06-11» Verdwenen Soest Cd - 1/1 D£0 ALARM rfflk P. van Buuren Koninklijk Journaal must voor liefhebbers Verdwenen Soest hervonden JM NOTA Biologisch veldbrood morgen gratis te proeven bij bakker Van Buuren Uw volkoren specialist Bijeenkomst voor Oud-Militairen Autoradio gestolen Herman van Dam verzamelde uniek beeldmateriaal Koninklijk Huis Huurders 'Soesterveen' blij met huismeester maar boos over servicekosten 7 UNIEKE TOP CONCERTEN CD{j95 Museum Oud Soest VOOR BETER BOUWEN EN WONEN Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich- PAGINA 22 f versnellingen, vier i koplampen... eigen- 1 kijkt, ziet u dat deze valt u weer in een wee jaar is tenslotte le katalysator én de teveel van het goede de Skoda- WOENSDAG 24 OKTOBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA 23 ijarig jubileum, ts bijzonders te ligt BRIL CEN- lit om een kijkje [t 's werelds eer- iecentrum op Lomb truck, 'n spectaculaire :k/trailer cam el in een infor- :r de nieuwste 1 het gebied van t er meteen een sn. tek aan dit in mobiele oogin- n is beslist de J vindt de 'Vi- d' truck op het aan de Stad- vrijdag 2 no- 1.00 tot 20.00 irte welkom. Mens- en milieuvriendelijkprodukt Morgen, donderdag 25 oktober, zijn belangstellenden hartelijk welkom bij de bekende Soester bakker P. van Buuren aan de Smitshof. Tussen 10.00 uur 's morgens en 14.00 uur 's middags wordt daar het biologische veldbrood nieuwe oogst gepresenteerd, een mens- en milieu-vriendelijk produkt. Minister Alders (Milieu) kocht vorige maand zijn eerste biologische veld brood van de nieuwe oogst bij een bak ker in Den Haag. Hij gaf daarmee aan dat ook hij en zijn ministerie achter dit milieuvriendelijke produkt staat, dat nu ook verkrijgbaar is bij bakker Van Buu ren in Soest. Veldbrood is een biologisch volkoren brood. Dat wil zeggen dat het meel ge malen is van milieuvriendelijk ver bouwde tarwe, zonder gebruik van kunstmest en chemische bestrijdings middelen. Daarvan wordt een puur na tuurlijk brood gebakken, dat beter is voor mens en milieu. Veldbrood is iets "vaster" dan gewoon volkorenbrood. Dat is echter geen bezwaar, zoals een smaaktest onder consumenten heeft uitgewezen. Men vindt veldbrood alge meen minstens net zo lekker en mals. Nu al bestaat zo'n anderhalf procent van de broodverkoop uit biologisch brood. Marktonderzoekers voorspellen dat het aandeel binnenkort tot 5 a 10 procent zal groeien. Momenteel wordt het brood vooral in natuurvoedingsza- ken verkocht, wat neerkomt op ca. 400 verkooppunten in het hele land. Nu bakker Van Buuren en tal van collega's elders in Nederland het veldbrood bak ken is het aantal verkooppunten fors uitgebreid, waardoor het voor de con sument gemakkelijker verkrijgbaar is. Keurmerk Veldbrood is te herkennen aan de ronde ouwel van het EKO-keurmerk. Dat vormt dé garantie dat men echt biolo gisch brood op tafel zet. De Stichting EKO-merk Controle controleert de na leving van de regels bij de boeren, de molenaars en de bakkers. Bovendien houdt de stichting SKAL, waarin het ministerie van Landbouw en Visserij en de milieu- en consumentenorganisaties Nu ook zuurdesem volkoren Brood- en banketbakkerij Winkelcentrum Smitshof Soest - Tel. 1 18 30 vertegenwoordigd zijn, toezicht op het EKO-merk. Veldbrood is iets duurder dan gewoon volkorenbrood. Dat komt doordat de tarwe van biologische teelt bijna twee keer zo duur is. Veldbrood wordt iedere dag vers gebakken en verpakt in een broodzak, die gemaakt is van kringlooppapier, met duidelijke infor matie voor de consument. Donderdag 25 oktober (morgen dus) is een demonstratrice van Promotie Part ners tussen tien en twee uur present in de bakkerswinkel aan de Smitshof. Zij kan op alle vragen een deskundig ant woord geven. Wie belangstelling heeft kan komen proeven van het nieuwe brood. Alle Oud-Militairen, die destijds vrij willig of dienstplichtig hun taak heb ben verricht in liet voormalige Neder lands-Oost Indië en Nieuw Guinea in de periode 1945 tot 1950, worden uit genodigd voor een bijeenkomst op vrijdag 2 november in de Kolonel Palmkazerne te Bussum. Aanvang 12.00 uur, toegang is gratis. De V.O.M.I. doet een beroep op de saamhorigheid, eens gegroeid in geza menlijk gevaar en iseloment, om de ka meraadschap met hen die het in een steeds groter aantal thans moeilijk heb ben, te herstellen. Allen die van deze uitnodiging gebruik willen maken, ook Oud Militairen die reeds lid zijn van de vereniging, zijn op 2 november van harte welkom met hun partner. Het verloop van de bijeenkomst zal af- hangcirvan de eigen inbreng, maar hier volgt een "voorzet" voor een program ma: - opening met informatie en plannen voor de toekomst; - sociale contacten en problemen, wat is hieraan te doen; - vragen en opmerkingen graag op schrift indienen; - pauze met loterij en een gezamenlijke lunch, aangeboden door de Kazerne commandant; - beantwoording vragen en opmerkin gen. Na afloop om ca. 16.00 uur bestaat ge legenheid om wat na te kaarten, terwijl het (kader)kazernepersoneel hun we kelijks borreluurtje houdt in de Onder- Off. Kantine "De Heul", waar ook de bijeenkomst plaatsvindt. Informatie omtrent deze bijeenkomst kan men verkrijgen bij de le en 2e se cretaris van onze afdeling: L. v. Maris, Kerkstraat 46, 2153 BK Nieuw Ven nep, tel. 02526 - 72933 en W.J. Th. Duijn, Marshallstraat 10, 2037 HK I Haarlem, tel. 023 - 337891. Aan het begin van deze eeuw telde Nederland zo'n vijf miljoen inwo ners - nu zijn het er ruim drie maal zoveel. Voor de gemeente Soest was de groei nog veel sterker: van rond 5000 in woners in 1900 tot over de 40.000 nu. Veel van wat toen landbouwgrond was, of woeste grond, is inmiddels in de bebouwde kom komen te liggen. Vergezichten zijn verdwenen, maar ook veel van de woningen van toen staan er niet meer, om van de men sen van toen - die toch óók een bepa lend deel van het dorp waren - nog niet spreken. Museum Oud Soest aan de Steen- hoffstraat stelt regelmatig voorwer pen uit voorbije tijden ten toon, heeft meestal ook speciale exposities. Prentencabinet/Foto Astra bezit een grote verzameling foto's van het vroegere Soest, en ook het gemeen te-archief heeft tot doel de herinne ring aan het verleden niet verloren te doen gaan. Met name de foto's van deze drie instellingen geven een tref fend beeld van hoe het er hier vroe ger uit zag. Helaas blijkt echter bij in ventarisatie van de foto's, dat niet al tijd precies bekend is wat de foto voorstelt.Door publikatie in de Soester Courant willen we de hulp van de lezers inroepen de ontbreken de gegevens aan te vullen. Daarom zal de komende weken steeds een oude Soester foto op deze plek wor den afgedrukt, met wat er (eventu eel) over bekend is, in de hoop dat er lezers zijn die er meer licht over kun nen laten schijnen. Voor de toe komst zal het ook mogelijk zijn dat lezers foto's opsturen waarvan ze niet zeker zijn waar het precies om gaat.Uiteraard zal in een volgende editie bekend worden gemaakt wel ke informatie er bij de Soester Cou rant is binnengekomen. 'Autotype' in trek Een bewoonster van de Veenbesstraat deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van de type-aanduiding van haar Peugeot 205. Het was al de derde keer dat onverlaten het ver chroomde attribuut hadden wegge haald. Auto gestolen Een 67-jarige bewoner van de Veen besstraat ontdekte zaterdagmorgen dat zijn auto was gestolen. Het gaat om een Toyota Corolla liftback met het kente ken TJ-20-KJ. Op de plaats waar de au to geparkeerd had gestaan werden glassplinters aangetroffen. De dief heeft vermoedelijk een van de ruiten ingesla gen. Eigentijds of klassiek. Speels of strak. ALNO zorgt voor perfektie in kwaliteit en betrouwbare service. Biedt de allure die u past Van een klasse die u herkent aan de details. Het eerste (vooralsnog enige) deel van het Koninklijk Journaal is vooral be doeld om de leden van het Koninklijk Huis te introduceren. Unieke beelden, zoals bijvoorbeeld van de skivakantie van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Koningin Beatrix bij een bijzondere voetbalwedstrijd. Prins Bernhard als gastheer van oorlogsvliegers. Prins Claus op de fiets in Drenthe. Konin ginnedag in Loppersum en Haren. Prinses Juliana en Prins Bernhard op de ski's. Deze en andere aktiviteiten van de leden van het Koninklijk huis zijn te zien op de videoband 'het Ko ninklijk Journaal. Cameraman Her man van Dam volgde de Oranje's ruim een jaar en verzamelde unieke en niet eerder in de openbaarheid gebrachte beelden. Het wel en wee van de Oranjefamilie wordt door een groot aantal Nederlan ders op de voet gevolgd. Uit het feit dat er alleen al vijftienhonderd Oranjever enigingen zijn, kan men afleiden dat de belangstelling voor de Koninklijke fa milie zeer groot is. Slechts een klein deel van de dagelijkse en minder alledaagse aktiviteiten van de leden van het Ko ninklijk Huis dringt echter tot de media door. Het Koninklijk Journaal toont unieke beelden van de Oranje's. Came raman Herman van Dam volgde de Ko ninklijke familie een jaar lang en wist zo een verzameling beelden te verzamelen die nooit eerder vertoond zijn. Ella Dekker tekende voor de samenstelling ërrdë regie. RVD "Het gaat om beelden van gebeurtenis sen waar iedereen naar toe had kunnen gaan," vertelt Ella Dekker. "Maar de media hebben voor veel aktiviteiten geen belangstelling. Van de RVD krijg je door wat de Koninklijke familie gaat doen. Wij hebben daar een selectie uit gemaakt. Juist de alledaagse dingen maken de band zo uniek. Je ziet de Oranje's in hun gewone doen." Een jaar filmen leverde Ella Dekker bijna zes honderd uur beeldmateriaal op. Hieruit moest zij vervolgens een selectie maken van 58 minuten. "Er blijft natuurlijk vreselijk veel niet gebruikt materiaal over. Dat is niet weg, dat materiaal blijft behouden, en daar kunnen we altijd nog iets mee doen," vertelt regisseuse Ella Dekker. De 58-minuten durende videoband geeft de kijker een beeld van wat de Ko ninklijke familie in 1989 en 1990 heeft gedaan, waar ze zijn geweest en wie ze daar ontmoetten. Op de band staat on der meer Koningin Beatrix in Maduro- dam en op provinciebezoeken. Prinses Een 48-jarige man uit Deventer deed vorige week dinsdag aangifte van in braak in zijn auto. Hij had zijn auto ge parkeerd aan de Varenstraat en ontdek te dat iemand zijn ruit had ingeslagen en er met de autoradio vandoor was. Afgelopen maandag werd uit een auto op de Schoutekampweg een autoradio gestolen. Een 20-jarige jongeman uit Soest deed daar aangifte van. Inbraak Haverweerd Een 28-jarige bewoner van de Haver weerd ontdekte vorige week dat er tij dens zijn afwezigheid was ingebroken in zijn kelderbox. Het gaas boven de toe gangsdeur was vernield. De buit be stond uit enkele lastdragers, een barbe cue, een paar tochtruitjes, een buiten lamp en een campinggasstel. Overstroming De politie werd zaterdagmiddag ge waarschuwd door bewoners van een flatgebouw aan de Wiardi Beekman- straat. Ze waren plotseling geconfron teerd met een forse hoeveelheid water, die van een van de bovengelegen etages afkomstig moest zijn. De politie ging op onderzoek uit en ontdekte twee verdie pingen hoger de oorzaak van de over stroming. Er was niemand thuis, maar de politiemannen verschaften zich toe gang en zagen dat de keuken blank stond. De wasmachine bleek defect te zijn. De politie draaide de kraan dicht en waarschuwde familie van de bewo ners. Parkeercontrole De politie hield zaterdag voor de zo veelste keer een parkeercontrole bij de verschillende winkelcentra, waarbij speciaal werd gelet op de parkeerschij- ven in de blauwe zones. Opnieuw was het flink raak: 23 automobilisten kre gen een bekeuring omdat de schijf ont brak of niet goed was ingesteld, ■o y«\ Juliana en Prins Bernhard volgde Van Dam op hun wintersportvakantie in Lech en bij de jaarlijkse 4 mei herden king in hun woonplaats Baarn. Herman van Dam was erbij toen Pieter van Vol lenhoven met zijn zoon Floris op de motor reed en toen hij de bevrijding vierde in Bergen op Zoom. Men ziet hoe Prinses Margriet iets nieuws leert op de Huishoudbeurs, hoe Prinses Ire ne naar Hilversum komt om een monu ment voor de verdraagzaamheid te ont hullen en Prins Bernhard zich sterk maakt voor Scouting Nederland. Jong Oranje Ook jong Oranje komt aan bod in het Koninklijk Journaal. Prins Willem Ale- xander informeel in Scheveningen en officieel als adjudant van zijn moeder. Er zijn prachtige beelden van zijn broers Johan Friso en Constantijn, toen zij op Schiphol naar hen genoemde vliegtui gen doopten. Officiële en minder offi ciële gebeurtenissen zijn op band vast gelegd. Koninginnedagviering in Lop persum en Haren, maar ook het staats bezoek van President Soares van Portu gal. De band staat vol historische beel den, die naarmate de jaren verstrijken steeds waardevoller worden. Voor Oranjeliefhebbers is het Koninklijk Journaal een absolute must. Herman van Dam en Ella Dekker zijn n u al weer bezig met het verzamelen van materiaal voor het volgende Koninklijk Journaal. De eerste band is een intro ductie van de leden van het Koninklijk Huis, wie er allemaal bijhoren. Het is de bedoeling om ieder jaar een band te ma ken. Het jaar loopt (ongeveer) van juli tot juli. Opvallend vond Ella Dekker het gemak waarmee de leden van het Koninklijk Huis zich door Nederland begeven. Zij vertelt: "In Madurodam liep Koningin Beatrix gewoon tussen de mensen door, ze zoekt contact met de bevolking. Het is een hele spontane vrouw. Toeristen zeiden: 'Is dat de ko ningin? Dat dat zo maar kan in Neder land!'. Maar dat kan inderdaad in Ne derland." De videoband 'het Koninklijk Journaal' kost 67 gulden 50, inclusief verzend kosten. Belangstellenden kunnen een formulier aanvragen voor de 'Konink lijke aanvraag' bij Dekker Produkties, Antwoordnummer 2079, 3760 VB Soest. Een postzegel is niet nodig. Het formulier geeft tevens meer informatie over het Koninklijk Journaal. De najaarsvergadering van de Huur dersbelangenvereniging "Het Soester veen" was een groot succes. In een vol le zaal in het Wijkcentrum aan de Smitsweg werd gediscussieerd over een aantal aktueie zaken in de wijk Het Smitsveen. Zo werd onder andere stilgestaan bij de problemen rond de lift als geplaatst bij de huurflat van de woningbouwvereni ging "Soest" aan de Kamperfoelie straat. Veel bewoners klaagden dat de lift al een halfjaar als gevolg van techni sche onvolkomenheden niet goed func tioneert. In samenwerking met de Huurdersbelangenvereniging gaan de bewoners de klachten van dag tot dag bijhouden om de woningbouwvereni ging te overtuigen van de problematiek en de noodzaak spoedig met een oplos sing te komen. De woonomgeving gaf aanleiding tot pittige discussies waarbij met name de plaats van de vuilcocons aan de Kamperfoeliestraat aan de orde kwam. Over de huismeesters waren de bewo ners meest positief aangaande hun functioneren. Meer problemen zag men rond de afvoer van het huisvuil. De Huurdersbelangenvereniging dringt al tijden aan op het vrijdags legen van de vuilcocons om op die manier voor het weekend wat meer ruimte te scheppen. Grote verbolgenheid bestaat bij de be woners rond de onjuiste afrekening van de servicekosten. Zo bleek dat er fouten zaten in de afrekening van de schoon maak- en elektrakosten. Als er geen af doende oplossingen komen voor de problemen rond de servicekosten zullen de bewoners naar de huurcommissie gaan om daar een uitspraak te verlan gen. Een dergeljke procedure is inmid dels al opgestart in verband met de kos ten die in rekening worden gebracht voor de liften. De Huurdersbelangenvereniging "Het Soesterveen" beijvert zich in het Smits veen voor de belangen van de huurders en gaat ook in de toekomst bijeenkom sten organiseren om met de bewoners te overleggen over de problemen in de wijk. Tussentijds kan men voor vragen, problemen of andere informatie kon- takt opnemen met de secretaris dhr. J.B. van Wuyckhuyse via telefoonnr. 26158 tussen 18.30 en 19.30 uur. Van Weedestraat 253 3761 CD Soest Telefoon 02155 - 2 23 39 k. (naast de Wibra) Het plaatje zal Soesters niet onbekend voorkomen, al ziet het er nu allemaal wel wat anders uit: de foto is genomen op de Lange Brinkweg en het was onge veer 1900. Een heel mooie foto, uit het archief van de gemeente. De heer Haanstra die dit archief beheert, zou heel graag horen wie de personen zijn die op de foto staan afgebeeld. Een va der met twee dochters, zou je zeggen, maar dat hoeft natuurlijk helemaal niet. Zijn er nog lezers die ons wat verder kunnen helpen, die deze foto kennen, in hun eigen familie-album hebben mis schien? Wereldklasse die u toekomt Haal gratis het dikke ALNO KeukenKijkBoek Q A I OAA^KIC KS Fluorweg 63 Amersfoort OMLUrnVllO Telefoon 033-611945 - KI \SS1I K- MC/LI» 6; DEZE AANBIEDING IS GELDIG T/M 31 JAM ARI 1991 Let u tevens op onze muziekkrant, boordevol spectaculaire aanbiedingen. DEZE WEEK BIJ U IN DE BUS. Ja, dat kan je krijgen als je foto's publi ceert met mensen erop waarvan je niet weet wie het zijn. Op 19 september brachten we de foto van een huis met er voor een man en een meisje, vader en dochter zou je zeggen. Een week later drukten we de foto af van een meneer op een fiets, met op de achtergrond een hooiberg en ook iets van een huisje. Nu, dat huisje was hetzelfde als dat van de week ervóór en ook de man was dezelf de. Het was Frederik Smit, afkomstig uit Weesperkarspel, wat nu Driemond heet, bij Weesp. En we weten dit van zijn kinderen, waarvan er nog altijd in Soest wonen, de jongste zelfs in één van de bouwsels die op de foto te zien zijn! Frederik Smit, zo weten we nu, kwam in 1913 naar Soest. Hij kwam uit een bak- kersfaihiiie en is zelf ook altijd bakker geweest al was hij liever boer geworden, aldus zij kinderen. In Soest kon hij iets van zijn liefde voor het boerenvak uitle ven doordat hij, bij het huisje dat hij aan de Veenzoom ging bewonen, ook wat grond had. Vandaar dus ook de hooi berg, die op de tweede foto goed te zien is. Dat huisje aan de Veenzoom kocht hij in 1924 van de familie Van den Heu vel. Omstreeks 1932 liet hij de schuur achter het huis (op de eerste foto rechts te zien) verbouwen tot woning, ging daarin wonen en verkocht het oude huis aan de familie Van Wijk. Zijn jongste dochter, Gerrie woont nu nog in wat ooit die schuur was. Zij is ook het meisje dat op de eerste foto, die ongeveer 1928 is genomen, naast haar vader staat. De oorspronkelijke woning heeft in de ja ren zestig plaats moeten maken voor een bungalow, die er nu nog staat. En wat die hooiberg betreft: Frederiks oudste dochter kan zich nog goed herin neren hoe ze als kind daarin speelde - "je kon je er zo heerlijk uit laten glij den". Maar het was wel verboden, want ten herkennen worden uitgeno digd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57,3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking! door dat glijden viel al het hooi naar be neden! Frederik had ook nog andere kwalitei ten dan die van bakker en boer: hij kon heel goed vertellen èn hij schreef verha len en gedichten, onder de schuilnaam Tim S. (anagram van Smit), zowel voor de Soester Courant als voor de toenma lige Standaard. Verhalen met titels als "Teunis de Stroper" en "Goudvinken op de Veluwe". Hij was ook in het bezit van een jachtacte want als (kleine) boer had je aan de Veenzoom nog last van wild dat over de Wieksloot uit het land goed van Insinger kwam. "Het gebeur de wel eens, als je 's morgens in de tuin kwam, er geen kool meer stond!" In de oorlogsjaren moest Smit zijn jachtacte inleveren. Hij leefde tot 1971 toen hij, 82 jaar oud, overleed.

Soester Courant | 1990 | | pagina 23