óémtenumu MfemiraD@mtaaI H®2) Verdwenen Soest 1 nieuws f atwJo/" Dames/herenkapsalon Robert na facelift weer modern, actueel en sfeervol V Volksuniversiteit Soest/Soesterberg -vuhjmph Auto's gestolen Exclusief bij Libris-boekhandel Van de Ven 'Over kinderen'-verhalenbundel van acht Nederlandse schrijvers Wie van Soest houdt leest de Soester Courant Museum Oud Soest Diefstal tijdens de theepauze dames herenkapsalon tel.-. 02155-12175 nmnvi sifVM o» mÊÊ.: nK».VOP«« M*- ^BATlSVtytlK t. S>: ;S SOESTERBERGSESTRAAT 49A SOEST - TEL. 02155-23584 CHAN'1LTTL ROSV PAGINA 27 De BH is bij ons te koop, de verstuiver is kado. WOENSDAG 21 NOVEMBER 1990 SOESTER COURANT Aari het begin van deze eeuw telde Nederland zo'n vijf miljoen inwo ners - nu zijn het er ruim drie maal zoveel. Voor de gemeente Soest was de groei nog veel sterker: van rond 5000 in woners in 1900 tot over de 40.000 nu. Veel van wat toen landbouwgrond was, of woeste grond, is inmiddels in de bebouwde kom komen te liggen. Vergezichten zijn verdwenen, maar ook veel van de woningen van toen staan er niet meer, om van de men sen van toen - die toch óók een bepa lend deel van het dorp waren - nog niet spreken. Museum Oud Soest aan de Steen- hoffstraat stelt regelmatig voorwer pen uit voorbije tijden ten toon, heeft meestal ook speciale exposities. Prentencabinet/Foto Astra bezit een grote verzameling foto's van het vroegere Soest, en ook het gemeen te-archief heeft tot doel de herinne ring aan het verleden niet verloren te doen gaan. Met name de foto's van deze drie instellingen geven een tref fend beeld van hoe het er hier vroe ger uit zag. Helaas blijkt echter bij in ventarisatie van de foto's, dat niet al tijd precies bekend is wat de foto voorstelt.Door publikatie in de Soester Courant willen we de hulp van de lezers inroepen de ontbreken de gegevens aan te vullen. Daarom zal de komende weken steeds een oude Soester foto op deze plek wor den afgedrukt, met wat er (eventu eel) over bekend is, in de hoop dat er lezers zijn die er meer licht over kun nen laten schijnen. Voor de toe komst zal het ook mogelijk zijn dat lezers foto's opsturen waarvan ze niet zeker zijn waar het precies om gaat.Uiteraard zal in een volgende editie bekend worden gemaakt wel ke informatie er bij de Soester Cou rant is binnengekomen. Een 41-jarige vrouw uit Soest ontdekte in de ochtend van woensdag de veer tiende november dat haar auto was ge stolen. De auto, een Opel Corsa, had geparkeerd gestaan bij haar woning aan de Gouden Ploeg en is 's nachts wegge haald. Een 85-jarige plaatsgenoot deed even eens aangifte van de diefstal van zijn au to. Deze man mist sinds diezelfde woensdagochtend zijn bruine Ford Taunus. De auto stond geparkeerd bij de Joh. Poststraat. Frans, Spaans en Italiaans op reis Wie al vakantieplannen heeft gemaakt stopt dan ook vaak zo'n klein boekje in de koffer: "Hoe zeg ik het in 't...? In geval van nood kan men dan min of meer zenuwachtig iets opzoeken, maar het antwoord is altijd anders dan verwacht. Er is ook een andere manier! Wie naar Frankrijk, Spanje of Italië gaat, kan van ervaren docenten in een speciaal sa mengestelde cursus leren hoe men be paalde zaken aanpakt in deze talen. Al lerlei onderwerpen komen aan de orde, zoals boodschappen doen, aankomst op de camping of in een hotel, bezoek aan een dokter, nar het postkantoor enz. Het is een intensieve cursus van tien lessen waarvoor geen speciale vooropleiding nodig is. Frans op reis start maandag 7 januari van 20.30 - 22.00 uur. Docente is mevr. J. van Mosseveld. Spaans op reis start woensdag 16 janua ri van 19.30 - 20,30 uur. Docente is mevr. I. van Straalen. Italiaans op reis start maandag 14 ja nuari van 20.30 - 22.00 uur. Docente is mevr. A. Ruepert. Cursusprijs: 100 gulden, excl. stencil- kosten. Cursusadres: MAVO-Soest, Vale riaanstraat 167a, Soest. Omgaan met kinderen Kinderen opvoeden is niet altijd even gemakkelijk. Hoe lossen we problemen op? Als het straffen en belonen niet meer werkt laten de ouders vaak hun ei gen behoeften varen en geven in alles toe, kinderen worden winnaars, ouders verliezers. De cursus "Effectief omgaan met kinderen" biedt heel concreet vaar digheden die de ouder zekerder maken en de relatie met het kind verbeteren. Aanvang: dinsdag 8 januari van 20.00 - 22.30 uur, deze cursus bestaat uit tien avonden. Docente: mevr. E. Langeveld - Bennin- ga- Cursusplaats: De Bundeling, Schou tenkampweg 4, Soest. Cursusprijs: 120 gulden, oefenboek en spellendoos 47 gulden 50. Voor inschrijving of informatié: Volks universiteit Soest/Soesterberg, Kerk plein 1, tel. 22195. Openingstijden: maandag van 10.00- 12.30 uur en don derdag van 10.00 - 13.30 uur, behalve tijdens schoolvakanties. Reserveren Bij lezingen, georganiseerd door de volksuniversiteit Soest/Soesterberg, is het van belang dat vóóraf (eventu eel telefonisch) gereserveerd wordt, om teleurstelling te voorkomen. In de Oude Kerk bevinden zich verder nog een avondmaalsschaal en een oude avondmaalsbeker. Twee koperen kandelaars zijn versierd met kopjes en bladmotieven. Twéé wandarmen eindigen in een dierenkopje. In het koor hangen twee koperen kroonluchters. Het orgel uit 1876 was een geschenk van koning Willem III. Tenslotte uw aandacht voor de drie bronzen klokken. Eén uit 1576 toont de inscriptie: Soli deo gloria. Een tweede uit 1950 is vernoemd naar koningin Wilhelmina. De derde klok uit 1506 toont een inscriptie, die ik thans verhef tot poëzie. READY MADE 2 "Jezus Maria Johannes Baptista is mijn naam, mijn geluid is voor God bekwaam de levenden roep ik, de doden overluid ik, Wilhelmus de Wou heeft mij gemaakt in het jaar 1506. J.V. VVV-nieuws op Radio Soest Donderdagmorgen 10.00 - 10.15 uur, presentatie Corry van der Linden en Ronald van den Broek, kabel 97, FM 105.09. BIJ DONKER IS VEELTE ZIEN brillen - contactlenzen Winkelcentrum de Smitshof. Smitsweg 30.3765 CT Soest, Bel: 02155 - 18626 Het geheel heeft daardoor weer een aantrekkelijk en modern uiterlijk ge kregen. WV-openingstijden: maandag t/m vrijdag van 09.30 - 16.30 uur, Steen- hoffstraat 9a, tel. 12075. Een "eerste steen", dat is toch niet niks. Hij moet in een belangrijk pand hebben gezeten, want zo maar voor een schuur tje o.d. laat je zo'n steen vast niet hak ken. En krijg je ook vast de pastoor niet zover dat hij die steen "legt". Een belangrijk pand, dus alleen is de vraag: wélk pand was het waar deze eer ste steen uit is gekomen? De steenjs gevonden tussen allerhande bouw-puin dat lag achter een daglo nershuisje dat een paar jaar geleden nog aan de Lange Brinkweg stond. Het is destijds gesloopt om plaats te maken voor de garage van het huis waar nu de familie Van 't Klooster woont. Het was dus het huisje, ooit De wijde blik gehe ten, Lange Brinkweg 27. Daar lag de eerste steen dus - hoe lang? tussen het andere puin in de bodem. Maar waar kwam de steen vandaan, en wanneer was hij als "eerste steen" inge metseld? Zou er in Soest nog iemand zijn die zich dat herinnert? De steen zelf staat op dit moment op de zolder van Museum Oud Soest, en die zolder is weer een verhaal apart. Want bestuursleden van het museum hebben dagen en weken hard gewerk om die ruimte bij het museum te kunnen be trekken. Het is nog niet helemaal zo ver, maar het begint er wel op te lijken. We houden u op de hoogte! Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgeno digd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57,3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking! Boekhandelsorganisatie Libris heeft kinderen als onderwerp gekozen voor een eigen uitgave. In deze bundel, geti teld "Over kinderen", zijn verhalen van vooraanstaande Nederlandse auteurs opgenomen. In het boek valt te lezen hoe uiteenlopend, maar vooral ook hoe inspirerend en vrolijkmakend die erva ringen met kinderen kunnen zijn. Voor lezers die zelf ouder zijn, zullen de beschreven situaties hier en daar heel herkenbaar zijn. Mensen die minder met kinderen omgaan, maar van wie wel regelmatig gevraagd wordt naar verhalen over kinderen te luisteren, zul len opmerken dat deze heel boeiend kunnen zijn wanneer ze zo helder en meeslepend verteld worden. Ouder of niet, wanneer de verhalen over het ge kozen onderwerp door auteurs als de zen verwoord worden, wint lezen het van luisteren. Acht schrijvers In deze uitgave zijn totaal elf verhalen opgenomen van acht Nederlandse au teurs, t.w. J.M.A. Biesheuvel, Hermine de Graaf, Rudy Kousbroek, Guus Kuij- er, Hilbert Kuik, Ethel Portnoy, Hans Ree en Renate Rubinstein. De verhalen uit "Over kinderen" zijn geselecteerd uit eerder verschenen bundels van ge noemde schrijvers. Renate Rubinstein beleeft nog eens een liefde op het eerste gezicht; het leef tijdsverschil tussen de geliefden is ech ter vijftig jaar! Wie kent niet de tragiek van stervende vissen in een aquarium? Rudy Kousbroek en zijn dochter staan bij een bak vol kikkervissenleed. J.M.A. Biesheuvel kent het braafste jongetje ter wereld, dat zelfs zijn eigen ouders te gortig wordt. En Ethel Portnoy viel het volgende op: "Voor alles wat ze doen willen ze publiek". De bundel telt 96 bladzijden en is voor f 6,95 exclusief verkrijgbaar bij de Libris- boekhandels, waaronder boekhandel Van de Ven aan de Zuidpromenade in Soest. Bij de jeugdherberg aan de Bosstraat werd een onbekend bedrag uit de flip perkast gestolen. Daarnaast werden een aantal videospelletjes meegenomen. De diefstal gebeurde op woensdagmid dag, vermoedelijk toen de medewer kers van de jeugdherberg aan de thee zaten. Evenementen 24 november: Blues Night, The Tim Disney Band, Artishock, 22.00 uur. Ancago-blues tot Country-blues. 28 november: in St. Aegtenkapel Amersfoort, gratis Lunchconcert Smit Dierlas, met viool-/pianoduo Eva Koskinen en Henk Ukkel (Tsjaikowsky, Beethoven, Ravel), van 12.30 tot 13.15 uur. 30 november: Concert in Zuider- kerk, Hilversum, Gem. Koor Con Spiri- to en Hilversumse Orkest Vereniging. t/m 1 december: in Geologisch Mu seum Hofland in Laren een tentoonstel ling over het verschijnsel 'Vulkanisme'. Dinsdag t/m zondag van 13.00 - 16.30 uur. t/m 16 december: Kasteel Groene- veld, 90-jaar Staatsbosbeheer, de sfeer van Holland (olieverf-/fototentoon- stelling) Dinsdag t/m vrijdag: 10.00 - 17.00 uur, zaterdag en zondag: 12.00 - 17.00 uur. t/m 30 december: Singer-Laren, Grafiek: Nederlandse grafische kunste naars. Sylvia van Welzenis voor haar kapsa lon Syllie Hair aan de Soesterbergse- straat. club van Nederland op kappersgebied: Het Spectrum, gevestigd in de studio van de firma Schwarzkopf in Dor drecht. "Daar staat het kleuren van het haar primair," aldus Rob de Graaff, "en wordt er gedemonstreerd in perma nent- en kniptechnieken. Ook wordt er veel aandacht besteed aan de omgang met de klant en het management. Die knipdemonstraties worden dikwijls gegeven door buitenlandse teams, af- komtig uit bijvoorbeeld Engeland en Duitsland, of door de vermaarde Ad Peters, een fantatsische Nederlandse kapper die op zijn beurt ook in het bui tenland furore maakt. Wat Rob en Wil de Graaff vooral na streven is sfeer in de zaak. "De commu nicatie tussen klanten en medewerkers moet daarom optimaal zijn. Het be langrijkste is dat de klant zich op zijn ge mak voelt." Ook voor heren Dat geldt niet alleen voor de dames, maar zeker ook voor de heren. Al jaren biedt kapsalon Robert de heren alle ruimte en zij maken ook een nog steeds groeiend deel van de klantenkring uit. "Toch zijn er nog altijd heren die zich in een gemengde salon niet zo op hun ge mak voelen," menen Rob en Wil. "Bij ons is dat gelukkig echt verleden tijd, want juist ook voor hen hebben we de salon sfeervol gemaakt." Er is een gezel lige koffiebar, waar men op zijn gemak plaats kan nemen met een krantje of een tijdschrift en natuurlijk een heerlijk kopje koffie. Ook het exterieur van de zaak heeft een wijziging ondergaan. "We hebben ons pand na al die jaren een leuke facelift gegeven," aldus Wil en Rob. Het front is veranderd door het weghalen van de er ker en de kapsalon wordt nu gemar keerd door twee fraaie witte markiezen. Theater 5 december: René Froger, ecxtra con cert, Carré Amsterdam, aanvang 20.15 uur. 8 t/m 12 december: Lee Towers Anita Meijer, Ahoy Rotterdam. 11-12 december: Karin Bloemen, "Een bosje bloemen", zang en dans, Carré Amsterdam. 14 december: Kerstconcert met me dewerking van Antoinette Tiemessen en Ivan Rebroff en Groot Kozakken- koor, Grote Kerk, Loolaan, Apel doorn. 16 december: Guus Jansen Septet, 14.30 uur, Theater De Lieve Vrouw, Amersfoort. 18 december: Young Christmas met Vicky Brown, Rijnhal Arnhem. 20 dec. t/m 2 jan.: Wereldcircus uit Zuid-Amerika, Rusland, Zwitserland, Mongolië. Uit Amerika: Larry Allen met 14 Afrikaanse leeuwen, paarden- dressuur en evenwichtskunstenaars. Carré Amsterdam. 29 december: Glenn Miller Orkest, Ned. Congresgebouw Den Haag. 20 januari: Clousseau, Den Bosch. 6 april: AC-DC (hardrock), Groen- hal Leiden. Toeristische tips In Kröller-Möller te Otterlo, Kunst uit Oceanie Australië, maskers en beeldhouwkunst. t/m 6 januari: Theater van Staat, ou de tradities rond een'jong koningschap, Paleis Het Loó, Apeldoorn, dinsdag t/m zondag: 10.00 - 17.00 uur Kijkje in eigen winkel Sinterklaas ideeën: Museumjaarkaart vanaf 1 december. VW-evenementen jaarmagazine. VW-kalender, foto's Martin Kers. Nieuwe fietsroutes, acht stuks, Gooi- Vechtstreek. Drie IVN-wandelroutes. Sportvisakte. CJP-pas voor binnen en buitenland. Unicef kaarten en andere Unicefarti- kelen. Kaarten en lepeltjes met afbeelding Soest. De bekende dames- en herenkapsalon Robert aan de Kerkstraat 44 heeft on langs een ingrijpende facelift gekre gen. Zowel het interieur als het exte rieur werd grootscheeps onder handen genomen en het resultaat mag er zijn. De salon is weer helemaal hij-de-tijd: modern, actueel en sfeervol. Kapsalon Robert is de op één na langst gevestigde salon in Soest. In 1965 start ten Wil en Rob de Graaff hun zaak aan de Van Goyenlaan, met één leerling. Negen jaar lang deden ze daar hun best ten dienste van de klant, en toen het pand aan de Kerkstraat beschikbaar kwam aarzelden ze niet en kochten het meteen. De salon is daar inmiddels al 18 jaar gevestigd en uitgegroeid tot een van de bekendste van Soest. "We blijven modern en actueel," aldus Rob en Wil de Graaff. "Dat we ons heb ben ontplooid tot een zeer goede salon hebben we ook te danken aan onze me dewerkers. Door het volgen van diverse cursussen blijven we steeds modern en actueel." Zelf zijn ze lid van de beste Als jc.c&n .brij niet ziel zit- len, maar hel eigenlijk niet meer af kan met het blote oog, zijn er tegenwoordig de mooi ste alternatieven. Wal dacht je van lenzen. Een gediplomeerd contactlens- specialist als Donker heeft daarvoor de modernste appara tuur in huis. Bij een proefpas- sing kan hij je precies vertellen wat voor jou de mogelijkheden zijn. Het kunnen zuurstofdoor- latende lenzen worden, zachte (enzen of zelfs gekleurde, len zen voor een andere kleur ogen. Kies je voor zachte len zen. dan kun je profiteren van het 'Zachte Lenzen Plan'. Voor een vast bedrag kun je dan elk half jaar rekenen op een paar 'verse' lenzen. Maar waar je ook voor kiest, lenzen zorgen zonder dat je 'l merkt voor een scherpere blik. Dus als je je bril voor gezien houdt, kom dan eens kijken bij Donker.

Soester Courant | 1990 | | pagina 27