KLEURENTHEORIE VAN VIER SEIZOENEN Van Weedestraat 87 - Soest - Telefoon 02155 -1 71 20 WOENSDAG 31 OKTOBER 1990 BRILCENTRUM SPECIAL PAGINA 4 De laatste tijd worden wij geconfron teerd met de kleuren-theorie van de vier seizoenen. Juist omdat de brillenontwer- pers zich de laatste jaren meer en meer verdiepen in de door de mode-instituten aangegeven kleuren en het kleuraanbod daardoor aanzienlijk groter en belangrij ker is geworden, is voor de brildrager en brildraagster deze theorie zeer de moei te waard. De aanzet voor het 'Colour Me Beauty- ful-concept' werd gegeven in 1974 in de Verenigde Staten door mevrouw Carole Jackson. Tijdens haar studie kunst en mode werd zij geconfronteerd met een uitspraak van de schilder Johannes Itten. Deze constateerde, dat zijn leerlingen tij dens een vrije opdracht altijd kleuren ge bruikten die harmonieerden met hun ui terlijk. Carole Jackson ontwikkelde op basis hiervan de kleuren-theorie van de vier seizoenen, welke zij in het gelijkna mige boek heeft weergegeven. Colour Me Beautiful is inmiddels uitge groeid tot een wereldwijde organisatie die volgens deskundigen het meest pro fessionele systeem voor verbetering van het persoonlijk imago heeft geïntrodu ceerd. Het systeem heeft de bedoeling het zelfvertrouwen van de mens te hel pen verbeteren door het gebruik van de juiste kleuren in kleding, make-up en haar en het dragen van de individueel juiste kledingstijl. In principe komt de theorie op het vol gende neer: zoals ieder seizoen zich ken merkt door een scala van kleuren, die nooit in disharmonie met elkaar zijn, zo heeft ieder mens door zijn genen, pig menten in huid en ogen, die door een van deze seizoenspaletten het best wor den aangevuld. De een heeft warme on dertonen in de huid, de andere koele. In de lente loopt de natuur uit met frisse, heldere, warme kleuren. In de zomer zijn dat zachte pasteltinten met koele onder tonen. De herfst wordt gekarakteriseerd door warme, gouden tinten en de winter tenslotte door kontrasten van ijskristal len, strakblauwe luchten en de altijd groene dennebomen. Als men het kleurenspel van huid, haar en ogen bestudeert, zal men ontdekken dat ze warme (gouden) tonen gemeen hebben of koele (blauwe). De erfelijke teint verandert niet, ze wordt alleen in tenser door de zomerzon en bleker naar mate men ouder wordt. De kleuren die deze teint positief accentueren blijven het hele leven hetzelfde. De karakteristieken van de vier seizoe nen zijn: Lente (gouden ondertonen) - Huid: teer, room/ivoor, perzikroze, perzikbeige met blosjes. Bloost gauw. Haar: goud- of roodblond of goudbruin Vaak in de jeugd blond, van vlasblond via hoog blond tot roodblond. Wordt vaak don kerder met de jaren. Ogen: meestal blauw, groen of turquoise, of goudbruin en heel helder. Zomer (koele ondertonen) - Huid: beige of roze. Haar: als kind meestal blond, van vlasblond tot donker asblond en wordt dan met de jaren donkerder tot as- bruin. Het zomertype heeft de grootste behoefte om het haar op te lichten met een asblonde 'coupe soleiP. Ogen: meestal blauw, groen, grijs en soms zachtbruin. Vaak met witte vlekjes in de iris, die in tegenstelling tot de winter niet helder maar troebel is. Herfst (gouden ondertonen) - Huid: ivoor-, room- of perzikkleurig, sproeten, goudbeige tot donkerbeige tot zwart met een gouden gloed. Geen kleur op de wangen. Haar: variërend van goudblond tot koperkleurig, kastanjebruin tot don kerbruin met een rode gloed. Ogen: groen, bruin, hazelnootkleurig. Een een enkele keer blauw met troebele iris. Winter (koele ondertonen) - Huid: mel kwit, iets roze, beige (geen kleur op de wangen) olijfkleurig, zwart met een blauwe ondertoon. Haar: blauw-zwart is typerend, maar ook donkerbruin, soms met een rode glans, een heel enkele keer lichtblond. Het wintertype wordt heel vaak vroeg grijs. Ogen: meestal heel donker, variërend van zwart- en donker rood- bruin, via hazelnoot of donker blauw naar donkergrijs, grijsgroen met witte vlekjes in de heldere iris. 'Kies je kleur' is de Nederlandse vestiging van het Amerikaanse concern. Coördina tor Riet Rubingh Bardoul: 'Door een zorgvuldige en individuele analyse van het kleurpatroon van de clienten kunnen wij hen helpen te ontdekken welke kleu ren in kleding, make-up en haar, de ver schijning, het figuur en de persoonlijk heid van de betrokkene het beste onder steunen en verrijken'. Kleur-analyses worden uitsluitend over dag gegeven omdat goed daglicht es sentieel is voor een juiste analyse. Er wordt gewerkt in maximale groepjes van 4 personen. De analyse bestaat uit een aantal stappen: - een korte uitleg van het Kies je kleur- systeem aan de hand van het 'vier sei- zoenen-kleurbord'. - de huid wordt individueel bekeken op warme of koele pigmenten. - meteen loep worden kleuren en patro nen van de iris onderzocht. - het haar wordt zorgvuldig bekeken: de juiste kleur en de geschiedenis. - tijdens een serie tests reageren huid, haar en ogen op de daarbij gebruikte lap pen stof in de kleuren van de Kies-je- Kleur paletten. Met de goede kleur licht de huid op, rimpels vervagen en ogen en haar worden glanzender. Het tegenover gestelde gebeurt wanneer men de ver keerde kleuren bij het gezicht houdt. - bepaling van het juiste kleurenpallet of het juiste seizoen. Rouge en lipstick in de kleuren van het passende seizoen wor den aangebracht. - stuk voor stuk worden de ca. 50 kleur- stalen om de schouders gedrapeerd en op een lijst wordt aangegeven welke kleuren dicht bij het gezicht uitstekend zijn en welke kleuren beter in combinatie of in een bepaald dessin kunnen worden gedragen. - tenslotte wordt een compleet advies voor de juiste make-up gegeven. De analyse duurt minimaal drie uur en geeft een duidelijk inzicht in de filosofie van het Color Me Beautiful concept. Elke deelnemer krijgt een individueel kleuren- paspoort mee, waarin staaltjes stof van het vastgestelde kleurenpalet zijn opge nomen. Dit paspoort dient als leidraad voor het winkelen e.d..

Soester Courant | 1990 | | pagina 24