ij mmp* Alcoholmatigingsbeleid: geen betutteling of drooglegging Hoe groter de medewerking is aan een schoon milieu, hoe minder de stijging van de afvalstoffenheffing n met roord Een deel van de dagtaak van onze mensen is het in plantsoenen en bossen opruimen van andermans rotzooi"1 Ontwerpwedstrijd logo matiging alcoholgebruik Hoofd of doling groenbeheer P. G. Klondermons Defecte lichtmast, verzakt trottoir, gat in wegdek: naar "De Werf" Nieuwe voorzitter van stuurgroep: J^oesa Kompostbak PAGINA 2 WOENSDAG 21 NOVEMBER 1990 OP 'T HOOGT PAGINA 3 ogeworpen om de r van de overheer- lant met kruid- en droge zand en leg- icht. kken geplaatst. De van het jaar zullen it en kolen. Boven goede zaak om zich tof te beperken, an- >t aantasting van de boorsteen. g van bijvoorbeeld agressieve stoffen ze zijn schdelijk voor gezondheid. Verder omgeving te maken inkoverlast. Verstandig stoken van irden" die bij het IN- rum in de hal van het gratis verkrijgbaar is, o men de meest ge- of haard kan kiezen; isen de schoorsteen wat de juiste brand je men de kachel of idig kan schoonma- en voor deze rubriek? iting, Antwoordnum- it nodig. ytzi' t er op zaterdag in Soest /orden? Er kan in de gemeente :aterdag getrouwd wor- alleen op de eerste za- de maand 's morgens om idien de eerste zaterdag ind een algemeen erken- is, wordt een andere za- die maand aangewezen e huwelijksvoltrekking vinden. Het voltrekken ïwelijk op zaterdag kost zienlijk meer dan op an- 637 gulden tegen 164 'erband met met kilome- ing zou ik graag het geo- ntrum van Soest ten op- \mersfoort willen weten. Het geografisch cen- Soest is de Scholenge- Eemland aan de Soester us dicht bij het gemeente- Amersfoort is dat het )aartussen zit een afstand lometer. DeJh S! Ned.er!anf.de als hèt groie voorbeeld van reinheid «erd bescbound, is allang verleden tijd. Nederland is steeds sterker ver- vtuld. «aar andere landen de strijd tegen de vervniling anders en. naar blijkt uit de resultaten, beter hebben aangepakt. Zwitserland. Denemar ken en Duitsland bijvoorbeeld zijn schoner dan ons land. "Daar «ijst de ene burger de ander erop dat hij een overtreding begaat als hij op straat iets van zrch afgooit zegt de heer P. G. Klandermans. hoofd van de afde- hng groenbeheer. "Nederland is bepaald niet meer het schone land van pakweg twintig jaar geleden. Er is een verloederings proces ingetreden, een stukje non chalance; een beetje vanuit de op vatting: de overheid regelt het wel. De toegenomen vervuiling heeft ook te maken met de opkomst van de wegwerpverpakkingen. Ik geloof dat de overheid heeft verzuimd van het begin af een krachtdadig beleid te ontwikkelen door in plaats daar van braaf altijd de rotzooi van een ander op te ruimen. Er was immers geen overheidstaak te gek" Nu wordt Nederland al jarenlang geconfronteerd met zwerfvuil, al heeft de overheid geprobeerd door het treffen van een aantal voorzie ningen het zwerfvuilprobleem enigszins in banen te leiden door de mensen de mogelijkheid te bieden het vuil dat ze kwijt willen, inder daad kwijt te kunnen raken. Zowel langs straten, op pleinen en in plant soenen zijn bijvoorbeeld afvalbak ken geplaatst. De moeilijkheid is dat ze op sommi ge plaatsen al heel snel vol zijn door het verschil in aanbod. kunt natuurlijk extra bakken neer zetten, maar die moeten dan wèl met een grotere regelmaat dan ge bruikelijk geleegd worden. De prik- ploegen van groenbeheer proberen wekelijks de hele gemeente rond te gaan om het zwerfvuil te verzame len. Ook de niet-prikkers nemen zoveel mogelijk mee. Dat betekent dat een deel van de dagtaak van on ze mensen bestaat uit het opruimen van andermans rotzooi"... aldus de heer Klandermans. Er zal geen burger zijn die op zijn manier niet af en toe met het milieu bezig is. Maar te vaak nog vervalt men in onachtzaamheid en slordig heid waardoor opnieuw een aanslag op het milieu wordt gepleegd. "Overal, thuis, op het werk, op re- creatieplekken, langs wanderoutes, op picknickplaatsen, in plantsoe nen, is reinheid ons aller zorg. Ie dereen kan en moet daaraan een steentje bijdragen", zegt de heer Klandermans. "Als steeds meer mensen dat daadwerkelijk doen, zijn we weer een stapje op de goede weg!" 1- V- - - - - - J V -"•5 "Er zijn enkele favoriete plekken en Tuinafval routes, vooral nabij scholen en snackbars, waar om de tien meter een bak nog niet voldoende is. Dat vind je op straat en in de plantsoe nen terug door het vuil dat er ligt. Je Ondanks het feit dat iedereen de mogelijkheid heeft tuinafval in de bruine GFT (groente-, fruit en tuin- afval)-container te deponeren of het aan de grofvuil-ophaaldienst aan te bieden, neemt niet elke bur ger de moeite om van deze voorzie ningen gebruik te maken. Er zijn in deze tijd, waarin bijna geen dag voorbijgaat of het miüeu is ter spra ke geweest, nog steeds mensen die hun tuinafval her en der deponeren. Soms gebeurt dat zelfs collectief: een straat of buurtje heeft daarvóór een "vaste" plek uitgezocht. De mensen gooien het in bermen, greppels en sloten. "Kennelijk van uit de gedachte: het verteert toch wel. Daar zit principieel wel enige logica in, maar het doorkruist het zorgvuldig uitgestippelde beleid van groenbeheer. Want een even wichtig beheer wordt verstoord als de burger meent daaraan op eigen houtje een bijdrage te moeten leve ren", zegt de heer Klandermans. Het onderscheid raakt steeds meer zoek. Bermen raken vervuild, grep pels en sloten worden volgestort en functioneren niet meer naar beho ren. "Het is echt niet de bedoeling dat de mensen zelf aan de gang gaan. Dat belemmert de natuurlijke ontwikkeling. De bodem moet zelf kunnen produceren wat ze van na ture in zich heeft", aldus de heer Klandermans. Wie zich ergert aan een langdurig defecte lichtmast, een verzakt trottoir dat niet her steld wordt, of een gat in het weg dek waar niets aan gedaan wordt, doet er goed aan dit te melden bij de afdeling wegen en rioleringen, telefoon 02155-26345. In de meeste gevallen blijkt dat het euvel nog niet bekend is bij de ge meente. Blijkbaar is degene die het constateert in de veronderstelling "dat een ander het al wel zal hebben doorgegeven". Meestal is dat niet zo. De afdeling wegen en rioleringen heeft de zorg voor het wegennet en de afvoer van hyuishoudelijk afval water binnen de gemeente. De af deling is onderverdeeld in de dien sten onderhoud wegen en riolerin gen en nieuwbouw wegen en riole ringen. Bij de verhuizing in augustus zijn al le gemeentelijke diensten onderge bracht in het nieuwe gemeentehuis aan het Raadhuisplein, met uitzon dering van enkele afdelingen waar onder de dienst onderhoud wegen en rioleringen. Deze is gevestigd aan de Lange Brinkweg, in De Werf. rechts naast de brandweerka zerne. Men kan er. behalve voor het melden van defecte lichtmasten e.d. ook terecht voor aanvragen rioolaansluitingen en aanleg van een inrit naar de woning, alsmede voor het verkrijgen van de juiste gegevens over de plaats van het ontstoppingsbakje indien men een verstopt riool heeft. Nieuwbouw wegen en rioleringen is wel verhuisd naar het Raadhuis plein. Hier worden bestemmings plannen, herinrichtingsplannen, re constructies van wegen en vervan ging van riolen voorbereid en uitge voerd. Staf voorlichting kondigt dit altijd aan via de plaatselijke pers. de gemeentelijke pagina's van de Ka belkrant en via Radio Soest. De Stuurgroep Alcoholmati gingsbeleid Soest nodigt de in woners van Soest, jong en oud, uit tot een creatieve bezigheid: het ontwerpen van een vast logo (beeldmerk) dat voortaan in al le gevallen gebruikt zal worden waarin het alcoholomatigings- beleid een rooi speelt. Het is bij voorbeeld de bedoeling het logo te gebruiken op het briefpapier van de Stuurgroep alsmede op alle andere uitgaande stukken, zoals verslagen, rapporten, pu- blikaties en voorlichtingsmate riaal. Wie z'n fantasie de vrije loop laat en een logo ontwerpt dat naar zijn/ haar mening geschikt is voor het doel dat de Stuurgroep zich stelt, wordt uitgenodigd het ont werp in te leveren. Dit kan aan de bal van het informatiecentrum in de hal van het gemeentehuis of per past aan Staf Voorlichting, Antwoordnummer 120. 5760 YB Soest. Een postzegel is niet nodig. Uit de inzendingen zal een jury de beste vijf ontwerpen kiezen. Voor de makers ervan is een prijs beschikbaar. Tenslotte zal uit de rijf winnende ontwerpen het lo go worden gekozen dat voortaan door de Stuurgroep Alcoholma tigingsbeleid Soest gebruikt zal worden. Voor de ontwerper hier van is een extra prijs beschikbaar. "Veel mensen denken gelijk aan betutteling en drooglegging als hef over het alcoholmatigingsbeleid gaat, maar het gaat nadrukkelijk om het tegengaan van overmatig alcoholgebruik en van de ongewenste gevolgen daarvan. Het gaat om het verantwoord met alcohol omgaan. Je kunt stellen dat een alcoholmatigingsbeleid succes heeft als het de positieve aspecten van het drinken behoudt en de negatieve gevolgen van alcoholgebruik vermindert". Dat zegt mevrouw Ans Greefhorst- van O verdam, de nieuwe voorzitter van de Stuurgroep Alcoholmatig ingsbeleid. Deze is vorig jaar door de gemeente in het leven geroepen, niet alleen op grond van signalen van de commissie gezondheidszorg, maar ook naar aanleiding van eer der gepubliceerde, verontrustende cijfers over het alcoholgebruik in Soest. In 1986 werd, op grond van landelijke cijfers, het aantal pro bleemdrinkers (meer dan acht gla zen alcohol per dag) in Soest ge schat op twee- tot vierduizend. Dat komt neer op vijf tot tien procent van de bevolking. Het alcoholmatigingsbeleid richt zich op alle leeftijdsgroepen. Weliswaar signaleert men tendenzen die in de toekomst tot alcoholgebruik zullen leiden: er wordt op steeds jongere leeftijd steeds vaker en steeds meer gedronken, maar het gaat niet alleen om jongeren die al vroeg met alcohol in aanraking komen en het zelf gebruiken. Ook een onrustbarend aantal ouderen blijkt tot de probleemdrinkers gerekend te moeten worden. De oorzaken daarvan zijn niet precies bekend. Mevrouw Ans G reef horst-van O verdam. Verondersteld wordt dat hun problemen gedeeltelijk worden veroorzaakt door vereenzaming, rouwverwerking en het niet kunnen wennen in een andere omgeving. In samenwerking met bijvoorbeeld de ouderenbonden, de wijkverpleging en de huisartsen wil men de drankproblemen (die de ouderen vooral thuis hebben) inventariseren en zonodig aanpakken. Een andere belangrijke categorie is de schooljeugd, met name de groep die nog geen ervaring met alcohol heeft. Dat ze het niettemin soms toch gebruikt, is vaak het gevolg van de aansporing daartoe uit de omgeving, een groepsdruk in bijvoorbeeld (sport)clubverband, het club/buurthuis en de disco-dancing. Het zijn anderen die hen uiteindelijk overhalen ook mee te doen, soms door hen te negeren als ze weigeren. Nu eens doen jongeren uit stoerheid mee aan het (groeps)drinken, dan weer omdat ze afhankelijk zijn of behoefte hebben aan experimenteren. "Als we die groep kunnen bereiken, bijvoorbeeld via de scholen en de (sport)verenigingen, zijn we op de goede weg", zegt mevrouw Greefhorst. Zij stelt dat het eerste streven van de stuurgroep gericht is op het verwerven van een zo breed mogelijk draagvlak voor het alcoholmatigingsbeleid. "De samenleving moet accepteren dat er sprake is van een maatschappelijk probleem. Ze zal dus overtuigd moeten raken van de noodzaak tot matiging van het alcoholgebruik. Het onderwerp moet dan ook niet langer een taboe zijn. Het moet uit de lacherige sfeer". Ze beseft dat het een lange en misschien ook moeilijke weg zal zijn voordat aantoonbare resultaten kunnen worden vastgesteld. Het gaat immers om een situatie, waarvan de aanpak en de verbetering tijd nodig hebben. Maar ze is optimistisch: "Vijftien jaar geleden werd er ook heel anders over roken gedacht dan nu". De heer A. van de Haar die namens de gemeentelijke afdeling welzijn, volksgezondheid en cultuur, het secretariaat van de stuurgroep verzorgt, wijst erop dat het belangrijk is dat de gemeente het voorbeeld geeft. Daartoe kan het houden van alcoholvrije recepties worden gerekend, evenals een kritische(r) toepassing van de drank- en horecawetgeving. Maar de eerste aandacht gaat toch uit naar op jongeren gerichte activiteiten. "Het onderwerp alcoholmatiging zou tot de basiseducatie moeten behoren, geïntegreerd moeten worden in het lespakket. Het moet niet zo zijn dat het terloops ter sprake komt en enkel in de les maatschappijleer of biologie. Dan blijft het beperkt tot een leraar die het belangrijk vindt. Het onderwerp zou een vaste plek moeten krijgen in het schoolwerkplan", vindt de heer Van de Haar. De bedoeling is dat er een werkgroep wordt ingesteld die gaat bekijken hoe de drempels overwonnen kunnen worden. Dat geldt ook voor de sportverenigingen, de welzijnsinstellingen en de ouderen. Niet alleen zal er sprake moeten zijn van het bevorderen van de deskundigheid (bij huisartsen, maatschappelijk werkenden, predikanten/pastores, gezins/bejaardenverzorgsters en wijkverpleegkundigen) in het onderkennen van de symptomen van alcoholproblematiek, ook zijn voorlichting en ondersteunende maatregelen nodig. Dit zullen de voornaamste aandachtspunten worden van de werkgroepen die voor elk van de probleemgroepen zullen worden ingesteld. Zodra dat het geval is, kan concreet een begin gemaakt worden met de uitvoering van het alcoholmatigingsbeleid in Soest. De uitnodigingen voor het lidmaatschap van de werkgroepen zijn inmiddels de deur uit. De Stuurgroep zal, ook via Op 't Hoogt, regelmatig voorlichting geven over en verslag doen van de (resultaten van) de activiteiten door artikelen in de pers, op de kabelkrant en voor school- en verenigingsbladen. Daarnaast zal een nog te ontwerpen en ruim te verspreiden poster blijvend op het belang van alcoholmatiging wijzen. Geïrriteerde bewoner van Soest- Zuid na afloop van "praten met burgemeester en wethouders" over de "prikkelende" aanzetten van Jan Visser (Progressief Soest) als discussiepunten: "ln Soest is hef blijkbaar zo: Niemand vraagt, po litici antwoorden!" Ambtenaar: "Iedereen heeft recht op mijn mening". Gezien op een met graffiti bespo ten muur: Deze muur was \eel te kaal. Ambtenaar naar aanleiding van de protestbrieven over de verkeerssi- tuatie tn en rond de Waldeck Pvr- monflaan: "Iedere oplossing schept nieuwe problemen". Gehoord: "ls dat kunst en zijn dat kubussen?... Ik dacht dat het een basketbalveld voor de jeugd w as en dat de baskets een beetje scheefge trokken waren" Zei een ambtenaar die net een "betw etende" bezoeker de deur uitgewerkt had: "Die man wist echt nergens van. maar wèl steeds alles beter!" Zei een ambtenaar: "Je slaagt er volgens de burgers niet altijd in om goed te doen, daarom is 'I al heel wat als je een beetje narigheid voorkomt". Arie Wandelaar in de Soester Cou rant: "Vooropgesteld, Arie is geen kenner van moderne kunst". Mevrouw Neks Blommcrs (VVD) in een commissievergadering: "Je kunt geen kinderen stapelen". Kop in de Amersfoortse Courant: Bijna aanvaring Witte-De Widt. Jongetje enthousiast hij het zien van het carillon: "Oh, kijk eens, een klokhuis!" Hoofdinspecteur van politie De Natris bij dse installatie van com missaris Scluitzmann, die van Soest via Hcerenveen in Soest is te ruggekomen: "Back to the future". Gelezen in een adviesnota aan burgemeester en wethouders over salariscompensatie: I .ooncoin- POENsatie. Uit de Amersfoortse Courant van 8 oktober: 'Vraagt docent J. Fran sen in het Engels aan de Poolse tie ners: "Wie heeft er vanmiddag niets van begrepen?" Niemand steekt zijn vinger op. "Wie heeft alles kunnen volgen?" is de vol gende vraag. Geen enkele hand wordt de lucht in gestoken'. Gemeentesecretaris W. P. de Kam in een adviesnota aan burgemees ter en wethouders: "Ik moet toege ven dat het grondbedrijf wel iets weg heeft van het kruikje van Sara- fat". De blauwe papierbakken die vorig jaar oktober bij winkelcentra zijn neergezet, zijn een redelijk succes. Na een jaar stelt de heer M. Pijl, hoofd van de afdeling reiniging, vast dat het publiek in toenemende mate de containers gebruikt voor het deponeren van papier. Dat is niet alleen van belang voor een zo optimaal mogelijk kringloopge- bruik van het papier, maar ook voor de hoogte van de afvalstoffen heffing. Die stijgt nu, mede dankzij hef goede gebruik van de papier containers, minder fors dan nood zakelijk zou zijn geweest als het publiek het had laten afweten. Hetzelfde geldt voor de groene glas bakken, die er al eerder waren. Ook hiervan wordt in toenemende mate gebruik gemaakt. Het publiek lijkt zich steeds meer bewust te worden van de noodzaak van gescheiden in zameling van afval. Ook het gebruik van de bruine GFT (groente,- fruit- en tuinafval)-con- tainer die de mensen thuis hebben staan, neemt toe, zo constateert de reiniging met voldoening. De in april geïintroduceerde container is sinds juli goed ingeburgerd. De res pons is dat bijna veertig procent van het aangeboden afval in de GFT- container terechtkomt. "Dat is re delijk hoog", aldus de heer Pijl, die dan ook vindt "dat de bevolking het voortreffelijk doet". Sinds begin oktober hebben ook de bewoners van de hoogbouw een GFT-container. Als ook zij eraan gewend zijn en de moeite nemen de containers te gebruiken waarvoor ze bestemd zijn, gaat het de goede kant op met de gescheiden inzame ling van vuil in Soest. Het is overi gens van groot belang dat de bruine conatinerbakken voor niets anders worden gebruikt dan voor groente-, fruit- en tuinafval. Een enkele keer gebeurt het dat de vuilnisophalers tot de ontdekking komen dat er in de bruine bakken ook ander afval zit; dat is een reden om ze te laten staan. "Dat betekent extra kosten, want dan moeten we apart een wa gen laten rijden om ze alsnog te le gen", aldus de heer Pijl. Inmiddels is per soneel van de reinigingsdienst druk in de weer met het opruimen van het blad dat van de bomen is gevallen. Daar is men druk mee tot het laatste blad gevallen is. De heer Pijl wijst erop, dat het blad goed in de tuin is te gebruiken. Wie het daar niet (meer) kwijt kan, kan het in de brui ne GFT-container deponeren. Wie nu een kleine bak heeft en tot de conclusie komt dat hij een grotere nodig heeft, kan de reiniging laten weten de kleine bak te willen ruilen voor een grote. Daarnaast bestaat de mogelijkheid om zelf te komposteren. De ge meente heeft hiervoor kompost- bakken beschikbaar, die men voor fl. 69,75 kan kopen. Deze kan men in de tuin gebruiken voor het zelf op een eenvoudige en goedkope wijze maken van kompost. Overigens is van deze bakken een beperkte voor raad aanwezig. Voor (informatie over) zowel het omruilen van de GFT-container als de aanschaf van een kompostbak kan men bellen met de afdeling reiniging onder nummer (02155) 93688. Al deze mogelijkheden die de ge meente biedt, hebben uiteraard in de eerste plaats tot doel mee te werken aan een zo schoon mogelijk milieu. Overigens snijdt het mes aan twee kanten, want als de bevolking zoveel mogelijk meewerkt, merkt ze dit op den duur in de portemonnee. De afvalstoffenheffing, die ook in de komende jaren fors omhoog zal moeten, stijgt dan minder fors dan wanneer zc dc mogelijkheden die de gemeente biedt niet of niet vol doende zou benutten. Want hoe meer afval gescheiden wordt inge zameld, hoe minder er hoeft tc wor den afgevoerd naar naar dc Afval Verwerking Rijnmond (AVR) met z'n hoge verbrandingstarieven. Een englierd: Kabbclkrant Soest. Gelezen in liet Soesterbergs Nieuws- en Advertentieblad: Weet ii de weg in Soest of weet ii alleen het gemeentehuis? Honderd meter verder vindt n Colitico. (Maar dat was nog voor de verhui zing van het gemeentehuis Twee ambtenaren werkzaam bij de gemeente (ze doen bet graag en goed): Van Gent en Loois.

Soester Courant | 1990 | | pagina 33