rWEG Verdwenen Soest nieuws 72.95 jj Rolstoeldansen is óók plezier voor twee! Museum Oud Soest kriigt zolderruimte Baarnse acacia's voor Soester raadhuis II- Klachten bezorging Soester Courant ïbiNNENk/is riekrant 89?» 25°o nu399° u voor 9?® RTING BE Geytenbeek Assurantiën Persoonlijke leningen, doorlopend crediet Je zou gewoon eens met Geytenbeek moeten praten 'Er gaat een wereld voor je open' V Museum Oud Soest Wie van Soest houdt leest de Soester Courant Verdwenen Soest hérvönden Sint zaterdag in Winkelkring V. Weedestraat Financiële dienstverleners in Pensioenen, Hypotheken, Financieringen en Verzekeringen Rolstoeldansen bestaat nog niet zo lang. Het werd een jaar of tien geleden in Nederland geïntroduceerd - het be stond al in Noorwegen - door Corrie van Hugten, grondlegster van de Stich ting Rolstoeldansen Nederland. Ab de Groot reageerde snel en stelde zijn dansschool open voor deze bijzondere sport, die sinds die tijd ook in Neder land een hoge vlucht heeft genomen. Het rolstoeldansen is niet zomaar een aardige vrijetijdsbesteding voor men sen die er anders "nooit eens uit ko men", maar een serieuze sport. De deelnemers houden zich strikt aan de zelfde verplichte figuren en danspassen als de gewone dansers: van Engelse en Weense wals tot de foxtrot, de quick- step, de cha-cha-cha, de rumba, de tan go en noem ze allemaal maar op. Zelfs de lambada is inmiddels "vaste prik". Er wordt ook "afgedanst" in diverse ca tegorieën volgens de bepalingen van de bond van dansleraren. Verder wordt er van tijd tot tijd - net als bij het "gewone" dansen - een bal georganiseerd en wor den er ook clubkampioenschappen ge houden. De vereniging heeft al enkele malen de Nederlandse kampioenen rol stoeldansen voortgebracht! Elektrisch of niet Rolstoeldansen houdt - in tegenstelling tot het duo-dansen (waarbij twee rol stoelers met elkaar de danskunst beoe fenen - dat een rolstoeler met een valide partner danst. Het maakt daarbij niet uit of het om een elektrische of een met de hand voortbewogen rolstoel gaat. Sommige zijn uitgerust met speciale stangen, waaraan de partner de rolstoel kan bewegen, wat met name een uit komst is voor rolstoelers die hun han den of armen niet kunnen gebruiken. De elektrische rolstoel draait uiteraard sneller dan de andere, maar juist daar door kan er ook uitstekend mee gedanst worden. Tot de echte enthousiastelingen beho ren Paul Noë, zeil rolstoeler, en Bep van Oostrum, vader van een gehandicapte dochter. Samen met Astrid van Veen uit Soest, een van de deelneemsters, en haar moeder Marina stralen ze hun geestdrift voor het rolstoeldansen uit. Ze zijn vol lof over de inzet en mede werking van Ab de Groot en laten geen gelegenheid voorbijgaan om het plezier uit te dragen dat ze aan hun favoriete sport beleven. "Wie hei ééns heeft gedaan wil het voor geen goud meer missen," aldus Paul Noë. "Het enige probleem is: hoe krijg je rolstoelers zo ver dat ze uit hun ko ninkrijkje durven te komen en letterlijk en figuurlijk de drempel overschrij den?" De vereniging doet er alles aan om het de rolstoelers wat dat betreft zo gemakkelijk mogelijk te maken. Wie zelf geen partner heeft krijgt er wel een toebedacht; sommige dansparen, die in het dagelijks leven niets met elkaar te maken hebben, vormen al jarenlang een koppel. Leeftijdsgrenzen zijn er overi gens niet: het jongste lid van de vereni ging is tien jaar! Ruimte Het rolstoeldansen is belangrijk voor de integratie van gehandicapten, aldus Paul Noë. "De deelnemers kunnen in elke willekeurige dansgelegenheid meedoen, als er maar een beetje reke ning wordt gehouden met het feit dat ze wat meer ruimte nodig hebben. De rol stoel heeft nu eenmaal een grotere draaicirkel dan een mens." In heel Nederland zijn er nog maar vijf echte dansscholen waar de rolstoeldan sers volop de ruimte krijgen. Veel dans centra zijn er in het verleden wel eens mee begonnen, maar hebben het niet lang volgehouden omdat het commer cieel niet zo interessant is. Ook in Soest is enkele jaren geleden een groepje ac tief geweest, maar dat was geen lang le ven beschoren. De overgeblevenen konden echter bij Ab de Groot in Hil versum - het rolstoeldanscentrum voor zowat heel Midden-Nederland - uitste kend terecht. Niettemin zijn er heel wat gehandicap ten die het bevrijdende plezier van het rolstoeldansen nog niet kennen. Ook in Soest moeten er enige tientallen zijn, die op deze manier een stukje gezellig heid kunnen beleven dat hen tot nu toe voorbijgaat. Paul Noë: "Er is inderdaad een wereld voor mij open gegaan toen ik ging rolstoeldansen. Ik hield altijd al van sport en muziek, en nu heb ik iets gevonden wat ik met mijn vrouw samen kan doen. Dansen is inderdaad plezier Rolstoeldansen: goed samenspel tus sen "rolstoeler" en valide partner. voor twee, zoals ze wel eens zeggen. Je bent even helemaal uit de dagelijkse sleur en de rolstoeldansers vormen sa men als het ware één grote familie, een vriendenclub waarin je direct wordt op genomen. 't Is gewoon heerlijk!" Vorm van therapie Behalve gezellig is rolstoeldansen voor de meeste rolstoelers ook gezond: vaak zijn er problemen met spieren en ge wrichten en evenwichtsproblemen. Rolstoeldansen is juist heel goed voor de spierbeheersing - de sportrolstoel, die er het meest geschikt voor is, zit in het voorzieningenpakket van de medi sche dienst - en daardoor ook een vorm van therapie, die bijvoorbeeld ook in re validatiecentra etc. zou kunnen worden toegepast. "Het is soms best een in spanning, maar dat is juist fijn," aldus Paul. Wie belangstelling heeft voor het rol stoeldansen kan kontakt opnemen met Bep van Oostrum, La Traviatadreef 28, 3561 KS Utrecht, tel. 030-614 107. De kosten van het lidmaatschap zijn f 135,- voor 15 lessen. Indien U 's woensdags om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in Uw bezit heeft kunt U tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan dezelf de avond nog nabezorgd. Als U la ter dan 18.30 uur belt kunt U de klacht op het antwoordapparaat inspreken. In dat geval krijgt U de krant de volgende dag in de bus. K DE BOER EN ZOON BV ADVISEURS VOOR INTERIEUR EN BINNENHUISARCHITECTUUR PAGINA 18 Een goeie stoel is een vriend. Hij draagt uw vermoeide lichaam komfortabel en behaaglijk. Zijn solide konstruktie kan tegen een stootje. Zijn stijlvolle karakter geeft een vertrouwde sfeer aan uw interieur. Zo'n goeie vriend kies je toch heel zorgvuldig? theelichten mkking «markt van PAGINA 19 Teding van Berkhoutstraat 5 Postbus 226 - 3740 AE Baarn Telefoon 02154-13879 WOENSDAG 28 NOVEMBER 1990 SOESTER COURANT V.V.V.-nieuws ook op Radio Soest. Donderdagmorgen 10.00 - 10.15 uur. Presentatie: Corry v.d. Linde en Ronald v.d. Broek. Kabel 97, FM 105.09. Aan het begin van deze eeuw telde Nederland zoY. vijf miljoen inwo ners - nu zijn het er ruim drie maal zoveel. Voor de gemeente Soest was de groei nog veel sterker: van rond 5000 in woners in 1900 tot over de 40.000 Evenementen t/m 30 nov.: in kasteel "De Hooge Vuursche" een expositie van Cecile Dreesmann. Naaldsculpturen en juwe len, 10.30 - 17.30, dagelijks. 1 dec.: concert in kasteel Groeneveld, bas en piano. Ruud v.d. Meer en R. Jan sen, 20.15 uur, tel. 02154-14562. 2 dec. - 6 jan.: in Anna Paulownahuis, kleuretsen van Rolf Weyburg en Peter Vermeulen, binnen- en buiteninstalla tie. Di. - vr. 9.00 - 17.00 uur, zo. 13.00 - 17.00 uur, Burg. Grothestr. 51. 7 -16 dec.: kerstgroepen en kerststal len in Ansfriduskerk in Amersfoort, Jac. Catslaan, 10.00 - 16.00 uur. t/m 17 dec.: in kasteel Groeneveld. Een overzichtstentoonstelling van Ste- fan Langenburg. Een duitse schilder met als onderwerp "Hollandse Land schap", olie op linnen. Foto's van Jur- rien Drenth, ook over Nederlands land schap. Di. - vr. 10.00 -17.00 uur, za. en zo. 12.00 - 17.00 uur. Veel van wat toen landbouwgrond was, of woeste grond, is inmiddels in de bebouwde kom komen te liggen. Vergezichten zijn verdwenen, maar ook veel van de woningen van toen staan er niet meer, om van de men sen van toen - die toch óók een bepa lend deel van het dorp waren - nog niet spreken. Museum Oud Soest aan de Steen- hoffstraat stelt regelmatig voorwer pen uit voorbije tijden ten toon, heeft meestal ook speciale exposities. Prentencabinet/Foto Astra bezit een grote verzameling foto's van het vroegere Soest, en ook het gemeen te-archief heeft tot doel de herinne ring aan het verleden niet verloren te doen gaan. Met name de foto's van deze drie instellingen geven een tref fend beeld van hoe het er hier vroe ger uit zag. Helaas blijkt echter bij in ventarisatie van de foto's, dat niet al tijd precies bekend is wat de foto voorstelt.Door publikatie in de Soester Courant willen we de hulp van de lezers inroepen de ontbreken de gegevens aan te vullen. Daarom zal de komende weken steeds een oude Soester foto op deze plek wor den afgedrukt, met wat er (eventu eel) over bekend is, in de hoop dat er lezers zijn die er meer licht over kun nen laten schijnen. Voor de toe komst zal het ook mogelijk zijn dat lezers foto's opsturen waarvan ze niet zeker zijn waar het precies om gaat.Uiteraard zal in een volgende editie bekend worden gemaakt wel ke informatie er bij de Soester Cou rant is binnengekomen. Elke zaterdagmiddag komen ze bij el kaar in de Hilversumse dansschool die langzamerhand hun "thuisbasis" is ge worden: de leden van de Vereniging Vrienden van Rolstoeldansen 't Gooi en omstreken. Het zijn "rolstoelers" - zoals ze zichzelf noemen - en hun (va lide) partners. Het zijn er nu 70 in to taal. Sommigen doen het pas, anderen doen het al jaren, maar allemaal zijn ze enorm enthousiast over hun sport. "Er is een wereld voor ons open gegaan..." Dansschool De Groot, aan de Korte Noorderweg 27 in Hilversum, biedt de rolstoelers elke zaterdag van half een tot half vijf onderdak. Daar komen dan eerst de beginners op de dansvloer, later gevolgd door de gevorderden, de ver- gevorderden en zelfs de formatie-dan sers. Eigenlijk in niets onderscheiden de rolstoeldansers zich van "gewone" dansers, afgezien van het feit dat de helft van hen zich in een rolstoel voort beweegt. Sinds vrijdagmiddag prijken op het plein voor het gemeente huis drie nog wat iele acacia's. De bomen zijn een geschenk van het Baarnse gemeentebestuur, die ze ter gelegenheid van de opening van het nieuwe raadhuis aan Soest heeft aangeboden. Omdat de klimaats-omstandigheden in november gunstiger zijn dan in september werden ze nu geplant. Dat gebeurde onder het toeziend oog van de Baarnse wethou der J. Went holt en zijn Soester collega's Mieke Swinkels en Jan Menne, plus project-coördinator W. Hulsbergen en het hoofd van de Baarnse plantsoenen, de heer J. Koops. De loco-burge meesters Wentholten Menne staken tenslotte zelf, met assisten tie van mevrouw Swinkels, de handen uit de mouwen om de bo men recht in het plantgat te krijgen. De bomen zullen - als ze straks een volle kroon hebben - een natuurlijk kunstwerk vormen dat een mooie aanvulling is op de blauwe kubussen op het plein. Een bordje maakt duidelijk dat ze een cadeautje zijn van de Baarnse buren. Binnen niet al te lange tijd, misschien is het eind maart al zo ver, zal Museum Oud Soest de beschikking krijgen over een extra stuk expositieruimte. Enkele bestuursleden zijn, met de hulp van andere mensen die het museum goedgezind zijn, druk in de weer om de zolder van het museumgebouw aan de Steenhoffstraat toegankelijk te maken voor het publiek. Dit omvangrijke werk houdt in dat eerst allerlei tussenschotten moeten worden verwijderd(er waren vele kamertjes, in dertijd), de vloeren geëgaliseerd, de wanden afgewerkt, maar er moeten ook elektrische leidingen komen en diverse voorzieningen die de nieuwe tentoon stellingsruimte brandveilig moeten ma ken. Wat er op zolder te zien zal zijn, is nog Veertien dagen geleden drukten we op deze plaats een foto af van oud Soest, met op de achtergrond de toren van de Petrus en Pauluskerk, en op de straat - het was de Korte Kerkstraat - een man met een pet op zijn hoofd en een pijp in zijn mond. Die man, zo weten we nu, was Thijs Ravenhorst. We weten dat van zijn dochter, mevrouw Ruizendaal- Ravenhorst, en die vertelde ons nog ve le meer. De famiiie Ravenhorst woonde aan de Lange Brinkweg, ongeveer waar nu ge meentewerken en de brandweer zijn ge huisvest. Thijs zelf was opzichter in ge meentedienst, en was als zodanig o.m. verantwoordelijk voor het legen van de beerputten. Hij was ook de lantarenopr steker, toen Soest nog gaslicht had. Met de komst van de elektrische straatver lichting viel dit deel van zijn taak niet helemaal weg, want toen was hij degeen die er voor moest zorgen dat de kapotte straatlantarenlampen vervangen wer den. Dat gebeurde in die tijd nog met een lange stok. Thijs zijn werk is later Theater •20-12/2-1: Kerstcircus Carré; 20-12/26-12: Kerstcircus Apeldoorn; 22-12/30-12: Kerstcircus Utrecht; 22-12/30-12: Kerstcircus Ahoy, Rot terdam. 14-12: Kerstconcert in Apeldoorn, Ivan Rebroff. 15-12: Night of The Proms. 14 en 15-12: BZN Eindhoven. 21-12: BZN Arnhem Young Christmas met Vicky Brown, 15-12 Zwolle, 19-12 Den Haag, 22-12 Utrecht. 8-12/12-12: Lee Towers en Anita Meyer, Rotterdam. Ballet: Doornroosje Den Haag. 29-12:Glenn Miller Orkest, Den Haag. 6-12/16-12: IJsshows Holiday on Ice, RAI Amsterdam. 12-2/17-2: Walt Disney, Den Haag. Popconcerten: 16-1-'91 Jonathan Butler, Utrecht. 30-l-'91: Pablo Conté, Utrecht. 31- 1-'91: Pablo Conté, Maasstricht. 7 t/m 9 mei: Sting, Den Haag en 14 mei Gloria Estafan in Ahoy. Voorver koop 1 december. Toeristische tips: 8-9/12: Kerstmanifestatie in Utrecht, amateurkunst in Jaarbeurs, "Artistieke handen". 11.00 -17.30 uur. 15-16/12: Kerstkramerij in Laren 't Gooi, kunst- en ambachtenmarkt, pot tenbakken, glasgraveren etc., 10.30 - 17.30 uur. In Blaricum: Gooise Wilde planten tuin. Planten die ooit in het Gooi voor kwamen, Torenlaan 50. 16-12/6-1'91: Pinetum Blijdenstein, de geschiedenis van de Kerstboom. Di. - vr. 10.00 - 16.00 uur, v.d. Lindenlaan 125 te Hilvesum. Muiden: Muiderslot, 10.00 - 16.00 uur geopend. Kijkje in eigen winkel Kerstmarkten te bezoeken per luxe touringcar in de maand december: Düsseldorf, Keulen, Essen, Dortmund, Münster, Aken, Brussel en Antwerpen. Vragen of reserveren bij V.V.V., Steen hoffstraat 9a, ma. t/m vr. van 09.30 uut tot 16.30 uur, telefoon 12075. Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Een tandem, dat zie je nog wel eens, maar zés mensen op ëenm fiets, dat is toch wel iets bijzonder! Wie had dat zo bedacht, en is het allemaal wel goed ge gaan? Van sommige van deze zes fietsers zijn de namen wel bekend, maar allemaal weten we ze zeker niet. Daarom van daag de vraag: zijn er onder onze lezers nog die precies weten hoe het met deze overgenomen door zijn zoon, maar die kreeg er diverse andere taken bij. Zo, alweer een foto die ons, dankzij de aangedragen informatie, nader heeft gebracht tot een brokje Soester historie. Ook van andere foto's is meer informa tie voorhanden, daarover volgende week meer! Sint Nicolaas is aanstaande zaterdag (1 december) met zijn gevolg pre sent in de Winkelkring Van Weede straat. In gezelschap van een flink aantal Zwarte Pieten - waarschijnlijk zijn jiet er wel vijftien of twintig - be zoekt de Goedheiligman de winkels van de Winkelkring-winkeliers. Zo als bekend onderhoudt Sint Nicolaas al jaren uitstekende kontakten met deze winkels, waaruit hij zijn eigen magazijnen regelmatig aanvult. Wie de Sint niet wil mislopen moet de za ken van de Winkelkring-winkeliers goed in de gaten houden, want hij gaat van winkel naar winkel. De Sint is van plan zich tussen 9.00 uur en ongeveer 12.30 uur te voet door de Winkelkring te begeven. Ongetwijfeld zullen de brave kinde ren van Soest - en dat zijn ze toch ei genlijk allemaal? - hem de hand kun nen geven, en wie weet stopt een van de Zwarte Pieten daar dan wel iets lekkers in... zes-tiets allemaal is gegaan? Wie was er op het idee gekomen, en was er een spe ciale aanleiding? Wanneer was het, en heeft het feest lang geduurd of is de con structie (wie had er voor het construc tiewerk gezorgd?) misschien al bij de eerste rit ineen gezakt? We hopen dat er nog mensen zijn die het verhaal kunnen vertellen, en houden ons voor alle informatie aanbevolen! Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgeno digd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57,3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking! Foto: Goos van der Wilt. niet beslist. Het museum heeft veel voorwerpen die nu door ruimtegebrek nog niet getoond kunnen worden. Een van de mogelijkheden is dat met name het boerenbedrijf, markant als dat was voor het Oude Soest, op de bo venste verdieping ruimte zal krijgen. Mocht dat zo zijn, dan zou dat een extra reden zijn om de opening van de nieuwe ruimte te vieren met een "boerendag", een openluchtmanifestatie waarbij ver schillende kanten van het boerenleven worden getoond. Met het oog op de weersomstandighe den zal zo'n dag echter niet veel eerder dan juni kunnen worden gehouden. Dat is nog wel even weg, maar in de tus sentijd is het museum zoals gewoonlijk elke zaterdag en zondag geopend. De speciale poppententoonstelling loopt naar haar einde, maar is zeker dit weekeinde nog te bezichtigen. -C.. "^'Lhxrl

Soester Courant | 1990 | | pagina 19