OVERWIN HET BOZE OOG Soester vrouwen tegen Golf-oorlog 'Komen jullie eens wat vaker langs?' Sint verbindt bruidspaar opnieuw in echt CBB Biedt minderheden beroepsopleiding teater van ida B. W. richten cultuurfonds op Cultuurbeleid krijgt financiële 'oppepper' uit Kermispot Geldkist gestolen Dertig schijffouten Prijsuitreiking ballonnenwedstrijd nieuw gemeentehuis Door computerstoring uit bestand burgerlijke stand gewist Commissie discussieert over bordjes Witte wil preventieve activiteit voor jeugd tijdens Oud Nieuw Polio-aktie Rotaryclubs brengt miljoenen guldens op Voorlichtingsdag Turks Comité 24 november: Voorlichtingsavond Turks Comité over huisvesting BIJ DONKER IS VEEL TE ZIEN Winkelcentrum de Smitshot, Smitsweg 30, 3765 CT Soest, Bel: 02155 - 18626 U3INA10 WOENSDAG 5 DECEMBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA 11 ekstmateriaal in Boerstoel, -ong en Henk aan toe een menspel met danten, o.l.v. iersma, en het iesvolle optre- detail na. De- i haar nieuwe Op een even wijze steekt ze ijubileum dat voortreffelij- ffect door, als afneemt, met publiek bij de •en theaterge- e met een pro hoogtepunten mag zich met ugen op een ?raars. am maar zeker hierover, dat it, die overal zo ïlke situatie de door het stuk. i Gzegorzews- t dat de novelle jk verteerbaar )p zeer ingeto- rie had dat ook rzewsky). Met eeltjes van an- ij) ondersteun- ijze het geheel, zeer sober en eid is in derge- t den boze. tussen de ver in via een ge- an Lieuwe Vis- Ook dit vonn iste. Voor Jim kleine onder- moet het een am met een zo iken te mogen iunend zul je in ;en waarschijn- sn om de voor- /an Iwan Iljits" en evenals het lit heeft mogen etier zijn eigen maar hij blijft te: Wat te den- :apten als Haye owitz en Iteke beheerst Bijlo lues en speelt tica, de bazuin 89 de publiek- etfestival. 'Ma- vullend in pre- ;sen 1 augustus peelde Vincent le kleine podia, t het program- erpodia, in een :hreven en op- sie. 0.15 uur: en van de blin- Bijlo, kaarten 20.15 uur: Ton Lensink, 'erschure, John ycks. Kaarten f 20.15 uur: net Hongaarse gestemd op het in de voorstel- Pas65/CJP f 17,50. Ongeveer twintig vrouwen uit Soest hebben afgelopen zaterdag in Amster dam meegedaan met de demonstratie op de Dam tegen de oorlogsvoorberei dingen in de Perzische Golf. De beto ging was georganiseerd door een aantal landelijke vrouwengroepen en gaf lucht aan hun verontwaardiging over de om vang en de snelheid waarmee op een oorlog wordt afgestevend, terwijl niet alle mogelijkheden om dat te voorko men benut zijn. Olie is volgens de de monstranten geen oorlog waard. De Soester vrouwen hadden van de or ganisatoren het verzoek gekregen het spandoek te vervaardigen met daarop het motto: "Geen Golf-oorlog namens mij." Voor het vertrek met de trein naar Amsterdam ontplooiden de Soester deelneemsters het spandoek op het sta tion Soestdijk. Contact-Golf Inmiddels is ook het initiatief geboren voor een actie onder de titel "Contact- Golf', waarbij mensen worden opge roepen een vredesgroet aan mensen in Irak te sturen. De redenering is dat, waar westerse politici het contact ver mijden, het burgers hier en elders moe ten zijn die een bijdrage leveren om een oorlog te voorkomen. De vredesgroeten kunnen worden mee gegeven aan vertegenwoordigers van diverse vredesgroepen, die in december een kort bezoek aan Irak willen bren gen. Het gaat om groeten "van mens tot mens", die getekend of geschreven kun nen worden, bij voorkeur in het Ara bisch of Engels. Het comité "Contact- Golf' kan eventueel ook voor vertaling zorgen. De wensen moeten gestuurd worden naar "Contact-Golf', Schimmelpen- ninckkade 30, 3813 AE Amersfoort. Bijdragen zijn welkom op postbankre kening 393.32.68. Inlichtingen: tel. 033-75.30.01. Je ogen kunnen je aardig dwars zitten. Denk maar eens aan autorijden, lezen of lang achter een computerscherm zit ten. Allemaal dingen die niet iedereen met het blote oog af kan. Meestal is er voor zo'n probleem een prima oplossing te vinden. Een gediplomeerd optiek- specialist als Donker kent die als geen ander. Hij beschikt over de modernste oogmeet- apparatuur. Soms gaat het om een lees bril. soms om een 'dubbele' bril met of ronder 'streepje' Zie je een bril niet zitten, dan zijn er natuurlijk ook nog len zen in verschillende soorten. Wie 't scherp wil zien, komt vrijblijvend praten en passen. Burgemeester en Wethouders van Soest willen het plaatselijk cultuurbe leid een oppepper geven door het be schikbaar stellen van een "cultuur fonds", waaruit uiteenlopende activi teiten kunnen worden gesponsord. Het fonds begint met een bedrag van 15.000 gulden, afkomstig uit de reser ves van de Kermispot. Volgens gemeentevoorlichter Ben van Os willen B. W. de gelden uit de Ker mispot in de toekomst anders gaan ver delen. Jaarlijks komt er zo'n 35.000 gulden in het laatje van de Stichting Coördinatie Kermissen, die betaald worden door de exploitanten van de kermis. Al sind jaar en dag stelt de stich ting - waarvan het bestuur wordt ge vormd door enkele ambtenaren onder leiding van gemeentesecretaris W. de Kam - dat geld ter beschikking aan het sociaal-culturele verenigingsleven in Soest, dat voor allerlei kleine of grotere aanschaffingen een beroep kan doen op de Kermispot. In de loop der jaren is er een reserve van ca. 22.000 gulden ontstaan en die denkt het College van B. W. nu goed te kun nen besteden aan het nieuwe cultuur fonds, waarvan de opzet en de bedoe lingen overigens nog niet geheel helder' zijn. Volgens Van Os moet er bijvoor beeld gedacht worden aan de sponso ring van bepaalde evenementen, zoals concerten, maar is bijvoorbeeld ook de jaarlijkse uitreiking van een prijs op cul tuurgebied heel wel denkbaar. Het fonds zal beheerd gaan worden door de afdeling WVC van de gemeen te. Voor de besteding zal het advies worden gevraagd van de commissie kunstaankopen. Ook is het idee geop perd het Soester bedrijfsleven te bena deren met het verzoek het nieuwe cul tuurfonds te gaan spekken met regel matige bijdragen. Bij een inbraak bij een kantoor aan de Birkstraat werd een geldkistje gestolen. Hoeveel geld er in zat, is niet bekend. Dieven kwamen in de nacht van woens dag op donderdag via een raam het kan toor binnen. Bij een parkeercontrole in de blauwe zones van de winkelcentra telde de poli tie zaterdag j.1. maar liefst 30 auto's met verkeerd ingestelde (of helemaal geen) parkeerschijven. De bestuurders wer den allemaal verrast met een bon. Het was gezellig op het gemeentehuis, maandagmiddag 2 december. De bur gemeester ontving acht kinderen, die allemaal een prijs hadden gewonnen met de ballon die zij op de dag van de opening van het nieuwe gemeentehuis hadden opgelaten.-Er was limonade en koek en een tafel vol cadeautjes. Van twee kinderenwaren de kaartjes hele maal uit Berlijn teruggestuurd. Die kregen de eerste prijs. Dat was wat, afgelopen donderdag. Astrid Wijnhoff en Cornelis van Sen ten dachten rustig de eerste verjaardag van hun huwelijk te kunnen vieren. Dat viel echter compleet in het water, toen zij hoorden dat zij de enigen wa ren die dachten dat ze getrouwd wa ren. Op 29 november ontvingen zij een aangetekende brief met de mede deling dat na de verhuizing van de in boedel van het gemeentehuis bleek, dat hun huwelijksvoltrekking van 29 november 1989 niet meer geregi streerd stond. "Om het computervirus te neutralise ren, zijn wij genoodzaakt uw huwelijk, een jaar na datum opnieuw te voltrek ken," stond er in de brief, die volgens het briefhoofd afkomstig was van bur gemeester en wethouders van Soest. Zij werden uitgenodigd om naar het ge meentehuis te komen, waar een mede werker op hen zou wachten om hen op nieuw in de echt te verbinden. Die medewerker bleek niemand anders dan Sint Nicolaas in eigen persoon, die tussen zijn drukke inkopen door tijd had gevonden de lucht voor het gedu peerde tweetal te klaren. Sint Nicolaas verklaarde dat de fout al in de computer geslopen moest zijn, toen een jaar gele den werd geprobeerd het huwelijk op vriend-onvriendelijke wijze in te voe ren. Volgens de goedheiligman hadden burgelijke stand-deskundigen ontdekt dat de enige manier om het virus de das om te doen, een vriend-vriendelijke hu welijksvoltrekking was. De aanwezige vrienden zorgden voor de juiste om standigheden en Sint verbond het twee tal opnieuw in de echt. Voor wie nu direct de telefoon wil grij pen om bij de Burgerlijke Stand de regi straties te controleren, een geruststel ling. Het huwelijk van 1989 tussen Astrid en Cornelis was wel degelijk ge registreerd. Zij hadden elkaar echter op 29 november van dat jaar in het geheim hun jawoord gegeven. De vrienden kring besloot het misgelopen feestje als nog op te eisen, door een tweede huwe lijksvoltrekking te organiseren onder het mom van bovengenoemde fouten. Astrid en Cornelis gaven elkaar braaf opnieuw te kennen bij elkaar te blijven in voor- en tegenspoed en vertrokken vervolgens, met vrienden, getuigen en Sinterklaas naar een nabijgelegen café om deze belangrijke gebeurtenis te vie ren. Nu wel omringd door vrienden werden Astrid en Cornelis opnieuw een echt- aar' Foto: Goos van der Wilt. Burgemeester Hans de Widt was duide lijk blij met de aandacht van zijn jonge publiek. Hij vroeg of één van hen wist wie de baas was in Soest. Een jongeman antwoordde dat dat de burgemeester wel moest zijn. "Mis," zei de burge meester en hij legde kort uit dat de ge meenteraad de baas was van de ge meente en hoe dat allemaal in elkaar zat. Hij hoopte ook dat de kinderen wat vaker naar het gemeentehuis zouden komen om bijvoorbeeld naar een verga dering te luisteren. "De koffie staat klaar," zei De Widt. Hij zei dat hij het jammer zou vinden wanneer de kinde ren zouden wachten met een bezoek aan het gemeentehuis tot ze achttien waren en ze er toch moesten zijn om hun rijbewijs op te halen, of wanneer ze een bouwvergunning voor een schuurtje kwamen aanvragen. Duizend ballonnen Hoe interessant het verhaal ook was, de kinderen waren natuurlijk gekomen voor de prijsuitreiking. De ballonnen waren op 22 september losgelaten. In totaal werden duizend ballonnen het luchtruim ingestuurd. 108 kaartjes wer den teruggestuurd. Twee kaartjes, die aan de ballonnen hadden gezeten, kwa men terug uit het zuiden van de stad Berlijn. Het bleken de kaartjes te zijn van de 10-jarige Pieter Wisse en de 4-jarige Joost Schlebaum. Zij kregen al lebei een eerste prijs, een cadeaubon, en ze mochten als eerse iets uitzoeken van de tafel met cadeautjes. Wat ze uitzoch ten wisten ze niet, want alles was mooi ingepakt. De tweede prijs was voor de zeventien weken oude Sven van Zanten. Zijn moeder nam de tweede prijs voor hem in ontvangst, ook een cadeaubon en een verrassing van de tafel, want de bedoe ling van de bijeenkomst ontging de klei ne man een beetje. Zijn kaartje kwam terug uit Haldenlesen uit de voormalige DDR, vlak bij de grens van Oost- en West Duitsland. Voor het in ontvangst nemen van de derde prijs verdrongen vijf kinderen, al lemaal tien jaar, zich om de burgemees ter. Hun kaartjes waren gevonden in het Duitse Lengede, vlakbij Hannover. De burgemeester had de woorden 'derde prijs' nog niet uitgesproken of ze ston den er al. Joas Vrouwe, Anouk Steitner, Joost Berghuis, Marco Caats en Lind- sey Post kregen eveneens een waarde bon van de burgemeester en mochten een cadeautje uitzoeken. Nog even met z'n allen op de foto en uitpakken maar. Èr bleken calculators, spelletjes, pen- nendozen en nog veel meer in te zitten. Burgemeester De Widt vertelde tot slot nog een opmerkelijke gebeurtenis. Toen de ballonnen opgelaten werden, zijn ze allemaal naar het oosten ge- Acht kinderen hadden een prijs ge wonnen in de ballonnenwedstrijd en zij kregen een prijs van burgemeester. De Widt. Foto: Goos van der Wilt. waaid, in de richting van Duitsland. Eén kaartje is echter gevonden in Rotter- dam-Alexanderpolder. Dat is precies de andere kant op. De burgemeester vertelde dat hij graag zou willen weten hoe dat kaartje daar terecht heeft kun nen komen. Als het aan Harry Witte, fractievoor zitter van Gemeentebelangen Groen Soest, zou liggen organiseert de ge meente in de nacht van 31 december op 1 januari a.s. een speciale activiteit voor de opgeschoten jeugd, die de jon gelui moet afhouden van vernielingen en ander ongewenst gedrag. Volgens Witte zou daarvan een preventieve werking kunnen uitgaan, net als de laatste jaren het geval is geweest tij dens de altijd weer roerige Luilak nacht (voor Pinksteren). Hij deed zijn suggestie maandagavond in de raadscommissie Algemene Be stuurszaken, omdat hij eigenlijk geen verschil zag tussen Oud Nieuw en Luilak. Al enkele jaren organiseert Soest in de Luilaknacht een speciale ac tiviteit waar opgeschoten jongeren wel kom zijn. Op die manier meent het ge meentebestuur een bijdrage te leveren aan een redelijk rustig verloop van de nacht. Burgemeester De Widt informeerde bij Witte of deze soms wist dat er iets te ge beuren stond: "Wordt 't anders dan wij denken?" Witte liet echter weten niet over dergelijke inside-informatie te be schikken. De Widt reageerde daarom nogal te rughoudend. "Of er zijn helemaal geen problemen, óf er moeten echt aanwij zingen zijn dat we ze kunnen verwach ten. Anders kunnen we moeilijk iets doen." Hij voelde er in elk geval weinig voor op voorhand al maatregelen te ne men. "Als het niet nodig is vind ik dat we niet zomaar een beroep moeten doen mensen uit de sfeer van de be stuurlijke preventie om hun vrije tijd op te offeren, die ze tijdens Oud Nieuw toch liever ook graag thuis doorbren gen. Het is de laatste jaren zonder onge regeldheden verlopen en er zijn ook nu geen aanwijzingen dat het mis kan gaan." Welzijnsambtenaar A.v.d.Haar, lid van de stuurgroep bestuurlijke preventie - de club die zich in Soest bezighoudt met het voorkomen van vandalisme en an dere vervelende zaken - liet vanaf de tri bune ook nog weten dat de Oudejaars- viering geen aanleiding geeft voor spe ciale maatregelen, zoals met Luilak soms wel het geval is. De stuurgroep is in elk geval niet van plan iets op touw te zetten. Bordjes De commissie discussieerde eerder over de verwijzingsbordjes naar het ge meentehuis. Op diverse plaatsen in Soest wezen die de weg naar het oude gemeentehuis aan de Steenhoffstraat, en de vraag was of ze nu weer gebruikt Harry Witte. zouden kunnen worden als heenwijzing naar het nieuwe raadhuis aan de Dal- weg. "Nee, dat gaat niet," deelde bur gemeester De Widt mee, "want de oude bordjes zijn niet meer goed." In het Col lege was overigens al gesproken over het maar helemaal weglaten van de bordjes nu er overal goeie plattegron den staan, maar de bordjes bleken toch in een behoefte te voorzien. Als er dan toch nieuwe bordjes moeten komen, meende Neks Blommers (VVD), dan ook gelijk graag een paar goeie voor de kinderboerderij, die daarom al een tijd geleden had ge vraagd. Kees Boerkoel (PvdA) wilde daar dan ook graag verwijzingen naar de sportvelden aan toevoegen en Adriaan Pothuizen (D66) wees erop dat de bordjes die naar C-drie verwijzen nog altijd uitgaan van de situatie van vóór de aanleg van de nieuwe Konings weg. Alleen Wiebe Meilof (GPV) zag de noodzaak van de kinderboerderij- bordjes niet zo. Volgens hem gaat het niet om een "algemeen belang" en ko men er op de kinderboerderij heus geen kinderen van buitenaf, die de weg niet' weten. "Dan kunnen we ook wel bord jes zetten met verwijzingen naar de res taurants," aldus Meilof, wat hem overi gens tegenspraak van Neks Blommers opleverde. Burgemeester De Widt constateerde ten slotte lakoniek dat de bordjes in Soest langzamerhand duidelijk verhan gen waren en beloofde de zaak door te spelen naar bordjes-wethouder Mieke Swinkels van verkeer. In 1986 startten de Rotaryclubs een wereldwijde actie onder de leus "Polio de wereld uit". De bedoeling was zo veel geld bijeen te brengen dat de ge hele wereld verlost zou worden van de ze gevreesde ziekte. De Nederlandse Rotaryclubs kregen als doelgebied Indonesië toegewezen. 353 clubs, onder wie de Rotaryclubs Baarn en Soest brachten ruim 18 miljoen bij een. Daarmee kan zoveel vaccin en de benodigde koelapparatuur worden ge kocht dat tot in 1993 de kinderen kun nen worden geïmmuniseerd. Elk kind moet driemaal worden ingeënt. Dankzij de actie is nu 83% van de kinderen on der de 12 maanden oud in Indonesië immuun voor polio geworden. Wereld wijd werd ruim 213 miljoen dollar door Rotary opgebracht en konden 219 mil joen kinderen worden ingeënt. De uitvoering van de immunisatie in In donesië geschiedt door plaatselijke vrij willigers, die in de steden en dorpen ge- zondheidsposten verzorgen. De PKK, de Indonesische vrouwenorganisatie, speelt daarbij de grootste rol, onder toe zicht van gekwalificeerd personeel. Le den van de plaatselijke Rotaryclubs as sisteren bij het transport van het vaccin en voor de informatie aan de bevolking. "Polio de wereld uit" is een van de grootste, zo niet.de grootste actie die ooit ter wereld is gevoerd. De Soester bevolking heeft aan de acties van de Ro taryclubs ruim deelgenomen. Iets te koop ofte geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Op zaterdag 24 november j.1. belegde het Turks comité in het dorpshuis (Koyodasi) een voorlichtingsbijeen komst over het C.B.B. (Centrum voor Beroepsoriëntatie en Beroepsbeoefe- ning). De bedoeling van deze onder leiding van de heer H. Sert van het Soester Turks comité staande dag was, werkloze jongeren te stimuleren om een vakopleiding te volgen. De heer F. de Jong van het C.B.B. Amersfoort gaf de voorlichting, die door drs. S. Ozkaya uit Soest werd ver taald. In zijn inleiding gaf de heer de Jong aan verheugd te zijn met de grote belangstelling in Soest (zestig perso nen), waarbij hij vermeldde dat tijdens zo'n in Harderwijk georganiseerde bij eenkomst slechts zes personen aanwe zig waren. "Tijdens de zestiger jaren trokken de Nederlandse werkgevers in hun Merce des zelf naar Turkije om daar hun werk nemers uit te kiezen en brachten hen naar Nederland. Dat leidde tot treurige leefomstandigheden. Gelukkig zijn de ze sedertdien aanzienlijk verbeterd, vertelde F. de Jong. De arbeidsmarkt voor de Turken heeft zich echter in on gunstige zin ontwikkeld. Momenteel bedraagt het percentage werklozen van Turkse afkomst een veelvoud van dat voor Nederlanders. In de komende multiculturele maatschappij hoopt de Jong, dat deze verhouding in goede zin zal veranderen. Bij het C.B.B. In Amersfoort treffen wij Turkse dames, die het Nederlands beter spreken dan menig Nederlander. Van onze cursisten uit Soest werken reeds enkele dames en heren bij de politie en de gemeente al dus F. de Jong. Het C.B.B. is in 1975 opgericht met de bedoeling om de uit Suriname afkomstige rijksgenoten een beroepsopleiding te geven. Het C.B.B. is een scholingscentrum voor werkzoekenden, gespecialiseerd in onderwijs aan buitenlanders. Het biedt vakgerichte cursussen, die werk lozen voorbereiden op een baan of ver volgopleiding. De studierichtingen zijn: houtbewerking, metaalbewerking, electrotechniek, verzorgende beroe pen, dienstverlenende beroepen en ad ministratie. Voor hier geboren kinderen is de school niet nodig. Van de cursisten bestaat 90 procent uit buitenlanders (van twintig verschillende nationalitei ten). De leeftijd van de cursisten va rieert van 18 tot 50 jaar. Voorwaarde voor toelating is, dat men ingeschreven staat bij het arbeidsbu reau en men tenminste het Nederlands spreekt op het niveau van de 4e klas van de lagere school. Wie nog onvoldoende het Nederlands beheerst, wordt geadvi seerd eerst les te nemen bij Trema te Soest. Na anderhalfjaar opleiding is het mogelijk verder te studeren (C.V.V., M.B.O. of M.T.S.). Op een vraag of er ook avondopleidmgen worden gege ven, antwoordde de heer de Jong, dat daarover met het ministerie overleg wordt gevoerd. Hij adviseert het Turks Comité hiervoor ook aktie te onderne men. Het Turks Comité Soest organiseert op 7 december een voorlichtingsavond voor de Turkse inwoners over de huis vesting. De volgende gastsprekers zul len deelnemen: dhr. F. Kingma, dhr. B.G. Moons, mevr. I. Hogenbijl. Op de voorlichtingsavond zullen de volgende punten aan de orde komen: Hoe verdeelt de gemeente Soest de huur en premie-koopwoningen aan de ingeschreven woningzoekenden? Wanneer komt men in aanmerking voor huursubsidie? Welke rol speelt de verhuurder van de woning? Er is ook gelegenheid om vragen te stel len over de huisvesting. De bijeenkomst vindt plaats in het Dorpshuis, Smitsweg 311, en begint om 20.30 uur.

Soester Courant | 1990 | | pagina 11