COÖ LEEF! 25,- (De §ter ^ZlcuJks H0F is» 189 ,kU 906 ,k„298 1 ESPRIT GEnMR CEZHISniRRKT GEItlHR GEZHISIMIRKT inïpfiSi Meerderheid College van B. W.: homo-huwelijk moet kunnen CimnnO8 Christelijke fracties tegenstanders van College-standpunt homo-huwelijk shkarElssnby. Amnestylaan met veel symboliek geopend 16,5 miljoen voor werknemers Foxboro PETERS Makelaars W Ambtenaren B.S. merendeels afwijzend 135° 185° DEMONSTRATIE KOEKEPAN VAN HET JAAR f 10,-KORTING per pan. Viertal licht Soester op Commissie ABZ steunt College A&0 VERZEKERT. TOTALE SKI ONDERHOUDSBEURT Oordeel ouderenbond over Soester gemeentepolitiek weinig vleiend Gevraagd BEZORGERS Soester Courant EIGENTIJDSE MODE MCXX schoenen SCHOEN-ADVISEURS ONROEREND GOED 25.000 m2 TAPIJT op voorrraad. Alleen bij: i't'AJVi I =l STEITNER 69e JAARGANG NO. 10 WOENSDAG 31 OKTOBER 1990 Abonnement per halfjaar f 12 Buiten Soest per half jaar f 24, Losse nummers 75 ct Gecontr. opl. 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Telefax 02155-24904 Postbank 126156 De meerderheid van het Soester Col lege van Burgemeester en Wethouders vindt - gelet op artikel 1 van de Grond wet (dat over discriminatie gaat) - dat het mogélijk moet worden gemaakt dat twee personen die met elkaar in het huwelijk willen treden, ongeacht hun geslacht, dat ook kunnen. De daarvoor noodzakelijke wetswijzigin gen moeten ter hand worden geno men, aldus het College, zodat dezelfde rechten en plichten zullen gelden als voor personen die kiezen voor de rela tievorm van het burgerlijk - dus in de wet geregelde - huwelijk. Dat staat te lezen in de brief die het Col lege aan de gemeenteraad heeft ge stuurd, naar aanleiding van hel verzoek van de Vlaardingers Frans Stello en Ge- rard Kuipers, die alle Nederlandse ge meentebesturen deze zomer benader den met de volgende vragen: 1.) Vindt uw college dat een huwelijk tussen per sonen van hetzelfde geslacht mogelijk moet zijn? (2.) Meent het gemeentebe stuur hierin een eigen verantwoorde lijkheid te hebben of acht men dit een zaak van de landelijke politiek? (3.) Is de gemeente bereid een dergelijk huwe lijk te sluiten? Eerder al heeft het College besloten een brief te sturen aan de minister van Justi tie, met het verzoek een landelijke rege ling te treffen. Ook de gemeenteraad is echter om een uitspraak gevraagd, en daarom komt de kwestie alsnog aan de orde. Het College heeft daartoe een "voorlopig standpunt" bepaald. "Voor op willen wij stellen dat, hoe verschil lend ook over deze aangelegenheid kan en mag worden gedacht, primair dient te staan respect voor de verschillende standpunten," aldus B. W. in de brief aan de commissie. Ambtenaren Overigens heeft het College de ambte naren van de burgerlijke stand in Soest ook gepolst over hun standpunt. Een meerderheid heeft desgevraagd laten weten geen homo-huwelijken te willen voltrekken. Een aantal ambtenaren B.S. zijn daartoe wel bereid, en een en keling is bereid het in overweging te ne men als de wet zou worden aangepast. De meerderheid van het College vindt dal allerlei rechten (o.a. pensioenen) en plichten die thans uitsluitend gelden voor personen die volgens de huidige wetgeving zijn gehuwd, of in de toe komst zullen gelden voor hen die vol gens de gewijzigde wetgeving gehuwd zijn, ook wettelijk moeten kunnen gel den voor andere duurzame samenle vingsvormen waarvoor mensen in vrij heid kiezen. DEZE WEEK BIJ HET VLEESCENTRUM SUKADELAPJES Kilo KIPPEPOOTJES 350 Kilo RUNDERLENDE- ROLLADE Kilo Geopend: donderdag en vrijdag 8 00-17 00 uur BIRKSTRAAT 49 SOEST j TELEFOON 02155 - 1 24 77 ZATERDAG 3 NOV. van 11.00 tot 16.00 uur Cuisinno, innovatie voor de keuken De combi natie van eigenschappen is uniek, t bakt niet aan makkelijk schoon te maken krasvast (30% harder dan staal) licht van gewicht fenolhars grepen, ovenvast tot 240"C geschikt voor gas en elektra prijs, afhankelijk van maat pan, vanaf f 65,95 Cuisinno, ccn nieuwe'dimensie in kooktcchniek TIJDENS DE DEMONSTRATIE Is VAN WEEDESTRAAT 54a? SOEST In een toelichting op de brief aan de commissie merkte burgemeester Hans de Widt vorige week op dat de Hoge Raad - die zich onlangs afwijzend op stelde tegenover de mogelijkheid van een homo-huwelijk - nu eenmaal uit gaat van de bestaande wet. "Wij vinden juist dat die moet worden aangepast," aldus de burgemeester. "Samenlevings contracten zijn mooi voor de partners onderling, maar ze zijn niet bindend voor derden." Minderheid Alleen wethouder Jan Menne (CDA) is het er niet mee eens, al wordt zijn naam in de brief niet expliciet genoemd. Men ne vindt dat de wet duidelijk is over de huwelijkse rechten en plichten, en dat men dat niet zomaar kan veranderen. Bovendien kunnen homopartners met een "samenlevingscontract" al wel aar dig uit de voeten, meent hij. In de ook bij dit onderwerp kennelijk onvermij delijke stadhuistaal is het zo geformu leerd: "Een minderheid van ons College meent dal het huwelijk tussen een man en een vrouw als een diep in het rechts bewustzijn en de traditie gewortelde re latievorm in de wet is verankerd. Het in de wet neergelegde stelsel van rechten en verplichtingen is op die specifieke vorm geënt. Het openstellen van dit in de wet geregelde instituut huwelijk voor andere relaties vergt ingrijpende wets wijzigingen, waarvoor een breed maat schappelijk draagvlak noodzakelijk is. De erkenning van andere relatievormen kan niet worden afgedwongen door het niet-inachtnemen van de huidige wet geving, naar inhoud en strekking. De minderheid wijst erop dat het voor an dere relatievormen mogelijk is om in een samenlevingscontract de door de partners gewenste en op de specifieke relatie afgestemde aspecten te regelen." Drie mannen en een vrouw uit Soest hebben twee maanden lang op valse creditcards in Nederland, België en Luxemburg geld opgenomen en re keningen betaald. Het viertal was in het bezit gekomen van twee credit cards, die op naam stonden van een man uit Soest. Bij deze man, een be woner van de Valeriaanstraat, waren bij een inbraak zijn rijbewijs en bank en girobescheiden gestolen. Met de ze gestolen papieren kon het viertal dc betaalpassen aanvragen. De afschriften werden bij de gedu peerde Soester bezorgd, maar het viertal viste ze uit de brievenbus, zo dat het enige tijd duurde voor men in de gaten had wat er aan de hand was. Ze liepen tegen de lamp, toen er een afschrift binnenkwam van een casi no, waar men verplicht is zich te legi timeren. In totaal hebben zij de Soes ter voor 3700 gulden opgelicht. Het viertal uit Soest, een 38-jarige vrouw en drie mannen van resp. 35, 37 en 25 jaar oud, wordt oplichting, vals heid in geschrifte en heling ten laste gelegd. Het "homo-huwelijk"- liever gezegd: het standpunt van het Soester College van B. W. dat zo'n huwelijk zou moeten kunnen - wordt niet door alle fracties in de gemeenteraad gedragen. Dat bleek maandagmiddag tijdens de vergadering van de raadscommissie ABZ, waar dat standpunt werd bedis cussieerd door de fractievoorzitters. Burgemeester De Widt begon met nog eens uit te leggen dat het College res pect heeft voor alle standpunten over deze gevoelige materie. Met de term "homo-huwelijk" was hij minder geluk kig, want volgens hem ging om meer dan dat, maar bijvoorbeeld ook over "samenwonenden" van ongelijk ge slacht. B. W. wil dat alle samenle vingsvormen ook in juridische zin ge lijkberechtigd worden. Hij kon zich ech ter goed voorstellen dat er groeperin gen zijn die het liever houden zoals het is. Leidje Tomassen (PS), Kees Boerkoel (PvdA) en Adriaan Pothuizen (D66) hadden geen problemen met het Colle ge-standpunt. Aan diepgaande discus sie hadden ze eigenlijk geen behoefte. "Het is voor iedereen even wennen, maar zo zit de nieuwe maatschappij nu eenmaal in elkaar," aldus Boerkoel. Ook Neks Blomnmers (WD) schaarde zich aan hun zijde. Ze wees er met na druk op dat het niet alleen om homo's die willen trouwen gaal, maar om de veel bredere problematiek van een ver ouderde huwelijkswetgeving, waarin met name vrouwen in een zwakkere po sitie staan. "Er valt veel te verbeteren, bijvoorbeeld op het gebied van erfrecht en economische zelfstandigheid." Ze beschouwde het verzoek van het Vlaar- dingse paar als een signaal uit de veran derende samenleving: "Doe er wat aan." Het CDA beperkte zich bij monde van Jan Zwaanenburg tot wat vormkritiek, zonder zelfs maar de geringste inhou delijke bijdrage. Volgens Zwaanenburg ware het beter geweest als het College eerst de commissie had gepolst en voor hem stond nog niet vast dat de meerder heid van de raad er net als B. W. over dacht. Hij liet weten dat de CDA-fractie het minderheidsstandpunt van wethou der Menne deelt. Uitvoeriger en substantiëler was de bij drage van Wiebe Meilof (GPV/SGP/ RPF). Hij vond het moeilijk om over hot-waxen, kanten slijpen, bindingen afstellen. soest Soesterbergsestraat 3 Tel. 02155 -1 27 49 deze gevoelige materie zijn woorden zo te kiezen dat ze niemand zouden kwets en - "dat is het laatste dat ik wil" - maar verwonderde zich over het feit dat B. W. het überhaupt nodig vonden een standpunt in te nemen. De aanleiding kwam hem nogal gekunsteld voor, om dat er tenslotte geen vraag uit de Soester samenleving aan vooraf was gegaan. De meerderheid/minderheidsverdeling van het College zei hem weinig. "Drie wethouders vertegenwoordigen samen acht zetels' (PvdA, D66, PS), één wet houder even veel (CDA). Het ligt dus wel een beetje anders en had u wat voorzichtiger moeten maken," hield hij het College voor. Zonde Principieel had hij zeer veel moeite met het standpunt van het College. "Het gaat niet om personen, want er zijn ook anderen die net als ik zonden begaan. Daar bekijk ik ze geen millimeter an ders om. Maar homoseksualiteit is wel een zonde die God woedend maakt, en waarop in de bijbel de doodstraf staat." In dat verband wees hij op de verwoes ting van Sodom en op uitspraken van Paulus en hij merkte op dat hij er niet met "de minste nonchalance" aan voor bij kon gaan, wat hij ook van B. W. had verwacht. Wat hem tenslotte verbaasde was de "suggestie van gelijkheid" van homo en heteroseksuele geaardheid. "De meesten van ons hebben toch genoeg fysieke kennis om te weten hoe mensen in elkaar zitten, en dat de voortplanting de basis van het huwelijk is. Daarom zijn de juridische regels juist zo belang rijk." De suggestie dal het allemaal geen verschil maakt vond hij onbegrijpelijk. Volgens Meilof is er geen sprake van "natuurlijkheid" en uit dat oogpunt had het College-standpunt dan ook niet het geringste realiteitsgehalte. Burgemeester De Widt voelde zich niet geroepen alle overwegingen te verdedi gen. Hij informeerde bij de commissie of die behoefte had aan behandeling in de voltallige gemeenteraad, maar dat hoefde van niemand. Het College zal het Vlaardingse paar nu een briefschrij ven waarin de verschillende standpun ten en overwegingen worden meege deeld, "gehoord de commissie". Geroepen In de tweede ronde liet Meilof weten dat het feit dat B. W. een standpunt innamen nog niet het ernstigste was, maar dat ze ook nog "actie" naar Den Haag ondernamen. "Meestal bemoeit de raad zich niet met landelijke politiek, waarom nu dan wel? Waarom voelt u zich toch zo geroepen?" Zwaanenburg hield het erop dat de meerderheid van de Soester bevolking het College zeker niet zou volgen en stelde voor het ver zoek van de Vlaardingers slechts voor kennisgeving aan te nemen. Volgens Blommers ging het echter om een sig naal dat door "een boel vooral jonge mensen" wordt gedeeld. "Het College zegt toch niet dat twee homo's móeten trouwen...? De zaak is heel complex, maar duidelijk is dat de wel af en toe be hoorlijk knelt." De andere fracties waren dat met haar eens en burgemeester De Widt rondde de discussie af met de vaststelling dat het College niets wil forceren en ook niemand wil kwetsen. "Maar we moe ten wel rekening houden met de maat schappij om ons heen." Hij had overi gens niet de illusie dat de wet snel gewij zigd zou worden. ANBO volgt algemene beschouwingen "Men is ons niet helemaal vergeten". Tot die weinig vleiende conclusie komt het bestuur van de ANBO- Soest, de algemene ouderenbond, na lezing van de per krant verspreide be schouwingen van de fractievoorzitters in de gemeenteraad naar aanleiding van de begroting 1991. In een circulaire aan de leden herinnert het bestuur aan de gemeenteraadsver kiezingen van maart j.1., toen de politiek veel begrip aan den dag legde voor za ken die ouderen bezig houden, zoals o.m. bleek tijdens het door de ouderen bonden georganiseerde forum. De AN BO heeft al die uitspraken nog eens te gen het licht gehouden en vergeleken met wat de verschillende partijen nü voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 over de "ouderen" te berde brachten. Geen reden tot geestdrift, zo blijkt. Het ANBO-bestuur de verhalen van de verschillende politieke roergangers na- gevlooid op specifieke uitspraken over het ouderenbeleid, en daar teleurstel lend weinig substantieels in kunnen ontdekken. GPV/RPF/SGP wijdt in het geheel geen gedachten aan het ou derenbeleid, constateert men, en bij Progressief Soest zit het allemaal "in een wijde zak". De houding van D66 ten opzichte van de crisis rondom de SWOS en de voorzetten daarvoor ont lokken de ANBO de wens dat de oude ren dan ook mogen "meedenken" en de aandacht van de PvdA voor senioren- woningbouw en de realisering van een zorgcentrum prikk'elen de nieuwsgie righeid: "We zijn benieuwd wat de inzet oplevert," aldus de ANBO. Gemeentebelangen Groen Soest heeft maar één zinnetje over de ouderenbe- langen en "aardig, hoewel karig" vindt de ANBO ook de interesse van de WD, die om duidelijkheid en daad kracht vraagt. "Wij ook," tekent de AN BO daar bij aan. De bijdrage van het CDA wekt bij de ouderenbond een vorm van verbijstering, omdat de partij o.a. een tweede psycho-geriatrisch pro ject in Molenschot vraagt, waar zij zes maanden eerder ook al om vroeg. "Je vraagt je af: hoe is het mógelijk," aldus Werkgroep blij met erkenning Zaterdagmiddag werd de Amnesty laan officieel geopend. Burgemeester H. de Widt en mevrouw T. van den Berg van de werkgroep Amnesty In ternational onthulden het straatnaam bordje, door de vlag van Amnesty In ternational weg te trekken. "Wij zien het echt als een erkenning, dat de Am nestylaan nu bestaat," aldus T. van den Berg. De Soester werkgroep van Amnesty In ternational had in 1986 bij de gemeente het verzoek ingediend een straat naar de organisatie te vernoemen. Amnesty bestond toen 25 jaar. Mevrouw Van den Berg was de straatnamencommissie dan ook zeer dankbaar, dat de commis sie de suggestie van de werkgroep had overgenomen. "Het is een belangrijk moment voor ons. Door deze vernoe ming voelen wc ons door de gemeente gesteund in ons werk." Burgemeester De Widt stak Amnesty in zijn toespraak een hart onder de riem. "De benoeming van de straat is een blijk van medeleven van de gemeente en te gelijkertijd de onderkenning dat Am nesty belangrijk werk verricht. Het feit dat Amnesty nog steeds zoveel werk moet verzetten, is eigenlijk heel triest," aldus de burgemeester. De Amnestylaan, de straat met de op vallende gele houten huizen, ligt tussen de Eigendomweg en de Valeriaan straat. De Widt vertelde dat de gemeen te druk bezig was de groenvoorziening in de kersverse straat te completeren. Er komen ook meer bomen in de straat. Na de officiële opening mochten een paar kinderen duiven loslaten. "Een open deur misschien," zei mevrouw T. van den Berg, terwijl de duiven van postduivenvereniging Soest wegvlogen, "Maar de duiven symboliseren vrede en vrijheid." 19 november beslissing over aantal behouden arbeidsplaatsen Na weken van keihard en moeizaam onderhandelen ligt er een sociaal plan op tafel voor de werknemers van Fox boro. Het Amerikaanse moederbe drijf Siebe, dat van de 260 arbeids plaatsen er 235 kwijt wil, heeft een be drag van 16,5 miljoen gulden beschik baar gesteld. "In principe is het het beste sociale plan wat ik me wensen kan. Maar vraag me niet hoe het ge gaan is. De manier waarop Siebe ge handeld heeft, is ronduit honds." FNV-vakbondsbestuurder Wil Brand is dan weliswaar meer dan tevreden met het bereikte resultaat, maar heeft geen goed woord over voor de directie van het Amerikaanse bedrijf Siebe. Wil Brand is al vanaf 1976 actief als vakbondsbestuurder. "In al die jaren heb ik het nog nooit zo erg meegemaakt als in dit geval bij Foxboro," zegt hij. "Het is aan de ene kant heel erg verve lend om met mensen te onderhandelen die je niet kunt zien, niet rechtstreeks in de ogen kunt kijken. Maar wat ik nog erger vind, is dat ze geen enkele interes se hebben in de mensen. Je onderhan delt over de toekomst van mensen. Het enige waar het ze botweg om te doen is, is geld, zoveel mogelijk rendement. En dat vind ik schandalig. Het is misschien een goede manier om geld binnen te ha len, maar ze laten de andere kant, de maatschappelijke en sociale verant woordelijkheid die ze dragen voor de werknemers, totaal links liggen. Daar naast heb ik tijdens de gehele onder handelingsperiode geen enkel argu ment gehoord wat hun manier van han delen en hun beslissingen onderbouwt." Sociaal plan Op 19 september, toen de beslissing van Siebe het Foxborokantoor naar Duits land te gaan verplaatsen en de vele ont slagen die daarmee gepaard zouden gaan bekend werden, is Brand begon nen met de onderhandelingen. Zijn uit gangspunt voor een goed sociaal plan was 23 miljoen gulden. Een ton per ont slagen werknemer. In de tweede plaats wilde hij zoveel mogelijk arbeidsplaat sen in Soest behouden. Op 19 septem ber ging hij met onderhandelaars Van Bree, Loos en Verbeek om de tafel zit ten en legde zijn eis, een bankgarantie van 23 miljoen gulden voor een sociaal plan, op tafel. "Toen bleek dat zij welis waar waren aangewezen om-te onder handelen, maar geen enkele beslis singsbevoegdheid hadden. Ze waren niet meer dan een doorgeefluik," aldus de FNV'er. Van hem geen kwaad woord over zijn gesprekspartners. "Zij zaten in precies hetzelfde schuitje als de werknemers". De onderhandelingen werden met een niet beargumenteerd 'nee' van Siebe- directeur Barry Stevensen geblokkeerd. En erger. "Er werd openlijk gedreigd, dat als wij lastig werden, ze de Foxboro zouden liquideren. Letterlijk werd ons de boodschap 'see you in court' doorge geven," vertelt Brand. Op 4 oktober werd het gesprek weer opgeval. "Ze kwamen met een voorstel van 5 miljoen gulden. Een lachertje, absoluut onac ceptabel. Dat was nog minder dan het bedrag dat voor de veel minder rigoreu- ze reorganisatie in januari beschikbaar was. Na overleg met Amerika, via de gesprekspartners, was Amerika bereid er een ton bij te doen. Een ton! We zijn woedend van tafel weggelopen," aldus de vakbondsbestuurder. Winst Het volgende gesprek vond plaats op 16 oktober. De sfeer was in het begin goed. "Maar toen kwam de aap uit de mouw. Foxboro heeft een eigen vermogen van 68 miljoen gulden. Van die 68 miljoen, bestaat 7 miljoen uit nog niet afgegeven aandelen. Daar konden ze niet aanko men. Siebe dreigde toen de overige 61 miljoen over te hevelen naar het buiten land, onder het mom van 'winst toege voegd aan eigen vermogen', niet uitge keerde winst dus. Pure chantage. De bom leek te ontploffen. Van het ene op het andere moment kon het hele kapi taal verdwenen zijn en hadden we niets meer, op die 7 miljoen na dan," vervolgt Wil Brand. De ommekeer kwam in het gesprek daarna. Waarom het gebeurde weet Brand eigenlijk niet. "Vraag me niet hoe het gegaan is, wat er precies bespro ken is, maar aan het eind van een uren lange bespreking, was die toezegging voor de bankgarantie er. De vrijdag daarna kreeg ik de tekst voor een so ciaal plan onder ogen, de dinsdag daar op de bankgarantie voor 16,5 miljoen - gulden, met een maximum van 23 mil joen." Hiermee hadden de werknemers de garantie van een extra salaris, varië rend van een maand tot een jaar, al naar gelang leeftijd en het aantal dienstjaren. De werknemers waren blij met het re sultaat en na de - op drie onthoudingen na - unanieme goedkeuring van de le denvergadering, lag er op 24 oktober een goed sociaal plan op tafel. Het tweede deel van de onderhandelin gen behelsde zoveel mogelijk arbeids plaatsen in Soest behouden. "Met een flinke slag om de arm, denk ik een veel voud van de eerder genoemde 25 ar beidsplaatsen te kunnen bereiken. Nu gaat het weer op dezelfde manier ver der. Met de botte onderhandelingsbijl," aldus de FNV-vakbondsbestuurder. Op 19 november weet iedereen bij Fox boro wie mag blijven en wie niet. "Ik hoop voor alle betrokkenen dat het snel 19 november is. Dan weet iedereen ten minste waar hij aan toe is," aldus de vak bondsbestuurder. Brand weet wel dat er inmiddels ruim 200 vacatures door an dere bedrijven bij Foxboro zijn aange meld. Vacatures Op de vraag of er nog wel werknemers zijn die bij Foxboro willen blijven, ant woordt Wil Brand: "Kijk, als de werk nemers straks niet meer voor Foxboro willen werken, omdat ze het vertrouwen in Siebe verloren hebben, daar ga ik niet over. Ik wil zoveel mogelijk arbeids plaatsen zien te sparen. Maar ik moet eerlijk toegeven dat ik het een reuze mop zou vinden als mensen inderdaad voor de job bedanken. Dan zitten ze aan het eind van het hele verhaal misschien wel met open vacatures." de ANBU. 'Moties indienen is één; er op toezien dat er iets mee gebeurt is kennelijk een andere zaak..." "Wij zullen de ontwikkelingen blijven volgen. Het gemeentebestuur - raad én college van B. W. - praat en praat, maar wij hebben meer belang bij het re sultaat," laat het ANBO-bestuur de le den weten. van Weedestraat 7-9 - Soest. Zie pagina vanBREUKELENbvm. 5 Meer informatie op pagina 6 Winkelpromenade Laanstraat 95-97 - Baarn Tel. 02154-1 33 87 Het aanbod in van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 10 11 K&GVACUUM SNELFILTERKOFFIE ROOMBOTER ZILVER JONGE KOMIJNE KAAS GEBRADEN FRICANDEAU MAGERE PAARDELAPPEN GHAM EIGEN ffiO SLAGERIJ PTl 100 GRAM Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600

Soester Courant | 1990 | | pagina 1