f y V. 71 20 GOED UITGERUST DOOR MODERNE BRILLENTECHNIEK Komfort bij elk licht: Rodenstock Colormatic i i - m ?ï;I: ilïlLiJpNlfvlil#. ■-:!! Tip voor verziendere Cosmolit en Cosmolux DE DESIGNSTUDIO VAN RODENSTOCK PAGINA 4 :en compleet advies !-up gegeven. linimaal drie uur en nzicht in de filosofie :autiful concept. Elke i individueel kleuren- rin staaltjes stof van urenpalet zijn opge- rt dient als leidraad ï.d.. WOENSDAG 31 OKTOBER 1990 BRILCENTRUM SPECIAL PAGINA 5 fj>| Schemering Goed zicht is een eerste vereiste voor een snelle reactie. Voor mensen met slechte ogen heeft de juiste bril bij het autorijden dan ook een bijzondere betekenis vooral wanneer men bedenkt, dat volgens diepgaande onderzoeken iedere tiende automobilist geen bril draagt, hoewel hij slecht ziet. Hierdoor brengt hij niet alleen zichzelf in gevaar, maar ook iedere ande re deelnemer aan het verkeer. Wanneer men een bril koopt die bij het autorijden gedragen wordt, moet men vooral letten op de volgende punten: - De bril moet een fijn montuur hebben, waardoor het gezichtsvermogen zo min mogelijk gehinderd wordt. Brede veren hebben, door beperkt zicht, al vele on gelukken veroorzaakt. - De brilleglazen dienen ontspiegeld te zijn. Vooral bij natte wegen en nachtelij ke ritten heeft men anders last van reflec ties. - Voorzichtigheid is bij te sterk getinte brilleglazen geboden. Zo aangenaam als ze overdag zijn, bij nachtelijke ritten vor men ze een bron van gevaar, omdat ze tcoh al zwakke lichtbronnen nog verder dimmen. Licht getinte brilleglazen beho ren in ieder geval ontspiegeld te zijn. - Bij een op de vier autorijders wordt het oog bij afnemend licht kortzichtig. Hij is zoals de vakman zegt 'nachtmyoop' en kan hiervoor een speciale bril aanschaf fen. Deze brilleglazen moeten 'super' ontspiegeld worden. Kijkcomfort in de auto Verschillende glasleveranciers hebben progressief glas ontwikkeld waardoor het kijkcomfort, ook voor de automobi list, optimaal wordt. Hoe je ook kijkt, je hebt altijd scherp beeld. Met name in de auto kijken we op verschillende afstan den: naar het horloge, naar het dash board, naar dé auto vlak voor ons of in de verte, maar ook naar verkeersborden Zonder vermoeid te raken. Rodenstock brengt op dit gebied het Progressief S en Essilor de Varilux Multi Design. Ontspiegeling Er zijn mensen die 's nachts hun zonne bril opzetten om wat minder last te heb ben van de reflecties van het licht. Die re flecties van lampen en verkeerslichten los je niet op met een zonnebril, maar met een goede ontspiegeling. Als je een normale bril hebt zonder ontspiegeling, dan krijg je al de reflecties van zowel het achteropkomend als het tegemoetko mend verkeer. Er zijn allerlei soorten ont- spiegelingen. Voor het autorijden is de superontspiegeling het beste want dan heb je zo min mogelijk reflectie. Het heeft wel een nadeel. Doordat er geen reflectie meer op zit, zie je eerder een stofje. Getint glas is bij het autorijden niet van belang. Er wordt wel vaak een tintje bij de glazen aangebracht, maar dat is meer cosmetisch. Nachtblindheid Eenderde van alle verkeersongelukken vindt 's nachts plaats ondanks het feit dat er vier keer minder verkeer is dan overdag. 44% van alle doden in het ver keer, 30% van de zwaargewonden en 28% van de lichtgewonden verongeluk ken 's nachts. In het donker is het gevaar voor ongevallen dubbel zo groot als overdag. Volgens de statistiek is verblin ding door tegemoetkomend verkeer slechts voor 3% van alle verkeersonge vallen verantwoordelijk. Volgens Prof. Erwin Hartmann van het Instituut voor Medische Optiek van de Universiteit van München ligt het uiteindelijke percenta ge wezenlijk hoger, omdat de bestuurder zich er vaak niet van bewust is, in hoe sterke mate hij door deze verblinding ge hinderd wordt. Hiertoe behoren de on gevallen die door nachtblindheid en slecht gezichtsvermogen bij schemering veroorzaakt worden. Het brilleglas met automatische aanpassing aan verschillende Hchtverhoudingen. - ^0"'I i N Een goede gezichtsscherpte overdag ga randeert niet onvoorwaardelijk dat men bij slechte lichtomstandigheden ook vol doende zien kan. Ook mensen die over dag volledig normaal zien, kunnen nachtblind zijn. Een verminderd ge zichtsvermogen van 0.50 dioptrie bete kent al een achteruitgang in het scherp veraf zien en dit wordt 's nachts alleen nog maar erger. Aan deze blindheid, die zich alleen in schemer en donker mani festeert, die zogenaamde nachtmyopie, lijdt naar schatting zo'n 5 tot 10% van de bevolking, waarvan de meesten zonder dit zelf te weten. Andere schattingen spreken zelfs van 25 procent. Als de arts nachtblindheid als diagnose stelt, dan bestaat hievoor dikwijls een corrigeren de bril, die slechts tijdens nachtelijke rit ten gedragen kan worden. Bij vermin derd gezichtsvermogen en hoge verblin dingsgevoeligheid is grotere voorzichtig heid geboden. Reserve bril "minder" glas - meer komfort van Rodenstock Lichter, dunner, vlakker en mooier. Alhoewel het eigenlijk voor zich zou moeten spreken, heeft lang niet elke au torijder en (goede) reservebril. Iemand die dagelijks aan het verkeer deelneemt zou eigenlijk een extra bril in het dash boardkastje moeten hebben liggen, want als er onderweg iets met de bril ge beurt, is autorijden door het slechtere zicht een gevaarlijke aangelegenheid. In veel landen, o.a. Duitsland en Zwitser land, is een extra bril overigens verplicht. Kunststof brilleglazen licht in gewicht Met de komst van moderne computer gestuurde draaibanken is de ontwikke ling in dunnere en lichtere brilleglazen in glas en kunststof een feit. Daarbij moet opgemerkt worden dat kunststof bril leglazen tevens veiliger zijn. Het risico van glassplinters in het oog is door veer krachtbestendigheid van het kunststof vrijwel uitgesloten. Mede doordat kunst stof brilleglazen ook ontspiegeld kunnen worden en sinds kort voorzien kunnen worden van krasbestendige oppervlak telaagjes, is de vraag naar kunststof of organische glazen toegenomen De ontwerpafdeling van Rodenstock is opgebouwd uit drie afdelingen: Farbstu- dio, Designstudio en Teststudio. In de designstudio werken acht ontwerpers die per jaar zo'n 400 modellen concipië ren waarvan er uiteindelijk 60 verder worden uitgewerkt. De ontwerpers hou den bewust rekening met de markt. Via vertegenwoordigers worden de wensen van de opticiëns doorgegeven. Daar naast zijn zij bezig de bestaande collec ties te vernieuwen. Van de ontwerpers wordt bovendien verwacht dat zij zelf ideeën aanleveren. Zij immmers volgen de trends van de mode, bezitten vorm en kleurgevoel en kennen de eigen schappen van de verschillende materia len. Rodenstock had een concervatief imago. De laatste jaren is dat sterk veranderd. De ontwerpers volgen de laatste ontwik kelingen. Zij reizen veel en laten zich in spireren door mode, architectuur, beel dende kunst etc. Ook volgen zij op de voet de laatste creaties van de avant-gar- de designers en vertalen dat naar het Ro- denstock-publiek toe. De huidige ont werpers neigen er vanzelfsprekend toe exclusieve ontwerpen te maken en ook de jeugd aan te spreken. Echter zij zijn wel gebonden aan de filosofie van dit merk: kwaliteit en elegantie, met speel ruimte voor de eigen smaak en opvattin gen. Niet te trendy, want het Roden- stock-publiek wil een aantal jaren met dezelfde bril kunnen doen, ook vanwege de hoogwaardige kwaliteit. De vormont- werpers en de kleurontwerpers werken nauw met elkaar samen. De mogelijkhe den van nieuwe materialen worden di- rekt bij het ontwerp betrokken. Er wor den ook zelf materialen ontwikkeld en besteld om toch origineel te zijn en niet het risico te lopen bij andere merken bril len dezelfde kleuren en designering te gen te komen. Tijdens de ontwerpfase laten de desig ners zich adviseren door de teststudio die bekijkt of de modellen technisch haal baar zijn. Maatuitvoeringen worden tot in de kleinste details bekeken en het pro ductieproces wordt geanalyseerd. Zodra een ontwerp is goedgekeurd, wordt het prototype ook door de designafdeling gemaakt. De kwaliteit van het ontwerp is heel essensieel. Een bril moet plezierig zijn om te dragen. Het gezicht is daarbij erg belangrijk. Het produkt, in dit geval de bril, moet waarde uitstralen. Dat kan door goede exclusieve materialen. De kleurstudio verdiept zich in de ontwikke lingen van de cosmetica en mode en geeft suggesties wat kleur betreft en het toepassen van kleur-effecten door mon tuur en glas op elkaar af te stemmen. Rodenstock richt zich niet op het extre me. Het volgt vanzelfsprekend deavant- garde. De brildrager wordt steeds mode bewuster op welk aspect Rodenstock zich steeds meer toelegt gecombineerd met de vertrouwde Rodenstock-kwali- teit. T

Soester Courant | 1990 | | pagina 25