ion buisba Jan Visser haalt ambtenaren-met-hobby's voor Radio Soest-microfoon Soest 50 jaar geleden WOENSDAG 24 OKTOBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA 5 vraagt: uw aandacht: voor VASTGOED "Een huis kopen of vérkopen?..." "Bel ons voor een vrijblijvend advies!'' Live-programma vanuit raadhuis-kantine INTERIEURVERZORGING VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN Capaciteit peuterspeelzalen pas bij begroting ter sprake Meer kans op referendum in Soest A.A. VAN BREUKELEN B.V. BIEDT AAN: Wie van Soest houdt leest de Soester Courant 25 oktober 1940 Commissie voor de Beroepschriften De voorzitter van de Commissie voor de Beroepschriften maakt bekend dat deze commissie op vrijdagmiddag 26 oktober 1990 in een openbare vergade ring de navolgende beroepschriften zal behandelen. De vergadering vindt plaats in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein. De daarop betrekking hebbende stukken liggen in het Info centrum voor een ieder ter inzage. 15.30 uur: beroepschrift van de heer B.I. Metz tegen de weigering van een vergunning voor de bouw van erfaf- scheidingen op het perceel Waldeck Pyrmontlaan 32; 16.00 uur: AROB-bezwaarschrift van Enzypharm B.V. tegen de vaststel ling van een voorbereidingsbesluit voor het perceel Soesterengweg 6; 16.30 uur: beroepschrift van de Am sterdamse Club voor Zweefvliegen te gen het niet-tijdig beslissen op een bouwaanvraag voor een romneyloods op de Vliegbasis; 17.00 uur: beroepschrift van de heer P.R. van Logtenstijn tegen de intrek king van een bouwvergunning voor een woonhuis met stallen op het perceel Noorderweg 40. Bouwzaken De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op daartoe strekkende ver zoeken met toepassing van de daarbij genoemde voorschriften, vergunning te verlenen voor: het plaatsen van een zomerhuisje, Dolderseweg 11 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening); het uitbreiden van een bedrijfsruim te, Koningsweg 24 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening); het plaatsen van een erfafscheiding, Korte Melmweg 13 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en ar tikel 302 lid 6 van de bouwverorde- ning); bet bouwen van een opvangreser voir, De Beaufortlaan 28 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijk Orde ning); het veranderen van een garage tot muziekkamer/berging, Christinalaan 33 (artikel 19 van de Wet op de Ruimte lijke Ordening); het vergroten van een winkel, Tam boerijn 21 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder Èevóegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 25 oktober 1990, eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking heb bende stukken liggen gedurende die zelfde termijn, dagelijks van 8.30 - 12.30 uur, in het gemeentehuis, afde ling ruimtelijke ordening en bouwza ken, Raadhuisplein 1, ter inzage. Commissievergaderingen Maandag 29 oktober, 17.00 uur: Algemene Bestuurszaken Agenda o.a.: Voorlopige vaststelling gemeenterekening; brief over homohu welijk. Dinsdag 30 oktober, 19.30 uur: Ruimtelijke Ordening, Bedrijven, Voorlichting en Kunst Agenda o.a.: Voorstel tot het nemen van een voorbereidingsbesluit voor het gebied Hees; advies van de PPC over het bestemmingsplan Landelijk Gebied eerste herziening; subsidieverzoek voor de Windhond; voorlopige vaststelling gemeentereke ning; discussie over zenders op het CAI-net; krediet aansluiting onrenda bele percelen. Woensdag 31 oktober, 19.30 uur: Welzijn, Volksgezondheid en Volkshuisvesting Agenda o.a.: Reserve Volkshuisves ting; voorlopige vaststelling gemeente rekening; evaluatie kinderopvang; ge- dachtenwisseling inzake zorgstructuur. Donderdag 1 november, 19.30 uur: Financiën, Economische aangelegenheden en Sport Agenda o.a.: Voorlopige vaststelling Bij aankoop of verkoop van een huis komt heel wat kijken. Voor diegenen die voor deze keuze staan is een degelijk advies en deskundige begeleiding van het grootste belang. A.A. van Breukelen B.V. heeft door zijn jarenlange ervaring voor het juiste advies in huis en draagt zorg voor een vakkundige bemiddeling. A.A. van Breukelen B.V.: Vastgoedadviseurs A A. van Breukelen B.V. is een onafhankelijk adviesbureau met 20 jaar ervaring in, hypotheken. v vastgoed en assurantiën. k v Om objectief te adviseren v bemiddelen wij tussen 35 gerenommeerde v bankinstellingen adviseurs inA A van Bfeukelen B v uu Koninginnelaan 40. m 3762 DG Soest hypotheken vastgoed assurantiën BEL: 02155 - 17962 23789 gemeenterekening 1989; verhuur grond gelegen bij het station Soest- Zuid aan de N.V. Nederlandse Spoor wegen; verkoop grond winkelcentrum Smitshof aan Nederlanden van 1870. Donderdag 1 november, 19.30 uur: Milieu en Onderwijs Agenda o.a. Rapportage van vertegen woordigers in gemeenschappelijke re gelingen en externe instellingen: AVU, OBD, ROPO, beheerscommissie taxi zaken, PHO's milieu, recreatie en on derwijs; stand van zaken composteerin- richting Soesterberg; voorlopige vast stelling gemeenterekening. De vergaderingen worden gehouden in het gemeentehuis aan het Raadhuis plein 1. Publiek kan meepraten Vanaf één kwartier vóopr en tot aan vang van een commissievergadering kunnen sprekers uit het publiek zich bij de voorzitter of secretaris van de com missie melden voor het stellen van vra gen of het geven van een toelichting bij een bepaald agendapunt. Voor de behandeling van de agenda geeft de voorzitter de sprekers uit het publiek de gelegenheid hun opmerkin gen kort en bondig aan de commissie kenbaar te maken. De spreektijd is beperkt tot 5 minuten per persoon en duurt in totaal niet lan ger dan 30 minuten. In het gemeentelijk INFormatiecen- trum kan men de stukken van de com missie inzien. N.B.: Om zeker te weten of een bepaald onderwerp tijdens één van bo vengenoemde commissies zal worden behandeld, is het verstan dig om eerst het gemeentelijk IN- FOrmatiecentrum te bellen (tel. nr. 93777). Bestemmingsplan 'De zuidelijke Eng' De burgemeester van Soest maakt inge volge het bepaalde in artikel 28, lid 6 juncto artikel 23, lid 2, alsmede artikel 31 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning bekend, dat Gedeputeerde Staten van Utrecht bij besluit van 25 septem ber 1990, afdeling RR, nummer 0340516/3701, goedkeuring hebben verleend aan het bestemmingsplan De Zuidelijke Eng, vastgesteld door de raad op 15 februari 1990, nummer RB 90-27, met uitzondering van de volgen de gedeelten: A.een deel van de bestemming "be drijfsdoeleinden" aan de Veldweg langs de spoorlijn ter plaatse van het aanwezige bedrijf Prefab Beton B.V;; B. de voorschriften: artikel 19, lid 2 de zinsnede "zonder of in afwijking van een schriftelijke vergunning (aanleg- vergunning) van burgemeester en wethouders", alsmede artikel 19, lid 4; C. de woorden "voor kantoordoelein den" in artikel 3, lid 2 sub I en artikel 4, lid 3 sub I; Het besluit van Gedeputeerde Staten en het bestemmingsplan liggen met in gang van 25 oktober 1990 gedurende een maand in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein 1 op de afdeling Ruim telijke Ordening en Bouwzaken (ge opend iedere werkdag van 8.30 - 12.30 uur), in het gemeentelijk informatie centrum (gedurende gebruikelijke ope ningstijden), alsmede in de plaatselijke bibliotheken, voor een ieder ter inzage. Zij die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot Gedepu teerde Staten hebben gewend, een ieder die bezwaren heeft tegen de onthouding van goedkeuring aan de desbetreffende gedeelten van het plan, alsmede de in specteur van de ruimtelijke ordening, kunnen gedurende de termijn van ter inzage legging beroep bij de Kroon in stellen. De beroepen dienen te worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en te worden ingediend bij de Raad van Sta te, afdeling voor de geschillen van be stuur, Postbus 20019,2500 EA 's-Gra- venhage. Het bestemmingsplan is, met inachtna- me van wat onder a tot en met c is aan gegeven, vanaf 25 september 1990 on herroepelijk, met uitzondering van: 1. alle in het plan opgenomen fiets- en/ of voetpaden; 2. een deel van de bestemming "be drijfsdoeleinden" aan de Veldweg langs de spoorlijn ter plaatse van het aanwezige bedrijf Prefab Beton B.V.; 3. de bestemming "agrarische doelein den met landschappelijke en cul tuur-historische waarden (cat. AD)", voorzover deze betrekking heen op de percelen Veldweg 11 en 19. Een en ander zoals op de plan kaart is aangegeven met een zwarte onderbroken lijn op gele onder grond. Bestemmingsplan 'Soestdijk-Noord' De burgemeester van Soest maakt inge volge het bepaalde in artikel 28, lid 6 juncto artikel 23, lid 2, alsmede artikel 31 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning bekend, dat Gedeputeerde Staten van Utrecht bij besluit van 25 septem ber 1990, afdeling RR, nummer 0340472/3700, goedkeuring hebben verleend aan het bestemmingsplan Soestdijk-Noord, vastgesteld door de raad op 15 februari 1990, nummer RB 90-18, met uitzondering van de volgen de gedeelten: A. een deel van de bestemming "tuin" aan de Burg. Grothestraat ten wes ten van garagebedrijf Van Dolde- ren; B. een deel van de bestemming "erf' achter de woningen Koninginne- laan 94a en 94d; C. de bestemming "bedrijfsdoeleinden BA" met bijbehorende erf, beho rende bij de woning Korte Brinkweg 35; D. de bestemming "bedrijfsdoeleinden BA" en een 4 m brede strook van de bestemming "erf', behorende bij de woning Koninginnelaan 92; E. de maat "30 m2" in artikel 23, lid 2 van de voorschriften; F. de zinsnede "kantoordoeleinden en" in lid 3 sub I van de artikelen 3 "Dat doen we nog een keèr," aldus ge legenheids-presentator Jan Visser vo rige ueek donderdag na afloop van de uitzending van Radio Soest, waarin hij tien ambtenaren van de gemëente met hun hobby's voor de microfoon haal de. Het programma werd "live" uitge zonden vanuit de kantine van het nieu we raadhuis, waar een provisorische studio was ingericht. De lunchende ge meente-medewerkers konden zo ge tuige zijn van de interviews met hun collega's. Onder leiding van regisseur Henk Lok man en met de technische medewerking van Cees van Doremaal, Wout van Hout en Edwin Wouters verzorgde de Radio Soest-ploeg haar tweede pro gramma "op lokatie". Visser toonde zich een vlot presentator en voerde on gedwongen gesprekjes met het tiental, dat met name werd gevraagd naar hun vrijetijdsbesteding. Die bleek nogal uit eenlopend te zijn. Joop Piekema (afd. Sociale Dienst) beet het spits af en vertelde over zijn ac tiviteiten als amateur-weerman. Marina Reindertsen (afd. Huisvesting) kwam aan het woord over haar hobby: zelf kleding maken, en Jan Elders (afd. Bouw- en Installatietechniek) bleek de man die in Soest op feestdagen niet al leen de vlaggen uithangt, maar ook de klokken laat luiden, o.a. van de Oude Kerk. Piet Hoogendoorn (afd. Sportzaken) vertelde over zijn trainerschap bij de tot en met 6 van de voorschriften; een en ander op plankaart aange duid met een rode gestippelde be- grenzingslijn. Het besluit van Gedeputeerde Staten en het bestemmingsplan liggen met in gang van 25 oktober 1990 gedurende een maand in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein 1 op de afdeling Ruim telijke Ordening en Bouwzaken (ge opend iedere werkdag van 8.30-12.30 uur), in het gemeentelijk informatie centrum (gedurende gebruikelijke ope ningstijden), alsmede in de plaatselijke bibliotheken, voor een ieder ter inzage. Zij die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot Gedepu teerde Staten hebben gewend, een ieder die bezwaren heeft tegen de onthouding van goedkeuring aan de desbetreffende gedeelten van het plan, alsmede de in specteur van de ruimtelijke ordening, kunnen gedurende de termijn van ter inzage legging beroep bij de Kroon in stellen. De beroepen dienen te worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en te worden ingediend bij de Raad van Sta te, afdeling voor de geschillen van be stuur, Postbus 20019,2500 EA 's-Gra- venhage. Het bestemmingsplan is, met in achtna- me van wat onder a tot met fis aangege ven, vanaf 25 september 1990 onher roepelijk, met uitzondering van: 1. de bestemming "eengezinshuizen EB" achter het pand Korte Brink- weg 47: 2. artikel 19, 20 en 21 van de voor schriften alsmede de bijbehorende bestemmingen "agrarisch bouwper ceel", "agrarisch gebied", respectie velijk 'agrarisch gebied met land schappelijke waarde". Een en ander zoals op de plankaart is aangegeven met een zwarte onderbroken lijn op gele ondergrond. Bestemmingsplan 'Mariastraat' De burgemeester van Soest maakt ter uitvoering van artikel 31 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 25 oktober 1990 in het gemeentehuis, Raadhuisplein 1, bij de afgeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken en bij het gemeentelijk in formatiecentrum, alsmede in de plaat selijke bibliotheken, voor een ieder ter inzage ligt het bestemmingsplan "Ma riastraat", zoals vastgesteld bij raadsbe sluit van 26 oktober 1988, gedeeltelijk goedgekeurd bij besluit van Gedepu teerde Staten van Utrecht van 30 mei 1989 en gedeeltelijk goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 4 juli 1990, nr. 90.015874, welke laatste goedkeuring onherroepelijk is geworden. Informaties; INFO-CENTRUM. RAADHUISPLEIN 1. Telefoon (02155) 93777. Open maandag t/m vrijdag i Informatietelefoon met actualiteiten, tel. 93665 (24-uurs-service) Hilversumse voetbalclub Altius, Jaap Vosselman (afd. Milieu) over zijn bier flesjes-verzameling, Irma van Helden (afd. Reiniging) over haar fitness-hob by en Ton Oosthoek over de vreugde van de klarinet bij PVO. Sahara Bert v.d. Weerd (afd. Financiën) kwam aan het woord over de schaatssport waar hij veel vrije tijd in steekt en Mayo Hendriks (afd. Personeels- en andere zaken) verraste de luisteraars met haar favoriete liefhebberij: rondcrossen door de Sahara, min of meer in het ver lengde van haar studie over Westafri- kaanse godsdiensten. Eddy de Ruyter ten slotte (afd. Bouw- en Installatie techniek) sloot de rij met zijn belevenis- Joop Piekema werd als eerste door Visser aan de tand gevoeld over zijn hob by. Foto: Goos van der Wilt. sen als zeezeiler. Alle geïnterviewden mochten op hun beurt een 'keuze doen uit de welvoorzie ne Radio Soest-discotheek. De belang stelling van de collega-ambtenaren was niet overweldigend, maar aangenomen moet worden dat die tijdens de uitzen ding gewoon aan het werk waren. Tij dens de luchpauze werd het wat druk ker in de kantine. Volgens Visser zijn er nog veel meer gemeente-ambtenaren met interessante hobby's, zodat een tweede uitzending er t.z.t. wel in zit. NIEUWSTRAAT 18-24 - BAARN - TEL. 02154-12600 Extra subsidié voor kinderdagverblijf Het College van Burgemeester en Wethouders heeft nog geen standpunt ingenomen over de eventuele uitbrei ding van de openingstijden van de Soester peuterspeelzalen. De stichting Kindercentra heeft onlangs dringend verzocht om extra middelen, om de capaciteitsproblemen te kunnen op lossen. Nu zijn er bij diverse speelza len enorme wachtlijsten van peuters die al ouder zijn dan 2,5 jaar. B. W. staan op het standpunt dat de subsidie voor de uitbreiding van het aantal dagdelen bij de speelzalen een structurele uitgave is, die elk jaar terug komt. Zij vinden dat het verzoek moet worden afgewogen tegen andere uitga ven en zijn van mening dat een en ander in het kader van de begrotingsbehande ling moet worden besproken. Het College heeft wél besloten de stich ting een extra subsidie van 19.000 gul den toe te kennen voor het kinderdag verblijf De Dribbel aan de Driehoeks- weg. Dat geld wordt weggehaald bij het Gast Ouder Projekt, echter na zorgvul dig overleg met de coördinatoren van het project. Volgens wethouder Jan Menne hebben die er geen problemen mee. De extra subsidie voor De Dribbel is bedoeld voorde inrichting van de tuin rondom het kinderdagverblijf, waarin o.a. een speelhuis en een dubbele schommel moeten komen. De kans dat in Soest de mening van de bevolking over bepaalde beslis singen wordt gevraagd middels een referendum, is groter geworden nu ook het CDA heeft laten weten 'niet afwijzend tegenover een referen dum te staan'. Dit werd vorige week woensdag dui delijk in de gecombineerde commis sievergadering over diverse plannen van aanpak. Wethouder Mieke Swinkels versprak zich toen zij zei dat zij hoopte via een referendum te weten te komen of de bevolking de - inmiddels beruchte - structuurvisie zou steunen. Op de vraag uit de commissie of zij hiermee een colle gestandpunt verwoordde en waar zij dit dan vandaan haalde, antwoordde de wethouder dat erover werd ge sproken binnen het college en dat het afkomstig was uit de algemene beschouwingen van het CDA. Zij hield zich hiermee niet aan het em bargo dat hierop rustte. Het embar go liep tot de vrijdagmiddag daarna. Met deze toezegging van het CDA ziet het er een stuk gunstiger uit voor het stokpaardje van D66, de partij van milieuwethouder Mieke Swin kels. De acht zetels van het CDA leg gen veel gewicht in de schaal van dé voor- of tegenstanders van een refe rendum. Paardenkamp. B. W. gaan niet ak koord met de plannen tot vervanging van een stal van de Paardenkamp, het paardenrusthuis aan de Birkstraat. De stichting wil daar een stal neerzetten voor tien paarden, wat o.a. neerkomt op een uitbreiding met meer dan 15 procent. Het bestemmingsplan staat dat niet toe, omdat het terrein deel uit maakt van een gebied met bijzondere landschappelijke en natuurweten schappelijke waarden en er uitsluitend direct-agrarische activiteiten zijn toe gestaan. Het College is overigens gaar ne bereid samen met de Paardenkamp te zoeken naar oplossingen. Voorwaar de is wel dat de groene zone daar on aangetast blijft. "We moeten dat open gebied daar niet laten dichtslibben," al dus Menne. Paardestal. B. W. hebben ook een vergunning geweigerd voor de bouw van een paardestal bij de woning aan de Stadhouderslaan 47. De eigenaar had daartoe een verzoek ingediend, maar volgens B. W. past dat niet bij de be stemming "erf' en hoort de stal niet in een woonwijk thuis. "Anders is het hek van de dam," aldus Menne. CAI-aansluitingen. Het College heeft vorige week besloten dat ca. 400 bewoners van "onrendabele" wonin gen in het buitengebied een vast bedrag krijgen als tegemoetkoming in de aan sluiting op de CAI-kabel. Er is in totaal 574.000 gulden beschikbaar om deze woningen, die nu verstoken blijven van het uitgebreide aanbod aan buitenland se tv-zenders, op de kabel te laten aan sluiten. Het College verkiest deze op lossing boven het alternatief: een be perkt aantal aansluitingen geheel subsi diëren. Alle betrokkenen krijgen binnenkort een brief met dit aanbod. Men kan ove rigens nog even wachten met de defini tieve aansluiting. In dat geval wordt de subsidie aangevuld met de rente, zodat het toe te kennen bedrag hoger kan uit vallen. Volgens wethouder Menne werkt het gereserveerde bedrag dan als een soort "spaarfonds". In november zal de commissie R.O. zich uitspreken over de besteding van het bedrag. Garage. B. W. zullen geen toe stemming geven voor de uitbreiding van de garage van de fa. Wijnands aan de Birkstraat volgens de ingediende plannen, die voorzien in een verdieping op het bedrijf. Een stukje hoger mag wel, aldus wethouder Menne. De op pervlakte van het bedrijf mag ook met 17 vierkante meter groeien, speciaal voor de bouw van een kantoor en een toiletruimte. Voor de realisering van het plan is een artikel 19-procedure vereist. Tuinkamer. B. W. zullen geen me dewerking verlenen aan het plan tot uit breiding van een villa aan de Amers- foortsestraat 92. De eigenaar wil daar een tuinkamer aanbouwen. Het terrein heeft echter de bestemming "bos" en dan is dat niet toegestaan. adviseurs in.. hypotheken vastgoed SOEST Laanstraat Vrijstaand woonhuis met grote tuin en geheel onderkelderde kantoorruimte (2 x 50 m2). Ind.: entree, luxe keuken met inb. app., badkamer met ligbad, woonkamer met aangrenzende eethoek (open haard/plavuizen vloer), serre. Verd.: overloop, 3 slaapkamers, vliering met trap. Zowel het woonhuis als de kan toorruimte zijn voorzien van c.v. Gevraagde koopsom f 249.000,-. SOEST Waldeck Pyrmontlaan 2 percelen bouwgrond nabij het centrum gelegen in een rustige woonomgeving Perceel 1groot ca. 760 m2. Gevraagde koopsom f 267.500,-. Perceel 2; groot ca. 715 m2. Gevraagde koopsom f 262.500,-. SOEST Honingbij Halfvrijstaand herenhuis met garage, c.v. combiketel en grote verzorgd aangelegde tuin, Ind.: entree, toilet, woonkamer, moderne keuken met inb. app..De begane grond is geheel v.v. marmeren vloertegels. Verd.. 3 slaapkamers, badkamer met ligbad, douche, toilet. Zolder met vaste trap, slaapkamer en bergruimte. Gehele huis voorzien van isolatiebeglazing. Gevraagde koopsom f 298.000,- SOEST UDNEM Kerkpad Z.Z. Vrijstaand woonhuis met schuren en mooi aangelegde tuin op ca. 1000 m2 grond. Indeling: grote kelder, entree, zitkamer, grote keuken en bijkeuken, toilet en douchecel Verdieping: grote overloop, 3 slaapkamers, zolder met vaste trap. Gevraagde koopsom f 339.000,- AMERSFOORT Utrechtseweg Helft van een dubbele villa met c. Ind.: ruime woonkamer met serre, grote hal, tón*/ 1 (kamers, badkamer en bergzolder. Gevraagde koopsom f 285.000,- A.A van Breukelen B.V is een onafhankelijk adviesbureau met 20 jaar ervaring in- hypotheken, vastgoed en assurantiën. HYPOTHEKEN VASTGOED ASSURANTIËN A.A. van Breukelen B.V. Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest 02155- 17962/23789 SOEST van Goyenlaan 3-kamer (v/h 4) appartement met berg' bouw. Indeling entree, toilet, hal, douchecel m keuken en balkon Gevraagde koopsom 174.500,-. nd op de 4e etage van het flatge onkamer, 2 slaapkamers De Nederlandsche Unie in Soest Een goed geslaagde vergadering 357 Nieuwe leden meldden zich in Soest in 5 dagen aan Zaterdagmiddag had in het St. Jozefgebouw aan de Steenhoffstraat een ver gadering plaats van een gedeelte der in Soest wonende leden van De Neder landsche Unie. Hoewel naar schatting een 250-tal personen tegenwoordig waren, konden tot deze bijeenkomst slechts worden uitgenoodigd die leden, die bij de voorloopige secretariaten en den propagandadienst tot heden be kend waren. Velen hadden zich n.1. rechtstreeks aan het Centraal Secretariaat in den Haag opgegeven en de groote toevloed aanmeldingen uit 't gehele land is oorzaak, dat ook vele leden uit onze gemeente eerst later bij de secretariaten bekend zullen worden. De opening De heer Vermaas opende deze vergadering en dankte er voor, dat mèn, het mooie zomersche weer ten spijt, in zoo'n groot aantal was opgekomen. Veel, aldus spr., heeft u reeds over de "De Nederlandsche Unie" gehoord eh gele zen. Deze eerste vergadering is nu noodig om mede de vele leden plaatselijk saam te binden. Spr. deelt hierbij mede, dat zoowel in Soestdijk als Soest een secretariaat is ge vestigd; te Soestdijk bij den heer Berghege en te Soest bij hem zelf. Chef van den propagandadienst is de heer Kruijff, leider van de colportage de heer Van Slooten, terwijl als penningmeester optreedt de heer Dogger. Nadat de aan wezigen uit volle borst gezamelijk "Mijn Nederland" hadden gezongen, werd het woord verleend aan den heer J.F.M.A. van Dijk, secretaris van "De Ne derlandsche Unie" voor de Provincie Utrecht. De heer Van Dijk spreekt Op 24 Juli kwam de bekende oproep van het driemanschap. Een vriend van mij, aldus spr. zeide mij toen: "Al zou die oproep niet gevolgd worden door een programma, dan nog moet elk Nederlander zich aansluiten". Ook spr. vraagt zich af, of een programma wel noodig was, om het geheele Nederland sche volk enthousiast te maken. Het programma is echter spoedig gevolgd en hierover wil spr. thans iets zeggen omdat de vele aanwezigen het woord weer moeten uitdragen aan duizenden, die in de toekomst ook leden van "De Ne derlandsche Unie" zullen worden. Bij de capitulatie van ons leger viel er een groote stilte over ons land. Slechts één stem van een kleine groep weerklonk; die stem klonk luid maar hol. Ons land werd bezet en het volk stelde zich op volkenrechtelijk standpunt. De bezettende macht werd door het volk erkend en met deze macht wordt samengewerkt. Dezelfde kleine groep trachtte al spoedig in het gevlei te komen bij de bezet tende macht, om op haar wijze het land te dienen, maar deze groep kon niet spreken namens het Nederlandsche volk. Het Nederlandsche volk sprak eerst op 24 Juli bij monde van het driemanschap. In eenige dagen kwamen niet minder dan l'/2 millioen adhaesie-betuigingen binnen; dit was het volk van Nederland! Maar gelijktijdig kwam ook de critiek; goedwillende maar ook kwaadwillen de critiek. Goedwillende critiek was b.v. de uiting en de houding van oude po litieke partijen. "Waarom", zoo sprak men daar, "zullen wij ons haasten. Re- geeren kunnen we immerstoch niet." Spr. wil er direct op wijzen, dat De Ned. Unie niet is opgericht om te regeeren, het wil allereerst zijn een adviseerend lichaam. Nadat de Koningin en de Mi nisters het land hadden verlaten is de regeering overgenomen door de secreta rissen-generaal, welke personen echter slechts een uitvoerende macht heb ben. Voorheen was ereen bemiddelaar in den vorm van de 2e Kamer, doch dit college heeft haar werk gestaakt, waardoor een diepe klove is ontstaan. "De Nederlandsche Unie" wil deze klove overbruggen, zij wil zich niet stellen bo ven deze functionarissen; zij wil achter deze personen staan om de wenschen van het Nederlandsche volk kenbaar te maken, om een Nederlandsch geluid te laten hooren. Deze goedwillende critiek is gevaarlijk omdat daardoor vele groote waarden verloren kunnen gaan. Niet minder gevaarlijk is het, omdat hierdoor aan de massa niet den weg gewezen wordt, waardoor velen gevaar loopen terecht te komen in de gelederen van hen, die verkeerde wegen in slaan. Onze tradities gaan hierdoor verloren, onze tradities waarop wij trotsch zijn. Een andere critiek is de eigenschap, welke in onze volksaard verscholen is, n.1. "de kat uit den boom te willen kijken." Deze critiek is niet erg, want zij, die zoo denken zullen in steeds sneller tempo gaan inzien, dat de weg van het driemanschap den eenigen weg is, dien het Nederlandsche volk kan bewandelen. Velen, die zoo denken, zijn nog onwei nig, bang voor het nieuwe of onbekend met het beginsel. Meer speciaal voor hen zegt spr., dat het programma van De Ned. Unie in wezen revolutionair is, maar geen omwenteling beoogt van het vele goede, dat tot heden door het Ne derlandsche volk werd gewrocht. Daarbij bedenke men ook, dat De Neder landsche Unie tot samenwerken bereid is, ma ar nimmer haar principes zal prijs geven. Plotseling onwel De 23-jarige W.J. alhier had Maandag het ongeluk tijdens zijn werkzaamhe den te vallen, waarom hij zich, op medisch advies, voor de ongevallen-verze kering moest opgeven. Toen hij daarvoor Dinsdagmorgen een formulier op het hoofdpostkantoor wilde afhalen, werd hij aldaar plotseling onwel. Naar het politiebureau overgebracht, heeft Dr. De Vos medische hulp verleend, waarna J. naar zijn woning werd overgebracht. Zeldzaam huwelijksfeest J.l. Maandag vierde het echtpaar Wijnhof-Groen, wonende aan de Nieuw- straat zijn 55-jarig huwelijksfeest. In verband met de tijdsomstandigheden was aan dit feit geen bekendheid gegeven, zulks in tegenstelling met 5 jaar ge leden, toen, bij gelegenheid van het 50-jarig feest, de buren en familie het echtpaar op grootsche wijze huldigden. Thans werd 't feest in intiemen kring gevierd. Dit neemt niet weg, dat 't echtpaar dik in de bloemetjes was gezet en dat het voor de oudjes een ware feestdag is geworden. Zoowel de 84 jaren tellende heer Wijnhof, als zijn echtgenoote, welke binnen kort haar 80sten veijaardag hoopt te herdenken, verkeeren beiden nog in goe den welstand. Zij verrichten nog hun dagelijksche werkzaamheden om en in hun woning en hopen over 5 jaar hun diamanten feest in betere omstandighe den te kunnen vieren.

Soester Courant | 1990 | | pagina 5