c 'n Fantastische magnetron voor een feestelijke prijs 599,- Bewoners krijgen maximale inspraak op 'praat-plan' Smitsveen-tweede fase F0TO-AKT1E WINKELKRING VAN WEEDESTRAATÜ Ambtenaren met opmerkelijke hobby's WOENSDAG 5 DECEMBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA 15 «OES^ VOLKSHEILIGE VIERT FEEST... Informatiemarkt op dinsdag 11 december Loodgieterswerk Geld nodig voor vervanging bij ziekte leidster kinderdagopvang Wie aan sport doet leest de Soester Courant Commissie boos over hogere prijs De Vries Van soep-opscheplepels verzamelen tot diepzeeduiken Oldies door Arie Wandelaar Vanavond, 5 december, morgen en in het komende weekend viert Sint Nico- laas, ook wel tot Sinterklaas gedegra deerd, in vele gezinnen feest. Op de valreep van Arie wat geschiede nis, die U mogelijk bij het dichten dan wel rijmen en het vervaardigen van surprises van dienst kan zijn. Zo U nog in de veronderstelling mocht leven dat het hier een Goed Heilig man betreft dan kan Arie U op gezag van Rome mededelen dat dit op een misverstand berust. Twintig jaar geleden liet de toenmalige paus Paulus VI een lijst publiceren van heiligen die beter wat in de vergetel heid konden raken. Daarbij ook de Heilige Nicolaas, waarvan niet kon worden bewezen dat hij echt heeft be staan. Een diskwalificatie waaraan ge lovigen en niet gelovigen ook in 1990 vooralsnog geen boodschap hebben. Dezer dagen wordt opnieuw duidelijk dat Nicolaas/Sinterklaas springlevend is. Meer dan de helft van de Neder landse bevolking heeft 't druk met de viering van het feest van de meest po pulaire volksheilige. Hoe kwam Nicolaas aan het "diplo ma" heilig? Legenden, ontsproten aan vrome volksfantasie, vertellen er over. Zo zou hij, direct na zijn geboorte, de aanwezigen met ontzag hebben ver vuld door rechtop in zijn wieg te gaan staan en de goede God te danken voor zijn voorspoedige geboorte. De jong ste asceet die de wereld ooit heeft ge kend wenste op kerkelijke vastendagen slechts een maal per dag de borst van de min te benutten. Als zoon van rijke ouders ging hij reeds op jeugdige leeftijd weldoende rond. Hij haalde meisjes uit het rosse leven, bracht in pekel ingezouten jon gelui tot leven. Zijn benoeming tot bisschop ging al lerminst volgens het kerkelijk boekje. In het Turkse havenstadje Myra was een bisschop overleden en werd tijdens beraadslagingen over de opvolging be sloten, dat de eerste Nicolaas die een dag later de plaatselijke kathedraal zou betreden de nieuwe bisschop zou worden. Het werd onze Nicolaas dus. In zijn tijd ook een godvruchtige rebel die ketters met zijn bisschoppelijke mijter om de oren sloeg en enige tijd in gevangenissen zuchtte. "Zie ginds komt de stoomboot uit Spanje" berust wat de H. Nicolaas be treft op een misverstand. De man wist misschien hoe hij 't woord moest schrijven, hij is er nooit geweest. Ook daar hebben we in de loop der eeuwen iets op gevonden. Italiaanse zeelui uit Bari wisten in Myra beslag te leggen op zijn gebeente en namen het mee naar huis. Aangezien Bari, deel uitmakend van Zuid-Italië destijds tot Spanje behoorde, is de stoomboot uit dat land verklaard. Bij Sint Nicolaas is er sprake van een dubbel leven. In Oost-Europa, met na me in Rusland, wordt hij wel degelijk als een van de belangrijkste heiligen uit de kerkgeschiedenis vereerd, in Ne derland, en een stukje België, ligt het accent op een folkloristische figuur. Slechts zeelui namen hem als heilige serieus, hetgeen verklaart waarom er in havenplaatsen als Amsterdam, Edam, Muiden en Den Helder R.K. kerken aan hem zijn toegewijd. Nicolaas heeft ook een onderduiktijd gekend. Tijdens de Hervorming werd het Roomse heiligenfeest aan banden gelegd. De protestanten beriepen zich daarbij op een van de tien geboden waarin te lezen staat: Gij zult geen af goden vereren" en dus ging alle sym boliek tijdelijk over. boord. De protestanten uit de middeleeuwen en paus Paulus VI hebben de N. Nico- laas/Sinterklaas niet klein gekregen. We geloven in 's mans goedheid, kopen in taai-taai of speculaas vrijers of plaatsen op ons verlanglijstje het ver zoek een levensechte vrijer te mogen ontvangen. Is waar of onwaar rond het gebeuren Nicolaas/Sinterklaas belangrijk? Na tuurlijk niet! We kunnen er in ons land, gelukkig, al le kanten mee uit. Zelfs als U dit fami liefeestje rond 5 december niet viert is er voor uitstel een uitwijkdatum be schikbaar. Daarvoor moet U dan wel met de hele De bewoners mogen het zeggen. Dat is zo'n beetje het motto waaronder de gemeente Soest het herinrichtingsplan voor het Smitsveen-tweede fase vorige week heeft gepubliceerd: het gebied tussen de Weegbreestraat - van dans centrum Slingerland tot basisschool de Regentuuter - en de Nieuweweg. De bewoners krijgen in elk geval maxima le inspraak in de uiteindelijke inrich ting. Dat gebeurt tijdens een informa tiemarkt die op dinsdag 11 december wordt gehouden in het wijkcentrum Soesterveen, Smitsweg 311, zowel 's middags als 's avonds. De gemeente heeft zelf alvast een soort "praatplan" ontworpen, maar zich nog niet gebonden aan de details. Die moe ten worden vastgesteld in goed overleg met de bewoners. "We willen de men sen om wie het gaat er zo goed mogelijk bij betrekken," aldus wethouder Jan Visser. "Dus we zeggen niet: dit is 't plan, maar we staan open voor alle sug gesties." In het verleden heeft de gemeente vol gens hem te vaak de ervaring opgedaan dat mensen achteraf boos en agressief werden als een plan eenmaal in het sta dium van uitvoering was, terwijl tevo ren geen of weinig belangstelling was getoond. "Om dat te ondervangen zul len we de mensen opwekken om hun huis uit te komen en mee te praten." Dat meepraten kan tijdens de informa tiemarkt van volgende week dinsdag. De bewoners van de 235 flats aan de Weegbreestraat (daar gaat het om) krij gen allemaal een persoonlijke uitnodi ging voor deze markt, waar medewer kers van de gemeente het plan zullen verduidelijken met behulp van tekenin gen, materiaalmonsters e.d. De markt duurt 's middags van 16.00 tot 18.00 uur en 's avonds van 19.00 tot 21.00 uur. Alle bezoekers krijgen een formu lier, waarop ze hun reacties kwijtkun- nen. Dat formulier moeten ze voor 24 december inleveren bij de gemeente. Sociale vernieuwing "Een soort experiment,' meent Visser. "Als deze manier van inspraak aanslaat doen we het ook bij de derde fase, de flats aan de Smitsweg." Volgens hem is die fase de "grootste klapper" van het totale herinrichtingsplan, dat ook past in de aanpak van de sociale vernieuwing in Soest. "Als je woonbuurt goed is ben je al een heel eind op weg naar de socia- Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Telefoon (02155)-1 30 14 familie naar het Friese plaatsje Grouw, waar de kindervriend jaarlijks op 22 februari arriveert. Dat zit zo. Lang geleden schijnt de ou de baas ooit eens vergeten te zijn ge schenken voor Grouw mee te nemen. Hij stuurde toen zijn halfbroer Pieter naar Spanje om ze alsnog op te halen. Onderweg schijnt de schimmel panne te hebben gekregen, waardoor de zen ding ruim twee maanden later arri veerde. In Soest of Grouw, Nicolaas/ Sinterklaas hij leeft, hij is niet dood. Zelfs de oliecrisis kan hem niet deren, want niet de prijs van zijn cadeautjes is belangrijk, maar het feit dat hij ze aan ons geeft. Arie en Marie wensen U een heerlijk avondje. ARIE WANDELAAR Alleen CDA vindt extra geld niet nodig De commissie welzijn vindt dat er geld beschikbaar moet komen voor de kin derdagverblijven om bij ziekte van één van de medewerkers voor vervanging te kunnen zorgen. Daarvoor pleitte de Stichting Kindercentra Soest in de ver gadering van vorige week woensdag. Alleen het CDA zag er de noodzaak niet van in. Namens de Stichting zei voorzitster van de Werkgroep Kinderdagverblijven Coby van Esseveld boos te zijn over het schrappen van dit bedrag. "Wanneer een leidster van een kinderspeelzaal ziek wordt, dan vraagt men een moeder die haar kind brengt of ze die ochtend wil blijven om de eerste (onbetaalde) nood te ledigen. Maar de vaders en moeders die hun kinderen naar de dag opvang brengen, werken meestal. Dat zou betekenen dat er geen leidster in de groep is en de babies en peuters aan hun lot worden overgelaten," aldus me vrouw Van Esseveld. Ook is er geld no dig om tijdens de vakantie van een leid ster voor vervanging te kunnen zorgen, omdat weer in tegenstelling tot speelza len, dagverblijven in de vakantieperio des ook geopend zijn. Bart Krol zei namens het CDA dat hij vond dat in ieder geval de eerste twee ziektedagen door de instelling zelf op gelost moesten worden. PvdA-voor- man Kees Boerkoel wilde van hem graag weten wie het probleem moest oplossen en Bert Krijger van de WD, op zijn beurt, waarvan dat dan betaald zou worden. Krol verklaarde best te be grijpen dat het problemen op zou leve ren, maar hij vond het niet noodzakelijk er geld voor uit te trekken. Geen enkele andere partij deelde het standpunt van het CDA. In de modelverordening wordt gespro ken over 'goedkope tijdelijke krachten'. Coby van Esseveld wilde graag weten waar zij een blik van dat soort krachten kon opentrekken. Ook de commissiele den waren het oneens met die uit spraak. Volgens Kees Boerkoel waren tijdelijke krachten juist duurder dan vaste. Bovendien meende Van Esseveld dat de verantwoordelijkheid van de leidsters voor de jonge kinderen te groot was, om daar 'goedkope' tijdelijke krachten zonder ervaring aan te zetten. De grote parkeerplaatsen - autoplei nen -zullen volgens het "praatplan" hun langste tijd hebben gehad. Ie vernieuwing, en als je niet lekker woont heeft sociale vernieuwing hele maal geen zin," aldus de wethouder. In het praatplan is alvast rekening ge houden met parkeerplaatsen in kleinere blokjes, afgezet met veel groen, in plaats van de grote "autopleinen" die nu tussen de flats liggen, maar ook met fietsparkeerplaatsen /met fietsklem- men) en recreatiepleKken, waar de jeugd kan spelen en de ouderen kunnen genieten van bankjes etc. In het plan is verder alvast ruimte gereserveerd voor de eventuele nieuwbouw van de mos kee, die nu achter de dansschool geves tigd is in een oud houten schoolgebouw. Het praat-plan is al uitgebreid bekeken door verschillende gemeentelijke dien sten en afdelingen. Nu is het de beurt aan de bewoners, niet alleen de mensen die in de flats wonen, maar ook de om wonenden mogen hun opmerkingen doorgeven. Infocentrum Wie de informatiemarkt niet kan be zoeken kan het plan vanaf woensdag 12 december gaan bekijken in het Infocen trum in de hal van het gemeentehuis. Ook daar zijn formulieren verkrijgbaar waarop men reacties kwijt kan. Alle reacties worden verwerkt in het de finitieve uitwerkingsplan Smitsveen- tweede fase, dat in die vorm waarschijn lijk nog eens aan de bewoners wordt voorgelegd. De raadscommissie Ruim- telijke Ordening behandelt het plan in haar vergadering van dinsdag 5 februa ri, en ook dan zijn er de gebruikelijke in spraakmogelijkheden Het streven is erop gericht al in het ko mende voorjaar te beginnen met de uit voering van het plan, waarmee een mil joen gulden is gemoeid. Het plan maakt deel uit van het "basisplan Smitsveen", dat door B. W. in januari 1990 is vast gesteld. Het totale plan omvat vier fasen van elk een jaar. De eerste fase 1990) is de Kamperfoeliestraat, nu zowat klaar, op de groenvoorzieningen na; de twee de 1991) is dus de Weegbreestraat en de derde en vierde fase (1992 en 1993) gaan om de flats aan de Smitsweg en de Varenstraat. De commissie welzijn en volkshuisves ting is boos op het bouwbedrijf De Vries. De Vries heeft de prijzen voor de vrije sector-woningen op het voor malige raadhuisterrein met 35.000 gulden verhoogd. Bert Krijger (WD) had helemaal geen goed woord over voor de bouwonder nemer. Volgens Krijger had hij net zo lang gewacht met het ondertekenen van de overeenkomst tot hij de prijs kon ver hogen. "Dit is wat ons betreft de laatste keer dat wij met De Vries in zee gaan," aldus Krijger. Het bouwbedrijf geeft als argumenten dat de potentiële kopers meer comfort en luxe willen. Bovendien zijn volgens hem de kosten van het bouwen fors ge stegen. Oorspronkelijk zouden de pen- thouse-achtige woningen drie ton gaan kosten. Daar komt nu ruim tien procent bij. Alleen de PvdA kon hier begrip voor opbrengen. Wethouder Frans Kingma zei dat contractueel gezien de prijsver hoging kon worden tegengegaan. "Maar ik stel voor het te accepteren, al gaat het niet van harte." WEEK 49 Onze fotograaf is regelmatig op pad om in de Winkel kring-winkels een willekeurige klant op de gevoelige plaat te zetten. Wekelijks vindt U in deze foto-aktie rubriek de 'klant van de week'. Als U zichzelf herkent ga dan met de krant naar het kantoor van de Soester Courant aan de van Weedestraat. Hier ligt een fraai geschenk voor u klaar. DE WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT, HET WINKELEN WAARD. De prijs van deze week is een waardebon t.w.v. f 50,- en wordt aangeboden door MEGAPOOL, van Weedestraat 52. De winnaar van vorige week was T.G. Muts, Talmalaan 51, Soest. Voor de tweede keer organiseerde Ra dio Soest vorige week vanuit de kanti ne van het gemeentehuis een live-uit zending, waarin ambtenaren aan het woord kwamen over hun soms opmer kelijke hobby's. Dat gebeurde in het programma "Lunchen bij...", gepre senteerd door wethouder Jan Visser. In oktober was er ook zo'n uitzending verzorgd en Visser heeft toen al aange kondigd dat er een vervolg zou komen, omdat volgens hem nog veel meer amb tenaren interessante hobby's hebben. Opnieuw was er nu een serie van tien bij elkaar gesprokkeld, die voor de micro foon mochten vertellen over hun favo riete vrije-tijdsbesteding, terwijl de col lega's zich rondom hen verzamelden met hun middagmaal. Dick Snijders (POI) bleek een verwoed verzamelaar van wijnetiketten, overi gens zonder zelf te drinken; Wim Teng- nagel (Repro) hield het bij postzegels en Bea Zeijpveld (Milieu) spaarde iets heel aparts: soep-opscheplepels. Henk van Grol (Repro) vertelde over zijn film- en doe-het-zelf-liefde; Roel Bis schop (Grondzaken) bleek zijn vakan ties aan bergbeklimmen en diepzeedui ken te wijden en Martijn Haaijer (Bur gerzaken) vertelde over de kunst van het muziekschrijven, waarvan de luiste raars direct een staaltje te horen kregen. Regisseur Henk Lokman was daarvan genoeg onder de indruk om hem te vra gen voor Radio Soest nog eens wat meer te laten horen. Rob Mastwijk (Sociale Dienst) vertelde over zijn (zeer zeldzame) hobby: het kweken van wilde duiven; Ties Schle- baum (Sociale Dienst) kwam aan het woord over de radio-programma's die hij voor Radio Soest maakt; en Ben van Os (Voorlichting) oogstte nog een ver laat applausje voor het feit dat hij - naast zondagsschilder - kampioen van de hardlopende ambtenaren is geworden. Loes Paul wordt door Jan Visser aan de tand gevoeld over haar bloemencor- sages; links regisseur Henk Lokman. De serie werd besloten met telefoniste Loes Paul, die haar creativiteit uitleeft met collages van bloemen en plantjes. Alle geïnterviewden kregen een stukje muziek van eigen keuze te horen. Vol gens Visser zijn er nóg meer ambtena ren met interessante hobby's, zodat een derde of zelfs vierde uitzending er wel inzit. ERRES (Philips) 20 liter magnetron uitgekiende energie verdeler zonder draai plateau, dus veel makkelijker onderhoud, draai-antenne zorgt voor gelijkmatige ver deling van warmte. Tijdklok tot 60 min. Van 699,- nu 399,- Zelfde uitvoering, 32 liter, dus geschikt voor 2 borden. Van 999,- nu scliociiinkcr van Weedestraat 78-Soest-Tel. 02155-17253 Voor alle zeKerneifl! technische dienst tel. 02155-10344* effitiBiv Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 COPIESERVICE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren Het is deze maanden weer goed raak in de Nederlandse hitparade. Alsof de tijd heeft stilgestaan. Een heleboel titels uit het verleden zijn weer "hot"en zelfs ori ginele uitvoeringen van twintig en meer jaren geleden stijgen met stip. Het komt allemaal door de in vloed van de televisie en film en de ontwikkeling in de heden daagse popmuziek. De laatste tijd zijn nogal wat films over de Vietnam-oorlog gemaakt en meestal hoor je daarin de muziek uit die tijd. Da's niks bijzonders maar op de één of andere manier slaan die deuntjes weer geweldig aan bij jong en oud. Én het gaat dan uitsluitend om pop-muziek want een dixyland-num mer of een tango uit die tijd in zo 'n rol prent wordt door het publiek niet opge merkt. De TV-serie "Tour of duty" is koploper wat betreft het weer naar boven halen van hits uit het verleden maar ook de film "Ghost"heeft vooreen opmerkelij ke revival gezorgd. Al weken lang staat een muziekje uit die rolprent nummer één op de hitlijsten. "Unchained melo- dy" van de Rightious Brothers, een kan jer van een plaat uit de zestiger jaren. En dan te weten dat het liedje toen al zo'n jaar of twintig bestond. Producer Phil Spector moet van verbazing van zijn stoel zijn gevallen nu hij ziet dat zijn pro- duktie van een kwart eeuw geleden weer overal volop in de running is. Ik heb nota bene in die tijd "Unchained melody" nog gezongen met de Rockets met pre cies die uithaal aan 't eind, dat "I néééd your love..." en ik was er knap trots op dat ik 't haalde. Laten we de hitlijst eens onder de loep nemen. De volgende werkjes staan er in, uitgevoerd door de originele artiesten; "Unchained melody" van de Righteous Bros, "Born to be wild" van Steppen- wolf "The Joker" door de Steve Miller Band, "1 can'tget nosat\sfaction van de Rolling Stones, "Africa" door Toto en "State of independence" van Donna Summer. Dat treffen wij aan als "covers", dat zijn oude liedjes uitgevoerd door andere artiesten dan de originele; "Crying in the rain" (vroeger Everly Brothers) door Aha, "It takes two"door Tina Turner en Rod Stewart dit succes is mede tot stand gekomen door een gigan tische reclame campagne van Pepsi-co- la), "The greatest gift of all" (ex-Dolly Parton Kenny Rogers) van Grant Forsyth, zowaar "Vivaldi's" vier jaarge tijden" door Nigel Kennedy, Haveyou seen her" van MC. Hammer, "Anniver- sary Waltz" van Status Quo en als klap op de vuurpijl de monsterhit "Sadeness van Enigma, opgebouwd uit stokoud Gregoriaans kerkgezang! En er komen er nog een paar aan, reken maar. Komen die ouwe wijsjes zo maar uit de lucht vallen? Natuurlijk niet. Zoals ge zegd hebben de Vietnam-films een hoop naar boven gehaald maar ook di verse re clame-campagnes voorprodukten die in wezen niks met muziek te maken heb ben, zorgden soms voor een hausse. Pepsi-Cola dus maar ook de diverse spij kerbroeken-commercials, gebaseerd op een ex-hit ("The Joker") werden bestsel lers voor de daaraan gekoppelde mu ziek. Ik vind dat nou hartstikke leuk want het béwijst dat men vroeger veel tijdloze liedjes maakte. Meer dan nu ben ik bang want ik ben er van overtuigd dat over pakweg tien jaar niemand zich nog de meeste nu gecomponeerde hits zal kunnen herinneren. "Ice baby, ice" van Vanilla Ice, "Doing the do" van Betty Boo, "Body language" van Theadven- ture of Stevie V en "Soultrain van B.B. Queen zullen geen lang leven beschoren zijn en zullen rap uit ons geheugen zijn verdwenen. Momentopnamen dus, O.K. voor de sfeer van nu maar verder van weinig waarde. Ik weet zeker dat de disco-gan- gers van nu zich over een paar jaar bijna niets meer voorde geest kunnen halen van de hits waarop ze het afgelopen weekeinde hebben gedanst, terwijl dat met de hits van uit de vijftiger-, zestiger en gedeeltelijk zeventiger jaren toch wel anders zit. Door de ontwikkeling van de elektronica is het muziekmaken voor een hele hoop mensen dichterbij geko men. Voor niet al teveel geld zijn er syn thesizers te koop waarin werkelijk alles zit; drum- en percussie ritmes, allerlei geluiden van de meest uiteenlopende muziekinstrumenten en met een een voudige handeling kun je het gewenste instrument met het verlangde ritme te voorschijn toveren. Met één vinger kun je al iets als een compleet liedje, ja bijna als een complete plaat laten horen. Dat wordt in werkelijkheid dan ook vaak ge daan. De zogenaamde "housemixers" zijn diegenen die met weinig muzikale bagage maar met veel technische kennis thuis op hun computers en synthesizers produkties aan het maken zijn. En vaak klinkt het nog lekker ook! Maar dat wil niet zeggen dat zulke com posities qua melodie en tekst een lang le ven zullen hebben, maar dat is bij de "housemixers ook geenszins de bedoe ling. Alleen komt door dit soort aktivi- teiten het werk van de "echte" songwri ters danig in 't gedrang want platenmaat schappijen volgen nu eenmaal veelal de trend van de dag, geven veelgeld voor en aan de instant-pop producenten en kun nen die uitgegeven gulden dan niet er gens anders besteden. En wat zien we nu? Er komen te weinig nieuwe echte liedjes op de markt. Blijkbaar is er toch veel behoefte aan want het publiek keert massaal terug naar de "Golden Oldies". Van mij mag dat nog wel even duren, hoewel ik met smart wacht op "nieuwe" evergreens. Peter Koelewijn

Soester Courant | 1990 | | pagina 15