Jongeren hebben grotere kans op werk dankzij Jeugdwerkgarantieplan I Miranda de Waal (18) Robin van Burken (19) Maatregelen stuifzand Lange Duinen Wie rekening houdt met het milieu, stopt niet alles in de allesbrander Vraag en Antwoord VOORZITTER M/V "1 Wethouder Jan L. Menne: 'Deelname aan deze regeling moet garantie op werk geven" m j Jan Udo (Hypsos) Secretarie en politiepost in Soesterberg te koop Toestemming voor houden van collectes glfsy§si Halfvrijstaande villa's te koop Gegevens &OMEaJ pii WOENSDAG 21 NOVEMBER 1990 OP 'T HOOGT PAGINA 2 n Jongeren tussen 15 en 21 jaar die naar de gemeentelijke afdeling sociale dienstverlening stappen en een uitkering aanvragen omdat ze geen werk hebben, maken hier vaak voor het eerst kennis met de mogelijkheden die het Jeugdwerkgarantieplan (JWG) hun biedt. De gemeente Soest voert deze regeling sinds september 1987 uit. Sindsdien hebben 55 jongeren er gebruik van gemaakt, van wie er nu zeventien een vaste baan hebben. De heer J. Booi, die samen met zijn collega P. Vrakking van de afdeling sociale dienstverlening de JWG-re- geling uitvoert, is niet ontevreden over de resultaten tot nu toe. Ruim dertig procent van de deelnemers heeft dankzij het JWG werk gekre gen, terwijl ze anders niet of heel moeilijk aan de slag zouden zijn ge komen. Hoewel het percentage mis schien niet zo hoog lijkt, betekent dit absoluut niet "dat de rest dus geen werk heeft gekregen". De re denen van het voortijdig afhaken, lopen namelijk nogal uiteen: studie; verhuizing; langdurige ziekte en zwangerschap. Zowel het percentage deelnemers dat dankzij het JWG aan de slag kan als het percentage 'uitstromers' en de redenen daarvan, wijken in Soest niet af van de landelijke trend. Voor deelname aan het Jeugdwerk garantieplan komen in aanmerking werkloze jongeren in de leeftijd van 15 jaar tot een half jaar voordat zij 21 worden (wordt straks 27 jaar). Het doel is om door het opdoen van werkervaring gedu rende 19 uur per week (wordt 32 uur), eventueel in combinatie met scholing, de jongeren na ongeveer een jaar aan een vaste baan te hel pen. De afdeling sociale dienstverlening staat in nauw contact met niet alleen de werknemer, met wie regelmatig gesprekken gevoerd worden, maar ook de werkgever en de begeleider op het werk. Daarnaast heeft de af deling contact met het banencen- trum te Soest, Start; het Arbeidsbu reau, en met een vertegenwoordi ging van de Soester Zakenkring met als doel voor de J WG-deelnemer zo snel mogelijk een vaste baan te vin den. In Soest, waar momenteel nage noeg alle uitkeringsgerechtigden die daarvoor in aanmerking komen aan de regeling meedoen, kan men voor meer informatie contact opne men met de heer J. Booi en me vrouw P. Vrakking van de afdeling sociale dienstverlening, telefoon 93577/93578. 99 "Deelname aan de regeling Jeugdwerkgarantieplan (JWG) moet garantie op werk geven. Geen mistige theorieën, maar "hoe concreter des te beter". Dat zegt wethouder Jan L. Menne werkgelegenheidszorg/werkloos- heidsbestrijding) over het Jeugdwerkgarantieplan. De JWG-regeling geeft gemeenten de mogelijkheid om een actief arbeidsmarktbeleid te voeren. De gemeente Soest maakt volgens de wethouder van deze mogelijkheid enthousiast gebruik. "Gelet op de toegenomen vraag naar arbeidskrachten is onze gemeente vol goede moed om werklozen concreet naar werk toe te leiden. Dit moet aan de hand van Soester projecten (banenpools, het definitieve Jeugdwerkgarantieplan, een gericht sanctiebeleid e.d.) meer positieve resultaten gaan opleveren. Instanties zoals de gemeentelijke afdeling sociale dienstverlening en het arbeidsbureau zullen elkaar op deze weg moeten vinden". Wethouder Menne verder: "De verschillende instanties zullen niet stoelgericht, maar doelgericht moeten samenwerken. Er moet geen onderlinge strijd zijn over bevoegdheden, de einige opdracht luidt: Verminder het werkloosheidsprobleem, het geeft niet hoe en met wie" Volgens wethouder Menne zal het Soester werkgelegenheidsbeleid zodanig worden geformuleerd, dat de meeste jongeren na een halfjaar of uiterlijk een jaar werkloosheid op Wethouder Jan Menne (CDA de arbeidsmarkt of (weer) op school terechtkomen. "Het Jeugdwerkgarantieplan zal ervoor moeten zorgen dat de overblijvende jongere als vangnet een baan wordt aangeboden", aldus de wethouder. Niet alleen degenen die dankzij het Jeugdwerkgarantieplan een baan hebben gekregen zijn enthousiast over de regeling, ook het bedrijfsleven is dat. De voorbeelden hieronder zijn slechts enkele uit een hele reeks. Aan het woord komen drie jongelui die in het kader van het JWG werk hebben aangeboden gekregen en geaccepteerd, evenals de bedrijfsleider van Hypsos in Soesterberg, een bedrijf dat een JWG-werknemer in dienst heeft. Na haar mavo-opleiding wilde Miranda de Waal graag de administratieve richting uit. Bij het zoeken naar een baan via advertenties kwam ze al snel tot de conclusie dat veel bedrijven weliswaar jonge mensen zoeken, maar dan wel met ervaring. Omdat zij dat nauwelijks te combineren eisen vindt, ging ze, om bij sollicitaties beter beslagen ten ijs te kunnen komen, een scha kelopleiding en cursussen typen en tekstverwerking volgen. In die periode werd ze door de gemeentelijke afdeling sociale dienstverle ning benaderd met de vraag of ze interesse had via het Jeugdwerkgarantie- plan aan 't werk te gaan. Dat aanbod accepteerde ze graag. Ze heeft er geen moment spijt van gehad, want sindsdien werkt ze met veel plezier in het ver zorgingshuis Molenschot waar ze receptie- en administratief werk doet. Ze is erover "verbaasd hoe leuk het is". Ze gaat nu nog een dag in de week naar school. Miranda de Waal ("anders zou ik geprobeerd hebben via een uitzendbureau aan de slag te komen") raadt graag iedereen aan diedaar- voor in aanmerking komt, gebruik te maken van de mogelijkheden van het Jeugdwerkgarantieplan. "Het is leuk en afwisselend werk. Ik ben blij dat ik hier ben terechtgeko men". Robin van Burken (19) uit Soesterberg heeft het als leerling-ten toonstellingsbouwer naar z'n zin bij Hypsos aan de Batenburgweg. Niet dat hij het in z'n vorige JWG-baan als onderhoudsmonteur bij het Kontakt der Kontinenten niet leerzaam en prettig vond ("Ik heb er nog steeds contact mee"), maar het vooruitzicht op vast werk is natuurlijk aantrekkelijker dan een tijdelijke leerperiode bij het Kontakt. "Ik had er hooguit nog een half jaar kunnen blijven". Robin werd destijds, na zijn schoolperiode op de LTS in Zeist, door de ge meentelijke afdeling sociale dienstverlening benaderd om in het kader van het Jeugdwerkgarantieplan aan 't werk te gaan. Voor die tijd had hij al een baantje gehad bij een meubelmakerij in Zeist, maar nadat hij een tijdje door ziekte was uitgeschakeld, kreeg hij een week na terugkomst te horen dat het bedrijf toch de voorkeur gaf aan een ervaren kracht, "en dat was ik natuur lijk niet". Op het Kontakt der Kontinenten kreeg hij bezoek van de heer G. Stork van de Soester Zakenkring, die zich ook inzet om jongeren via het JWG aan werk te helpen. Hij vroeg Robin of hij ervoor voelde bij Hypsos te gaan werken. "Dat wilde ik natuurlijk graag omdat ik dan kans had op vast werk". Hij volgt nu nog een keer in de week in Nieuwegein een opleiding tot meubelmaker. Als die cursus achter de rug heeft, hoopt hij zijn werk bij Hypsos nog beter en met nog meer plezier dan nu al het geval is! Voor bedrijfsleider Jan Udo van het tentoonstellingsverzorgingsbedrijf Hypsos in Soesterberg is elke regeling welkom die bedrijven aan personeel helpt, dus ook het JWG. "Het is een groot probleem om aan goed personeel te komen. Toen ons gevraagd werd of we nog plaats hadden voor Robin van Burken (het toeval wilde dat een broer van hem hier al werkte!), konden we hem dan ook direct plaatsen. Hij is werkwillend en leergierig, gaat nog een dag in de week naar school en krijgt binnen ons bedrijf verdere scholing. Hij gaat met ervaren werknemers mee om zich ook andere werkmethodieken eigen te maken dan hij op school heeft geleerd en om het vak goed onder de knie te krijgen" Hypsos levert veelzijdig werk, geen coniectie maar maatwerk, aangepast aan de wensen van de opdrachtgever. Dat houdt automatisch in dat het soms om moeilijke klussen gaat en ingewikkelde vormen. Daarnaast is Hypsos internationaal actief. Het is, naast de goede onderlinge sfeer, de grote afwisseling in het werk die ertoe leidt dat de lengte van het dienstver band bij Hypsos vrij hioog is, zegt Udo. Het bedrijf telt 45 medewerkers in de etalage-reclame en 75 in de tentoon- stellingsbouw. Een van hen is Robin van Burken. Hij is blij dat hij via het Jeugdwerkgarantieplan werk heeft gekregen dat hem ligt, en bij Hypsos is men content dat Robin van Burken dankzij het JWG bij hen aan de slag kon! Tot en met vrijdag bestaat de gele genheid mee te doen aan de open bare inschrijving die de gemeente heeft opengesteld voor de verkoop van de appartementen Dorpsplein 1 en Plesmanstraat 1 in Soester berg. Het betreft de voormalige hulpsecretarie van de gemeente, alsmede de politiepost. Beide in stanties werken nu vanuit het Dorpshuis in Soesterberg. De twee naast elkaar gelegen ap partementen met bijbehorende ga rage verkeren in goede staat van on derhoud. Ze zijn geschikt voor ge bruik als woon- en/of kantoor ruimte. De inschrijving staat open tot en met vrijdag. Inschrijfformulieren en nadere inlichtingen zijn te verkrij gen bij de afdeling grondzaken en vastgoedinformatie in het gemeen tehuis (kamer 2.47) aan het Raad huisplein. Bekendmaking van de in schrijving vindt plaats op woensdag 28 november 's middags om half vijf in de commissiekamer van het ge meentehuis. De gemeente behoudt zich het recht voor van gunning. Burgemeester en wethouders heb ben de volgende verenigingen en in stellingen toestemming gegeven om in 1991 in de gemeente Soest te col lecteren. Het verdient aanbeveling dit overzicht uit te knippen en te be waren. Andere collectes dan de hier genoemde zijn in de periode februa ri tot en met oktober 1991 niet toe gestaan. Stichting Vluchteling van 18 tot 24 februari; Leger des Heils, 25 februari tot 10 maart; Nationaal Reumafonds, 10 tot 16 maart; Simavi,17 tot 23 maart; Nationaal Fonds Kinderbescher ming, 7 tot 14 april; Nederlandse Hartstichting, 14 tot 21 april; Nationaal Fonds Sport Gehandi capten, 21 tot 28 april; Nederlandse Lever en Darm Stich ting, 28 april tot 5 mei; Unesco, 5 tot 12 mei; Nationaal Epilepsie Fonds, 1 tot 8 juli; Nederlandse Kankerbestrijding, 25 augustus tot 8 september; Dierenbescherming afdeling Soest, 29 september tot 6 oktober. I I •-.! *.v- M Dit jaar is in het noordoostelijk deel van de Lange Duinen, nabij de Sparrenlaan, een zandwal opgeworpen om de overlast van stuifzand te beperken. Door de natuurlijke verplaatsing van de zandduinen als gevolg van de overheer sende zuidwesten wind dreigt de bosrand in Soest-Zuid te verstikken. Om te voorkomen dat ook de nieuw aangelegde zandwal sterk gaat verslui ven, zal deze worden beplant met kruid- en houtachtige gewassen, zoals zandzegge en kruipwilg. Deze soorten kunnen overleven op het losse, droge zand en leg gen op die manier het zandlichaam vast. De beplanting zal begin volgend jaar worden aangebracht. Om het behoud van de zandwal en de groei van de beplanting enige kans van slagen te geven, zijn hekken geplaatst. De bedoeling is uiteraard dat de bezoekers van bos en duinen er niet overheen gaan. Nog voor het eind van het jaar zullen op een opvallende plek bij de zandwal informatieborden worden geplaatst. Volgende week maandag, 26 no vember, begint de inschrijving voor de koop van een van de 26 halfvrij staande villa' die in het plan Klein Engendaal zullen worden ge bouwd. De gemeente wil de ver koop ervan nog voor de kerstdagen geregeld hebben. Inschrijfformulieren, brochures en voorwaarden zijn die dag vanaf half negen 's morgens verkrijgbaar aan de balie van het informatiecentrum in de hal van het gemeentehuis. De ingevulden formulieren moeten ui terlijk woensdag 5 december bij het informatiecentrum ingeleverd zijn. Het infocentrum is geopend elke werkdag tussen half negen 's mor gens en half vijf 's middags, en ver der op vrijdagavond (koopavond) tussen zeven en acht uur. De 26 vrije-sectorwoningen wor den gebouwd door het Soester bouwbedrijf E. A. van den Hengel. De bouw begint volgend jaar fe bruari/maart. De oplevering is ge pland in oktober 1991. Er worden twee typen woningen ge bouwd: zes in de prijsklasse van 275.000 gulden en twintig in de prijsklasse van 285.000 gulden all- in. Ze worden gerealiseerd door de toekomstige Groenling, tussen de Eigendomweg en de Koningsweg. Het kleinere type woning heeft een kameroppervlakte van 38,9 vier kante meter. De keuken is 6,5 vier kante meter, en de drie slaapkamers op de eerste verdieping zijn 12,7 11,1 en 9.1 vierkante meter. De grotere woningen hebben een kamer van 44,6 vierkante meter, de keuken is 6,5 vierkante meter en de drie slaapkamers op de eerste ver dieping zijn 13 12,7 en 11,2 vier kante meter. Beide typen hebben een garage en een ruime zolder. Bij de grotere huizen is er een extra ber ging boven de garage. Deze berging is vanaf de eerste verdieping van de woning te bereiken. De STICHTING WELZIJN OUDEREN SOEST heeft ten doel het bevorderen van een samenhangend ouderenwerk t.b.v. het welzijn van de ouderen in de Gemeente Soest. De Stichting tracht haar doel o.m. te bereiken door het coördineren en stimuleren van de werkzaamheden van de deelnemende instel lingen in de Gemeente Soest, werkzaam op het terrein van het ouderenwerk. Binnen het bestuur bestaat thans de vacature van De onafhankelijke voorzitter wordt op voordracht van het bestuur benoemd door het College van B W te Soest Tot de taken van de voorzitter behoren o.m.: - Het deelnemen aan het bestuurlijke overlegsituaties met de Ge meente Soest en met hogere overheden. - het leiden van bestuurs-, deelnemersvergaderingen en bijeen komsten met werkgroepen en vrijwilligers. Gedacht wordt aan iemand met: - relevante bestuurlijke ervaring - goede contactuele eigenschappen - beschikking over voldoende vrije tijd - een leeftijd vanaf 50 jaar. Inlichtingen te verkrijgen bij de heer P.C. Pieren, wnd. voorzitter, tel. 03463 - 5 14 07. Sollicitaties te richten aan de secretaris van het bestuur, per adres Alb. Cuyplaan 101, 3764 TM Soest. Het winterseizoen staat weer voor de deur, en daarmee het stooksei- zoen. De kachel of de centrale ver warming is in de meeste huizen en andere gebouwen inmiddels aan gegaan. Voor wie in het bezit is van een allesbrander, is het goed om even stil te staan bij de vraag hoe men op een verantwoorde wijze plezier kan hebben van deze ka chel. Over het gebruik van een allesbran der kunnen snel misverstanden ont staan als gevolg van van de ongeluk kig gekozen naam. Wie rekening wil houden met het milieu, stopt zeker niet alles in de allesbrander - en ove rigens ook niet in de open haard! Stoffen die er niet in thuishoren, zijn papier, plastip huisvuil en hout dat nat, geverfd of geïmpregneerd is. In feite zijn allesbranders alleen ge schikt voor hout en kolen. Boven dien is het een goede zaak om zich tot e'e'n brandstof te beperken, an ders leidt dit tot aantasting van de kachel en de schoorsteen. Schadelijk Bij verbranding van bijvoorbeeld plastic kunnen agressieve stoffen vrijkomen. Deze zijn schdelijk voor het milieu en de gezondheid. Verder kan de woonomgeving te maken krijgen met stankoverlast. In de folder "Verstandig stoken van kachels en haarden" die bij het IN- FOrmatiepentrum in de hal van het gemeentehuis gratis verkrijgbaar is, leest men hoe men de meest ge schikte kachel of haard kan kiezen; aan welke eisen de schoorsteen moet voldoen; wat de juiste brand stof is, en hoe men de kachel of haard verstandig kan schoonma ken. Rubriek Vraag en AntwoordHeeft u ook vragen voor deze rubriek? Het adres luidt: "Vraag en antwoord", Staf Voorlichting, Antwoordnum mer 120, 3760 VB Soest. Postzegel plakken is niet nodig. tst» CR ,fJ SoesT.7 Iemand wil informatie over de Al gemene Bijstandswet (ABW) en voor wie die is bestemd. Antwoord: De Algemene Bij standswet is voor iedereen in Ne derland die geen om onvoldoende geld heeft om van te leven. Men kan alleen een bijstandsuitkering krij gen als men bij geen enkele andere instantie terecht kan. Een ABW- uitkering is dus altijd een laatste mogelijkheid. Toch worden er ook in het geval van een ABW-uitkering voorwaarden gesteld voor het verstrekken van een uitkering. Bijvoorbeeld: men moet ouder zijn dan 18 jaar. Een uitkering die onder de ABW valt, is de Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers (RWW). Als men deze uitkering krijgt, is men verplicht om naar werk te blij ven zoeken. Ook het Bijstandsbe sluit Zelfstandigen (BZ) is een on derdeel van de ABW. Men kan de ABW-uitkering aanvragen bij de afdeling sociale dienstverlening van de gemeente. Vraag: Kan er op zaterdag in Soest getrouwd worden? Antwoord: Er kan in de gemeente Soest op zaterdag getrouwd wor den, echter alleen op de eerste za terdag van de maand 's morgens om tien uur. Indien de eerste zaterdag van de maand een algemeen erken de feestdag is, wordt een andere za terdag van die maand aangewezen waarop de huwelijksvoltrekking kan plaatsvinden. Het voltrekken van een huwelijk op zaterdag kost echter aanzienlijk meer dan op an dere dagen: 637 gulden tegen 164 gulden. Vraag: In verband met met kilome tervergoeding zou ik graag het geo grafisch centrum van Soest ten op zichte van Amersfoort willen weten. Antwoord: Het geografisch cen trum van Soest is de Scholenge meenschap Eemland aan de Soester Engweg, dus dicht bij het gemeente huis. Van Amersfoort is dat het stadhuis. Daartussen zit een afstand van 7,8 kilometer. WC Ho De ti werd vuild blijkt ken e ene b iets vj ling g "Ned schor geled proce chalai vattin De t< ook t< de we dat de het be te ont van bi ander geen c 1

Soester Courant | 1990 | | pagina 32