Verdwenen Soest H 3 ERS wangen Gemengd koor zoekt mankracht P66 lanceert initiatief-voorstel voor echt raadplegend referendum in Soest Verdwenen Soest hervonden Vrijwilligers Vakature Bank Klachten bezorging Soester Courant Volksuniversiteit Soest/Soesterberg lUW N.C.Y. op 1 januari een feit Na 'vlees noch vis' van College Museum Oud Soest Feestelijke uitreiking Spullenhulpprijs Zaterdag 15 december, 10.00 uur: Grote Spullenhulp-kerstmarkt! Genealogie Homeopathie Spullenhulp zoekt kassa, toonbank, steekwagentje en rijders Informatie-middag in Mayindra Wie van Soest houdt leest de Soester Courant Het was 86 jaar geleden, senheugenis lijkt dat t maar...de herinnering at Indien U 's woensdags om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in Uw bezit heeft kunt U tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan dezelf de avond nog nabezorgd. Als U la ter dan 18.30 uur belt kunt U de klacht op het antwoordapparaat inspreken. In dat geval krijgt U de krant de volgende dag in de bus. Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgeno digd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57,3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking! PAGINA 16 :jeren, maar 02155-12424 PAGINA 17 WOENSDAG 5 DECEMBER 1990 SOESTER COURANT Aan het begin van deze eeuw telde Nederland zo'n vijf miljoen inwo ners - nu zijn het er ruim drie maal zoveel. Voor de gemeente Soest was de groei nog veel sterker: van rond 5000 in woners in 1900 tot over de 40.000 nu. Veel van wat toen landbouwgrond was, of woeste grond, is inmiddels in de bebouwde kom komen te liggen. Vergezichten zijn verdwenen, maar ook vee! van de woningen van toen staan er niet meer, om van de men sen van toen - die toch óók een bepa lend deel van het dorp waren - nog niet spreken. Museum Oud Soest aan de Steen- hoffstraat stelt regelmatig voorwer pen uit voorbije tijden ten toon, heeft meestal ook speciale exposities. Prentencabinet/Foto Astra bezit een grote verzameling foto's van het vroegere Soest, en ook het gemeen te-archief heeft tot doel de herinne ring aan het verleden niet verloren te doen gaan. Met name de foto's van deze drie instellingen geven een tref fend beeld van hoe het er hier vroe ger uit zag. Heiaas blijkt echter bij in ventarisatie van de foto's, dat niet al tijd precies bekend is wat de foto voorstelt.Door publikatie in de Soester Courant willen we de hulp van de lezers inroepen de ontbreken de gegevens aan te vullen. Daarom zal de komende weken steeds een oude Soester foto op deze plek wor den afgedrukt, met wat er (eventu eel) over bekend is, in de hoop dat er lezers zijn die er meer licht over kun nen laten schijnen. Voor de toe komst zal het ook mogelijk zijn dat lezers foto's opsturen waarvan ze niet zeker zijn waar het precies om gaat.Uiteraard zal in een volgende editie bekend worden gemaakt wel ke informatie er bij de Soester Cou rant is binnengekomen. Het Soester koor Chorusline, dat on langs nog een eerste prijs in de wacht sleepte op een concours in Maartens dijk, is dringend op zoek naar mannen en jongens om de gelederen te verster ken. Chorusline is een gemengd koor, dat bestaat uit jonge mensen die voor hun plezier zingen. Het repertoire is popu lair, nummers van de Beatles, Gershwin en The West Side Story zijn favoriet. De leden repeteren één keer per week on der leiding van dirigent Paul Michel Tijssen en zij worden op de piano bege leidt door André Emmen. Begin vol gend jaar komen bovendien een drum mer en een bassist de gelederen van het 45 man en vrouw sterke koor vergezel len. Chorusline is echt een gezelligheids koor. Het draait allemaal in de eerste plaats om lekker samen zingen. Optre den is leuk, maar komt op een tweede plaats. Iedere woensdagavond repe teert Chorusline van acht tot tien in de kerkzaal van Zonnegloren. Ondanks de uitbreiding van de begelei ding en een prachtige eerste prijs, heeft het koor zeker nog wensen. Bovenaan het verlanglijstje staan mannen. En thousiaste mannen en jongens die er plezier in hebben te zingen kunnen con tact opnemen met de dirigent van Cho rusline, Paul Michel Tijssen in Soest, te lefoon 17763. Bekende namen in vrijwilligersland zullen per 1 januari 1991 zijn verdwe nen. L.V.V. (Landelijke Vereniging voor Vrijwilligerswerk), L.S.W. (Lan delijk Steunpunt Vrijwilligerswerk) en Platform Vrijwilligerswerk fuseren op genoemde datum tot één grote, krach tige vereniging. De naam van deze nieuwe organisatie zal zijn N.C.V., Ne derlands Centrum Vrijwilligerswerk. Na jarenlang, ieder op haar eigen wijze, gezichtsbepalend te zijn geweest, bun delen genoemde verenigingen hun krachten en deskundigheid waarmee de effectiviteit en efficiency van het vrijwil ligerswerk in Nederland zeker gediend zal zijn. De nieuwe organisatie krijgt de juridi sche vorm van een vereniging, wat de beste garantie biedt ten opzichte van betrokkenheid, inspraak en demoncra- tische besluitvorming. Doelstellingen van de nieuwe vereni ging (N.C.V.) kunqen als volgt kort worden samengevat: - fungeren als centraal knooppunt voor netwerken in het vrijwilligerswerk; - opereren als overdrachtcentrum van kennis en ervaring; - waar mogelijk activiteiten bundelen; - verbreden van plaatselijke ideeën, ini tiatieven en activiteiten en deze lande lijk uitdragen; - werken als landelijk aanspreekpunt en spreekbuis voor en naar maatschappe lijke organisaties. De WB-Soest vraagt deze week uw speciale aandacht voor onderstaande vakatures: 7-122: Centrum voor Basiseducatie vraagt ter assistentie van haar beroeps kracht, voor de opvang van kleine kin deren van haar cursisten, enige vrijwil- lig(st)ers voor de maandag- of donder dagochtend van 8.45 - 12.00 uur. 7-124: Stichting voor jongerenwerk te Soesterberg vraagt één vrijwil- Iig(st)er voor het begeleiden van een groep jongeren tijdens de wekelijkse emailleeravond. 6-105: Jeugd en jongerencentrum te Baarn vraagt 1-4 vrijwillig(st)ers voor het opzetten en helpen runnen van een scholierencafé. (Min. leeftijd 18 jaar). 18-113: Lokale omroep zoekt twee bestuursleden, waarvan één t.z.t. het voorzitterschap kan overnemen. 8-147: Centrum voor verstandelijk gehandicapten zoekt een spelleidster die op de woensdagmiddag éénmaal in de veertien dagen wil assisteren bij een "make-up-club" voor 11 van de be woonsters (haar krullen, nagels lakken, opmaken, e.d.). 7-110: Sociaal Cultureel Centrum te Baarn zoekt vrijwillig(st)ers voor de or ganisatie en uitvoering van activiteiten voor kinderen van 5 tot :11 jaar, op de woensdagmiddag. i Inlichtingen overgenbemde vakatures of over vrijwilligerswerk in het alge meen, kan men verkrijgen bij de Vrij willigers Vakature Bank Soest aan de Smitsweg 311tel. 12630. Openingstij den: di. t/m do. van 9.00 -12.00 uur en van 13.30 - 15.30 uur; of in Baarn, Oranjepark 1, tel. 02154 - 81829, ge opend: dinsdag van 9.00 - 12.00 uur. Autokraak Varenstraat Een 29-jarige bewoonster van de Va renstraat ontdekte vorige week dat een onbekende dader haar auto had open gebroken. De buit bestond uit de radio en een digitaal klokje. Ze deed aangifte bij de politie. met Kappen", die zich beijvert voor het behoud van het tropisch regenwoud. Om elf uur wordt de Kerstmarkt onder broken voor de feestelijke uitreiking van de Spullenhulp-prijs 1990. Het kringloopcentrum stelt deze prijs jaar lijks ter beschikking aan een persoon of organisatie die zich in Soest (of daar buiten) bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt voor het bevorderen van de Spullenhulp-doelstelling, zoals het uit dragen van de kringloopgedachte, het tegengaan van verspilling en het vinden van een passende bestemming van goe de gebruikte spullen. Verrassing Spüllenhulp-voorzitter Aart van Gin- kel zalde prijs-metenig plechtig-vértoón ditmaal overhandigen aan éen bekende Soester, die zich op deze en aanverwan te terreinen zeer heeft onderscheiden. Vorig jaar was het tante Jen - bekend van radio en tv - die de prijs ontving. Wie dit jaar de winnaar is blijft een ver rassing tot zaterdag 15 december, elf uur! De Spullenhulp-prijs zelf is een kunst zinnig kleinood, vervaardigd door de bekende Soester beeldende kunstenaar Ton Paauw, die er altijd in slaagt het kostbare Spullenhulp-gedachtengoed op artistieke wijze symbolisch in de prijs gestalte te geven. Gesloten tot 17 januari Na de Kerstmarkt, die tot ca. 15.00 uur zal duren en die ook dit jaar - als alles goed gaat - wordt opgeluisterd door de Kerstman in hoogsteigen persoon, gaat Spullenhulp voor een aantal weken dicht. Op donderdag 17 januari gaan de deuren echter weer open. Tot die tijd is het kringloopcentrum alléén op de don derdagochtenden geopend voor de af gifte van spullen, tussen 9.00 en 12.00 uur! Ook deze week een foto uit de collectie Archief Prentencabinet. Foto Astra: de autobus zoals die door Soest reed vóórdat het busbedrijf Ten- sen het overnam. Degeen die met zijn hand op het spatbord poseert, zou de heer Gerestein moeten zijn en waar schijnlijk zitten we in de jaren dertig - maar ook dat weten we niet met zeker- Volgende week zaterdag, 15 decem ber, wordt bij het bekende Soester kringloopcentrum Spullenhulp aan de Parallelweg 7 weer de - sinds het suc ces van vorig jaar - al bijna traditionele kerstmarkt gehouden. Tussen 10.00 uur 's morgens en 15.00 uur 's middags kan men er terecht voor allerlei zaken die voor de komende feestdagen inte ressant zijn. Om 11.00 uur vindt bo vendien de feestelijke uitreiking plaats van de Spullenhulpprijs 1990. Op deze speciale verkoopdag zijn bij Spullenhulp voor spotprijsjes weer al lerlei zaken te koop die mensen tijdens de feestdagen goed kunnen gebruiken. Behalve feestkleding en huisraad ook diverse andere zaken met een kerst-tin tje: kandelaars, kerstboomstandaards en meer van dergelijke zaken. Overi gens zal men bij Spullenhulp, dat zich immers toelegt op de verkoop van ge bruikte goederen, geen kerstbomen, kaarsen of verlichting kunnen kopen. De opbrengst van de Kerstmarkt is dit jaar bestemd voor de actie "Kappen Genealogie, ook wel stamboomonder zoek genaamd, is het zoeken naar gege vens over onze voorouders. Aan de hand van een praktijkvoorbeeld wordt men gedurende deze cursus van het he den teruggeleid tot het verleden van rond de 17e/18e eeuw. Niet alleen de gangbare bronnen voor genealogie worden behandeld maar ook de wat specialere zodat men een betere indruk kan verkrijgen van het tijdbeeld waarin de voorouders leefden. Aanvang: donderdag 10 januari 1991, van 20.30 - 22 uur, Docente: Mevr. dr. E.W.A. Elenbaas-Bunschoten, Cur susplaats: Muziekschool, Kerkplein 1, Cursusprijs: 65 gulden aantal lessen: zes. De cursus homeopathie die dit najaar op het programma stond van de Volks universiteit is al afgelopen, maar de be langstelling voor dit onderwerp is nog zo groot dat besloten is in februari op nieuw met een cursus te starten. De onderwerpen die vooral de aan dacht krijgen tijdens de vijf bijeenkom sten zijn: - wat is natuurgeneeskunde?, - wat is homeopathie?, - de betekenis van ziek zijn, gezond zijn en genezing vanuit het homeopatische principe. Tevens wordt praktische informatie gegeven over het op verantwoorde wijze omgaan met eenvoudige ziektes als griep, ver koudheden, koorts, oor- en keelontste kingen en lichte ongevallen als kneuzin gen, verstuikingen, verbrandingen enz. Met behulp van homeopatische midde len wordt dit op duidelijke wijze uit de doeken gedaan. Aanvang: maandag 18 februari 1991 van 20 tot 22 uur, Docente: mevr. A. Dammers v.d. Kant, Cursusplaats: Ma vo Soest, Valeriaanstraat 167a, Cursus prijs: 45 gulden, aantal lessen: vijf. Voor inschrijven en informatie kan men terecht bij de Volksuniversiteit, Kerk plein 1, tel. 02155-22195. Geopend: maandag van 10 tot 12.30 uur en don derdag van 10 tot 13.30 uur. Tijdens de schoolvakanties is het kantoor van de Volksuniversiteit gesloten. Spullenhulp, het Soester kringloop centrum, heeft zijn activiteiten sinds de verhuizing van de Veldweg naar de Parallelweg gestaag zien groeien. Honderden, zo niet duizenden Soes- ters met een kleine beurs hebben de weg naar Spullenhulp intussen ge vonden en komen van tijd tot tijd te rug om te zien wat er tegen "vrien denprijsjes" van hun gading is. Het centrum begroet ook telkens weer nieuwe klanten. Het is er vaak onge looflijk druk. Voor een goed verloop van de gang van zaken tijdens de verkooptijden is een aantal "winkel-voorzieningen" langzamerhand onontbeerlijk. Daarom zou Spullenhulp graag in het bezit komen van o.nr, geq e^Ijte kassa, een steekwagentje', êeri pro fessionele toonbank en zelfs een kleine heftruck. Uiteraard zijn de middelen beperkt en moet het dus gaan om gebruikte zaken van goede kwaliteit - zoals Spullenhulp zijn wa ren zelf ook aanbiedt. Daarnaast is het kringloopcentrum op zoek naar een of twee vrijwilli gers, die met enige regelmaat (onge veer maandelijks) beschikbaar zijn voor het wegbrengen van overtollige kleding naar Amsterdam, vanwaar ze worden verscheept naar diverse projecten in de Derde Wereld. Dat gebeurt met een (gehuurde) bus, dus een rijbewijs is noodzakelijk. Het wegbrengen zal in de regel overdag moeten plaatsvinden. Voor deze noodzakelijke activiteit heeft Spul lenhulp een redelijke onkostenver goeding beschikbaar. Voor aanbiedingen en verzoeken om inlichtingen kan men zich richten tot Spullenhulp-voorzitter Aart van Ginkel, overdag bereikbaar via tel. 18540. Huis, tuin en keukentips voor aromatische oliën Steeds meer mensen ontdekken es sentiële oliën. De afgelopen weken ontstond er een ware stormloop op de ze multifunctionele oliën. Velen koch ten het als kado voor de komende feestdagen voor anderen of verwenden zichzelf ermee. Er waren zoveel vragen over welke olie waar goed voor is, dat Mayindra nu een informatie-middag houdt op vrijdagmiddag 7 december om 15.00 uur aan de Kerkstraat 3-5. Op deze middag zal Wilma Reeder over de tien meest gebruikte oliën vertellen wat men daar allemaal mee kan doen, waar deze voor helpen of waar ze op werken. Ze zal ook aan den lijve laten ervaren waar je het zo al mee kan ge bruiken. Hier volgt een kleine opsom ming van een aantal mogelijkheden: bad, bed, keuken, huid, schoonheids verzorging, verdampingslampje, strij kijzer, stofzuiger, verwarmingsbakjes, geuring op de lampekap, voetenbad, gezichtssauna en ga zo maar door! Het belooft een gezellige, informatieve middag te worden, waar men vragen kan stellen, en misschien kan genieten van een heerlijke voeten badmassage met bv. de opwekkende geur van Roze marijn die de voeten meteen lekker warm maakt. Of ruiken wat een paar drupjes Lavendel met het strijkgoed doet. Of hoe heerlijk Lavandin het huis laat ruiken als er wat van in de stofzui- gerzak gaat. En wat te denken van een heerlijke gezichtssauna met de verfris sende en luchtgevende Den. De moge lijkheden zijn legio. Er zal een leuke aanbieding zijn waar men deze middag gebruik van kan maken. In de winkel zijn vele leuke, aparte en unieke cadeaus te verkrijgen. Ook kan men meteen de mooie dierblije make- up lijn van BWC zien en uitproberen. Deze serie heeft mooie kleuren en is ab soluut dierproefvrij! D66 vindt de tijd rijp voor de invoering van een raadplegend referendum in Soest. Fractievoorzitter Adriaan Pot huizen diende maandagavond in de raadscommissie Algemene Bestuurs zaken een initiatief-voorstel in voor een ontwerp-verordening, dat de gang van zaken bij zo'n "volksstemming" moet regelen. De democraten zijn daartoe overgegaan nu het College van B. VV'. zelf geen concrete stappen in die richting heeft durven zetten. Pothuizen kwam met zijn voorstel tij dens de discussie over de ontwerp-in- spraakverordening in de commissie. Hij vond dat "een mooi stuk", dat echter weinig nieuws of schokkends bevatte. Van de door D66 altijd al vurig bepleite ombudsman - waar het College weinig mee opheeft - zag Pothuizen maar af, wegens het ontbreken van voldoende politiek draagvlak. Anders lag het wat hem betreft bij het referendum. Het af houdende standpunt van het College had hem zeer teleurgesteld. "Het is een oppervlakkig verhaal, vlees noch vis." Hij voelde zich daarom vrij een eigen voorstel in te dienen, wat hij bij de sa menstelling van het College-program ma overigens al uitdrukkelijk had be dongen. In het voorstel van D66 worden de pro cedures en randvoorwaarden voor een raadplegend referendum beschreven. Noch het College, noch de andere frac ties konden inhoudelijk op het voorstel reageren, omdat de bestudering ervan enige tijd vergt. De discussie in de com missie ging verder dan ook alleen over de ideeën die het College over de in spraak heeft. Telefoniste Pothuizen vroeg in dat verband aan dacht voor het kennisverschil tussen in sprekers en bestuurders/ambtenaren en uitte ook zijn twijfels over de klach tentelefoon, die volgens hem vaak juist als een barrière voor de burgers werkt. "Soms gaat de telefoniste inhoudelijk in op een klacht, met als gevolg dat die niet doorkomt." Neks Blommers (VVD) merkte op dat er in het hele stuk niet wordt gerept over de gemeenteraad, toch het hoogste or gaan. "Wie verleent er nou inspraak: het College of de raad?" Verder infor meerde ze - om onnaspeurbare redenen - of het College wel unaniem achter het voorstel stond. Kees Verheus (CDA) miste de raad ook in het stuk en vond dat een verzoek om inspraak als er bin nen 30 dagen geen beslissing afkomt niet moest worden geacht te zijn gewei gerd, maar juist toegestaan. Leidje Tomassen (Prog. Soest) vond dat 1 het gemeentebestuur zich wel erg veel ruimte verschafte om in bepaalde geval len onder de inspraak uit te komen en Kees Boerkoel (PvdA) meende dat er helemaal niemand had gevraagd om een "opgetuigde ombudsfunctie" - de woorden van het College - maar wel om een betere klachtenbehandeling! Hij vroeg zich overigens af wat er zou ge beuren als er een raadplegend referen dum zou worden gehouden (dat geen beslissingskracht heeft) en de raad ver volgens tóch een ander besluit zou ne men. Voor de burgers leek hem dat bui tengewoon frustrerend. Boekroel liet verder weten graag bij Pothuizen in de Adriaan Pothuizen. leer te gaan over alle ins en outs van een referendum. Verslappend apparaat Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF) was het met het College eens dat er voor een referendum geen noodzaak bestaat. "Het belangrijkste is het klimaat in ons apparaat. Er komt gelukkig steeds meer ruimte voor inspraak en de invloed van de burger neemt toe." Een referendum is volgens hem niet meer dan een nood maatregel bij een ongezond functione ren van het gemeentebestuur. Hij vond het overigens - met een wat merkwaar dige woordkeus - wel nodig om de vin ger aan de pols te houden, "want ons apparaat dreigt te gaan verslappen". Harry Witte (Gemeentebelangen) schaarde zich achter het Collegevoor stel, maar meende dat de discussie over de structuurvisie wel aanleiding zou kunnen zijn voor het meten van de pu blieke opinie en zegde Pothuizen dus op voorhand steun toe voor zijn referen dum-voorstel. Burgemeester De Widt beloofde dat het College zich zal inspannen om het ken nisverschil tussen insprekers en be stuurders zo klein mogelijk te maken en had geen panklare oplossing voor het door Pothuizen gesignaleerde telefonis te-probleem. De andere vragen zou hij "meenemen". heid. Zeker is alleen dat het een mooie plaat is en verder dat heel wat Soesters met deze bus gereisd zullen hebben. Is er nog iemand die ons kan vertellen wanneer deze bus gereden heeft en wie de twee mensen op de foto waren? Met spanning zien we uit naar uw bericht! Moed Tijdens de tweede ronde kwam Pothui zen met zijn initiatief-voorstel, dat vol gens hem een kader schept voor een re ferendum. "Als de uitslag er ligt staat het natuurlijk elke partij vrij om daar van af te wijken, maar dat moet dan wel gemotiveerd gebeuren. Ik hoop dat men daartoe de moed zal hebben." Hij -weersprak overigens met klem Meilofs, bewering dat een referendum een noodmaatregel zou zijn. "Het is de ma ximale vorm van inspraak." en voor men- dat een hele tijd, herinnering aan de tandem voor-zes-personen (een sextuplet?) is nog niet verloren. Dankzij trouwe lezers kregen we uitgebreide informatie, en we weten nu dan ook dat de foto in 1904 genomen is in de Havenstraat in Hilver sum door de Hilversumse fotograaf Middendorp. De zes mensen op de fiets waren, van voor naar achter: Evert Grift, Jacob (Jaap) Hornsveld, Jaap ten Haaf, Wouter Grift (broer van Evert), Henk de Ruig en Jan Westerveld. Dankzij een overdruk van een krante artikel uit 1948 weten we nu ook weer wat over die zes-fietser zelf. Die was ge bouwd door de Duitse Adler-fabrieken en was bedoeld om de ontluikende rij- wielsport te propageren. Via Jan Nef- kens (eigenaar van de kórenmolen De Gunst in Leusden, maar bij windstilte ook rijwiel-enthousiast - zijn zonen zouden later het autobedrijf hebben, nu' Opel-dealer) wist Evert de beschikking over de fiets te krijgen, en vanuit Nijme gen reed hij er met vijf vrienden uit Soest veertien dagen het land mee door. Er kon een grote snelheid mee worden bereikt, zestig km. per uur naar verluidt, maar het zestal had wel veel last van lek ke banden - een algemeen euvel in die tijd, en helemaal bij een belasting van zo'n kleine halve ton! Hornsveld was degeen die met een hoorn de weg vrij moest zien te maken voor de zes-fiets, maar scherpe bochten konden er niet mee worden gemaakt: dan was het alle maal afstappen. Helemaal zonder val len is 't ook niet gegaan, o.a. een keer in Amersfoort voor d'Oranjeboom, maar de fiets is uiteindelijk wel weer onbe schadigd in Nijmegen afgeleverd. Volkert ten Haaf, een broer van Jaap (van de foto) en zelf een bekende toer rijder, heeft een exemplaar van de foto aan prinses Beatrix geschonken toen zij 18 jaar werd. Een fotot met een geschie denis, zo blijkt - een geschiedenis waar we nu weer iets meer van weten. Veel dank aan diegenen die ons ermee heb ben geholpen!

Soester Courant | 1990 | | pagina 17