nieuws 'Oblomov', tragi-komedie van De Korre ijk Reis door Europa met Lambertus van de Kooij QrbiwhOCK Donderdag 13 december, C-drie: Kinderbios: 'De Notenkrakersuite' Gratis museumjaarkaart voor klanten van de Rabobank Kinderboerderij 'De Vrije Teugel' (9) Kerststerren Tenerife Jongens(8-12) gezocht voor kindermusical! Zelfverdediging voor leerlingen op Waldheimmavo Tentoonstelling bij 'Het Bergkristal' 'Dekaloog 3 4 Open Atelier WOENSDAG 5 DECEMBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA 8 Cultureel Creatief Centrum Oblomov Op 13 december speelt het Vlaamse theatergezelschap De Korre de tragiko medie "Oblomov" in C-drie. Het is een stuk voor 5 personen: Oblomov zelf, zijn knecht Sachar, zijn vriend Wolkov, zijn grote liefde Olga en zijn tegenpool en rivaal Stolz. Franz Xaver Kroetz schreef het toneelstuk naar aanleiding van het boek "Oblomov" van de Russi sche schrijver Gontscharov. Tegen het einde van de jaren '40 (vorige eeuw) ontstond bij Gontscharov het idee een groot episch werk te beginnen dat de overgang moest beschrijven van een tijdperk uit de Russische geschiedenis naar een ander. Als centrale thema: de onontkoombare ondergang van het ou de feodale Rusland. Als ouverture op zijn latere meesterwerk verscheen in 1849, in het tijdschrift Sovremennik 'De droom van Oblomov'. Dit proza stuk werd later verwerkt in zijn romand en gaf reeds de uitgangspunten aan van de tragische levensweg van Ilja Iljitsch Oblomov. Deze droomt van zijn erf goed Oblomovka als een primitieve maar idyllische samenleving en wijst daarmee op het sociale conflict dat aan de basis zou liggen van het Oblomov- verhaal. Aan de vooravond van de af schaffing van de lijfeigenschap (1861) en op het hoogtepunt van de maat schappelijke discussie rond dit onder werp verscheen "Oblomov" (1859). Onmiddellijk werd het Oblomovisme" een begrip. Zie het artikel elders in deze krant. De voorstelling begint om 20.30 uur. Reserveren is mogelijk. Expositie In de maand december zullen de wan den van het witte café bedekt zijn met cursistenwerk. Dit bestaat uit een groot aantal zeefdrukken die ook te koop zul len worden aangeboden. Komt u gerust eens langs. Kinderbios Een kerstfilm voor kinderen vanaf 4 jaar draait op 7 december in de kinder bios van C-drie. Het is een prachtige te kenfilm op de beroemde muziek van het ballet van Tsjaikovski "De notenkra kersuite". De film duurt 45 minuten en begint om 15.45 uur. Kerstvakantie In de kerstvakantie draait in de kinder bios een Walt Disneyfilm, een speelfilm voor alle leeftijden. De film duurt be hoorlijk lang, daarom begint het om 15.00 uur. Het is een vrolijk verhaal over het weesmeisje Pollyanna, die door haar rijke tante wordt geadop teerd. Maar tante is wel heel erg streng en ze speelt de baas over iedereen in het dorp. De mensen durven haast niet blij en vrolijk te zijn uit angst voor die stren ge tante. Maar Pollyanna weet daar al lemaal niets van en gaat gewoon haar gang.. Oeps Het jeugdtheater Spekkies is voor veel kinderen vast geen onbekende theater groep. Hun nieuwste voorstelling gaat over het ijsbeertje Oeps. Alleen, Oeps is geen gewone ijsbeer, want hij is rood. en daarom wordt hij altijd geplaagd door de andere ijsberen. Op een dag heeft Oeps daar genoeg van en hij gaat op weg om de toverheks te zoeken. Want hij heeft gehoord, dat de heks omkleur- honing heeft. En Oeps is toevallig dol op honing. De voorstelling ist e zien op zaterdag 22 december en begint om 15.00 uur. De toegang is f 5,- en de geschikte leeftijd is van 4-9 jaar. De kunstbende De kunstbende is een project van de Commissie Meer-doen-met cultuur. In de commissie zitten o.a. jonge kunste naars, die proberen jongeren meer bij cultuur en kunst te betrekken. De voor zitter van de commissie is André van der Louw. De Kunstbende heeft geko zen voor een aantal culturele wedstrij den voor jongeren tussen de 14 en 18 jaar. In totaal zijn er 6 wedstrijddiscipli nes: theater, muziek, ontwerpen, taal, dans en video. Iedereen kan er aan mee doen, want niet professionaliteit staat voorop in de wedstrijden, maar wel ori ginaliteit en de wijze waarop jongeren zelf vorm en inhoud geven aan hun ideeën en gevoelens. De Kunstbende is geen eenmalig evenement, maar keert jaarlijks terug. In 1991 is het thema van de wedstrijden: "jouw andere wereld". Vanaf oktober 1990 is de campagne ge start om deelnemers uit te nodigen. In februari 1991 start Kunstbende op t.v. De voorronden zijn tussen 22 maart en 25 mei en de landelijke finale is op 15 juni in Vredenburg in Utrecht. Wie be langstelling heeft voor de Kunstbende kan in Utrecht contact opnemen met St. Cervelaat, 030-310013 of met het lan delijk projectbureau, 020-207329. Wordt verwacht: decenber: expositie zeefdrukken 7 dec.: kinderbios 'de notenkrakersui te' 13 dec.: "Oblomov" door De Korre 16 dec.: jazz: Robert Jan Vermeulen trio 22 dec.: jeugdtheater Spekkies met 'Oeps' 28 dec.: kinderbios 'Pollyanna' 10 jan.: Liesbeth List 17 jan.: Cabaret Pappenheim 19 jan.: jeugdtheater: De tovenaars leerling 27 jan.: open huis C-drie. Pro Memorie Cultureel Creatief Centrum C-drie is gevestigd aan de Willaertstraat 49 te Soest. Het telefoonnummer is 22188. C-drie is geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 -12.30 uur, 13.00 -17.00 uur en 18.30-23.00 uur. Op za terdag is het centrum open van 15.00 - 23.00 uur. Wie van Soest houdt leest de Soester Courant Oblomov is een literaire schepping van de Russische schrijver Gontscharov uit het midden van de vorige eeuw. Oblo mov was zo'n herkenbare figuur voor de tijd waarin het lijfeigenschap nog volop aanwezig was, dat hij voortleeft in het begrip "oblomovisme". "Oblo mov" staat voor lanterfanters en krin- getjesspugers, voor mensen die werke lijk beter kunnen, maar eigenlijk niets van hun leven maken. In het negen- tiende-eeuwse Rusland gold de om schrijving vooral de adel. Oblomov ligt op zijn bed in Sint Peters burg te dromen over het leven in het al gemeen en zijn mooie plannen met het landgoed Oblomovska, het paradijs van q'n jeugd. Een idylle, maar in werkelijk heid heerst er honger en gebrek. Oblo mov zou er eigenlijk heen moeten om er orde op zaken te stellen, maar steeds weer verzint hij een smoes om in zijn bed te kunnen blijven. Zo nu en dan krijgt Oblomov bezoek, dat hij zijn bed ontvangt. De modder vette Wolkov komt, als alter ego en ka rikatuur, om weemoedig op de piano te spelen. De Duitser Stolz is vrij onderne mer en liberaal, hij presenteert zelfs zijn kunstbeen als blijk van groots teech- nisch vernuft Dp7p Smh cfaat lijnrecht tegenover Oblomov, hij maakt ook ken nis met het operazangeresje Olga en wordt verliefd. Dat haalt hem enigszins uit zijn lethargie. Maar hun liefde ver kommert als Oblomov van haar eist dat ze zich volledig aan hem onderwerpt. Uiteindelijk kiest ze voor de zakenman Stolz. Jaren later komt ze met haar echt; genoot haar opwachting maken bij Vrijdagmiddag 7 december in C-drie De beroemde componist Tsjaikovski heeft het ballet "De Notenkrakersui te" geschreven. Hiervan is een prachti ge tekenfilm gemaakt, die meermalen werd bekroond. Deze bijzondere film is te zien in de Kinderbios op 7 decem ber. Een jong dienstmeisje is aan het vegen rond de kerstboom. Er ligt van alles op de grond: kapotte ballen, stukken slin ger en ook een notenkraker. Het meisje pakt de notenkraker op en neemt het mee naar het raam om het beter te kun nen bekijken. Opeens begint de noten kraker te praten en hij vertelt het meisje hoe hij werd betoverd door een enorme muis. Als hij nog aan het vertellen is, komt op eens de muis eraan. Een groot leger van muizen is bij hem en er volgt een ge vecht. Het gaat niet goed en zelfs het dienstmeisje wordt betoverd tot een heel klein kerstboomballenmeisje. Er is heel wat slimheid voor nodig om de muizen te verjagen, maar dan is de betovering ook verbroken. En de no tenkraker wordt weer... een echte prins. De tekenfilm is geschikt voor kinderen vanaf 4 jaar en duurt 45 minuten. De film begint om 15.45 uur en de toegang is als altijd f 2,50. De Rabobank heeft een exclusieve overeenkomst met de Stichting Mu seumjaarkaart gesloten. Op grond van deze overeenkomst ontvangen klanten van de Rabobank bij hun Europas een gratis museumjaarkaart. Met deze kaart heeft men gratis toegang tot zo'n 400 musea. Voor deze musea betekent de overeenkomst aanzienlijke extra in komsten. De Rabobankorganisatie schenkt al ja renlang aandacht aan cultuur. Op lan delijk niveau worden diverse grote eve nementen ondersteund. Voorbeelden zijn ondermeer De Nederlandse Film dagen, Liszt Concours en Festival Oude Muziek. Nu kiest de Rabobank dus voor een sponsoring van de vele musea die ons land telt. Een unieke sponso ring, want de klant van de bank heeft er direct baat bij. Klanten die in het bezit zijn van een Eu ropas ontvangen bij deze pas een gratis museumjaarkaart. De kaart heeft een geldigheidsduur van twee jaar en dus een waarde van f 80,-. De bank wil hiermee het belang dat zij hecht aan cultuur onderstrepen en te vens haar dienstverlening naar de klant uitbreiden. Het contract is afgesloten op basis van exclusiviteit, hetgeen wil zeggen, dat alleen Europashouders van de Rabobank voor een gratis museum- jaarkaart in aanmerking komen. Grote stijging Een echte museumjaarkaarthouder gaat zo'n zes tot tien keer per jaar naar een museum. Als een belangrijk deel van de nieuwe kaarthouders zich ook zo gaat gedragen, zal het museumbezoek fors gaan stijgen. Onderzoek door bu reau Interview heeft uitgewezen dat 89% van de Rabobankklanten het ont vangen van de gratis museumjaarkaart een prachtig idee vindt. Op dit moment hebben ruim twee mil joen Nederlanders een Europas van de Rabobank. Voor de musea is dit een gi gantisch potentieel aan extra bezoekers. datumcöi Besteding De musea zullen het geld dat is gemoeid met deze overeenkomst besteden aan een geavanceerd toegangscontrolesys teem. Hierdoor wordt het mogelijk om de aantallen bezoekers exact in beeld te brengen. De aan dit systeem te koppe len computer wordt dan tevens voor de administratie van het museum gebruikt. De apparatuur zal begin april volgend jaar al operationeel zijn, aldus de heer Verbaas, directeur van de Stichting Mu seumjaarkaart. Daarnaast zullen de in komsten gebruikt worden om meer pu bliciteit te krijgen. Door dit contract zijn wij in één stap vijf jaar vooruit, aldus een tevreden Verbaas. De deal is ook voor de Rabobank inte ressant. Door de exclusiviteit kan de bank aan haar rekeninghouders een uit breiding van de mogelijkheden van de Europas aanbieden. De klant van de bank vaart er helemaal wel bij. Want op kosten van de Rabobank de nachtwacht bekijken, dat is nou echt meer bank voor je geld. Een scène uit "Oblomov". Oblomov, in goede doen, maar innerlijk leeg probeert ze iedereen te overtuigen hoe gelukkig ze wel is. Daarna loopt het snel slecht af met Oblomov: hij trekt de uiterste consequentie uit zijn slapend bestaan door plompverloren dood neer te vallen. De tragi-komedie "Oblomov" is te zien op 13 december in cultureel centrum C-drie in Soest. De voorstelling begint om 20.30 uur en de toegang is f 17,50, voor houders van pas 65+ en CJP f 15,-. Franz Xaver Kroetz schreef dit toneelstuk naar het boek van Gont scharov. De Belgische theatergroep De Korre bestaat uit Mare de Corte (Oblomov), Wouter van Lierde (Stolz), Goeie Derick (Olga), Kris Cuppens (Wolkov) en Bart van Avermaet (knecht Sachar). De regie is in handen van Karst Woudstra. Al jarenlang brengt het Vlaamse thea tergezelschap De Korre producties in het eigen theater De Korre in Brugge. Met veel succes speelde De Korre, ook in nederland, "Ritter, Dene, Voss", "Depressie", "Britannicus", "Hyppo- lutos" en "De linkerhand van Meyer- hold", allen in de regie van Karst Woud stra. Vedelaarpad 53, tel. 18136. Donderdag 6 december: van 9.30 tot 11.30 uur activiteiten voor volwasse nen. Na schooltijd komen twee kinde ren hun verjaardag vieren. Vrijdag 7 december: om 19.00 uur start onze kinderdisco. Als eerste gaan we de winnares van de punkavond hul digen: Sylvia van de Wiel. Zij krijgt een mooie prijs. Daarna start de Lambada- avond. Wie kan vanavond het beste de Lambada dansen? De! kinderdisco is bestemd voor kinderen Vjain 7 tot en met 12 jaar. De entree bedraagt een gulden en er zijn allerlei hapjes en drankjes te koop voor kindvriendelijke prijzen. Doe je mooie kleren aan en kom mee doen! Zaterdag 8 december: Hoera, voor driejarige kinderen en hun vriendjes. Zij komen vanaf 13.30 uur hun verjaar dagspartijtje op de boerderij vieren. Te vens is het mogelijk voor iets oudere kinderen om mee te helpen met de ver zorging van de dieren. Ónze dierenver zorgster Mirjam staat weer klaar om met jullie allerlei klussen te onderne men. Deze activiteit is gratis en in de pauze drinken we lekker warme thee. Als je wilt helpen, moet je om 13.30 uur aanwezig zijn. Dinsdag 11 december: van 9.30 tot 11.30 uur is het tijd voor ouders met hun peuters. Gezellig samen spelen en praten. Altijd leuk en het kost 3 gulden per ouder/kindpaar. Woensdag 12 december: op onze theatermiddag speelt vanmiddag het toneelstuk "Avontuur in de ruimte". We fantaseren allemaal wel eens over wat er zich in de ruimte af kan spelen. Wie zou er niet eens even ruimtevaar der willen zijn? Een leuk en spannend toneelstuk voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. Het begint om 14.00 uur. Wie vergelijkt leest de Soester Courant De Soester Courant publiceert we kelijks een schilderij van de bekende Soester schilder Lambertus van de Kooij (70) uit een serie 'Reis door Europa in twintig schilderijen'. Deze serie maakt deel uit van zijn meest recente werk. Van de Kooij werd on der meer bekend door zijn ikonogra- fische schilderijen en materieschil derijen. Deze serie laat weer een heel andere kant van de Soester kunstschilder zien. In twintig schilderijen geeft hij weer wat de meeste indruk op hem maakte in de Europese landen die hij allemaal persoonlijk heeft bezocht. Een mooi plekje, een karakteristieke figuur, prachtige bloemen of een rustiek uitzicht, waarin hij vaak de symbolen van het land heeft ver werkt, vormen samen zijn visie op Europa. Zijn voorliefde voor Zuid- Europa, gecombineerd met die voor bloemen en het gebruik van heldere, sprankelende kleuren, resulteerde in deze opmerkelijke serie in een stijl die zich moeilijk in een hokje laat plaatsen. Hij noemt het zelf 'een ty pische Van de Kooijstijl'. En dat is ongetwijfeld de enige en beste ma nier om zijn werk te karakteriseren. Het commentaar bij de schilderijen is van de maker zelf. Het grootste van de Canarische eilanden. De milde temperaturen hebben deze ei landen te danken aan de warme golfstroom die hier langs stroomt. De bloemen bloeien het gehele jaar door. In januari even uitbundig als in juli. Zoals deze kerst sterren. Die groeien altijd maar door zodat zij reusachtige hoogten kunnen berei ken. Hoger dan een bungalow. De cursus kindermusical van het cultureel-creatief centrum C-drie in Soest zoekt met spoed jongens in de leeftijd van 8 tot 12 jaar. De cursus is al in september j.1. gestart, maar heeft een tekort aan jongens. Van daar deze oproep aan hen, om zich alsnog in te schrijven. De repetities voor de voorstelling die in mei 1991 zal worden opgevoerd, beginnen in december. Je hoeft niet persé al te kunnen zin gen, dansen of acteren. Dat wordt je wel geleerd! In de cursus en de rolverdeling wordt rekening gehou den met je voorkeur voor dansen acteren en/of zingen. Leg je speel goed even - één keer in de week twee uur - naast je neer en begeef je in de showbusiness! De cursus kindermusical wordt ge houden op de donderdagmiddag, van 16.00 tot 18.00 uur, in C-drie, Willaertstraat 49, tel. (02155) 22188. Wie mee wil doen kan zich schriftelijk inschrijven bij de admini stratie en hoeft natuurlijk slechts een deel van de cursusprijs te betalen. De Waldheimmavo geeft de cursus zelfverdediging voor meisjes een ver volg in januari. Deze cursus is in sep tember gestart en wordt met veel en thousiasme door de leerlingen ge volgd. De cursus is bestemd voor leerlingen van de derde en de vierde klassen. De lerares lichamelijke opvoeding van de school in Baarn, mevrouw Van Diest, leert de meisjes in zeven lessen van een uur hoe zij zich fysiek en mentaal kun nen wapenen. Het fysieke gedeelte be staat uit een tiental lichaamswapens en bevrijdingsgrepen. Daarnaast Ieren de meisjes hoe zij hun zelfvertrouwen kun nen vergroten door het werken aan houding en uitstraling. De Waldheimmavo is de eerste school in de regio die met deze cursus is gestart. Het doel hiervan is een steentje bij te dragen aan de zelfredzaamheid van de meisjes, een onderdeel van de emanci patie. V.V.V.-nieuws ook op "Radio Soest". Donderdag 10.00 - 10.15 uur. Presen tatie: Corry van der Linde en Rondald wd. Broek. Kabel 97, FM 105.09. Evenementen 16 december: Kerstconcert Oude Kerk, 19.30 uur. 12 december t/m 13 januari: "Neder lands Glas", jaren, 30-,40, Gebruiks- en Sierglas in de Zonnehof te Amers foort. 22 december: Koffieconcert, Slot Zeist, 12.00 uur, harp en fluit, inlichtin gen bij VW Zeist. t/m 31 december: Grafiek nu - 4 in Singer Museum Laren; 600 prenten ne- derlandse Grafische kunstenaars, di. t/m za. 11.00 - 17.00 uur, zo. 12.00 - 17.00 uur. Kasteel Groeneveld Baarn, Boom- boeken, "De Xylotheek". t/m februari 91: Dierenpark Amers foort, een tentoonstelling met schilde rijen van Ria Winters. Theater Hilversum: Poppentheater 3-6 jaar in Hilvertshofje op zaterdag om 10.30 uur, "op oma's zolder", 6-12 jaar "Als sneeuw voor de zon" van 13.30 tot 15.15 uur. Amersfoort: Poppentheater in Toer malijn Koppelpoort, "Het lappen- paardje", vanaf 5 jaar, de hele maand december, Za. en Wo. om 14.30 uur. Amsterdam: Kerstconcert door Ned. Philharmonisch Orkest op 26 decem ber om 20.15 uur, in Concertgebouw te Amsterdam. 27 t/m 30 december: 'Nijntje gaat lo geren bij Betje Big, voor kinderen, 15.00 uur in Stadsschouwburg Utrecht. 14 december: Gratis lunchconcert, Vredenburg Utrecht, 12.30 uur, (kleine zaal). 16 december t/m 1 januari: "Sneeuwwitje en de zeven dwergen, RAI Amsterdam, iedere dag twee mati- nées en avond voorstelling. 5 april: James Last, Zuid - Laren. 10 april: West Side Story, ballet, Den Haag. februari: Martine Bijl - Mevrouw Bijl. maart: Joop Doderer - Op glad ijs, Luscier, Rotterdam. april: Herman van Veen: info VW, Soest, tel. 12075. 7 februari: The Robert Cray Band, Hessel, 10 maart, Ahoy Rotterdam. Touristische Tips: 18 december: Gouda bij Kerstlicht, Kerstsamenzang in sprookjesachtig verlicht Gouda, per luxe touringcar. Kerststallen route georganiseerd door: Heiligenlandstichting. Hollandse Meesters uit Amerika, Maurits huis in Den Haag. 8 december t/m 20 januari: Tentoon stelling in Slot Zeist, "Lichtbare Stilte", zeven hedendaagse stilleven schilders. Kijkje in eigen winkel: Museum jaarkaart voor 1991 nu voor het eerst geldig t/m 1 jaar na datum van aankoop, prijs: Volwassenen 40 gul den, kind 15 gulden, Pas65 25 gulden. Kerstmarkten: in Duitsland, België, Engeland, vanaf 25 gulden. Nieuwe Nationaal Magazine, Win ters plezier in Nederland, prijs 4 gulden 95. Nieuwe fiets kaart - Vecht Streek. Sport Vis Akte, prijs 12 gulden 50. Voor het eerst in haar geschiedenis hield de afdeling Midden-Nederland van de Nederlandse Lapidanstenclub - een enthousiaste groep bewerkers van edelstenen en mineralen - een tentoon stelling van eigen werk. De expositie was ingericht in de eigen werkplaats van de afdeling, "Het Bergkristal onder Honsbergen aan de Wiardi Beekman- straat. Leden en genodigden konden gemeten van een heel scala van kleuren en vor men. Opvallend was dat de slijpers in korte tijd zo veel variatie in hun hobby hebben weten te brengen. Sommigen houden zich vooral bezig met ruwe ste nen, meegetorst tijdens vaak verre rei zen en barre tochten met hamer, moker of houweel, in diepe steengroeven of mijnen; anderen halen hun rijke vond sten weg uit afvaltreinen bij tunnelbouw in berggebieden. Edel- en sierstenen worden op de ma chines in het Bergkristal omgetoverd tot zelfgemaakte sieraden, soms ook in fa cetten geslepen tot flonkerende "juwe len" of tot diervormen en andere figu ren. Nieuw in Soest is de verwerking van stenen in fijn schilder- of borduur werk, op een manier die enige verwant schap toont met het werk van Cécile Dreesmann; dat blijken dan echte pronkstukjes van handenarbeid te zijn. Met de geslaagde expositie heeft Het Bergkristal duidelijk gemaakt dat de stenen-hobby in de regio een toene mende belangstelling ondervindt. In formatie over de vereniging: tel. 14045 in Soest. SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 227 telefoon 1 41 52 Privé: A. C. Post Joh. Poststraat 352 telefoon 212 97 93 Stichting Welzijnswerk Soest Postbus 250-3760 AG De Vangrail Bingo: Op zaterdag 8 december zal in buurthuis De Vangrail de maandelijkse bingoavond plaatsvinden. De bingo commissie heeft haar uiterste best ge daan aantrekkelijke prijzen in te kopen, zoals een stofzuiger, een luxe keuken machine, en gourmetstel, een tosti-ijzer en natuurlijk nog vele andere prijzen. De avond begint precies om 20.00 uur, maar vanaf 19.30 uur is de zaal open en staat de jkoffie klaar. Klussen: In de Vangrail is een groepje mannen aktief op dinsdagochtend. Zij repareren speelgoed, spelmateriaal enz. Op dit moment is men door de klussen heen. Als er instellingen zijn of partiku- lieren die speelgoed of andere zaken te repareren hebben kunnen zij op dins dagochtend in De Vangrail terecht. Men zal u dan vertellen of reparatie haalbaar is en wat de eventuele kosten zijn. U kunt terecht tussen 09.00 en 12.00 uur. Het Kruispunt Instuif: Woensdagmiddag, 5 december wordt er instuifmiddag gehouden voor kinderen van 4 tot 9 jaar. Het wordt een gezellige middag met sinterklaasliedjes, spelletjes en poppenkast. Er zijn geen kosten aan verbonden. Het begint om 14.00 uur en duurt tot 15.30 uur. Koffie-middag: Donderdag 6 decem ber is er een koffie/theemiddag voor de vrouwen uit wijk de Engh. Neem gerust een brei- of haakwerkje mee. De mid dag wordt gehouden van 13.00 - 15.00 uur. Kerstversieringen: Woensdag 12 de cember zal er met de instuif aandacht besteed worden aan het maken van kerstversieringen voor kinderen van 4 tot 9 jaar. De kerstversieringen mogen meegenomen worden naar huis en er kunnen er ook gemaakt worden ter ver siering van het Kruispunt. Je moet den ken aan: kerstballen, slingers, kaarten enz. Het is van 14.00 uur tot 15.30 uur en de kosten bedragen f 1,~ per kind. De Praatpaal Kinderinstuif: De kinderinstuif is er ie dere woensdagmiddag van 14.00 tot 15.30 uur voor de kinderen van 4 t/m 9 jaar. Woensdag 5 december wordt er een gezellige Sintmiddag georgani seerd. Jullie gaan pepernoten bakken. Er zijn geen kosten aan verbonden. Woensdag 12 december wordt er een kerstversiering gemaakt. Kosten f 1,-. AUes-mogelijkclub: De allesmogelijk- club is iedere maandag van 16.00 - 17.30 uur en is bedoeld voor meisjes van 9 t/m 12 jaar. De kosten zijn f 2,50 per keer. Kom gerust eens langs! Dansavonden: Voor de dansavond op de dinsdagavond van 20.00-22.30 uur zoekt de Praatpaal mannen! Kosten be dragen f 50,- voor 10 avonden. Deze prijs is inklusief een koffie koffie. Opga ve bij buurthuis de Praatpaal, Smitsweg 311, tel. 19546. Creativiteitsavond: Iedere dinsdag avond van 19.30-21.00 uur voor vol wassenen. Kosten: f 3,50 per avond. Kookcursus: Op donderdag is er van 16.00-17.30 uur een cursus koken. Het is bedoeld voor kinderen van 9 t/m 12 jaar en kost f 2,50 per keer. Vrijwilligers: Om zoveel mogelijk akti- viteiten te organiseren zijn vrijwilligers nodig. Dat kunnen vaders of moeders zijn van de clubkinderen, maar ook an dere wijkbewoners vanaf 18 jaar, die het b.v. leuk vinden een middag met kinde ren te werken. Lijkt het u wat? Wij hebben u hard no dig! Kom eens praten of bel gerust voor meer informatie naar buurthuis de Praatpaal, tel. 19546. WOENSC De Vereniging Artishock, Sleenhoffstraat 1 Soest, leL 02155-19577, stelt zich als doel een bijdrage te leveren aan het sociaal-culturele le ven in Soest. Door je op te geven als lid steoD je de doelstellingen van de vereniging en geniet je de voordelen van het lidmaatscbao. Donderdag 6 december In december vertoont filmhuis Artis hock opnieuw twee delen uit de prach tige Dekaloog-reeks van de Poolse regi- seur Krzystof Kieslowski. Deze serie ei gentijdse verhalen is geïnspireerd op de Tien Geboden. Ze worden meeslepend verteld en uitstekend gespeeld in een heldere, realistische stijl. Deze maand zijn te zien het derde deel, dat zich zeer toepasselijk - in de kerstnacht afspeelt, en het vierde deel, dat door velen het mooiste uit de reeks wordt genoemd. Misschien heeft u de eerste twee delen, die vorige maand werden vertoond, moeten missen. Dat is niet erg; de ver schillende delen kunnen heel goed af zonderlijk worden bekeken. Wel lopen er enkele rode draden door de reeks, waardoor de serie als geheel in verband komt te staan. Wie de eerste twee delen heeft gezien hoeft waarschijnlijk niet meer overtuigd te worden. Kent u de Dekaloog tot nu toe slechts van televi sie, dan is het zeker de moeite waard toch eens te komen kijken hoeveel mooier, spannender en intiemer deze verhalen er 'in het echt' dus in het Film huis, uit zien. Dekaloog 3 (Gij zult de dag des Heren Heiligen) De 'Dag des Heren' is in dit verhaal de kerstnacht. Janusz, een goedmoedige, maar nogal vermoeide man van een jaar of veertig, is van plan kerstavond rustig met zijn vrouw en twee kleine kinderen door te brengen. Hij speelt voor kerst man, ze gaan naar de nachtmis. Als hij aanstalten maakt een fles wijn open te maken wordt er beneden aan de deur gebeld. Janusz wordt min of meer naar buiten gelokt door Ewa, een vroegere vriendin. Ze is nogal gespannen: haar echtgenoot Edward is spoorloos ver dwenen. Ze vraagt Janusz te helpen, haar man op te sporen. Hoewel hij er weinig zin in heeft geeft Janusz toe. Met een smoes verlaat hij zijn gezin en be gint met Ewa een enigzins bizarre, soms zelfs grappige tocht door het nachtelij ke, verlaten Warschau. De ware motie ven worden echter pas later duidelijk. De rol van Janusz wordt gespeeld door Daniël Olbrychski, één van de bekend ste Poolse acteurs. Hij was eerder in ve le buitenlandse films te zien o.a. als de vader van het jongetje Oscar in 'Die Blechtrommel'. Maria Pakulnis speelt de rol van Ewa. Dekaloog 4 (Eert uw vader en uw moeder) Zoals in bijna alle afleveringen van De kaloog het geval is heeft Kieslowski ook dit gebod op een ongewone, niet-mora- listischë wijze benaderd. Ditmaal door het wat ver door te voeren (in deel 3 juist door het gegeven enigzins om te keren). De twintigjarige Anka woont samen met haar vader Michal. Haar moeder heeft ze nooit gekend; deze overleed kort na de geboorte van Anka. Al in de beginsce/ne wordt duidelijk dat de band tussen Anka en Michal ver der gaat dat een gewone dochter-vader- relatie. Ze lijken wel minnaars. Hun liefde is echter onuitgesproken en pla- tonisch-hoewel die, als het aan Anka zou liggen, misschien wel verder zou mogen gaan. Ergens hoopt ze dat Mi chal niet haar echte vader is. En deze hoop wordt misschien bewaarheid. Mi chal bewaart in zijn bureau een brief van zijn gestorven vrouw 'voor mijn dochter Anka'. De inhoud van deze brief is ook aan Michal onbekend, hoe wel hij zo zijn vermoedens heeft. Maar hij heeft de brief nooit geopend en evenmin aan Anka durven geven. An ka weet echtel wel van het bestaan van de brief. Deze vierde aflevering is één van de spannendste uit de Dekaloog-reeks. Kieslowski geeft het verhaal enkele ke ren een overwachte wending door de waarheid op een andere manier te ver hullen. Bovendien heerst er een broeie rige spanning tussen vader en dochter, die hun liefde voor elkaar niet durven te bekennen. Opnieuw twee formidable acteerprestaties van Adrianna Biedr- zynska en Janusz Gajos. Er is al gezegd dat het vierde deel door velen het mooiste van de reeks is ge noemd, niet alleen door filmcritici, maar ook door het publiek. Dat bleek onder meer tijdens het Rotterdams Filmvestival, waar de complete Deka loog beging dit jaar zijn Nederlandse première beleefde. In de op-het festival gehouden publieksenquête werden de eerste vijf plaatsen van de publieks-top tien ingenomen door de delen 4,10,1, 5 en 6 van de Dekaloog. Nog vier ande re delen eindigden bij de volgende 20 noteringen. En dat op een totaal van niet minder dan 150 films! Aanvang: 20.30 uur Entree f 6,~ CJP/Pas-65 f 5,~ Reserveren vanaf 19.30 uur, tel. 19577. Zondag 9 december Elke tweede zondag van de maand or ganiseert de Culture Vereniging Artis hock het Open Atelier. Hier zijn alle amateur-tekenaars en -schilders uit Soest en omstreken welkom onder des kundige begeleiding hun hobby uit te oefenen. Het meest aantrekkelijke van het Open Atelier is het mogelijkheid om te teke nen of te schilderen naar model. Ook deze maand zorgt de vereniging er weer voor dat er een model beschikbaar is om te poseren. De toegang is gratis. Voor teken- of schildermaterialen moet u echter zelf zorgen; omdat iedere kunstenaar zijn eigen technieken en werkwijze gebruikt is het niet mogelijk om voor de vele ver schillende materialen te zorgen. Het Open Atelier duurt van 12.00 tot 14.00 KLEUI

Soester Courant | 1990 | | pagina 8