aker ADVISIE 1?5 2?5 yCMT Q/'/'GFV computer/ Linkse partijen willen deelname Soest in composteerinrichting Soesterberg Hoezo netwerken? Novell natuurlijk. Samenwonen I met muziek j Bang&Olufsen i vorst Bestemmingsplan Landelijk Gebied wordt (bijna) helemaal overgemaakt 'Groenbeheer' wuift maaier G. Hagen uit filinaonland ■lnnein.22 STAR LC 20 zlQQ 540'45 DISKETTE OPBERGBOXEN IN PRIJS VERLAAGD! DISKETTES PER 10 STUKS CITROËN XM KUIJER 'Verdriet' van dwarsligger Blok over terugtrekken verbaast commissie Commercieel Bel voor meer informatie: 02155 - 11434 1 rnMPTiTFP CONSULTANTS B.V -*f Soesterbergse inbrekersbende aangehouden jroek "kachels ook bent. MEN? IN PERS rs. Visser wil door met Zonnegloren, Natuurbad en asiel 'Bottleneck' Onderblouses eo?za7ze< Wel sympathie voor 'oudheidkamer' Bedenkingen tegen nieuw kantoor waterleiding in de duinen College denkt mee met Paardenkamp B. W. willen verkeersdrempels in Weegbreestraat handhaven Wie aan politiek doet leest de Soester Courant BOUWEN? Autoradio weg Raadsleden op zoek naar scheuren en bobbels PAGINA 2 WOENSDAG 7 NOVEMBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA 3 laanstraat 67 baarn 02154-15588 MULTIFONT MATRIXPRINTER De opvolger van de LC 10 STAR LC 20 499,00 PRINTERKABEL PC29,50 STOFHOES 11,95 NU ALS SET VOOR *t_7-7r- 3,50 inch DD 40 L voor 40 disks14,95 DD 80 L voor 80 disks19,95 5,25 inch DD 50 L voor 50 disks14,95 DD 100 L voor 100 disks 19,95 NASHUA 5,25" DSDD 15,00 NASHUA 3,5 DSDD 24,95 3M 5,25" DSDD19,95 3M 3,5 DSDD 32,50 WIT 5,25" DSDD 9,95 WIT 3,5 DSDD 19,95 Auto van het jaar 1990 Maak een proefrit. Korte Brinkweg 36 - Soest Telefoon 02155 - 1 62 15 staande kantoren in Bilthoven en Amersfoort samenvoegen en onder brengen op het terrein in Soestduinen. Er komen naar schatting 30 mensen te werken, van wie er vijf permanent op kantoor zullen zijn; de rest komt alleen 's morgens en 's avonds omdat ze hun bezigheden "buitenshuis" verrichten. Voor het geheel denkt men echter zo'n 80 parkeerplaatsen nodig te hebben, ook voor het verwachte bezoek van scholen en andere groepen aan de oud heidkamer. Volgens de heer Van Rijn, die de WMN vertegenwoordigde, gaat het in totaal om niet meer dan 225 vier kante meter bouwvolume. Sommige fracties hadden veel bezwa ren. Leidje Tomassen (PS) sprak van een zeer ongewenste ontwikkeling, "te meer omdat we ook al het plan Tap- hoorn hebben", en Adriaan Pothuizen (D66) kon al evenmin geestdrift voor het plan opbrengen. Hij hoopte dat de WMN in de bebouwde kom een ge schiktere lokatie kon vinden. Provincie Günther Plomp (WD) gaf zonder om haal het groene licht voor het bouw plan, maar Wil Stekelenburg en Bart Krol, resp. PvdA en CDA, drongen aan op vooroverleg met de provincie. Ook anderen bleken een "zeperd" bij de pro vincie te vrezen. Ze waren met name beducht voor de verkeers-effecten van het plan. Harry Witte (Gemeentebelangen) Partij van de Arbeid en Gemeentebe langen Groen Soest vinden dat de ge meente Soest de composteerinrichting Soesterberg niet moet opgeven. Dit zeiden zij afgelopen donderdag in de commissie milieuaangelegenheden. Verbazing heerste er in diezelfde ver gadering, toen de heer M.A. Blok, die van zijn protesten tegen de participatie van de gemeente in het composteer- project bijna zijn beroep heeft ge maakt, nu te kennen gaf de terugtrek king van de gemeente te betreuren. Gerrit Leeflang van Gemeentebelan gen zei dat zijn partij zeer tegen het te rugtrekken van Soest was. "Het milieu loopt als een rode draad door het be leidsprogramma. De gemeente Soest moet participeren in de composteerin richting," vond Leeflang. Wil Stekelen burg van de PvdA sloot zich volmondig bij hem aan. Ook waren zij bang dat Soest de controle verliest over de activi teiten aan de Kampdwarsweg, wanneer het bedrijf geheel in commerciële han den komt. De andere commissieleden zeiden de terugtrekking te betreuren, maar hadden er wel begrip voor. "Soest moet zich helaas terugtrekken," zei wethouder van milieuzaken Mieke Swinkels. Wel verzekerde zij de com missieleden dat de controle van het ter rein stevig in handen van de gemeente blijft. De redenen voor de terugtrekking zijn dat de kosten voor Soest te hoog oplopen. De gemeente Zeist, waarin de composteerinrichting, hoewel eigen dom van de gemeente Soest, ligt, wil niet verder gaan dan een capaciteit van 22.000 kubieke meter, terwijl Soest niet wil participeren op minder dan 100.000 kubieke meter. Minder zou niet renda bel zijn. De provincie heeft ook haar ak koord gegeven voor een terrein van 100.000 kubieke meter. De bepalingen die de gemeente Zeist stelt aan een composteerinrichting van die grootte, zijn echter kostbaar. Het bestemmings plan moet veranderd en twee huizen, waaronder dat van de heer Blok, zou den moeten worden wegbestemd. Bo vendien zijn de kosten van de ontslui ting van de wegen te hoog. De gemeente Soest is van meet af aan met de bedrijven Mowi en De Ridder in zee gegaan. Zij gaan ook door met de composteerinrichting. PvdA-raadslid Wil Stekelenburg vroeg zich af hoe het dan komt dat de twee andere partici panten, commerciële bedrijven Mowi en De Ridder, wel brood zien in een composteerinrichting van 22.000 ku bieke meter. Volgens de wethouder hebben zij meer mogelijkheden de zaak rendabel te maken. De commissieleden waren echter una niem verbaasd over de houding van de heer M.A. Blok. "Eerst ligt hij maan denlang dwars, en nu hij eigenlijk z'n zin heeft gaat hij huilen," aldus een zeer gepikeerde Jan Zwaanenburg van het CDA. De grootste tegenstander van de Soester participatie in de composteer inrichting verraste de aanwezige raads leden volledig met zijn mededeling de terugtrekking zeer te betreuren. Ieder een was verbaasd. "We hadden gedacht dat u nu juist zeer blij zou zijn, meneer Blok," aldus wethouder Swinkels. Blok legde later zijn ommekeer uit. De oorspronkelijke afspraak was een klein schalig bedrijf met een tijdelijk karak ter. Over tien jaar zou het gebied herbe- bost worden. Hij was bang dat hij dat met een commerciëel bedrijf wel kon vergeten. Bovendien, meende hij, nu Soest zich terug getrokken had, zou de participatie van Zeist volgens hem ze ker het wegbestemmen van zijn huis tot gevolg hebben. "Wanneer aan bepaalde voorwaarden was voldaan door Soest, zou ik mijn bezwaar ingetrokken heb ben," aldus de Soesterberger. Niet groter Directeuren RJ. Stigtermans van De Ridder en P. de Winter van Mowi den ken niet dat de composteerinrichting groter zal worden dan de 22.000 kubie ke meter. Volgens hem wordt in veel ge meente op kleine schaal tuinafval ver werkt en is een composteerinrichting van 100.000 kubieke meter helemaal niet haalbaar. Zij verzekerden de heer Blok dat zij er niet op uit waren zijn wo ning weg te laten bestemmen. Zij willen de inrichting onder de huidige regeling rendabel maken. Inmiddels hebben zij al voor ruim een ton in speciale machines voor de com posteerinrichting geïnvesteerd. "We zijn nu eigenlijk weer terug bij af. Twee jaar geleden begonnen wij ermee. Toenv was er sprake van dat de gemeente Soest met ons zou meedoen. Het is ons eerlijk gezegd om het even of zij wel of niet meedoen. Het was moeilijker ge weest wanneer de terugtrekking van Soest tot gevolg had gehad dat wij er ook mee op zouden moeten houden. We gaan gewoon verder. Er is echter een groot voordeel ten opzichte van twee jaar geleden, de provincie st' achter ons," aldus P.J. Stigtermans. NOVELL Advisie Computer Consultants b.v NETWERKEN Vredehofstraat 13, 3761 HA Soest j Beosystem 6500 Beolab Penla j Als muziek voor u belangrijk is, is dit uw muzieksysteem. De sublieme techniek van Bang&Olufsen bereikt een hoogtepunt in elke komponent van het Beosystem 6500. En alle funkties beheerst u met een toetsdruk vanuit uw luisterpositie. Zelfs wanneer u in een andere kamer bent. Ook daarover vertellen we u graag meer Ooit kiest u voor mooist. jaar garantie. hij. *ji van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 Voor alle zekerheid! technische dienst tel 02155-10344* De gemeentepolitie heeft acht jon gens uit Soesterberg in de leeftijd van vijftien tot twintig jaar aange houden die ervan worden verdacht 21 inbraken met een totaalbuit van 60.000 gulden op hun geweten te hebben. De acht jongens, waarvan er vijf minderjarig zijn, zouden verant woordelijk zijn voor een reeks inbra ken en diefstallen in Zeist en Soes terberg, variërend van de diefstal van een bromfietsplaatje tot de inbraak in een sportkantine in Zeist waar voor 18.000 gulden aan apparatuur en sportkleding werd meegenomen. De inbraken werden in september en oktober gepleegd. Volgens een woordvoerder van de politie was er niet bij alle jongens evenveel initiatief. Eén van hen, een twintigjarige Soesterberger, zou een vijftienjarige jongen onder bedrei ging met een wapenstok gedwongen hebben een autoradio te stelen. Ze ven van hen hebben enige tijd in de cel doorgebracht. De achtste mocht wegens zijn geringe aandeel in de zaak - hij zorgde voor het vervoer - thuis over zijn zonden nadenken. De zaak kwam aan het licht na een onderzoek door de politie Soest in samenwerking met de politie van Zeist en de marechaussee. De laatste werd erbij betrokken omdat een aan tal misdrijven op militair terrein had den plaatsgevonden. De jongens bleken zich te verzamelen in een wo ning in Soesterberg, waar de politie ook een deel van de goederen aan trof. Een ander deel is verkocht. r tamheden. -1 31 77 markt «ERE Zibro Kamin )t u een behaag- klimaat precies s plaats waar u mdig vindt. bro Kamin: be- lijke, verplaats en economische ate. Altijd een ime aanvulling! 'oensdag- irtje over? r Courant sn tel. 14152 estraat 227 "U hebt misschien behoefte om stoom af te blazen of het College een advies mee te geven..." Die uitnodiging deed wethouder Jan Visser vorige week aan de raadscommissie voor Ruimtelijke Ordening, die zich boog over het ver nietigende oordeel van de provinciale planologische commissie (PPC) over de herziening van het bestemmings plan Landelijk Gebied. Gedeputeerde Staten zullen dat oordeel zonder twij fel overnemen en dus kan Soest het be stemmingsplan zoals het er nu ligt al vast maar beter inslikken. "Het gaat niet om een besluit," legde Visser uit, "maar het is toch een stuk waar we niet omheen kunnen." Dat vond de commissie ook, al wilde Arie van den Breemer (CDA) liever niet "in het wilde weg praten". Of het College soms een visie had, informeerde hij. Die had Visser wel. Volgens hem moet het plan gewoon over, al zal hij zich sterk maken om enkele voor Soest zeer belangrijke onderdelen er bij de provin cie alsnog doorheen te slepen: Zonne gloren - waar woningbouw is gepland om de financiering van de polikliniek aan de Dalweg rond te krijgen -, de plannen van Taphoorn met het Soester Natuurbad - waartegen de PPC overi gens slechts marginale bezwaren heeft aangevoerd -, en de verplaatsing van het asiel naar de Eemweg, omdat het dierentehuis aan de Klein Engendaal- vyeg toch echt weg moet. De rest van het plan moet volgens het College worden overgedaan met behulp van een extern bureau, waarvoor inmiddels het bedrag van 450.000 gulden opzij is gelegd. Leidje Tomassen (PS) wilde er niet veel woorden aan vuil maken maar vond ook dat het plan helemaal herzien moest worden, maar wilde het Natuur bad daar zeker niet buiten laten. Adriaan Pothuizen (D66) wenste Vis ser veel succes en liet nog eens weten dat hij niet voor woningbouw op Zon negloren is. Wil Stekelenburg vond dat de wethouder bij de provincie ook het Soester standpunt over de ontgronding op de Paltz moest zien te redden. Wat Zonnegloren betreft meende ze dat een andere manier ook bespreekbaar moest zijn. "Wij hebben alleen ja gezegd op fi nanciële gronden." Günther Plomp (WD) was het eens met Vissers punten, maar pleitte daar naast ook voor het behoud van de mo gelijkheden voor de recreatie-onderne mers aan de Birkstraat. Volgens hem was een extern bureau niet nodig, als het College maar zorgde voor goed overleg met de provincie. Daar zat ook volgens Arie van den Breemer de "bottleneck". "Wij hebben destijds, ondanks negatieve adviezen, gewoon onze zin doorgedreven, en daarvan moeten we nu de consequen ties maar onder ogen zien," klonk het vol zelfverwijt uit de mond van de CDA-er. Voor de inschakeling van een extern bureau voelde hij ook niets, want volgens hem kan het plan zonder veel kosten overgemaakt worden. "Zeker 60 a 70 procent is zó weer te gebruiken." Met Vissers "speerpunten" was hij het wel eens, al had hij z'n aarzelingen bij de plaats van het asiel. "Dat hoort daar toch ook eigenlijk niet thuis..." Harry Witte (Gemeentebelangen) toonde zich nauwelijks verbaasd over het oordeel van de PPC. "Er is veel fout gegaan omdat er op het laatste moment nog allerlei dingen werden toegevoegd. Daardoor is het plan vooral in de voor schriften aardig ontspoord." Hij had z'n twijfels over het externe bureau en voel de er weinig voor om a la Van den Bree mer "weer alle stukjes bij mekaar te plakken". Witte vond dat het asiel op het industrieterrein thuishoort, dat Zonnegloren weer bos moet worden en dat het plan-Taphoorn helemaal uit het bestemmingsplan moet verdwijnen. Afknapper? Wiebe Meilof (G P V) tenslotte vond het niet realistisch het oude plan "op te knappen" en vond het besluit om het over te doen getuigen van nuchterheid. Hij had bedenkingen tegen de inscha keling van een extern bureau. "Is het oordeel van de PPC zo'n afknapper dat we onze eigen ambtenaren niet meer vertrouwen?" Visser meende echter dat het een voor deel is dat het bureau (Zandvoort, dat ook de structuurschets verzorgt waar aan Soest zo'n beetje z'n hele ruimtelij ke toekomst gaat ophangen) al goed be kend is binnen het ambtelijk apparaat van de gemeente. katoen wol zijde wol/zijde wol/acryl wol/angora vanaf 29,95 Natuurlijk. Voorlopig kan de Waterleidingmaat schappij Midden-Nederland (WMN) haar plannetje voor een nieuw kantoor aan de Van Weerden Poelmanweg nog even in de ijskast zetten. De meerder heid van de raadscommissie Ruimtelij ke Ordening voelt niets voor dergelijke verkeersaantrekkende bouwsels in het duinengebied, al heeft men alle sym pathie voor de "ombouw" van het ou de pompstation tot een soort waterlei ding-oudheidkamer voor educatieve doeleinden. Dat bleek vorige week tijdens de discus sie in de commissie, die door het Colle ge om een principe-uitspraak was ge vraagd. Alleen de WD gaf zonder veel vijven en zessen het groene licht. Het CDA en de PvdA wisten het allemaal nog niet zo zeker en de overige fracties waren zonder meer tegen de voorgeno men nieuwbouw. De WMN wil de be stond ook al niet te juichen en vond dat de WMN maar eens moest gaan kijken aan de Lange Brinkweg, waar immers het nutsbedrijf RNE ook al een plekje heeft. "Misschien komen ze ooit toch wel bij elkaar," aldus Witte. Wiebe Mei lof (GPV) voelde er ook niets voor. Pothuizen gaf wethouder Jan Visser nog de goede raad mee zijn collega Menne - die in Soester grond doet - eens te pol sen over een geschikte lokatie. De D66- er leek niet ongevoelig voor de moge lijkheid deze vorm van werkgelegen heid naar Soest te halen, "maar dan wel op een ander plekkie". NASHUA 5,25" DSHD 24,95 NASHUA 3,5 DSHD 44,95 3 M 5,25" DSHD 49,50 3M 3,5 DSHD 55,00 ZUIDPROMENADE 15 - SOEST-ZUID - TEL. 1 28 74 Het College van Burgemeester en Wethouders voelt er niets voor de ver keersdrempels in de Weegbreestraat te verwijderen. Dat was verzocht door de eigenaar van het Shell-benzinestation op de hoek Smitsweg/Weegbreestraat, die door de aanleg van de drempels volgens hem schade lijdt. Sinds ze er liggen zijn zijn inkomsten verminderd, aldus de eigenaar. Het College heeft echter besloten niet op het verzoek in te gaan. De drempels zijn er juist mede met het oog op de aan wezigheid van het benzinestation aan gebracht, menen B. W- Bovendien zijn er voor de aanleg ruime inspraak mogelijkheden geboden, waarvan de eigenaar geen gebruik heeft gemaakt, aldus burgemeester De Widt vorige week tijdens de wekelijkse ontmoeting met de pers. Paardenkamp. Het College zal graag medewerking verlenen aan de renova tie van een stal bij de Paardenkamp, het rusthuis voor paarden aan de Birk straat. Onlangs werd een bouwplan voor een nieuwe stal afgewezen, omdat daarin een grotere en hogere stal was voorzien. B. W. meenden dat dat niet paste in het bestemmingsplan en wei gerden goedkeuring. Er is nu overleg gestart met het bestuur van de Paarden kamp om te komen tot een goed alter- natief. Huisartsen. De vestigingscommissie voor huisartsen wordt om juridische re denen nog even niet opgeheven. De commissie gezondheidszorg heeft het College van B. W. geadviseerd daar mee te wachten tot het landelijk besluit rond is. Het ministerie van WVC blijkt wat meer tijd nodig te hebben dan ver wacht om de regeling te laten samenval len met de inwerkingtreding van de wet "opheffing contracteerplicht vrije be roepen", die nog door de Kamers moet worden goedgekeurd. Advertentiekosten. B. W. zijn ak koord gegaan met een subsidie ter dek king van de advertentiekosten voor de Turkse vormingswerkster, die onlangs in het Internationaal Vrouwencentrum is aangesteld. Het gaat om een bedrag van f2231,43. Alcoholmatiging. Ans Greefhorst, oud-gemeenteraadslid voor het CDA, is door B. W. benoemd tot voorzitter van de stuurgroep alcoholmatigingsbe- leid. Het voorzitterschap werd tot dus ver waargenomen door mevrouw M. Smits-Schaffels, huisarts te Soest. Me vrouw Greefhorst was al lid van de stuurgroep. Illegale loods. B. W. hebben de ei genaar van een levensmiddelenwinkel aan de Steenhoffstraat 66 laten weten dat hij de illegaal aan zijn bedrijf aange bouwde loods moet verwijderen. De loods is zonder vergunning aan de ach terzijde van de winkel neergezet en wordt gebruikt voor opslag van goede ren. De aanbouw is in strijd met het gel dende bestemmingsplan Rijksweg. zalen- en partycentrum Telefoon 02155-14282 neelsvereniging van de gemeente waren er cadeaus en bloemen. Bertus Hagen, van afkomst boeren zoon, kwam al op 26-jarige leeftijd bij de afdeling. Sinds augustus 1969 lever de hij daaraan zijn beste krachten en vervulde een aantal functies, uiteenlo pend van tuinman tot grasmaaier op de grote machines en coördinator van het totale maaiwerk in de gemeente Soest. Op zeer jeugdige leeftijd moest hij al hard aanpakken in het boerenbedrijf en vanaf zijn twaalfde heeft hij veel licha melijke inspanning geleverd. Mede daardoor moest hij helaas stoppen met werken. Duidelijk werd dat de afdeling Groen- Wethouders Swinkels overhandigde de heer Hagen een afscheidscadeau. Foto: Goos van der Wilt. beheer zijn vertrek bijzonder betreurt. Hagen stond bekend als een trouwe en zeer toegewijd medewerker, die een grote betrokkenheid toonde. Vooral het kostbare materieel was bij hem in "huis vaderlijke" handen, aldus de heer Klan- dermans. Een 30-jarige bewoner van de Hommel deed aangifte van inbraak in zijn auto. Er werd een radio-cassetterecorder ter waarde van duizend gulden gestolen. Het inslaan van de ruit leverde nog eens een schadepost van achthonderd gul den op. Vrijdag j.1. nam de afdeling "Groenbe heer" van de gemeente Soest afscheid van de heer G. Th. Hagen, bij zijn col lega's vooral bekend als Bertus of Bart. In de gezellig versierde kantine van de "Werf" aan de Lange Brinkweg werd hij feestelijk uitgeluid. Namens het gemeentebestuur werd hij toegesproken door milieu-wethouder mevrouw M. Swinkels en ook sector-di recteur J. van Gent sprak een afscheids woord. Beiden boden hem ook een ca deau aan, evenals het hoofd van de af deling Groenbeheer, P. Klandermans, die hem lof toezwaaide voor de toewij ding waarmee hij 21 jaar lang zijn taak had verricht. Ook namens de perso- Op 24 november zullen de leden van de commissie milieu en verkeer op de fiets op zoek gaan naar scheu ren en bobbels in het Soester we gennet. Het voorstel werd door wethouder Mieke Swinkels gedaan in de com missie donderdagavond, "zodat we de wegen die we in 1991 moeten on derhouden van dichtbij gezien heb ben". Het idee per fiets de wegen eens aan een persoonlijk onderzoek te onderwerpen werd door de aan wezigen met enthousiasme begroet. Alleen Wil Stekelenburg van de PvdA had problemen met het voor stel. Zij vond het niet fair dat mensen die om gezondheidsredenen niet op de fiets konden stappen niet deel konden nemen aan de inspectie. Zij stelde voor met een bus te gaan. De overige raadsleden waren het daar niet mee eens. CDA'er Jan Pieter Lokker motiveerde duidelijk waar om: "Je hebt tegenwoordig zulke goede vering in de bus, dan zou je nog niks van de hobbels en bobbels merken," aldus de christen-demo craat.

Soester Courant | 1990 | | pagina 3