7ï<! G ff 9,75 5,00 ROON AANSIS JBfGÉfc a& Het Witte Huis «miri NILFISK 'Levende kerststal nog ieder jaar mooier' FOTO-AKTE WINKELKRING VAN WEEDESTRAATÜ Sint bezoekt Zonnegloren per motor )EUVRE RNITUUR tCKBAR ikenburg VUURWERK MOET KUNNEN... Dakwerken Aangifte hondenbelasting 06-11 ter horst 't Vaarderhoogt wil meer zijn dan tuincentrum alleen - Taptoetoernooi in trek bij scholen Kerstfeest Kinderkerk In de Ruimte Sportschool kan naar voormalige broodfabriek Nog kansen voor WMN-kantoor met oudheidkamer in Soestduinen Inbraak in woning l m l i i WIIH nurnniifiU RSlHiiii ln5T UW RECEPTIE PAGINA 12 WOENSDAG 12 DECEMBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA 13 net rosbief, salami, pomper- fruit, di- ten o.a. pa- garnalen, :n zalm. persoon igd met aring, ma- osseworst, asperges- ei, salami aag 24 uur je ven. net vitrine element als dressoir, 3 deurs (niet tkamertafel op geprofi- 5,-. Eetlcamerstoel met 35,- p/st. nd van 7.00 9.00 u. Een niet te tellen aantal folders en krantjes valt jaarlijks als ongevraagd drukwerk bij ons in de brievenbus. Daaronder deze week een 4-pagina's letterwerkje in vier kleuren afkomstig van de firma H. Hooijer te Soest. Nauwelijks hebben we Sinterklaas achter de kiezen of H. Hooijer waagt een poging om U en ons knallend het jaar uit te sturen en 1991 flitsend bin nen te laten komen. Vuurwerk in de aanbieding dus. Marie haat 't. Dat zit zo. In een tijd dat Soest nog Soest was, zonder grasmaaiers als kunstuiting aan de muur dus, schepte Arie er op de laatste dag van het jaar genoegen in een klein bedragje te reserveren voor de aankoop van wat vuurwerk. Toen ook al bij H. Hooijer. Een uiterst verkwistende uitgave, want ook in de zestiger jaren was het leed op de wereld niet te voorzien en hielden zending en missie ons met acceptgiro's voor dat je je geld beter kunt besteden. Desondanks, Arie volhardde in het kwaad, er op wijzend dat je je kinderen op de juiste wijze met vuurwerk moest leren omgaan. Een argument dat, als de discussie over wel of geen vuurwerk aanschaffen oplaaide, altijd doel trof. In onze verkeringsfijd had Marie ooit eens het treurige verhaal verteld van een dierbaar familielid die bij de ge boorte tien vingers telde, maar er na het afsteken van vuurwerk, op gevor derde leeftijd, nog slechts over negen beschikte. Om dit nu bij onze koters te voorko men werden de kinderen op oude jaarsavond tegen de klok van midder nacht uit bed gehaald, achter het raam geplaatst, waarna Arie met de les be gon. Dit deel van de opvoeding is niet tever geefs geweest. Op hun beurt instrueren ze met andere hypocriete argumenten op ouderjaarsavond hun nakomelin gen, eveneens erkenend dat je je cen ten voor betere doeleinden kunt beste den. De verkwisting is dus gebleven. Wat wel veranderd is is de naamgeving van deze ruchtbaarheid. In de juist ontvangen vuurwerkkrant, H. Hooijer, dus, ontbreken rotjes, voetzoekers, gil lende keukenmeiden. De firma heeft zich aangepast aan de aktualiteit bin nen Soest. Zo is er al "een trucendoos" voor slechts f 15,-- te bestellen, betaalt U voor Sound of City, een absolute huiler van klasse f 8,50 en vragen trektouw- tjes slechts een investering van f 1,—. "Playboys" ontbreken evenmin, maar voor deze "echte kerels" dient dan wel de aan dit artikel aangepaste prijs van f 65,-- te worden betaald. Vuurwerk 1990/1991, met het klim men der jaren is Arie de eerste om te erkennen dat er meer tegen dan voor is aan te voeren. Het onoordeelkundig gebruik brengt risico's met zich mee, niet alle dieren en mensen zijn er blij mee, de rotzooi die wij er aan overhouden is niet ge- ring. U mist in deze opsomming het even veel gehoorde als ten onrechte ge bruikte argument van de nood elders in de wereld, de verkwisting dus. Arie krijgt dit argument niet uit zijn schrijfmachine. In zijn opvatting mag je daarmee komen aandragen als je al le materiële toeters en bellen rond feestdagen achterwege laaf, konse- kwent bent en dus als 't ware als een as ceet door het leven wandelt. Zover is Arie nog niet, zijn buren even min en U ook niet naar hij heeft begre- pen. "Vuurwerk? Moet kunnen!", luidt de aanhef boven dit Rondje Soest. Een poging ter verduidelijking. Zou het straks nu eens niet zo kunnen zijn, dat degenen die kanonslagen laten horen, vuurpijlen de lucht insturen, zonnetjes laten draaien bij deze bezigheden re kening houden met mensen die op dit alles niet zitten te wachten voor en tij dens oudejaarsavond. Dan zijn wij met z'n allen, voor en tegen, al een heel eind op streek. En mag Arie H.Hooijer en zijn collega's de suggestie doen op verkoopplaatsen collectebussen neer te zetten voor welk goed doel binnen of buiten Soest dan ook. Vuurwerk moet kunnen, daar staat Arie nog steeds achter, maar je kunt het een doen zonder 't ander te laten. Arie Wandelaar Installatiebedrijf j. cornelisse bv Telefoon (02155) -1 30 14 In de afgelopen jaren is er via huis- aan-huiskaartjes, pers en kabelkrant regelmatig op gewezen dat men ver plicht is aangifte te doen als men houder van één of meerdere honden wordt. Bij het achterwege laten van de aangifte liep men de kans op een verhoogde aanslag. Bij de onlangs gehouden conrole, die via de pers werd aangekondigd, is in een groot aantal gevallen gebleken dat ondanks de daartoe gedane op roepen geen aangifte is gedaan. De gemeente Soest zal, mede om het gelijkheidsbeginsel tegenover de wél hondenbelastingbetalende burger te waarborgen, in alle nu geconstateer de gevallen overgaan tot het opleg gen van navorderingsaanslagen, die zullen worden verhoogd met een boete van 50%. Ook in de toekomst zal deze ge dragslijn worden gevolgd, waarbij de mogelijkheid niet uitgesloten moet worden geacht dat de boete zal wor den verhoogd tot een percentage van 100%. Indien men op dit moment houder van één of meerdere honden is, waarvan nog geen aangifte is ge daan, wordt ter voorkoming van on nodige boetes aangeraden, alsnog een aangifteformulier aan te vragen bij de afdeling gemeentelijke belas tingen ca. Men kan hiervoor bellen: tel. (02155)-93505. Aangifteformulieren kan men ook verkrijgen bij de balie van het IN- FOrmatiecentrum in de hal van het gemeentehuis, geopend elke werk dag tussen 8.30 en 16.30 uur en bo vendien tijdens de wekelijkse koop avond op de vrijdagavond tussen 19.00 en 20.00 uur. Alarmnummer politie, brandweer en ambulance: Met 'n Nilfisk huishoudstof- zuigerleefje zorgelozer: hoogste zuigkracht •langste levensduur •schoonste uitblaaslucht. 'n Nilfisk gaat niet voor niets 4x langer mee dan 'n gewone stof zuiger. Ontdek het zelf: MET N NILFISK ZIT JE NERGENS MEE. I verlichtingsspeciaalzaak verlichting - huishoud - elektro Nieuweweg 99,3765 GC Soest Telefoon 02155 -14575 Telefax 02155-12764 makco'POM»- IIM-WKAH INTJL "4* CO^ITi: SOFSIJMJK KOMNOWL. 22 TEL. 02155:23990 '1' Alweer voor het negentiende jaar is de levende kerststal te zien bij tuincen trum 't Vaarderhoogt. Het hele cen trum ademt een warme sfeer uit in de ze koude dagen. De kerststal, een tra ditie waar mensen uit de wijde omge ving voor langskomen, draagt daar een belangrijk steentje aan bij. Maar de ambities van het Soester tuincentrum gaan verder. "We willen een sfeer creëren waar mensen zich op hun ge mak voelen, dat ze zeggen: sorry hoor, ik heb niks gekocht, maar wel een uur tje heerlijk rondgelopen." Aan het woord is Vaarderhoogt-mede- werker Harm Heinen. Hij is nauw be trokken bij 'het project kerststal'. Hij vertelt: "Bijna niemand realiseert zich hoeveel werk er in die stal zit. Wanneer de ene stal op Drie Koningen weer is af gebroken, beginnen we al weer na te denken over de stal met de komende Kerst. Er worden plannen gemaakt, te keningen, schetsen, mensen gecontact, dieren gezocht en zo kan ik nog wel even doorgaan. We stellen hoge eisen aan de stal. Niet alleen moet het voor de dieren een comfortabel onderkomen zijn, ook de mensen willen ieder jaar weer iets nieuws zien. Wanneer we jaren achtereen met exact dezelfde stal ko men, blijft het publiek thuis. Dat willen we voorkomen. En ik moet zeggen: hij is dit jaar weer mooier dan ooit." Oude materialen De stal is ongeveer tweehonderd vier kante meter groot en opgebouwd met (soms zestig jaar -) oude materialen, waaronder planken, balken, slieten en riet. Daarmee wil het Vaarderhoogt een sfeer oproepen van 1990 jaar geleden. In de stal staan twee schapen met vier lammeren, deze hebben een plekje aan de buitenkant van de stal - "en dit is niet zielig," benadrukt Heinen, "ze moeten juist buiten wonen." -, een lama met een jong, een ezel, twee kalveren, konijnen met jongen, duiven en dit jaar ook een Kaapse eend met acht jongen. Met het Steen hof f straat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 -1 01 15 KANTOORMACHINES Copieermachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcomputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines Als het aantal inschrijvingen voor het basisscholierentoernooi 1990 enige in dicatie mag heten, dan belooft het aan staande zaterdag te verspelen Taptoe- toernooi een groot succes te worden. De toernooicommissie van ttv Shot kreeg maar liefst 110 aanmeldingen van fanatieke basisscholieren te ver werken. Zoveel als nog nooit tevoren en een dui delijk bewijs dat het met tafeltennis in Soest de goede kant opgaat. Het grote aantal inschrijvingen noopte de organi satoren wel de toernooivorm aan te pas sen. In de Shotzaal aan de Heideweg passen niet meer dan zes tafels, en 110 spelertjes-poules op zes tafels laten spe len is onmogelijk. Vandaar dat is besloten de kinderen in drie blokken te laten spelen van elk on geveer twee uur. Begonnen wordt om 10.30 uur en de laatste wedstrijd zal ui terlijk 17.30 uur gespeeld worden. De deelnemers aan het Taptoe tafelten nistoernooi kunnen niet alleen indivi duele prijzen winnen, maar scoren met elke eerste, tweede en derde plaats ook punten voor hun school. De drie scholen met de meeste punten winnen een fraaie bokaal. Kanshebbers, vanwege het ge weldige aantal inschrijvingen zijn: De Achtbaan 23 inschrijvingen), Da Costa- school (22), Minister de Visser-school (19) en de Schakel (17). Verder doen ook de Regentuuter, Gaspard de Colig- ny, Ludgerus- en Carolusschool een se rieuze gooi naar de Schoolprijzen. De Shotleiding vreest de aanstaande scholieren invasie niet. Men weet dat het zaterdag een drukke dag wordt in het Shotzaaltje aan de Heideweg, maar ver trouwt erop dat het enthousiasme van de jeugdige pingpongertjes als een pri ma motor voor de organisatoren zal werken. Het bestuur betreurt echter dat de gratis thee en koffie voor ouders en leerkrachten geschonken moet worden in de provisorische kantine van de ver eniging. Shot is nog steeds op zoek naar een geschikte lokatie voor het 'eigen,ho me' en hoopt hierover van de gemeente binnenkort uitsluitsel te krijgen. Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant WEEK 50 Onze fotograaf is regelmatig op pad om in de Winkel kring-winkels een willekeurige klant op de gevoelige plaat te zetten. Wekelijks vindt U in deze foto-aktie rubriek de 'klant van de week'. Als U zichzelf herkent ga dan met de krant naar het kantoor van de Soester Courant aan de van Weedestraat. Hier ligt een fraai geschenk voor u klaar. DE WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT, HET WINKELEN WAARD. De prijs van deze week is een waardebon t.w.v. f 50,- en wordt aangeboden door VAN KLEEF, tabaksartikelen van Weedestraat 86. Regelmatig organiseert een team van In de Ruimte een Kinderkerk: een spe ciaal kinderfeest op zondagmiddag voor kinderen van alle gezindten. Niet zomaar een zondagsschool, maar een waar festijn voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Zondag 16 december rond de vraag: Kerst, wat is dat eigenlijk voor feest? Eens in de acht weken stromen er zo'n honderd kinderen naar de Heeskapel aan de Insingerstraatin Soest. Kinderen van de Evangelie -Gemeente en kinde ren van overal vandaan. Via de Kinder karavaan van In de Ruimte hebben zij een uitnodiging gekregen, maar ook door de ruchtbaarheid die door folders en posters aan het Kinderkerkproject is gegeven. De voorgaande keren waren er in het hoofdprogramma o.m. een theaterstuk en een poppenspeler. Dit keer is er ge kozen voor een meer "ouderwetse" en tegelijk eigentijdse aanpak. Door mid del van video en sketches wordt een ant woord gezocht op de vraag: Kerst, wat is dat eigenlijk voor een feest? In een meer traditioneel programmapunt, een knap gebrachte vertelling, kan een ant woord gevonden worden op bovenge noemde vraag. Kleurige wedstrijd Tijdens de vorige Kinderkerk werd een kleurwedstrijd aangekondigd. Alle kin deren kregen een kleurplaat mee. Een kleurige wedstrijd is een betere bena ming voor het geheel, want de kinderen zijn vrij in de te kiezen techniek van het versieren van de plaat. Kleurpotloden of stiften mogen, maar wasco, lapjes stof, strootjes, rietjes, zaadjes kunnen ook. Alles mag, als het resultaat maar oogverblindend wordt. Drie horloges liggen klaar voor de makers van de drie mooiste kleurige platen. Kinderen die nog geen kleurplaat heb ben gekregen kunnen die alsnog krijgen in de Kinderkaravaan. Die staat dins dagmiddag van half 5 tot half 6 op het Hazepad', 's woensdags en vrijdags, zelfde tijd, resp. aan de Smitsweg en op het Choristenpad. Ook bij In de Ruimte (Insingerstraat 39) zijn nog kleurplaten te verkrijgen. Aan het eind van het Kinderkerkfeest krijgen alle kinderen een leuke attentie. Programma: zondag 16 december, 15.30 tot 17.30 uur. Meer informatie: In de Ruimte, tel. 24433. De levende kerststal is tot 6 januari te bewonderen in 't Vaarderhoogt. Foto: Goos van der Wilt. schoonhouden en voeren van de dieren is een speciale medewerker belast, die daar dagelijks vele uren mee bezig is. Natuurlijk ontbreekt ook de kerstgroep niet. Deze tien prachtige poppen wor den regelmatig onder handen genomen en vergeleken met negentien jaar gele den worden ze ook steeds mooier. "Er zijn meer verschillen met negentien jaar geleden," vindt Harm Heinen. "Toen we net begonnen hadden we nog geen ervaring. Niet alleen duurde de bouw veel langer, hij was ook kleiner. Ieder jaar willen we hem grootster en mooier maken." Vorig jaar kwamen tussen de veertig- en vijftigduizend mensen een kijkje nemen bij de levende kerststal. Kerstsfeer Het hele tuincentrum gaat gehuld in een romantische kerstsfeer. Niet alleen de hoek waar de stal met de dieren staat, ook de kas zelf is in stijl. De decoratie- hoek is ontstaan uit de stal. Deze hoek, aan de andere kant van de kas, is inge richt met rieten manden, linten, rieten kransen, oude kaarsen-kroonluchters en veel, veel klimop. Uit weer een ande re hoek stralen de kerstballen je tege moet, alles op kleur van blauw tot goud. De verschillende hoeken staan niet op zichzelf, maar worden met elkaar ver bonden via prachtig opgemaakte tafels, kerstbomen en bogen met draperieën. Nu staan er in een grote nis een aantal tuintafels en stoelen op een blader- en naaldendek. In de toekomst wil het Vaarderhoogt daar een herberg-achtige koffiecorner van maken, waar mensen even lekker uit kunnen rusten. Harm Heinen: "Onze prioriteit blijft natuur lijk groen in alle vormen, voor in huis en voor tuinen. Maar we willen ons blijven onderscheiden van de rest. Niet dat strakke, koude, maar een warm, knus centrum waar mensen voor hun on- spanning en plezier naartoe komen." De stal is te bezichtigen tot Drie Konin gen van 8.00 uur tot 18.00 uur, behalve op zon- en feestdagen. Maar ook dit jaar is het Vaarderhoogt op tweede Kerstdag geopend. Belangstellenden zijn dan van harte welkom om de kerst stal te bekijken en een kop chocolade melk of erwtensoep te nuttigen. Ook op de zaterdagen voor de Kerst kan dat. Het plan van het waterleidingbedrijf om bij het oude pompstation aan de Van Weerden Poelmanweg een nieuw kantoor te zetten maakt nog een rede lijke kans. Dat bleek vorige week in de commissie Ruimtelijke Ordening, waar alle fracties zich akkkoord ver klaarden met de vestiging van een oud heidkamer in het pand. De kantoor-plannen stuiten echter op tegenstand, met name bij de kleinere fracties. GPV, D66, Prog. Soest en Ge meentebelangen zien dat - in zo'n na tuurgebied - niet zitten. De WD heeft geen problemen en het CDA ook niet, als er hier en daar wat wordt verschoven zodat de nieuwbouw uit het zicht blijft. Ook de PvdA aarzelt nog en ziet het kantoor liever verrijzen bij het WMN- gebouw aan de andere kant, waar het vanaf de openbare weg niet zichtbaar is. Namens het WMN leverde de heer Van Rijn direct veertig van de tachtig eerder beoogde parkeerplaatsen in. De door Bart Krol (CDA) bepleite verschuiving beloofde hij te laten onderzoeken. Van Rijn wees er overigens nog eens op dat het bestemmingsplan zich niet tegen een kantoorbestemming verzet. "Om dat we de grond al hebben is het logisch dat we dus hier kiezen voor nieuw bouw." De suggestie om het kantoor in de hal van het oude pompstation te vestigen zou hij nader laten bekijken, maar hij gaf de commissie weinig kans. Sportschool De commissie ging unaniem akkoord met het plan van de heer De Pijper om in de voormalige broodfabriek van de firma Rademaker (aan de Laanstraat) een sportschool te vestigen. De lokatie is daar veel geschikter dan het huidige onderkomen aan de Van Weedestraat, waar volgens De Pijper nauwelijks par keerruimte is voor zijn klanten. "Ze kunnen zich niet ontspannen door angst om een bekeuring op te lopen." Alle fracties vonden het plan sympa thiek. Wel toonde men enige ongerust heid over de bestemming van het oude pand aan de Van Weedestraat, waar eventueel een garage gevestigd zou kunnen worden. De commissie vond dat dat in elk geval voorkomen moest worden. Een 38-jarige Soester deed bij de politie aangifte van diefstal van 500 gulden. Bij een inbraak was dat bedrag uit zijn wo ning aan de Veenbesstraat weggeno men. Ook bij de buren waren de inbre kers geweest, maar daar was weinig van hun gading. De woning staat al enige tijd leeg. Welkom in Hotel, Café Restaurant en Motel A iiaijto» l 3 gr® Ook voor dieetpatiënten en vegetariërs maken wij er een feest van. Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon 033 - 61 71 47* - Telex 79479 nl 3 De kinderen die vorige week woens dagmiddag bij Zonnegloren Sint Nico- laas mochten begroeten, zullen de liedjes die bij deze feestelijke gebeur tenis horen, waarschijnlijk heel anders aan hun kinderen voorzingen dan zij ze van hun ouders geleerd hebben. 'Sin terklaasje, kom maar binnen met je knecht, en laat je motor maar buiten staan' en 'zie ginds komt de motor, uit Spanje weer aan', zal er uit de nieuwe generatie kinderkelen klinken. Geen roffelende paardenvoetjes, wortels en schimmels meer voor hen. Sint bracht dit flitsende bezoek vorige week aan de kinderen in Zonnegloren, om hen ondanks het feit dat ze ziek wa ren, toch zijn veijaardagfeestje mee te laten vieren. Achterop de motor scheurde de goedheiligman samen met twee pieten, die achterop een andere motor zaten, de groep kinderen wiens harten vol verwachting klopten eerst wuivend voorbij. Na een rondje om het ziekenhuis reed zijn chauffeur vervol gens het ziekenhuis in. Daar werd hij met luid applaus, liedjes en gejuich ont vangen. Zelfs het NOS Jeugdjournaal was komen kijken naar deze snelle sin terklaas. De motor was beschikbaar gesteld door A.A. van Breukelen b.v. Het Soester Sint verraste iedereen door achterop een motor ziekenhuis Zonnegloren te bezoeken. Foto: Goos van der Wilt. bedrijf schoot de sint te hulp, omdat hij dit jaar immers vijftien miljoen Neder landers met een bezoek en cadeautjes moest verrassen. Wanneer de bevolking zo in aantal toe blijft nemen, kijken we in het jaar tweeduizend misschien met z'n allen reikhalzend uit naar de straal jager, waaruit sint wuivend de ca deautjes gooit en zijn pieten strooien...

Soester Courant | 1990 | | pagina 13