r 299,- Mavo-leerlingen voeren professionele show op over gevaren van drank Rietpluim brengt 'De klok sloeg twaalf' 'Je moet klanten ruimte kunnen bieden' m/v) Leefwijzer project van GGD op Mavo Soest Problemen Magere SCHOUDERFILET ROLLADE Q98 HART VAN SOEST 098 Bromfietsdief in Hilversum gepakt VEEL IDEËEN VOOR DE SINT Voorstellingen vanavond en vrijdag uitgave nieuwe boeken Moord in Toscane Automatiseringsadviseuse Racefietswiel weg Inbraak Soesterberg Diefstal in de Turf knntoür effnenrv Bij Philips-dealer Schoemaker: Opmerkelijke kleuren-TV met supersnel uiterlijk Riante uitbreiding voor tranportbedrijf Roest Soest: Geavanceado mogeTikheder W PraMcsch en aijlvd Vow guüo, thuis en kanloc* Een lieel oar garanüe WOENSDAG 21 NOVEMBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA 23 "Onwijs, te gek, gaaf," vonden de leer lingen van de Mavo Soest de prestaties van hun klasgenoten. 25 leerlingen ploeterden anderhalve dag op tekst en danspassen en voerden op woensdag 14 november de" Be Wise Live Longer Show' op voor docenten en leerlingen. Het toneelstuk was de start van een project over de nadelige gevolgen van alcohol, waar deze middelbare school tot eind deze week mee bezig is. Het project over alcohol en de gevolgen ervan maakt deel uit van het Leefwijzer Project van de Gewestelijke Gezond heidsdienst Eemland. Naast een to neelscenario, kreeg de school de be schikking over een leskist met materiaal om het onderwerp alcohol als een rode draad door de lessen te laten lopen. In navolging van de Kardinaal Alfrink Mavo, die in februari dit jaar een the- maweek over vrijetijdsbesteding had, koos de Mavo Soest voor het onder werp alcohol. Er kon een keuze ge maakt worden uit de onderwerpen ro ken, alcohol, eten en vrijetijdsbeste ding. Directeur J. de Gruijl over de keuze: "Wij zijn op deze school veel bezig met lessen over alcohol en roken. Het pro ject van de GGD sloot daar prima bij aan. Bovendien krijg je niet vaak de mo gelijkheid vier professionele mensen tot je beschikking te krijgen. Daarnaast is er momenteel in de media veel aan dacht voor de problemen die alcohol kan veroorzaken. Niet alleen via het spotje 'alcohol maakt meer kapot dan je lief is', maar ook via de schooltelevisie." J. de Gruijl is bijzonder enthousiast over de prestaties van de leerlingen. "Het was echt fantastisch. In anderhal ve dag tijd hebben de spelers tekst, dans en liedjes uit hun hoofd geleerd." De 'Be Wise Live Longer Show' gaat over een paar toneelspelers die in de problemen raken en troost zoeken bij de fles. Dan gaat er helemaal niets meer goed. De boodschap die het stuk wil overbrengen is duidelijk: drank is geen in 3 smaken, heel kilo (gevulde malse) BIEFSTUK, 100 gram rnmm m NIEUWSTRAAT 23 SOEST Mavo Soest-leerlingen voerden de 'Be Wise Live Longer Showop. oplossing voor problemen. "Het klinkt zo misschien een beetje als een cliché, maar zo kwam het zeker niet over. Bo vendien is het de start van het project, dan mag de boodschap best heel duide lijk doorklinken," vindt De Gruijl. Het team van de Mavo Soest besloot zich in te schrijven voor het Leefwijzer project van de GGD omdat zij de leer lingen bewuster willen maken van de gevaren van alcoholgebruik. "Alleen een toneelstuk en anderhalve week aandacht in de lessen doet echt geen wonderen. Het draagt een steentje bij aan het bewustworden van de gevaren van drank en dat is ons doel," aldus J. de Gruijl. Hij meent dat met name de vorm waarin hel project gegoten is, het to neelstuk in combinatie met lesmate riaal, er voor zorgt dat de boodschap veel beter overkomt. Ook de spelers zelf vonden het 'te gek' om mee te doen aan de 'Be Wise Live Longer Show'. Eén van hen zegt een volgende keer zeker weer mee te zullen doen, omdat het zo leuk was om toneel te spelen. De motivatie van een ander is weer twijfelachtig: "Ik doe ook zeker weer mee. Lekker twee dagen geen les!" De Hilversumse politie heeft vorige week een 17-jarige jongeman uit de om- roepstad aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij een bromfiets diefstal, die enige weken geleden plaatsvond op de Korte Melmweg. Daar werd een Soesler door twee kna pen tot stoppen gedwongen, die er ver volgens met zijn brommer vandoor gin gen. Eerder was al een 16-jarige Wees per gearresteerd, die met een andere kornuit betrapt was bij een winkeldief stal in Soest. De Hilversumse politie trof de bromfiets aan en voelde de berij der aan de tand. Die bekende zijn aan deel en werd overgeleverd aan de Soes ler Hermandad. AARDEWERK POTTEN in de nieuwste kleuren. VAZEN - GLASWERK etc., etc. Eigendomweg 80 - Soest - Telefoon: 1 06 47 Tevens voor al uw SPECIAAL BLOEMWERK voor elke gelegenheid. Vanavond (woensdag 21 november) en a.s. vrijdagavond (23 november) kan toneelminnend Soest zijn hart op halen aan de komische thriller "De klok sloeg twaalf', die door de toneel vereniging De Rietpluim in de Rank op de planken wordt gebracht. De ou derenbond PCOB genoot maandag j.l. al tijdens de speciale voorstelling die ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan werd gegeven. "De klok sloeg twaalf' is een kolfje naar de hand van De Rietpluim, die al een mooie toneel-traditie heeft opge bouwd. Het stuk is geschreven door Ja mes Reach en telt twee bedrijven. De regie is in handen van Cees Ouwens. De rollen worden gespeeld door de Riet pluim-acteurs Ton Ruizendaal, Ria v.d.Biezenbos, Rita van Meurs, Jeanet- le van Kleef, Marion Posthuma, Kees v.d.Wolk, Hclma Starink, Henk Hagen en Jeroen Kok. Iets prijsgeven van de inhoud is een ha chelijke zaak. Het zit in "De klok sloeg twaalf' zo aan de oppervlakte dat er be ter niets onthuld kan worden. Wel staat vast dat het stuk heel onschuldig begint: een meidengroep wordt, na een optre den, geconfronteerd met autopech. Omdat het heel slecht weer is besluiten ze de nacht door te brengen in een on bewoond huis. Onbewoond...? "De klok sloeg twaalf' is in elk geval Een scene uit de thriller die de Riet pluim maandagavond al in een speciale voorstelling voor de PCOB op de plan ken bracht. een zeer onderhoudende thriller, die de moeite van het bekijken meer dan waard is. Er is voor de voorstellingen van hedenavond en vrijdagavond nog een beperkt aantal plaatsen vrij. De kaarten zijn verkrijgbaar bij de volgen de adressen: fam. Hagen, Lange Brinkwes 25, tel. 11416; fam. Posthuma, Eikenlaan 81, tel. 20073; fam Ruizendaal, St. Jozefstraat 2. tel. 10490. Schrijver: Helène Nolthenius Uitgever: Querido De schrijfster is een bekende deskundi ge in de geschiedenis van de Italiaanse Middeleeuwen. Enkele jaren geleden kwam van haar op de markt 'n imposant boek over Franciscus van Assisi: "Een man uit het dal van Spoleto". Maar dat was studiewerk voor de lezer. Nu een roman van haar hand over een monnik als speurder in de Middeleeuwen. Ach tergrond van de roman zijn historische gebeurtenissen in het najaar van 1352. 'n Schitterend boek voor bewonderaars van Toscane - van hen kent Nederland er velen - en voor wie met dit wonder schone deel van Italië kennis wil gaan maken. Het fototoestel Auteur: Jean-Philippe Toussaint Uitgever: Van Gennep Amsterdam Een man raakt onder de bekoring van een vrouw van een autorijschool en neemt daar theorie- en praktijklessen. Hij komt langzamerhand nauwer met haar in kontakt en legt al die momenten voor zichzelf vast, als ware hij een foto toestel. Een boekje, dat op het eerste gezicht zeer eenvoudig is geschreven, met een minimum aan middelen. Maar Toussaint heeft er desondanks een ma ximum aan zeggingskracht en diepgang in weten te leggen. De combinatie van spitsvondigheid en luchthartigheid ma ken van Toussaint een zeer knap schrij ver, die de lezer laat nadenken. Relaties Samenstelling: Ankie Peypers en Diet Verschoor Uitgever: An Dekker Een bundel kortere verhalen van be kende en nieuwe vrouwelijke schrijf sters over relaties in al hun verschij ningsvormen. De nieuwere schrijfsters zijn uit de "workshop" van Diet Ver schoor, die samen met Ankie Peypers een prachtige bloemlezing van hun werk heeft gemaakt. Absurd, realistisch en humoristisch, dat zijn de trefwoorden voor de beschrij ving van de wijze, waarop deze verhalen zijn neergelegd in deze bundel. Een staalkaart van de hedendaagse litera tuur. De inhoud van de Relaties is van intieme beleving tot overmoedig, van voorzichtig tot uitdagend. Vooral ver halen over en van vrouwen, die verras send herkenbaar zijn. Je naam is Olga Auteur: Josep Espinas Uitgeverij: Balans Een vader komt in een verzameling brieven aan zijn mongoloïde dochter naar voren als in een teder gesprek met .haar. In zijn brieven vraagt hij zich af, hó'e'hét'to'ch korn'f dat'zij, ondanks dat zij anders is dan anderen, toch zoveel gevoelens van dankbaarheid en bewon dering teweeg-kan brengen. Openhartig en vooral nuchter zijn de brieven en daarom raken zij de lezer, die steeds meer geïnteresseerd raakt in de relatie tussen een "gewoon" mens en een "on gewoon" mens. Zij leert door haar eer lijkheid en echtheid, wat het is om een volwaardig mens te zijn. Een onuitput telijke bron van inspiratie naast haar be perktheid. Zo word je een bap Auteurs: Jeffrey Wijnberg en Jaap Hollander Uitgeverij: H. Nelissen Baarn De Bap (Bijzonder Aardig Persoon) is een nieuw verschijnsel na de grote VIP en de snelle Yup. Een aanbeveling als u de volgende dingen wilt: aardig gevon den worden, prettiger met mensen om gaan, vriendelijker zijn voor uzelf, ge zond blijven, zorgen voor een aangena mer gezinsleven, leukere kontakten op bouwen op uw werk en vooral spontaan vriendelijk leren zijn. Als u dat alles en Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Op 29 november a.s. om 10.00 uur geeft de Vrouw en Werkwinkel voor lichting over de opleiding Automatise ringsadviseuse. Informatie en aanmel dingsformulier verkrijgbaar bij het ar beidsbureau Amersfoort, het Banen- centrum te Soest en de Vrouw en Werk winkel te Amersfoort, Breestraat 59, tel. 033-614737. Waarom zou ik de hele fiets meenemen als ik alleen een wiel nodig heb? Dat was vermoedelijk de gedachtengang van de onbekende dader die vrijdag aan de Noorderweg het voorwiel van een racefiets pikte. Dat gebeurde ten nadele van de 17-jarige eigenaar, die aangifte deed bij de politie. Onbekende daders hebben in het week einde ingebroken in een bedrijf aan de Veldmaarschalk Montgomeryweg in Soesterberg. Ze kwamen binnen via een schuifdeur aan de achterzijde en namen twee complete computers mee, evenals een antwoord-apparaat, een draagbare telefoon en een telefax. Een 22-jarige Soester ontdekte zater dag tijdens zijn verblijf in het zwembad de Turf aan de Waldeck Pyrmontlaan dat een onbekende mede-zwemmer in het kleedlokaal zijn kleren had door zocht. De buit bestond uit een bedrag van 40 gulden en een horloge. Hij deed aangifte bij de politie. nog veel meer wilt, dan is dit boek bij zonder geschikt voor u. Wilt u dat alles niet en wilt u gewoon uzelf blijven, dan moet u het toch lezen. Het slaat vol met tips hoe u beter bij anderen kunt over komen. Het hoeft niet natuurlijk en zelf houd ik me altijd bij het gezegde: Doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg. Maria Callas Auteur: Arianna Stassinopoulos Uitgever: Maarten Munt inga bv Rainbow pocket Arianna Stassinopoulos is in de biogra fie van het fenomeen Callas erin ge slaagd door te dringen tot in de diepste geheimen van de relaties van Maria Callas. Zij hoorde haar voor het eerst zingen toen zij tien jaar was. Direkt raakte zij onder de invloed van de grote zangeres. Na haar dood heeft zij eerst een periode van verwerking moeten doormaken. Daarna echter heeft zij twee jaar lang de wereld afgereisd, om de relaties van La Callas te interviewen tot in het diepst van hun relaties. Ner gens blijk gevend van enige zweem naar sleutelgatkijkerij a la Henk van der Meyden, maar zeer relevant voor de le zer. Op deze wijze is een biografie ont staan, die voor de werkelijke Callas-be- wonderaar eigenlijk niet in de biblio theek zou mogen ontbreken. Romance op Rosegaert Auteur: Gerda van Wagen in gen Uitgever: Mingus Baarn Romance op Rosegaert is de derde in een cyclus, die Gerda van Wageningen heeft geschreven. Het speelt zich af rond de eeuwwisseling op een groot Zeeuws landgoed. Het is het geijkte stramien van de rijke landjonker, die in aanraking komt met het eenvoudige dienstmeisje. Hij raakt verliefd, maar voor het fatsoen moet hij een andere rij ke juf het hof maken. Het bekende di lemma ontstaat, dat hij een keuze moet maken. Voor de liefhebber van het gen re een goed boek, want het leest als in een sneltreinvaart. U bent er dus zo doorheen, maar reken het niet tot de li teratuur voor eindlijsten of iets derge lijks. Justo, een gekwetst kind Auteur: Coby Gras velt Uitgeverij: De Toorts De ondertiteling van dit boek is: "Erva ringen van een moeder met een ernstig verwaarloosd adoptiekind". En in we zen raakt dit de gehele inhoud van dit boekje. In dagboekvorm beschrijft de auteur haar ervaringen met het Colum- biaanse jongetje dat zij en haar man hebben geadopteerd. Op het eerste ge zicht een vrolijk lief jochie. Spoedig blijkt echter uit zijn gedrag, dat hij in zijn recente verleden ernstig mishan deld is, terwijl zijn lichaam ook onder de littekens zit. Hij begint onaangepast ge drag te vertonen en hoewel hij makke lijk kontakten legt, gaat de band nooit diep. De invloed die dit alles op het ge zinsleven heeft, (er zijn nog twee andere kinderen) is iets dat eigenlijk nooit bij de buitenwereld bekend wordt. Het is een goed boek voor ouders van adop tiekinderen of pleegouders, of voor hen die overwegen dit te gaan worden. 1 Jaar garantie. Niet tevreden, geld terug. Veel extra funkties Door partij inkoop (slechts 100 stuks) voor de speciale prijs van (normaal 595,-1 HAAST U OP=OP DE MACHINE BLUFT - DEPRUS NIET! SOEST BAARN STEENHOFFSTRAAT13 - NIEUWSTRAAT 29 TELEFOON 1 01 15 TELEFOON 1 23 01 In een even spannende vorm als een mo derne motorhelm is een nieuwe kleuren- TV 14 GR 1220 van Philips uitgevoerd. Compleet met een vizier die het beeld scherm afdekt als de TV niet aanstaat. Een opmerkelijk project in huis, dat past bij mensen met een snelle smaak. De beeldbuis van 37 cm geeft ook bij daglicht een contrastrijk beeld. Ook de afstandsbediener is super-mo dern vormgegeven en er kunnen 40 voor keurzenders, On Screen Display en een sluimerschakelaar mee bediend worden. Deze opmerkelijke kleuren TV van Phi lips moet je zelf zien om te geloven dat zoiets bestaat. Bij de Philips-dealer Schoemaker is dat mogelijk. De prijs van dit unieke apparaat ligt onder dc duizend gulden en geeft een veelvoud aan kijkplezier. De firma Roest heeft enige tijd gele den het pand van Jac. Hermans aan de Nijverheidsweg aan het bedrijfsterrein toegevoegd. De twaalfduizend vier kante meter grond die het bedrijf al tot zijn beschikking had, wordt daarmee uitgebreid met nog eens een dikke tienduizend vierkante meter. Reden: "Het gaat zeker niet om het transport alleen. Je moet in deze branche bedrij ven opslag- en overslagruimte kunnen bieden. Dat kost henzelf teveel tijd en geld. Hier kunnen ze alles bij één man kwijt die de ruimte, de kennis en het personeel in huis heeft," aldus direc teur P. Roest van het Soester trans portbedrijf. Vorig jaar vierde Roest Soest het 75-ja rig jubileum. "Eigenlijk is het bedrijf al veel ouder, maar in 1914 schreef mijn grootvader zich in bij de Kamer van Koophandel. Vanaf dat moment was Roest Soest geregistreerd. Maar mijn overgrootvader was als sleper op de Eem al jaren daarvoor begonnen. We hebben voor het jubileum de officiële inschrijfdatum aangehouden." Het kan toor van directeur P. Roest in het pand aan de Nijverheidsweg is modern inge richt, maar de band met het verleden is er overduidelijk aanwezig. Oude foto's aan de muur van grootvader met paard en wagen, van zijn vader als bijrijder in een vrachtwagen die alleen nog in zwart-wit films voorkomt. Een bedrijf met traditie, een familiebedrijf dat al vier generaties lang van vadër op zoon overging. Eerste verhuizing Sinds 1973 huist de firma Roest aan de Nijverheidsweg, vijfjaar nadat de hui dige directeur P. Roest de leiding van het bedrijf overnam. Dat was de eerste verhuizing sinds de oprichting van het bedrijf. Voor die tijd was het transport bedrijf aan de Lange Brinkweg geves tigd. "Maar dat ging op een gegeven moment echt niet meer. Vanaf het via duct tot aan het bedrijf stond 's avonds een lange rij wagens. Levensgevaarlijk. We hadden dringend meer ruimte no dig. In 1973 kwamen we dus hier te recht. De groei zat er echter flink in. In 1974 waren we al aan de eerste verbou wing toe," vertelt de directeur, die in middels 52 wagens door Europa heeft rijden, waarvan de helft onder contract voor andere bedrijven. Hij gaat verder: "We zijn groot geworden door Procar, in 1974 kwam Jac. Hermans daarbij. Sinds die tijd zijn we gestaag door blij ven groeien, en die groei is er nog steeds niet uit." Jac. Hermans kocht enige tijd later, in 1979, het bedrijf aan de overkant van de firma Roest, de kruideniersgigant werd te groot om in het pand van Roest te kunnen blijven. "We bleven wel met tien wagens voor ze rijden. Daarmee was en is het onze grootste klant. In 1989 kocht ik dat pand van Jac. Her mans, die het tot aan de verhuizing naar De firma Roest heeft met de aankoop van het voormalige pand van Jac. Her mans het bedrijfsterrein bijna verdub beld. Baarn weer van ons gehuurd heeft." Het pand doet nu dienst als opslag- en over slagruimte voor andere bedrijven. "Je moet als transportbedrijfje klanten een dergelijke ruimte kunnen bieden. Het is veel te kostbaar voor kleinere bedrijven zelf voor die ruimte, de machines en het personeel te zorgen. Nu kunnen ze het bij één man kwijt, die het personeel en de kennis in huis heeft," aldus P. Roest Personeel De uitbreiding heeft tevens tot gevolg gehad dat hij vorig jaar tien man extra in dienst heeft kunnen nemen. Hij zou echter graag meer chauffeurs willen hebben, maar dat blijkt een groot pro bleem. "Niet alleen bij mij, maar bij be drijven in heel Nederland hoor je daar klachten over. Chauffeurs zijn haast niet te krijgen. Ik ben als voorzitter ver bonden aan de Regionale Opleidings Commissie voor Chauffeurs, daar stro men er natuurlijk een aantal door hier heen, maar nog niet genoeg," meent hij. "Maar het is een prachtig vak. Ik vond het vroeger heerlijk om te doen. Je komt overal." Roest prijst zich gelukkig met de chauffeurs die hij heeft: "Zeker tien mensen zijn al twintig jaar hier. Het aantal dat hier al twaalf en half jaar werkt kan ik niet tellen. We doen veel om onze klanten te houden, maar onze chauffeurs laten we ook niet schieten." jamheden. -1 31 77 \GlNA 22 i Forbo- inelux met ng. in n met een

Soester Courant | 1990 | | pagina 23