EWO ertrouwen >2155-27123 Slagerij de Bruin in Zuid 'onthuld' Gildereis naar Rome: een unieke ervaring Rode Kruis-colonne uitstekend op dreef tijdens 'realistische' oefening IVN-avond in Soest: 'Weet wat je eet!' 'Beaujolais-doop' bij de Knollentuin ■f 4 ff km 02-87 08-88 i herstel i expertise trkzaamheden ishoudelijke) (bv. t.b.v. APK) viezen. js geopend. WOENSDAG 21 NOVËi\/iBËRT99Ö~ Wie vergelijkt leest de Soester Courant Twee inbrekers en een heler aangehouden Geytenbeek Assurantiën f 17.116,- Een goed advies scheelt kapitalen! Je zou gewoon eens met Geytenbeek moeten praten Eerste test onder nieuwe commandant a;; Meer nadenken voor een beter milieu KOPEN... PAGINA 36 ereoradio-cassette- nn, el casse»edeck •ontvangst. en netvoeding. 199L" r1of2 kopjes, 49» >5 Electrolux I 02-85 02-89 09-86 02-87 10-88 km 04-88 06-86 09-87 01-90 81.000 km 08-87 05-86 04-87 07-87 <m06-86 tai in Uw ruilen graveren nheden voor u: PAGINA 37 Sinds vorige week donderdag is Soest-Zuid weer een echte slagen] rijker. De fraaie winkel van keurslager Joop de Bruin - al bekend van Overhees - is een echte aanwinst voor het win kelcentrum en dat heeft de consument bij de opening al goed kunnen merken. De officiële opening vond plaats met een heu se 'onthulling': de verwijdering van het doek waarop nog eens duidelijk werd gemaakt, dat niemand beter dan de keurslager weet wat een lekker stukje vlees is. Slager de Bruin (links) po seerde met zijn medewerkers voor de nieuwe winkel. Afgelopen week kwamen 137 leden en vrienden van het Groot Gaesbeeker Gilde terug van een lö-daagse Gilde reis naar de Willibrordmanifestatie in Rome. Tijdens het verblijf in Rome werd deelgenomen aan een aantal ac tiviteiten in het kader van de afsluiting van het Willibrordjaar. De Gildereis startte op zondagmorgen 4 november vanaf het Kerkplein. Met drie bussen werd de reis aangevangen in de richting Rome. Voor de heenreis werden drie dagen uitgetrokken, met overnachtingen in Neurenberg (Duits land) en Pergine (Noord-Italië). Op de grens van Duitsland en Oostenrijk werd de Soester pelgrimsgroep geconfron teerd met zware sneeuwval en leek de reis meer op een wintersportvakantie. Op dinsdagavond 6 november kwam de Overvendelen in Friezenkerk door Fred Engberink groep zonder veel vertraging in Rome aan, waar inmiddels meer dan 2000 Ne derlanders voor de Willibrordmanifes tatie aanwezig waren. Na een excursie door de stad Rome, op woensdagmorgen, was 's middags de eerste activiteit gepland: de afsluiting van het Willibrordjaar met het Neder lands episcopaat. Dat gebeurde tijdens een eucharistieviering in de Basiliek van Paulus Buiten de Muren, een van de vier Basilieken in de stad Rome. Deze viering werd gecelebreerd door kardi naal Simonis en concelebratie met on dermeer Kardinaal Willebrands, de Ne derlandse bisschoppen en vele tiental len priesters, waaronder ook de Soester pastores Van de Beek en Savenije, die de pelgrimsreis ook hadden meege maakt. Aan het einde van deze viering mocht de Soester vaandrig Fred Engberink namens de gilden de Eed van Trouw Gildepastor G.J. van de Beek gaat voor in Eucharistieviering met gilde-eer in Friezenkerk op 10 november. aan het Kerkelijk Gezag hernieuwen ten overstaan van Kardinaal Simonis. Op donderdag 8 november bezocht de Soester delegatie de Vaticaanse Musea, waaronder de Sixtijnse kapel, 's Mid dags werd deelgenomen aan de plechti ge eucharistieviering met Gilde-eer in de St. Pieter. Deze viering was in de Ne derlandse taal en werd gecelebreerd door Z.H. Paus Johannes Paulus II. Hij sloot de processie van priesters, bis schoppen en kardinalen bij het intreden van de St. Pieter. Daarbij liep hij onder enthousiast applaus van duizenden aanwezige Nederlanders over de vaan dels die voor hem op de grond waren gelegd. Zo liep hij ook over het Soester vaandel. De St. Pieter was schitterend verlicht en er stonden tientallen Neder landse bloemversieringen. Het werd een bijzonder indrukwekkende plech tigheid, die vele uren duurde. Na afloop van de viering werden de Soester bus sen met een bezoek verblijd van kardi naal Simonis en Mgr. J. de Kok, hulp bisschop van Utrecht, die beiden de Soester groep wilden ontmoeten en hen danken voor de komst naar Rome. Nadat op vrijdag 9 november een ex cursie was gemaakt naar een historische haven in de omgeving van Rome, had de Soester pelgrimsgroep op zaterdag ochtend een eucharistieviering in de Friezenkerk in het Willibrordcentrum in Rome. Deze viering werd gecele breerd door de Soester gildepastor G.J. van de Beek, samen met pastor Save nije, diaken Kleinwee, Mgr. Muskens (de rector van het Nederlands College) en enkele andere pastores. Bij deze vie ring was ook Mgr. J.A. de Kok aanwe zig, de hulpbisschop van Utrecht. Met de pelgrimsgroep uit Soest en enkele belangstellenden was de Friezenkerk vol en werd het een bijzonder intieme dienst, die veel indrukken achterliet, 's Middags werd nog een bezoek gebracht aan het historisch centrum van Rome. De terugreis startte op zondagmorgen 11 november. Die dag werd een uitge breid bezoek gebracht aan Assisië, waar St. Franciscus is begraven. Via Zwitser land, met stops in Lugano en Luzern, en Duitsland kwam de pelgrimsgroep in Nederland aan. De gildereis liet bij de groep veel in drukken achter, enerzijds aangaande de massale activiteiten, anderzijds aan gaande de meer intieme plechtigheden. Tijdens de gildereis leek de Soester groep één grote gildefamilie. Het was tijdens de Willibrordmanifestatie de grootste delegatie die aanwezig was. De politie heeft drie mannen gear resteerd die ervan verdacht worden een groot aantal inbraken op hun ge weten te hebben en de buit te hebben verkocht. De twee inbrekers, Soes- ters in de leeftijd van 22 en 26 jaar, en de heler, een Soester van 22 jaar, werden gepakt toen zii een gestolen bromfiets bij een rijwielhandel te koop aanboden. Eerder hadden de verdachten de aandacht op zich ge richt toen zij met een kleuren t.v. uit het bos aan de Amsterdamsestraat- weg kwamen lopen. De twee verdachten hebben bekend negen bromfietsen bij stations, zie kenhuizen en scholen gestolen te hebben, drie fietsen en een inbraak te hebben gepleegd bij de stichting Thuiszorg, waar onder meer een computer werd gestolen. Daarnaast hebben zij lege bierkratten bij win kels aan de Zuid Promenade de de Wiardi Beckmanstraat gestolen en inbraken gepleegd in vakantiewo ningen in de Lage Vuursche, waar vandaan zij de buit via het bos naar buiten loodsten. Alle goederen werden direct ver kocht aan de heler, waar de politie nog een aantal electrische apparaten en een brommer ter waarde van zes tienhonderd gulden aantrof, die hij van het tweetal voor hondertwintig gulden had gekocht. Het drietal is in middels voorgeleid. dienstverleners in Financieringen en Teding van Berkhoutstraat 5 Postbus 226 - 3740 AE Baarn Telefoon 02154-13879 SOESTERBERGSESTRAAT 32A De Rode Kruis-colonne van Soest heeft vorige week donderdag haar bes te beentje voorgezet tijdens een oefe ning in de Zonheuvel, het Rode Kruis- hoofdkwartier aan de Soesterbergse- straat. Zestien colonne-leden beproef den daar hun vaardigheid in het op vangen en verzorgen van niet minder dan 21 gewonden, die er allemaal "realistisch toegetakeld" uitzagen. De gewonden - gerecruteerd uit de ge lederen van de plaatselijke EHBO en de scoutinggroep Don Bosco - vertoonden allerlei kwetsuren, soms van bijzonder ernstige aard. De colonne-leden, alle maal vrijwilligers, kregen professionele bijstand van twee leden van het ambu lanceteam van de GGD-Eemland en hun verrichtingen werden gecontro leerd en na afloop beoordeeld door dr. J. Boomsma, directeur van de GGD. Eén van de belangrijkste onderdelen van de oefening was het goed uitvoeren van de "triage": het selecteren van slachtoffers die al dan niet onmiddellij ke hulp nodig hebben. Die (moeilijke) keuze werd gemaakt door de ambulan ce-medewerkers, waarna de colonne leden, die niet meer wisten dan "dat er een enorme klap was gehoord", zich toelegden op de juiste aanpak en ver zorging van de slachtoffers met brand wonden, fracturen van armen en benen, gebroken nek of rug, shock en nog een aantal andere vormen van letsel. De oefening stond onder leiding van de nieuwe colonne-commandant, Nies Brouwer uit Amersfoort, in het dage lijks leven stafmedewerker bij de GGD Ruim 20 bezoekers woonden vorige week de avond van IVN-Eemland in het gemeentelijk natuur- en milieu centrum "De Kwekerij" aan de Mo lenstraat bij. Daarbij stonden vooral de achterkant van het boodschappen lijstje en de keuken centraal. Energie verbruik is ook de grootste vervuiler bij ons voedsel. Christel van Bergen, medewerkster van Milieudefensie, benadrukte de samen hang tussen milieu en ons eten. Milieu defensie werd in 1972, na de presenta tie van het Rapport van de Club van Rome, opgericht en zette zich onder meer eerder in tegen de PVC-verpak- kingen en nu voor halvering van het au toverkeer. Ook ons voedsel heeft alles met het milieu en onze gezondheid te maken. Energie is daarbij heel belangrijk. Als wereldbevolking gebruiken we per jaar zoveel als de aarde ooit in 2 miljoen jaar kon aanmaken: gas, olie en steenkool. Die raken op en geven vervuiling bij verbranding. In de landbouw hier ge bruikt men steeds meer energie, maar ook omdat voedsel van steeds verder weg komt is extra veel energie nodig. Ook het maken van kunstmest en krachtvoer vragen bij productie en transport veel energie. Tomaat van een halve kuub gas In de zomer kost een tomaat buiten ge teeld alleen wat energie voor grondbe werking, oogst en transport. De kas is veel bewerkelijker en dat kost vijf keer meer energie. In de winter kost de kas- tomaat honderd keer meer dan de to maat, die s' zomers buiten groeit: een halve kubieke meter aardgas per to maat. Dat geldt ook voor paprika's en courgettes en in mindere mate voor an dijvie en sla. Voor die bladgroenten moet men toch oppassen, omdat ze veel nitraat bevatten. Voor vlees is vooral krachtvoer nodig. Daarvoor wordt 87% van de grond stoffen van verre aangevoerd, vooral uit de Derde Wereld. Vaak zijn dit reststof fen van andere producten, bijvoorbeeld soja-schroot. Zo bestaat krachtvoer voor koeien voor 85% uit de reststof fen. Voor varkens is dat nog maar 53%. Kippen zijn fijnproevers: 15% reststof fen en 85% hoogwaardige producten. Hier worden er dieren mee gefokt. Het vlees en de producten eten we op of voeren we vooral uit naar andere lan den. Nederland is met een aantal pro ducten top-exporteur. Alleen met de mest blijven we zitten en met de zure re gen en de aantasting van het grondwa ter door nitraat. Ook de antibiotica ho ren niet op ons bord. Toch zijn die no dig als je veel dieren in een kleine ruim te fokt. De vissers moeten steeds verder weg, want dichtbij is de zee leeggevist. Die langere afstand kost meer energie, niet alleen voor de reis, maar ook voor de grote diepvries om de vis "vers" te houden. Producten uit de milieuvriendelijke land- en tuinbouw blijven duur omdat er meer werk aan is. Ook zouden meer mensen ze moeten gebruiken, want dan kan de productie nog verbeterd en ook goedkoper worden. Nadenken in de winkel en de keuken Wat energie betreft hebben producten uit eigen land de voorkeur boven die uit andere landen en zeker die van andere continenten. Het menu afstemmen op de producten die op dat moment buiten groeien, is heel erg belangrijk. Ze heb ben dan ook de beste smaak. "Zo wei nig mogelijk verpakking!" roept ieder een. Toch komt er nog steeds meer ver pakking. Ook de chemie kan ons heel goed in het ootje nemen. We kunnen nauwelijks meer vaststellen wat echt is en wat uit de fabriek komt. Zonder dat we weten wat het voor ons lichaam be tekent, krijgen we het toch binnen: de kleurstoffen, anti-klontmiddelen, rest van bestrijdingsmiddelen, hormonen en antibiotica. Het klaarmaken kost ons 14% van onze energierekening. De helft gaat naar apparatuur als afzuigkap en "luxe-apparatuur" als mixers, elec- trisch mes en andere huishoudmachi- nes. De avond werd met practische tips be sloten: met de fiets en met boodschap pentas naar de winkel, of voor ouderen zo'n boodschappentas met wielen. De auto is duur in energie: we rijden met 1.000 kilo heen en weer voor hoogstens 20 kilo boodschappenéén of twee keer in de week vegetarisch eten of wat meer rauwkost; koelkast en diepvriezer van de juiste grootte (de deur daarvan zo weinig en kort mogelijk openen). Na wat nadenken kwamen er steeds meer ideeën. Dat zou iedereen kunnen, als je nadenkt. Dat betere milieu begint toch., .gewoon bij jezelf. Er zit veel meer milieu in ons eten dan je zou denken. Eén van de 'gewonden'die op vakkun dige wijze behandeld werden. en sinds drie maanden aanvoerder van de colonne. Volgens hem lag de nadruk bij de oefening vooral op de samenwer king tussen beroeps en vrijwilligers - "de handen en voeten van de professio nals". De oefening was niet opgezet als een grootschalige catastrofe, maar als een ongeval dat zich laat vergelijken met de verkeersramp die zich onlangs bij Breda voordeed. Sigma's Volgens Brouwer maakt de oefening deel uit van een leerproces en wil de co lonne toe naar minstens twee a drie gro tere oefeningen per jaar, als voorberei ding op de totstandkoming van de zgn. "Sigma's" (Snel Inzetbare Groepen ter Medische Assistentie), die in principe regionaal worden opgezet. In het ko mende voorjaar staal er een oefening samen met de EHBO op het program ma. De nieuwe commandant toonde zich bijzonder tevreden over de inzet van de colonne. "Je moet niet direct wonderen verwachten, maar naar mijn mening is hun inzicht in wat er onder dergelijke omstandigheden moet ge beuren uitstekend. Ze gaan zeer voor zichtig te werk." Ook dr. Boomsma had na afloop alle lof voor de colonne. "Het gaat heel serieus, met hartstocht en inlevingsvermogen." Zijn eindconclusie was dat het enthou siasme bijzonder groot was en dat de kwaliteit van de opvang en behandeling van de slachtoffers een opvallend hoog niveau kende. Ook Rode-Kruis- voorzitter G. Boelhouwer, die een kijk je kwam nemen, stak zijn waardering voor de colonne en haar commandant niet onder stoelen of banken. De Rode Kruis-colonne zal niettemin nieuwe vrijwilligers overigens zeer har telijk verwelkomen. Wie tijd over heeft voor deze zeer verantwoorde vorm van vrijetijdsbesteding kan kontakt opne men met de secretaris, Sjoerina van der Zee, Johannes Poststraat 266,3762 VT Soest, tel. 12721. Traditiegetrouw organiseerde restau rant/bar/eetcafé De Knollentuin aan de Burgemeester Grothestraat vorige week de jaarlijkse Beaujolais Primeur-party, die ditmaal plaatsvond in de nacht van woensdag 14 op donderdag 15 novem ber. Gastheer Bob Sluis bood zijn gas ten en relaties de keus uit een bijzonder smakelijke Beaujolais Nouveau van Domaine Marchand en de meer dan uit stekende Beaujolais Primeur van Bou- chard Père Fils. Sinds een aantal jaren ontkurkt De Knollentuin in de nacht voorafgaande aan de dag dat de Beaujolais Primeur le verbaar is - de derde donderdag in no vember - de eerste fles met enig ceremo nieel, compleet met een uitstekend ver zorgd buffet. Ditmaal schonk Bob Sluis die eerste fles Beaujolais - een magnum Primeur van Bouchard Père Fils - in aanwezigheid van een aantal VIP's als wethouder Jan Visser, oud-wethouder Günther Plomp, dewijnimporteurs Ot- to Lenselink en Theo de Rond, zijn le venspartner Marianne Klaassen en zijn dochter Maureen. Burgemeester De Widt was wegens ziekte verhinderd. LOOIJSEN OOK en VOOR BEDRIJVEN riS opvragen. - Soest 1

Soester Courant | 1990 | | pagina 37