ONTWIKKELINGEN IN CONTACTLENZEN QUARTERLY REPLACEMENT SYSTEM HOE CONTACTLENZEN WORDEN GEMAAKT PAGINA 6 WOENSDAG 31 OKTOBER 1990 BRILCENTRUM SPECIAL PAGINA 7 Als een autofabrikant zegt dat hij een nieuw model heeft ontwikkeld, heeft hij meteen de volle aandacht. De pers komt met veel interesse kijken. De meeste le ken hebben ook onmiddellijk veel be langstelling. Hoe anders is dat wanneer en contact lensfabrikant zegt dat hij een nieuw lens- ontwerp heeft uitgebracht. De publiek- spers is niet geïnteresseerd en de leek be grijpt zelfs helemaal niet wat de brave borst bedoelt. Een contactlens is toch een contactlens, nietwaar. Dat is allemaal erg begrijpelijk natuurlijk. Een nieuw model contactlens vormt nu eenmaal geen wereldnieuws. Alleen de contactlensspecialist is belangstellend. Als wij de belangrijkste ontwikkelingen in contactlenzen onder de loupe nemen, moeten we ruim honderd jaar terug in de historie. Het was namelijk in 1888, in Duitsland, dat de eerste contactlens werd toegepast. Een glasblazer wist een lens te vervaardigen die op een oog te verdragen was. Het was een contactlens die wel vier a vijf. keer zo groot was als het lensje dat wij nu allemaal kennen. Een grote glazen bol, die een groot deel van het oog bedekte. Deze lens was be doeld voor iemand die op geen enkele andere wijze te helpen was. Geen bril werkte voor deze persoon. Dit was de enige mogelijkheid om nog een beetje gezichtsscherpte te verschaffen. En het werkte! Weliswaar kon de lens maar ge durende een korte tijd worden verdra gen, maar hij functioneerde toch. De jaren die volgden lieten een paar ont wikkelingen zien, maar geen schokken de. De lens van toen kon slechts in uit zonderlijke gevallen worden toegepast. Dat kwam niet alleen doordat de lens zo groot en zwaar was (glas), er waren ook nog geen mogelijkheden om de vorm van het oog vast te leggen in werkbare gegevens. Het ontbrak eenvoudig aan de apparatuur daarvoor. In de jaren twin tig ontstond er pas een beperkte metho de voor. Een in Amerika ontwikkeld in strument verschafte de mogelijkheid om de 'kromming' van het hoornvlies te me ten. Dat gaf meteen wat meer inzicht in de geometrie van het oog en bood daar door meer mogelijkheden bij het aan passen van de nog steeds erg grote len zen. In de tweede wereldoorlog werd een be langrijke stap gedaan in de richting van de hedendaagse contactlens. Toen werd namelijk het materiaal perspex ontwik keld. Perspex werd onder andere toege past in vensters van de cockpit van vlieg tuigen, Regelmatig kwam het voor dat vliegeniers met gehavende toestellen te rugkeerden op hun thuishaven. Wan neer het vliegtuig getroffen was door ko gels in de voorruit was dat vroeger bijna altijd catastrofaal. Met voorruiten van perspex bleken de gevolgen minder ern stig te zijn, ondanks dat ze toch wel eens versplinterden door een voltreffer. Er kwamen piloten terug die getroffen wa ren door splinters van die perspex voor ruit. Wanneer zo'n splinter in het oog achterbleef bleek die verwonding vaak goed te herstellen. Dat verbaasde de medici in eerste instantie zeer. Dit mate riaal bleek dus door het oog goed verdra gen te worden. Dat opende perspectie ven voor het gebruik van dit materiaal voor contactlenzen. En dat gebeurde dan ook. De lenzen werden daardoor veel lichter en gemakkelijker te bewerken. Het aan tal gebruikers nam dan ook toe. Zelfs gingen mensen over op het dragen van contactlenzen die dat niet perse hoef den. Uitsluitend omdat ze liever geen bril droegen, gingen ze contactlenzen dra gen. Zo vlak na de oorlog was dit echter nog slechts een zeer klein aantal men sen. Het veroorzaakte echter wel een stroomversnelling in de ontwikkeling van de contactlens. Steeds meer onder zoekers gingen zich ermee bezighou den. In Engeland ontstond de eerste 'kleine' contactlens. Een lensje dat niet meer het hele oog bedekte, maar alleen nog maar EENVOUDIGER VEILIGER BETER het hoornvlies (het gekleurd uitziend ge deelte van het oog). Deze z.g. corneale contactlenzen (cornea=hoornvlies) ble ken de toepassingsmogelijkheden sterk te vergroten. Op steeds grotere schaal werden contactlenzen om cosmetische redenen toegepast. Er ontstonden in de jaren vijftig ook voor het eerst speciale onderhoudsvloeistoffen voor contact lenzen. Langzaam werden contactlen zen als een normaal correctiemiddel geaccepteerd. In de eerste twintig jaar na de oorlog werden er erg veel nieuwe soorten con tactlenzen ontwikkeld. Dat nieuwe sloeg echter uitsluitend op de vorm van de lens. Geleidelijk leerde men meer over de vorm van het oog. Lenzen kon men steeds beter aanpassen aan die vorm. Ook werd de fabricage van de contact lenzen serieuzer aangepakt. Er ontston den speciale laboratoria waar uitsluitend lenzen werden gemaakt. Daar werd erg veel inventitiveit aan de dag gelegd. Het materiaal van de lenzen uit de jaren zes tig was echter nog altijd niet gewijzigd. Nog steeds werd perspex gebruikt. Wel iswaar was de produktie van dit plastic steeds beter geworden, zodat over op tisch zuiverder materiaal kon worden be schikt, maar het bleef in principe hetzelf de materiaal als gebruikt werd in de jaren veertig. Dat veranderde niet tot aan het eind van de jaren zestig. Toen werd er in Praag een geheel nieuw materiaal gecreëerd door Professor O. Wichterle. Hij was op zoek naar materialen die bij implantatie in het lichaam geen afweerreactie zouden ver oorzaken. Een van die materialen was het poly-2-hydroxy-ethylmethacrylaat, afgekort HEMA. Deze kunststofsoort bleek op geen enkele manier door het li chaam te worden afgestoten. Verder had het nog een heel bijzondere eigenschap. Bij het vervaardigen was het een 'hard' soort kunststof, maar zodra het nat werd, werd het 'zacht'. Het was een elas tisch, gelei-achtig materiaal dat toch heel sterk was. Daardoor ontstond het idee om het HEMA materiaal toe te passen voor contactlenzen. Dat was de geboor te van de zachte lens. De basis werd ge legd in Praag, het idee werd verder uitge werkt in Amerika. Dat duurde enkele ja ren omdat in die tijd de Amerikaanse overheid eisen begon te stellen aan de kwaliteit van contactlenzen. De nieuwe zachte lenzen werd als 'geneesmiddel' beschouwd en onderworpen aan de strenge eisen van de Amerikaanse Food and Drug Administration. Mede daar door duurde het tot 1971 voordat de zachte lens in Nederland kon worden geïntroduceerd. Dat bracht het aantal contactlensdragers in een razend tempo omhoog. De contactlens werd toen echt populair. De zachte lens ging een belangrijke plaats innemen in het totale aanbod con tactlenzen. De harde lenzen werden minder populair omdat er weinig ver nieuwingen meer aan werden aange bracht. Tot 1978. Toen werd de z.g. zuurstofdoorlatende lens geïntrodu ceerd. Voor het eerst in 35 jaar werd er een ander materiaal dan perspex toege past voor de vervaardiging van harde contactlenzen. En met veel succes. De beperkingen die de zachte contactlen zen hadden, konden worden opgelost met de nieuwe soorten lenzen. In hoog tempo kwamen steeds meer nieuwe ma terialen ter beschikking met steeds bete re eigenschappen. Op dit moment is de keus zo groot dat de contactlensspecia list voor iedereen het voor hem of haar meest geschikte materiaal kan uitkiezen. In het begin van de jaren tachtig was er sprake van nog een belangrijke stap in de ontwikkeling van de contactlenzen. In München werd een methode bedacht om het hoornvlies nog nauwkeuriger te kunnen meten en de vorm ervan vast te leggen. Dat kon vanaf toen zo exact dat er daardoor weer behoefte kwam aan nieuwe fabricagemethoden om die gea vanceerde vormen ook in een lens te kunnen maken. De opkomst van de computer verschafte die gewenste mo gelijkheden. Zeer nauwkeurige draai banken kunnen nu, volledig computer gestuurd, vrijwel elke vorm aan een lens geven die nodig is. Dat betekent dat er tegenwoordig vrijwel geen oog meer is waar geen lens op gepast kan worden. Deze ontwikkelingen bieden de consu ment weliswaar schier eindeloze moge lijkheden het, vereist ook steeds meer vakkennis van de contactlensspecialist. Alle research en alle verbeteringen die nen hetzelfde doel: een betere verzor ging van het oog tijdens het dragen van de contactlenzen en meer comfort voor de contactlensdrager. Voor alles geldt dat een goede verzorging van de con tactlenzen van cruciaal belang is voor een optimaal draagcomfort. De toepas sing van betere contactlensvloeistoffen, zoals de moderne waterstofperoxyde- systemen bij zachte contactlenzen en ef fectieve reinigers voor zuurstofdoorla tende contactlenzen, kan veel proble men voorkomen. Essentieel is ook de re gelmatige vervanging van de contactlen zen. Dit geldt zowel voor zachte als zuur stofdoorlatende contactlenzen. Tot slot merken wij op dat een jaarlijkse kontrole een must is om van zien met contactlen zen een onbezorgd zien te maken. Slijpen bmnenziide Vloeistof wordt in mal gegoten Contactlensmater/aal in vaste vorm Kitten op exact passende vorm Slijpen buitenzijde Polijsten

Soester Courant | 1990 | | pagina 27