Verdwenen Soest Boerenkool en spelletjes op Oudhollandse Solo soosavond mnm* Burgemeester J. de Widt opende nieuw kantoor architect Jan Peters Amnesty-middag verrassend en bijzonder Garage brandt uit na gasontploffing A Museum Oud Soest GeytenbeekAssurantien Een betere kijk op ziektekosten? Je zou gewoon eens met Geytenbeek moeten praten Volksuniversiteit Soest/Soesterberg 'De groene ruimte' in Groeneveld Op vrijdag 9 november was er voor de alleenstaanden een Oudhollandse So- lo-soosavond met boerenkool met worst en als toetje gezelschapsspel letjes. Men kon om 18.30 uur aan schuiven en daar werd door ongeveer twintig mensen voor zes gulden (eten entree) gebruik van gemaakt. Iedereen smulde van de heerlijke verse stamppot, ook daar de meesten dit maal nooit voor zichzelf klaarmaken. Na de koffie werden aan tien mensen de be ginselen van het klaverjassen geleerd. Er werd gejokerd, gerummi-cubt en aan het barretje zaten mensen gezellig te kletsen. In een woord het was een ge slaagde aktiviteit. Sinds het bezoekers aantal is afgenomen, is de sfeer gezelli ger en huiselijker geworden volgens de bezoekers. Het is een vriendenkring, dus mensen met te hoge verwachtingen of die zoe ken naar man of vrouw blijven na een keer geweest te zijn weg. Voor de nieuwkomer is er nu meer tijd. Hij of zij wordt ook meteen in de groep opgeno men. Voor dit jaar staat er op het pro gramma van Solo-soos fonduen, erw tensoep en een Kerst-gourmet. Op vrij dag 23 november is er om 19.00 uur fonduen, maar eerst op zaterdag 17 no vember van 17.00 - 19.00 uur bowlen. In het nieuwe jaar gaat solo een twee maandelijkse nieuwsbrief uitgeven over haar aktiviteiten. Deze kan men tegen een kleine bijdrage in de onkosten ont vangen. Voor meer inlichtingen over de solo ak tiviteiten kan men bellen: Kitty, tele foon 21009. Opgave bowlen en fonduen kan men óp vrijdag 16 november van 20.00 - 23.30 uur op de Solo soosavond in buurthuis de Praatpaal, Smitsweg 311 in Soest. Gestolen auto in Baarn gevonden Zaterdagochtend kreeg de politie Soest een telefoontje van de Baarnse colle ga's, die even daarvoor een auto hadden aangetroffen, waarvan de bedrading was doorverbonden. De auto bleek ge stolen te zijn in de nacht van zaterdag op zondag bij een 52-jarige Soester, die vervolgens in Baarn zijn auto mocht identificeren. Inbraak mislukt De bewoners van een woning aan de Ir. Menkolaan ontdekten vorige week spo ren van een inbraakpoging. Een zij raampje was met een kei ingegooid. De extra beveiliging op het raam voor kwam dat de steengooier ook de wo ning binnen kon komen. Foto: Goos van der Wilt. Een garage bij een woning aan de Korte Bergstraat brandde zaterdag ochtend uit, toen een gasfles ont plofte. De 64-jarige bewoner was bezig een kleine gasfles uit een grote gasfles te vullen, toen de flessen om vielen. De in de garage aanwezige geiser zorgde ervoor dat er een enor me brand ontstond. De Soester pro beerde te blussen en kon nog net zijn auto van het vuur wegduwen. De brandweer was snel ter plaatste blus te het vuur. De 64-jarige man werd naar een dokter gebracht. Hij had bij het ongeluk een wond aan zijn hand opgelopen. Parkeerbonnen Bij een parkeercontrole zaterdagmid dag deelde de politie 32 parkeerbonnen uit. Zestien aan de Van Weedestraat, vijftien aan de Soesterbergsestraat en eentje aan de Parallelweg. Antenne afgebroken Een 67-jarige bewoner van de Molen straat deed aangifte van vernielingen aan zijn auto. Iemand had op zaterdag avond zijn antenne afgebroken, toen zijn auto aan de Steenhoffstraat gepar keerd stond. 'Goed team staat borg voor kwaliteit van het bedrijf' Twaalf en een half jaar geleden startte de Soester architect Jan Peters een ar chitectenbureau bij zijn woonhuis aan de Valeriaanstraat. Vele jaren, grote prijzen, en een groot aantal opdrach ten later, opende burgemeester J. de Widt op 8 november zijn indrukwek kende kantoorpand aan de Toren straat. Peters schrijft het succes van zijn bureau vooral tor aan de kwaliteit, de flexibiliteit en de snelheid die hij als relatief klein bureau kan garanderen. Jan Peters zei tijdens de opening vorige week donderdag, dat hij hoopte dat meer Soesters de weg naar het kantoor zouden vinden. "Het pand is misschien hoog, maar de drempel is laag." Naast veel opdrachten voor bedrijven in het hele land, werkt hij ook voor een groot aantal particulieren. Het pand staat in de karakteristieke Kerkebuurt. Dat zijn belangstelling voor architectuur meer omvat dan interesse in moderne, effi ciënte en mooie kantoorgebouwen, blijkt uit het feit dat Peters in plaats van een cadeau bij de opening, liever wilde dat men een gift gaf voor de instand houding van Oud Soest. Daartoe heeft hij een speciaal rekeningnummer ge opend waarvan de gelden bestemd zijn voor de Stichting Oud Soest. Jan Peters heeft inmiddels een enorm aantal opdrachten op zijn naam staan. In 1967 begon hij als architect in dienst. Vanaf dat moment heeft hij zich bezig gehouden met renovatie, restauratie, verbouwing en nieuwbouw voor parti culieren en bedrijven in heel Neder land. Ondanks de problemen in de bouwkundige sector, heeft hij zich al twaalf en een halfjaar weten te handha ven. Hij meent dat het succes van zijn Burgemeester de Widt onthulde hel nieuwe bord van architectenbureau Jan Peters. bedrijf toe te schrijven is aan het goede team waarmee hij werkt. "Wij hebben kwaliteit, flexibiliteit en snelheid hoog in het vaandel staan," zei hij, "Grote werkdruk vangen wij op door goede sa menwerking." Het team bestaat inmid dels naast directeur Jan Peters uit Ton Burgering, Jaap Zwarts, Ron Werkho ven en Trudy Verhard. Daarnaast werkt hij samen met de architecten Piet Le- vels, Dick v.d. Bosch en tekenaar Tom Timmermans. "Deze mensen staan borg voor de kwaliteit en de deskundig heid van het bureau. Daarnaast hebben ze ook tijdens de verbouwing en inrich ting van dit pand hun steentje bijgedra gen," aldus Jan Peters. Aan het begin van deze eeuw telde Nederland zo'n vijf miljoen inwo ners - nu zijn het er ruim drie maal zoveel. Voor de gemeente Soest was de groei nog veel sterker: van rond 5000 in woners in 1900 tot over de 40.000 nu. Veel van wat toen landbouwgrond was, of woeste grond, is inmiddels in de bebouwde kom komen te liggen. Vergezichten zijn verdwenen, maar ook veel van de woningen van toen staan er niet meer, om van de men sen van toen - die toch óók een bepa lend deel van het dorp waren - nog niet spreken. Museum Oud Soest aan de Steen hoffstraat stelt regelmatig voorwer pen uit voorbije tijden ten toon, heeft meestal ook speciale exposities. Prentencabinet/Foto Astra bezit een grote verzameling fofo's van het vroegere Soest, en ook het gemeen te-archief heeft tot doel de herinne ring aan het verleden niet verloren te doen gaan. Met name de foto's van deze drie instellingen geven een tref fend beeld van hoe het er hier vroe ger uit zag. Helaas blijkt echter bij in ventarisatie van de foto's, dat niet al tijd precies bekend is wat de foto voorstelt. Door publikatie in de Soester Courant willen we de hulp van de lezers inroepen de ontbreken de gegevens aan te vullen. Daarom zal de komende weken steeds een oude Soester foto op deze plek wor den afgedrukt, met wat er (eventu eel) over bekend is, in de hoop dat er lezers zijn die er meer licht over kun nen laten schijnen. Voor de toe komst zal het ook mogelijk zijn dat lezers foto's opsturen waarvan ze niet zeker zijn waar het precies om gaat.Uiteraard zal in een volgende editie bekend worden gemaakt wel ke informatie er bij de Soester Cou rant is binnengekomen. Alweer een foto uit het archief van de gemeente, en ook deze foto is niet moeilijk te lokaliseren: duidelijk is de toren van de Petrus en Pauluskerk. Maar wie weet ons te vertellen wie de Soester is, compleet met pet en pijp, die daar staat gefotografeerd te worden? Zijn er lezers die ons verder kunnen hel pen, die deze foto misschien zelf heb ben, of althans weten wie daar werd ge fotografeerd en wanneer het (onge veer) was? We zijn benieuwd! Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgeno digd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57,376U AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking! dienstverleners in Financieringen e Teding van Berkhoutstraat 5 Postbus 226 - 3740 AE Baarn Telefoon 02154-13879 Foto: Goos van der Wilt. Geslaagde optredens theatergroep Purmerend en zigeunerorkest Pajtas Toen wethouder Jan Visser zondag middag om goéd twee uur in de Vijver hof de Amnesty-ontmoetingsmiddag op bijna poëtische wijze opende, kon nog bijna niemand vermoeden, dat het een heel bijzondere middag zou wor den. Maar dat werd het. De theatergroep Purmerend van Am- nesty International Nederland bracht voor de pauze een theaterprogramma vol ironie en satire. Het is moeilijk een mensenrechtenprogramma te brengen zonder in cliché's te vervallen. Deze theatergroep slaagde er op voortreffelij ke wijze in dit gevaar te omzeilen. Moeilijke onderwerpen, die alle in ver band staan met het schenden van men senrechten, zoals de doodstraf, het mar telen van mensen, het vluchteling zijn, het effect van dit alles op kinderen die daarbij betrokken zijn, het werd ge bracht op een wijze die op de aanwezi gen een diepe indruk maakte. De groep van negen personen vormt duidelijk een hecht geheel en blonk uit in de geza menlijk gezongen nummers. Vakwerk van een amateurgroep. Na de pauze volgde een optreden van het Zigeunerorkest Pajtas, dat onder leiding van onze plaatsgenoot Ernst Mantz het publiek een uur lang tot ge boeid luisteren wist te dwingen met zi- geunermuziek uit Roemenië, Honga rije en Rusland. Dat geboeide luisteren was stellig ook te danken aan het optre den van de 12-jarige Ellis en de 10-jari- ge Floris Mantz, die resp. op de cymbaal en op viool en trompetviool getuigden van een benijdenswaardige muzikale aanleg. Men kon ook kennis maken met de tarogato, een blaasinstrument met het uiterlijk van een klarinet en met een diepe, weemoedig makende klank, het geheel viel zo in de smaak, dat de groep na een uit volle borst meegezon gen Katinka door een langdurig ap plaus werd gedwongen tot een toegift. In haar slotwoord bedankte voorzitter Trudy van de Berg allen die hadden meegewerkt aan het slagen van deze ontmoetingsmiddag en herinnerde aan de oproep van wethouder Jan Visser "laten wij waakzaam blijven" en sprak de hoop uit dat de aanwezigen zich aan gesproken zouden voelen zich aan te sluiten bij de Werkgroep Amnesty Soest, nu men had kunnen meemaken hoe de mensen binnen de Werkgroep met elkaar omgaan. Het zigeunerorkest Pajtas trad op tijdens de Amnestymiddag in de Vijverhof. Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Praktische psychologie De één lukt werkelijk alles, de ander niets. Is dat domme pech of toeval? Niets van dit alles. Het verschil is prak tische psychologie. Omdat de belang stelling voor deze cursus in het najaar zo groot was wordt hij in januari nog twee maal herhaald. Drs. J.M. RÖmer, kli nisch psycholoog en natuurtgenees- kundige zal in een zevental ontmoetin gen de beginselen van praktische psy chologie bijbrengen. Aanvang: woensdag 16 januari 1991 van 19.00 - 20.30 uur of van 20.30 - 22.00 uur. Cursusadres: MAVO Soest, Valeriaanstraat 167a, Soest. Cursus prijs: 55 gulden. Aantal lessen: 7. Schilderkunst van de 20e eeuw Het onderwerp in deze cursus is de schilderkunst van de 20e eeuw maar toegespitst op de vaste collectie van het Stedelijk Museum te Amsterdam. De eerste twee avonden worden besteed aan de ontwikkeling van de moderne schilderkunst. De volgende vier avond en worden tien schilderijen specifiek besproken. De kunstenaar in zijn tijd en het betreffende schilderij zowel kunst historisch als schildertechnisch (com positie, kleur, formaat enz,) zullen uit gebreid behandeld worden. Al het werk wordt aan de hand van dia's besproken. Aan het eind van de cursus zal een ex cursie naar het Stedelijk Museum wor den gehouden en zullen de besproken schilderijen ter plekke worden beke ken. Aanvang: woensdag 9 januari 1991 van 20.00 - 22.00 uur. Docente: mevr. drs. G.A.M. Koerselman-v.d. Linden. Cur susadres: MAVO Soest, Valeriaan straat 167a, Soest. Cursusprijs: 60 gul den. Aantal lessen: 6. Voor inschrijven of informatie: Volks universiteit Soest/Soesterberg. Kerk plein 1, Soest, tel. 22195. Geopend: maandag van 10.00-12.30 uur en don derdag van 10.00 - 13.30 uur, behalve tijdens schoolvakanties. Reserveren Bij lezingen, georganiseerd door de volksuniversiteit Soest/Soesterberg, is het van belang dat vóóraf (eventu eel telefonisch) gereserveerd wordt, om teleurstelling te voorkomen. Vaak dragen ze gewoon een spijkerbroek. Of een grijs pak, een witte jas, een hoge boord, een mini-rok een toga, voetbalschoenen of een riem. Ze zijn in het bezit van fototoestellen, kinderen, piepende remmen, sigaretten, een hond, spuitbussen of tipp-ex. Ze plaatsen advertenties, insinueren, zetten grote ogen op, spelen op hun poot, huilen, wassen af, borduren of gooien de hoorn op de haak. Ze gaan uit of blij ven lekker thuis. Ik heb het over mensen die om hun politieke principes niet gewenst zijn, men sen die opgepakt worden, mensen die vervolgd worden om hun godsdienst, ras of huidskleur, mensen die in gevangenschap worden gemarteld. Ze wonen om de hoek, in thuislanden, in getto 's en in kraakpanden. Ze vertoe ven in stadion, in fabrieken, op carnaval, in kantines, in vergaderzalen, langs de weg, in scholen en villa's. Het zijn mannen, vrouwen, zwarten, blanken, christenen, mohammedanen, brommers, trainers, handelaren, wandelaars, kerels, wijven, spekkopers en patjakkers. Ze wapenen zich met spandoeken, pijnstillers, stekels, oogkleppen, ellebogen, muziek, sport, spuitbussen, ingezonden brieven en pamfletten. Ze vallen niet op, plegen abortus, huilen melde wolven in het bos, zingen, flui ten, zwijgen, gaan te ver, tasten af, dringen door, kijken uit, lopen door, staan te kijk en weten niet wat ze doen. Het is allemaal zo gewoon, zo vertrouwd. Vaak dragen ze gewoon een spijkerbroek. Of een grijs pak, een overall, een stropdas, naaldhakjes, een toga, voetbalschoenen of bretels. Ze zijn in het bezit van penselen, kinderen, piepende remmen, sigaren, een kat, plastic tassen of tipp-ex. Ze plaatsen advertenties, insinueren, staan oogluikend toe, spelen de onschuld, huilen, wassen as, macrameeën of gooien roet in het eten. Ze gaan uit of blijven lekker thuis. Nu heb ik het over mensen die vervolgen, de macht hebben, mensen die haten, de dictators, de agressors, de onderdrukkers en fascisten. Ze wonen om de hoek, naast de deur, in slaapwijken en paleizen. Ze vertoeven in stadions, in kantoren, op carnaval, in cafés, in de disco, op zee, in tenten en hutten. Het zijn mannen, vrouwen, gelen, rooien, katholieken, boeddhisten, hardlo pers, babysitters, programmeurs, joggers, gosers, meiden, bofkonten en lek kerbekken. Ze vallen niet op, plegen euthanasie, huilen met de wolven in het bos, lachen, musiceren, komen klaar, wegen af, slaan door, kijken uit, lopen door, staan te kijk en weten niet wat ze doen. Ze wapenen zich met maskers, tranquillizers, stekels, oogkleppen, vuisten, leu zen, teksten, ingezonden brieven en praatjes. Het is allemaal zo gewoon, zo vertrouwd. Vaak dragen ze gewoon een spijkerbroek. Of een grijs pak, een witte jas, een hoge boord, een mini-rokje, een toga, voetbalschoenen of een riem. Ze zijn in het bezit van penselen, kinderen, piepende remmen, sigaren, een kat, plastic bekertjes of tipp-ex. Ze plaatsen advertenties, insinueren, zetten grote ogen op, spelen op hun poot, huilen, wassen af, borduren of gooien de hoorn op de haak. Ze gaan uit of blij ven gezellig thuis. Nu heb ik het over u, over mezelf, over uw buren, over mijn familie, deman-in- de-straat. Ze wonen om de hoek, naast de deur, in slaapwijken en paleizen. Ze vertoeven in stadions, in kantoren, op carnaval, in restaurants, in luchtkastelen en dak tuinen. Het zijn mannen, vrouwen, zwarten, blanken, joden, wandelaarsjuryleden, lezers, kerkgangers, baliekluivers en handlangers. Ze wapenen zich met lach jes, gebaartjes, menselijke trekken, tekens, parades, trompetgeschal, klaroen stoten, met holle vaten en leegte. Ze vallen niet op, ze hebben lief, ze scheiden, werken, lanterfanten, duivenmelken, stofzuigen, variëeren, ontsponnen en planten zich voort. Ze gaan gezellig uit of blijven lekker thuis. Wat ik wil zeggen, dat je ze vaak niet herkend, ze lijken zo op ons zelf ze zien er zo gewoon uit van buiten. Kennelijk zit het van binnen, weggestopt, diep in de ziel en in de hersenen. Je ziet het niet en je beseft het niet. Maar van de ene dag op de andere dag zijn ze er. De Vlaamse dichter Eddy van Vliet heeft het verwoord in zijn bundel De Bin nenplaats. Naar aanleiding van een verhaal van Sal Santen. Een oom in Cana da schreef vlak vóór de tweede wereldoorlog alsmaar brieven naar zijn neeft met: het gaat mis, kom toch naar Canada. Het kwam niet over. Om allerlei pietluttige redenen ging hij niet naar zijn oom in Canada en eindigde zijn leven in een concentratiekamp Ik lees een fragment van het gedicht Biografie: Tijd genoeg. Zolang straten en pleinen de namen van schilders en schrijvers dragen. Belachelijk klein was de landkaart in de serre waarin thee werd gedronken en het groen van Canada het won van de zon. Een gunst van de dag. Nooit had hij zulke mooie muziek op het perron van Treblinka verwacht. Laten we waakzaam blijven! Jan Visser Nieuw educatief programma voor voortgezet onderwijs Op woensdag 21 november om 15.00 uur vindt een informatiemiddag voor docenten plaats waarin zij kennis kun nen inaken met De Groene Ruimte: een nieuw educatief projekt van Kas teel Groeneveld. Dit programma is vanaf 14 januari 1991 te volgen. Het is bestemd voor de derde en vierde klassen van HAVO en VWO en gaat over de inrichting van het lande lijk gebied in Nederland. Het is bestemd voor de aardrijkskundeles. Een aantal lessen en een bezoek aan een interaktieve tentoonstelling vormen de onderdelen van het programma. Het is uitstekend geschikt ter introduktie van de complexe toekomst. Het kan boven dien funktioneren als een motiverende opstap naar de behandeling van het the ma landschap in de eindexamenklas sen. Op vrijdag 16 november om 15.00 uur wordt dit nieuwe projekt feestelijk ge start door de Commissaris van de Ko ningin te Utrecht, jhr. drs. RA.C. Bee- laerts van Blokland. "De Groene Ruimte" kwam tot stand in samenwer king met de Landinrichtingsdienst van het Ministerie van Landbouw, Natuur beheer en Visserij. Docenten van het voortgezet onderwijs zijn van harte welkom op de informatie middag. Zij kunnen zich opgeven bij de educatieve dienst van Kasteel Groene veld, tel.: 02154-20446. Ook voor an dere vragen over dit programma er voor reserveringen kunnen zij daar te recht.

Soester Courant | 1990 | | pagina 13