»'«B 1 UB Dü n 11\ Natuur Nabij ACHTER GLAS Renault Clio Auto van het jaar 1991 Veromco ontvangt predikaat koninklijk Meningen Speeldoos Soesf I PAGINA 10 Veiligheid, comfort en wegligging bepalen Europese titel Bingo bij 'Oosterhei' Voorrondes bridge Info-koffertje openbaar onderwijs Koffieconcert in Zonnegloren voor "Laat ze verder leven" Hoezo voorrang Inbraak Hellingweg Padvinders krijgen geld voor clubhuis Boek 'Achter Glas' ter gelegenheid van honderdjarig jubileum glashandel IVN-wandeling door het Soesterveen Ledenvergadering PvdA in Credo November drukke maand Infocentrum Apparatuur weg uit conferentie-oord Dierproeven Grasmaaiers (1) Grasmaaiers (2) Grasmaaiers (3) 'Mevrouw Bijl', een nieuwe theater persoonlijkheid Henk van Ulsen in 'De dood van Iwan Iljits' indrukwekkend. Vincent Bijlo: Made in Braille 'Moordspel' Speeldoos Theater Agenda B. W. WOENSDAG 5 DECEMBER 1990 De Renault Clio is gekozen tot 'Auto van het jaar 1991'. Beoordeeld door een jury van 58 gespecialiseerde Euro pese autojournalisten, eindigde de Clio vóór de Nissan Primera, Opel Ca- libra, Mazda MX-5 en Peugeot 605. De Renault Clio ontving over het alge meen de meeste punten vanwege de geleverde prestatie op het gebied van veiligheid, comfort en wegligging. Het is voor het tweede achtereenvol gende jaar dat de titel 'Auto van het Jaar" toegekend wordt aan een Franse auto. Op de hielen gezeten door de Ja panse concurrentie bewijst de Europese auto-industrie haar vitaliteit op tech nisch en innovatief gebied. De Renault Clio kreeg de meeste punten (312) van de jury, die veertien auto's, waaronder zes Japanse, moest beoordelen. Alleen al door de uitstekende ontvangst op de belangrijkste Europese markten, toonde de Renault Oio aan een serieu ze kandidaat te zijn voor de titel "Auto van het Jaar". Drie maanden na de Franse commercialisatie nam de Clio de leiding over van de Supervijf als meest verkochte auto in de klasse com pacte auto's. In Portugal nam de Clio al na een maand de eerste plaats in op de lijst van meest verkochte auto's. Met de huidige verkoopprestatie volgt de Renault Clio de Renaults 5 en Su pervijf, die in Frankrijk tezamen bijna zestien jaar het marktsegment van com- Zaterdag 8 december a.s. organiseert de Baarnse buurtvereniging "Ooster hei" weer een bingo-avond met mooie prijzen in "De Speeldoos" Rembrandt- laan 32, Baarn. Aanvang: 20.00 uur. Ook veel Soesters bezoeken deze bin go-avonden. Interpolis toernooi Op zaterdag 15 december zal weer een voorronde gespeeld worden van het grote 'Interpolis' brigdetoernooi. De ronde begint om 13.30 in de Vijverhof en is speciaal bestemd voor niet-ro- kers. De voorrondes van het Interpolis brig detoernooi zijn opengesteld voor brig- deparen van alle sterkten, ook voor be ginners en thuisbridgers. Het inschrijf geld bedraagt tien gulden per paar en dat bedrag kan aan de zaal worden vol daan. Voor de winnende paren zijn er cadeau bonnen en meesterpunten. De leiding zal evenals vorig jaar in handen zijn van Rob Westland en Lidy van Vilsteren. Bij deze laatste kan men zich voor het toer nooi aanmelden, telefoon 16688. pacte auto's beheersten. Met 72.600 verkochte eenheden en een marktaan deel van 9,4% in oktober, brak Renault met de Clio in Frankrijk het snelheids record wat betreft stijging van het marktaandeel. De 'Auto van het Jaar 1991waarvan er momenteel 2.400 per dag worden ge produceerd in vier verschillende fabrie ken, is nog niet in alle Europese landen op de markt gebracht. In januari 1991 wordt de Clio in Duitsland en Oosten rijk gelanceerd, gevolgd door de Scan dinavische landen en Groot-Britannië, die in maart 1991 de beschikking krij gen over de Renault Clio. Aan het begin van de vergadering van de commissie Onderwijs en Milieu op donderdag 6 december om 19.30 uur zal de wethouder van onderwijszaken een speciaal samengesteld Informatie koffertje ontvangen. Een werkgroep, bestaande uit verte genwoordigers van de gemeenschappe lijke medezeggenschapsraad openbaar onderwijs, de openbare basisscholen en de gemeentelijke afdeling Onderwijs, heeft zich de afgelopen periode bezig gehouden met het onderwerp "het ver beteren van het imago van het openbaar onderwijs". Het gemeentebestuur wil als bestuur van de openbare basisscho len bevorderen dat het openbaar onder wijs op de juiste wijze naar buiten wordt gebracht. Daarom is de gedachte opge komen om voor de zeven,openbare ba sisscholen een Informatiekoffertje te vervaardigen. Klassement Auto van het Jaar 1991' 1. Renault Clio 312 pnt. 2. Nissan Primera 258 pnt. 3. Opel Calibra 183 pnt. 4. Mazda MX-5 158 pnt. 5. Peugeot 605 158 pnt. 6. Toyota Previa 91 pnt. Op zondag 9 december wordt in de ka pel van ziekenhuis Zonnegloren in Soest-Zuid een koffieconcert gegeven door een dubbelkwartet o.l.v. Sietze v.d. Vinne. Medewerking wordt ver leend door instrumentalisten en vocale solisten. Het concert wordt gegeven voor de actie "Laat ze verder leven". Voorafgaande aan het concert, dat on geveer een uur duurt, verleent het dub belkwartet medewerking aan een Eu charistieviering, die om 10.00 uur be gint. Koffie is er vanaf 11.30 uur, het concert begint om 12.00 uur. Het programma zal bestaan uit kerst- muziek uit de tijd van (en voor) Bach. Uitgevoerd worden o.a. de cantates "Merk auf mem Herz" van J.R. Ahle en "Willkommen süsser Brautigam" van V. Lübeck. Daarnaast dubbelkorige motetten en liederen van J. Pachelbel, H. Schütz. e.a. Medewerking wordt verleend door: Christel' Gelderman (sopraan), Bert Druyf (bariton), Tora Jens-Schuurman (viool), Gerda Bertelsmann-Braskamp (viool), Cinthia Struyk (viool), Nienke van den Dool (cello) en Anke van der Vïnne (orgel). De entree voor het con cert is gratis. Na afloop zal worden ge collecteerd voor de Stichting "Laat ze verder leven". Deze stichting zet zich in voor de finan ciering van twee dubbele longtrans plantaties, voor twee Cystic Fibrosis pa tiënten Ellen en Robert. Informatie hierover kan men krijgen via telefoon 02154-23215. Een 55-jarige man uit Cothen reed vo rige week woensdag zonder stoppen of pardon van de Monnickenboschweg de Soesterbergsestraat op. Hij reed hard de zijkant van de auto van een 39-jarige Soesterberger in, die daar reed. Geen van de mannen raakte gewond, de au to's werden zwaar beschadigd. Wel bleek de Cothenaar teveel gedronken te hebben. Onbekende daders hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken in het Van Arkel-instituut aan de Helling- weg. De buit bestond uit een forse hoe veelheid computer-apparatuur. Hoe de daders zijn binnengekomen is niet dui delijk. Mogelijk hebben ze, volgens de politie, gebruik gemaakt van een valse sleutel. De Hopman-Masselmangroep krijgt 45.000 gulden voor de bouw van een nieuw clubhuis. De commissie Welzijn steunde hiermee een motie van D66 over de verdeling van geld uit het Soes- terbergs jeugdwerk. Van het geld dat beschikbaar was voor het Soesterbergs jeugdwerk, was vorig jaar 60.000 gulden niet besteed. D66 had voorgesteld 45.000 gulden hiervan aan de Soester padvinders te geven, als aanvulling op een subsidie van WVC, die niet voldoende was voor de bouw van een nieuw onderkomen voor de padvinders. De 15.000 gulden die nog restte gaat in de pot en wordt met de be handeling van de voorjaarsnota binnen 'het jeugdwerk verdeeld. Hoewel in de aangenomen motie stond dat de 60.000 gulden in zijn geheel on der verenigingen en instanties verdeeld moest worden, werd daartoe niet beslo ten. De overige kanshebbers waren PVO, Artishock en het Dorpshuis in Soesterberg. Een meerderheid van de commissie vond echter dat het geld voor jeugdwerk gebruikt moest wor den. Tijdens de presentatie van het boek 'Achter Glas' maakte de heer B. Brandsma, algemeen directeur Ver omco N. V. bekend, dat het bedrijf met ingang van 30 november het predikaat koninklijk mag voeren. Veromco is de afgelopen honderd jaar uitgegroeid van een ambachtelijke glas- en verf- winkel tot een toonaangevende leve rancier van vlakglas. In 1890 stichtte de heer Van Ommeren in Arnhem de eerste glas- en verfgroot- handel. Uitbreiding en overnames, waarvan de laatste in 1987, leidde tot het huidige Veromco. Veromco N.V. telt vijftien vestigingen, waarvan één in Soest, en biedt werk aan ruim 400 men sen. Van de totale glasmarkt neemt Ver omco vijftien procent voor haar reke ning. Naast de leveranties van de meest uiteenlopende types vlakglas is Verom co producent van isolerende beglazing. Onder de naam Thermo Verre produ ceert Veromco jaarlijks 250.000 m2 isolatieglas. Thermo Verre is leverbaar van gewoon isolerend dubbel glas tot zonwerend, geluidwerend en inbraak werend isolerend dubbelglas. De heer B. Brandsma gaf tevens een toelichting op de positie van zijn bedrijf op de Nederlandse markt en zijn toe komstverwachtingen voor de glashan del in het bijzonder. Hij verwacht een verschuiving van glasleveranties aan de woningbouw en de utiliteitsbouw naar renovatie van bedrijfspanden. De ont wikkeling in de glasindustrie zal de ko mendejaren een groeiende vraag te zien geven naar energiebesparende glas soorten. De heer Brandsma verwacht de komende jaren uitbreiding van Ver omco te realiseren. Veel zal afhangen van het aanbod op de arbeidsmarkt van vakbekwaam personeel. Steeds vaker worden werknemers in het 'glas' door de bedrijven zelf opgeleid. Zowel op de werkvloer als in het tweede echelon is een grote behoefte aan goed geschoold personeel. VERRASSENDE FACETTEN VAN DE WONDERE WERELD VAN GLAS Het boek Achter Glas' is ui opuracht van Veromco geschreven en samenge steld door de heer Chriet Titulaer ter gelegenheid van het 100 jarig bestaan van Veromco. Het boek behandelt alle facetten van glas. Zo is er niet alleen aandacht voor glas als milieuvriendelijk produkt, of glas en fotografie én archi tectuur, maar ook glastoepassing in de medische wetenschap en de 'veiligheid' die glas ons kan bieden, komen aan de orde. >1 IVN Eemland, vereniging ter bevordering van het natuur en milieubesef. Afdeling van het landelijk Instituut voor Natuurbeschermingseducatie IVN. IVN Eemland te Soest houdt zondag middag 9 december een wandeling door hetSoesterveen. Gestart wordt om 14.00 uur vanaf het winkelcentrum Overhees, gelegen pal bij de Konings weg en bereikbaar met CN-buslijnen 70, 73 en ruim genomen ook lijn 72. Met eigen vervoer komt men in de on middellijke nabijheid bij het tweede stoplicht op de Koningsweg. Een eeuw geleden was het Soesterveen een vermaard natuurgebied. Jac P. Thijsse ontdekte er begin deze eeuw voor het eerst de heikikker in Neder land. Tussen de bossen van Pijnenburg en de Soester Eng was het water opge sloten. Hierin heeft zich een aantal eeu- De Partij van de Arbeid afdeling Soest en Soesterberg houdt op 13 december een ledenvergadering. Deze laatste ledenvergadering van het jaar 1990 wordt gehouden in Credo aan de Julianalaan en begint om 20.00 uur. Om 19.30 uur kan men er al terecht. Op de agenda staan onder meer verkiezing van afgevaardigden voor het Gewest en de bespreking van de voorgestelde kan didatenlijst voor Provinciale Staten. De voorzitter verwacht om ongeveer 22.30 te bijeenkomst te kunnen afsluiten. November kan beschouwd worden als een zeer drukke maand voor het ge meentelijk INFOrmatiecentrum. To taal kwamen er die maand 784 tele foontjes om informatie binnen. Verder brachten 2699 mensen een bezoek aan het INFOrmatiecentrum. Daarnaast vervoegden zich 1066 mensen bij de ba lie waarbij de informatrices als doorver- wijsinstantie moesten optreden. Een eenvoudig rekensommetje toont aan dat gemiddeld per uur (openstelling is van 8.30 tot 16.30 uur en op de koop avond van 19.00 tot 20.00 uur) 4 tele foontjes voor informatie, 16 bezoekers voor informatie en 6 bezoekers voor doorverwijzen het centrum bereikten. wen hoogveen gevormd. Het veen werd ontgonnen en de grond werd daarna ge bruikt als weiland. Tussen 1960 en nu hebben de weilanden plaats gemaakt voor woningbouw. Strekentocht Hoe ligt de natuur er in dit gebied nu bij? Er liggen nog oude paden, de Boe- renstreek en de Dorpsstreek. Bij de vol tooiing van de woningbouw zijn deze paden verhard. Hierop kan nu fijn ge wandeld worden. In een klein gebied is veel te zien. De oude elzensingels wor den in de winter dagelijks bezocht door sijsjes en vinken. Aan de randen van de landgoederen Pijnenburg en Op Hees bos met fraaie beukenlanen. We hebben hier te maken met vochtige bossen. Vooral door de ruiters - die helaas niet op de ruiterpaden blijven - zijn paden soms erg modderig. Voor hen, die wat verder het bos in willen, is aangepast schoeisel gewenst. In deze oude bossen met naald- en loof bomen komen de in Nederland broe dende spechten voor: de grote en kleine bonte, de zwarte en de groene specht. Ook de boomklever laat zich regelmatig horen. Tussen de landgoederen en de bebouwing van Overhees liggen de res tanten van het hoogveengebied (reser vaten van Natuurmonumenten) en ook nog weilanden. In de reservaten is na het afplaggen van gedeelten weer de oorspronkelijke hoogveenbegroeiing teruggekeerd, zoals veenpluis en zon nedauw. De plantsoenen in de woon wijken worden thans zonder gif be heerd. Daarin krijgt de natuur meer kans. Zaad en bessen vormen een voed selbron voor vogels als groenlingen, ko perwieken en lijsters. Rolstoelen/kinderwagens Het komt niet vaak voor dat we een wandeling geheel over verharde paden kunnen houden. In dit gebied is dat zeer goed mogelijk. Deelnemers met rol stoelen of kinderwagens zijn hierbij van harte uitgenodigd. Voor nadere infor matie kunt u bellen 24701 tussen 17.30 en 19.30 uur. In de nacht van woensdag op donder dag werden uit een conferentie-oord in Soesterberg een computer, een video camera met statief en een videorecorder gestolen. Vermoedelijk heeft de dief zich in laten sluiten. Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktle behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tle met de inhoud instemt. In de Soester Courant van 2 november 1990 stond een artikel met de titel: Dierproeven en Cosmetica: met B.W.C. niet meer vanzelfsprekend met elkaar verbonden. Howel ik de strekking van het artikel goed vind, moet mij toch iets van het hart: in het artikel wordt nog onder steund door de BWC advertentie, dat Mayindra het enige verkooppunt van B.W.C. artikelen zou zijn. Dit klopt niet, ik werk niet alleen al jaren met B.W.C. cosmetica, maar verkoop dit ook al jaren lang en zeker niet alleen aan mensen die ook bij me komen voor de behandeling-. Ook de mensen die al leen voor advies of om iets te kopen wil len langskomen zijn van harte welkom in mijn salon. Annelies Francke Schoonheidsspecialiste Beetzlaan 97 telefoon 14368 Jarenlang heeft er bij mij in de achter tuin een snelkookpan met een gera nium gestaan. Koken was nooit m'n sterkste kant en ik meende op deze wij ze mijn pan anders edoch functioneel te gebruiken. (Het is echter niet tot een trend gekomen.) Hoera, dacht ik van de week, eindelijk de grasmaaier uit de schuur en plaatste deze naast de voordeur, zonder dat deze de oorspronkelijke staat van mijn wo ning aantastte. Het oranje van de maai er contrasteert heel verrassend bij het groen van mijn voordeur. Ik sluit mij gaarne aan bij de visie van de heer Ver meulen om mensen op een andere ma nier naar gebruiksvoorwerpen te laten kijken. "Wie maait zal oogsten". Meneer Vis ser, waar is uw gevoel voor kunst, zo ge kunsteld bent u toch niet! Hierbij een oproep aan alle grasmaaiers van Soest, verlaat de schuur en ga daar staan, han gen of liggen, waar u opvalt als kunst object! José Egbers, lid van de belangenverenigingsgroep Grasmaaiers Soest. Afgelopen week werd in de plaatselijke en regionale pers melding gemaakt van een wonderlijk kunstinitiatief van ene Peter Vermeulen die door onze plaatse lijke artiest Ton Paauw in de gelegen heid werd gesteld diens huis te behan gen met gesponsorde grasmaaiers. Naar verluidt werd hiermee getracht al ledaagse voorwerpen buiten hun alle daagse context te plaatsen. Typering mijnerzijds: onzinnig, creatief en origi- 'i/ l neel. Ton's overburen, die dag door ziekte geveld, voelden zich aan hun lachspieren getrokken, hingen hun ei gen grasmaaier aan de gevel en knapten hiervan al weer zienderogen op. "Wat grappig" zult u zeggen, maar het leukste komt nog. Jan Visser, die na de gemeente-verkiezingen met een verras sende coup de WD uit de gemeente raad wipte en zijn eigen clubje Progres sief Soest in het zadel hielp en nu zelfde scepter zwaait als wethouder, heeft be zwaren tegen de grasmaaierkunst. Niet zo vreemd natuurlijk, want Jan heeft zich, zoals u en ik weten, wel eens vaker kritisch opgesteld. Als vurig oppositie leider en beroeps-dwarsligger heeft hij in het verleden menige argeloze, goed bedoelende CDA-machthebbers het beentje gelicht met puntige commenta ren op conservatieve misstanden in de gemeentelijke politiek. Als Pietje Bell onder de Soester ambtenaren heeft hij al vaker zinloze discussies gevoerd met de gevestigde orde. Maar alles is nu anders. De smaak van macht is zoet. Hoevele gevallen zijn er in de geschiedenis niet bekend van ge passioneerde strijders voor de belangen van arme minderheden, die, eenmaal zelf aan de macht, hun idealen en strijd kreten vergaten en zich comfortabel nestelden in het rode pluche. Zo ook vergaat het nu Jan Machiavelli. Hij ver loochent zijn afkomst door gewichtige taal uit te slaan inzake de Soester grondpolitiek, door aan te pappen met mannen alsTaphoorn en door primeur wijn te slempen met plaatselijke hore ca-bonzen. En zal de (rode) haan dan eindelijk driemaal kraaien? Nee, want het wordt nog erger. In het grasmaaierconflict steekt Jan de dolk in zijn eigen kunstenaarshart. Het huurhuis van Ton Paauw is eigendom van onze Koningin en mag dientenge volge van Jan niet ontsierd worden door uitingen van creativiteit. Ziedaar het soort van lulligheid waar hij vroeger naar hartelust tegenaan schopte en hij zich nu uit hoofde van zijn functie op meent te moeten beroepen. Afgelopen donderdag was de ramp compleet: het grasmaaierconflict van Soest besloeg opeens een halve pagina in de landelijke Volkskrant! Hiermee nu is het onze eigen Soester breedbek- kikker Jan Visser gelukt de weg te vin den naar de lachspieren van heel Ne derland! Voorwaar, een niet geringe prestatie waartoe hij in zijn jongere op- positie-jaren nooit in staat is geweest. Rest ons de vraag of wij Jan iets kwalijk kunnen nemen. Helaas, nee. Ook nu leert de geschiedenis ons dat het zinloos is mensen, die de sterke neiging verto nen hun idealen aan hun omstandighe den aan te passen, een halt toe te roe pen. Laat ons gewone stervelingen daarom slechts een daad stellen! Ik roep bij deze alle Soestenaren op hun gras maaier weer van zolder te halen en hem tegen het huis te hangen. De mijne hangt er al! En mocht u Jan Visser toe vallig tegenkomen, raad ik u aan hem deze variant op een oud-hollands spreekwoord toe te voegen: "Al kijkt ons Jantje nog zo zuur, de maaiers blij ven aan de muur!" Hans Holtrop In onze groene gemeente mogen geen grasmaaiers aan de gevel. Maait de heer J. Visser hiermee niet het gras voor onze voeten weg? Riet Beyer Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartvèrkoop telefoon 02154-1 80 50 WOENSI Met haar vierde theatershow "Me vrouw Bijl" is Martine Bijl doorge drongen tot de absolute smalle top van de Nederlandse cabaretwereld. Dat is niet zonder hindernissen gegaan. Werd zij in het verleden nogal eens verguisd om het vrijblijvende karakter en het Libelle-achtige sfeertje van haar shows, vrijdag j.1. was in de Baarnse Speeldoos van dit alles niets terug te vinden. In een allerminst vrijblijvend program ma, knap van opbouw en door partner Berend Boudewijn met meesterhand geregisseerd, kregen de gelukkigen die een toegangsbewijs voor deze show wis ten te bemachtigen een Martine Bijl te zien die volledig met huis-boompje beestje had gebroken. Geëngageerd ca baret, waarin op niet mis te verstane wij ze werd uitgehaald naar Janmaat en zijn rap, welzijnswerkers, de gekte van de moderne televisie, het hypocritisch ge drag van een deel van de hedendaagse generatie. Dit alles gebaseerd op ijzersterke confé rences en liedjes, qua tekstmateriaal aangereikt door o.a. Jan Boerstoel, Hairy Bannink, Robert Long en Henk vd. Molen. Voeg daar aan toe een werkelijk meesterlijk samenspel met Martine's muzikale scondanten, o.l.v. de onverslijtbare Pierre Biersma, en het grootste deel van het suksesvolle optre den is verklaard. Op een hoogst belangrijk detail na. De ze Martine Bijl schuwt in haar nieuwe show de zelfspot niet. Op een even smeuïge als relativerende wijze steekt ze de draak met haar theateijubileum dat in aantocht is, hanteert op voortreffelij ke wijze het boemerangeffect door, als het slotapplaus in volume afneemt, met een ijzersterk liedje haar publiek bij de neus te nemen. "Mevrouw Bijl" werd een theaterge- beuren van de eerste orde met een pro gramma dat louter uit hoogtepunten bestond. Martine Bijl, ze mag zich met "Mevrouw Bijl" verheugen op een groeiend aantal bewonderaars. Henk van Ulsen heeft na zijn enorme succes met "Dagboek van een gek" een nieuw hoogtepunt in zijn carrière bereikt met zijn opvoering van "De dood van Iwan Iljits". Nederlands to neel heeft vaak te lijden aan het symp- toon van overacting. Eén van de werkelijke uitzonderingen op dit ge bied is toch wel Van Ulsen. Op het to neel is alleen zijn aanwezigheid al adembenemend. Hij is er en dat voel je in de zaal. De door Jerzy Gzegorzewsky bewerkte novelle van Leo Tolstoj over de laatste dagen uit het bestaan van Iwan Iljitsi, in leven een redelijk succesvol magistraat, is een waagstuk waarin menig acteur zich kan stukbijten. Zo niet van Ulsen. Met zijn enorme talent wist hij de zaal in zijn ban te houden met elke persoon lijkheid, die hij op het toneel bracht. De dodzieke Iwan zag er ook zo ziek uit, dat je er werkelijk medelijden mee zou krijgen. En dit zonder ook maar iets aan schminken of iets dergelijks te doen. Met slechts een andere zwarte mantel aan speelde hij onmiddellijk daarna een rouwende zichzelf beklagende weduwe op een zo natuurlijke wijze, dat er ook werkelijk een treurende vrouw op het toneel stond. Het verhaal speelt zich af halverwege de vorige eeuw. Iwan Iljits is een rechter van instructie die door een val van een ladder inwendige verwondingen op loopt en daardoor langzaam maarzeker sterft. De verwondering hierover, dat dat hem nu juist overkomt, die overal zo goed mee overweg kon, elke situatie de baas kon, is de leidraad door het stuk. De toneelbewerking van Gzegorzews ky is zeer fraai, als je weet dat de novelle van Tolstoj een moeilijk verteerbaar werk is. Hij voerde ook op zeer ingeto gen wijze zelf de regie, (wie had dat ook beter gekund dan Gzegorzewsky). Met name de attributen (juweeltjes van an tiek speelgoed zaten erbij) ondersteun den op voortreffelijke wijze het geheel. Ook de decors waren zeer sober en functioneel. Uitbundigheid is in derge lijke stukken volledig uit den boze. De verbindende teksten tussen de ver schillende scenes werden via een ge luidsband met de stem van Lieuwe Vis ser ten gehoren gebracht. Ook dit vorm de een vondst van jewelste. Voor Jim van der Hoeven, die een kleine onder steunende rol vertolkte moet het een geweldige ervaring zijn om met een zo groot acteur op de planken te mogen staan. Meer dan ondersteunend zul je in de nabijheid van Van Ulsen waarschijn lijk nooit worden. Baarn mag'zich trots tonen om de voor première van "De dood van Iwan Iljits" te hebben mogen vertonen evenals het aanwezige publiek, dat dit heeft mogen beleven. Vrijdag 7 december Zonder meer een van de opvallendste debuten van Ï989 was het programma 'Made in Braille' van cabaretier Vin cent Bijlo. De titel was koren op de molen van sceptici: Integratie in het nederlandse theater? Verantwoord ge handicaptencabaret? Niets van dat alles: 'Made in Braille' werd een sprankelende voorstelling, waarin het talent het moeiteloos van de handicap wint. In snel tempo behandelt Vincent Bijlo (die vanaf zijn geboorte blind is), onderwerpen als dastunnels en wildviaducten, christelijke werkge vers en wantoestanden in de Haagse politiek. In alle landelijk kranten werd zij spitse intelligentie geroemd. Dinsdag 11 december: Wat gebeurt er als een bedrogen echt genoot de minnaar van zijn vrouw uit nodigt in een verlaten landhuis? En wat gebeurt er als dan die echtgenoot diezelfde minnaar inschakelt bij een misdadig, door hem opgezet plan? En wat zou er dan kunnen gebeuren als de minnaar, in het nauw gedreven en belust op geld, mee gaat spelen met de onbetrouwbare echtgenoot? Juist, hij wordt ongenadig door de echtgenoot afgeslacht. Maar wat gebeurt er als de politie bij toeval op de hoogte komt van deze moord? En probeert de echtgenoot in de val te lokken? Dan wordt de echtge noot ingerekend, zal men danken. In een normale thriller zou dat zeker het geval zijn, volgens het 'crime-doesn't- pay'-principe. Maar in deze moordda dige thriller gaat alles anders. Maar dan ook alles! Natuurlijk gaat de cabaretier zijn eigen blindheid niet uit de weg, maar hij blijft niet steken in de sick joke: Wat te den ken van andere gehandicapten als Haye Thomas, Vladimir Horowitz en Iteke Weeda? Aan de piano beheerst Bijlo bovendien de rauwe blues en speelt daarnaast mondharmonica, de bazuin en de wandelstok. Vincent Bijlo won in 1989 de publiek sprijs bij het Leids Cabaretfestival. 'Ma de in Braille' ging avondvullend in pre mière in april 1989. Tussen 1 augustus 1989 en eind mei 1990 speelde Vincent Bijlo ruim 150 keer op de kleine podia. Vanaf 1 september staat het program ma op de grote(re) theaterpodia, in een daarvoor speciaal herschreven en op nieuw geregisseerde versie. Vrijdag 7 december, 20.15 uur: Made in Braille, optreden van de blin de cabaretier Vincent Bijlo, kaarten f 17,50, Pas65/CJP f 15,-. Dinsdag U december, 20.15 uur: Moordspel, thriller met Ton Lensink, Huub Stapel, Antoine Verschure, John v.d. Heyde en Henry Luycks. Kaarten f 26,—, Pas65/CJP f 25,—. Zaterdag 15 december, 20.15 uur: Morotova, een avond met Hongaarse zang, dans en muziek afgestemd op het Hongaars kerstfeest. Aan de voorstel- hng gaat een maaltijd in Hongaarse stijl vooraf. Kaarten f 20,-, Pas65/CJP f 19,-. Kosten maaltijd f 17,50.

Soester Courant | 1990 | | pagina 10