SEE AND BE SEEN DONCHi Rabobank laat relaties kennismaken met Zweeds speeltoestel voor Amnestylaan Knotseizoen 1990/1991 geopend 'bank van de jaren '90' Gemeenteraad vergadert Zaterdag 10 november: Feestelijke opening Artotheek Tweetal bedriegt opa Zondagmiddag 11 novemberVijverhof Theatergroep en zigeunerorkest bij Amnesty-ontmoeting in Soest 'Bus is oplossing voor parkeerprobleem bij C-drie' "Woningen in Soest belangrijkste exportprodukt in vijfjaar' 'Zonder beleidsplan geen bobo's' Yerkeers-evaluatie Wieksloot:1991 Verkeersdrempels in Heuvelweg Getuigen gezocht van brutale diefstal Fijn, die nieuwe plek bushalte... D66 vergadert over Staten-programma WOENSDAG 7 NOVEMBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA 9 Donderdag 15 november is er een openbare raadsvergadering, aanvang 19.30 uur, in het gemeentehuis, Raadhuisplein 1. De agenda luidt: 1. Spreekrecht. 2. Vaststelling van de notulen van de openbare vergadering van 20 septem ber 1990. 3. Ingekomen stukken. 4. Vragenhalfuurtje. 5. Voorstel 90-151: tot ontslag van een ambtenaar van de burgerlijke stand. 6. Voorstel 90-154: tot het nemen van een voorbereidingsbesluit voor het gebied Hees. 7. Voorstel 90-150: tot het verlenen van een subsidie aan de Stichting Be geleidingscentrum Gereformeerd Schoolonderwijs. 8. Voorstel 90-116: tol verhuur van grond gelegen bij het station Soest- Zuid aan de N.V. Nederlandse Spoorwegen. 9. Voorstel 90-152: tot aankoop van grond gelegen aan/nabij de Gallen- kamp Pelsweg van Aanko-Huizen B.V. te Huizen. 10. Voorstel 90-147: tot verkoop van grond aan de Nijverheidsweg aan transportbedrijf Roest Soest B.V. 11. Voorstel 90-153: tot verkoop van twee percelen grond gelegen in het winkelcentrum "De Smitsweg" aan de N.V. Levens verzekering Maatschappij De Nederlanden van 1870 te Diemen. 12. Voorstel 90-149: tot het verlenen van een ontheffing als bedoeld in arti kel 1 van de Zoneverordening Hinderwet ten behoeve van het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een melk- en rundveehouderij, tevens ko- nijnenhouderij op/in het perceel Insingerstraat 19. 13. Voorstel 90-155: tot voorlopige vaststelling van de gemeenterekening 1989. Spreekrecht publiek a. De totale inspreektijd per openbare raadsvergadering bedraagt 30 minu ten. Het inspreken vindt voorafgaande aan de behandeling van het betref fende agendapunt plaats en bedraagt maximaal 3 minuten per persoon of groepering. b. Het spreekrecht (één termijn) geldt niet bij de agendapunten: opening, vaststelling van notulen, mededelingen, vragenhalfuurtje en bij voorstel len tot benoeming van personen, c. Het spreekrecht geldt niet bij een agendapunt waarvoor reeds eerder in de raadscommissie(s) de mogelijkheid heeft opengestaan van het spreekrecht aldaar gebruik te maken. d. Van het gestelde onder c. is uitgezonderd het agendapunt waarbij het col lege een gewijzigd voorstel heeft verzonden, danwel schriftelijk een reactie heeft verzonden op de ontvangen commissie-adviezen. Het spreekrecht heeft dan alleen betrekking op de wijzigingen. e. De wens om gebruik te maken van het spreekrecht moet uiterlijk 14.00 uur op de dag voorafgaande aan de vergaderdatum van de raad bij het kabinet van de burgemeester schriftelijk of telefonisch gemeld worden. Op zaterdag 10 november van 15.30 tot 18.00 uur opent de Artotheek - Soest haar deuren voor het publiek. Na een verbouwing biedt de bibliotheek Over- hees ook onderdak aan de geheel ver nieuwde Artotheek. De Artotheek- Soest beschikt over een gevarieerde col lectie kunstwerken van in Nederland werkende kunstenaars, die door een commissie van deskundigen is samen gesteld. Twee Baarnaars, een jongeman van 19 en een vrouw van 23 jaar hebben de opa van de vrouw voor 3000 gulden opge licht. Vriendliefhad vier keer bij opa in gebroken en hem zijn cheques ontno men. De jongedame, die eerst aangifte deed bij de politie dat ze haar paspoort kwijt was, tekende de cheques op eigen legitimatie. De opa, een Soester van 82 jaar, had vier keer aangifte gedaan van diefstal. Via de legitimatie van de vrouw kwam de politie het tweetal op het spoor. De Baarnse bekende ook 1200 gulden uit het huis, waar zij werkzaam was als schoonmaakster, gestolen te hebben. Uit deze regelmatig wisselende collectie kan een abonnee telkens een keuze ma ken en zodoende in aanraking komen met de verschillende stromingen in de beeldende kunst. Het lenen van kunst voor de woon- werk- of studieomge ving blijkt voor velen een aangename manier te zijn om vertrouwd te raken met de diverse uitingen van beeldende kunst. De heer J. Visser, wethouder van Cul tuur, verricht de opening om 16.00 uur. Tijdens de openingstijd is het publiek in de gelegenheid lid te worden van de Ar totheek en kan dan meteen kunstwer ken lenen. Iedere 25e inschrijver ont vangt en gratis jaarabonnement! De openingstijden van de Artotheek zijn: maandag 18.00-20.00 uur woensdag 14.00-17.00 uur vrijdag 14.00-17.00 uur en 18.00- 20.00 uur. Het adres is: Artotheek - Soest, Biblio theek Overhees, Willaertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 12468. Je ogen zijn gezichtsbepa lend. Of we het nu hebben over zien of over gezien worden. Daarom verdienen ze profes sionele aandacht en het mon tuur van je dromen. Dus ga je naar Donker. Daar vind je doorgewinterde optiek specialisten. de modernste oog- meet-apparatuur en een bekeken collectie monturen. Je gaat naar huis met een scherpe blik op de wereld en het uiterlijk dat daarbij hoort. Voor op 't werk. 't avondje uit of waar je het avontuur ook beleeft. Zien en gezien worden begint bij Donker. BIJ DONKER IS VEELTE ZIEN brillen - contactlenzen Winkelcentrum de Smitshof, Smitsweg 30, 3765 CT Soest, Bel: 02155 - 18626 Op zondagmiddag 11 november orga niseert de Amnestygroep Soest tussen 14.00 en 16.30 uur in de Vijverhof, Klarinet 39, een ontmoetingsbijeen komst voor leden en belangstellenden. Na de opening door wethouder Jan Visser, volgt het optreden van de Theatergroep Purmerend, met een programma onder de titel "Komt er nog een happy end?". Deze officiële Amnestytheatergroep is hiermee toe aan haar negende produk- tie in haar inmiddels 12'/:-jarige be staan. Zelf schrijft ze over deze produk- tie: "Komt er nog een happy end? Twaalfeneenhalf jaar en negen produk- ties later zitten wij nog steeds met die zelfde vraag. Nog steeds moet Amnesty jaarlijks constateren dat in meer dan honderd landen ter wereld de mensen rechten geschonden worden. Ons ne gende programma gaat nog steeds over zaken waarmee we ook in ons eerste programma bezig waren. Dus oude wijn. Maar onder regie van Inger de Vrede en met medewerking van Ivo de Wijs, Marijke Boon en Jan Joost van El- burg in weer geheel nieuwe zakken." Voor "Komt er nog een happy end?" heeft de regisseuze gekozen voor een sobere aanpak, waarbij zo min mogelijk voor de toeschouwer wordt ingevuld. De teksten voeren de toeschouwer mee in voor ieder herkenbare situaties en worden afgewisseld met liederen. Zigeunerorkest Na de pauze volgt een optreden van het Zigeunerorkest Pajtas (Hongaars voor 'vriend'). Dit orkest is door de orkestlei der Ernst Mantz, die nu met zijn gezin in Soest woont, als studentenorkest be gonnen. In zijn ruim twintigjarige be staan zijn twee LP's uitgebracht, is voor radio en televisie opgetreden en zijn rei zen gemaakt naar Hongarije en Roeme nië. Het orkest heeft verschillende ma len gespeeld voor de koninklijke fami lie. Eén van de hoogtepunten was het optreden bij het kroningsfeest van ko ningin Beatrix. Mr. Pieter van Vollen- hove is beschermheer van een door het orkest opgerichte stichting "Volksmu ziek uit Oost-Europa". Het Zigeunerorkest Pajtas treedt in di verse bezettingen op met muziek die is geleerd van bekende Hongaarse en Roemeense zigeunerorkesten. Zon dagmiddag wordt in de Vijverhof ge speeld op drie violen, een zogenaamde trompetviool, cymbaal, klarinet, taro- gato, piano en contrabas. Deze instru menten worden bespeeld door zeven mensen, waaronder de heer Ernst Mantz, zijn vrouw en hun twee kinde ren. De toegang is gratis. Voor kinderop vang wordt gezorgd. Kees Boerkoel van de Partij van de Ar beid stelde in de commissie welzijn vra gen over de nieuwe plaats van de bus halte bij de Vijverhof. "Er kwamen klachten binnen dat de bushalte te ver bij de uitgang van de Vijverhof vandaan stond. Er werd afgesproken de bushalte te verplaatsen, en inderdaad: nu staat de halte even ver van de Vijverhof af als eerst, zij het de andere kant op," aldus het verbaasde PvdA-raadslid. Boerkoel vroeg zich af of het niet een betere op lossing zou zijn de bushalte, die volgens hem zeer belangrijk voor de ouderen is, wat dichter bij het bejaardencentrum te plaatsen. Het bestuur van het Cultureel Centrum C-drie heeft gevraagd aandacht te be steden aan het parkeren bij C-drie. Bur gemeester en Wethouders hebben het bestuur geantwoord dat in het verleden uitvoerig is gesproken over de verkeers- en parkeerdruk in de wijk Overhees, met name rond C-drie en de Vijverhof. Na uitvoerig overleg is besloten het openbaar vervoernet uit te breiden en te promoten. Alle buslijnen in Soest lopen door Overhees. Buiten de rechtstreekse ver binding, die de wijk Overhees nu heeft met alle wijken van Soest, is er ook een verbinding met Amersfoort, Baarn/ Blaricum, Hilversum en Soesterberg/ Utrecht. Met de uitbreiding van het openbaar vervoer is, zo schrijven Bur gemeester en Wethouders, een goede bereikbaarheid van C-drie en de Vijver hof gerealiseerd. Wel vinden B. en W. dat daar te weinig gebruik van wordt gemaakt. Liever plaatst men kennelijk de auto voor de deur, dan dat men een stukje moet lo pen. Het doel is de mensen zoveel mo gelijk gebruik te laten maken van het openbaar vervoer. Burgemeester en Wethouders vinden dan ook dat C-drie middels de brochures de mensen op de hoogte kan stellen van zowel de busmo gelijkheden als de parkeerplaatsen. Afgelopen zaterdag heeft een groot aantal (bedrijfs)relaties van de Rabo bank Soest kennis kunnen maken met de vele mogelijkheden, die de bank hun kan bieden. Hiertoe was het gehe le gebouw omgetoverd in een ware beurs. Alle ruimten werden benut om de vele mogelijkheden van de bank te belichten. De relaties konden kennis nemen van de vele diensten van de bank en ze werden voorgelicht door specialisten. Bankhal van de toekomst Klanten van de bank willen in toene mende mate zoveel mogelijk zelf de handelingen verrichten. De Rabobank heeft hiertoe diverse apparaten ontwik keld, die op dit moment uitvoerig getest worden. Verschillende van deze appa raten stonden in de gefingeerde bank hal opgesteld. Het publiek kon allerlei handelingen zelf verrichten: geld opne men en wisselen, vreemde valuta ko pen, informatie inwinnen over de diver se producten en veel andere toepassin gen waren voorhanden. In de hal werd tevens gedemonstreerd hoe men in de nabije toekomst vanuit de huiskamer de bankzaken kan regelen. Dit gaat via de telefoon en een speciale modum. De Rabobank verwacht dat over enige jaren verschillende van deze apparaten in de bankhal zullen staan. Het perso neel zal zich in toenemende mate gaan richten op de adviesfunctie, omdat de diensten die een bank kan leveren steeds gecompliceerder en uitgebreider worden. Telebankieren Bij bedrijven wordt de administratie door middel van allerlei computerpro gramma's verwerkt. Door een koppe ling tussen de computer van het bedrijf en die van de bank tot stand te brengen, kunnen de transacties snel en eenvou dig verwerkt worden. Hierdoor be spaart het bedrijf veel tijd en kosten. De stand van Telebankieren, waarin een specialist van Rabobank Nederland le zingen over dit onderwerp hield, trok daarom erg veel belangstelling. De Ra bobank Soest heeft een groot markt- Ook wethouder Menne en zijn echtge note lieten zich uitvoerig voorlichten in de bankhal van de toekomst. aandeel in het Midden- en Kleinbedrijf en een groot aantal van deze relaties toonde veel interesse voor deze moge lijkheid. Binnen de bank is voldoende specialisme aanwezig om deze klanten te bedienen. Tijdens de beurs werd een veelvoud aan diensten getoond. Zo waren onder meer informatiestands aanwezig over verzekeringen (koopsompolis), effec ten, reizen, buitenlands betalingsver keer, leasing en factoring, computer diensten enz. Rabobank Soest heeft zich zaterdag ge profileerd als een moderne veelzijdige bank; een bank waarmee men goed za ken kan doen en die goede partner is voor alle financiële zaken. Dat de Ra bobank goed inspeelt op de ontwikke lingen bleek tijdens de beurs. De slogan van de bank werd volop bewaarheid: "Rabobank Soest...Meer bank voor je geld." De Amnestylaan heeft er een aanwinst in stijl bij. Vorige week donderdag ont hulden wethouder Jan Menne en ge deputeerde C. van den Oosten samen met de Zweedse handelsattaché Ake Fagelberg onder ruime belangstelling van de bewoners in de Amnestylaan een Zweeds speeltoestel voor de kin deren uit de nieuwe wijk. Een ca deautje van de Zweedse handelsdele gatie, als dank voor het vertrouwen van Soest in hun produkt. Aan de onthulling van het klimrek- Zweedse-stijl (van voornamelijk hout natuurlijk) ging een bijeenkomst in de aula van de Regentuuter vooraf. Gede puteerde C. van den Oosten benadruk te het belang van het project. De provin cie, aldus Van den Oosten, is druk bezig de handelsbetrekkingen tussen Zweden en Nederland te bevorderen. Inmiddels zijn er al twintig Zweedse bedrijven in de provincie. De huizen aan de Amnestylaan zijn al lemaal verkocht en grotendeels be woond. De meeste bewoners zijn druk bezig om de grote zandvlakten tussen de huizen in tuinen te veranderen. Op het oog lijken de woningen niet bijzon der ruim, "maar dat valt in de praktijk reuze mee," vertelt een van de bewoon sters, die daaraan toevoegt dat het heel prettig wonen is. De huizen kosten tus sen de 140.000 gulden en drie ton. De Zweedse Handelsdelegatie hoopt el ders in de provincie ook dergelijke pro- jekten te kunnen gaan realiseren. Vol gens C. van den Oosten is het grote voordeel van houtskeletbouw dat het materiaal zo licht is, waardoor je niet hoeft te heien. Exportprodukt De Zweedse Handelsattaché Ake Fa gelberg - die zich verontschuldigde voor het feit dat hij, hoewel hij al drie jaar in Nederland woonde zich met Engels verstaanbaar moest maken - noemde de woningen aan de Amnestylaan één van de belangrijkste exportprodukten van de laatste vijf jaar. "En u kunt op ons vertrouwen, hoor. We bouwen al meer dan vijfhonderd jaar op deze manier," aldus Fagelberg, die de export van hout uit de produktiebossen van Zweden vergeleek met de Nederlandse export in bloembollen. Hij was blij met het ver trouwen dat de Nederlanders en de ge meente Soest in Zweden stelden. De huizen zijn naar Zweeds voorbeeld door Nederlanders gebouwd. "We heb ben alles grondig vergeleken met Zwe den, maar het ziet er heel goed uit." Gastheer Felix Meijer, hoofd van de Je naplanschool aan de Weegbreestraat, sprak de hoop uit dat de nieuwe 'bewo- De Zweedse handelsattaché Ake Fa gelberg, wethouder Jan Menne en gede puteerde C. van den Oosten testen het speeltoestel op kindveiligheid. ners en de 'bewoners' van de school goede vrienden zouden worden. "Beter een goede buur, dan een verre vriend," meende Meijer. Hij dacht dat de nieuwe bewoners van de Amnestylaan zich wel thuis zouden voelen in de school, die momenteel een grote opknapbeurt on dergaat. "We hebben de verflucht im mers gemeen!" Aan het eind van de Peter v.d. Bree- merweg, vlak voor de spoorovergang, is afgelopen zaterdag het vvilgenknot- seizoen geopend. Slechts de harde kern van de ploeg was aanwezig. De eerste zaterdag dat er, na de zomer rust, weer gewerkt wordt, is altijd wat feestelijker dan doorgaans. Er wordt al tijd een officiële eerste tak afgezaagd. In zijn toespraakje zei coördinator Ben Hoekstra, dat de bobo's belangrijke boys) het hadden laten afweten. De een na de ander had voor deze zaterdag al andere plannen. "Bij nader inzien ei genlijk maar goed ook. Een beleidsplan m.b.t. het natuurbeheer in de polder is nog steeds niet gerealiseerd, 't Is ons wel een paar keer toegezegd. Er wordt wel aan gewerkt (ja toch? maar klaar is het nog niet. Zolang dat niet gereed is, zijn wij de bobo's in het poldernatuurbe- heer. Daarom openen we ze/lf ons sei zoen", aldus Hoekstra. Het ligt in de bedoeling om in de loop van 1991 de verkeerssituatie op de Wieksloterweg te evalueren. Naar aan leiding van dit onderzoek zal bekeken worden of er alsnog maatregelen geno men moeten worden. De in 1988 aangebrachte verkeersrem- mende maatregelen hebben niet het ge wenste resultaat opgeleverd. De ge vaarlijke situaties die voorheen ont stonden zijn hierdoor niet weggeno men. Naar aanleiding van vragen van bewo ners van de Wieksloterweg oVer ver lichting van het fietspad en het aanleg gen van bruggetjes van fietspad naar Wieksloterweg hebben Burgemeester en Wethouders meegedeeld dat het fietspad is aangelegd als een recreatief fietspad, waar de verlichting niet past, terwijl het aanleggen van bruggetjes tot nog meer gevaarlijke situaties zal lei den. Door de begroeiing aan de sloot kant wordt het overzicht beperkt; daar door kunnen én fietsers én automobilis ten voor verrassende situaties komen te staan. Juist daarom is toendertijd beslo ten de toegang tot het fietspad te con centreren tot een paar plaatsen. Belangrijk punt in de hele besluitvor ming is dat het landelijk en bosrijke ka rakter van de Wieksloterweg niet mag worden aangetast. De jongste knotter, Gerke (8 jaar), zaagde dit jaar de eerste tak af. Dat was het startsein om de wilgen, die langs het weiland staan, van hun takken te ont doen. Over twee weken wordt er op dezelfde plaats om 9.00 uur weer gewerkt. Enig nieuwe medewerkers kunnen goed ge bruikt worden. Iets voor u/jou, vrijwilligerswerk in de natuur? Geef je dan op bij onderstaan de mensen. Hebt u wilgen die geknot moeten worden? Laat het weten bij: Ad v.d. Herik tel. 20920, of Ben Hoekstra, tel. 11979. De firma V.d. Wakker uit Amersfoort start maandag 12 november met het aanbrengen van verkeersremmende voorzieningen in de Heuvelweg. Er ko men vier drempels en één inritconstruc tie. De werkzaamheden zullen onge veer 2 tot 3 weken duren. Aanwonen- den en bestemmingsverkeer kunnen van de Heuvelweg gebruik blijven ma ken. Het doorgaande verkeer zal in die periode moeten omrijden. Een 74-jarige Soester moest vorige week dinsdagochtend te voet naar huis, toen twee jongens er met zijn brommer vandoor gingen. Hij werd door het duo aangesproken op de Van Weedestraat. Hij zou iets verloren zijn en moest drin gend terug, zo vertelden zij. De man vertrouwde het niet en reed door. Ter hoogte van de Prins Bernhardlaan werd hij opnieuw door het tweetal tot stop pen gedwongen, weer met hetzelfde verhaal. Nu echter schudde één van de twee jongens de oudere man van zijn brommer, de twee sprongen erop en re den weg. De politie zoekt getuigen van deze bru tale diefstal. Het gaat om een rode Hon da Vision met nummer XMM 904. Over de daders is weinig bekend. Ze hadden donker haar en droegen blau we, witte en zwart kleding. Wie vergelijkt leest de Soester Courant ti Gerke Hoekstra (8) zaagde de eerste tak af. Vanavond, woensdag 7 november, houdt D66-afdeling Soest/Soester- berg, een algemene afdelingsvergade ring. Tijdens deze bijeenkomst zal het ontwerp-verkiezingsprogramma van D66 voor de Provinciale Staten van Utrecht 1991-1995 centraal staan. De bespreking van dit ontwerp zal wor den ingeleid door Jan Prevoo, D66- voorman in de Provinciale Staten van Utrecht. In zijn inleiding zal Prevoo een aantal centrale provinciale thema's be spreken, zoals: "Waarheen met de wo ningbouw in de provincie?" en de hier mee in verband staande problemen op het gebied van milieu en mobiliteit. Aansluitend zal over de inhoud van het ontwerpprogramma gediscussieerd worden. Tevens kunnen amendemen ten worden ingediend. De vergadering wordt gehouden in ho tel Van den Brink, Soesterbergsestraat 122. Aanvang 20.00 uur. De inleiding van Jan Prevoo zal na het huishoudelijk gedeelte plaatsvinden, om ca. 20.45 uur.

Soester Courant | 1990 | | pagina 9