MY SOUND 1 Bk Jk Uw eigen foto als vJOTV GSSQn Provincie weigert goedkeuring van bestemmingsplan Landelijk Gebied moot ADVISIE SpkssF 'Brssr COMBI MB»VGFATOFFUIO sscliociimkcr In beginsel wel akkoord metplan-Taphoorn Uitreiking in 'Proest' op 9 januari Progressief Soest kiest winnaar Gouden Oliebol 1990 2498,- BOUWEN? Gemeente treedt op tegen auto-overlast Stationsweg Bezoekersaantal Turf is al verdubbeld Aqua Indoor ziet zonnige toekomst voor nieuw zwembad aan de Dalweg Ruzie om fiets loopt uit de hand Naast IBM Personal Printers leveren we vooral Personal Service. gelukkig iieuwjcw1' prettige Kersen en een Voorspoedig Nieuwjaar per V J stuk* FOTO «VIDEO» AUDIO Commissie unaniem tegen Geen voordelige privé-benzine voor Soester ambtenaren Te veel werk voor eenmans(?)fractie Leidje Tomassen moet raadswerk in haar eentje blijven doen WOENSDAG 5 DECEMBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA 3 Zoals verwacht hebben Gedeputeerde Staten hun goedekeuring onthouden aan de herziening van het bestem mingsplan Landelijk Gebied van de gemeente Soest. Het provinciebestuur volgt daarmee het advies van de Pro vinciale Planologische Commissie (PPC). De PPC signaleerde in haar advies - o.m. op basis van de ingediende be zwaarschriften - een groot aantal te kortkomingen en onduidelijkheden, waaraan in ieder geval goedkeuring zou moeten worden onthouden; zelfs zo veel dat het met het oog op de planolo gische duidelijkheid en de rechtszeker heid van de belanghebbenden maar be ter was goedkeuring aan het héle plan te onthouden. Tot dat laatste hebben Ge deputeerde Staten, het dagelijks be stuur van de provincie, nu dan ook be sloten. Ook in hun oordeel over onder delen van het plan volgen G.S. in grote lijnen het PPC-advies. Het bestemmingsplan Landelijk Ge bied heeft betrekking op bijna het hele grondgebied van de gemeente Soest buiten de woonkernen. Het bevat ver scheidene elementen met meer of min der ver-strekkende gevolgen voor het ruimtegebruik, waarvan sommige op gespannen voet staan met het provin ciale Streekplan. Eén van die elemen ten is het plan van project-ontwikkelaar Taphoorn voor het Soester Natuurbad. Gedeputeerde Staten staan daar in be ginsel positief tegenover. Medewerking aan het plan zou betekenen dat het col lege gebruik maakt van zijn bevoegd heid af te wijken van het Streekplan. Daarover moet eerst het advies van de Statencommissie voor Ruimtelijke Or dening en Volkshuisvesting worden in gewonnen. Afwachten Een definitieve uitspraak doet de pro vincie daarom nog niet, ook niet over de talrijke bezwaarschriften die tegen het plan zijn ingediend. Evenmin laat het college zich uit over de vraag of het, vooruitlopend op een nieuw bestem mingsplan, aan de realisering van het plan-Taphoorn wil meewerken. De provincie wacht af welke initiatieven het gemeentebestuur ontplooit, nu het bestemmingsplan niet is goedgekeurd. Volgens de wet moet de gemeente Soest binnen een jaar met een nieuw plan ko men, een termijn die door Gedeputeer de Staten op verzoek van B. W. met zes maanden kan worden verlengd. Mocht de gemeenteraad van Soest te gen het provincie-besluit in beroep gaan bij de Kroon - waar het overigens geenszins naar uitziet - dan gaan deze termijnen tellen vanaf het moment dat die een uitspraak heeft gedaan. Met nadruk plaatsen Gedeputeerde Staten overigens de kanttekening dat zij op het terrein van het huidige Natuur bad in beginsel alleen een centrum voor verblijfsrecreatie aanvaardbaar vinden. Appartementen of bungalows voor per manente bewoningza\ de provincie niet toestaan. Asiel Gedeputeerde Staten schorten ook hun oordeel op over de bezwaarschriften die tegen andere onderdelen van het be stemmingsplan zijn ingediend. Een uit zondering maakt de provincie voor het Gouden Olwbol Voor de vijfde achtereenvolgende keer maakt Progressief Soest de nominaties bekend van organisaties en individue le personen die in aanmerking komen voor de Gouden Oliebol. Deze ere prijs is bedoeld voor hem/haar (of meer personen) die zich dit jaar op een of ander gebied verdienstelijk hebben gemaakt voor de Soester samenleving. Op 17 december a.s. tijdens het open baar fractieberaad kiest P.S. uit onder staande genomineerden (in alfabeti sche volgorde) de winnaar. De prijs wordt door wethouder Jan Visser over handigd tijdens de feestelijke nieuw jaarsreceptie van de progressieven in hun politieke café Proest op woensdag 9 januari 1991. Wie een lans wil breken voor één van de zestien genomineerden kan zich vóór 10 december telefonisch in verbinding ONKYO HI-FI ONKYO MIDISET Voor all« zekerhaldl van Weedestraal 78 Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL 02155-10344" De Gouden Oliebolhet kostbare kleinood dat ook dit jaar weer wordt uit geloofd aan een persoon of organisatie die zich voor Soest "verdienstelijk" heeft gemaakt. stellen met fractie-assistent Nel Koster (na 18.00 uur: tel. 13196). Nominaties De vereniging Artishock, in de per soon van Pieter Henke, die met vrijwil ligers een goedlopende filmzaal door een flinke opknapbeurt nieuw leven heeft ingeblazen. De Artotheek, die dit jaar een eigen behuizing kreeg in de openbare biblio theek van het C-driegebouw in Over- hees. De heer en mevrouw Brand, die zich al lange tijd zeer verdienstelijk maken voor de warme maaltijdenvoorziening. Mevrouw J.M. Bron, die al tien jaar vido-vrouwengroepswerk doet. Het Dierenasiel, een belangrijke in stelling voor de Soester samenleving. Het bestuur van het Dorpshuis Soes- terberg, dat kans heeft gezien weer een goed draaiende organisatie te maken van dit centrum. De Werkgroep Enghpark, die thans bezig is het idee van Progressief Soest om van de Engh een landschapspark te maken, te realiseren. Ans Mann, die Desmond Tutu naar Soest haalde om zodoende de aandacht te vestigen op het onderwijs aan school gaande allochtonen. De Monumentencommissie, die nog steeds onbezoldigd al een aantal jaren onze beeldbepalende panden heeft geïnventariseerd en in 1990 de monu mentenlijst heeft voltooid. De heer Niehoff Werning, die werk zaam is om in het kader van de bejaar denzorg bij de Drie Eiken in Soester- berg een dépendance van Molenschot te verwezenlijken. De mensen van de Ouderenbus, die voorziet in een grote behoefte en aan een tweede voertuig toe is. Radio Soest, die in 1990 startte met dagelijkse uitzendingen. De heer Rubingh, een tachtigjarige publicist en kweker van cactussen. Semiyel Sahingoz, lid van de buurt vereniging De Engh, die probeert de leefbaarheid in de wijk te bevorderen. Drs. A.G.W. Schapenk, gedeputeer de van Ruimtelijke Ordening, die als voorzitter van de PPC de herziening van het bestemmingsplan Landelijk Gebied naar de prullemand verwees. De Stichting Stimulans, die het ge lukt is in zeer korte tijd een nieuw cen trum te creëren waar gehandicapte kin deren kunnen paardrijden. aan de Eemweg geplande dierenasiel. De daartegen ingebrachte bezwaren vindt men gezond. Een dierenasiel op die plek past niet in het beleid van de provincie, en de gemeente voert - aldus G.S. - nauwelijks argumenten aan op grond waarvan het tóch aanvaardbaar zou zijn. Het provinciebestuur laat wel doorschemeren dat het zijn standpunt misschien nog eens wil bezien, maar al leen als Soest met een heel overtuigen de motivering komt. zalen- en partycentrum Telefoon 02155-14282 Het gemeentebestuur gaat onderzoe ken of het mogelijk is verkeerstechni sche maatregelen te nemen tegen de overlast van geparkeerde auto's bij een garagebedrijf aan de Stationsweg. Overwogen wordt het ongeordend par keren tegen te gaan door het plaatsen van paaltjes, zgn. "Amsterdammer tjes". Bezoekers blijken hun auto's her en der op de Stationsweg neer te zetten, waar het terrein al grotendeels is gevuld met auto's van het bedrijf zelf. Volgens B. W. heeft al enige malen controle plaats gevonden, maar tot dusver heeft dat geen of weinig resultaat gehad. Foto: Goos van der Wilt. "Dat zwembaden in het hele land zo'n slechte financiële reputatie hebben is vooral een kwestie van management en de lange beslissingstermijnen die de politiek nodig heeft. De markt is er. Dat blijkt wel uit het feit dat we in de Turf inmiddels het bezoekersaantal hebben verdubbeld en de omzet zelfs verdrievoudigd." Dat zei mevrouw Anja van Raam, di recteur van Aqua Indoor - de onderne ming die het nieuwe zwembad aan de Dalweg gaat exploiteren - vorige week in de gezamenlijke vergadering van de raadscommissies Financiën en Milieu/ Sport. Ze was daar uitgenodigd om de raadsleden enig inzicht te verschaffen over de'exploitatie van het bad en de sporthal die ernaast verrijst. Uit het betoog van mevrouw Van Raam viel af te leiden dat Soest buitengewoon gelukkig mag zijn met het besluit om het beheer van het bad aan Aqua Indoor over te laten - "het is de redding van uw accommodatie" - hoewel ze zich ont hield van mededelingen van financiële aard. "De resultaten zullen helaas pas over een paar jaar zichtbaar worden. Ik ben ex-trainster, geen financieel des kundige," aldus Van Raam. Haar me dedirecteur G. Vermeulen was afwezig. Mevrouw Van Raam maakte de com missies duidelijk dat Aqua Indoor een zeer marktgerichte aanpak voorstaat, ondanks de "beperktheden" van het nieuwe zwembad. In de aanloopfase kunnen zwemliefhebbers in Soest de Aqua Indoor-aanpak al leren kennen in de Turf, het instructiezwembad aan de Waldeck Pyrmontlaan dat met de komst van het nieuwe bad zal verdwij nen. In de Turf worden bijvoorbeeld zwem lessen-met-garantie gegeven. Iedere leerling die de zwemkunst niet binnen acht maanden machtig is krijgt zijn les geld terug. "Iets unieks," aldus me vrouw Van Raam, waardoor de belang stelling uit de hele regio sterk is ge groeid. De verdubbeling van het bezoekersaan tal heeft geleid tot een verdrievoudiging van de omzet, maar heeft ook tot gevolg dat het voor de bezoekers "inschikken" geblazen is. Ook de temperatuur-afstel- ling van het zwemwater is niet zo sim pel, omdat verschillende groepen weer andere eisen stellen: de zwemvereni ging wil maximaal 28 graden, voor de lessen moet het 32 graden zijn en voor de recreatie 30 graden. De in de Turf ge vonden oplossing is de watertempera tuur te laten schommelen. In het Dal- weg-bad wordt dat straks allemaal veel beter, want dan kunnen de liefhebbers terecht in verschillende baden met "ei gen" temperaturen. Energie en perso neelskosten zijn overigens de belang rijkste posten op de begroting van het bad. "Meer warmte kost meer." Eucalyptus Het nieuwe bad krijgt een aantal extra- aantrekkelijke voorzieningen o.a. voor baby's en ouderen. Mevrouw Van Raam repte in dat verband over "water- gezondheidsavonden" en de toevoe ging van bijvoorbeeld eucalyptus aan het badwater, maar liet verder het ach terste van haar tong niet zien, in ver band met de concurrentie. "Maar er staat heel wat te gebeuren." Ook op het gebied van de zwemlessen is de Aqua Indoor-aanpak voorbeeldig, vond mevrouw Van Raam. Dat is nu al zichtbaar in de Truf, waar de mensen van Aqua Indoor intussen probleem loos en "hand in hand" samenwerken met de gemeentelijke zwem-instruc- teurs. De badmeesters, die zich eerst met hand en tand hebben verzet tegen de overstap naar de privé-onderne- ming, willen volgens haar nu allemaal toch maar liever in dienst treden bij de firma. Ook over de nieuwe sporthal hoeft het gemeentebestuur zich geen zorgen te maken, liet mevrouw Van Raam weten. "Het wordt een schitterende hal, die de totale sport in Soest kan bedienen." Ze wees er bovendien op dat de "ideale uren" al door de gemeente zijn ge claimd, en dat Aqua Indoor op zoek gaat naar een zo lucratief mogelijke in vulling van de andere uren. In dat ver band wordt o.m. gedacht aan het orga niseren van beurzen, tentoonstellingen en andere evenementen. Ook wat dit betreft wilde mevrouw Van Raam liever nog niets "verklappen" aan de op de loer liggende concurrentie. Vernieuwend Van Raam liet verder weten dat er voor de opening een aparte b.v. Aqua Indoor Soest zal zijn opgericht. De verdiensten in Soest zullen niet doorgesluisd kun nen worden naar andere baden van Aqua Indoor, dat o.a. in Almere en Tubbergen betrokken is bij de ontwik keling van nieuwe zwembaden. Bij de begeleiding van de zweminstructeurs De nieuwe zwemtsport-accommodt i- tie aan de Dalweg nadert langzamer hand haar voltooiing. gaat het niet om het "wijd-sluit", aldi is Van Raam, "maar om het creatief on ï- gaan met het vak. "Ik ben gelukkig ee :n van de weinigen die erg vernieuwend is in Nederland, en dat vindt nu al navo il- ging." Ze kondigde aan dat er ge ld wordt uitgetrokken voor de bijscholii ig van het personeel, dat o.a. twee instru c- tieweekeinden gaat doorbrengen in a c- commodaties van Centre Parcs. De commissieleden toonden zich nog ;al onder de indruk van haar geestdrifti ge betoog. "Alsof u het contract nog mc iet binnenslepen...," merkte Ries van Log- tenstein (CDA) op, die bekende toch al "hoge verwachtingen" te hebben. Ha ns van Wuijckhuijse (Gemeentebela in- gen), zelf geen voorstander van e en zwembad aan de Dalweg, wenste vel dat hij persoonlijk zwemles van h; lar had gehad en Leidje Tomassen (Pr og. Soest) vond het een "verfrissend v er- haal". Ze had wel wat bedenkingen bij de b.v.-contructie en ook Adriaan P ot- huizen (D66) wilde meer inzicht in de structuur van het Aqua Indoor-con- cern. Hij deed ve;der de suggestie dat de gemeente eventueel een plaats in de raad van commissarissen zou moe ten claimen. Wethouder Jan Menne sprak ten sl< )tte de hoop uit dat de geestdrift van i ne- vrouw Van Raam evenredig zou zijn aan de resultaten en stelde de raad: sle den in januari een excursie naar de nieuwe accommodatie in het vooruit zicht. Dan zal het hoogste punt wonden bereikt. Op de Smitsweg liep maandag een ruzie om een fiets behoorlijk uit de hand. Een 17-jarige Soester was zijn fiets kwijt en beschuldigde daar een 15-jarige plaats genoot van. Om zijn woorden kracht bij te zetten haalde hij flink uit naar zijn verdachte. Deze meldde zich even later bloedend bij de politie met een gebro ken neus en hij miste een voortand. De 17-jarige jongeman die schuldig was aan deze verwondingen meldde zich even later zelf bij de politie. Hij wist dat de politie anders bij hem op de stoep zou staan. L kunt bij ons, geautoriseerd IBM dealer, terecht voor persoonlijk advies en professionele after sales service. En - niet te vergeten - voor het complete assor timent IBM Personal Printers. Van Matrixprinters tot Quietwriters tot LaserPrinters. Stuk voor stuk snelle en betrouwbare printers die voor vele werkzaamheden geschikt zijn. En een voudig in gebruik zijn. Kom vandaag nog langs voor een vlekkeloze demonstratie. COMPUTER CONSULTANTS B.V Vredehofstraat 13. Postbus 181. 3760 AD Soest. Telefoon 02155-11434 Geautoriseerd dealer Personal Computers ES®3 cen bi) ons in en uil»"" WINKELCENTRUM "HARTJE ZUID" - SOEST - TEL. 12874 Jammer dan. De medewerk(st)ers van de gemeente Soest kunnen fluiten naar een voordeeltje dat een meerderheid van B. W. hun in de schoot had wil len werpen: benzine tegen een aan trekkelijke prijs uit de gemeentelijke pompen op de "werf" aan de Lange Brinkweg. De pompen die er nu staan - de "brand- stof-afgifte-automaat", zoals ze in amb telijk jargon heten - zijn aan vervanging toe. Daar was al eens 55.000 gulden voor opzijgelegd, maar onlangs is ge bleken dat een nieuwe installatie heel wat meer gaat kosten, omdat de onder grondse tanks ook vervangen moeten worden en de bestrating vloeistofdicht moet worden gemaakt. De zaak gaat nu 137.000 gulden kosten. B. W. hadden daarvoor een aardige oplossing bedacht. De meerkosten zou den gedekt kunnen worden door ook levering van benzine aan medewerkers van de gemeente toe te staan. In de prijs kan dan een stukje korting worden aan gewend ter dekking van de meerdere kapitaallasten. Een deel van de op brengst, aldus B. W., zal worden gere serveerd ter bevordering van het ge bruik van de fiets! Nu was het College zelf al niet eenstem mig, want een van de wethouders - z'n naam staat er niet bij, maar naar ver luidt gaat het om Jan Menne (CDA) - vindt dat je met een extra voordelig benzineprijsje voor de ambtenaren het autogebruik alleen maar stimuleert, en dat is in strijd met het beleidsprogram ma. Bovendien zou de gemeente dan concurrentievervalsing in de hand werken tegenover de bestaande pom pen. En dan is er bovendien nog een ge meentelijke beleidslijn die benzinever koop voor privégebruik aan medewer kers van particuliere bedrijven verbiedt, en daar zou een en ander ook mee in strijd kunnen komen. Boterletters? De commissie Algemene Bestuursza ken boog zich maandagavond over het voorstel. Opmerkelijk was dat alle frac ties zich aansloten bij het minderheids standpunt. Kees Boerkoel (PvdA) mis gunde de ambtenaren weinig, zei hij, maar stelde voor ze het voordeeltje maar liever in boterletters te verstrek ken dan in benzine. Neks Blommers (WD) vond trouwens dat er eigenlijk helemaal geen gemeentepomp meer nodig is, nu iedereen 24 uur per etmaal (het oude argument) met een pasje te- rechtkan bij een aantal benzinestations. Jan Zwaanenburg (CDA) vond het zelfs "verbazend" dat het College so wieso met dit voorstel naar de raad durfde te komen. Sector-directeur J. van Gent liet nog weten dat het tanken bij een gewoon benzinestation de gemeente zo'n 18.000 gulden meer zou kosten, maar burgemeester De Widt boog zonder veel hartzeer voor de wil van de com missie. Hij had geen behoefte het voor stel nog eens te verdedigen en beloofde Boerkoel diens boterletter-suggestie in overweging te zullen nemen. lid tijdens ziekte of langdurige afwezig heid vervangen wordt, maar dit was een andere zaak. Hij moest overigens zijn fractie nog raadplegen. Neks Blommers (WD) was het met Verheus eens. Ze wees er met enig sarcasme op dat de fractie van Progressief Soest zelfs een lid telde dat helemaal vrijgesteld was voor het raadswerk (Visser). Adriaan Pothuizen (D66) voelde het meest voor de oplossing die Witte voor stond, al beleed hij uit eigen ervaring dat het heel moeilijk is het raadswerk in je eentje te doen. Wiebe Meilof (GPV) - een echte "eenling", zonder wethouder maar wél met een plaatsvervanger - kon het vanuit die "comfortabele positie" niet over z'n hart verkrijgen om nee te zeggen tegen Tomassens verzoek. Wel toonde hij zich beducht voor "grensver- schuivingen". Deskundig Leidje zelf toonde zich niet verslagen. "Ik had gehoopt op meer collegialiteit. Een tweemans-fractie-mét-wethouder komt zo zelden voor. De grote fracties hebben makkelijk praten, omdat ze over allerlei deskundigen beschikken. Ik moet altijd maar zelf deskundig Jamnier voor haar, maar Leidje To massen - sinds het wethouderschap van Jan Visser feitelijk de enige verte genwoordiger van Progressief Soest in de gemeenteraad - zal het raadswerk vooralsnog in haar eentje moeten doen. Van de meeste andere fracties krijgt ze niet de ruimte om een deel van het raadswerk over te doen aan fractie-assistent Nel Koster. Tomassen had met name de commissie Welzijn willen uitbesteden aan haar se condante en daartoe een beleefd ver zoek ingediend bij B. «Sc W. Maandag avond werd dat besproken in de com missie Algemene Bestuurszaken onder leiding van burgemeester De Widt, die er om te beginnen op wees dat de fractie van Progressief Soest formeel gezien twéé leden telt; een wethouder is im mers nog steeds óók raadslid. Kees Boerkoel (PvdA) kon zich de pro blemen van Leidje goed voorstellen en steunde het voorstel. Harry Witte (Ge meentebelangen) voelde er echter niets voor, tenzij er een algemene regeling kwam dat niet-raadsleden op basis van deskundigheid of betrokkenheid in de commissies zouden kunnen gaan zitten. Hij wees er trouwens op dat het uitgere kend Jan Visser was geweest die zich bij de College-vorming tegen zo'n regeling had verzet. Vrijgesteld Kees Verheus (CDA) vond zo'n alge mene regeling helemaal niets.Dan kan iederéén wel mee gaan doen." Niemand had volgens hem bezwaar als een raads- zijn... Burgemeester De Widt constateerde dat de meerderheid geen medewerking wenste te verlenen aan Tomassens ver zoek. Die liet overigens weten dat ze de strijd nog niet opgaf en het verzoek niet introk, zodat het als officieel agenda punt ook in de voltallige gemeenteraad moet worden behandeld. Misschien heeft ze dan meer steun te verwachten.

Soester Courant | 1990 | | pagina 3