verdwenen Soest Meningen Jt van lezers 'Je hoeft allemaal geen Van Gogh te zijn' 'Vluchtelingen' op doek in raadhuis Najaarsconcert Soester Orkest Vereniging Het meest Bang&Olufsen? Bang&Olufsen (j| Hondepoep Klachtenbureau (2) Museum Oud Soest G.A. Heymans exposeert in De Bundeling Geschenk van kunstschilder Harry van der Wee Commissie Ouderen Beleid hard nodig! Kinderhuis Kozle Herfst voor de basisscholen Donderdag 15 november, Petrus en Pauluskerk WOENSDAG 7 NOVEMBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen In te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud Instemt. Hierbij wil ik reageren op de ingezon den brief van de heer D. Kat, betreffen de de overlast die hij en de buurtbewo ners ondervinden van de hondepoep. In mei '88 werden er op de groenstro ken, onder de flats langs de Dalweg, blauwe borden met een witte hondekop erop geschilderd, geplaatst. Zonder dat de bewoners ervan in kennis waren ge steld werden deze groenstroken ge bombardeerd tot hondenuitlaatplaat- sen. De verantwoordelijke vieze man was de toenmalige wethouder Van Lochtenstein. Tot overmaat van ramp mochten de honden er ook onaange- lijnd rondrennen. Dit alles langs de zeer drukke Dalweg, met aan weerszijden fietspaden. Echter, een kolfje naar de hand van ge- maakzuchtige "hondenliefhebbers", dan hoefden ze niet meer naar bossen of duinen om hun 'lieverd' te laten rennen en waar de honden poepten, tja, dat zochten ze zelf maar uit! Het gevolg was, en is nog steeds zo, dat de Klaar- waterwijk vergeven is van de honden, stront, inclusief de parkeerplaatsen. Ik ben al ruim twee jaar aan het protes teren tegen deze schandalige situatie bij de heren van B. W., en al evenlang at tendeer ik de hondeneigenaren op het feit dat ze hun hond beter op dienen te voeden en hun honden moeten aanlij nen. Ik kan meneer Kat verzekeren dat hierdoor de grootste ruzies ontstaan en als je niet uitkijkt kun je nog een pak slaag op de koop toe krijgen. Gelukkig ben ik niet zo gauw te intimideren door deze lieden, maar de woonsituatie wordt er op die manier niet beter op! Denk nu niet dat ik een hondenhater ben, het tegendeel is waar. Ik ben zelf in het bezit van een hond, die ik al vier jaar aangelijnd uitlaat en van kleins af aan heb geleerd zijn behoefte diep tussen de struiken te doen: kwestie van opvoe den! Tevens maakt mijn hond korte metten met agressieve loslopende hon den die bij hem in de buurt komen. Elke Nederlandse gemeente kent een veror dening op het aanlijngebod, Soest be gint er in 1991 mee! Dan moeten alle honden aangelijnd worden uitgelaten, met uitzondering van bepaalde gebie den, daar mogen ze loslopen en overal poepen, het "baasje" hoeft het dan niet op te ruimen (alsof zé dat elders ooit hebben gedaan) en helaas, is dat bij de Voordeur van meneer Kat en de óverige bewoners. 1 Ik geef meneer Kat de raad dit nooit te pikken. Het zal een moeilijke taak wor den, want van de zijde van de gemeente zal hij geen enkele medewerking krij gen. Zolang de heren wethouders de stront niet voor hun eigen deur krijgen, blijven ze doof en blind voor deze schandalige situaties! Mevr. L.W. Rieff, Haverweerd. "De Kolonel zou zijn tijd beter kunnen gebruiken." Een zinsnede uit de brief van Julia Faber uit Leusden. Soester Courant 31 oktober. Voor mij de enige zinsnede die correct is. Door de aanwezigheid van een vliegba sis Soesterberg en haar, onze, gasten de Amerikanen, mogen, kunnen mensen (ook Julia) het recht van, op vrije me ningsuiting, openlijk in alle vrijheid, blijheid, zonder persoonlijke gevolgen ventileren. Duidelijk blijkt mijns inziens de politieke hoek. Één van negatieve Aan het begin van deze eeuw telde Nederland zo'n vijf miljoen inwo ners - nu zijn het er ruim drie maal zoveel. Voor de gemeente Soest was de groei nog veel sterker: van rond 5000 in woners in 1900 tot over de 40.000 nu. Veel van wat toen landbouwgrond was, of woeste grond, is inmiddels in de bebouwde kom komen te liggen. Vergezichten zijn verdwenen, maar ook veel van de woningen van toen staan eT niet meer, om van de men sen van toen - die toch óók een bepa lend deel van het dorp waren - nog niet spreken. Museum Oud Soest aan de Steen- hoffstraat stelt regelmatig voorwer pen uit voorbije tijden ten toon, heeft meestal ook speciale exposities. Prentencabinet/Foto Astra bezit een grote verzameling foto's van het vroegere Soest, en ook het gemeen te-archief heeft tot doel de herinne ring aan het verleden niet verloren te doen gaan. Met name de foto's van deze drie instellingen geven een tref fend beeld van hoe het er hier vroe ger uit zag. Helaas blijkt echter bij in ventarisatie van de foto's, dat niet al tijd precies bekend is wat de foto voorstelt.Door publikatie in de Soester Courant willen we de hulp van de lezers inroepen de ontbreken de gegevens aan te vullen. Daarom zal de komende weken steeds een oude Soester foto op deze plek wor den afgedrukt, met wat er (eventu eel) over bekend is, in de hoop dat er lezers zijn die er meer licht over kun nen laten schijnen. Voor de toe komst zal het ook mogelijk zijn dat lezers foto's opsturen waarvan ze niet zeker zijn waar het precies om gaat.Uiteraard zal in een volgende editie bekend worden gemaakt wel ke informatie er bij de Soester Cou rant is binnengekomen. Een prachtig portret, deze keer, een "statie-foto" uit, laten we zeggen, 1910. Alweer komt de foto uit het gemeente archief, maar hij is gemaakt bij Midden dorp in Hilversum. Er staat ook wat op de achterkant, maar het staat er met grote vraagtekens en daarom zou het goed zijn als een van onze lezers ons wat zekerheid zou kunnen geven. Achterop de foto staat geschreven: Grootmoeder van vrouw Joop van Isselt?? (Van Dijk?) Kan iemand ons vertellen of dit kloptr We zijn benieuwd! Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgeno digd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57,3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking! Foto: Goos van der Wilt. Meestal maakt de heer Heymans ter plaatse een schetsje van een landschap dat hem treft. Dat wordt dan thuis uitge werkt tot een schilderij. Veel werk is tij dens de vakanties ontstaan. In de Bun deling hangen daar fraaie voorbeelden van, bloemstukken en landschappen, meestal "naar de werkelijkheid", maar soms ook ontsproten aan zijn fantasie. Bij de landschappen op de expositie zijn er ook drie van herkenbare lokaties in Soest: de Oude Kerk, het Kerkpad en de oude lindeboom achter de Oude Kerk, alledrie vanuit hetzelfde perspec tief "bekeken". Met liefde Het is, zoals gezegd, de eerste keer is dat werk van de heer Heymans wordt ten toongesteld. Hij treedt ook niet zo graag op de voorgrond. "Het gaat mij vooral om het plezier. Het zijn heus allemaal geen grote kunstwerken en je hoeft ook allemaal geen Vincent van Gogh te zijn. Als je 't maar met liefde doet. Er zijn bij voorbeeld ook vrouwen die prachtig kunnen borduren. Maar het is natuur lijk wel leuk dat ook een ander het nu eens ziet." De heer Heymans is, zo blijkt, dus een bescheiden mens. Dat betekent overi gens niet dat zijn schilderijen volstrekt onbekend is gebleven. In de loop der ja ren zijn er zelfs al aardig wat verkocht. "Het is een tamelijk dure hobby, alleen een lijst kost al een hoop geld. Maar ik hoef er niets aan te verdienen," aldus de kunstschilder. De in de Bundeling geëxposeerde schilderijen zijn ook te koop. "Graag zelfs," aldus de heer Hey mans, "want ik kan ze in huis allemaal nauwelijks meer kwijt." De laatste jaren aquarelleert hij vaak sa men met zijn zoon, die zich daarin o.a. op de pedagogische academie heeft be kwaamd. Hij kan het volgens de vader nog leuker dan hijzelf. "De volgende generatie moet 't toch altijd beter doen...? We gaan zo nu en dan samen de polder in, inet een aquarelblok." Momenteel heeft de heer Heymans geen werk onder handen. Hij hóeft ook niet zo nodig. "Dit jaar heb ik bijvoor beeld nog maar één schilderij gemaakt. Het is niet zo dat ik elk vrij moment er aan besteed. Niemand jaagt me op, het is zuiver een liefhebberij. Als ik zin heb ga ik wel weer eens beginnen..." De tentoonstelling is de hele maand no vember tijdens de openingsuren van de Bundeling te bezichtigen. Het aantal kunstvoorwerpen in het nieuwe gemeentehuis is vorige week uitgebreid met een schilderij van de Soester kunstschilder-tekenaar Harry van der Wee. "Vluchtelingen" heet het olieverf-schilderij dat hij vrijdag offi cieel aanbood aan wethouder Jan Vis ser van Kunstzaken. militaire afbraak, zonder te komen met goede, betere oplossingen! Slechts afgeven op de aanwezigheid en gevolgen van basis en de gebruikers er van. Realiteitszin! Burger-, militaire vliegtuigen brengen nu eenmaal (la waaioverlast met zich mee, wat prak tisch niet te voorkomen is. De basis was er eerder dan me- nig(nieuwbouw)-woning en/of wijk in/rond de omgeving van de basis. Komt men hier wonen dan weet je van te voren, dat er vliegtuiggeluid is. Men moet wel beperkt in zijn/haar ver standelijk vermogen zijn, dat men zich gezond kan noemen, om hier geen reke ning mee te houden, de ogen te sluiten voor een vaststaand gegeven. Overtuigd dat Kolonel J.H. Wilbrink zijn tijd inderdaad beter kan gebruiken door schrijven, zonder constructieve bijdrage, slechts negatief van inhoud, direct in de prullenbak te deponeren. Ernaast is milieuverontreiniging. Slotopmerking: Iemand met een goede opvoeding, scholing gebruikt andere terminologie dan in betrokken brief te lezen is. Om over na te denken." Hoogachtend, Arthur Vaessen Het "probleem" van het ouder worden komt steeds meer in de belangstelling te staan. Ook de "politiek" doet dit. Vele discussies en nota's staan steeds vaker "bol" van: hoe moeten we dit "pro bleem" in de toekomst oplossen? Veel meer komt het idee naar voren, dat de ouderen steeds meer zelfstandig moet worden/blijven, zodat ze zelf over hun "problemen" kunnen beslissen. Na een langdurige procedure is in Soest besloten door B W dal een "Commis sie Ouderen Beleid" gestart kan wor den. Deze commissie, vastgesteld in art. 61, kan gevraagd en ongevraagd haar bezwaren en adviezen aan het gemeen tebestuur kenbaar maken. Voor de "problemen" van de ouderen in Soest een goede en juiste commissie. Nu heeft de gemeente Soest één Ge meente-Secretaris, ("een z.g. éénmans commissie"). Heeft nij problemen dan kan hij dat gemakkelijk oplossen in zijn commissie. Ouderen kunnen echter hun proble men, omdat ze een grote groep zijn, niet persoonlijk oplossen. Velen hebben dat ingezien en zijn lid geworden van een "ouderenbond". Uit leden van deze ou derenbonden is de Commissie Ouderen Beleid samengesteld, zodat zij uit hun achterban de signalen kunnen opvan gen, die eventuele problemen opleve ren. Tot mijn verbazing hoorde ik dat de "commissie"Gemeente-Secretaris het plan heeft gelanceerd om o.a. de com missie ouderen beleid maar af te schaf fen. Mijn vraag is: "indien dit gebeurt, wie vertegenwoordigt dan de belangen bij de gemeente Zou dat de gemeen te-secretaris zijn?? Of misschien de ambtenaren?? Waarom niet de com missie ouderen beleid, de commissie jeugdzorg, de commissie minderheden, zelf voor hun belangen laten opko men?? Gemeente-Secretaris, ik hoop dat ve len, en zeker de politiek u weet te over tuigen dat uw "onzalig" idee geen door gang kan vinden. Het is te hopen, dat u overtuigd kan worden dat de ouderen zo lang mogelijk zelfstandig willen blij ven, ook op bestuurlijk gebied. Het is te hopen dat uw inzicht verandert, want o.a. de Commissie Ouderen Beleid komt op voor de belangen van ouderen en die belangen zullen, als u later ook tot de categorie ouderen behoort, u tot voordeel kunnen zijn. Piet de Roos Bericht aan alle mensen uit Soest en omgeving, die reageerden op het 'Adoptieplan',: Wat fanatastisch dat er zoveel mensen hebben gereageerd op de oproep voor contactgezinnen in de Soester Courant en Gooi- en Eemlander van vorige week. Donderdag 1 november was alles gere geld. Voor elk kind, groot of klein, is er iemand die vanaf nu, regelmatig contact onderhoudt met één of twee kinderen uit het kindertehuis in Kozle. Er is nu zelfs een wachtlijst, omdat er meer aan meldingen dan kinderen zijn. Ook zijn er deze week al heel wat kaar tjes en brieven naar de kinderen ver stuurd. Bij mijn bezoek aan het tehuis, twee weken geleden, heb ik de leiding en de kinderen beloofd dat er met Kerstmis voor iedereen persoonlijk een pakje komt. En nu, door uw snelle reac tie én het versturen van uw kaartje, we ten zij dat het contact reeds gelegd is. En er komen brieljes en tekeningen terug, dat is zeker!! Lieve, lieve mensen, ontzettend veel dank, dat u de kinderen en ook mij niet in de kou hebt laten staan. Anniek Rademaker Het orkest staat onder leiding van diri gent Henk Soeteman. Ditmaal naast het vertrouwde klassieke repertoire ook lichte muziek, in samenwerking met de Big Band van de Amersfoortse Politie, met een aantal Amerikaanse en Engel se melodieën. De avond wordt geopend met de ouver ture uit "Les petits riens" van W.A. Mozart. Verder valt te luisteren naar het Dubbelfluitconcert in G gr.t. van D. Cimarosa en een salonwerk van F. Po- py- De composities die na de pauze met de Big Band worden gespeeld behoren tot de meest bekende in de wereld van de lichte muziek. De Soester Orkest Vereniging rekent erop met dit gevarieerde klassiek/po pulaire programma ook veel jeugdig publiek aan te trekken. Kaarten voor dit concert zijn te verkrij gen bij de VVV, bij de leden en op de avond van de uitvoering bij de ingang van de kerk. Toegangsprijs f 10,--; voor 65+, f7,50 en CJP f5,--. Nadere informatie over het orkest is te verkrijgen bij het secretariaat van de Soester Orkest Vereniging, tel. 03429- 3659. De milieu-activiteiten voor de Soester basisscholen zijn met het invallen van de herfst goed op gang gekomen. Vori ge week maandag (29 okt.) zijn diverse scholen gestart met het meten van de zuurgraad van de regen in Soest. Zij zul len dit vier weken elke dag gaan doen. De resultaten worden, samen met de re sultaten van andere scholen uit de pro vincie Utrecht, opgestuurd naar de pro vinciaal konsulent Milieu-educatie. Het uiteindelijke verslag zal worden vergeleken met de meetresultaten van het RIVM van dezelfde periode. Maandag j.1. ging de eerste van 14 groe pen, onder begeleiding van een IVN- gids en speciaal hiervoor opgeleide ou ders, het bos in om daar de herfstver- schijnselen te gaan bestuderen. De ou ders hebben in "de Kwekerij" een door de gemeente en IVN opgezette stoom cursus over natuur- en milieu-educatie gevolgd. Door het grote aantal cursisten kunnen alle scholen, die zich hebben aangemeld voor de herfstles, de komende twee we ken aan de slag. De lessen worden gege ven bij de Zoom. Het punt Berkenlaan tje/spoorwegovergang is het begin punt, van daaruit wordt het stukje Zoom verkend. Sinds vorige week is in de publieks ruimte van het gezondheidscentrum De Bundeling aan de Schoutenkamp weg weer een schilderijen-expositie te zien van de hand van een amateur kunstschilder uit de patiëntenkring. Ditmaal zijn er 22 aquarellen en olie verven te bewonderen van de hand van de heer G.A. Heymans, die voor de eerste keer met zijn werk naar buiten treedt. De heer Heymans, een geboren Rotter dammer die inmiddels de leeftijd van 69 jaar heeft bereikt, heeft al van kinds af aan getekend. "Mijn vader was lid van een toneelvereniging en als kleine jon gen hielp ik al mee met het beschilderen van de coulissen." Lessen heeft hij ech ter nooit gevolgd, zodat hier sprake is van een echt natuur-talent. Hij heeft het schilderen ook altijd beschouwd als een aangename vrije-tijdsbesteding. In zijn werkzame jaren was hij depothouder van een verffabriek in Amsterdam en sinds 1945 woont de familie in Soest, vanwaaruit de heer Heymans altijd heeft "geforensd". In de loop der jaren zijn er heel wat schilderijen ontstaan op de ezel in zijn woonkamer thuis, die hij als atelier ge bruikt. Vooral olieverfschilderijen, maar de laatste jaren ook meer en meer aquarellen. "Dat gaat wat vlotter; je ziet het resultaat eerder en je kunt ze ook ter plaatse maken. Een olieverf vind ik al tijd een hele worsteling. Een vlugge schilder ben ik niet, nee, ik heb veel ge duld. Als het resultaat maar leuk is." Het doek hangt in de gang bij de afde ling Sociale Dienstverleningen stelt een aantal bootvluchtelingen voor. Van der Wee maakte het schilderij enkele jaren geleden. Hij besloot het de gemeente aan te bieden ter gelegenheid van de in gebruikneming van het nieuwe raad huis. Volgens Visser, die het gebaar buiten gewoon op prijs stelde, komt het schil derij juist op deze plek bijzonder tot zijn recht. De meeste vluchtelingen en asiel zoekers komen in Soest immers vroeg of laat in aanraking met de sociale dienst. Ook W. Rip, de chef van deze af deling, toonde zich in zijn schik met de artistieke aanwinst. In de korte tijd dat het schilderij te bewonderen is geweest heeft het veel indruk op de bezoekers gemaakt. "En dat kun je lang niet van alle kunst in het gemeentehuis zeggen." Visser wees er nog op dat Van der Wee nimmer gebruik had gemaakt van de BKR en altijd zelfstandig kunstenaar is geweest. Als "contraprestatie" bood hij hem namens het gemeentebestuur een stropdas aan. Harry van der Wee genoot zijn oplei ding in de jaren vijftig aan de academie in Utrecht, waar hij een degelijke on dergrond legde voor zijn beroepsbezig heden als hoofd van de decoratie-afde ling en esthetisch adviseur van de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs, een functie die hij tot 1979 bekleedde. Het "vrije schilderen" stond altijd op de tweede plaats en moest in de vrije tijd gebeuren. Zijn ontwikkeling als kunstschilder ver liep door diverse moderne invloeden heen. Momenteel kenmerkt zijn werk zich enerzijds door een neiging naar het verstilde, het naar binnen gekeerde, an derzijds naar het geëmotioneerde. Daardoor slaagt hij erin de "stromingen uit zijn leefgevoel" gestalte te geven en Wethouder Jan Visser en kunstschil der Harry van der Wee bij het schilderij. Foto: Goos van der Wilt. zich te ontwikkelen van enigszins stati sche vormen naar meer dynamische vormen en compositie-opvattingen. De schilder hoopt daarmee nog enige tijd door te kunnen gaan. Schoemaker Bang&Olufsen Center Van Weedestraat 78. Tel. 02155-17253 SOEST Volgende week donderdag, 15 no vember, geeft de Soester Orkest Ver eniging een najaarsconcert in de Pe trus en Pauluskerk, Kerkplein te Soest. Aanvang 20.15 uur. Veel mensen vinden een muzieksysteem pas echt Bang&Olufsen als het een combinatiesysteem is. Eén brok geïntegreerde techniek, in één sublieme vorm. Zoals de Beocenter 9500, de laatste en ongetwijfeld ook de mooiste versie van een concept, dat het merk B&O wereldwijde faam bezorgde. Radio, CD-speler en cassetterecorder. Volledig menugestuurd via de display op het toestel of de Beolink 1000 afstandsbediening. Komt u maar eens kijken of die mensen' gelijk hebben. 3 jaar garantie De Soester Orkest Vereniging, mei tijdens een uitvoering in het muziek centrum Vredenburg.

Soester Courant | 1990 | | pagina 11