Leefbaar milieu centraal in ontwikkeling Structuurvisie Afvalstoffenheffing gaat fors omhoog Ml. Cable News Network voor Super Channel? Gemeente Soest morgen in radiospel Heer en meester Soest levert steeds meer klein chemisch afval in WOENSDAG 21 NOVEMBER 1990 1e JAARGANG N°4 Bevolking krijgt volgende maand al via op 't Hoogt inspraak in toekomstplannen Medewerking van inwoners gevraagd Onroerend-goedbelasting lager Klein Chemisch Afval j>\soesa Uitgave gemeente Soest Staf Voorlichting Raadhuisplein 1 3762 AV Soest Telefoon 02155 - 93777/ 93459/93460 Volgende maand wordt de bevolking voor de eerste keer nauw betrokken bij de plannen van aanpak die uiteindelijk samengevoegd worden tot de j ructuurvisie Soest. In dit stuk, waarover de gemeenteraad in 1992 een definitief besluit zal nemen, wordt vastgelegd hoe het gezicht van Soest in de toekomst zal zijn op het gebied van wonen, leven en werken. Nu al staat vast dat de gemeente niet verder wil groeien. Dit houdt dus ook in, dat Soest zeker geen be bouwingsraakvlakken met Amers foort krijgt, zoals trouwens al is vastgelegd in het beleidsprogram ma 1990-1994. In het lijsttrekkersoverleg dit voor jaar kwam ook de vraag aan de orde over de toekomst van Soest, met na me of er nog gebouwd zou moeten worden of niet. Bij die gelegenheid is het woord consolidatie gevallen. In het lijsttrekkersoverleg zijn als kenmerk daarvoor genoemd: geen uitbreiding van Soest met groot schalige bouwlokaties en grote we gen; stabilisatie van het inwonertal, en zorgen voor de behoeften van de eigen inwoners. De stabilisatie van het inwonertal betekent, dat het aantal inwoners in de komende tien jaar niet beneden de 40.000 mag dalen. Als dat zou gebeuren, dan kan het voorzienin genniveau van Soest ernstig worden aangetast. Een van de meest belangrijke vra gen is ook: moeten er helemaal geen of toch nog wel woningen gebouwd worden. Zo ja, dan zal dit (omdat immers vaststaat dat overigens elke groei is uitgesloten) uitsluitend voor de eigen woningbehoefte zijn. Die is berekend op een woningproduktie van minimaal tweehonderd wonin gen per jaar gedurende de eerste tien jaar. Deze toename is, zelfs bij gelijkblijvend inwonertal, nodig voor de daling van de gemiddelde woningbezetting. Per 1 januari 1989 telde Soest bij een voorraad van 16.419 woningen een 41.606 inwoners. Dat houdt dus is dat een woning door gemiddeld 2,5 personen wordt bewoond. De feitelijke ontwikkelingen wijzen nog steeds op een daling van de ge middelde woningbezetting als ge volg van vergrijzing, ontgroening en individualisering. Het is overigens ook goed mogelijk dat bijvoorbeeld het milieu en het landschap voorrang krijgen en dat daardoor woningbouw op een lager plan terechtkomt. Dat zal pas blij ken na 1 maart 1991, de datum waarop de afzonderlijke plannen moeten zijn afgerond: de recreatie nota; het landschapsbeleidsplan; het verkeersbeleidplan; het milieu beleidsplan en de winkelbeleidsno ta. In de tweede helft van 1991 gaan al deze plannen afzonderlijk de in spraak in. Hieraan vooraf gaat een uitgebreide voorlichtingscampag ne. Uiteindelijk worden de plannen na de inspraakperiode samenge voegd tot de Structuurvisie. Deze zal worden opgesteld door het Bu reau Ordening en Advies Zand- voort te Utrecht. Vanuit deze Struc tuurvisie, die medio 1992 definitief door de gemeenteraad zal worden vastgesteld, zal worden gewerkt aan het gezicht van Soest zoals dat er in de toekomst zal uitzien. Alle nota's van aanpak liggen ter in zage in het informatiecentrum in de hal van het gemeentehuis aan het Raadhuisplein. Morgen, donderdag 22 novem ber, treedt de gemeente Soest tijdens een radio-uitzending van de NCRV op Radio 2 in de quiz "Heer en Meester" in het strijd perk tegen de gemeente Hille- gom. Hiervoor wordt ook een beroep gedaan op de medewer king van de inwoners van Soest en Soesterberg. Wanneer ze het antwoord weten op een van de vragen, kunnen ze telefonisch contact opnemen (02X55 - 9 3 4 4 3) met de Soester Denktank. De radio-uitzending is 's mid dags van twee tot drie uur. Het Soester team bestaat uit bur gemeester Hans de Widt, wet houder Jan Visser en voorlich tingsambtenaar Ben J. van Os. Voor de gastevraag en de tele- foonvragen kunnen de teams de hulp inroepen van zogenaamde plaatselijke denktanks. De Soes ter Denktank zit in het gemeen tehuis en staat onder leiding van gemeentesecretaris Wim de Kam. Hij heeft assistentie van onder anderen Peter van den Breemer van de Historische Ver eniging Soest en Julia van de Poll van de openbare bibliotheek. Daarnaast is de medewerking van de Soester en Soesterbergse inwoners ook zeer welkom. Wanneer zij namelijk weten het antwoord op een bepaalde vraag te weten, kunnen ze telefonisch contact opnemen met de Denk tank. Speciaal voor dit doel is tus sen twee en drie uur telefoon nummer 9 3 4 4 3 gereserveerd. Het programma bevat de volgen de onderdelen: een snelle actua liteitenronde (hiervoor moeten de kranten van de voorafgaande week worden gelezen), een gas- tenvraag, een snelle vragenron de, het oplossen van een crypto gram en twee telefoonvragen. Een vijftigtal supporters gaat morgen mee naar de NCR V-stu dio. Elk bejaardenhuis in Soest is met een geïnteresseerde groep in Hilversum vertegenwoordigd ter ondersteuning van de drie Soes ter deelnemers aan "Heer en Meester". In de oktober-ve»gadering heeft de gemeenteraad ook besluiten geno men met betrekking tot een aantal belastingen en heffingen. De belang rijkste daarvan betreffen de onroerend-goedbelastingen, die worden ver laagd, en de afvalstoffenheffing en hondenbelasting die stijgen. per fl. 3.000,— waarde van het on- De gemeenteraad heeft, met als uit gangspunt "de vervuiler betaalt" al bij een eerdere gelegenheid beslo ten om uiteindelijk tot een tarief te komen dat 95 procent van de kosten van afvalverwerking dekt. Een lo gisch gevolg daarvan is de jaarlijkse verhoging van de afval stoffenheffing. Bedraagt deze dit jaar nog fl. 127,20, volgend jaar moet de burger een bedrag van fl. 197,40 betalen. In de komende ja ren zal dit bedrag verder stijgen tot fl. 265,80 in 1994. In de stijging voor 1991 is verrekend de verhoging die noodzakelijk is om voor 1993 95 procent kostendek kende tarieven te bereiken; de ver hoging die noodzakelijk is ten ge volge van de gescheiden inzameling van groente-, fruit- en tuinafval, en de verhoging van de kosten die de Afvalverwijdering Utrecht (AVU) bij de gemeente in rekening brengt. Daar staat tegenover dat de onroe rend-goedbelastingen omlaag gaan. De eigenaar betaalt nu nog fl. 3,95 roerend goed, de gebruiker fl.3,18. Deze bedragen worden voor 1991 resp. fl. 3,83 en fl. 3,07. De gemeen teraad kan voor de komende jaren voorstellen tegemoetzien voor een verdere verlaging van de onroe rend-goedbelasting tot resp. fl. 3,58 en fl. 2,87 in 1993. Ter dekking van de kosten van de controle op het uitlaten van hon den/milieucontroleur gaat ook de hondenbelasting omhoog, met 31 procent voor de eerste en de tweede hond. Voor de eerste hond moet men nu nog fl. 72,-- betalen; dit wordt volgend jaar fl. 94,80. Voor de tweede hond zijn deze bedragen resp. fl. 106,80 en fl. 140,40 Om een gelijke behandeling van alle belastingplichtigen te waarborgen en belastingontduiking te voorko men, moet een voortdurende en sluitende huis- aan-huiscontrole worden gehou den. Alleen al dit jaar is door in schakeling van een tijdelijke kracht gebleken dat in ongeveer 150 geval len geen aangifte is gedaan van het houden van een hond. De controle was noodzakelijk om de in de be groting 1990 geraamde opbrengst te kunnen halen. Er zullen nadere voorstellen wor den gedaan om degenen die niet vrijwillig aangifte doen, een aanslag op te leggen die verhoogd wordt met een boete. Vergelijking maandtotalen 1987-1990 De inwoners van Soest leggen steeds meer begrip aan de dag voor de noodzaak van behoud van een schoon milieu. Dit blijkt duidelijk uit de analyse van de door de afde ling gemeentereiniging opgestelde cijfers over de inzameling van het zogenaamde klein chemisch afval (KCA) in de afgelopen vier jaar. Hoewel de laatste tijd steeds vaker berichten verschijnen over het overvol raken van opslagplaatsen voor KCA en de verbarndingso- vens capaciteit tekortkomen, werkt de overheid hard aan het vinden van een oplossing voor deze ernsti ge problemen. Er is dus geen enke le reden om niet op de ingeslagen weg door te gaan. De ingeleverde hoeveelheden klein chemisch afval vertonen nog steeds een stijgende lijn. De inzameling over de eerste drie kwartalen van dit jaar overtreft het totaal van 1989 al met 12,5 procent! Bijna driekwart van het ingeleverde huishoudelijk chemisch afval be staat uit verfresten. In nog geen vier jaar is maar liefst 54.700 kilo verf gescheiden ingezameld. Die hoe veelheid komt overeen met wat we met elkaar in Nederland per dag aan huishoudelijk chmisch afval weggooien. De rest bestaat voorna melijk uit batterijen, foto-chemica- liën, bestrijdingsmiddelen en bij tende stoffen. Daarnaast is er nog de afgewerkte olie die met medewer king van de Soester garagebedrijven is ingezameld: ruim 23.000 liter sinds begin 1987. Met dit resultaat mag zowel de Soester consument als de onderne mer zichzelf complimenteren. De consument omdat hij/zij de moeite neemt om het afval bij de winkelier (bijvoorbeeld fotograaf of drogist) of garagehouder te brengen, en de middenstander omdat hij/zij een doeltreffende schakel vormt tussen de inwoners van Soest en Soester berg en de gemeentelijke depots voor klein chemisch afval. Deelnemende winkeliers zijn te her kennen aan de groene Max Milieu sticker. Daarop staat vermeld welk chemisch afval men bij hen kan inle veren. Alle schadelijke stoffen kun nen ook rechtstreeks bij de gemeen tedepots worden afgeleverd, in Soest, op de brengplaats voor grof vuil aan de Schans, elke dinsdag, donderdag en vrijdag van 13.00 tot 18.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur, en in Soesterberg aan de Anthonie van Leeuwenhoeklaan op zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur. ,J.nr 1990 1989 1988 0 1 T--' T~ T- ~i "7 T~ i ~T~ 7~i i 1987 jan leb mrt apr mei jun jul aug sep okt nov dec maanden samenstelling 1987-1990 bitter ijer, 16T tvr?n 'Oio ■:h^riVi..iilin?i' OT -,.V I' bestrijdingsmiddelen 7-\% I H\, x> OCJ. Nu de gemeenteraad onlangs de wens heeft uitgesproken de Amerikaan se televisiezender Cable News Network (CNN door te geven, is besloten hierover een enquete te houden onder de bevolking. Het enquêteformu lier is hieronder afgedrukt. Men kan het, liefst zo volledig mogelijk inge vuld, inleveren bij Staf Voorlichting aan de balie in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein, of (zonder postzegel) opsturen naar Staf Voorlichting, Antwoordnummer 120, 3760 VB Soest. sen (Progressief Soest) en de heren B. Krol (CDA), G. Plomp (WD), A. Pothuizen (D66), W. Meilof (GPV/SGP) en H. Witte (Ge meentebelangen Groen Soest) zich al uitgesproken voor CNN ten koste van Super Channel. Niettemin stemden zij ook in met het houden van een enquete onder de bevolking in deze uitgave van Op 't Hoogt. Uiterlijk 3 december Het enquêteformulier moet uiterlijk op maandag 3 december om 12 uur ingeleverd zijn bij Staf Voorlichting aan de balie in de hal van het ge meentehuis aan het Raadhuisplein dan wel schriftelijk zijn binnengeko men. Op dinsdagavond 4 december vergadert de raadscommissie ruim telijke ordening en voorlichting. Dan zullen de onderzoeksresultaten worden bekendgemaakt en kunnen de commissieleden er eventueel re kening mee houden in de formule ring van hun advies aan burgemees ter en wethouders. De gëmeènteraad is voorstander van een zender, zoals CNN, waarop 24 uur per dag actueel wereld nieuws wordt uitgezonden. De be hoefte hieraan werd vooral ook ge voeld tijdens het begin van de Golf crisis. Waar andere zenders nauwe lijks of geen actuele informatie ga ven buiten de tevoren aangekondig de programma's, besteedde CNN een groot deel van de zendtijd aan de gebeurtenissen rond de Golf. Ook overigens is deze zender altijd zeer actueel. De gemeente heeft geen geld voor het uitbreiden van de vijftien tv-zen- ders (inclusief Kabelkrant) die ze nu al via de centrale antenne-inrichting (cai) doorgeeft. Enkele daarvan moet de gemeente verplicht door geven, met een aantal andere zend gemachtigden is een contract afge sloten. Dit is bijvoorbeeld het geval met Super Channel. Omdat het contract met deze zender per 1 ja nuari afloopt, komt naar de mening van de gemeente deze als eerste in aanmerking om plaats te maken voor CNN. Niettemin wil de gemeente de be volking de gelegenheid geven haar mening hierover kenbaar te maken door middel van een enquete. In de openbare vergadering van de com missie ruimtelijke ordening op 30 oktober j.1. hebben Leidje Tomas- De vergadering is zoals gebruikelijk openbaar. Dit betekent dus dat het publiek gebruik kan maken van het spreekrecht, in dit geval dus met be trekking tot de zenderwijziging. Voor meer informatie kan men te recht bij het informatiecentrum in de hal van het gemeentehuis aan het Raadhuisplein. Uiterlijk op maandag 3 december vóór 12.00 uur inleveren bij Staf Voorlichting aan de balie in de hal van het gemeentehuis of insturen naar Staf Voorlichting, Antwoordnummer 120, 5760 VB Soest. Postzegel is niet nodig. 1. Wilt u Cable News Network (CNN), 24 uur nieuws per dag, graag ontvangen? ja/nee 2. Wilt u Super Channel inruilen voor CNN? Zo nee, waarom niet? ja/nee 3. Geeft u de voorkeur aan een andere zender dan CNN? ja/nee Zo ja, welke? Tijdens een fotosessie in het ge meentehuis in opdracht van de ar chitect werd er veelvuldig geflitst. Zei een bezoeker die de fotograaf niet zag maar in een gang alleen het flitslicht "Wat was dat, een flitsende ambtenaar?". Zei de ambtenaar bij wie hij op be zoek was: "Dat zou in dit gebouw wel iets heel bijzonders zijn!" Bert Krijger (VVD) in de begro tingsvergadering: "Ik maak me zorgen over de WV". Wethouder Jan Menne (CDA) later in zijn reactie: "Ik begrijp de zorgen van de heer Krijger over de VVD". Tijdens de begrotingsbehandeling zei Harry Witte (Gemeentebelan gen Groen Soest): "Alle moties bij elkaar genomen..." Burgemeester J. de Widt: "Je zou er haast e-motioneel van worden". Na de uitreiking aan de raad van een paar pakken Max Havelaar- koffie door Leidje Tomasssen (Progressief Soest), werd de verga dering voortgezet met de opmer king van burgemeester De Widt: "Nu volgt de zuivere koffie". Opmerking van wethouder Frans Kingma (PvdA) over de vele mo ties: "Een hele waslijst. De waslijn hangt er vol mee". Adriaan Pothuizen (D66): "Het jaar 1990 eindigt in de toekomst op 31 december". De kubussen als kunstobject bij het gemeentehuis maken nog steeds de meest uiteenlopende reacties los. Zei een voorbijganger: "Als dat ook kunst is, geeft ik zelfs nog liever de voorkeur aan de kookkunst van mijn vrouw". Gehoord op de afdeling sport en recreatie: Mens sana in campari soda. Een engherd: SOLO met z'n twee ën. Telefoontje naar de gemeente: "Met de afdeling voorlichting". "Meneer, ik heb zaterdag een bar- bequefeestje. Het weer ziet er niet best uit. Kan ik een kubus van het Raadhuisplein lenen om er een zeil overheen te spannen?" Ambtenaar tegen een bezoeker die naar een plan komt informeren: "Het is nog veel te prematuur om daar nu al iets zinnigs over te kun nen zeggen". Bezoeker: "Wat be tekent dat moeilijke woord precies?" Ambtenaar: "Dat het plan zich nog in een embryonaal stadium bevindt" Wethouder Menne bemiddelde in het conflict tussen de balletafde ling van Laetitia en het Dorpshuis bestuur in Soesterberg. Het lever de hem, vrij naar de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, de bijnaam Menne de Cuellar op. De kubussen op het Raadhuisplein zijn natuurlijk nog niet af. In het najaar zullen ze er nog wel rozen, klimop en kamperfoelie tegenaan laten groeien. Gelezen op de Kabelkrant Soest: Burgemeester Witte...

Soester Courant | 1990 | | pagina 31