ALS JE 'T OPTELT Hulleman optiek BV WIE REKENT KIEST VOOR SCHOEMAKER BEN JE BIJ SCHOEMAKER BETER UIT.... Artishock-theater getransformeerd tot sfeervol huis voor filmfijnproevers GRACIEUS STERK Ds. A. Sneep: 'Ik ben niet iemand met allemaal passende antwoorden' Uneto Consumenten Elektronica Service Philips (Aristona) Voor alle zekerheid! Filmzaal heeft nu echt bioscoop-interieur Schoemaker verkoopt Topmerken Schoemaker heeft perfekte service Schoemaker geeft 3 jaar garantie Schoemaker heeft eigen techn. dienst Nieuwe ziekenhuispredikant in Zonnegloren Diabetes Fonds zoekt collectanten Schoemaker kent scherpe prijzen WOENSDAG 24 OKTOBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA 9 55 cm Kleuren TV incl. afst. bed. Inclusief 3 jaar QQQ garantieOï/Oj™ VAN WEEDESTRAAT 78 - TEL. 172 53 TECHNISCHE DIENST - TEL. 10344' OOGMETING - CONTACTLENZEN Optometristen O.V. - Contactlensspecialist A.N.V.C. BURG. GROTHESTRAAT 8 - 3761 CM SOEST - TELEFOON 02155 - 1 38 59 's Maandags de gehele dag gesloten Gratis garantie op arbeidsloon materiaal voorrijden SPECIAALZAAK VOOR BRILLEN Erkend door Uneto consumenten elektro service Een écht theater in Soest? liet staat er al! Wie dat niet gelooft moet binnen kort, als alles klaar is, maar eens een kijkje nemen in het Artishock-geboim aan de Steenhoffstraat. Daar wordt dezer dagen de laatste hand gelegd aan een complete metamorfose van de ou de filmzaal tot het meest sfeervolle "bioscoopje" van zo'n beetje heel Ne derland. De deuren gaan op donder dag 8 november weer open voor het Soester filmliefhebberspubliek. In de afgelopen maanden is een onge veer 20 man en vrouw sterke groep Ar- tishock-leden driftig in de weer geweest om de oude filmzaal een opknapbeurt te geven. De term "opknapbeurt" mag in dit verband zeker wel een understate ment worden genoemd, want het gehele interieur is zó grondig aangepakt dat de oude filmzaal alleen nog een vage her innering is. De wanden zijn geschilderd in een op vallend fraai koningsblauw, het plafond is een stuk hoger gemaakt en de klassie ke klooster-ramen voorzien van luiken, maar vooral de oplopende "tribune", die plaatsbiedt aan exact 59 zitplaatsen, is een opvallende verbetering, want daardoor is de filmzaal herschapen in een echt theater met een prima akoes tiek. Door het hoogteverschil en-dë On derling "verschoven" stoelenrijen heeft iedere toeschouwer een uitstekend uit zicht op het filmdoek en het podium. Zo vindt je geen tweede theatertje in Nederland, laat filmhuis-coördinator Pieter Henke niet zonder trots weten. Knus en sfeervol lijken de meest voor- dehandliggende omschrijvingen van het nieuwe theatertje, waarin het film huis Artishock binnenkort zijn dertien de seizoen begint. Ook de entree en de soosruimte zijn opgeknapt, o.a. met be hulp van de fraaie klassieke glazenkast uit café de Rode Haan, waarvan ook de glimmende biertap afkomstig is. Zo leeft een stukje Soester horeca-historie voort in hetzelfde gebouw waarin ook het museum Oud-Soest gevestigd is. Bloei "We hebben alles zelf gedaan," aldus Henke, onder wiens leiding de Artis- hockers de verbouwing geestdriftig ter hand hebben genomen. Het gereedko men van de theaterzaal zal volgens hem een extra-impuls zijn voor de activitei ten van de vereniging, die weer hele maal uit het dal is en een periode van bloei tegemoet lijkt te gaan. "Artishock loopt prima, we hebben er allemaal weer zin in." Ook de jazz- en blues avonden trekken veel publiek en de an dere activiteiten - o.a. yoga-avonden en de "open ateliers" tekenen en schilde ren - worden goed bezocht. Op 8 november opent het filmhuis zijn deuren weer voor het filmliefhebber spubliek van Soest en wijde omtrek. Tot die tijd behelpt men zich in kleinere kring met filmvoorstellingen in de soos, maar verder is er elke donderdagavond om half negen weer "bioscoop" in Soest, al onderscheidt Artishock zich uiteraard wel van de filmpaleizen in de grotere steden. Artishock brengt in het algemeen geen spektakelfilms uit de categorie dertien- in-een-dozijn, maar een interessante selectie uit het internationale filmreper toire, waarvan de toeschouwer iets "meeneemt" over kunst, emancipatie, de problemen van de samenleving en nog veel meer. "Er is elke donderdag avond iets bijzónders te zien," meent Henke. "Soms valt 't tegen, maar meestal valt 't mee en gaan de kijkers dik tevreden naar huis, of ze blijven nog een poosje hangen in de soos, waar het dan hardstikke gezellig is." Publieksfilms De jeugd van Soest lijkt volgens enquê tes te zitten springen om een echte bios in Soest. Artishock is vanouds mis schien meer een mekka voor echte film fijnproevers, maar van zo nu en dan een "publieksfilm" is men allerminst vies, als het maar enigszins binnen de Artis hock-: filosofie past. "Laten ze maar ko men en zeggen welke films ze graag zien," moedigt Pieter Henke zijn jeug dige plaatsgenoten aan. "We blijven na tuurlijk wel streven naar kwaliteit, want humbug is er al genoeg op de tv." Artishock - en zéker het filmhuis - koes tert zich allang niet meer in het ivoren- toren-sfeertje van vroeger, al blijkt de "drempel" nog wel eens wat te hoog voor het brede publiek. Met de verbou wing is de sfeer nog weer aanzienlijk opener geworden, en dat zal ook een groter publiek zeker aanspreken, ver wacht Henke. Dat wordt nog beter als Artishock in de toekomst kan beschikken over nog pro fessioneler apparatuur, die ook geschikt is om er 35-millimeter films (bioscoop formaat) op af te draaien, waardoor zo wel beeld als geluid sterk verbeterd worden. Bij de gemeente is inmiddels een subsidie-aanvraag ingediend 12.000 gulden) en als de voortekenen niet bedriegen maakt Artishock een goede kans dat dat verzoek wordt geho noreerd. Dat zal trouwens wel moeten, want de huidige apparatuur is geheel af gestemd op 16-mm films en die raken langzamerhand, mede door de op komst van de video, in onbruik. Bioscoopbond Het nieuwe filmtheater voldoet overi gens in alle opzichten aan de eisen die de Nederlandse Bioscoop Bond stelt. Trouwens: ook aan die van de brand- Aan het schilderwerk wordt inmiddels de laatste hand gelegd. Foto: Herman van Dain weer, maar dat is heel wat anders - en dat biedt misschien ook weidse per spectieven voor de vertoning van de "betere" bioscoopfilms in het Soester filmhuis. "We overwegen wel eens om lid te worden van de NBB," aldus Hen ke, "om ook uit dat aanbod een keus te kunnen doen." Op donderdag 8 november maakt het filmhuis een frisse start. Vanaf half ne gen is het publiek welkom in het nieuwe theatertje, waarvoor de entree nog steeds 6 gulden is (cjp-ers en 65-plus- sers kunnen voor een gulden minder te recht). Voor die eerste avond van het filmhuis-nieuwe-stijl staan twee "afle veringen" geprogrammeerd van de filmcyclus "Dekaloog" (over de Tien Geboden) van de beroemde Poolse filmregisseur Krzysztof Kieslowski. Op een nader te bepalen datum volgt nog een officiële openingsvoorstelling, ui teraard met een feestelijk tintje. Bromfietser breekt been bij aanrijding Bij een aanrijding op de kampweg brak een 16-jarige bromfietser uit Soester; berg zijn been. Hij kwam aanrijden van af de Rademakerstraat en gaf op de Kampweg geen voorrang aan een 49- jarige automobilist uit dezelfde woon plaats, die uit de richting van de Mocr- bessenberg kwam. "Een enorm verschil met Amsterdam. Het is hier allemaal veel 'socialer', zelfs de buitenkerkelijken zijn hier ge moedelijker. In Amsterdam is het alle maal veel chaotischer en anoniemer; daar moet je je positie ook veel meer bevechten..." Zo kijkt dominee A. Sneep (42), de pas in dienst getreden ziekenhuispastor van Zonnegloren, tegen zijn nieuwe werk omgeving aan. Als part-timer kan hij de vergelijking uitstekend maken, want de opvolger (sinds 1 oktober) van ds. C.R.H. ter Haar Romeny oefent zijn functie zowel in de hoofdstad als in Soest (en Baarn) uit, op basis van een 50/50-verdeling. Dat Zonnegloren een "eigen" predi kant heeft is niet zo verwonderlijk. Het oude hospitaal was immers al een in stelling die gedragen werd door en on dersteund vanuit de protestantse ker ken en de jaren door is er veel aandacht geweest voor de "geèstelijke verzor ging" van de patiënten. Dat bleef ook de laatste 13 jaar zo, onder de bezielen de leiding van dominee Romeny. Zon negloren had en heeft zelfs een eigen "kerkzaal" en op de zolderverdieping nog altijd een speciale predikantska mer. De nieuwe predikant heeft echter ook Maarschalksbos als werkterrein, en dat is een novum. Een en ander staat uiter aard niet los van de voorgenomen sa menvoeging van de beide ziekenhuizen, per 1995 of daaromtrent. De zieken huis-directie beschouwt het zielzorger schap van ds. Sneep overigens als een vanzelfsprekendheid voor het Baarnse ziekenhuis. "Er is een reële behoefte aan; het is goed als er in een ziekenhuis een predikant over de vloer is, zowel met het oog op de directe patiëntenzorg als op de verpleging," aldus directeur drs. J.H.M. Peters. Diepste vragen Ds. Sneep beaamt dat volledig. "Uiter aard zal een belangrijk deel van mijn werk gericht zijn op het directe pasto raat aan de patiënten. Ik realiseer me dat de kontakten meestal vluchtig en fragmentarisch zijn, omdat de mensen doorgaans gelukkig niet al te lang in het ziekenhuis blijven, maar dat wil niet zeggen dat het niet heel intensief en in spirerend kan zijn. In dit bijzondere pastoraat gaal het toch vaak om de diepste vragen van het leven, en dat kan een inspiratie zijn om het vol te houden met elkaar. Je ontmoet mensen in situa ties waarin ze heel authentiek zijn." Ook nadat de patiënt het ziekenhuis heeft verlaten blijkt er soms een band gegroeid te zijn, juist met mensen die zich al lang niet meer betrokken voel den (of dat zelfs nooit waren). "Meestal gaat het dan om buitenkerkelijke men sen, want de kerkelijk meelevenden hebben in het algemeen toch kontakt met hun eigen predikant in de kerk waar ze bij horen," aldus ds. Sneep. Hij is als ziekenhuispastor geen "gewo ne dominee", en dat valt ook al een beetje af te leiden uit zijn voorgeschie denis. Al direct na zijn studie theologie koos hij voor het onderwijs en werd hij godsdienstleraar. Tot augustus j.1. was hij in die functie ook werkzaam aan het Christelijk Lyceum in Zeist. "Ik heb na m'n studie nooit aan een gewone her vormde wijkgemeente gedacht, maar misschien komt het aan het eind van m'n loopbaan nog eens zo ver. In het ziekenhuis-pastoraat maak je niet het zelfde mee als in een gewone wijkge meente. Je komt mensen tegen in heel uitzonderlijke situaties, die dikwijls 'be- proevender' zijn dan het normale le ven." Geen pasklaar verhaal Dominee Sneep hoopt ook voor de ver pleegkundigen en de andere medewer kers aan wie de dagelijkse zorg voor de patiënten is toevertrouwd een aan spreekpunt te kunnen zijn. "Je wilt je vragen en je emoties allemaal wel eens kwijt, en dat geldt ook voor mijzelf. Ik ben niet iemand met allemaal passende antwoorden. Voor een patiënt die net te horen heeft gekregen dat hij kanker heeft heb ik ook geen pasklaar verhaal, maar het belangrijkste is dat mensen in die situatie hun eigen verhaal aan ie mand kwijt kunnen." De ziekenhuispastor heeft in zekere zin een "asielfunctie", aldus ds. Sneep. "Hij is een vluchtplaats, een vertrou wensman bij wie alles wat je zegt veilig is, die misschien wegen wijst bij het zoe- kèn naar wat menselijkheid is. Het zie kenhuis wordt meer en meer een be drijf; ik zie het als een uitdaging om me ervoor in te zetten dat zo'n bedrijf ook menswaardig blijft." Sinds half september is ds. Sneep al aan het werk in Zonnegloren en Maar schalksbos. De helft van de week is hij verbonden aan het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Amsterdam, maar op woensdag- en donderdagmiddag is hij in functie in Maarschalksbos en op woensdagmorgen en de hele vrijdag in Zonnegloren. Met de afdelingshoofden heeft hij afspraken gemaakt over zijn aanwezigheid op vaste tijden en het doorgeven van "signalen" dat zijn te genwoordigheid gewenst is. Het bevalt hem tot dusver uitstekend. "Het is fijn hier, de mensen zijn erg aardig en in de beide ziekenhuizen heerst een heel goe de werksfeer." In dat verband signaleert hij ook de verschillen met Amsterdam, zoals in de inleiding geciteerd. Privékwestie "De mensen hebben hier nog aandacht voor elkaar," stelt hij verder vast. "In Amsterdam is de levensbeschouwing meer en meer een privékwestie aan het worden, waarover je niet met anderen spreekt. De predikant is dan vaak een vertegenwoordiger van de geïnstitutio naliseerde kerk, en in de ogen van velen er voornamelijk op uit om zieltjes te winnen of een financiële bijdrage te in casseren." Ds. Sneep is met overtuiging predikant - hij kenschetst zichzelf als "rechts van het midden, in elk geval zeker niet vrij zinnig" - maar ziet zichzelf allerminst als propagandist van het christelijk ge loof. "Dat staat me juist tegen. Ik wil graag dat er iets gebeurt in het open kontakt tussen mensen. Het aantrekke lijke van het ziekenhuispastoraat is juist dat het daarvoor ook kansen schept: het speelt zich volkomen in stilte af en juist dan ontstaat er ook iets van 'gemeente zijn'. Daar hoef ik geen reclame voor te maken." Het ziekenhuispastoraat is volgens hem geen geestelijk extraatje, maar iets dat broodnodig is. "Mensen hebben er be hoefte aan, bijvoorbeeld als tegenwicht tegen de toenemende tendens van de somatische benadering. Als er voor de geestelijke dimensie geen aandacht is, komt er van de immateriële begeleiding op den duur niets meer terecht." Ds. Sneep constateert overigens dat de mensen niet ongeloviger worden, maar wel dat hun aversie tegen het instituut kerk toeneemt, en dat is heel wat an ders. Persoonlijk kontakt Als ziekenhuispastor moet hij voortdu rend reflecteren op beslissingen die an deren nemen, en dat is een heel verschil met een "gewone" predikant. "Ik kan me hier verstaan met allerlei anderen, die elk hun eigen discipline hebben en en hun vakkennis meebrengen. In een gewone gemeente moetje als predikant veel meer zelf uitdokteren, maar hier vindt het allemaal plaats in een dyna misch proces." Wat hem van Zonneglo ren en Maarschalksbos het aantrekke lijkst voorkomt is hun kleinschaligheid, die alle ruimte biedt voor persoonlijk kontakt. "Mensen hebben meer dan vroeger behoefte aan communicatie; ze mogen, als ze hier al dan niet onver wacht terechtkomen, een beroep op je persoonlijke aandacht doen. Dat kan hier nog..." Ds. A. Sneep 'Pakt li ook de bus'ns' In de week van 19 tot en inet 25 no vember wordt de landelijke collecte 'Geef's voor Diabetes' ook in Soest en Soesterberg gehouden. Het fonds is op zoek naar mensen die een uurtje of iets meer van hun tijd af willen staan om te collecteren. In 1989 pakten 27.000 mensen de col lectebus of intekenlijst om geld in te za melen ter bestrijding van diabetes mel- litus, beter bekend als suikerziekte. Hun inspanningen werden beloond: de opbrengst van de nationale inzameling was drie en een kwart miljoen gulden, het hoogst behaalde resultaat sinds 1982. Ook voor de komende collecte zijn weer dringend mensen nodig. Wie be langstelling heeft om in Soest of Soes terberg te collecteren kan zich telefo nisch aanmelden onder telefoonnum mer 14642 of 11942, of anders bij het Diabetes Fonds in Amersfoort, tel. 033 - 622055. Onderzoek Het wetenschappelijk onderzoek naar diabetes wordt op verschillende fronten verricht. Men probeert duidelijkheid te krijgen in het onstaan van de ziekte, hoe het teruggedrongen kan worden en hoe men uit deze aandoening voorkomende complicaties kan voorkomen. Ook wordt bijvoorbeeld onderzoek gedaan naar transplantatietechnieken, waar door het waarschijnlijk mogelijk wordt dat mensen een langere tijd geen diabe tes meer hebben. Bijna 300.000 mensen moeten leven met deze aandoening. Diabetes wordt veroorzaakt door een tekort aan insuli ne, een stof die iedere mens nodig heeft om te leven. Insuline zorgt ervoor dat voedsel wordt omgezet in warmte en energie. In een aantal gevallen maakt het lichaam geen insuline meer. Dan moeten de mensen met deze vorm van diabetes zich meerdere malen inspuiten met insuline. In alle gevallen zijn men sen met diabetes aangewezen op een zorgvuldig uitgebalanceerd dieet en moeten ze leven volgens schema's. Hoe iemand met diabetes ook leeft, de kans blijft aanwezig dat er complicaties ontstaan, zoals aantastig van het ze nuwstelsel, hart en vaatziekten, aantas ting van ogen en nieren. Het Diabetes Fonds heeft veel geld nodig voor onder zoek naar hoe deze ziekte kan worden teruggedrongen en kan worden voor komen. ARISTONA videorecorder met LCD afst.bed. Inclusief 3 jaar garantie

Soester Courant | 1990 | | pagina 9