Hulleman optiek i PvdA wil tweede Ouderenbus en Windhond uit raadhuis-extraatje financieren Zet je ogen op scherp "Ik denk dat we de grootste collectie c.d.'s van Soest hebben" Provincie wil capaciteit 'Zon en Schild' op termijn verminderen Vier ton over op budget Provincie stimuleert preventie en hergebruik afval Nieuwegeins Theater met "Verre Vrienden" op bezoek bij K.B.O. B.V. Kinderen licht gewond bij aanrijding Ook bedrag voor toneel Dorpshuis Geld voor jeugdwerk Soesterberg naar Hopman Masselmangroep Man gewond bij val Klachtencommissie voor Soesterberg Sociëteit voor mensen met een afasie in Soest Buitenlandstalig toneel in De Flint WOENSDAG 21 NOVEMBER 1990 PAGINA 14 WOENSC De FvdA-fraclie heeft het College van B. W. en de raad voorgesteld alsnog 175.000 gulden uit te trekken voor de herbouw van de korenmolen De Windhond. Dat geld moet komen uit het "extraatje" dat over is van de nieuwbouw van het gemeentehuis: een bedrag van 400.000 gulden. Ook de fi nanciering van een tweede Ouderen- bus kan volgens de PvdA daaruit be taald worden. Wil Stekelenburgen Kees Boerkoel,die samen de PvdA-raadsfractie vormen, schrijven dat in een brief naar aanlei ding van de discussie over de Wind hond, die eind oktober plaatsvond in de raadscommissie Ruimtelijke Ordening. De meerderheid vond de plannen van de herbouw-stichting te vaag om er de gemeentelijke zegen aan te verbinden. De PvdA zei toen er best voor te zijn, maar niet te weten waar het geld van daan moest komen. Dat ligt nu anders, want in de laatste vergadering van de commissie Nieuw Gemeentehuis bleek dat Soest uitein delijk zo'n 400.000 binnen het budget is gebleven en dat dat "extraatje" gewoon wordt overgepompt naar de algemene dienst. "Wij stellen vast dat er nu dus extra geld is, waaraan geen bestemming wordt gegeven," aldus Stekelenburg en Boerkoel. "U begrijpt hel al," vervolgen zij, "een deel van dit geld - f 175.000 - zouden wij graag besteed zien aan de herbouw Bijna een miljoen gulden uitgetrokken Len Vliegende brigade' van deskundi gen moet de gemeenten in de provincie Utrecht helpen om de gescheiden inza meling van Groente, Fruit en Tuinaf val te versnellen. Er komt een onder zoek naar een doelmatiger organisa tievorm van de AVU, de Afval Verwij dering Utrecht, waarin alle Utrechtse gemeenten samenwerken. Het onder zoek is nodig omdat de huidige vorm niet toereikend is om de komende ja ren de afvalproblemen slagvaardig te kunnen aanpakken. Er komt ook een programma voor pre ventie en hergebruik van bedrijfsafval- stoffen. Dat stellen GS voor in ant woord op een motie van Provinciale Staten, waarin 950.000 gulden werd uitgetrokken voor stimulering van de afvalverwerking. GS willen 450.000 gulden besteden aan een intensief programma voor preven tie en hergebruik van bedrijfsafvalstof- fen. Zij kiezen in hun voorstel nadruk kelijk voor bedrijfsafval, omdat de me thoden en technieken voor preventie en hergebruik van huishoudelijk afval al veel verder zijn ontwikkeld. Het milieu rendement is op deze wijze veel groter, aldus het College. Het programma moet uitmonden in concrete taakstel lingen voor preventie en het hergebruik per branche. GS denken aan een voor beeldproject in een industrieel bedrijf. En voor de kantorensector kan een bro chure worden gemaakt om het beheer van kantoorafval te verbeteren. Voor een 'vliegende brigade' kan 350.000 gulden beschikbaar worden gesteld. De AVU kan hiermee externe deskundigheid inhuren waarmee indi viduele gemeenten de inzameling van GFT-afval kunnen versnellen. De on dersteuning kan zowel betrekking heb ben op de beleidsontwikkeling als op de uitvoering en de voorlichting. Voor het onderzoek naar een doelmatiger AVU resteert 150.000 gulden. De nieuwe or ganisatie moet slagvaardig zijn en met minimale kosten werken. De bestuurlij ke betrokkenheid van gemeenten en provincie moet optimaal zijn. Beide voorstellen zijn in overleg met de AVU tot stand gekomen en zullen door de AVU worden uitgevoerd. De plan nen van de GS worden op 22 november besproken in de Statencommissie voor milieu. Inbraak Talmalaan Bij een inbraak aan de Talmalaan werd duizend gulden aan geld gestolen en een parelketting. De eigenaresse deed hiervan aangifte bij de politie. De dief was binnen gekomen door een ruitje in te slaan. Opnieuw komt de stichting Nieuwe geins Theater bij de K.B.O.,afd.Soest, op bezoek. Op zondagmiddag 25 no vember, aanvang 14.30 uur, zal in de grote zaal van dienstencentrum De Vij verhof een voorstelling te zien zijn van hel blijspel "Verre Vrienden", geschre ven door de Engelse auteur Alan Ayck- burn. Hoofdpersoon is de student Colin, die gebukt gaat onder een verbroken rela- lie. Zijn vrienden nodigen hem uit op een typisch Engelse tea en proberen hem op te beuren en af te leiden. Deze poging blijkt niet helemaal, beter ge zegd niet, te slagen. Naarmate het stuk vordert zijn Colins vrienden van me ning dat hun problemen groter en be langrijker zijn dan die .van de genodig de. Als Colin er aan het eind van het stuk genoeg van heeft neemt hij af scheid met het gevoel, alsof hij er eigen lijk helemaal niet is geweest, niet aan te pas gekomen is. "Verre Vrienden", een blijspel met veel typische humor, hier en daar gegar neerd met enig cynisme, overal echter duidelijk herkenbaar. De stichting Nieuwegeins Theater oogstte met deze voorstelling vele lovende kritieken en kan zondag a.s. op grote belangstelling rekenen. K.B.O.-leden hebben gratis toegang. Introductie f 5,— p.p. van De Windhond. Juist dit extraatje, over van de nieuwbouw anno 1990, zou besteed moeten worden aan herbouw van een stukje geschiedenis." De fractie vindt dal het College hel overleg met het bestuur van de molenstichting op nieuw moet starten en het moet vragen op korte termijn een exploitatie-opzet te overleggen. Ouderenbus Verder vinden Stekelcnburg en Boer koel dat B. W. maar eens moeten na denken over de vraag of een tweede Ouderenbus in Soest langzamerhand niet noodzakelijk is. Met de huidige bus kan aan de aanvragen nauwelijks meer worden voldaan, zo bleek onlangs. Een tweede bus zou volgens de PvdA ook van het "restje" betaald kunnen wor den. "We constateren dat onze begroting sluitend is en dat exctraatjes zónder enig risico voor het gemeentelijk huis houdboekje kunnen worden uitgege ven. Vandaar dit initiatief." De fractie kondigt verder aan nog een aantal an dere verlangens te hebben, maar daar binnenkort in commissieverband nog op terug te zullen komen. SPECIAALZAAK VOOR BRILLEN OOGMETING - CONTACTLENZEN Optometristen O.V. - Contactlensspecialist A.N.V.C. BURG. GROTHESTRAAT 8 - 3761 CM SOEST - TELEFOON 02155 - 1 38 59 's Maandags de gehele dag gesloten Theo Voorbij van Silver Star: Foto: Goos van der Wilt. Na de uitbreiding van Silver Star met een grote c.d.-afdeling, die begin dit jaar werd bekroond met de officiële opening door de bekende saxofoniste Candy Dulfer, heeft eigenaar Theo Voorbij niet stilgezeten. De c.d.-col- lecfie en de klantenkring groeien nog steeds. "We zitten eigenlijk nog in de Het aantal klinische opvangplaatsen in het psychiatrisch ziekenhuis "Zon en Schild" in Amersfoort zal na 1995 ge leidelijk moeten verminderen van 759 tot 418 plaatsen. Tot die tijd moet de huidige capaciteit gehandhaafd blij ven. Daarmee zit "Zon en Schild" wel iswaar boven de toegestane norm, maar dat is nodig omdat in dit zieken huis momenteel veel patiënten verblij ven uit het Gooi, Almere en Amster dam. Wel zullen tot 1995 bij dit ziekenhuis al vast het aantal plaatsen in sociowonin- gen en de plaatsen voor deeltijdbehan deling uitgebreid moeten worden. In Utrecht-Oost als geheel moeten er bo vendien 87 extra plaatsen in bescher mende woonvormen bijkomen. Dat proces van overschakeling naar andere vormen van zorg zal overigens ook na 1995 worden voortgezet. "Over de precieze invulling van de re ductie-voorstellen na 1995 willen wij uiteraard overleg voeren met alle be trokkenen. Wel is al duidelijk dat een deel van de huidige capaciteit van Zon en Schild kan worden overgeheveld naar nieuwe voorzieningen buiten de gezondheidsregio Utrecht". Dit schrijven Gedeputeerde Staten van Utrecht in het concept-voorontwerp- plan psychiatrische voorzieningen voor de gezondheidsregio Utrecht. Dat plan heeft betrekking op de algemene psy chiatrische ziekenhuizen, de psychiatri sche afdelingen van algemene zieken huizen, de psychiatrische universiteits klinieken, de psychiatrische ziekenhui zen voor verslaafdenzorg en de kinder en jeugdpsychiatrie en de regionale in stellingen voor beschermende woon vormen. Met het plan voldoen GS aan de planningsverplichting die de staats secretaris van WVC de provincie opleg de. Het plan is gericht op het zo goed moge lijk verdelen van de toegestane capaci teit van psychiatrische voorzieningen in de gezondheidsregio Utrecht per 1995. Die capaciteit bedraagt momenteel 2558 plaatsen, waarvan zo'n 170 in de kinder- en jeugdpsychiatrie en de ver slaafdenzorg. In 1995 mogen dat vol gens de normen die WVC aan de om vang van de voorzieningen stelt zo'n 2300 plaatsen zijn. GS pleiten echter voor een tijdelijk verhoogde capaciteit tot in totaal 2740 plaatsen vanwege de bijzondere positie van Zon en Schild. Bovendien willen GS voorkomen dat in de periode tot 1995 gereduceerd wordt, terwijl na 1995 op grond van de bevol kingstoename wellicht weer bijge bouwd mag worden. Voor het jaar 2000 denken GS zo'n 2400 plaatsen voor de regio nodig te hebben. Multi-functionele Eenheden Het plan bevat een groot aantal andere voorstellen, die voortkomen uit een streven naar een betere spreiding van het aanbod, vernieuwing van de zorg en groei van de lichte vormen van zorg. Zo zouden in Woerden, Nieuwegein en Utrecht-Noord of Maarssen zogeheten Multi-Functionele Eenheden (MFE's) tot stand moeten komen. Dat zijn sa menwerkingsverbanden die gezamen lijk psychiatrische behandelingen bie den, zoals poliklinische hulpverlening, deeltijdbehandeling en kortdurende klinische behandeling. In totaal kunnen de drie MFE's naar de mening van GS ongeveer 200 plaatsen krijgen. Het Christelijk Sanatorium in Zeist, het W. A. Huis in Utrecht en de W.A. Hoe ve in Den Dolder zullen daarvoor geza menlijk klinische capaciteit moeten in leveren. Bij deze laatste instelling zou die capaciteit met 126 bedden vermin deren. In Breukelen zou een beschermende woonvoorziening gevestigd kunnen worden voor 24 bewoners. Voor kin- der- en jeugdpsychiatrie is een uitbrei ding gepland met 26 plaatsen bij het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. Het aantal plaatsen voor de behande ling van verslaafden zou met 26 moeten toenemen tot 78; daarvan zouden er 8 in Amersfoort gevestigd kunnen wor den. GS pleiten voor een functionele bena dering van de psychiaterie, dat wil zeg gen, dat zij niet louter willen uitgaan van de huidige bestaande voorzienin gen, maar meer willen kijken naar de verschillende vormen van zorg (ook wel; functies) waaraan patiënten be hoefte hebben: behandeling, opvang/ begeleiding, wonen, verzorging/ver pleging of preventie. Nu nog vervult een instelling vaak meer dan één of zelfs alle functies. Het college meent echter dat verschillende vormen van zorg door verschillende instanties moet worden verricht. Tien jaar ot' langer Zo signaleren GS dat momenteel een groot deel van de patiënten van psy chiatrische ziekenhuizen 10 jaar of lan ger in zo'n ziekenhuis verblijft. Het zie kenhuis vervult voor die patiënten dan vooral een woonfunctie, terwijl de be handeling op de achtergrond is geraakt. Dat verhindert nieuwe opname van mensen die behandeld moeten worden. Het college hoopt met een functionele benadering dergelijke knelpunten op te lossen. "Alleen dan wordt werkelijk zorg op maat voor iedere patiënt gebo den", aldus GS. Zij vinden voorts dat zorg zo dicht mo gelijk bij huis moet plaatsvinden. Ten slotte kent het college een groot gewicht toe aan substitutie: vervanging van op vang binnen de muren van een instelling door vormen van zorg die daarbuiten liggen, zoals deeltijdbehandeling of be schermd wonen. Naast het concept-voorontwerpplan hebben GS ook een beleidsnota over de geestelijke gezondheidszorg in de pro vincie Utrecht uitgebracht. Daarin staan hun opvattingen over een eigen, brede benadering van de totale geeste lijke gezondheidszorg. GS pleiten voor een herwaardering van die zorg. Van belang is de terugdringing van etikette ring, stigmatisering en hospitalisering, zo stellen GS. Daarom pleit het college ook voor versterking van de positie van ex-gebruikers van de geestelijke ge zondheidszorg en hun familie. 500.000 gulden GS stellen Provinciale Staten voor om vanaf 1991 jaarlijks 500.000 gulden uit te trekken voor flankerend beleid in de geestelijke gezondheidszorg. Van dat bedrag wil het college 150.000 gulden besteden aan zorg voor dak- en thuislo zen. Inmiddels hebben PS bij de behan deling van de begroting voor 1991 één ton voor flankerend beleid beschikbaar gesteld. Het voorontwerpplan en de beleidsnota worden besproken in de statencommis sie voor volksgezondheid op 26 novem ber aanstaande. Daarna worden be trokkenen uitgenodigd op de voorstel len te reageren. Hel plan zal vervolgens pas na de statenverkiezing van volgend jaar door Provinciale Staten worden vastgesteld. aanvangsfase, de belangstelling neemt echt met de week toe," aldus de Soes- ter ondernemer. "Veel mensen hebben er geen idee van hoe groot het hier is. Dat is soms een na deel. Je ziet aan de pui niet af hoe groot de collectie is," vertelt eigenaar van Sil ver Star Theo Voorbij. Vorig jaar werd de videotheek uitgebreid met een c.d.- afdeling. Inmiddels zijn er ruim zesdui zend c.d.'s en c.d.-singles te vinden. Met dat getal in zijn achterhoofd, durft Voorbij te zeggen dat hij denkt in aantal de grootste collectie van Soest te heb ben. De laatste paar maanden is vooral het aanbod in klassiek enorm uitgebreid. Geen geringe investering. Klassieke c.d.'s zijn duurder omdat de oplage klei ner is en de muziek niet gebonden is aan trends en rages. Ze blijven vaak langer liggen. Dat was echter geen reden voor Voorbij om de collectie niet aan te vul len, "Ik bepaal het assortiment aan de hand van de wensen van de klant. Ik vind het heel belangrijk dat ik hier heb wat de mensen zoeken. De komende tijd wil ik bijvoorbeeld de genres Hard Rock, Country en Jazz uit gaan brei den." Vip Gallery Voorbij trekt regelmatig naar het bui tenland om zijn c.d.-collectie aan te vul len. Niet alleen de keuze in muziek breidt hij daarmee uit. Ook zijn inmid dels bekende Vip Gallery wordt daar door regelmatig met grote namen aan gevuld. Vorig jaar sierden vooral nog Nederlandse artiesten de sterrenmuur. Handtekeningen en soms korte teksten van Koos Alberts, Candy Dulfer na tuurlijk. de leden van de Golden Ear- ring en de Novo Band kregen in de loop van het jaar echter beroemde buiten landse buren. Inmiddels is Theo Voor bij ook de trotse bezitter van krabbels van bijvoorbeeld Billy Joël, Victor Laz- Theo Voorbij heeft ongeveer zesdui zend c.d. 's en c.d. -singles in het assorti ment. lo en Meat Loaf. De handtekening van de acteur Dustin Hoffman heeft Theo Voorbij op een hele bijzondere manier verkregen. Hij vertelt: "Ik was in Lon den en Hoffman speelde in een stuk van Shakespeare. Ik ben naar de voorstel ling gegaan, en heb een envelop afgege ven voor Dustin Hoffman, met het ver zoek of hij mij een handtekening wilde geven voor de Vip Gallery. Ik was nog geen twee dagen terug, of de handteke ning lag al op de deurmat!" Feestdagen Met het oog op de komende feestdagen is het assortiment uitgebreid met spe ciale kerstc.d.'s. Daarnaast zijn er c.d.'s met muziek die minder gelegenheids gebonden is, maar wel heel leuk is om cadeau te geven en een aantal aardige kleinigheidjes zoals wenskaarten met een c.d. om een bepaalde hartekreet luid en duidelijk over te laten komen (When will I see you agaïn, bijvoor beeld). Een paar tips wil Voorbij graag geven. "De nieuwe life-c.d. van Phil Collins, die kan ik echt aanbevelen. Of The Young Beethoven, met Vicky Brown. Daarnaast zijn er een aantal kerstc.d.'s die echt de moeite waard zijn, zoals bijvoorbeeld de wereldsterren c.d. met kerstnummers gezongen door on der meer Kenny Rogers, The Beach Boys en Stevie Wonder." Theo Voorbij ziet de toekomst van zijn c.d.-zaak vol vertrouwen tegemoet. "We zitten natuurlijk nog in de aan vangsfase en zijn nog niet bij iedereen bekend. De vaste klantenkring groeit nog met de week," vertelt hij, "Het ge beurt echt regelmatig dat hier mensen binnenstappen, even rondkijken en dan zeggen: ik moest hier eens heen van een kennis, maar inderdaad, wat heeft u ontzettend veel." Drie kinderen raakten licht gewond, toen de auto waarin zij zaten tegen een andere auto opbotste. Een veer tienjarige jongen kreeg een tand door zijn lip, zijn elfjarige broertje liep een lichte hersenschudding op en hun zusje van zes kwam er met een lichte shock vanaf. Hel ongeluk gebeurde op de Koninginnelaan toen een 41-jarige vrouw uit Zeist een stilstaande auto passeerde en daarbij de haar tegemoetkomende auto van een 34-jarige Soester met de drie kinderen niet zag. De Soester kwam net een zijstraat uitrijden. De man en de vrouw bleven beiden on gedeerd. De auto's moesten worden weggesleept. Brommer terug, dief neemt de benen Een 20-jarige bewoner van de Birk- straat kwam lopend bij de politie aan gifte doen van de diefstal van zijn brom mer. Die was in de nacht van zondag op maandag voor zijn woning vandaan ge stolen. Op de terugweg ontdekte hij echter de hem zeer bekende brommer met een vreemde snuiter erop. Hij volg de de man, die ging tanken op de Smits- weg. De vermoedelijke dief ging er snel vandoor toen hij de Soester zag. De brommer liet hij achter. Winkeldiefstal De politie heeft zaterdag een 37-jarige inwoonster van Soest aangehouden, die in een winkel aan de Torenstraat was betrapt op diefstal. Ze had zonder af te rekenen een regenjas ter waarde van f 61,70 willen meenemen. JAr. „/-vmm De Hopman Masselmangroep krijgt als het aan B. W. ligt 45.000 gulden subsidie uit het potje van 60.000 gul den dat oorspronkelijk gereserveerd was voor het jeugdwerk in Soester berg. Dat bedrag is vorig jaar niet be steed. In de begrotingsvergadering werd in de raad per motie verzocht het geld aan andere goede doelen te beste den, waaronder de Hopman Massel mangroep. B. W. willen de resteren de 15.000 gulden uittrekken voor een toneelvoorziening in het Dorpshuis in Soesterberg. De raadscommissie Welzijn moet zich nog over deze bestedingen uitspreken. In het welzijnsplan zijn immers ook an dere wensen en verlangens opgeno men, zoals een bestuurs/vergaderruim- te in het Dorpshuis, de verbetering van de accommodatie van de stichting Sti mulans, het opknappen van de entree/ toilet/filmzaal van Artishock, een nieu we filmprojector, geluidsapparatuur en verlichting van de expositiezaal, alsme de de verbouwing van de accommoda tie van de muziekvereniging PVO. Carolusschool. B. W. hebben de gemeenteraad voorgesteld een krediet van f 320.300 beschikbaar te stellen voor het bouwrijpmaken van het voor malige terrein van de Carolusschool in Soesterberg. Een milieu-onderzoek heeft aangetoond dat er geen beletselen zijn voor de bouw van 38 woningen: 34 huur- en 4 premiekoop-woningen. Bosbouwbedrijf. B.& W. gaan de raad voorstellen een ontheffing te ver lenen van de zoneverordening hinder wet voor het bosbouwbedrijf van de fir ma Van Doorn aan de Wieksloterweg. Het College vindt dat ontheffing moet worden geweigerd voor de uitbreiding op het achter het bedrijf gelegen gebied, dat illegaal met puin is verhard. Dat ter rein heeft landschappelijke waarde en Van Doorn is aangeschreven het in de oorspronkelijke staat terug te brengen. Hij is daartegen in beroep gegaan, maar dat beroep is door de commissie voor de broepschriften ongegrond ver klaard. Tennispark. Alvorens een beslissing le nemen op het verzoek van tennis park-eigenaar J. Harskamp, die zijn park aan de Dorresteinweg wil uitbrei den met een squash-hal, willen B. W. de ontwikkelingen in die omgeving af wachten. De plek staat ter discussie met het oog op de eventuele uitbreiding van het industrieterrein. Winkels en verkeer. B. W. hebben Van Dijk Partners te Voorburg op dracht gegeven voor een aanvullend distributie-planologisch onderzoek, ten behoeve van het voorgenomen win kelbeleidsplan. AGV uit Nieuwegein heeft officieel de opdracht gekregen voor een verkeersbeleidsplan. De uit komsten worden verwerkt in de Struc tuurvisie voor de komende jaren. Brandweer. B. W. hebben besloten met ingang van 1 januari een krediet be schikbaar te stellen voor de vervanging van de huidige manschappenwagen/ trekker van de brandweer door een kleinere, en de aanschaf van een com mandowagen voor de bevelvoerder van dienst. Het eerder vastgestelde krediet voor de bevelvoerderswagen (groot f 22.000) laat men vervallen. Een 31-jarige Soesterberger liep afge lopen maandag een groot aantal ver wondingen op, toen hij' van een zes me ter hoge sulo viel. Hij werd door zijn collega's naast de sulo en zijn kraanwa gen aangetroffen met verwondingen aan zijn hoofd, zijn ribben en zijn be nen. Ook bleek hij inwendig letsel op te hebben gelopen. De man was aan de Amersfoortsestraat bezig een staalka bel van zijn kraan wagen te verbinden met de sulo. Bij het overstappen is hij gevallen. Hij werd naar de Lichtenberg gebracht. Gedeputeerde Staten willen een ge luidbewakingssysteem op de vliegba sis Soesterberg. Anders kan de Klach tencommissie die wordt ingesteld haar werk niet goed doen. Ook wil het Col lege dat de adviezen van de Klachten commissie binnen drie maanden door de minister worden afgehandeld. Dat schrijven GS in een advies aan de mi nister van Defensie. De minister had de provincie om advies gevraagd over de instellingsbeschikking - zeg maar de opdrachtomschrijving - van de commissie ex art. 28 van de Luchtvaartwet. Die commissie moet nog door de minister worden ingesteld. De taken ervan omvatten "overleg en voorlichting omtrent milieuhygiëne" rond de vliegbasis Soesterberg. De commissie wordt ook wel de 'Klach tencommissie' genoemd en moet niet worden verward met de commissie ex art. 21 van de Luchtvaartwet. Deze laat ste commissie neemt de bezwaren in het kader van de vaststelling van de geluids zonering rond het vliegveld in ont vangst en stuurt ze, voorzien van een ei gen advies, door aan de minister van Defensie. GS stellen de minister voor om milieu- gedeputeerde P.R. Smink aan te wijzen als voorzitter van de nieuwe Klachten commissie. Verder stelt het College voor om naast vertegenwoordigers van de betrokken departementen op voor dracht van de Colleges van B. W. twee personen voor Amersfoort te be noemen, twee. voor De Bilt, twee voor Zeist, drie vbor Soest:en twee voor Leusden. Ook willen GS twee leden laten aanwij zen voor de Vereniging van Nederland se Gemeenten van de afdeling Utrecht. Op die manier kunnen ook gemeenten worden vertegenwoordigd die niet bin nen de geluidszone van 35 KE liggen, maar wel geluidhinder hebben, afkom stig van de vliegbasis. De GS denken daarbij aan de gemeenten Maartensdijk en Woudenberg. Initiatief van logopediste Henriëtte Karsten Henriëtte Karsten (logopediste) heeft het initiatief genomen om een sociëteit voor mensen met afasie op te richten. Zij wordt daarbij gesteund door de Afasie Vereniging Nederland, een pa tiëntenorganisatie, die zich inzet voor de belangen van mensen met een afa sie. Henriëtte is tot dit initiatief geko men vanuit de contacten die zij heeft met mensen met afasie in haar prak tijk. Na verloop van tijd is het belang van logopedische behandeling gering, maar verkeren veel mensen in een so ciaal isoloment. Afasie is een taalstoornis ontstaan door hersenletsel. Mensen met een afasie kunnen vaak niet meer gewoon spre ken, schrijven, lezen en ze begrijpen soms niet meer of maar gedeeltelijk wat door anderen gezegd wordt. De gevol gen hiervan kunnen zijn: eenzaamheid, niet begrepen worden. Omdat in het da gelijks leven vaak niet voldoende tijd en begrip opgebracht wordt voor mensen met een afasie, is het zinvol hen met el kaar in contact te brengen, met behulp van opgeleide vrijwilligers. De sociëteit is bedoeld voor mensen uit de regio Soest. Dat wil zeggen: mensen die wonen in de gemeenten Soest, Baarn, Amersfoort, Leusden, Hoog land, Hooglanderveen, Hoevelaken, Bunschoten/Spakenburg. Het is de be doeling dat de soos eenmaal per veer tien dagen gehouden wordt op een och tend. Indien vervoer nodig is zal ge tracht worden hiervoor te zorgen. In de sociëteit staat het contact centraal. Elkaar ontmoeten, gesprekken voeren met elkaar. Maar ook andere activitei ten staan op de planning, zoals mu- scumbezoek, taaloefeningen met be hulp van een computer, gezelschapsa- pelen, een spreker overeen boeiend on derwerp, koken, bloemschikken, etc.. Op dit moment is het van groot belang om in contact te komen met mensen die gebruik willen maken van deze soos of daarover meer informatie willen heb ben. Wij vragen geïnteresseerden con tact op te nemen met Henriëtte Kar sten, P. de Hooghlaan 2a, tel. 23654. Behalve deelnemers aan de soos is Hen riëtte ook op zoek naar vrijwilligers. Mensen die bereid zijn om hun mede werking te verlenen aan het sociëteits- werk, dan wel bereid zijn met eigen auto mensen van en naar de soos te brengen. Ook is zij op zoek naar mensen die be stuurlijke taken willen verrichten m.b.t. de soos. Geïnteresseerden kunnen zich opgeven of informatie inwinnen bij bo venvermeld adres. Schoolvoorstelling 'Lepavillon des enfantsfous' "Le pavillon des enfants fous" is een toneelbewerking van een roman ge schreven door een 15-jarig meisje, Va- lérie Valere. In haar boek geeft ze een indrukwekkende beschrijving van haar verblijf in een inrichting vanwege "anorexia nervosa". Ze spreekt zich uit over haar omgeving: haar ouders, de verplegers en artsen, voor haar de wereld van de volwasse nen. Ze voelt zich door hen vernederd, onbegrepen en miskend, eenzaam in een vijandige wereld. De voorstelling gaat niet alleen over de ziekte anorexia. Haar verhaal is ook dat van een meisje van 15 en haar kijk op de wereld. Valérie Valere, inmiddels in en buiten Frankrijk een legende, heeft zo indrin gend en aangrijpend verteld over deze periode uit haar leven, dat haar boek binnen korte tijd een bestseller werd. Het werd over dc gehele wereld uitge geven (in Nederland onder de titel "Wie niet eet is gek") en staat opnieuw in de belangstelling dankzij de buitengewoon goed geslaagde toneelvoorstelling van de "Compagnie ThéatreTemps" uit Pa rijs. Hel verhaal wordt in een bijzondere vorm gespeeld. Een acteur en een actri ce spelen afwisselend de rollen van het meisje Valérie en de mensen om haar heen. Met een aantal eenvoudige attri buten worden de verschillende perso nages aangegeven. Het ingehouden spel en de subtiele enseenering zorgen er voor dat de ernst van de situatie van Valérie nergens te zwaar wordt. Van be gin tot eind is de voorstelling glashelder en buitengewoon boeiend. De eerste voorstelling van de produktie van "Compagnie Thé^tre Temps" is op het festival van Avignon gespeeld. De kri tieken waren unaniem zeer positief. De kaarten zijn te reserveren en te ver krijgen bij De Flint, tel. 033-726094 Toegang: f 17,50; f 15,- p65; f 11,- cjp. 'J!

Soester Courant | 1990 | | pagina 14