if PUST. nieuws arttóhoch 3)artluii%en egm ïn Kerstconcert Ned. Bach Ensemble a.s. zondag in de Oude Kerk Reis door Europa met Lambertus van de Kooij wenst u een gezellig en gezond 1991 toe. itnodiging Kinderproject Derde Wereldgroep Trio Robert Jan Vermeulen in C-drie Werken van Soler, Mozart en Bach Vibrafoonvirtuoos Hein de Jong in club Jazz-Sen Volksuniversiteit Soest/ Soesterberg Jeugdboeken-auteurs in de bieb (10) Papegaaien en bloemen Gran Canaria Kinderboerderij 'De Vrije Teugel' Vrijwilligers Vakature Bank Cursuskalender PAGINA 16 mee. Schrijf de op- ing wekelijks op briefkaart. Nor- il frankeren en, rzien van minimaal aan extra opge- cte postzegels, ui- ijk binnen 8 dagen het verschijnen in den aan: LP GEHANDICAPTE DEREN OP HET ,RD". tbus 510, >0 AM Soest. <king van de prijzen jt onder notarieel zicht plaats. De uit- j wordt 14 dagen na atsing van iedere :zel in deze krant mbliceerd. :unt een onbeperkt ital oplossingen in den. kinderen van Stimu- 5 brengen bij deze i hartelijke dank iraan de gulle spon- s, wensen U veel :zelplezier en straks een fijne mid- ek-vakantie. Mod. P1922 lenzen 3765 CT SOEST 6 26 )t twintig. Behalve op particu- sportverenigingen, mikt hi k op bedrijven. "De locatie if geschikt om bedrijfsfitness ir seren. Het pand ligt aan dt het industriegebied en werk- tinnen voor of na hun werk 01 lunchpauze komen sporten.' t denkt Vincent ook meei te kunnen besteden aan groe- ren en verenigingen, neent dat de bewoners var gerust kunnen zijn dat hij ir alige broodfabriek zijn intrek sr had net zo goed een stinken- t m kunnen komen, of een be- vreselijk veel lawaai maakt, toeft niemand overlast te vre- lam zal worden van het nieuwe entre is nog niet bekend. "We iele regio bekend als Vincent's romotions. Ik wil echter het ness graag uit de naam heb- anks het feit dat men bij ons ertoon van spierballen hoeft te m, blijft fitness toch een beetje te naam houden. En lifestyle at omvat alles wat er daar ioen is." aal braaf tht van zaterdag op zondag >ohtie op diverse plaatsen in verkeerscontrole, speciaal ge it rijden onder invloed. In to en er dertig automobilisten ehouden, die de blaasproef Heggen. Geen van hen bleek Ironken te hebben. WOENSDAG 12 DECEMBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA 17 Cultureel Creatief Centrum Expositie In de maand december zullen de wan den van het witte café bedekt zijn met cursistenwerk. Dit bestaat uit een groot aantal zeefdrukken die ook te koop zul len worden aangeboden. Komt u gerust eens langs. Kerstvakantie In de kerstvakantie draait in de kinder- bios een Walt Disneyfilm, een speelfilm voor alle leeftijden. De film duurt be hoorlijk lang, daarom begint het om 15.00 uur. Het is een vrolijk verhaal over het weesmeisje Pollyanna, die door haar rijke tante-wordt geadop teerd. Maar tante is wel heel erg streng en ze speelt de baas over iedereen in het dorp. De mensen durven haast niet blij en vrolijk te zijn uit angst voor die stren ge tante. Maar Pollyanna weet daar al lemaal niets van en gaat gewoon haar gang.. Oeps Het jeugdtheater Spekkies is voor veel kinderen vast geen onbekende theater groep. Hun nieuwste voorstelling gaat over het ijsbeertje Oeps. Alleen, Oeps is geen gewone ijsbeer, want hij is rood. en daarom wordt hij altijd geplaagd door de andere ijsberen. Op een dag heeft Oeps daar genoeg van en hij gaat op weg om de toverheks te zoeken. Want hij heeft gehoord, dat de heks omkleur- honing heeft. En Oeps is toevallig dol op honing. De voorstelling ist e zien op zaterdag 22 december en begint om 15.00 uur. De toegang is f 5,- en de geschikte leeftijd is van 4-9 jaar. De kunstbende De kunstbende is een project van de Commissie Meer-doen-met cultuur. In de commissie zitten o.a. jonge kunste naars, die proberen jongeren meer bij cultuur en kunst te betrekken. De voor zitter van de commissie is André van der Louw. De Kunstbende heeft geko zen voor een aantal culturele wedstrij den voor jongeren tussen de 14 en 18 jaar. In totaal zijn er 6 wedstrijddiscipli nes: theater, muziek, ontwerpen, taal, dans en video. Iedereen kan er aan mee doen, want niet professionaliteit staat voorop in de wedstrijden, maar wel ori ginaliteit en de wijze waarop jongeren zelf vorm en inhoud geven aan hun ideeën en gevoelens. De Kunstbende is geen eenmalig evenement, maar keert jaarlijks terug. In 1991 is het thema van de wedstrijden: "jouw andere wereld". Vanaf oktober 1990 is de campagne ge start om deelnemers uit te nodigen. In februari 1991 start Kunstbende op t.v. De voorronden zijn tussen 22 maart en 25 mei en de landelijke finale is op 15 juni in Vredenburg in Utrecht. Wie be langstelling heeft voor de Kunstbende kan in Utrecht contact opnemen met St. Cervelaat, 030-310013 of met het lan delijk projectbureau, 020-207329. Wordt verwacht: 16 dec.: jazz: Robert Jan Vermeulen trio 22 dec.: jeugdtheater Spekkies met 'Oeps' 28 dec.: kinderbios 'Pollyanna' 10 jan.: Liesbeth List 17 jan.: Cabaret Pappenheim 19 jan.: jeugdtheater: De tovenaars leerling 27 jan.: open huis C-drie. Pro Memorie Cultureel Creatief Centrum C-drie is gevestigd aan de Willaertstraat 49 te Soest. Het telefoonnummer is 22188. C-drie is geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 - 12.30 uur, 13.00 -17.00 uur en 18.30-23.00 uur. Op za terdag is het centrum open van 15.00 - 23.00 uur. Communidale Educacional do Trabal- ho (C.E.T.), dat is de voor Nederlandse oren wat exotische naam van het kin derproject van de Derde Wereldgroep- Soest in Lins (Brazilië). Els Koop, die al jaren bezig is om de (straat)kinderen van Lins een betere bestaanskans te geven door middel van scholing en vakopleidingen, schreef de zer dagen dat een container met goede ren aan de haven van Paranaqua staat. Deze container, waarvan de inhoud o.m. bestaat uit door de Soester bevol king bijeengebrachte zaken als kleding, speelgoed, postzegels, spijkers, gereed schappen en naaimachines, moet na inklaring nog zo'n 1000 km. over de weg worden getransporteerd. De kos ten hiervan komen uiteraard ook voor rekening van de Derde Wereldgroep. Op dit moment wordt al weer gewerkt aan een volgende zending die hopelijk omstreeks januari verzonden kan wor den. Hiervoor kunnen nog steeds aller lei zaken worden ingeleverd bij de be kende adressen. Met name eenvoudig speelgoed en puzzels, maar ook baby- en kinderkleding tot ca. 15 jaar is van harte welkom. Deze kleding dient wél schoon en heel te zijn en, zo mogelijk, gevouwen. Van het ministerie ontving de Derde Wereldgroep het goede nieuws dat een subsidie tegemoet gezien kan worden over dit jaar ten behoeve van het kin derproject in Lins. Niet alleen betekent dit wat meer mogelijkheden om te hel pen, de toekenning mag ook gezien worden als een erkenning en waarde ring voor het werk van de Derde We- reldgroep-Soest door het ministerie van Ontwikkelingssamenwerking. Overigens is een belangrijke eis voor subsidie-toekenning de daadwerkelijke deelname van de Soester gemeenschap. Een woord van dank aan allen die de Derde Wereldgroep tot nu toe steunden is dan ook zeker op zijn plaats. Voor het komende jaar hoopt de Derde Wereldgroep ook weer op brede steun uit de Soester bevolking te mogen reke- Zondagmiddag 16 december: Op zondagmiddag 16 december treedt het Robert Jan Vermeulen trio op in cultureel centrum C-drie in Soest. Aan vang 15.00 uur. Toegang gratis. Het Robert Jan Vermeulen trio is sinds 1987 regelmatig te vinden op binnen- en buitenlandse jazzpodia en festivals, niet alleen als trio, maar ook als ritme sectie voor diverse solisten. In Holland gaven zij concerten met Woody Shaw, Herb Gelier, Jimmy Owens, Peter Leitch, Charlie Rouse, Chet Baker, Jim Snidero, Sal Nistico en vele anderen. Robert Jan Vermeulen studeerde aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. In 1985 won hij de Pal Mali Swing Award, waarna hij een tijd in New York studeerde bij verschillende pianisten. Hij was pianist in de Ellen H. Band en het Toon Roos kwartet, deed toernees met Greetje Kauffelt en Ruud Brink en speelde o.a. met Herb Gelier, Ferdinand Povel en John Clayton's Band. Frans Jan van der Hoeven studeerde aan de Conservatoria in Amsterdam en Rotterdam. Hij is algemeen geaccep teerd als een uitstekende jonge bassist bij het Toon Roos kwartet, Karei Boeh- lee Trio, Loek Dikkers Waterland en semble en Batida. Ook begeleidde hij bekende musici als Toots Thielemans, Ack van Rooyen, Barney Wilen, Herb Geiler, Woody Shaw en Dee Daniels. Jo Krause is afkomstig uit Duitsland. Hij kwam in 1981 naar Holland om aan het Hilversums Conservatorium te stu deren. Tijdens deze studie trad hij op met Ferdinand Povel, Frans Eisen, Vic- tor Kaihatu e.v.a. Hij studeerde o.a. bij Art Taylor en John Engels. Jo Krause is de drummer van dit trio. De muziek van het Robert Jan Vermeu len trio is het best omschreven in het jazzblad Jazz Nu: lichtvoetig en relaxed spel a la Hancock, een weldadige in vloed. Zelf voegt Vermeulen eraan toe: het is Amerikaans getinte moderne jazz, niet geïmproviseerd, meer a la Keith Jarred. Zondag 16 december a.s. om 19.30 uur vindt het inmiddels traditionele kerstconcert van het Nederlands Bach-Ensemble plaats in de Oude Kerk in Soest. De werken die worden uitgevoerd zijn van A. Soler, W.A. Mozart en J.S. Bach. Uitvoerenden zijn het koor en orkest van het Neder lands Bach-Ensemble, o.l.v. Krijn Koetsveld. Voorverkoopadres: H. Ra demaker, Lange Brinkweg 62 te Soest, tel. 02155-10466. Toegang f 15,- (f 12,50 CJP/65+). Antonio Soler y Ramos werd op 3 de cember 1729 gedoopt in de oude kerk van San Esteban in de provincie Catalo- nië, Spanje. Alras kwam zijn grote mu zikale aanleg naar voren dus werd hij naar de zangschool van het beroemde klooster Montserrat bij Barcelona ge stuurd. Hij bleek zo geniaal dat hij reeds op 15-jarige leeftijd kapelmeester van Lerida werd. In 1752 werd hij gewijd tot priester. Het was echter niet eenvoudig zijn muzikale loopbaan te combineren met zijn geestelijke roeping. Menigmaal ontdook hij de plichten van het kloos terleven door stiekem aan zijn composi ties te werken op het onder zijn habijt verstopte notenpapier. Het Salve dat Soler schreef in 1753 laat duidelijk zien dat hij zowel de Franse ornamentiek als de Italiaanse monodi- sche stijl volledig beheerste. Het Salve Regina is een hymne voor de maagd Maria voor de liturgie tijdens de advent. De contradanza was een van de popu lairste dansen uit de 18e eeuw. Het tem po, de vorm en de maatsoort (6/8) maat doen enigszins denken aan de Franse gigue en de Engelse jig. Naast de volkse, eenvoudige tekst en melodie zijn de versieringselementen en barok ke symmetrie in de Contradanza de Co- legio karakteristiek voor de werken van Soler. Mozart In 1991 zal er zeer veel muziek van W.A. Mozart klinken. De twee werken die op het programma van het Ned. Bach-Ensemble staan zullen echter re latief weinig aan de beurt komen. Het zijn korte werken voor koor en klein in strumentaal ensemble. Ook in klein verband blijkt dan het genie van Mo zart. Eenvoudige ritmes, harmonieën en melodieën hebben door subtiele ver anderingen telkens weer een grote zeg gingskracht. De behandeling van de tekst is ondanks de weinige middelen zó vindingrijk, dat een grootse herdenking van Mozarts sterfjaar maar al te zeer op Bach Uiteraard hoort ook een werk van J.S. Bach thuis in dit programma. De motet ten van Bach, waarvan bekend is dat Mozart ze kende en zelfs over heeft ge schreven, blijven altijd zeer de moeite van het uitvoeren en het beluisteren waard. Het koraal Jesu meine Freude, een der vaste gezangen in de lutherse adventstraditie, dient als basis voor het gelijknamige motet. Naast vier eenvou dige vierstemmige homofone zettingen die steeds verschillend zijn doordat de tekst op de voet wordt gevolgd, zijn er nog zes andere, vrijere, delen. Behalve de samenhang die bestaat uit het feit dat het om de tien strofen van het Luther- lied gaat, is er nog een grotere, omar mende muzikale vorm: de delen 1 en 10 en de delen 2 en 9 zijn aan elkaar gelijk. In het midden staat dan de alles omvat tende tekst "Wer aber Christi Geist nicht hat, der ist nicht sein". JAZZ- EN EETCAFÉ DE KOPPELPOORT GROTE SPUI 23 - AMERSFOORT Iedere dinsdagavond vanaf 20,30 tol 24.00 uur JAZZ-EN en zondagmiddag JAM-JAZZ met Rein and Friends. Dinsdag 18 december a.s. treedt het kwartet op van Hein de Jong in het eet- en jazzcafé De Koppelpoort te Amers foort. Hij wordt dinsdag bijgestaan door echte vakmusici als Ludo Doom- ernik op piano, een in Zuid-Nederland gewaardeerde Jazz-stimulator, door bassist Ruud Hendriks (speelde met Fred Leeflang, John Engels e.v.a.) en door drummer Egbert van Gruythuy- zen die landelijk bekendheid verwierf met zijn kwartet met Ferdinand Povel. Aanvang concert 20.30 uur, sluiting ca. 24.00 uur. Entree f7,50, locatie: eet-en jazzcafé De Koppelpoort op het Grote Spui. Werken met leer Begin januari wordt weer gestart met de cursus Werken met leer, waarin men ge heel naar eigen smaak en originaliteit aan het werk gaat met resten leer. In vier avonden leert men hiermee kleding stukken of werkstukken als tassen en dergelijke maken. Ook leert men de techniek om op kledingstukken prach tige leer-applicaties te maken. Alles wat u nodig hebt is wat handigheid op de naaimachine. Materiaal is bij de docen te te verkrijgen. Aanvang: maandag 7 januari 1991, 20.00 - 22.00 uur. Docente: mevr. A. Dijkema-Roks. Adres: MAVO Soest, Valeriaanstraat 167a. Prijs: f 45,-. Aantal lessen: vier. Soft Furnishing In deze cursus leert u met lapjes stof al lerlei leuke dingen maken om uw huis mee op te fleuren. De 'hoofdmoot' zal een gans zijn, daarnaast kunnen ook placemats, patchwork servetringen, een eend, appeltjes, aardbeitjes of wat u maar leuk vindt gemaakt worden. Pa tronen krijgt u van de docenten tijdens de cursus. Aanvang: donderdag 17 januari 1991, 10.15 - 12.15 uur. Docenten: de dames S. Smit en E. Prins. Adres: Muziekschool, Kerkplein 1. Prijs: f 30,-. Aantal lessen: drie. Voor inschrijving en/of informatie: Volksuniversiteit Soest/Soesterberg, Kerkplein 1, tel. 22195. Het kantoor is open maandag van 10.00 -12.30 uur en donderdag van 10.00 - 13.30 uur. Tij dens schoolvakanties gesloten. Programma om jongeren meer te laten lezen Morgen, donderdag 13 december komt de schrijfster Corrie Hafkamp naar de Centrale Bibliotheek aan de Albert Cuyplaan. Zij zal over haar werk vertellen. De lezingen zijn eigenlijk bedoeld voor de brugklassers van het Griftland Col lege, die hebben deelgenomen aan het jaarlijkse programma om lezen te bevorderen, maar andere belangstel lenden zijn ook van harte welkom. Het leesprogramma voor de tien brugklassen was dit keer gebaseerd op de serie verhalenbundels 'Tien x...', zo als Tien x verliefd en Tien x griezelig. In deze serie zijn inmiddels negen boeken verscnenen. Corry Hafkamp heeft ook voor deze serie geschreven, evenals Dolf Verroen, die maandag bij de bi bliotheek op bezoek was. Het programma startte begin november met een bezoek aan de bibliotheek, waar de leerlingen werden rondgeleid. Door een vragenlijst werden ze ver trouwd gemaakt met het gebruik van de geautomatiseerde catalogus. Bij dit be zoek kregen ze in groepjes de Tien x boeken mee en een bijbehorende brief. Medewerkers van de bibliotheek be zochten eind november weer het Grift land College om de gelezen boeken te bespreken. De lezingen van de twee au teurs sluiten het project af. De Soester Courant publiceert we kelijks een schilderij van de bekende Soester schilder Lambertus van de Kooij (70) uit een serie 'Reis door Europa in twintig schilderijen'. Deze serie maakt deel uit van zijn meest recente werk. Van de Kooij werd on der meer bekend door zijn ikonogra- fische schilderijen en materieschil derijen. Deze serie laat weer een heel andere kant van de Soester kunstschilder zien. In twintig schilderijen geeft hij weer wat de meeste indruk op hem maakte in de Europese landen die hij allemaal persoonlijk heeft bezocht. Een mooi plekje, een karakteristieke figuur, prachtige bloemen of een rustiek uitzicht, waarin hij vaak de symbolen van het land heeft ver werkt, vormen samen zijn visie op Europa. Zijn voorliefde voor Zuid- Europa, gecombineerd met die voor bloemen en het gebruik van heldere, sprankelende kleuren, resulteerde in deze opmerkelijke serie in een stijl die zich moeilijk in een hokje laat plaatsen. Hij noemt het zelf 'een ty pische Van de Kooijstijl'. En dat is ongetwijfeld de enige en beste ma nier om zijn werk te karakteriseren. Het commentaar bij de schilderijen is van de maker zelf. Een eiland met grote tegenstellingen. In het noorden groene velden met een grote verscheidenheid in vegetatie. Grote bananenplantages, kokospalmen, suikerriet, tomaten, enz. In het zuiden grote droogte, zonneschijn, brede stranden en woestijnachtige land schappen. De mooiste bloemen die daar groeien vind ik de papegaaien bloemen. Echte papegaaien leven er niet in het wild. Maar bloem en dier met dezelfde naam 'passen goed op hetzelfde schilderij. Vedelaarpad 53, tel. 18136. Donderdag 13 december: Vanaf 10.00 uur komt groep 8 van de Prins Willem Alexanderschool meedoen aan ons natuuredukatieprojekt. Zij krijgen het verhaal over spinnen en die zijn ze ker niet zo eng als veel mensen denken. Deze middag komt De Wegwijzer met groep 4 en 5 ook voor de dierenjuf. Na schooltijd komen 2 kinderen hun ver jaardag vieren. Zij nemen vriendjes en vriendinnetjes mee en gaan lekker fees ten. Vrijdag 14 december: De openbare basisschool Overhees komt met groep 5 voor het projekt over 'Schapen en gei ten'. Daarover kunnen we nu al vertel len dat deze in het vooijaar bijna alle maal moeder gaan worden. Dat is nog niet te zien, maar wel leuk om te weten. Zaterdag 15 december: Vanaf 13.30 komen 3 kinderen met dertig gasten verjaardag vieren. Kunnen ze al sneeuwballen gooien of wordt het bin nen spelletjes doen? Kinderen die wil len meehelpen met de verzorging van de dieren om 13.30 uur opgewacht door Mirjam, één van onze dierenver zorgsters. Zij leert kinderen de kneep jes van het vak. En dat is hard nodig voor de dieren, zeker in de wintertijd. Dinsdag 18 december: Peuter/ouder- aktiviteit vanaf 9.30 uur. Ouders kun nen met hun kleinste kind naar de boer derij komen om samen een gezellige ochtend te beleven. Spelen, praten en samen er iets leuks van maken is het de vies van deze aktiviteit. Het kost drie gulden per kind/ouderpaar. Woensdag 19 december: Om 14.00 uur op de theatermiddag: Black Ligths. Een sprookje voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. En sprookjes lopen al tijd goed af, dus deze ook. Na de voor stelling spelletjes en limonade. V.V.V.-nieuws ook op "Radio Soest" Donderdag 10.00 - 10.15 uur. Presen tatie: Corry van der Linde en Ronald v.d. Broek. Kabel 97, FM 105.09. Evenementen: 13 december: Najaarsconcert in Ni- colaaskerk Baarn, aanvang 20.00 uur. 14 december: Jazz Club, Hardkop Ben v.d. Dungen, Artischock, Steen- hoffstr. 46, aanvang 20.00 uur. 16 december: Kerstmarkt, Artis- hock. 16 december: Kerstconcert in Zon negloren, aanvang 14.00 uur. 16 december: Kerstlied- samenzang middag in de Flint o.l.v. Henk Waar denburg, aanvang 14.15 uur. 17 december: 'Messials" in Grote kerk, Noorden, aanvang 19.30 uur. t/m 28 december: 't Spant, Expositie Groep Oog, olieverf en aquarel. 31 december: 10e Sylvesterloop, georganiseerd door A.V. Pijnenburg, Inschrijven voor 24 december bij N. Boissevain, Wittepaardstraatje 1. Theater 19 december: Young Christmas met Vicky Brown, Den Haag. 25,27 en 30 december: Nederlandse Opera, 'Un bello in masckera', Muziek theater, Amsterdam. 11 januari: Sophisticated Ladies, Carré, Amsterdam, aanvang 20.15 uur. 14 januari: The Nits, Carré. Den Haag: The night at the Proms Pred, Congres gebouw, aanvang 20.00 uur. Toeristische tips vanaf 15 december: In Geologisch Museum Hofland in Laren, Het verza melen van gesteenten en mineralen, dinsdag tot en met zondag: 13.00 tot 16.30 uur. Gooisch Museum, Kerkbrink, Hil versum, 'Hilversum rond 1850'. Barometer Museum, Maartensdijk, Dorpsweg, maandag, vrijdag en zater dag: 11.00 - 17.00 uur. t/m 31 december: Utrecht Grafiek, Grafische Kunst, 1475-1990, 39 ten toonstellingen in stad en provincie. tot en met 7 januari: Aviodome, Schiphol, 'Diorama mei 1940'. t/m 13 januari: Ned. Spoorweg Mu seum, Maliebaan, Utrecht, 'Treintje rij den in prenten', tentoonstelling voor kinderen, 10.00 - 17.00 uur, Zondag: 3.00 - 17.00 uur. Panorama Mesdag, Zeestraat, Den Haag, Maandag tot en met Vrijdag: 10.00 -17.00 uur, Zaterdagen zondag: 12.00 tot 17.00 uur, Gezicht op het ou de Vissersdorp, Scheveningen. Militair luchtvaartmuseum, Soester berg, Kamp v. Zeist, Maandag tot en met vrijdag: 10.00 -16.00 uur, Zondag 12.00 - 16.00 uur. Omniversum, Space - theater en pla netarium, Den Haag, Pres. Kennedy- laan, 'Stap in andere wereld'. t/m 18 februari: Rijksmuseum, Am sterdam, Vincent van Gogh en Moder ne kunst, 10.00 - 17.00 uur. Kijkje in eigen winkel: Kerstideetjes: Museumjaarkaart, VW evenementen magazine, Kaarsen en lepeltjes met afbeelding Soest, nieu we fietskaart Utrecht-West, Wandel routes, kadobonnen vanaf tien gulden, C.J.P.-Pas, Unicef artikelèn (ook bij mevr. Rademaker, Lange Brinkweg 62) VW Soest, Steenhoffstraat 9a, maan dag - vrijdag: 9.30 - 16.30 uur, tel: 12075. Soester Courant: elke pagina geld waard voor adverteerder en consument! het restaurant Pr. Hendriklaan 1 - 3761 DS Soest Telefoon (02155) 13807 Vanaf januari is ons restaurant dagelijks vanaf 16.00 uur geopend. Maandags gesloten. VOOR UW PARTIJEN, TIJDEN IN OVERLEG. De Vereniging Artishock, Sleenhoffslraal 46, Soesl, lel. 02155-19S77, stelt zich als doel een bijdrage te leveren aan het sociaal-culturele le ven in Soest. Door je op te geven als lid steun je de doelstellingen van de vereniging en geniet je de voordelen van het lidmaatschap. De kosten bedragen f 54,- per jaar; voor jongeren l/m 23 jaar en personen die tol dezelfde huishouding be horen f 27,- per jaar. Kontaktadres ledenadmini stratie: Parklaan 98, 3765 GK Soest, tel. 12689. Donderdag 13 december (Nuovo) Cinema Paradiso In de afgelopen zomer draaide het Filmhuis Artishock een Italiaanse film waarin met weemoed werd teruggeke ken op de gloriedagen van de dorpsbio scoop: 'Splendor' van regisseur Ettore Scola. In het voetspoor van Scola's som bere, melancholieke film volgt nu Giu- seppeTornatore met een wat lichtvoeti ger produkt rond hetzelfde thema: 'Ci nema Paradiso', een Frans-Italiaanse co-produktie met Philippe Noiret in een hoofdrol als oude filmoperateur. Aan de hand van de memoires van de thans succesvolle filmproducent Salva- tore di Vitta blikt de regisseur terug op de filmgeschiedenis van een klein Ita liaans dorp. Salvatore ('Toto') herin nert zich de oude operateur Alfredo, in wiens projectiekamer hij als jongetje kon vluchten voor meneer pastoor en het ouderlijk gezag. Na iedere kerk dienst ontdeed hij zich snel van zijn mis- dienaarskleding om zich naar het werkelijke heiligdom te begeven: Cine ma Paradiso. Ook daar waakte echter meneer pastoor, die al te grote imtimi- teiten tussen de filmsterren genadeloos liet censureren. Het dorp keurde de vriendschap tussen de oude operateur en het jongetje af, maar vertrouwde, na dat Alfredo door een brand zijn ge zichtsvermogen had verloren, toch graag op de kennis, die het knaapje had opgedaan. Alfredo bleef de jongen ook daarna bijstaan met raad over gewichti ge zaken als liefde, ambitie, vriend schap en uiteraard film. Maar het on vermijdelijke afscheid naderde. Nadat Salvatore zijn hart liet breken door de dochter van de plaatselijke bankier ver- Wie vergelijkt leest de Soester Courant De Vereniging van Volkshogescholen en Vormingswerk organiseert ook dit jaar weer diverse cursussen voor men sen die een bredere basis zoeken voor hun werkzaamheden als vrijwil- Iig(st)er. De cursussen worden op verschillende plaatsen in Nederland gehouden en omvatten de volgende aktiviteiten. Coördinatoren in zorg-instellingen (twee aaneengesloten dagen). Bemid delingsgesprekken (twee aaneengeslo ten dagen). Netwerken (twee dagde len). Publiciteitsvaardigheden (twee blokken van elk twee dagen). P.R. be leid (drie aaneengesloten dagen). Ma nagement voor vrijwilligersorganisaties (tweee dagen). Zorg als vriendendienst (twee blokken van elk twee dagen). Vrijwilligers in institutionele verbanden (twee dagen). Voor verdere informatie over data, in schrijving, kosten en plaats kan men te recht bij dë Vrijwilligers Vakature Bank Soest. Deze week vraag de WB-Soest uw bij zondere aandacht voor onderstaande vakatures: 7-122. Centrum voor Basiseducatie vraagt ter assistentie van haar beroeps kracht voor de opvang van kleine kin deren van haar cursisten, enige vrijwil ligsters voor de maandag- of donder dagochtend. 16-105. Jeugd en jongerencentrum te Baarn vraagt één tot vier vrijwil- lig(st)ers voor het opzetten en helpen runnen van een scholierencafé. (Min. leeftijd 18 jaar). 1-106. WB-Soest zoekt wegens haar uitgebreide taken- en dienstenpakket, twee medewerk(st)ers die, na een in- werkperiode, enkele dagdelen per week op een gezellig kantoor allerlei admini stratieve werkzaamheden willen ver richten. 6-112. Stichting Spullenhulp zoekt vrijwilligers voor het ophalen en sorte ren van allerlei goederen en aanverwan te werkzaamheden. 18-112. Sportvereniging voor gehan dicapten te Amersfoort vraagt vrijwil- lig(st)ers voor bestuurswerk. Inlichtingen over genoemde vakatures of over vrijwilligerswerk in het alge meen, kan men verkrijgen bij de Vrij willigers Vakature Bank Soest, Smits- weg 311, tel. 12630, openingstijden: di. t/m do. van 9.00 - 12.00 uur en van 13.30 - 15.30 uur; of in Baarn, Oranje park 1, tel. 02154-81829, geopend: dinsdag van 9.00 - 12.00 uur. trok hij, op advies van Alfredo, naar Rome. Twintig jaar later keert hij als geslaagd filmmaker terug om Alfredo de laatste eer te bewijzen. De bioscoop, die ooit in gepaste disharmonie met de kerk het dorpsleven beheerste, staat er op het plein vervallen bij. Alfredo's begrafenis valt - hoe symbolisch! - samen met de sloop van het gebouw. Salvatore keert terug naar Rome met het afscheidsca deau van Alfredo: een filmrol met een montage van alle verboden omhelzin gen, die hij zijn publiek twintig jaar lang heeft moeten onthouden. Met 'Cinema Paradiso' won Tornatore in 1989 te Cannes een Oscar voor d< 'beste buitenlandse film' (met muziek van Ennio 'Once Upon A Time' Morri- cone). Het was Tornatore's tweede film na zijn debuut in 1987 met een aftreksel van 'The Godfather', 'II Cammoresta'. Met 'Cinema Paradiso' weet hij zich echter te revancheren. Aanvang: 20.30 uur. Reserveren vanaf 19.30 uur, tel. 1 95 77. Entree: f 6,-, CJP/Pas 65+ f 5,-. Vrijdag 14 december: Kwintet Ben van den Dungen/Jarmo Hoogendijk De maand december is een feestmaand, mar in het bijzonder voor de Jazz Club. Niet zonder trots kunnen we vermelden dat we nu reeds driejaar bestaan. Reden dus om een klein feestje te vieren. We hebben gemeend dit te moeten doen door één van de meest aan de weg tim merende jazz-groepen in Europa naar Artishock te halen. We hebben het dan over het Ben van den Dungen/Jarmo Hoogendijk kwintet. Dit kwintet brengt hardbop in de volle betekenis van het woord: bebop, krachtig en zonder rem mingen, de logische voortzetting van wat The Jazz Messengers van Art Bla- key in de jaren vijftig begonnen zijn. De bezetting: op saxen speelt Ben van den Dungen, Jarmo Hoogendijk gaat tekeer op zijn trompet. Rob van Bavel is pianist en samen met harry Emery (bas) en Eric Ineke (drums) zorgt hij voor een stevige ritmesectie. De meeste stukken die gespeeld worden zijn van eigen hand. met name Ben van den Dungen en Rob van Bavel zorgen voor fraaie composities. Overigens zal, voordat deze lieden de ruimte vullen met hun klanken, ook Perron 5B nog eventjes het podium be klimmen. Reden genoeg dus, om de vrijdagavond door te brengen binnen de muren van Vereniging Artishock. Hopelijk dus tot vrijdag 14 december! Aanvang: 21.30 uur, zaal dicht om 23.30 uur. Entree: f 2,50 inclusief een consumptie. Ben v.d. Dungen (l.) en Jarmo Hoogendijk. Zondag 16 december: Kerstmarkt Soest heeft het dit jaar moeten stellen zonder de traditionele Sintekraam. Het bleek helaas niet mogelijke voldoende kunstenaars en ambachtslieden bijeen te krijgen om het evenement naar beho ren te organiseren. Toch wil de Vereni ging Artishock u niet in de (december- )kou laten staan. Nog ruim op tijd voor de kerst: de kerstmarkt die op zondag 16 december wordt georganiseerd door drie kunstnijverheidsspecialistes uit Soesterberg. In het voorjaar van 1991 hopen Richar- da Huijbers, Hanja Boone en Gineke Kremer een succesvolle start te kunnen maken met een nieuw winkeltje in kunstnijverheidsartikelen, dat onder de naam 'Bibelebons' in Soesterberg zal worden gevestigd. Omdat het zover nog niet is, maar de - grotendeels zelfge maakte - voorraad al aardig op peil is, zijn de dames van 'Bibelebons', bereid gevonden de inwoners van Soest alvast een voorproefje te geven. Op zondag 16 december tussen 14.00 en 18.00 uur kunt u terecht in het ver enigingsgebouw van Artishock om uw keus te maken uit de kraampjes vol met allerhande kerstversieringen, kransen, strikjes, dassen, poppen, knuffelberen en nog veel meer aardige weggevertjes en hebbedingetjes. En uiteraard kunt u in de bar genieten van een dampende kop thee of tijdens het happy hour van een pittiger versnapering. Dus tot ziens op zondag 16 december! Tijd: 14.00 -18.00 uur. Toegang: gratis.

Soester Courant | 1990 | | pagina 17