Extra aandacht voor energiebesparing in nieuw sport- en recreatiecomplex Bijstand en studie? Altijd afdeling sociale dienstverlening informeren! Publiek heeft ook spreekrecht voor gemeentraadsvergadering Inventarisatie rechtstreekse lozingen op de bodem en het oppervlaktewater Grotere maatschappelijke functie dan Natuurbad, De Turf en Beukendal Begeleid Studie met behoud van ABW-uitkering Studie met behoud van RWW-uitkering Hoger en universitair onderwijs In commissies Koopwoningen op Raadhuisterrein WOENSDAG 21 NOVEMBER 1990 OP 'T HOOGT PAGINA 4 WOENS De bouw van het sport- en recreatiecompex tegenover het gemeentehuis aan de Dalweg verloopt tot nu toe probleemloos en volgens schema. Als er ook verder geen kink in de kabel komt, kan het volgend jaar zomer in gebruik genomen worden. De gemeente heeft er dan een multifunctione le accommodatie bij, waarvan op grond van het continu gebruik verwacht wordt dat deze een grotere maatschappelijke functie zal vervullen dan nu de sporthal Beukendal, het Soester Natuurbad en het overdekte bad De Turf samen. Het (zwembadgedeelte van het) nieuwe complex kan im mers het hele jaar door worden gebruikt. De nieuwe overdekte sportaccom modatie, die bijna 17 miljoen gul den kost, zal worden geëxploiteerd door Aqua Indoor. Deze B. V. heeft daarvoor een contract met de ge meente afgesloten. Het gemeente bestuur heeft daarbij gelijktijdig uren vastgelegd, waarop (een deel van) de accommodatie voor deel nemers van de sportstichting is ge reserveerd. Daarbij zijn ook de vol gend jaar veertigjarige zwem- en polovereniging De Duinkikkers en het Bentinck Fonds voor gehandi capte sportbeoefenaren. Ze hoeven voortaan dus niet meer naar zwem baden in Baarn omdat daar de wa tertemperatuur hoger is dan in De Turf. Voor ouderen en gehandicapten kan een watertemperatuur van 30 graden worden aangehouden. Ove rigens is de temperatuur van het in structiebassin (8 bij 10 meter) 34 graden; het wedstrijdbassin (15 bij 25 meter) 28 graden; het recreatie bassin 32 graden, en de whirlpool 34 graden. Verder komen er een kleuterbad; een wildwaterbaan; een glijbaan van vijftig meter die ge deeltelijk buiten het gebouw om wordt aangelegd; een jetstream; een onderwaterborrelbank en een uitzwembad dat vanuit het recrea- tiebad een verbinding met buiten heeft. Bij het recreatiebassin staan de be zoekers bovendien zes zonnehe mels ter beschikking, alsmede een sauna met saunahof; een Turks bad, en een rustruimte met open haard. Normaal gesproken wordt het zwemwater door zandfilters gezui verd. In het nieuwe bad is gekozen voor een zandfilter waarin een laag koolstof is opgenomen. In de kool stof houden zich bacteriën op, die het zwemwater extra zuiveren. Door deze extra filterlaag behoeft minder water aan het bad te worden toegevoegd. Dit heeft uiteraard een gunstige invloed op het energiever bruik, omdat er minder water ver warmd hoeft te worden. Geen tropisch hard Er is trouwens extra aandacht be steed aan de isolatie van het totale sport- en recreatiecomplex, waarin geen splinter tropisch hardhout is verwerkt. Tal van energiebesparen de maatregelen, zoals zware isolatie en warmtekrachtkoppeling, moe ten de energiekosten binnen de perken houden en een zo gering mogelijke aanslag op het milieu plegen. Dankzij de nieuwe sporthal die met z'n hoogte van 9 meter, breedte van 30 en lengte van 48 meter groter wordt dan Beukendal nus is (7 bij 22 bij 42 meter) kan een aantal knelpunten in de zaalruimteverde- ling worden opgelost. Een aantal sportverenigingen moet nu nog ge bruikmaken van gymnastiekloka len die van derden worden gehuurd. Straks kunnen ze in de nieuwe hal beter uit de voeten. Wel zullen in principe alleen de gymzalen aan de Hartweg, de Paulus Potterlaan en (niet volledig) de Heideweg, die ei gendom van de gemeente zijn, in gebruik blijven. In de hal wordt een combiveld uit gezet dat geschikt is voor voetbal, hockey, handbal en korfbal. De ruimte is ook voldoende voor negen badminton velden; vier volleybal- velden of een centercourt; drie bas- ketbaloefenvelden of een baskat- bal-hoofdveld. In de sporthal is een vaste en een uitschuifbare tribune aanwezig, die piaatsbiedt aan in totaal duizend toeschouwers. In vergelijking met Beukendal zijn er vierhonderd plaatsen meer. Het is verder een hal met een multifunctionele vloer, die niet alleen geschikt is voor de tradi tionele zaalsporten, maar ook voor het houden van tentoonstellingen. Verder is er een denksport-, jury- en vergaderruimte. Deze multi functionele ruimte van tien bij vijf tien meter is tevens geschikt voor ballet, krachtsport e.d. De sporthal en het zwembadgedeel te staan met elkaar in verbinding via de, indien nodig integraal te gebrui ken, kleed- en wasruimten. In het complex is een restaurant op genomen met een droge en natte zwemmersbar, te bereiken via de ontmoetingsruimte die de entree van sporthal en zwembad vormt. In de hal wordt een kunstwerk ge plaatst in de vorm van twee naar el kaar gerichte en door vier zuilen omgeven pyramides, waarvan de onderste de indruk van een bron wekt door het water dat eruit om hoogkomt en doorlopend circu leert. Het kleurenschema van het totale sport- en recreatiecomplex is aan geboden door de projectontwikke laar. De gemeente heeft in overleg mee een binnenhuisarchitecte de aanvankelijk gekozen kleuren paars, rood en bruin vervangen door wit, grijs en mint. Biiitenonigeving De buitenomgeving van het sport hal-zwembadcomplex wordt in overleg met de gemeente ontwor pen door het Adviesbureau voor Ruimtelijke Ordening Haver Droe- ze te Amersfoort. De vanouds aan wezige groenwallen op de Engh vormen het uitgangspunt voor het ontwerp. Het parkeerterrein en de ligweide worden doorsneden door nieuw aan te planten houtwallen. Op het parkeerterrein kunnen on geveer 215 auto's en een aantal au tobussen terecht. Nabij de hoofdin gang komt een overdekte fietsen stalling voor bijna driehonderd fiet sen. Binnen de afrastering is een riant zonneterras gepland met aangren zend een waterspeelplaats voor peuters en kleuters. De ligweide is bestemd voor balspelen en heeft dankzij de houtwal een aantal ver rassende heilinkjes ten behoeve van het zonnebaden. In de hoeken van de ligweide is ruimte voor giechel en knuffelplekjes. Als afsluiting van de ligweide wordt een verhoogde houtwal aangelegd, die tevens als windvang dienst doet. Aan de kant van de Soester Engh- weg wordt gezocht naar de moge lijkheid om de oude Engh-sfeer te rug te halen in de vorm van een bouwland, waarop bijvoorbeeld rogge wordt verbouwd. Vanaf de Soester Enghweg zal nabij de afrit naar het tunneltje onder de Dalweg i 5» JWtïK&ó tm j%5 ;.y.. Het laagste gedeelte van de nieuwbouw van het sport-en recreatiecomplex aan de Dalweg is het zwembad. door een verbinding voor fietsers naar het parkeerterrein komen. Aan de achterzijde van het complex is ruimte gemaakt voor parkeren voor het eigen personeel, alsmede een laad- en losplaats voor vracht wagens. Het hemelwater dat op de daken van het complex terechtkomt, zou normaal gesproken via de gemeen telijke riolering worden afgevoerd. Hierdoor zou, gelet op het grote op pervlak van de gebouwen, het even wicht in het grondwaterpeil kunnen worden versoord. Om dit te voor komen, is besloten het schone he melwater via een verzamelleiding naar een meertje af te voeren om het vervolgens in de grond te laten be zinken. Met de aanleg van het gehele bui- tengebeuren zal, ijs en weder die nende, eind januari 1991 worden begonnen. Namens de gemeente wordt de bouw van het sporthal-zwembad complex begeleid door Eddy de Ruyter van de afdeling bouw- en installatietechniek en Piet Hoogen- doorn van de afdeling sport en re creatie. Wie een bijstandsuitkering heeft (ABW of RWW) en wil gaan studeren, moet altijd de gemeentelijke afdeling sociale dienstverlening hiervan in kennis stellen. Wie besluit om volledig dagonder wijs te gaan volgen, kan tot de leeftijd van dertig jaar in het algemeen op grond van de Wet Studiefinanciering (WSF 18+) een toelage aanvragen voor de studiekosten, maar ook voor het le vensonderhoud. De studie moet worden gevolgd aan een door de onderwijs wetgeving erkende onderwijsinstelling en minimaal 19 lesuren per week omvatten. Bij boekenning van een studietoelage voor levensonderhoud, eindigt de bijstand. Als men niet in aanmerking komt voor WSF 18+ (bijvoorbeeld door het volgen van een deeltijdoplei ding), kan men een beroep doen op de Regeling Tegemoetkoming Stu diekosten. Op grond hiervan kan een vergoeding worden verstrekt voor de studiekosten, zoals boeken, collegegeld, examengeld, reiskos ten enzovoorts. De kosten van le vensonderhoud worden niet ver goed, zodat bekeken moet worden of men de studie met behoud van bijstand kan volgen. Informatie en aanvraagformulieren betreffende de WSF 18+ en de Re geling Tegemoetkoming Studiekos ten kan men krijgen bij de school waar men onderwijs wil gaan volgen of bij het Regionaal Steunpunt Stu diefinanciering, Heidelberglaan 8 in Utrecht, telefoon 06-3212155. Ook het Arbeidsbureau kan een vergoeding verstrekken in kosten van vakopleidingen of cursussen die inschakeling in het arbeidsproces tot doel hebben. Men moet dan wel als werkzoekende bij het Arbeids bureau ingeschreven staan. Nadere informatie hierover kan men krij gen op de gemeentelijke afdeling sociale dienstverlening. Tenslotte kan de provincie Utrecht een studiebij drage verstrekken aan hen die geen (voorliggende) studie financiering ontvangen via de WSF 18+, de Regeling Tegemoetkoming Studiekosten of het Arbeidsbureau. Herintredende vrouwen alsmede mensen uit etnische minderheden krijgen voorrang. Een half jaar na het beëindigen van de studie moet de helft van de te verstrekken stu- diebijlage aan de provincie worden terugbetaald. Nadere informatie verstrekt het bureau studiebij dra gen van de provincie Utrecht, tele foon (voor achternamen A tot en met M) 030-582244, en 030- 582277 voor achternamen N tot en met Z, 's morgens tussen 10 en 12 uur, behalve op woensdag. Wie een uitkering ontvangt op grond van de ABW kan zich (nog) niet beschikbaar stellen voor de ar beidsmarkt. Daarom is het zonder meer toegestaan deel te nemen aan een opleiding tot en met MBO-ni- veau, die gericht is op het inhalen van een onderwijsachterstand. Het volgen van HBO- of Universitair onderwijs met behoud van ABW- uitkering is niet zomaar mogelijk. Men moet dit bij de afdeling sociale dienstverlening aanvragen. Deze neemt dan een beslissing, waarin de persoonlijke omstandigheden van de aanvragen worden meegewogen. Vanzelfsprekend geldt, dat bij het volgen van al deze opleidingen, eerst moet worden bekeken of voor het levensonderhoud een studietoe lage op grond van de WSF 18+ mo gelijk is. Wanneer het gaat om het inhalen van onderwijsachterstan den, kunnen de studiekosten door de bijstand worden vergoed, na tuurlijk slechts voor zover er geen vergoeding wordt verstrekt door de WSF 18+, de Regeling Tegemoet koming Studiekosten, het Arbeids bureau of de provincie Utrecht. Wie zich beschikbaar kan stellen voor de arbeidsmarkt, ontvangt een uitkering op grond van de Rijks groepsregeling Werkloze Werkne mers (RWW). Men heeft dan de plicht te solliciteren en werk aan te nemen. Wil men met behoud van RWW een studie gaan volgen, dan moet worden bekeken of de studie noodzakelijk is voor de inschakeling in het arbeidsproces. In het alge meen wordt daarvoor het Arbeids bureau gehoord, tenzij het een stu die betreft waarvan al tevoren vast staat dat het Arbeidsbureau die daarvoor noodzakelijk vindt. Dat is bijvoorbeeld het geval bij de oplei dingen die door het arbeidsbureau zelf worden georganiseerd. Is voor de studie geen toelage le vensonderhoud op grond van de WSF 18+ mogelijk, en is de studie noodzakelijk voor de inschakeling in het arbeidsproces, dan wordt men als RWW-er voor de duur van de opleiding ontheffing verleend van de sollicitatieplicht. Men is als werkzoekende echter wel verplicht bij het Arbeidsbureau ingeschreven te blijven staan. Ook hier worden de studiekosten, voor zover niet ver goed door eerder genoemde rege lingen of instanties, volledig door de bijstand vergoed. Er wordt natuur lijk van de aanvrager wel verwacht dat hij de opleiding tot een goed ein de brengt. Is de studie voor de arbeidsinscha keling niet noodzakelijk, dan geldt het volgende: - 18-, 19- en 20-jarigen alsmede schoolverlaters vanaf 21 jaar (wat men is tot een jaar na het beëindigen van de vorige studie) hebben geen recht op uitkering tijdens die niet noodzakelijke studie; - 21-jarigen en ouder (geen school verlater) kunnen tijdens een niet noodzakelijke studie hun uitkering behouden wanneer men blijft vol doen aan de voorwaarden die aajp de RWW zijn verbonden. Dit bete1 kent dus dat men in zo'n geval moet blijven solliciteren, en (aangebo den) werk moet aanvraaden. Dit kan tot gevolg hebben dat men met de studie moet stoppen. Hoger beroeps- of universitair dag onderwijs mag volgens de wet met behoud van RWW-uitkering alleen dan worden gevolgd indien de op leiding volgens het Arbeidsbureau noodzakelijk is en aansluit bij de be hoefte op de arbeidsmarkt. Het vol gen van een HBO- of universitaire opleiding vormt echter geen belem mering voor een RWW-uitkering als het gaat om avond- en/of week endopleidingen, opleidingen aan de Open Universiteit, en vergelijkbare opleidingen bij het schriftelijk on derwijs. Men dienst dan echter wel daadwerkelijk beschikbaar te zijn voor de arbeidsmarkt. Voor meer informatie over dit on derwerp kan men terecht bij de ge meentelijke afdeling sociale dienst verlening in het gemeentehuis aan de Raadhuisplein 1, telefoon 93556. Om de burgers zoveel mogelijk bij het bestuur van de gemeente te be trekken, hebben zij sinds septem ber de mogelijkheid om in te spre ken tijdens een gemeenteraadsver gadering. Dit betekent dat zij hun mening kunnen kenbaar maken over de onderwerpen die voor die vergadering op de agenda staan. De gemeenteraatUJieeft hiertoe in juni besloten. Daarbij oordeelde hij, dat de nadelige milieu-aspec ten, zoals extra energiekosten, niet opwegen tegen de belangen die tot doel hebben de wisselwerking tus sen het bestuur en de burgers te verbeteren. Om te voorkomen dat raadsverga deringen tot in de nachtelijke uren duren, gelden enkele voorwaarden. Zo bedraagt de totale inspreektijd per openbare raadsvergadering een half uur. Het inspreken vindt plaats voorafgaande aan de behandeling van het betreffende agendapunt en bedraagt hoogstens drie minuten per persoon of groepering. Het spreekrecht geldt niet bij een agendapunt waarvoor reeds eerder in de raadscommissie(s) de moge lijkheid openstond om daar van het spreekrecht gebruik te maken. Een uitzondering hierop wordt gemaakt indien het college van burgemeester en wethouders een gewijzigd voor stel heeft verstuurd dan wel schrifte lijk een reactie heeft verstuurd op de commissie-adviezen die het heeft ontvangen. Overigens heeft het spreekrecht dan alleen betrekking op de wijzigingen. Het spreekrecht geldt ook niet bij voorstellen tot benoeming van per sonen, en bij de vaste agendapunten opening, vaststelling van notulen, mededelingen en vragenhalfuurtje. De wens om gebruik te maken van het spreekrecht moet uiterlijk 's middags om twee uur op de dag voorafgaande aan de raadsvergade ring bij het kabinet van de burge meester schriftelijk of telefonisch worden gemeld, tel. 93451. In de raadscommissies bestaat het spreekrecht allang. Raadsleden kunnen reageren op hetgeen wordt ingesproken door een mening al dan niet te beamen of vragen te stel len. Het is nooit de bedoeling ge weest om tussen de publieke tribune en de leden van de commissie een discussie te houden. Later is het spreekrecht in de com missies uitgebreid tot een tweede termijn om daarmee de publieke tri bune de mogelijkheid te geven om te regeren op hetgeen in eerste ter mijn in de commissies is besproken. Daarmee is in feite een (lichte) vorm van discussiëren mogelijk. In de raadscommissies is het spreekrecht beperkt tot vijf minuten per persoon en een halfuur per vergadering. De ze regel wordt in de praktijk (zeer) soepel toegepast. Voor inspreken in een commissie vergadering geldt dat men zich van af een kwartier voor het begin van de vergadering voor het stellen van vragen of het geven van een toelich ting bij een bepaald agendapunt kan opgeven bij de voorzitter van de commissie. De gemeente Soest maakt nog dit jaar een begin met het inventarise ren van woningen, bedrijven en in stellingen die niet op de riolering zijn aangesloten en die nu recht streeks lozen op de bodem. Het gaat om naar schatting dertig be drijven en instellingen, inclusief militaire complexen en kampeer en recreatieterreinen, en tussen de honderd en honderdvijftig wonin gen. Die krijgen allemaal te maken met het nieuwe Lozingenbesluit bodembescherming. Voor bijvoor beeld de eigenaars van oude wo ningen houdt dit de verplichting in dat zij uiterlijk op 1 juli 1993 een aansluiting op de riolering hebben gerealiseerd indien de afstand van de woning tot de dichtstbijzijnde riolering minder dan veertig meter bedraagt. Ook het aantal rechtstreekse lozin gen op het oppervlaktewater is niet goed bekend, aldus de heer H. de Jong van de afdeling milieubeheer. Ook daarom is het van belang dat een inventarisatie wordt gehouden. Het is de bedoeling dat deze in maart volgend jaar is afgerond. De resultaten daarvan vormen het uit gangspunt voor de te nemen maat regelen en de aanschrijving daartoe door het college van burgemeester en wethouders aan de betrokkenen. Het Lozingenbesluit bodembe scherming is sinds 1 juli van dit jaar van kracht. Iedereen die vloeistof fen op of in de bodem brengt, krijgt ermee te maken. Het geldt zowel voor particulieren als bedrijven en instellingen die niet zijn aangesloten op het riool en die ook niet op het oppervlaktewater kunnen of mogen lozen. De lozingen kunnen variëren van incidentele tot geregelde lozin gen, van kleine tot grote hoeveelhe den, en van schijnbaar onschuldig huishoudelijk afvalwater tot uitge sproken milieu-vijandige vloeistof fen. Hoewel het Lozingenbesluit in principe alle rechtstreekse lozingen van vloeistoffen op of in de bodem verbiedt, is in bepaalde gevallen lo zing in de bodem toegestaan. Parti culieren mogen bijvoorbeeld blijven lozen als de afstand van het dichtst bijzijnde gebouw waar huishoude lijk afvalwater vrijkomt (schuur, ga rage, tuinhuisje etc.) of de woning zelf, tot de dichtstbijzijnde riolering meer dan veertig meter bedraagt. Als deze afstand minder is, moet degene die nu nog op de bodem loost, binnen drie jaar zelf een aan sluiting op de riolering realiseren. Op termijn zullen ook eisen worden gesteld met betrekking tot het zui veringssysteem. Overigens zijn de nieuwe eisen en de aansluitplicht sinds 1 juli van dit jaar voor nieuwe lozingen in de bodem al direct inge gaan. Ook bedrijven en instellingen die nu nog grote hoeveelheden huishoude lijk afvalwater op de bodem lozen, zijn verplicht om voor 1 juli 1993 zelf voor een aansluiting op de riole ring te zorgen. Deze afstand is af hankelijk van de omvang van de lo zing en varieert van honderd meter tot drie kilometer. Tevens moet voor die datum een bodemonder zoek zijn gedaan en moet het zuive ringssysteem aan bepaalde eisen voldoen. Tenslotte is het voor bedrijven die koelwater en overige vloeistoffen in de bodem lozen, in principe verbo den dat te doen. Er kan slechts on der bepaalde voorwaarden een (tij delijke) ontheffing van dit verbod worden gegeven. De komende maanden zullen parti culieren, bedrijven en instellingen die nog op de bodem lozen, worden bezocht en zal een inventarisatie worden gemaakt. Voor inlichtingen kan men terecht bij de afdeling mi lieubeheer, telefoon 02155-93539. In het gemeentelijk informatie centrum hangen de tekeningen van de koopwoningen die er ko men op het voormalige Raadhuis terrein aan de Steenhoffstraat. Het gaat om twee- en drie-kamerap partementen. In het oude raadhuis zelf worden de werkruimten om gebouwd tot zes koopwoningen. Op de plaats van de houten noodge bouwen komen 27 vrije- sectorwo- ningen. Hiervan vallen er zes onder een eenmalige bijdrage van 5.000 gulden voor de kopers. De verbouw van het raadhuis begint in april en de bouw van de overige koopwoningen enkele maanden la ter. Eind 1991 worden er ook nog 18 huizen in de sociale huursector gebouwd (550 gulden per maand). Deze zijn m de loop van 1992 ge reed.

Soester Courant | 1990 | | pagina 34