óchmtemakttu r cm Geslaagd ringsteek-evenement van WPE P. van Buuren Gemeenteraad verwelkomt aanzetten voor toekomstige ontwikkeling van Soest 'Kijkdagen' voor gestolen sieraden op 3 en 4 november in Utrecht Gebreide mode bij Phildar in Soest Boer op de bon voor uitrijden mest Grote verkoopactie Don Bosco 'Cabaret uit een andere kerk...' Onder mijn knalrose tailleur, het tedere zwart van niijn Chantelle. B. Blokdijk uit Hoorn Nederlands Kampioen Snelheidscontrole Uw volkoren specialist Afmattende discussie over toekomstvisies Vijf kleine kleutertjes, die zaten op een rij... Insluiping Steenhoffstraat Wieldoppen weg Portemonnee uit auto SOESTERBERGSESTRAAT SOEST TEL.02155-23584 SOESTER COURANT PAGINA 11 PAGINA 1Q jn verteltrand, schrijft eigenlijk op fde wijze. Verrassend zijn vooral elevenissen tijdens en na een boe- ;urs in Berlijn, maar ook zijn Fun irdun. Een juweeltje, niet alleen op de boekenplank, maar vooral lezen en te herlezen. 'er: Marcel Verhelst E.A. er: Pelckmans Kapellen at hier om een geloofsboek voor m. TOV is het Hebreeuwse e voor: goed, heerlijk. Dus wat nensen tof noemen. In het boek uitspraken, brieven en inter por van jongeren, die rechtuit ijfel en hun ongeloof uitdrukken, iet boek spreekt tevens over het dat miljoenen christenen be- Ook de kerk, waarover jongeren 'ens zij niet alleen - kritisch zijn, an bod. Verder laat het boek de ezer kennis maken met hoe an- lardbewoners bidden: Joden, :s, Islamieten, Sioux-Indianen kanen. geloof hef enig ware? ?r: Corry Nicolay r: Ten Have ld is multi-kultureel geworden, en niet meer alleen Nederlan- aar mensen uit vele andere cul- Jet christendom is niet langer e enige godsdienst. Wat is de d in die andere geloven? Als er geloof ook waarheid in zich tornt dit dan aan het eigen ge it boekje biedt een handreiking vragen. De gedachten zijn op ;ezet vanuit dagelijkse ervarin- beperken zich tot Islamieten, Boeddhisten en Christenen, ijfster is christelijk theologe, reden heeft ze de teksten van ek voorgelegd aan zeven niet in met een ander geloof of le- -tuiging. Voor haar boekje was sbaar. ;f gezicht naar het volk v Jan Derix DTprodukties Gijsen van het diocees Roer- otaal vervreemd van zijn pries- an het overgrote deel van de tholieken van Limburg. Dat is g van 43 priesters en ex-pries- loor de schrijver zijn geënque- nderd priesters werden aange- 43 werkten aan de uitgave ir op voorwaarde, dat ze ano den blijven. Die wens is geho- 3at geeft toch een beetje onge- gevoel. Hier is, lijkt het, de ie minste weerstand gekozen, is toch haast niet voor te stel er in het diocees Limburg geen priesters zijn, die in het voor hun mening durven uit- ;t alle consequenties van dien. at te zeggen heeft 'oet dat in de '■ester Courant WOENSDAG 24 OKTOBER 1990 Zonder aangifte of verzekeringspapieren geen toegang In de maand juni 1990 werd door het Regionaal Recherche Team een grote partij sieraden in beslag genomen. De ze partij bestaat uit in totaal 230 rin gen, armbanden, broches, horloges en kettingen, vrijwel allemaal voorzien van edelstenen. Een groot gedeelte van de partij siera den is getaxeerd. Hierbij blijkt dat vrij wel alle sieraden van bijzonder hoge kwaliteit zijn. Er zijn ook sieraden bij van zeer grote waarde. Uitgaande van de vervangingswaarde van alle siera den, is de totale partij geschat op ruim een miljoen gulden. Tevens werden 185 gouden munten in beslag genomen. Deze munten zijn af komstig uit een groot aantal landen en vertegenwoordigen een waarde van en kele tienduizenden gulden. Uit onderzoek door het team is komen vast te staan dat diverse sieraden af komstig zijn van strafbare feiten. Zo zijn enkele sieraden teruggebracht (via 'Op sporing Verzocht') op een kapitale wo ninginbraak en er zijn sieraden aange troffen die afkomstig zijn van een over val. Het vermoeden bestaat dat meer dere sieraden van diefstal, met name woninginbraken, afkomstig zijn. Gebleken is dat het bijzonder moeilijk is de herkomst van gestolen sieraden te achterhalen. Dit komt in de meeste ge vallen doordat sieraden door eigenaars niet of slecht geregistreerd zijn. Het idee ontstond vervolgens kijkdagen te organiseren voor belangstellenden uit het gehele land. Om de kijkdagen een regionaal karakter te geven werden alle politiekorpsen in de regio Utrecht aangeschreven en verzocht de bij hen aanwezige sieraden, die van misdrijf af komstig zijn, in te leveren bij het R.R.T.. Ook die sieraden zullen tijdens de kijk dagen tentoongesteld worden. Voorwaarde Ieder die slachtoffer is geworden van woninginbraak, waarbij sieraden zijn weggenomen, wordt uitgenodigd de sieraden te bekijken. Voorwaarde is dat bezoekers van de kijkdagen een aangif teformulier of verzekeringspapieren kunnen overleggen, waaruit blijkt wan neer de inbraak plaatsvond en welke sieraden daarbij werden ontvreemd. Voor deze groep is gekozen, omdat vrij wel alle sieraden reeds gebruikt zijn en derhalve zeer waarschijnlijk ontvreemd zijn tijdens woninginbraken. Voorts blijkt dat het merendeel van bij de poli tie geregistreerde gestolen sieraden af komstig is via woninginbraken. Bezoekers die geen aangifteformulier of verzekeringspapieren kunnen over leggen worden niet tot de expositie toe gelaten. Doel Het doel van de kijkdagen is tweeledig: het terugbezorgen van sieraden aan benadeelden c.q. aan verzekerings maatschappijen dje in rechte zijn getre den van benadeelden; (aanvullend) bewijs verzamelen te gen daders van strafbare feiten (m.n. woninginbraken en heling). Afwikkeling Indien sieraden door bezoekers worden herkend, wordt een nader onderzoek ingesteld. Dit betekent dat in alle geval len de sieraden niet direct aan de recht matige eigenaar kunnen worden terug gegeven. Nadat het onderzoek is afge sloten wordt m.b.t. de eventuele terug gave van sieraden aan benadeelden vooraf contact opgenomen met de Offi cier van Justitie. De kijkdagen worden georganiseerd op zaterdag 3 en zondag 4 november 1990 in het Hoofdbureau van Politie, Kroon- straat 25 te Utrecht. Deze dagen is de expositieruimte geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Op beide dagen is een stand van het Bu reau Criminaliteitspreventie ingericht en kan informatie m.b.t. woninginbra ken worden verkregen. Tevens wordt op beide dagen de medewerking ver leend door het bureau Slachtofferhulp te Utrecht. Phildar, bekend fabrikant van breiga ren, is recentelijk met een nieuwe, ex clusieve modelijn in kant en klaar truien gestart. Dit gebeurt bij een aan tal geselekteerde winkels waaronder de Phildar-winkel in Soest. Deze nieuwe collectie, die een logisch vervolg is op het Phildar breigaren as sortiment, bestaat uit een aantal modi- sche en kwalitatief hoogstaande truien en vesten welke worden gecompleteerd met rokken. Alles uiteraard volgens de laatste modetendenzen en kleuren. De collectie wordt gekenmerkt door se ries die gedurende het seizoen doorlo pend worden aangevuld met nieuwe items. Vanaf heden is Phildar dus dé aangewezen winkel voor truien; zowel zelfgemaakt als kant en klaar. Een 34-jarige landbouwer werd dins dag door de politie op de Eng betrapt toen hij zijn mest uit wilde rijden. Er geldt momenteel een uitrijverbod en de man kreeg een bekeuring. De gidsen en verkenners van de scou tinggroep Don Bosco houden geduren de de maand november een verkoopac tie. De scoutingleden komen geduren de deze maand langs de deur met een speciale actiefolder. Als men uit de vele mooie kerst- en nieuwjaarskaarten, algemene wens kaarten en schitterende presentjes een keuze maakt, krijgt men niet alleen kwaliteitsartikelen in huis, maar daar mee steunt men ook de scoutinggroep, alsmede het nationaal jeugdfonds Jan tje Beton. De opbrengst is bestemd voor het zo merkamp, dat dit jaar in Luxemburg wordt gehouden. Als de opbrengst hoog genoeg is wil de scoutinggroep ook nog nieuw spelmateriaal aanschaf fen. Wanneer niemand aan de deur komt, kan men contact met de coördi nator van de actie opnemen. Koos Roeg, Weegbreestraat 103, tel. 16258. Zondag 28 oktober 14.30 uur: Zondagmiddag 28 oktober a.s. in de grote zaal van Dienstencentrum De Vijverhof, aanvang 14.30 uur, een op treden van een uniek Soester cabaret gezelschap, samengesteld uit leden van Gereformeerde Kerken te Soest. Sinds enkele jaren trekt dit gezelschap met het programma "Wie lief heeft, heeft gelijk" door de provincie en zelfs er buiten. Zondagmiddag kunnen le den van de K-B.O. kennis nemen van dit succesvolle cabaretprogramma. In "Wie lief heeft, heeft gelijk" belichten de uitvoerenden met liedjes en sketches hun kerkelijk erf. Nergens kwetsend, slechts aangevend in woord en beeld wat verbaast, aan het denken, zingen en zeggen zet. Een amusante voorstelling waarin hier en daar met snufjes peper en zout wordt gestrooid, maar nergens het thema "Wie lief heeft, heeft gelijk" geweld wordt aangedaan. Leden van de Katholieke Bond van en voor Ouderen hebben gratis toegang. Introducees betalen een toegangsprijs van 5 gulden. Einde van de voorstelling ca. 17.00 uur. Nadere inlichtingen: J.H. Leijendekker, secretaris KBO, Jacob Catslaan 7, tel. 14665. "Saline". 216 met beugel B - C - D. Ook zonder beugel. Zwart, wit, nacrec. Fntn: Herman van Dam Afgelopen zondag organiseerde de Warmbloed - Paardenfokvereniging Eemland uit Soest, in nauwe samen werking met de Nederlandse Bond van Verenigingen van het aangespannen paard, het Nationaal Bondskampioen- schap Ringsteken voor aanspanningen. De organisatie van o.a. de catering, de entourage en de buitenrit die vooraf ging aan de wedstrijden lag in handen van de WPE. Door de Bond was een ringsteekcommissie benoemd, die be stond uit drie wijze heren die het techni sche gedeelte van het ringsteken zou den beoordelen. 24 Deelnemers deden mee aan de wed strijden. Aan de buitenrit namen zowel de deelnemers aan de wedstrijden als enkele WPE-leden deel. De route liep over diverse openbare wegen door Soest. In de route was ook het nieuwe gemeentehuis en uiteraard Paleis Soest- dijk opgenomen. Na de koude rit, die op voortreffelijke wijze werd begeleid door vier perso neelsleden van de Rijkspolitie van het Bereden Centrum uit Bilthovën, stond in de schaapskooi van de familie V.d. Grift de warme erwtensoep al gereed. Alles in stijl dus. Door medewerking van velen werd tijdens de lunch het par cours in orde gemaakt. Wegen moesten worden afgesloten, dranghekken ge plaatst, een vrachtauto omgebouwd tot podium. Omstreeks 13.30 uur werd gestart met de wedstrijden, die vlot verliepen. Vele soorten aanspanningen gaven acte de présence. Zowel koetsiers als steeksters waren gekleed in diverse folkloristische tenues. De deelnemers kwamen uit alle delen van het land en er werd fel gestreden. De spanning was van de gezichten af te lezen, maar het werd een sportieve wed strijd. Uitslagen 1. N. Blokdijk, Hoorn 2. Q. Andela, Tzum 3. J. Homan, Wognum 4. H. Grimbergen, Voorhout De buitenrit, voorafgaande aan het ringsteken, was een magnifieke show van 'aanspanningen' in diverse soorten. 5. D. SMit, Den Burg (Texel) 6. C. de Zwart, Katwijk aan Zee Mede door de medewerking van veel WPE-leden kan deze dag als zeer suc cesvol beschouwd worden, Ook niet WPE-leden staken de helpende hand toe. Veel deelnemers spraken hun lof uit over hetgeen hen op de terreinen van de familie V.d. Grift werd geboden. Dat de deelnemers het in Soest naar hun zin gehad hadden was te merken aan het feit dat velen hun paarden, rij tuigen en voertuigen gestald hadden aan de Noorderweg, om in café-restau rant Soestdijk gezamenlijk te gaan dine ren. Ook mag genoemd worden de me dewerking van B. en W. van Soest en de gemeentepolitie van Soest. Zonder hun medewerking is een dergelijk evene ment zeker niet realiseerbaar. Het ringsteken in de Kerke buurt trok heel wat belangstelling. De politie hield vorige week donderdag enkele snelheidscontroles op de Birk- straat en de Koningsweg. Daar werden resp. 7 en 11 automobilisten geverbali seerd wegens het overschrijden van de 50 kilometergrens. De top lag op resp. 78 en 85 km/u. Nu ook zuurdesem volkoren Brood- en banketbakkerij Winkelcentrum Smitshof Soest Tel. 1 18 30 Politici, ambtenaren en belangstellen de burgers van Soest kunnen hun borst natmaken: de discussie over de toe komstige ontwikkeling van Soest, die nu zijn schaduwen al vooruitwerpt, wordt een debat met een afmattend karakter. De voortekenen daarvan wa ren vorige week te zien en te horen tij dens de driedubbele commissieverga dering, waarin de diverse "plannen van aanpak" werden besproken. Een structuurvisie moet er komen, vindt de hele gemeenteraad. Daarin moet nu maar eens duidelijk worden vastgelegd hóe (en vooral ook wéar, en eigenlijk ook óf) Soest zich de komende jaren - pakweg tot het jaar 2000 en een flink stuk daarna - moet ontwikkelen. Alle partijen zijn het erover eens dat er dringend behoefte is aan duidelijkheid. Weet u het nog? Ik begon deze ru briek in maart onder de titel "pluche of klapstoel". tiet pluche van de wet- houderszeteJs. Da^r zaten ze nu bij de begrotingsbehandeling. Eerst even,dit: natuurlijk-kreeg ook ik de fantastische uitgave van "Op 't Hoogt" door de bus mét al die verha len van. de heren en dames politici. Maar....wanneer waren we nu die vergaderingen en waar' ging het over? Niets daarvan in het huis-aan- huis-krantje van de gemeente. Toch weer de infolijn bellen want jammer- genoeg was men vergeten ons uit te nodigen voor maandag 19.00 uur en wat er precies aan de orde kwam. Ja wel, zegt U, de burgemeester nodig de ons uit. Dat was dan ook alles. Vandaag, als u dit lijfblad weer leest, zijn ze alweer begonnen. Om twee uur vanmiddag. Las u daar dan iets over in Op 't Hoogt? Ik niet! Vijf op een rij Daar zaten ze, netjes op een rij: Vis ser, Menne, De Widt, Swinkels en Kingma. Ruim een week de tijd ge had om zaken petjes voor te berei den. Maar daar was niets van te mer ken. Geen enkele coördinatie in de beantwoording, niemand wist van de ander wat hij of zij zou gaan zeggen, althans daar leek het op. Slecht voor bereid. En het ergste van alles: "Wij hebben ze toch ingehuurd om voor ons te werken", merkte de CDA-er Cees Verheus terecht op. Dat zou je in het bedrijfsleven mee moeten ma ken. Je neemt een vrouw of vent aan voor (schrik niet) 80.000 gulden per jaar en hij of zij doet zo het werk. Die vliegt meteen de laan uit! Maar ja, dat schijnen ze in de politiek niet te kennen. Daar ga je alleen maar de laan uit als je Braks of Brokx heet, keihard werkt en verantwoordelijk bent voor andermans fouten. Neem nou... Juffrouw Ooievaar Weet u het nog? In april schreef ik dat Mieke Swinkels van D66 vond dat er meer academici in het college moesten. Dat weten we nu dus. Tuu- tuutuut, wat een kapsones! Geen en kele vraag kan madam beantwoor den. In iedere commissie kijkt Juf frouw Ooievaar om zich heen, haar ogen krampachtig gericht op een of andere ambtenaar die haar uit de problemen moet helpen. Dat was maandag een schamele vertoning. Vast nog niet gewend aan haar nieu we baan als wethouder in plaats van lerares op een middelbare school, probeerde ze de een na de ander in de hoek te zetten. Het had maar een haartje gescheeld of ze had geroe pen: "Ga er maar uit en meldjebijde bode, morgenochtend om acht uur". Alsof ze inderdaad, zoals Bert Krij ger terecht opmerkte, huiswerk aan het controleren was en ondertussen slechts een standpunt huldigde: "De juf heeft altijd gelijk, en als ze het niet heeft treedt automatisch de vorige regel in werking." Op vragen gaf ze ontwijkende antwoorden, plaatste opmerkingen waar een fatsoenlijk mens niet aan denkt (en D66-ers zijn dat toch?). Weet je hoe ze zo'n juf op school noemen? Een turbotrut. Als jij zegt: Juf, die vlinder heeft een pyama aan, zegt zij nog ijskoud: Dat is geen pyama, knulletje, maar een nachtkleed! Mister Vingertje Ken je hem? Zo'n figuur die altijd naar een ander wijst als er iets mis is gegaan? Zo iemand is nou Frans Kingma. Stichtipg Welzijnswerk Ouderen Soest bijvoorbeeld. Be stuurlijk gezien gaat alles daar niet vlekkeloos, voorzitters gaan en ko men. Het overleg met de wethouder is al jaren van minimaal niveau. Wat zegt Fransje? "Er is geen crisis bij de SWOS, wij als gemeente kunnen daar niets doen, ze moeten het zelf oplossen." Gewoon een onderschat ting van de problematiek over struc turen en een overschatting van zich zelf. Ooit van een spiegel gehoord? Neem nou het jeugd- en jongeren werk. Jaren van bezuinigingen zijn achter de rug. De ene wijziging na de andere liet Kingma van het bureau afrollen. Zo erg dat die betaalde mensen bléven vergaderen over de paperassen die ze toegezonden kre gen. En wat zegt meneer? "Ze zijn bijna failliet, ze vergaderen te lang en weten niet precies wat ze willen!Me hoela. Daar steek ik een andere vin ger voor de lucht in. Zou Mieke Swinkels die smoes nou nog niet door hebben? Mister Onbenul Politie meer te fiets, dus wijkagenten hebben we nodig, vinden een aantal politieke partijen. De burgemeester gaat over de politie. Zegt hij glas hard: "Ja, dat kan problemen ople veren. Als ze op de fiets op het Haze- pad zijn en er is een ongeluk op de A- mersfoortsestraat, moeten ze eerst naar het bureau om een auto op te halen. Dat kost teveel tijd" Alsof het hele bureau ineens fietsend door Soest gaat. Dat doen ze nooit trou wens, met al die hobbels. Ze kijken wel mooi uit. Natuurlijk zijn er vol doende agenten over die in de auto rijden. Misschien onbekend in Best, maar waarde eerste burger: In Soest hebben ze al jaaaren walkie talkies! Praatijzers waar ze elkaar door heel Soest mee op kunnen roepen en boodschappen door kunnen geven. Wat een onzin. Daar moest Mieke Swinkels eens op letten, dat binnen het college het huiswerk eens fat soenlijk werd gemaakt. Toni Macaroni U kent het vast. Macaroni in diverse vormpjes verkrijgbaar in iedere su permarkt. In rondjes, letters en cij fers. Ik denk dat Jan Menne voor de vergadering zo'n pak in één keer leeggegeten heeft. Na het liedje "knibbel-knabbel-knuisje" kwam er een stortvloed van honderden cij fers, getallen en bedragen. Niemand kon er meer een touw aan vastkno pen. Geen wonder. Na zo'n pak in een keer leeggegeten te hebben moest Jan wel spugen. Vandaar zijn eretitel: Toni Macaroni. Slechts één enkele zin wijd ik aan Jan Visser. Onbetwist de wijste uit deze klas. Krijgt van Mieke vast een hoog cijfer, voor zover Jan Menne er niet voldoende over z'n broek heeft ge spuugd. Ónze bestuurders. Wanneer begint Mieke Swinkels een huiswerkkursus, of gaat ze zelf naar een bijspijkerkur- sus? Als dat niet gebeurt, hoop ik spoedig op een ruilbeurs. Lucifer In het beleidsprogramma waarmee het nieuwe College van B. W. sinds de ge meenteraadsverkiezingen van start is gegaan is hardop uitgesproken dat Soest moet kiezen voor "consolidatie" in plaats van groei, maar dat heeft con sequenties op allerlei beleidsterreinen, en bovendien is er ook los daarvan nog heel wat in Soest dat eindelijk eens goed geregeld zou moeten worden. Voor de belangrijkste beleidsterreinen worden daarom plannen voorbereid, zoals een landschapsplan, een milieu plan, een verkeersplan, een winkelplan, en die monden gezamenlijk weer uit in een soort totaalplan, dat in de wande ling wordt aangeduid als de "structuur visie". Het College is met enige voort varendheid aan het werk gegaan om die plannen op tafel te krijgen, en vorige week bogen drie commissies - Ruimte lijke Ordening, Verkeer Milieu, en Financiën, zowat de hele raad dus - zich over de aanzetten daartoe: de "plannen van aanpak". Voor alle duidelijkheid: een "plan van aanpak" is nog bij lange na niet een be leidsplan zélf, en niet veel meer dan een verstandig uitgewerkt idee hoe zo'n be leidsplan tot stand zou moeten komen en over welke onderwerpen het zou moeten gaan. Echte beleidskeuzen staan er dus nog niet in, al is het duide lijk dat er op geen enkel terrein met een "schone lei" begonnen kan worden. En alles heeft met alles te maken. "Alle draadjes hangen aan elkaar," zoals PvdA-fractievoorzitter Kees Boerkoel het omschreef. Grote lijnen De drie commissies vergaderden vorige week onder leiding van R.O.-wethou- der Jan Visser - gesecondeerd door zijn collega's Mieke Swinkels (Verkeer Milieu) en Jan Menne (Financiën Economische Zaken) - langdurig over de diverse "plannen van aanpak". Die bestonden in een enkel geval uit nauwe lijks meer dan een dubbel A4-tje met een zo helder mogelijk geformuleerde "bestuurlijke opdracht", maar andere waren lijvige boekwerken met opsom- migen van allerlei historische ontwikke lingen en achtergronden. Ze vonden in het algemeen een gunstig onthaal, al maakten sommige fracties gretig ge bruik van de gelegenheid om alvast af te dalen tot de details, terwijl het toch vooral om de "grote lijnen" begonnen was, zoals met name Adriaan Pothuizen (D66) zijn collega-raadsleden bij her haling - maar vaak tevergeefs - op het hart drukte. Het plan van aanpak voor het land schapsbeleidsplan leverde geen tegen stand van betekenis op. Wethouder Mieke Swinkels leunde bij de beant woording van gerichte vragen wel op vallend vaak op de haar omringende ambtenaren. De voornaamste kritiek was dat er eigenlijk geen échte aanpak wordt voorgesteld. "Het is alleen een inventarisatie," vonden Kees Boerkoel (PvdA), Bert Krijger (WD) en Wiebe Meilof (GPV). Swinkels stelde de heren een uitgewerkte "bestuurlijke op dracht" in het vooruitzicht. Haar collega Jan Menne had het ook niet al te moeilijk met het plan van aan pak voor het winkelbeleid, volgens Joop Ebbers (WD) de "rode draad" van de hele structuurvisie. De raadsle den vonden dat er niet te lang geaarzeld moet worden, maar waar het allemaal op zal uitlopen is niet nog duidelijk; wel waarschuwde Harry Witte (Gemeente belangen) alvast tegen gelijktijdige ver sterking van de drie grote winkelcentra (Van Weedestraat, Söest-Zuid en Smitshof), omdat dat ten koste zou gaan van de kleinere winkels. Ebbers pleitte ervoor ook de consumenten bij de beleidsvorming te betrekken, even als de ouderen en de vrouwen-advies- commissie. "Een stukkie voor' De grote vraag is: centraliseren of niet? Volgens Menne is het zoeken naar "evenwicht" juist het spannende van de hele problematiek. Een voordeel is wel dat het winkelbeleid "al een stukkie voorligt" op andere beleidsterreinen, omdat er de afgelopen jaren al zo veel over gesteggeld is. De raadsleden von den overigens wel dat het College zich niet moest blindstaren op de super markten alleen en waren ook wel be ducht voor de "inplanning" van het ge heel in de al-omvattende structuurvisie en de overleg-situatie met de midden standers. Er is overigens wel een eind aan het aantal scenario's dat bij zo'n beleids plan kan worden gepresenteerd, vond X de heer Van Laar, de expert die namens bureau Zandvoort het plan uiteindelijk gestalte moet gaan geven. Harry Witte had z'n twijfels: "Als mensen in allerlei sectoren hun eigen ideeën gaan ophoes ten, waar zijn we dan mee bezig? Dat wordt onwerkbaar." Hij vond dat niet de winkeliers zouden moeten bepalen wel ke scenario's er op tafel moeten komen en dat de wethouder van Ruimtelijke Ordening in elk geval voor de noodza kelijke coördinatie moest zorgen. Te laat Het liep al tegen elven voordat de geza menlijke commissies uiteindelijk toe kwamen aan het plan van aanpak voor de totale structuurvisie. Bert Krijger (VVD) vond het eigenlijk té laat om nog te beginnen aan zo'n belangrijk on derwerp. "De kwaliteit van de vergade ring wordt daardoor nadelig beïn vloed." Ook het CDA, de PvdA, Ge meentebelangen en GPV meenden dat de discussie maar beter uitgesteld kon worden, maar wethouder Jan Visser - die eerst het hoofd in de schoot legde - liet zich door Adriaan Pothuizen alsnog ompraten. "Ik was er al bang voor," al dus de D66-er. Volgens hem verspeel den de collega-politici met hun verzoek om uitstel het recht om in een later sta dium op haast aan te dringen. Geïmpo neerd door dat verwijt gingen alle frac ties om en werd de discussie voortgezet. Alle fracties hadden waardering voor het stuk, al waarschuwde Meilof (GPV) voor "bestuurangst". "Het is politieke zwakte dat we eigenlijk niet durven zeg gen wat we willen en dat dus maar aan externe deskundigen overlaten. Ik wil wel dapperder zijn en zelf keuzes ma ken." Boerkoel (PvdA) vreesde dat het allemaal te lang ging duren om nog een goede afstemming op het provinciale streekplan mogelijk te maken en drong aan op spoed en goed overleg met de provincie. Leidje Tomassen (PSP) koos alvast voor het standpunt dat Soest - vanwege het voorzieningen-niveau - niet onder de 40.000 inwoners mocht zakken en Adriaan Pothuizen (D66) ging er op voorhand van uit dat het toch wel 1992 zou worden voordat er sprake zal zijn van besluitvorming. Stagnatie-scenario Ook Bart Krol (CDA) vond dat te laat. Hij meende trouwens dat geen enkel scenario bij voorbaat moest worden uit gesloten, ook niet dat van een inwoner tal dat onder de 40.000 terecht zou ko men. Günther Plomp (VVD) drong nog eens aan op zo goed mogelijke inte gratie van alle plannen en aandacht voor de financiële kant van de zaak. Harry Witte (Gemeentebelangen^) vond een "stagnatie-scenario" - waarbij Soest op den duur inkrimpt tot minder dan 40.000 inwoners - allerminst on denkbaar. Wethouder Jan Visser vond dat "knap brutaal" van Witte. Hij beloofde Boer koel dat hij nog eens precies op papier zal zetten wat "consolidatie" volgens het College precies inhoudt. Volgens Van Laar (Zandvoort) is het gevaar om de aansluiting met het streekplan te missen niet zo groot, tenzij de provincie heel concrete plannen voor Soest heeft in verband met de opvang van woning zoekenden uit de regio. Maar dat was volgens hem niet zo. Een 25-jarige bewoonster van de Steenhoffstraat mist sinds vorige week een spijkerbroek, een rugzak, een po loshirt, een strijkplank en een paar energiezuinige lampen ter waarde van zo'n 500 gulden. Dit alles werd wegge nomen door een onbekende dader, die zijn slag kon slaan doordat een van de medebewoners vermoedelijk de voor deur niet goed dicht had gedaan. Een 36-jarige bewoner van de Leeuwe- rikweg deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van twee wiel doppen. Die waren door een onbeken de dader weggehaald van zijn Opel Ka- dett, die bij zijn woning geparkeerd stond. Een 23-jarige Soester ontdekte vorige week dat een onbekende dader zijn por temonnee uit zijn auto had gestolen. In de portemonnee zat ca. 400 gulden. De wagen stond op een parkeerterrein aan de Soesterbergsestraat.

Soester Courant | 1990 | | pagina 11