OVERWIN HET BOZE OOG :ijn er DONiBt Waterbedden veroveren Soest bij Aqua Queen Joh. Mets verlegt met Californische wijn de grenzen voor de wijnliefhebber odiging erink IS SOES'S BRAM EN ZIJN OPA Nieuwe zaak aan de Koninginnelaan 21 Ballonnenwedstrijd gemeentehuis Nieuwe brochures Kledingactie voor Roemenië Koffie drinken met de boswachter Autokrakers worden steeds brutaler r 'De Amerikanen zijn heel ver met de kunst van het wijnmaken' Geld 'Doorrijder' maakt zich uit de voeten Daarvoor is er in uw omgeving een Bang&Olufsen Center Bang&Olufsen Center PAGINA 16 Schrijf de op- wekelijks op ;fkaart. Nor- ankeren en, van minimaal n extra opge- ostzegels, ui- nnen 8 dagen 'erschijnen in- lan: HANDICAPTE S OP HET 510, 1 Soest, van de prijzen der notarieel Dlaats. De uit- It 14 dagen na van iedere i deze krant :erd. en onbeperkt lossingen in- 'en van Stimu- igen bij deze lelijke dank de gulle spon- nsen U veel zier en straks i fijne mid- :antie. 'orden oplossing en :nd gemaakt van de ktober j.1. werd ge- ïandicapte kinderen izien de verplichtin- Stimtulansisaange- nisbaar. Bij voorbaat zingt voor Stimu- bij de akoestische dijkheden van een ït huisconcert een 'en 25295 bellen. S.V. WOENSDAG 24 OKTOBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA 17 door Arie Wandelaar Marie en Arie hebben er tot dusver drie. Kleinkinderen. In volgorde van opkomst: Bas, Bram en Marjoke. Zo U met enige regelmaat "Rondje Soest" consumeert bestaat de moge lijkheid dat U ze door tussenkomst van Arie al eens in deze kolom heeft ont moet. Zo Arie bij gunsten aan de "grote drie" de indruk wekt discriminatie toe te passen, wordt hij door een waakza me en attente Marie daarvoor terecht gewezen met de slechts voor één uitleg vatbare toespraak. "Ze zijn ons alle drie even lief". Een volstrekt juiste constatering en op vatting en een bij grootouders horende instelling, maar wat Arie betreft niet altijd konsekwent in praktijk te bren gen. Dat zit zo. Marjoke, de jongste, geen woord kwaad over het wicht, is nog geen 365 dagen op aarde. Arie's contact met haar beperkt zich tot het trekken van gekke bekken, het regelmatig oppom pen van een muziek voortbrengende bromtol en op hoge feestdagen het be spelen van een mondharmonica uit vroeger tijden. Het kind is er - nog - niet rijp voor. Me nig aangeboden concert werd onder broken door smartelijk gekrijs, waarna de alom aanwezige moeder en ook Marie het schaap uit de concertzaal wegvoerden en na terugkeer Arie be straffend toespraken. Overigens zij hierbij nadrukkelijk op gemerkt dat 't kleine hoopje mens de beste maatjes met Arie is wanneer de eerder vermelde personen zich in de keuken dan wel elders bevinden. Dan lacht ze met iets van een trek-'t-je -maar-niet-aan-gezicht. N u-ben-ik- toch-alleen-van-jou. Zodra ze wordt beïnvloed door d'r moeder of Marie is 't mis. Als de leeftijd daar is zal Arie dit merkwaardige verschijnsel toch eens met haar doornemen. Bas is de oudste kleinzoon. Bijna zes jaar. Een opmerkelijk studiehoofd. Zit al in de eerste klas. Lijkt dus duidelijk niet op zijn grootvader van moeders kant. Kan 't kind ook niet helpen. Een alleraardigst joch, maar met inte resses die Arie boven de pet gaan. Speelt bij voorkeur zeer deskundig met de boterham van zijn vader: de computer. Staat zeer afstandelijk ten opzichte van Arie's gevoel voor humor, die hij niet zelden beantwoordt met een blik van: Opa, ik had je wijzer ge dacht. Blijft over Bram. Nog net geen vier jaar oud, maar die desondanks het le ven en dat met zijn opa in het bijzon der, geheel ziet zitten daar met grote regelmaat proeven van bekwaamheid voor aflegt. Deze week had Arie hem aan de telefoon. Arie hem vertellen dat hij na zes nachtjes slapen jarig zou zijn. "Zullen we er maar drie van ma ken", stelde hij voor, "dan duurt het niet zo lang". Bram, reeds nu een ware meester in het verkorten van het lijden. Uiteraard bleef zijn wensenpakket voor zijn veijaardag niet onbesproken. Om het Marie en Arie makkelijk te maken oppperde hij de gedachte dat we hem met een electrische trein zou den verrassen. Arie aan 't uitleggen dat een dergelijk geschenk nogal in de papieren loopt. Zinloze bezigheid. Als tegemoetkoming in de kosten volgde de toezegging dat Opa er als enige ook iedere dag mee zou kunnen spelen. Sterker nog: opa zou de rol van machi nist krijgen toebedeeld, terwijl de jari ge zelf voorlopig genoegen nam met de rol van stationschef. Verder werd opa's mening gepeild over de mogelijkheid de wagons slechts snoep te laten vervoeren en regelmatig tijdens de dienstregeling bij Bram te laten stoppen. Arie een verhandeling houden over de gevolgen van het snoep eten. Ook daar werd een flitsende oplossing voor be dacht. "Dan maken we er een fruittrein van. Stoppen we er pinda's, appels en ker sen in. Weetje, opa, voor U is het trou wens niet erg. U heeft toch geen tan den meer. Kan er ook niks met uw tan den gebeuren." Bram, nu al een baasje dat waarschijn lijk ook later nooit met zijn mond vol tanden zal komen te staan. "Lijkt op jou", oordeelde Marie pin nig op afstand. Een groter compliment heeft Arie in 1990 niet ontvangen. ARIE WANDELAAR. Installatiebedrijf j. cornelisse bv m Computer- beveiligingen Telefoon (02155) - 1 30 14 In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum zijn al heel veel kaartjes afkomstig van de ballonnen die tijdens het Open huis op zaterdag 22 september zijn los gelaten, binnen gekomen. Tot eind oktober kunnen de kaartjes in geleverd worden in het gemeentelijk IN- FOrmatiecentrum aan het Raadhuis plein 1. De winnaars krijgen bericht wanneer ze een prijs hebben gewonnen. Sinds een paar weken is het nieuwste fenomeen op het gebied van slaap comfort - het waterbed - bezig ook Soest te veroveren. Die zegetocht is begonnen bij "Aqua Queen" aan de Koninginnelaan 21, de showroom waar (moeder) Trudy en (dochter) El- ma het Soester publiek laten kennis maken met waterbedden in diverse soorten en maten. De nieuwe zaak is niet groot, maar vol doende ruim om een goede indruk te krijgen van wat een waterbed is. Het publiek mag zich bovendien gerust een poosje uitstrekken op de exemplaren die in de showroom staan opgesteld, want alleen op die manier kan men het comfort ervan ook werkelijk "aan den lijve" ervaren. Ook in Nederland neemt het waterbed stormenderhand bezit van de slaapka mer, ook al omdat het in aanschaf ge middeld niet duurder is dan een ge woon bed. Het is dan ook een fabeltje dat alleen de "upper ten" gebruikt maakt van deze comfortabele vorm van nachtrust, aldus Trudy, die een enthou siast propagandiste is geworden sinds ze enkele jaren geleden zelf om medi sche redenen een waterbed aanschafte. Al enige tijd brengt ze de waterbedden ook in Soest aan de man (of vrouw), en toen het pandje aan de Koninginnelaan beschikbaar kwam richtte ze daar met plezier een echte showroom in, waarin ze het publiek uitgebreide informatie kan geven. Ze doet dat samen met haar dochter Helma. "Mijn eigen ervaringen zijn heel posL tief," aldus Trudy, "maar ook artsen en fysiotherapeuten zijn enthousiast. Me disch gezien is het waterbed een uit komst voor veel mensen met bijvoor beeld rug- en beenklachten. Het water in de matras sluit als het ware om je heen, er wordt veel minder druk op het lichaam uitgeoefend en je benen liggen hoger dan op een gewone matras, wat weer bevorderlijk is voor de bloedsom loop." Rustiger slaap Behalve voor veel beter lig-comfort zorgt het waterbed ook voor een aan zienlijk rustiger verloop van de slaap. "Onderzoek heeft uitgewezen dat een mens in zijn slaap wel zo'n 80 a 90 keer omdraait, omdat anders de bloedvaten worden afgekneld; op een waterbed is dat gemiddeld nog maar hooguit 15 keer." Over ongelukjes met leeglopende wa terbedden doen de nodige grapjes de ronde, maar die berusten allemaal op onzin. "Een waterbed verslijt niet. De matras bestaat uit sterk vinyl, dat heus niet zomaar kapot gaat. Je moet er na tuurlijk niet met een mes op inhakken, In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum ligt weer een aantal nieuwe bro chures met als titel "Als elke seconde telt 06-11" "Het Broeikas Effect" en "Je denkt datje werk anders kan? Zeg 't dan?". Deze drie brochures zijn gratis te verkrijgen in het INFO-centrum, Raad huisplein 1 (hal gemeentehuis). Het mag duidelijk zijn dat de nood hoog is in Roemenië! De KICI (Kle ding Inzameling Charitatieve Instel lingen) draagt ook zijn steentje bij, maar zij rekenen daarbij wel op het pu bliek: zij willen véél zakken met kle ding ophalen in de gemeente Soest. Dit gebeurt maandag 29 t/m woensdag 31 oktober. De inwoners worden ver zocht de zak met kleding vóór 9.00 uur buiten te zetten. Wanneer men geen kleding heeft aan te bieden, kan men toch helpen door een bijdrage te storten op gironummer 3367600 t.n.v. K.I.C.I. in Den Haag, Nassau Zuilensteinstraat 9, telefoon 070 - 3245467. Naast de extra gift voor Roemenië wor den ook de oude doelgroepen niet ver geten: uit de opbrengst van de gevulde zakken worden ook de Stichting 'Hulp aan Landgenoten in Indonesië" en de Stichting "Nederland-Lesotho" ge steund. In Indonesië worden 1370 ge zinnen (4000 personen) met een maan delijkse gift geholpen. Het zijn families, die tussen wal en schip zijn geraakt en geen Nederlands paspoort meer bezit ten. De Stichting 'Nederland-Lesotho' houdt zich bezig met kleinschalige ont wikkelingsprojecten in dit Afrikaans Koninkrijk. Projecten ter bevordering van landbouw en veeteelt, van onder wijs en volksgezondheid. maar een prik met een speld veroor zaakt nauwelijks meer dan een paar druppels. Er zit wel zo'n 800 a 1000 li ter water in, maar daar zit geen druk op," legt Trudy uit. Niemand hoeft vandaag de dag dan ook bang te zijn voor lekkages, wat vroeger nog wel eens voorkwam. De technische uitvoering van de waterbedden voldoet aan de hoogste veiligheidseisen. De matrassen worden uit één stuk gemaakt en kunnen best een stootje verdragen. De hoeken zijn extra verstevigd en de matras ligt bovendien "ingebed" in een veiligheidsvoering. Beschadiging is dan ook praktisch uitgesloten. Misverstand Een veelgehoord misverstand is dat wa terbedden klotsen en dat men na een keertje omdraaien nog een hele tijd ligt na te dobberen. Ook dat is onzin. De waterbedden zijn half of geheel gestabi liseerd, zodat de slaper na een beweging hooguit één of twee seconden beweging voelt in de matras, en die is bepaald niet onaangenaam ook. Wel komt het zwaartepunt van het lichaam anders te liggen, zodat een waterbed-bezitter even moet leren anders uit bed te ko men. Er zijn overigens ook waterbed den met een verstevigde rand, die het opstaan vergemakkelijkt. Een voordeel is verder dat de tempera tuur,,regelbaar is.via een thermostaat,,: die het.water.constaat op bijvoorbeeld, 40 graden houdt. "Zomaar op koud water liggen is natuurlijk niet goed," al dus Trudy. "De warmte houdt spieren en gewrichten soepel en beweeglijk." In de winter is een regelbare temperatuur uiteraard heel plezierig; in de zomer kan het verkoelend werken. Een water bed garandeert dan ook een optimale nachtrust en kan bovendien - om het maar zo discreet mogelijk uit te druk ken - beschouwd worden als een be langrijke verrijking van de mogelijkhe- Trudy (r.en Elma van 'Aqua Queen' demonstreren het comfort van een wa terbed. Foto: Herman van Dam den tot het veraangenamen van andere activiteiten die men doorgaans in bed pleegt te ondernemen. Eerste klas kwaliteit Bij "Aqua Queen" staan Trudy en El- ma klaar om de klanten uitgebreid voor te lichten over de voordelen van water bedden en de manier waarop ermee moet worden omgegaan. De waterbed den zijn kant en klaar leverbaar in alle soorten en maten, al dan niet met ledi kant, en rechtstreeks van de importeur. Er zijn ook zgn. inbouwsets. Uiteraard is het assortiment samengesteld uit wa terbedden van eerste klas kwaliteit, te gen scherpe prijzen. Er is bijvoorbeeld al een waterbed vanaf 1500 gulden. Dat aan de kwaliteit hoge eisen worden gesteld blijkt wel uit het feit dat "Aqua Queen" op alle waterbedden een garantie van maar liefst 20 jaar ver strekt. Ze worden niet "op proef' gele verd, maar men kan een waterbed wel - als het na bijvoorbeeld twee of drie maanden echt niet bevalt - inruilen. De kosten van het leeghalen zijn dan wel voor eigen rekening van de koper, en le dikanten kunnen niet worden geruild. "Aqua Queen" dpetclat aanbod zonder bedenkingen warijhpt komt eigenlijk aanschaf van eéjuyafer.b.ed. De ervarin gen van de gebruikers zijn vrijwel zon der uitzondering bijzonder positief: wie eenmaal £,én waterbed heeft "meege maakt" wil er niet meer van af! Wie belangstelling heeft moet beslist eens een kijkje gaan nemen bij "Aqua Queen" aan de Koninginnelaan 21. De showroom is van dinsdag tot en met za terdag geopend van 11.00 uur 's mor gens tot 17.00 uur 's middags en ook op vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. Op zondag 28 oktober om 10.30 uur begint boswachter André Wlersma weer aan een nieuw seizoen "Koffie drinken met de boswachter" in Kas teel Groeneveld te Baarn. Onder het motto: "90 jaar zorgen voor het bos van morgen", behandelt de boswach ter de geschiedenis van het huidige Nederlandse bos en de rol die Staats bosbeheer daarin speelt. Dit onderwerp is gekozen naar aanlei ding van een nieuwe tentoonstelling in Kasteel Groeneveld ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan van Staatsbos beheer. De kosten bedragen f 2,50 per persoon, waar tevens een kopje koffie bij inbegrepen is. Er zijn mensen die denken dat wij steeds minder bos krijgen, en dat het om een probleem van de laatste tijd gaat. Maar dat is niet zo. Ooit was ons land helemaal begroeid met oerbos. Zo'n 150 jaar geleden was daar niets meer van over. Door roofbouw was het bos helemaal verdwenen en in onder ande re heide veranderd. Tegen het einde van de vorige eeuw werd door de rege ring besloten deze woeste gronden aan te kopen, te ontginnen en er staatsbos sen op aan te leggen. Dat leidde in 1899 tot de oprichting van Staatsbosbeheer. In dat jaar werd 2.200 ha bos aan deze dienst toevertrouwd. Inmiddels is dat in 1990 ruim 170.000 ha graslanden, hei de, veengebieden, moeras, water en al lerlei recreatieterreinen. Staatsbosbe heer is daarmee de grootste beheerder van bos en natuurterreinen in ons land. Staatsbosbeheer probeert de verschil lende belangen af te wegen en het be heer aan te passen. Het heeft tot taak, naast natuur te beheren, ook recreatie mogelijkheden te scheppen, hout te produceren en de kwaliteit van het landschap te bewaken. Wie wal be heert,,.. nietwaar? Koffiedrinken met de boswachter. Zondagmorgen 28 ok tober 1990 om 10.30 uur in Kasteel Groeneveld Baarn. De leden van het dubieuze genootschap der autokrakers worden steeds brutaler. Dat stelde de politie vorige week vast na de aangifte van een bewoner van de Weegbreestraat, die constateerde dat zijn auto op klaarlichte dag en midden in een woonwijk was opengebroken. Volgens de politie is het wel opmerke lijk dat niemand van de omwonenden iets heeft gezien. In elk geval bleek de portierruit aan gruzelementen te zijn geslagen om de autoradio te stelen. effiöemv Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 KANTOORMACHINES Copieermachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcomputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines Delicatessen - wijnkoperij Joh. Mets heeft aan het uitgebreide wijnassorti ment een aantal Amerikaanse wijnen toegevoegd. Een tiental wijnen van ho ge kwaliteit, door Mets zelf in Califor- nia geselecteerd kunnen in kwaliteit concurreren met grote Franse wijnhui zen. De prijs ligt echter aanzienlijk la ger. J. Mets jr. verwacht veel van dit nieuwe wijngebied: "Zelfs de Fransen hebben de Amerikaanse wijngaarden ontdekt." In mei van het afgelopen jaar is J. Mets jr. naar California afgereisd om daar een groot aantal wijngaarden te bezoe ken en wijnen te selecteren. Wat hij daar zag maakte veel indruk op hem: "De wijngaarden zijn keurig verzorgd en zeer ruim opgezet. Maar ondanks het feit dat moderne ontwikkelingen veel oude tradities vervangen, gebruiken de Amerikanen wel bijvoorbeeld eikehou ten tonnen voor de rijping. Hout heeft een belangrijke en goede invloed op de smaak van een wijn. De Amerikanen houden daar aan vast, terwijl in Frank rijk al veel wijnhuizen met moderne roestvrijstalen vaten werken. De Ame rikaanse wijnboer is steeds bezig het procédé te verbeteren. Na iedere wij noogst denkt men na hoe de wijn nog beter kan worden, terwijl men zich in Frankrijk veel meer verlaat op de tradi tie van generatie op generatie." Fransen De Fransen zelf hebben de ideale om standigheden in California eveneens ontdekt. Franse wijnboeren hebben stukken land in de Verenigde Staten aangekocht om daar wijn te gaan pro duceren. Behalve de omstandigheden zijn de Amerikanen ook ver met tech niek. Het zogenaamde drupsysteem dat Mets daar aantrof vond hij opzienba rend. "Aan een druif in een droog ge bied mag niet zomaar grote hoeveelhe den water worden toegevoegd. De druif wordt dan te groot en waterig. Het drupsysteem wat daar door de wijn gaarden is aangelegd, voegt druppels gewijs water toe aan de druif, zodat de stok kracht krijgt en de druif precies ge noeg groeit. De Amerikanen zijn echt heel ver met de kunst van het wijnma ken," aldus J. Mets jr. Hij is zeer enthousiast over de kwaliteit van de Californische wijnen en is ervan overtuigd dat Nederland klaar is voor een nieuwe ervaring op wijngebied. J. Mets: "De Franse wijnen worden steeds duurder. Daarnaast vindt de consu ment het ook leuk om eens een andere wijn te proberen. De Californische wij nen liggen een beetje in de lijn van de Franse, een karakter waar de Nederlan ders aan gewend en aan gehecht zijn. De grondsoort en het klimaat maken dat de wijnen van een vergelijkbare kwaliteit zijn als bijvoorbeeld een Fran se Medoc of Bourgogne. Met echter een groot prijsverschil. Een Franse kwali teitswijn van twintig gulden is vergelijk baar met een Californische wijn van rond de tien gulden. Bovendien staat de Dollar nu laag, het is een ideale tijd om Amerikaanse wijnen in te voeren." Druivensoorten In California worden hoofdzakelijk twee druivensoorten gebruikt. De Ca- barnet Sauvignon voor de rode wijnen en de Chardonnay voor de witte wijnen. Er zijn veel wijnhuizen in California. J. Mets jr. heeft, met name in Napa Valley en de Sonoma Valley, gezocht naar wijnhuizen die een goede kwaliteit-prijs verhouding boden. Van vijf wijnhuizen heeft hij in totaal tien wijnen mee naar Nederland genomen. De belangrijkste zijn de Glen Ellen en de Estancia. Het Glen Ellen-huis maakt rode en witte wijnen. Het is een echt familiebedrijf. Mets: "Glen Ellen maakt volle, een tik je gekruide wijnen. De vele zonuren in California zorgen voor wat zwoelere wijnen. Glen Ellen is één van de snelst Tijdens wijnproeverijen werd het voor J. Mets jr. overduidelijk: Californische wijnen kunnen de concurrentie met de Franse meer dan aan. groeiende wijnhuizen. Ook de prijs is heel aardig. Voor een wijn van zeer goe de kwaliteit, vergelijkbaar met een Bor deaux van ongeveer twintig gulden, be taal je 9 gulden 75. En ik moet eerlijk zeggen dat ik de Californische wijn be ter vind dan zijn Franse concurrent." Nog een stapje hoger dan de Glen Ellen staan de wijnen van het Californische huis Estancia. In een belangrijk horeca- blad werd de wijn Franciscaii van dit huis uitverkoren als beste wijn tijdens een proeverij. Zelfs een groot aantal be langrijke Franse wijnhuizen in dezelfde klasse konden de concurrentie niet aan. Ook in California heeft J. Mets een aan tal wijnproeverijen bezocht. Hij vertelt: "We kregen een groot aantal wijnen uit verschillende wijngebieden van de we reld, blind, voorgezet. Van iederen wijn tekende je aan wat je er precies van vond en waar je dacht dat de wijn van daan kwam. En eerlijk is eerlijk: Cali fornia won het!" Op 27 oktober en op 3 november orga niseert wijnkoperij Joh. Mets een twee tal wijnproeverijen. Onder het motto 'Een wereld(se) proeverij' kan men een groot aantal wijnen uit gebieden in de hele wereld, waaronder California, proeven. Meer informatie over deze gratis proeverijen kan men verkrijgen bij de zaak aan de Van Weedestraat. Je ogen kunnen je aardig dwars zitten. Denk maar eens aan autorijden, lezen of lang achter een computerscherm zit ten. Allemaal dingen die niet iedereen met het blote oog af kan. Meestal is er voor zo'n probleem een prima oplossing te vinden. Een gediplomeerd optiek specialist als Donker kent die als geen ander. Hij beschikt over de modernste oogmeet- apparatuur. Soms gaat het om een lees bril. soms om een 'dubbele' bril met of zonder 'streepje'. Zie je een bril niet zitten, dan zijn er natuurlijk ook nog len zen in verschillende soorten. Wie 't scherp wil zien, komt vrijblijvend praten en passen. BIJ DONKER IS VEEL TE ZIEN brillen - contactlenzen Winkelcentrum de Smitshof, Smitsweg 30, 3765 CT Soest, Bel: 02155 - 18626 Onlangs bezocht een opmerkelijk schrijfster ons land: Jean M. Auel. Voor diegenen die haar reeks "De Aardkinde ren hebben gelezen, is zij een absoluut genie en ik hoor tot haar bewonderaars. Zij was in ons land om deel vier van de serie "Het dal der beloften te promoten. Een onzinnige zaak, want al haar fans zaten al reikhalzend naar het nieuwe boek uit te kijken. Daarvoor behoefde mevrouw Auel geen publiciteit meer te maken. De eerste druk van 100.000 stuks (alleen al in Nederland!) spreekt voor zich. Ja, ik heb deel vier, harde kaft, kosten 50 gulden óók al gekocht en ik zie nu al uit naar de volgende twee delen, want volgens Jean is het verhaal over de belevenissen vanAyla, zo'n 35.000jaar geleden, pas na zes delen voltooid. En dan te weten dat elk boek meer dan zes honderdvijftig pagina's beslaat... Een absoluut wereldsucces voor de da me die pas op haar veertigste begon te schrijven, maar wel eerst acht jaar uit trok voor research. En da's te merken ook. Het is een belangrijke reden waar om miljoenen mensen over de hele we reld in de ban zijn van "De Aardkinde ren Zij vertelde in een interview dat haar uit gever zéér met haar ingenomen is. Maar aangezien mevrouw Auel niet op haar achterhoofd gevallen blijkt te zijn, moest die tevredenheid vertaald worden in flo rijnen, ducaten, sesterriën en kopeken. Of beter gezegd: in dollars. Veertig mil joen pietermannen kreeg zij als voor schot op royalties voor "Het dal der be loften"! Wij, haar lezers, gunnen het haar, maar 't is natuurlijk wél een enor me buidel geld. Nou heb ik in de show bizz ook al eens te maken gehad met enorme bedragen. Wel niet zoveel als in het bovenstaande geval, maar voor Jan met de Pet, dus ook voor mij, nogal veel. En soms krijg je een spontane huiduit slag als je merkt wat mensen in sommige De politie is op zoek naar de bestuurder van een Opel Ascona, die vorige week op de Amersfoortsestraat aan aanrij ding veroorzaakte maar zich onmiddel lijk uit de voeten maakte. De onbeken de knalde achterop de auto van een 50- jarige Apeldoorner, die om onbekende redenen afremde. De Opel-bestuurder maakte na de botsing direct rechts- of linksomkeert en verdween in de rich ting Soesterberg. met het volledige B&0 programma en heel veel kennis van zaken. Schoemaker Bang&Olufsen Center SOEST Van Weedestraat 78, Tel. 02155-17253 gevallen plachten te doen mét en lof vóór die berg met duiten. Een bekende liedjesschrijver in Neder land, die in het buitenland een paar aar dige successen had gescoord, kreeg van een grote muziekuitgeverij een voor schot van één miljoen gulden. Daarvoor moest hij tien jaar lang redelijk blijven doorschrijven en natuurlijk de liedjes onderbrengen bij de uitgeverij. De com ponist hield nogal van een slokje, maar vroeger dreef de noodzaak tot geldver- dienen hem om werk af te leveren. Dan liep hij met een boog om de drankkast heen. Toen met dat contract de directe drang verviel, bleek al snel het glas con stant vol en de pen leeg. Na twee jaar staakte de uitgeverij de termijn-betalin gen, nogal logisch, en ging de auteur woedend met zijn contract naar de rech ter. Hij deed er natuurlijk heel slim aan om de eerste de beste zittingsdag aange schoten te verschijnen. Dal maakte een prima indruk bij de magistraat. Deze zaak wordt een langdurige maar ik ben er van overtuigd dat de liedjesschrijver naar het overgebleven deel van het mil joen zal kunnen fluiten. Vijftien jaar geleden maakte ik een bi zarre vertoning mee. 't Leek wel iets uit een film. Cornelis Vreeswijk was in die tijd mateloos populair. De man schreef en zong simpele liedjes als "De nozem en de nonen had daar veel succes mee. Het was een corpulente, bebaarde Ne derlander met Bourgondische opvattin gen en hij woonde al jaren in Scandina vië, alwaar hij eveneens een grote popu lariteit als artiest had opgebouwd. Cor nelis hield niet van moeilijk doen. Zo vond hij het onnodig om een groot deel van zijn geld naar de belastingen te bren - gen. Toen hij weer eens in Nederland was had hij te kennen gegeven dat hij tegelijk zijn achterstallige royalties bij de platen - maatschappij zou komen ophalen. En aangezien hij iets tegen banken en poste rijen had, wilde hij de guldens het liefst cash meenemen. Dat was zo'n kleine ton... De uiterst correcte platenmaatschappij wist zich geen raad, want zoiets hadden ze nog nooit bij de hand gehad. Maar men kon niet anders dan voorde vedette het geld van de bank halen en het werd hem, keurig \>erpakt in een koffertje, op het kantoor van de firma overhandigd. Cornelis keek, met ons, even of het be drag klopte (geloof me, honderdduizend guldens zo voor je neus geven je een ner veus gevoel, mij in ieder geval) en bestel de voor allemaal drank. Hij was een ech te innemer. Toen de tijd was gekomen om naar schiphol te gaan, had 'ie 'm aar dig om. De taxi wilde net met hem weg rijden, toen hij er achter kwam, dat dat koffertje nog naast zijn stoel in 't kantoor stond. Dat was hij bijna vergeten... Van een hoge Piet in de platenbusiness hoorde ik een ludiek verhaal. Halverwe ge de jaren zeventig had Polygram Inter national waarin Philips een groot aan deel heeft) een topjaar achter de rug door enorme successen als "Greese", "Satur- daynight fever "en de verkoop van platen van top-artiesten als deBee-gees en Eric Clapton. De grote man achter die re cord-omzetten was Robert Stigwood, di recteur van het RSO-label, daardoor multi, multi-miljonair geworden. Een excentriek man. Directeur van Poly gram was toendertijd de heer Solleveld. Die was natuurlijk zeer blij met vriend Robert en naar aanleiding van diens enorme successen gaf Polygram een zeer exclusief feestje. Daarbij waren alle kop stukken van de firm uitgenodigd. "De heer Stigwood liet ons eerst een uur wachtenvertelde mijn kennis me. "Dat was natuurlijk een belediging, maar hij had daar lak aan. Top-baas Solleveld hield daarna een gloedvolle uiteenzet ting over Robert en prees hem regelrecht de hemel in. Logisch natuurlijk, maar Stigwood stond erbij alsof hij liever er gens anders wilde zijn. Als hoogtepunt van zijn toespraak overhandigde de heer Solleveld hem een cheque, bedoeld als extra blijk van waardering van de firma. Zonder te kijken wat erop stond slak Stigwood die in z'n borstzakje, nam een drankje en verliet na vijf minuten het ge zelschap, Solleveld en ons verbijsterd en knap sjagrijnig achterlatend. Ik ging even later naar de grote baas en vroeg hem wat voor bedrag erop die cheque had gestaan. Sol keek me, nog steeds ontdaan, aan. "Eén miljoen dollar", zei hij toen langzaam... Peter Koelewijn

Soester Courant | 1990 | | pagina 17