'n Fantastische magnetron voor een feestelijke prijs 599,- 799,- HES Milieuvereniging op de bres voor behoud waardevol gebied Nieuwegracht II Meningen ÉL van lezers Unicef-winkel 's avonds open WOENSDAG 12 DECEMBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA 11 Landschaps- en natuurwaarden geïnventariseerd Deze sfeervolle collectie vindt U in onze speciaal a voor de Kerst jjy{ aangeklede zaak. Igf 'Stuk historisch Soest bedreigd' Grasmachines 4 Oudejaarsreceptie van Humanistisch Yerbond in Baarn Info-ochtend ander werk voor vrouwen <t> Schoemaker heeft al een combinatie magnetron dus grill hete lucht magnetron voor PHILIPS - BROTHER - SHARP - PANASONIC - MIELE - BOSCH SOESTERBERGSESTRAAT 49A SOEST - TEL. 02155-23584 Soestdijk Geen Stankwijk: "Kijken doe je niet alleen met je ogen, maar ook met je hart." Dat zei Bep Rademaker, voorzitter van de milieu vereniging Soestdijk Geen Stankwijk, vrijdag j.1. bij de aanbieding van het rapport dat SGS heeft laten maken over de natuur-, landschaps en cul tuurhistorische waarde van het gebied Nieuwegracht II. Het geschrift werd in ontvangst genomen door de wethou ders Jan Visser en Mieke Swinkels. Nieuwegracht II, het weidegebied tus sen de Koningsweg/Beckeringhstraat en de Biltseweg, is door de gemeente aangewezen als mogelijke uitbreiding voor het industriegebied. Twee "na- tuur-kundigen" uit Soest, Peter Veen en Daan Olthuis, hebben het gebied op verzoek van de milieuvereniging aan een intensieve beschouwing onderwor pen. Hun rapport bevat een inventari satie van het terrein, dat ca. 6 hectare meet en gekenmerkt wordt door klein schaligheid, met opgaande houtwallen en grasland als aspect-bepalende ele menten. Hun conclusie luidt dat het hier gaat om een klein maar interessant natuurgebied, weliswaar met wat ach terstallig onderhoud, maar met een dui delijke functie in de ecologische infra structuur van de Utrechtse Heuvelrug, waarvan het een "stepping stone" is. "Een soort eiland in een verstedelijkte omgeving," aldus Veen en Olthuis. "Een gebied als dit vormt een buffer, een toevluchtsoord waarvan vogels en zoogdieren gebruik maken om van plaats naar plaats te trekken." Landschappelijk gezien is het gebied een van meest gave overgangen van de landgoederenzone Eikenhorst/Pijnen burg naar het open veengebied, het voorkomt een abrupte overgang naar de minder fraai ogende industriegebou wen en maakt deel uit van de noord- Tot aan de Kerst is de Unicef-winkel ook s' avonds geopend voor de verkoop van wenskaarten en geschenkartikelen. Enkele van deze artikelen zijn: Voorkinderen: T-shirts, kookboek (re cepten uit alle landen), puzzels, bouw platen van huizen in Afrika, Indonesië enz., blokkendoos, spellen, kleur- en activiteitenboeken, de Unicef jeep, mok en placemat, enz. Voor volwassenen: de kunstagenda voor op bureau of bij de telefoon, wandkalender "Kinderen van de we reld" (30x42 cm.), poezenkalender met 12 uitneembare prent-briefkaarten, vergulde Kerstversiering, postmap, ka- dodoos met 40 wenskaarten, kaarsen, wandborden gefabriceerd door Ville- roy Boch. De laatste twee borden, ontworpen door Karin Blume, tonen een kind uit Tibet en een uit Rusland. westelijke entree van Soest, "iets om zuinig op te zijn". De landschappelijke elementen hebben direct betrekking op de cultuurhistorische aspecten, die uit de tijd stammen dat er veen werd ge wonnen. "We kunne/i hier rustig stellen dat het om een stukje historisch Soest gaat waar de tijd heeft stilgestaan," al dus de opstellers. Ongerustheid Een delegatie van de milieuvereniging bood het rapport vrijdag aan het ge meentebestuur aan. Voorzitter Bep Ra demaker stak daarbij haar ongerustheid niet onder stoelen of banken, nu met name de Soester Zakenkring blijft ha meren op de inlijving van het gebied bij Een volledige brochure vindt men bij de WV, de gemeentehuisbalie en bij alle verkoopadressen. Dat zijn: Soestdijk: mevr. Weitzel, van Stralen- laan 44, tel. 16182; Fa. Wortman Mo de, Burg. Grothestraat 7. Soest: Fa. De Ster Mode, van Weede- straat 7; de Unicefwinkel mevr. Rade maker, Lange Brinkweg 62, tel. 10466. Soest-Zuid: mevr. Blok, Erikaweg 4, tel. 21572; boekhandel V.d. Ven voor de bureau agenda. Griftland-ansichtkaarten De kaarten met tekeningen van en met "De groeten uit Soest" zijn ook in de Unicef-winkel te koop. Ze werden ge maakt in het teken van "kunst voor een kind" voor Unicef door de 2e klas leer lingen van het Griftland College. De wethouders Visser en Swinkels kregen van Bep Rademaker elk een ex emplaar van het rapport. het industrieterrein. SGS bestrijdt dat dat nodig is en vreest een "koehandel" met de eigenaars van het bestaande be drijfsterrein. Ook heeft men grote twij fels over de veronderstelde behoefte aan nieuw terrein voor bestaande be drijven in Soest. "Dat zouden we dan wel eens hardop van die bedrijven wil len horen, maar ze zijn er waarschijnlijk niet." Wethouder Jan Visser voelde zich zeer aangesproken door de oproep om met het hart naar Soest te kijken. "Aan ons beiden zal 't niet liggen," antwoordde hij mede namens zijn collega Mieke Swinkels. Hij had veel waardering voor de inzet van de milieuvereniging. "Als er twee wethouders zijn die de dingen graag willen houden zoals ze zijn, dan zijn wij 't wel." Pas op de plaats Visser wees er wel op dat het vanuit het nieuwe College niet eenvoudig is ont wikkelingen stop te zetten of om te draaien. "Wij doen op onze manier ons best en kiezen voor een pas op de plaats. Wie weet waar dat toe leidt, maar ik kan u helaas niets beloven." Hij stelde het wel zeer op prijs dat de milieuvereni ging het gemeentebestuur op deze za ken attent wil blijven maken. Rademaker liet nog weten dat het de milieuvereniging niet zint dat de ge meente het gebied voortdurend "af kraakt". SGS vindt het een schitterend gebied en denkt aan een alternatief plan, eventueel met fietspaden door het gebied. "Dat zou de gemeente toch ook kunnen doen; we doen al zo weinig met onze natuur." In ons schone Soest is weer een kunstrel losgebarsten: vijfentwintig grasmachi nes, artistiek aan de gevels van het An na Paulownahuis opgehangen, zijn daarvan de oorzaak. Je zou er hartelijk om moeten lachen: de gevel van het Anna Pauwlownahuis als proeftuin voor gefrustreerde kunstemakers. Zoiets getuigt toch op z'n minst van hu mor. Wat is er precies aan de hand? Een im porteur van grasmaaiers gaat op zoek naar een stuntdurver. Hij stelt 25 van zijn apparaten beschikbaar voor de man, die kans ziet daarvan een kunst werk te maken. Foto's van het resultaat wil hij - dat is de conditie - voor promo tie- en reclame-doeleinden gebruiken. Welnu, waar stuntdurf en sponsorgeld tezamen vloeien, daar rijst de kunste naar van ver. De oplossing is gauw ge vonden: zo'n opvallend gebouw als het Anna Paulownahuis vormt toch immers een uitgelezen decor om te veranderen in een adembenemend spookhuis, waar de grasmaaiers als onheilspellende reu- ze-horzels tegenop zullen klimmen als luizen op een ongewassen hoofd. En ziedaar, het ophangbaasje gaat begin nen. Het publiek zal in katzwijm liggen. Wat een kunstwerk! Heremetijd. Doch het publiek ligt dit keer helemaal niet in katzwijm. Buurtbewoners alar meren ontsteld het gemeentebestuur, dat vervolgens een ambtenaar stuurt om poolshoogte te nemen, daartoe ge rechtigd omdat de gemeente verhuur der is van het gebouw. Intern beraad volgt ten gemeentehuize. Unaniem is men van mening dat dit niet kan worden gedoogd. Per ijlbode wordt een missive aan huurder Ton Paauw be zorgd, waarin hem op grond van de be palingen in de huurovereenkomst wordt gesommeerd het gebouw binnen 24 uur in de oorspronkelijke staat terug te brengen en derhalve de reuze-horzels van de gevels te verwijderen. Een dag later zijn ze verdwenen. De overburen halen opgelucht adem, maar dat is - zo als zal blijken - maar van korte duur. Onderwijl licht Ton paauw - tuk als hij is op publiciteit - de perser in. De verza melde verslaggevers - getergd door voortdurende kopijnood - hangen aan zijn lippen wanneer Paauw de "harde bewoordigen van B W" oplepelt. Al gemeen is men van mening dat het ge meentebestuur van Soest - kunstsche pen Visser voorop - maar uit een stel letje cultuurbarbaren bestaat. De pers muskieten snellen naar hun redaktiebu- relen en beginnen, niet gehinderd door enige kennis van kunst, er lustig op los te bazelen. Na de schrijvende pers volgen als van zelf radio en teevee. Ook in Hilversum is men voortdurend op zoek naar leuke- dingen-voor-de-mensen. in Soest zelf zit men intussen ook niet stil. Voor twee zetelhouders van de Soester raad - Boerkoel en Blommers - vormt de kwestie een ideale vrijbrief om ook aan het bazelen te slaan. Over het hoofd van Visser heen roepen zij het College van B W ter verantwoording. Wie van u heeft het recht om uit te ma ken wat mooi of lelijk is, vraagt Boer koel onder meer, en Blommers brengt het college een inconsequente houding onder 't oog. Jaja, het is de opgeklopte verontwaardiging van lieden die het on benullige tot iets gróóts opblazen in de hoop er zelf een beetje groter door te lij ken. Ook andere scribenten roeren zich. Niet tegen het omstreden kunstwerk, maar tegen wethouder Visser. Toen hij als raadslid allerlei heilige huisjes omver kieperde, vond men hem een politieke held, maar nu hij een andere pet heeft opgezet wordt Visser afgeschilderd als een politieke diefjesmaat. Toch heeft Visser naar mijn mening in deze zaak het gelijk helemaal aan zijn kant. Kijk, het Anna Paulownahuis was tot voor 15 jaar eigendom van het Ko ninklijk Huis. Het werd toen voor een vriendenprijs aan de gemeente Soest overgedragen, onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat het te allen tijde in de sociaal/culturele sfeer van Soest moet blijven funktioneren. Zo'n beding legt verplichtingen op, niet alleen voor de eigenaar, maar ook voor de gebruiker. Ik weet dat allemaal zo precies omdat ik zelf vijf jaar lang het gebouw heb be woond en heb gekoesterd alsof het mijn eigen bezit was. Toen Paauw het parjd huurde is - even als in mijn geval - dpor het gemeentebe stuur formaal aan de Koningin ge vraagd of Harezijds geen bezwaar zou bestaan tegen de vestiging van een kunstgalerie in het gebouw, omdat zo'n onderneming een grensgeval is tussen cultuur en commercie. Paauw weet dat, maar neemt zoiets voor kennisgeving aan, evenals de inhoud van het huur contract, waarin duidelijk staat wat hij wèl en wat hij niet mag. Trouwens, ook de Wet behoort te worden nageleefd. De Wet verplicht een huurder onder meer het gehuurde als een goed huisva der te gebruiken en dat is bepaald niet het boren van gaten in een gevel om daar 25 grasmachines in te kunnen schroeven. Doch Paauw gaat onverdro ten door en andermaal bevestigt het op hangbaasje de machines - intussen voorzien van een ander kleurtje - aan het gebouw. Het is immers een kunst werk! Wanneer dan Visser, die het gelijk aan zijn kant weet, publiekelijk verklaart dat dit kwajongenswerk is en géén kunst, zelfs geen schijnkunst, vindt men hem maar een soevereine bemoeial en valt iedereen over hem heen. Het zal Paauw sieren wanneer hij inziet dat hij te ver is gegaan en het kunstwerk onverwijld weghaalt. Kunst heeft een dienende taak in de sa menleving en kunstenaars hebben reke ning te houden met de psychische- en fysieke reacties van mensen. Harry de Wolff Een plek met veel historie, zo noemt de milieuvereniging Soestdijk Geen Stankwijk het gebied Nieuwegracht II. Het bevindt zich in het Soester- veen, een hoogveen dat is ontstaan in een geïsoleerde kom, ingesloten door de Utrechtse Heuvelrug en de Eng, waar in de 14e tot en met de 18e eeuw veen werd gewonnen. Op de buitenplaats Eikenhorst - aan het eind van de Beckeringhstraat te genover de Jachthuislaan - stond vroeger het van omstreeks 1745 da terende Veenhuis, een overslag plaats van het via de Pijnenburger- grift en de Veensloot aangevoerde veen. Het Veenhuis deed tevens dienst als herberg. De turf werd van hieruit verder vervoerd via de Praamgracht naar de Grote Melm, waar het zijn weg vond over de Eem, richting Amsterdam. De Eikenhorst vormt samen met het tolhuis en de oude boerderij aan het eind van de Jachthuislaan een com plex van monumenten, dat vrij in het landschap hoort te staan. Het gebied vormt een onderdeel van een land schappelijke gordel, bestaande uit een aaneenschakeling van landgoe deren die in de periode van de Gou Dank u, sinterklaasje Dat het Sint Nicolaasfeest niet alleen cadeautjes geven en ontvangen, maar ook cadeautjes die je leuk vindt nemen is, ondervonden een aantal Soesters. Op de verjaardag van de goedheiligman werd een 60-jarige vrouw uit Soest het slachtoffer van een zakkenroller in een supermarkt aan de Van Weedestraat. Zij miste haar portemonnee met daarin zeventig gulden, een cheque en een bankpas. Een 32-jarige bewoner van de Di Lassostraat had met een koukleum te maken. Het raam van zijn slaapkamer had een half uur opengestaan, toen er drie truien uit zijn kast waren verdwe nen. Een 32-jarige bewoner van de Haver- weerd mist sinds 5 december zijn mo tor. Deze werd gestolen uit de kelder box onder zijn flat. Tot slot een 53-jari- ge Duitse vrouw op bezoek bij vrienden op de Joh. Poststraat, vraagt aan de kerstman maar een nieuwe autoradio. Deze werd op sinterklaasavond uit haar auto gestolen. Auto weg, man in cel Een 26-jarige Soester koos voor een tijdje logeren in een politiecel, toen hij maandag op de Dennenweg werd be trapt met een auto die niet APK ge keurd was, niet verzekerd en geen bin nenspiegel had. De man zelf had boven dien geen rijbewijs. Door een onherroe pelijk vonnis mocht hij zelf kiezen of hij direct 630 gulden betaalde, of tien nachtjes in een cel zou doorbrengen. Hij koos voor het laatste. Op 30 december organiseert de ge meenschap Soest/Baarn van het Hu manistisch Verbond een oudejaarsre ceptie in De Prom, Amalialaan 1 in Baarn. Wie naar de traditionele receptie van het HV wil komen, kan zich daarvoor opgeven bij secretaris Dick Bakker of penningmeester Rob Tiepel op tele foonnummer 02154- 23145. De kosten bedragen tien gulden per persoon. De feestelijke bijeenkomst duurt van 15.00 uur tot 17.00 uur. Op 13 januari zal Alphons van Dijk, do cent Humanistiek in Utrecht, een lezing houden over nieuwe bewegingen in de gemeenschap. Op 17 februari zal me vrouw Meletta van Heuven, docente fi losofie aan de Volksuniversiteit, spre ken over het onderwerp 'Denken, voe len en handelen: driedeling of drie-een heid'. Beide lezingen beginnen om 10.30 uur en de toegang bedraagt vijf gulden. De gemeenschap is ook op zoek naar le den die bereid zijn een kind 'te adopte ren' van het centrum voor geestelijke gehandicapten Dennendal. Dit adopte ren houdt in dat het kind regelmatig wordt bezocht en wellicht meegeno men. Aanleiding voor dit verzoek, is een moeder van humanistische huize, die vanwege haar leeftijd vreest straks niet meer haar zoon te kunnen begelei den. den Eeuw zijn gesticht op de rijkere gronden langs de Utrechtse Heuvelrug. In het gebied zijn tot op de dag van vandaag karakteristieke landschap pelijke elementen gespaard geble ven, waarvan de houtwallen het mooiste voorbeeld zijn. Die staan op oude dijkjes waarover de turf uit het natte veen werd vervoerd. In de houtwallen komt een grote verschei denheid aan boomsoorten voor, naald - en loofhout gemengd. Ze sluiten aan op het erachter gelegen landgoedbos van Pijnenburg en vor men een overgang van het veen-wei- de-gebied naar het parkbos van de Eikenhorst. Door de grote verschei denheid en ouderdom van de hout wallen hebben er zich een interes sante flora en fauna kunnen ontwik kelen. (Inmiddels is er ook een das- senburcht ontdekt, die vermoedelijk nog wordt bewoond.) Voor Soestdijk Geen Stankwijk, dat zich inspant om het gebied te behoe den voor "kille fabrieksgebouwen", was dit reden genoeg om het gebied op een professionele manier te laten inventariseren. De milieuvereniging beschouwt die inventarisatie als een goede basis voor verdere discussie. Hoor wie klopt daar Een 46-jarige vrouw en haar man hoor den afgelopen weekend 's nachts op eens gerommel en lawaai in de buurt van de terrasdeur van hun woning aan de Genestetlaan. Het hield even snel weer op. De volgende ochtend ontdek ten de bewoners van het huis dat ie mand had geprobeerd de deur te force ren. Het plotselinge licht van de sensor lamp die ging branden, heeft de inbre ker waarschijnlijk verjaagd. Steeds meer vrouwen zoeken werk en steeds meer werkgevers zoeken vrou wen. Ook voor beroepen waarin vrou wen tot nu toe niet veel voorkomen. De Vrouw en Werkwinkel Amersfoort en omgeving ontwikkelt in samenwer king met bedrijven en het Arbeidsbu reau projekten om vrouwen te laten in stromen in beroepen die tot nu toe niet door vrouwen beoefend worden. Dit betekent nieuwe mogelijkheden voor vrouwen op de arbeidsmarkt. Mercurius Verpakking BV in Soest is een modern bedrijf dat golfkarton pro duceert en verwerkt tot allerlei mooie verpakkingen. Het bedrijf is op zoek naar medewerkers die opgeleid willen worden tot machinevoerder en wil daar nu voor het eerst vrouwen voor aanne men. De Vrouw en Werkwinkel heeft in samenwerking met het bedrijf een plan op maat gemaakt om vrouwen te inte resseren voor het werk van machine voerder en hen te begeleiden naar de nieuwe werkplek. De machinevoerder is o.a. verantwoor delijk voor het instellen van machines en het beoordelen van de kwaliteit van de produktie. Daarnaast geeft de ma chinevoerder leiding aan enkele kolle ga's. Een technische opleiding is geen vereiste, wel gevoel voor de techniek en een afgeronde LBO-opleiding. De op leiding tot machinevoerder gebeurt op de werkplek en duurt zes tot twaalf maanden. Het werken zelf gebeurt in twee ploegendiensten, vier dagen per week van negen uur, in totaal 36 uur. Vrouwen op zoek naar een baan of vrouwen die van baan willen verande ren worden uitgenodigd voor een: Voorlichtingsbijeenkomst op donder dag 10 januari 1991 van 9.30 -11.00 uur bij Vrouw en Werkwinkel, Breestraat 59 in Amersfoort. Voor meer informa tie kan men nu al bellen naar de Vrouw en Werkwinkel, 033 - 614737. Vragen naar Wil Brethouwer. ERRES (Philips) 20 liter magnetron uitgekiende energie verdeler zonder draai plateau, dus veel makkelijker onderhoud draai-antenne zorgt voor gelijkmatige ver deling van warmte. Tijdklok tot 60 min. Van 699,- nu 399,- Zelfde uitvoering, 32 liter, dus geschikt voor 2 borden naast elkaar. Van 999,- nu scliociiuikcr - van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 Voor alle zekerheid! technische dienst tel. 02155-10344* Bakstenen, witgesausd café-restaurant uit 1907 met Jugendstil-motieven. Onder een samengesteld dak. "Café Soestdijk", gelegen op de hoek van de Vredehofstraat en de Noorderweg, is van enige betekenis voor de sociaal- economische geschiedenis van Soestdijk. Achter het pand een tot woonhuis verbouwde voormalige bakkerij, mid dels een aanbouw met het hoofdgebouw verbonden. In de tuitgevel, die een ornamentatie heeft in de vorm van een klimmend fries op kraagsteentjes, twee vensters. Aan de rechtergevel een rechthoekige houten serre onder plat dak, met ge sneden en geprofileerde stijlen en roeden bovenlichten. Ontwerper van dit beeldbepalend pand is K. Onnes jr. te Baarn. Opdrachtgever was: G. Dijs, broodbakker te Soest. Onderstaand gedicht is uit mijn nieuwe bundel Over het water/Over de stad (ISBN 90733744016, uitgegeven in Amsterdam) en vanaf vandaag verkrijgbaar bij Boekhandel v.d. Ven, Zuidpromenade. CROQUE MONSIEUR Heel dit huis. Flarden banen zich een pad door de gelagkamer. De baas schenkt klare mannenpraat; ik heb gegeven jij komt uit. In de gordijnen hangt een geur van rampen, geef mij maar een broodje-lieve-heer en hem zijn dagelijks kleintje popmuziek. Ontheemd ligt de vrouw op stock als de gasten afrekenen in het felle licht van het sluitings uur: de laatste gunst is van het huis! J.V.

Soester Courant | 1990 | | pagina 11