middel. De kosten daarvan kunnen in het belastingtarief worden verdiscon teerd. Tarieven Het GPV-SGP-RPF kan zich groten deels verenigen met uw tarievenbeleid. Terecht willen we duidelijk zijn naar de burger. Een dekking van in principe 100% van de kosten is vanzelfsprekend. Alleen de rioolrechten willen nog niet passen in dit systeem. Nu is de praktijk dat de burger bij lange na niet de onkos ten voor gebruik van de riolering betaalt. Dus worden andere gemeentelijke in komsten, zoals de OGB voor dit doel ge bruikt. We hoeven ons toch niet te scha men om te erkennen dat we met de in voering van de OGB t.o.v. andere tarie ven een stuk onduidelijkheid hebben in gebouwd! En op zo'n kromme weg mag u achteraf ook wel weer terugkomen. Uw argumenten dat er toch al zoveel las tenverzwaringen zijn t.o.v. zaken die mi lieu aangaan, zijn niet relevant. Het gaat ons niet om lasten-verzwaring, maar om lastenverschuiving van OGB naar riool recht. Zou u op deze laatste zaak in wil len gaan? Tot slot, geacht college, vragen wij Gods zegen over het komende begrotingsjaar. Wij wensen dat u onder die zegen uw ar beid wilt verrichten. Wiebe Meilof, fractievoorzitter GPV-SGP-RPF

Soester Courant | 1990 | | pagina 8