©maoancMUtaal HHH Toen werd het stil aan de Ossendamweg Sinterklaas maakt rondje-Winkelkring Da Costaschool bedenkt Wereldnatuurfonds 'Jeugd Paspoort werkt naar twee kanten' 4 ÏN 295,- 495,- 5RS beeldbepalend in woningen aan Woningbouwvereniging Soest brent isolatie Nieuwe werkplaats schilderstudenten Rijden onder invloed Drie inbraken bij horecazaken Mayo van de straat Auto bijna gestolen Kaarsenverkoop Sponsorloop bracht 5,5 mille op Tempo gaat in 1991 met Kistemaker en De Vos voortvarend van start Nieuwe uitgaven van Kairos-Soest Syllie Hair medewerkster Jannie 'heeft 't in haar vingers' Schuur brandt af ïCOjryCf V-MEUBELS XS enz., enz. ivelfabriek) 5 38 lk ben tegen een muur van onbegrip Tegen een muur van wansmaak Tegen een muur van onachtzaamheid Tegen een muur zonder harmonie Tegen een muur van een verwaarloosd gebouw Maar ik ben niet tegen jou. J.V WOENSDAG 5 DECEMRFR 1990 SOESTER COURANT PAGINA 19 Tekort aan goede schilders jrt en kiest u jpese koliek- root of klein, 1 er allemaal, n verrassend ïiek geprijsd. 3 kerststal is ng brengt dit Dekers op de ir extra mooi op de zater- op overheer- en. Welkom! Op 28 november werd in Amersfoort officieel de praktijkleerwerkplaats van de stichting SPOS midden Nederland geopend. Deze nieuwe aanwinst biedt de leerlingschilders een optimale leer werkplaats met bijna alles erop en er aan om het vak te leren. Schildersbedrijven in de regio zitten te springen om goed geschoold en gemoti veerd personeel. Daarom hebben zij enige tijd geleden zelf een opleiding ge start. De Stichting SPOS (Samenwer kingsverband Praktijkopleiding Schil deren) leidt jonge mensen uit midden Nederland op tot schilders. Zij komen uit de provincie Utrecht, 't Gooi en zelfs de Veluwe, vandaar dat Amersfoort centraal als 'studiecentrum' is gekozen. De leerlingen gaan twee jaar naar school. In die periode leren ze de prak tijk niet alleen in de leerwerkplaats, maar ook worden ze tussendoor uitge leend aan een aangesloten schildersbe drijf om vaardigheden te verbeteren. De Stichting SPOS leidt jongeren op tussen de zestien en de negentien jaar. Momenteel zijn er negentien leerlingen en vijftig bedrijven aangesloten bij het SPOS. De stichting hoopt het aantal leerlingen en bedrijven in de toekomst te vergroten en de toekomstige schilder een gedegen opleiding te geven met de zekerheid van werk. Een 22-jarige man uit Doetinchem kreeg vorige week donderdagnacht een rijverbod van twee uur. Hij werd op de Soesterbergsestraat door politie tot stoppen gemaand. Uit een blaastest bleek dat hij teveel gedronken had. De man moest ook direct tweehonderd gul den betalen. De afgelopen dagen werden drie kleine horeca-ondernemers het slachtoffer van inbraak. Een 37-jarige Soester werd de dupe van een inbraak in zijn kiosk in ziekenhuis Zonnegloren. Er werd 310 gulden gestolen en honderd gulden aan postzegels. Daarnaast had men geprobeerd de wissel- en koffie- automaat open te breken. Uit een voet- baikantine aan de Bosstraat werden za terdagnacht etenswaren en snoepgoed gestolen. Ook het voetbalspel en de gokautomaat waren opengebroken. In sporthal de Bunt tenslotte, werd een te lefoon-automaat van de muur gesloopt en meegenomen. Daarnaast werd een frisdrankautomaat gesloopt, maar daar werd niets uit gemist. Het is nog niet bekend of er een verband is tussen deze drie zaken. De brandweer is maandagmiddag enige tijd bezig geweest met het verwijderen van verschillende sauzen van het weg dek van de Van Weerden Poelmanlaan. Uit een bestelauto waren 27 emmers en twee zakken saus op straat terecht geko men, omdat de chauffeur de deuren niet goed had afgesloten. Een 28-jarige vrouw ontdekte donder dagochtend dat iemand had gepro beerd haar auto te stelen. De sloten van haar auto waren zodanig geforceerd, dat zij zelf ook haar auto niet meer in kon. Hij stond geparkeerd aan de Vale riaanstraat. Hoewel de weersomstandigheden op 17 november allerreinst meewerkten, heeft de verkoopactie van de LIONS- club Eemland ten behoeve van het insti tuut voor gehandicapten "Nieu- wenoord" als netto opbrengst circa 4.200 gulden opgebracht. Gezien de omstandigheden een goed resultaat dat door de verkoop van pakketten diner kaarsen (prijs 10 gulden per pakket) werd bereikt. Aangezien er nog een aantal pakketten kaarsen over is, zullen de LIONS op za terdag 8 december, zowel in Soest als in Baarn, een laatste verkoopdag organi seren. In Soest kan men vanaf 10.00 uur kaarsen kopen op het kruispunt Van Weedestraat-Nassauplantsoen. In Baarn is diezelfde dag De Brink het ver kooppunt. Dat Soest al een aantal dagen in de feestroes van het Sin terklaasfeest verkeerde werd afgelopen zaterdag duidelijk in de Van Weedestraat, waar de Goedheiligman de winkels van de Winkelkring met een bezoek vereerde. Daar is de oude bis schop overigens kind-aan-huis - en anders zijn Pieten wel - want zijn schatkamers worden grotendeels vanuit de Winkel kring bevoorraad. Uiteraard werd naar zijn komst halsreikend uitgezien door vooral het jeugdige publiek. De Sint stelde hen niet teleur en ging alle Winkelkring-winkels af. Hij informeerde hier en daar, waar dat zo te pas kwam, of ze zich wel braaf hadden ge dragen en zorgde ervoor dat de Pieten met gulle hand peperno ten distribueerden, een karwei dat hun wel was toevertrouwd. Het rondje- Winkelkring beviel de Sint dit jaar zo goed dat hij beloofde volgend jaar weer terug te komen. Maar daaraan heeft sowieso niemand durven twijfelen. Foto: Goos van der Wilt. Een beetje "Wereldnatuurfondsdag". Dat was het vorige week bij de Da Cos taschool aan de Spoorstraat, waar de opbrengst van de sponsorloop voor het WNF bekend werd gemaakt. Dat eve nement had al in juli - voor de grote vakantie dus - plaatsgevonden, maar nu zou het geld met een feestelijk tintje worden overhandigd aan de organisatie die zich wereldwijd inzet voor de be scherming van bedreigde diersoorten. Elk rondje dat de 120 Da Costa-scho- lieren op de Eng hadden afgelegd was beloond met een gulden, en alles bij el kaar leverde dat het mooie bedrag van f 5.463,40 op. Die werd in de vorm van een symbolische reuze-cheque door Daphne Slot en Stefanie Mouwen aan geboden aan mevrouw Annebet Ban nier, hoofd van de afdeling educatie van het WNF-Nederland. Da Costa-directeur Trudy Gorter liet haar weten dat de kinderen (de groepen 4 t/m 8) zelf een "goed doel" hadden mogen kiezen, en dat de voorkeur van de meerderheid daarbij naar het We reldnatuurfonds was uitgegaan. Uiter aard was mevrouw Bannier daarmee Mevrouw Bannier nam de cheque na mens het WNF graag in ontvangst. Foto: Goos van der Wilt. zeer in haar nopjes. Met enthousiasme werd er een speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerd lied aangeheven en met aandacht ge luisterd naar een paar leerlingen, die een mooi opstel hadden gemaakt. Het mooiste was natuurlijk de film over de reuzenpanda, een van de diersoorten die met uitsterven worden bedreigd en die het herkenningsteken van het WNF is geworden. 'We willen weer echte vereniging worden' Met Peter de Vos als ploegleider en oud-Nederlands kampioen op de weg Erwin Kistemaker in de gelederen ziet Tempo Soest vol vertrouwen de toe komst tegemoet. De Soester vereni ging hoopt met deze vernieuwingen de wielerclub nieuw leven in te blazen. "We willen weer een echte vereniging worden," aldus voorzitter Martin Krij ger. Topamateur Kistemaker tekende on langs bij Tempo. Hij zal de functie van kopman en leermeester op zich nemen. De 27-jarige Kistemaker komt uit Ol- denzaal koos voor Tempo nadat hij een baan vond bij de concurrent van de sponsor van zijn vorige club. Toen hij vertrok bij de gastrennersvereniging ge sponsord door Giant, kreeg hij tal van aanbiedingen. De clubs hadden echter Nederlandse en Japanse gedichten Foto: Goos van der Wilt. allemaal wel een sponsor die concur reerde met zijn werkgever. Tempo had dat niet. Bovendien rijdt Tempo in de topcompetitie, "En daarin wil ik rij den," aldus Kistemaker. Met de uit Arnhem afkomstige Peter de Vos en Erwin Kistemaker heeft Tempo twee troeven van buiten de regio in huis gehaaid, die de club weer in het zadel moeten helpen. Het bestuur is er van overtuigd dat Tempo pas weer echt de club van weleer wordt, met de aantrek kingskracht die het in het verleden had, wanneer er successen behaald worden. De Woningbouwvereniging Soest heeft de afgelopen maand maatrege len getroffen om het geluidsoverlast voor de huurders van woningen aan de Ossendamweg te verminderen. Dertig woningen zijn voorzien van geluidswe- rende voorzieningen, zoals dubbel of extra dik glas, in het kader van het groot onderhoud. De verkeersdrukte en de hoeveelheid lawaai aan de Os sendamweg is enorm toegenomen sinds het doorgaande verkeer via de Koningsweg van de route gebruik maakt. Donderdagmiddag werd het laatste ko zijn geplaatst. Hieraan was een extra feestelijk tintje gegeven. De bewoonster van de woning aan de Ossendamweg, mevrouw Paasse verrichtte de officiële handeling, het doorknippen van een touw waarna de toepasselijke tekst "Toen werd het stil" op het (dubbel) Bij de Soester uitgeverij Kairos zijn onlangs twee nieuwe uitgaven versche nen, die ook nu weer opvallen door hun bijzondere verzorging. Beide boekjes zijn dichtbundels; het ene be vat Japanse, het andere Nederlandse gedichten. "Een handvol senryu" luidt de titel van de eerste bundel. Senryu is een geestig en poëtisch vers in drie regels, waarin het dagelijks doen en laten van mensen en dieren op de korrel wordt genomen: een blik van verstandhouding en een knipoog van de dichter, waarmee situa ties glimlachend worden doorzien en ij- del vertoon zonder genade doorge prikt. Met een senryu wordt iedereen in een ommezien in zijn hemd gezet. De senryu beleefde zijn bloeitijd in de 17e eeuw. Voor deze kostelijke bloem lezing, samengesteld en uit het Japans vertaald door Henri Kerlen, is een keu ze gemaakt uit de belangrijke semryu- verzameling "Yanagidaru". Het boekje is geïllustreerd met Japanse houtsne den. De Nederlandse dichtbundel heeft als titel "Dromen met de ogen open". Voor deze bloemlezing zocht uitgever Aijen F. de Groot de mooiste gedichten bijeen waarin dichters het beleven van een "moment van eeuwigheid" onder woorden hebben gebracht. Het is vaak maar een kort moment waarin onze ogen open zijn en we echt zienJ.C'. van Schagen noemt het "volkomen ge luk" en J.C. Bloem "domweg gelukkig" - het onzegbare laat zich op tal van ma nieren verwoorden. Ed. Hoornik noemt het: "kind worden en naar de sterren kijken, en daarheen langzaam worden opgelicht". De bloemlezing is geïllustreerd met aquarellen van Kees van Aalst. Beide boekjes zijn in Soest verkrijgbaar bij boekhandel Van de Ven, Zuidpro menade, en De Bereklauw, Steenhoff- straat. De bundel "Een handvol sen ryu" kost f 13,95; "Dromen met open ogen" f 19,95. Twee jaar geleden kwam de toen zes tienjarige Jannie Sylvia van Welzenis' salon Syllie Hair binnenstappen om naast haar vakopleiding het kappers vak in de praktijk te leren. Nog voor ze haar examen doet, is ze al bezig tiaar eigen vasfé klanten onr zich heen te verzamelen. Jannie neemt zeer vak kundig de verantwoordelijkheid op zich voor de 'jeugdafdeling' van Syllie Hair, de bezitters van het Jeugd Pas poort. Het Jeugd Paspoort, waarmee jongeren tussen de 13 en de 20 jaar een riante korting van maar liefst dertig procent op iedere willekeurige behandeling kunnen krijgen, is niet alleen geïntrodu ceerd om jongeren de mogelijkheid te geven er goed en trendy uit te zien. Het Jeugd Paspoort biedt ook de kans aan de achttienjarige medewerkster van Sylly Hair, aankomend tweede kapster, een geheel eigen klantenkring op te bouwen. Sylvia: "Jannie is twee jaar geleden bij ons in de zaak gekomen. Haar hele leer lingperiode heeft ze bij ons gewerkt. Naast de kappersvakopleiding, waar ze dit jaar examen voor doet, heeft ze dus ook een opleiding in de zaak gekregen. Het zou leuk zijn als ze ook na haar exa men bij ons kon blijven, maar eigenlijk kunnen mijn zusje Jennifer en ik het Bakstenen dubbel landhuis met neo-classicistische motieven uit 1918 on der een rieten samengesteld dak aan de Vredehofstraat. Nagenoeg symmetrische voorgevel, waarvan het lagere middendeel een geleding heeft van gecanneleerde Dorische zuilen met daartussen een glas wand, waarin een dubbele deur. Hierboven een vleermuiskapel met waaiervormige roedenverdeling en een octagonale houten dakruiter met rieten puntdak bekroond door een kruis. Ontwerper: H.A. Pothoven, Amersfoort. Opdrachtgever: T.L. Blok, schil der te Soest. Architectuurhistorisch van belang vanwege de zeldzaamheid van het bouwtype em vanwege de gaaflieid van de hoofdvorm en de detallering. Vanwege zijn bestemming als kunstzaal en later als parochiehuis van enige betekenis voor de nederzettingsgeschiedenis. Sterk beeldbepalend pand, qua situering nog gaaf. hier samen bolwerken. Zij heeft nu de verantwoordelijkheid gekregen voor de jongeren..Het werkt dus naar twee kan ten. Aan de ene kant hopen we meer jongeren in de salon te mogen begroe ten en aan deandere kant creëert Jannie zo haar eigen werkkring." In de vingers Sylvia is zeer enthousiast over de vak kennis van haar jonge medewerkster. "Ze heeft het in haar vingers, ze is en thousiast en voelt feilloos aan wat de trends onder de jongeren zijn en springt daar direct op in. Ze is zelf achttien en houdt zich met dezelfde dingen bezig als de jongeren die in de salon komen. Je merkt ook dat jonge mensen het pret tig vinden om door iemand van hun leeftijd geknipt te worden. Het schept een vertrouwensband." Het kappersdiploma is niet iets dat je één twee drie op zak hebt. Voor ieder onderdeel moet, na een leer- en werk periode een examen afgelegd worden. Na haar examen dit jaar, wil Jannie bij voorbeeld haar herenvakdiploma gaan halen, "want," vertelt Sylvia, "een man- nencoupe is iets heel anders dan een vrouwencoupe en daar is weer een apart examen voor." Sylvia hoopt dat Jannie als vaste kracht in de salon kan blijven: "Ze past perfect binnen het team, weet precies wat de klanten willen. Toen ze hier pas werkte, lieten sommigen klanten zich liever door mij of mijn zusje knippen. Ze wis ten nog niet goed wat ze aan haar had den. Dat is nu wel anders. Je merkt aan de reacties van de vaste klanten, dat Jannie helemaal bij Syllie Hair hoort." Vorige week woensdagmiddag moest de brandweer een brandje blussen ach ter het nieuwe gemeentehuis aan het Raadhuisplein. Er stond een houten schuurtje in brand. De politie vermoedt dat de brand is aangestoken. glas in het nieuwe kozijn te zien was. De werkzaamheden aan de woningen aan de Ossendamweg, de Eikenlaan, de Bonifaciusstraat en de Braamweg zijn uitgevoerd door het Apeldoornse aan nemersbedrijf Vermeulen met de hulp van een aantal andere bedrijven. Ver meulen heeft inmiddels al 650 wonin gen voor de Soester woningbouwver eniging opgeknapt. WS heeft 4500 gul den per woning in het project gestoken. Naast de geluidswerende maatregelen konden de bewoners ook andere verbe teringen in hun woning aan laten bren gen, die geen deel uitmaken van het - voor de huurders gratis - groot onder houd. Men kon bijvoorbeeld het keu- kènblok laten vervangen, voor een nieuwe c.v.-ketel, nieuw sanitair of nieuwe dakpannen kiezen. De kosten hiervan worden door de huurders zelf betaald, middels een huurverhoging Mevrouw Paasse (m.) verrichtte de of ficiële handeling waardoor het laatste geluidsisolerende raam werk zichtbaar werd. Foto: Goos van der Wilt. tussen de tien en de veertig gulden, af hankelijk van wat er aan de woning wordt gedaan. Ouderen hoefden voor de woningverbetering niet te betalen. Zij konden bijvoorbeeld een antislip- vloer aan laten leggen in de badkamer en beugels laten bevestigen. Deze aan passingen werden door de gemeente gesubsidieerd. De woningverbetering was soms zeer ingrijpend. De heer J. Kooistra van WS vertelde dat sommige huurders even een tijdje ergens anders zijn gaan wo nen. "Maar anderen pakten zelfde verf kwast en begonnen ook te klussen," al dus Kooistra.

Soester Courant | 1990 | | pagina 19