Hans van de Mensenrechten Auto Kooy Baarn: erkend Koni Service Center 20 eeuwen kerstbomen ter horst Speeldoos Water wordt duurder Feestelijke tentoonstelling sluit cursusjaar 'De Bereklauw' af Gratis test op 13, 14 en 15 december Kerstbingo van de Vrije Vogels Waterzuinige douchekop bij Nijhof Hongaarse Folkgroep 'Morotva' Speeldoos Theater Agenda Vincent Bijlo gaat het maken Is mijn bloed veilig? Oe bloedafname En dan is er koffie... Meld je aan als donor bij het Rode Kruis Nieuw dansprogramma van Colors Amsterdam Dance Theatre in Baarn Dat had mij kunnen overkomen Ruim een half miljoen bloeddonors Steeds meer bloed nodig Wie kan donor worden De eerste stap De keuring WOENSDAG 12 DECEMRFR iQQn SOESTER COURANT PAGINA 19 Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baant kaartverkoop telefoon 02154-18050 Groot assortiment: van klassieke schemerlampen tot moderne halogeen- verlichting. Uitgebreide sortering kleine huishoudelijke apparaten. Installatiemateriaal voor de doe-het-zelver. Alleen de betere merken. SèrkundtgheW ^service. Nieuweweg 99, 3765 GC Soest Telefoon 02155 -14575 Telefax 02155-12764 Kapsalon Voor haar en voor hem De gehele week geopend. Afspraak aanbevolen. Steenhoffstraat 53 Soest Tel. 02155-21433 Het Waterleidingbedrijf Midden- Nederland heeft van de Raad van Commissarissen goedkeuring verke- gen voor een verhoging van het tarief tot f 0,74 per kubieke meter. De ta riefswijziging gaat in op 1 januari 1991. Het tarief voor 1990 was f 0,69. Als reden voor de verhoging meldt het WMN enerzijds de gestegen energieprijzen en de rente-ontwik kelingen, anderzijds de omvangrijke investeringen in kwaliteitswerken. Het vastrecht per aansluiting blijft ongewijzigd: f62,04 per jaar. De ta rieven voor afnemers die het water niet via een watermeter geleverd krijgen zullen gemiddeld met 4,3 worden verhoogd. De genoemde be dragen zijn exclusief 6 omzetbe lasting. Het volledige overzicht van de tarie ven 1991 is kosteloos verkrijgbaar bij het WMN, postbus 2124, 3500 GC Utrecht. Cursisten Jan de Kok tonen hun werk Ter afsluiting van het cursusjaar 1990, wordt vrijdagavond 14 december om 20.00 uur in het Soester kunstwinkel tje 'De Bereklauw", een tentoonstel ling geopend van leerlingen van de kunstschilder Jan de Kok uit Culem- borg. Het is een traditioneel gebeuren met een feestelijk tintje waar zowel het werk van beginners als van gevorder den in de 'sluiertechniek' te zien is. Voor Jan de Kok is het cursuswerk, dat hij nu al vijf jaar onafgebroken in "De Bereklauw" doet, beslist geen routine werk. Met hart en ziel geeft hij zich aan de cursisten, heeft iedere les wel weer wat nieuws om over na te denken, expe rimenteert met kleuren en materialen en weet zo een ieder te boeien. Iedere cursus is voor hem een nieuwe ontdek kingsreis in de wereld van de kleuren. In "De Bereklauw" geeft hij momenteel les aan vijf schildersgroepen, waarvan drie groepen op de donderdag en twee op de zaterdag. De opening op vrijdagavond wordt mu zikaal opgeluisterd door Natasja Moes (dwarsfluit en blokfluit) met midde leeuwse muziek. Een ieder is welkom. Op donderdag 10 januari begint Jan de Kok een nieuw cursus-'blok' van twaalf lessen, zowel op de ochtend, middag als avond. Voor deze schildercursus zijn nog enkele plaatsen beschikbaar op de middag en avond. Naast het werk van cursisten, is er in "De Bereklauw" ook nieuw werk van Jan de Kok zelf te zien. Het zijn enkele grote schilderijen in de sfeer van Kerst, de geboorte en het licht. Verder is er werk te zien van Mieke Vos uit Doorn en Edith Rijken uit Zeist. Naast schilde rijen is er veel ambachtelijke kunst op het gebied van etsen, keramiek, houten speelgoed en kleding te zien. Voor inlichtingen over de cursussen: De Bereklauw, Steenhoffstraat 63, tel. 02155-19176. Een Koni Service Center is een gespe cialiseerd bedrijf, waar automobilisten terecht kunnen voor het vakkundig controleren van de schokdempers en de originele Koni's kunnen laten mon teren door ervaren, door Koni opgelei de monteurs. Voor Baarn en omgeving is Auto Kooy aan de Emnesserweg sinds kort erkend Koni Service Center. Kwaliteit, schok dempers en Koni worden doorgaans in één adem genoemd. Koni levert perfec te schokdempers voor elk merk en elk type auto. Voor auto's waaraan bijzondere eisen worden gesteld, maakt Koni ook bij zondere schokdempers. Zo zijn er Koni Load-a-Justers voor auto's die vaak zwaar beladen op weg gaan met gas tank, veel bagage, caravan of boot. Voor de sportieve automobilist maakt Koni sportdempers, electroniscbedem- pers en speciale wegliggingssets (sport- kits). Dat de kwaliteit van Koni ook in andere branches gewaardeerd wordt, blijkt uit toepassingen van Koni's in o.a. de be kende Franse TGV-trein, de Zeeland- brug en vele industriële toepassingen! Ook beroemde namen in de auto-bran che als Lotus, Aston Martin en Ferrari monteren standaard Koni-schokdem- pers. Controle van levensbelang Goed werkende schokdempers zijn van vitaal belang voor rijcomfort en veilig heid. Ze drukken de wielen vast op de weg en zorgen voor een stevig contact tussen de banden en het wegdek. Wan neer dit wiel-weg contact ook maar even wordt verstoord, is uw auto stuur- en remloos. Onberispelijk werkende schokdempers zijn een eerste vereiste voor veilig autorijden. Schokdempers zijn net als banden aan slijtage onderhevig. Bandenslijtage ziet men gauw genoeg, maar bij schokdem pers ligt dat moeilijker. Daar went men aan. Ongemerkt lopen de prestaties en daarmee de wegligging en de veiligheid terug. Zo kan het gebeuren dat 1 op de 5 personenauto's met defecte schokdem pers rondrijdt, zoals met een recent on derzoek door de Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Verkeersveiligheid is aangetoond. Hoe weet men nu dat schokdempers op zijn? Het beste kan men even advies vragen bij een Koni Service Center of een garage. Er zijn een aantal sympto men dat aan duidelijkheid niet te wen sen overlaat. Hebt u trillingen in het stuur? Schommelt uw auto op de weg? Trekt hij scheef bij het remmen? Slijten uw banden ongelijkmatig? Wordt uw auto gevoeliger voor zijwind? Laat dan uw schokdempers controleren. Dat is ook beter voor wielophanging, stuur mechanisme, banden en veren van uw auto. Koni geeft, als enige schokdem perfabrikant, bovendien een unieke, le venslange garantie op schokdempers voor personenauto's. Gratis test op 13, 14 en 15 december Om te vieren dat Auto Kooy officieel Koni Service Center is geworden kan iedereen daar op 13,14 en 15 december gratis de schokdempers laten testen. Mochten ze aan vervanging toe zijn, dan is het plezierig te weten dat de aan schaf van Koni's maar éénmalig is. Want Koni-schokdempers zijn nastelbaar en worden bovendien voor een autoleven gegarandeerd. Wie belangstelling heeft is bij Auto Kooy, Eemnesserweg 57a, Baarn van harte welkom voor een gratis test. De Vrije Vogels houdt op 15 december een Kerstbingo "nieuwe stijl" in "De Open Hof' aan de Veenbesstraat. "Nieuwe stijl" betekent in dit geval, dat er niet meer uitsluitend vleesprijzen te winnen zijn, op verzoek van vele bezoe kers. De aanvangstijd is 20.00 uur, ter wijl de zaal open gaat om 19.30 uur. De prijzen van de bingokaarten zijn over- anderd. Evenals vorig jaar zal Pinetum Blijden- stein ook dit jaar weer een aantal aspec ten rond de kerstboom belichten. Zoals de titel van de tentoonstelling al doet vermoeden gaat het over 2000 jaar kerstbomen in alle variaties, vanaf de Romeinen tot de hedendaagse kerst boom. Op de tentoonstelling zal in een grote lijn de geschiedenis van de kerstboom uitgebeeld worden. Dat zal gebeuren aan de hand van opgetuigde bomen. Daarnaast wordt een aantal bomen ge toond uit de verschillende landen en stijlen. Ook zal dit jaar op tweede Kerstdag de Kerstman gratis warme chocolademelk uitdelen aan de bezoekers van de ten toonstelling. De tentoonstelling op Pinetum Blijden- stein aan de van der Lindenlaan 125 te Hilversum is geopend vanaf 10 decem ber tot en met 6 januari, met uitzonde ring van de Eerste Kerstdag en Nieuw jaarsdag. De toegangsprijs bedraagt vanaf 12 jaar fl. 2,00. t venals in tal van andereplaatsen in ons land "vierde" Am- nesty International ook in Soest maandag j.l. de Dag van de Rechten van de Mens. Enkele tientallen leden en sympathisan ten van de plaatselijke afdeling hielden een stille fakkelwake op het pleintje van het winkelcentrum aan de Zuidpromenade. Voorbijgangers werden opgewekt zich bij het gezelschap te voegen en kregen een folder met informatie over het werk van Amnesty aangeboden. De fakkelwake was volgens Amnesty-Soest een waardig "eer betoon aan allen die omwille van hun overtuiging gevangen zitten of anderszins het slachtoffer zijn van schendingen van de mensenrechten. De tiende december is de verjaardag van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. Op die da tum in 1948 werd de verklaring aangenomen door de A /geme ne Vergadering van de Verenigde Naties. Foto: Goos van der Wilt. verlichtingsspeciaalzaak verlichting - huishoud - elektra Op 13 december komt Colors Amster dam Dance Theatre naar Baarn. In theater De Speeldoos danst Colors haar nieuwste productie 'Beyond the Horizon'. De voorstelling begint om 20.00 uur. Color Amsterdam Dance Theatre is een jonge, professionele Jazzdance Com- pany, in 1988 opgericht door Wincky Hoedt. De groep bestaat uit vijftien dansers en danseressen. Naast choreo grafieën van artistiek leider en huischo- reograaf Wincky Hoedt, is in 'Beyond the Horizon' werk te zien van verschil lende gastchoreografen: Fred Benja min, Debby van Duren Watak, Jan Pe ter Sonneveld en Marieke van 't Hoff. 'Beyond the Horizon' is een avondvul lend programma dat de botsing binnen en tussen verschillende culturen tot on derwerp heeft. Elk ballet toont een an der aspect van de thematiek en geeft een eigen benadering, van abstract tot verhalend. Zaterdag 15 december Folkgroep Morotva met muziek uit Debrecen (bij de Roemeense grens) is voor het eerst in West-Europa te zien. Dat de Hongaren fantastische zigeuner orkesten hebben weet iedereen. Dat ze ook op het gebied van de volksmuziek beslist virtuoos zijn, is over het alge meen minder bekend. De groep Morotva behoort tot de abso lute top in Hongarije. Voor de Neder landse tournee is een programma sa mengesteld met oud-Hongaarse kerst liederen en oorspronkelijke Oosthon- gaarse volksmuziek. Het programma van ruim twee uur bestaat uit een aantal spectaculaire dansen naar Oekaraïnsch voorbeeld gebruik makend van stokken en flessen. De sfeer van de eindeloos le ge steppe, de ijzige winters en de feesten rondom de mid-winter krijgt ook in de theatervormgeving gestalte. De vijf muzikanten, op authentieke Hongaarse volksinstrumenten en de vier dansers zorgen voor een warm mo ment in de donkere dagen voor Kerst mis. Dinsdag 11 december, 20.15 uur: Moordspel, thriller met Ton Lensink, Huub Stapel, Antoine Verschure, John v.d. Heyde en Henry Luycks. Kaarten f 26,Pas65/CJP f 25,-. Zaterdag 15 december, 20,15 uur: Morotova, een avond met Hongaarse zang, dans en muziek afgestemd op het Hongaars kerstfeest. Aan de voorstel ling gaat een maaltijd in Hongaarse stijl vooraf. Kaarten f 20,-, Pas65/CJP f 19,--. Kosten maaltijd f 17,50. Nijhof is een van de eerste zaken die de zgn. Noorse douchekop introdu ceert. De Noorse douchekop heeft een "turbulent flow" systeem, waarbij el ke druppel raak is. Een douchekop die bovendien een besparing oplevert van zo'n 50%. "Best Saver" is dan ook de terechte naam voor deze douchekop, waarmee men ontspannen kan dou chen met een zachte, plezierige straal ofwel de sensatie beleven van meer dan 8 miljoen druppeltjes per minuut die met hoge snelheid de vermoeide spieren masseren. De Noorse douchekop werkt inder daad comfortabel, al is het meer de zachte, plezierige straal dan de sensa tionele overval door 8 miljoen drup pels. Nu heeft de schrijver van dit arti kel niet echt een vergelijkend warenon derzoek verricht. Zijn oude douchekop was de bekende platte van aluminium. Na verloop van tijd wordt deze kop al tijd een ongelukkig samenraapsel van keiharde straaltjes, die kriskras door el kaar de verkeerde kant opgaan, en de o zo zachte straaltjes, die slechts met moeite je lichaam kunnen vinden. Kalk is in dit geval de boosdoener en het eu vel is te verhelpen door de gaatjes door te prikken. De Noorse kop heeft daar echter nooit last van. Technisch zit die zo in elkaar dat verkalking niet mogelijk is. De douchekop heeft echter nog andere, zwaarwegender voordelen. TNO, de organisatie voor Toegepast Natuurwe tenschappelijk Onderzoek, conclu deerde uit een door haar verricht on derzoek dat de kop een besparing op het watergebruik kan opleveren tot meer dan 50 procent. z\is u bespaart op het watergebruik, be spaart u ook op energie. Een recente proef van Konsumenten Kontakt wees uit dat met de douchekop een besparing mogelijk is van ongeveer 45 gulden per jaar, natuurlijk afhankelijk van de ap paratuur. De aanschafkosten, 60 gul den, kunnen dus snel terugverdiend worden. Ook proberen? De Noorse douchekop werd een aantal jaren geleden voor het eerst "geïntro duceerd" door de Volkskrant. Dat le verde deze krant een jaar lang een regen telefoontjes op van mensen, die niet wisten hoe ze aan de douchekop kon den komen. De 25-jarige Vincent Bijlo trad vrijdag op in De Speeldoos. De man die vorig jaar het Leids Cabaretfestival won, be wees ondanks zijn blindheid, dat hij geknipt is voor het werk op de Bühne. Kwestie van uittellen van stappen, zonder dat te laten merken aan je pu bliek. Belangrijk voor gehandicapten is, dat zij laten zien waartoe zij in staat zijn, zonder door anderen voor niet volwaar dig aangezien te worden. Niet de na druk op de handicap, maar op de moge lijkheden, is het motto. Jong cabaret, dat duidelijk nog moet groeien, maar het in zich heeft om toch de doorbraak te gaan maken. Nergens misbruik ma ken van zijn blindheid, maar op zijn tijd er toch gebruik van maken, dat is zijn grote kracht. Sterk was vooral zijn anecdote over de Sociale Dienst. Het aanvragen van een uitkering ging vroeger heel gemakke lijk, maar het weer opzeggen van die zelfde uitkering, omdat hij in eigen on derhoud kon voorzien, daarvan had de ambtenarij duidelijk niet terug. Als je blind bent heb je recht op een uitkering, en daar moet niet aan getornd worden. Zeer sterk liet hij de bureaucratie zien, waarmee we te leven hebben. De liedteksten van Bijlo zijn sterk, de melodieën wat alledaags, maar toch zeer genietbaar. Made in Braille, de titel van zijn programma is voor een publiek, dat niet op platvloerse humor afkomt, maar voor de meer nadenkenden. Goed uit de verf kwam zijn braillemu- ziekschrift, waarbij aan een combinatie van noten een letterteken werd toege dicht. Zo zou Horowitz ruimt vijftig jaar lang voor Rusland in Amerika hebben gespioneerd. Uiteindelijk is braille toch maar doorgestoken kaart volgens Bijlo. De sketch van de stokloopcursus was het toonbeeld van volwassenheid. De opmerking van de avond was dat een blinde bij het oversteken zijn verstand op nul en zijn stok op oneindig moet houden, evenals het feit, dat een pit- bull-terrier een uitstekende geleide hond is. Nooit meer last van mensen, die je op Hoog Catharijne in de weg lo pen. Vincent Bijlo, een naam om te onthou den, wij zullen hopelijk nog veel van hem horen en zien. JOD krijg je uiteraard de reden daarvan te horen, ook als dit pas later uit de test-uitslagen zou blijken. Meestal is die afkeuring van tijdelijke aard. Gelukkig komt het aids-virus zelden voor bij Nederlandse donors. Maar terwille van de veiligheid van de ontvanger moet het donorbloed toch zorgvuldig worden nagekeken. Als donor verklaar je dat je op de hoogte bent van de keu ringsvoorschriften en geen verhoogd aids-risico hebt gelo- pen. Als er iets mis zou zijn met het bloed stelt de keuringsarts je op de hoogte van de uitslag. Deze uitslag blijft strikt vertrou welijk. Als de stuwband is aangelegd zal steevast het verzoek zijn: "Maak maar een vuist". De aderen zwellen daardoor iets op, zodat de afname-assistent makkelijk kan prikken. Loopt het bloed eenmaal dan kan de vuist worden ontspannen. Op een comfortabele ligbank kun je rustig afwachten totdat de zak onderaan de slang gevuld is met een halve liter bloed. Een weegschaal zorgt ervoor dat precies de goede hoeveelheid wordt afgenomen. Binnen tien minuten is de zak vol. De naald wordt dan ver wijderd en het prikgaatje verbonden. Zeker na de eerste do natie moet je een tijdje blijven liggen. Daarna staat koffie of thee klaar om even op verhaal te komen. Geen borrel? Nee, dat is geschiedenis. Maar wel: hartelijk dank namens alle pa tiënten. Al naar gelang de wens van de donor kan de bloedafname plaatsvinden in a. het Ziekenhuis Zonnegloren te Soest; b. de Bloedbank te Utrecht; c. twee ziekenhuizen te Amersfoort; d. het Ziekenhuis Maarschalksbos te Baarn; e. de Bloedbank te Hilversum. Neem contact op met de afdeling Soest/Soesterberg van het Rode Kruis, Aagje Dekenlaan 37 te Soest, tel. 15629 of Ka merling Onneslaan 17 te Soesterberg, tel. 03463-52005. Een uitgebreide folder met inschrijfbiljet wordt u gaarne thuis bezorgd. De porto wordt voor u betaald. Je weet wel dat bloed van levensbelang kan zijn. Daarom zou je ook best donor willen worden. Toch is het er nooit van ge komen, misschien wel omdat bloed geven toch een beetje eng is. Zo is dat goede voornemen weer in het vergeetboekje geraakt. Totdat je weer eens in een ziekenhuis bent bij een zus die een verkeersongeluk had of een vriend die geope reerd werd. Je kijkt naar het infuus boven het bed en denkt: dat had mij kunnen overkomen. Ooit stil gestaan bij de vraag waar dat bloed vandaan komt? Het antwoord is simpel: van ruim 500.000 goede gevers. Sa men zorgen ze voor zo'n 800.000 donaties per jaar. Er is alleen één probleem: elk jaar stopt zo'n tien procent van de donors ermee. Bijvoorbeeld omdat ze te oud worden om bloed te mogen geven of omdat ze zelf ziek zijn. Of omdat ze het na zoveel keer welletjes vinden. Daar komt bij dat er steeds meer bloed nodig is voor hartope raties, transplantaties, behandeling van kankerpatiënten enz Om te zorgen dat er niet alleen nu, maar ook straks vol doende bloed is, hebben we elk jaar 50.000 nieuwe donors nodig. Je moet tenminste 18 jaar zijn en niet ouder dan 65 jaar. Ver der moetje goed gezond zijn. Daarmee bedoelen we niet dat je nooit griep mag hebben, maar wel dat je je goed voelt op het moment van de donatie. Verder mag je geen bloedar moede hebben. En je moet vrij zijn virus-infecties, die door bloed overdraagbaar zijn. Je praat eens met mensen die al donor zijn en vraagt naar hun ervaringen. Als je meer wilt weten kun je ook een kijkje ko men nemen bij de Bloedbank of op een andere plaats waar bloed wordt afgenomen. Dan waag je de stap en meld je je aan als donor. Voor elke bloedafname wordt je gekeurd. Een team van keu ringsarts en assistenten is aanwezig om je geschiktheid als do nor te beoordelen. Zelf kun je natuurlijk alles vragen wat je wilt. Het bloed wordt nagekeken op bloedarmoede, geel- zucht (hepatitus), geslachtsziekten en aids. Bij afkeuring

Soester Courant | 1990 | | pagina 19