MR Verdwenen Soest i igen iarne EN ij U yen zond BS 3500 openingsguldens voor Museum Oud Soest Verdwenen Soest hervonden •m Kampioenen 'Yogelvreugde' in 't zonnetje Soest FIELD LLLEN 1.990,- 3.780,- 4.400,- GERS Soester architect Jan Peters steunt Soester museum Bestuurders gewond bij aanrijding Birkstraat COMPUTER FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. Opleidingen voor volwassenen in administratie Infomiddag techniek voor vrouwen iês li1 11 .11 lil Museum Oud Soest Ricky Erasmus kampioen Jongens D TURNEN Koffertje met f 2500 uit auto geroofd SOESTER COURANT Inkenhaag helpt Selby aan winst BADMINTON 'De Eemvissers' organiseert Kerst-Koppel-Visconcours VISSEN Clubrecord voor Martin Baltus op 500 meter Steigende lijn bij Eemland rijders SCHAATSEN Alarmnummer politie, brandweer en ambulance: PHILIPS der mei dubbel 5 luidsprekers, Jetter. Zwenkfil- >en BAOC PAGINA 20 DERLAND! •LEER Inruil mogelijk AL Soest - 1 05 38 WOENSDAG 12 DECËMBÊRlpon" SOESTER COURANT PAGINA 21 De opening van het nieuwe kantoor van de Soester architect Jan Peters heeft voor Museum Oud Soest maar liefst 3500 gulden opgebracht. Peters vroeg relaties en vrienden om in plaats van bij de opening bloemen, wijn en andere cadeaus aan hem te schenken, een bedrag te storten op een speciale rekening voor Museum Oud Soest. Vorige week vrijdag werd de opbrengst aan de voorzitter van Museum Oud Soest, Anton van den Dijssei, over handigd. Een pond, dat kunt u in het woorden boek vinden (als u het niet wist) is een halve kilo oftewel 500 granWHet is ook een munteenheid, vooral in Engeland, maar ooit ook in de Nederlanden. Maar het is óók nog iets anders, of liever ge zegd: het was iets anders. In de vroegere soldatentaal betekende "een pond" een dag arrest, een dag in de petoet, een dag provoost. Streng arrest heet dat nu en er wordt minder kwistig mee gestrooid dan vroeger. We vertellen u dit omdat we, nu al weer twee maanden geleden, een foto lieten zien van een muur met opschriften als: 14 pond" en "8 pond", met een mooie krulletter. We schreven erbij dat we wis ten waar het was, maar dat we dat nog niet vertelden en we hoopten dat er nog mensen waren die ons wat meer over die periode zouden kunnen vertellen. Of die mensen er zijn weten we nog niet, maar er zijn op de redactie geen reacties binnengekomen. Daarom nu maar een tipje van de sluier opgelicht. De teksten die u te zien kreeg, staan op de muur van wat nu een garage is, maar wat in de "grote" oorlog van 1914-1918 een onderdeel was van het Nederlandse leger: een schuur die dienst deed als nor, als petoet, als gevangenis. Er waren in '14-'18 heel wat militairen in Soest gelegerd en kennelijk gedroegen die zich niet altijd zoals het moest, althans niet zoals hun meerderen vonden dat het moest. Blijkens de foto moet er ook ene Plantinga hebben vastgezeten, en een zekere Marion zal wel het hart ver vuld hebben van een van de bajesklan ten - want zelf daar vastgezeten zal ze niet hebben - de militaire dienst was toen nog een zuiver mannelijke aange legenheid. Herinnering aan een bajes was het dus. En de garage, die dus ooit een "nor" was, staat aan de Korte Brinkweg en hoort bij het huis naast het flatgebouw. Dat huis was indertijd ook in militair ge bruik. Mochten er mensen zijn die zich na deze opfrissing de periode toch nog herinne ren, dan houden we ons zeer aanbevo len. Het gaat dus om "Soest tijdens de Eerste Wereldoorlog" Bij voorbaat dank! Jan Peters (r.) overhandigt museum- voorzitter Anton van den Dijssei de che que. Foto: Goos van der Wilt. Het nieuwe pand van Jan Peters staat midden in de karakteristieke Soester Kerkebuurt. Die prachtige omgeving en een bezoek op een regenachtige middag aan het in Artishock gevestigde Mu seum Oud Soest, brachten hem op het idee met de opening van zijn nieuwe pand aan de Torenstraat iets heel anders te doen. "Wij wilden ons inzetten voor deze enthousiaste mensen, die zoveel liefde en vrije tijd in het museum ste ken," aldus Peters. Hij overhandigde Anton van den Dijssei de cheque ter waarde van 3500 gulden. Museum-voorzitter Van den Dijssei was zeer ingenomen met het hoge be drag. Hij had een melkbus meegeno men, die in het museum als offerblok fungeert. "Ik heb de bus niet meegeno men, omdat we verwacht hadden een melkbus vol geld te krijgen. Maar het bestuur was het er over eens dat er één iemand de dupe werd van de actie van Jan Peters en dat was hij zelf. Hij kreeg immers geen bloemen, wijn of andere cadeaus," aldus Van den Dijssei. Hij toverde uit de melkbus een boeket en overhandigde dat aan mevrouw Peters. In het museum zullen ook een mangel en een oude drukpers komen te staan, die de Soester architect in het pand aan trof nadat hij het gekocht had. Deze twee oude apparaten krijgen wellicht een plekje op de zolder van het mu seum. Op dit moment is men druk bezig die ruimte geschikt te maken als exposi tieruimte. Omstreeks maart volgend jaar hopen de medewerkers het publiek ook daar rond te kunnen leiden. Bij een aanrijding die zich vrijdagmid dag voordeed op de Birkstraat raakten de bestuurders van de beide betrokken auto's gewond. Het ongeluk ontstond toen een 48-jarige automobilist uit Woerden uit een uitrit de weg opreed, zonder voorrang te geven aan een 44- jarige Soester. De Woedenaar liep door de klap een gebroken neus en een her senschudding op. De Soester schoot dwars over de weg en botste frontaal te gen een boom. Hij kreeg betrekkelijk licht letsel in het gezicht. De auto van de Soester moest met een takelwagen wor den weggesleept. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 - 61 87 47 In februari starten bij stichting Werk in Zicht op verschillende plaatsen weer cursussen en opleidingen in de admi nistratie. In samenwerking met het arbeidsbu reau en scholen als de Dag/avondma- vo voor Volwassenen, streekschool Gildevaart, Centrum Vakopleiding en Centrum BOA zijn deze cursussen en opleidingen speciaal opgezet voor werkzoekende volwassenen. Op het programma staan een korte ken nismakingscursus administratie voor vrouwen, korte schakelcursussen als kennismaking met de administratieve sector en voorbereiding op een vakop leiding, éénjarige trajecten secretarieel en bedrijfsadministratieve opleidingen (ECABO) voor vrouwen en een twee jarige basisadministratieve opleiding >e korte cursussen geven een goed beeld van wat administratief werk in houdt en welke vervolgmogelijkheden er zijn. Ook bereiden zij voor op be roepsopleidingen. Deze cursussen zijn heel praktisch opgezet met vakken als machineschrijven, informatica, be drijfsadministratie, Nederlands, stu dievaardigheden en excursies naar be drijven. De beroepsopleidingen bestaan ook weer uit deze lessen op school en prak tijk in bedrijven om werkervaring op te doen. De opleidingen worden afgeslo ten met erkende ECABO-certificaten of een diploma. Deze cursussen en opleidingen worden overdag gegeven en zijn bedoeld voor werkzoekende volwassenen vanaf 18 jaar die in de administratie willen gaan werken. Vooropleiding vanaf ongeveer twee jaar voortgezet onderwijs tot ma ximaal MAVO-niveau. Kosten f 60,-. Kinderopvang mogelijk. Inl. Stichting Werk in Zicht, tel. 3402-49075. Op vrijdag 14 december is er een in formatiemiddag over de cursus Vrouw en Techniek op Centrum BOA, Voor straat 36 te Utrecht van 14.00 tot 16.00 uur. De cursus is speciaal voor vrouwen, die wel iets voelen voor een technisch be roep als loodgieter, lasser, schilder, tim merman of electriciën, maar nog niet kunnen kiezen of niet weten of ze er wel geschikt voor zijn. In de korte cursus van twaalf weken ma ken vrouwen kennis met beroepen in de electro(nica), installatietechniek, bouw, hout, metaal en schilderen. De cursus is heel practisch opgezet: vrouwen zijn zelf aan het werk in de verschillende richtingen. Na de korte cursus kunnen ze kiezen of ze een vakopleiding willen volgen die afgesloten wordt met een di ploma of certificaat. Een technische vooropleiding of wis kunde is niet nodig. Vaak is twee jaar voortgezet onderwijs al voldoende. Leeftijd 18 tot 35 jaar. Cursusgeld f 60,-. De cursus start weer begin maart. Inlichtingen Centrum BOA, tel. 030- 322767, vragen naar Hennie Groot Haar. Aan het begin van deze eeuw telde Nederland zo'n vijf miljoen inwo ners - nu zijn het er ruim drie maal zoveel. Voor de gemeente Soest was de groei nog veel sterker: van rond 5000 in woners in 1900 tot over de 40.000 nu. Veel van wat toen landbouwgrond was, of woeste grond, is inmiddels in de bebouwde kom komen te liggen. Vergezichten zijn verdwenen, maar ook veel van de woningen van toen staan er niet meer, om van de men sen van toen - die toch óók een bepa lend deel van het dorp waren - nog niet spreken. Museum Oud Soest aan de Steen- hoffstraat stelt regelmatig voorwer pen uit voorbije tijden ten toon, heeft meestal ook speciale exposities. Prentencabinet/Foto Astra bezit een grote verzameling foto's van het vroegere Soest, en ook het gemeen te-archief heeft tot doel de herinne ring aan het verleden niet verloren te doen gaan. Met name de foto's van deze drie instellingen geven een tref fend beeld van hoe het er hier vroe ger uit zag. Helaas blijkt echter bij in ventarisatie van de foto's, dat niet al tijd precies bekend is wat de foto voorstelt.Door publikatie in de Soester Courant willen we de hulp van de lezers inroepen de ontbreken de gegevens aan te vullen. Daarom zal de komende weken steeds een oude Soester foto op deze plek wor den afgedrukt, met wat er (eventu eel) over bekend is, in de hoop dat er lezers zijn die er meer licht over kun nen laten schijnen. Voor de toe komst zal het ook mogelijk zijn dat lezers foto's opsturen waarvan ze niet zeker zijn waar het precies om gaat.Uiteraard zal in een volgende editie bekend worden gemaakt wel ke informatie er bij de Soester Cou rant is binnengekomen. De kampioenen van de vogelliefhebbers-vereniging 'Vogel vreugde' hebben vorige week vrijdag de heer H. Hiep uit Hil versum tot generaal kampioen uitgeroepen. Samen met zeven andere kampioenen, die op een bepaald onderdeel een prijs hadden gewonnen, werden zij gehuldigd in het duivenzaaltje, onderkomen van Postdui ven vereniging De Z waluw. A Is enige Soester vielJ. van Klooster in de prijzen. De prijzen werden ge wonnen tijdens de jaarlijkse tentoonstelling, die van vijftien tot achttien november werd gehouden. Deze tentoonstelling werd georganiseerd samen met de vogelvereniging 'Ons genoegen' uit Amersfoort. De prijswinnaars zijn: H. Hiep (generaal kampioen en kam pioen pigment enkelingen), P.J. Butselaar (kampioen geheel en kampioen vetstof enkelingen), M. Lambrechis (kampioen stammen kanaries en stellen kanaries), P.J. Hoen (kampioen stellen pigment), H. van Bekkum (kampioen postuur), G. Schouten (kampioen tropen), J. van Klooster uit Soest (kam pioen Agaporniden) en J. Veldhuizen kampioen groteparkie - ten) Foto: Goos van der Wilt. Geheel onverwacht behaalde Ricky Erasmus afgelopen zaterdag 8 decem ber een kampioenstitel bij de D-wed- strijden voor jongens. De verwachte concurrentie van tegenstander T.H.O.B. was aanwezig, maar de Springbokken hadden zich hierop goed voorbereid. Via prachtige scores op sprong en lan- gemat werd voldoende voorsprong op gebouwd om de directe tegenstanders te verslaan. Ricky Erasmus turnde 7.00 pnt. aan ringen, 7.60 pnt. aan brug en 7.80 pnt. aan rek. De winst behaalde hij op sprong: 8.95 pnt. en een dubbele flikflak zorgden voor een prachtige 9.00 pnt. op de langemat. Ook de andere jongens turnden beter. Willem Strijbosch scoorde aan brug 7.70 pnt., op langemat 8.50 pnt., sprong 8.65 pnt. en rekstok 6.90 pnt. Met 39.00 pnt. behaalde hij een prima vijfde plaats. Ricky v. Schaffelaar turn de zijn eerste wedstrijd goed. Hij scoor de met 7.40 pnt. een keurige tweede plaats aan de ringen. Met een totaal van 36.65 pnt. behaalde hij een gedeelde achtste/negende plaats. Bart Eichholtz was ditmaal erg nerveus, maar verbaas de zichzelf en de trainer door met een totaal van 36.20 pnt. een uitstekende elfde plaats te behalen. Jan Joost Boots man scoorde met 31.50 pnt. maar liefst vijf volle punten hoger dan de vórige wedstrijd. Bij de jeugdturners namen Neil White, Michiel van Schaffelaar en Rennie Er asmus deel. Bij deze groep was de con currentie van THOB groot. Niel White kreeg voor zijn oefeningen 40.50 pnt. Dit leverde hem in het sterk bezette veld een twaalfde plaats op. Van Schaffelaar turnde zijn eerste wedstrijd bij de jeugd turners. Met zijn oefening aan het rek behaalde hij een derde plaats. Zijn pun tentotaal van 42.30 was goed voor een negende plaats. Voor Rennie Erasmus was de druk te groot. Ditmaal kon hij zijn reputatie niet waarmaken. Met name slordigheid tijdens de oefeningen en de ijzersterke concurrentie kostten hem de titel. Bij het onderdeel Langemat was hij prima op dreef. Hij voerde de oefeningen cor rect uit, maar niet in de juiste volgorde. Uiteindelijk werd hij met een verschil van vijfhonderdste tweede met een puntentotaal van 46.95 pnt. Op 19 januari krijgt Rennie Erasmus de gelegenheid zich te revancheren. Een 32-jarige Soester deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van een bruin leren koffertje, waarin zich o.a. een geldbedrag van 2500 gulden bevond. Het koffertje was weggenomen uit zijn auto, die hij aan het Hazepad had geparkeerd. De Soester liet zijn au to slechts vijf minuten onbeheerd. Voor de dief was dat genoeg om de achterruit in te slaan en het koffertje weg te ne- Wie aan sport doet leest de Soester Courant Redaktie-adres: Van Weedestraat 227 telefoon 1 41 52 Privé: A. C. Post Joh. Poststraat 352 telefoon 212 97 Van de negen gespeelde wedstrijden speelde Selby vijf keer gelijk, verloor drie keer en won slechts éénmaal. Na de koude douche vorige week in Bilt- hoven (6-2 verlies) pakte Selby einde lijk de volle winst door het tweede team van Hilversum met 6-2 te ver schalken. Vooral René Inkenhaag had in deze ze ge een groot aandeel. In de uitwedstrijd had Inkenhaag, geplaagd door een lich te blessure, niet voluit kunnen spelen. Nu slaagde hij erin Tim de Lange, die ongelukkigerwijze begon met het stuk- Voor de twaalfde maal sinds de op richting in 1979 houdt visclub 'De Eemvissers' een groot Koppel-Viscon- cours aan de rivier de Eem bij Baarn op zondag 16 december. Naar gelang het aantal deelnemers, ma ximaal honderd koppels, wordt er op die dag gevist op de Bestevaer, Daatse- laar, Molenaar, Peperbus en ophaal brug. Het viskoppel zit naast elkaar en de af stand tussen beide vissers mag niet meer dan twee meter bedragen. De wedstrijd begint om 9.30 uur en duurt, zonder pauze, tot 13.30 uur. De Eemvissers, een besloten visclub be- "De Landman wacht van 's Heeren hand Een milden zeegen op zijn land" Het tableau op de tegelwand ziet er gaaf uit, de hele schouwpartij straalt trou wens een begerenswaardige gaafheid uit. Het zou een gekoesterd hoekje van een museum kunnen zijn. In Museum Oud Soest is wel een "mooie kamer" te bewonderen, inclusief een haard, maar niet zo'n mooie als hier afgebeeld - had den we hem maar! De foto is uit het archief van de gemeen te, en archivaris Haanstra zou er graag meer over aan de weet te komen. Waar werd de foto gemaakt, wanneer, en, be langrijkste: is er nog iemand die weet wat er met al die mooie dingen is ge beurd, de tegeltjes, de wandborden, de doofpot... Is er iemand die ons verder kan helpen? Hartelijk dank! Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgeno digd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57,3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking! staande "it 35 leden, heeft al verschei dene toezeggingen gekregen van zeer bekende wedstrijdvissers, waaronder vele kampioenen en oud-kampioenen. Er is voor de winnaars een prijzenpak ket van vijfduizend gulden, waaronder CD-spelers, barbecues en stofzuigers. Daarnaast zijn er natuurlijk ook prach tige hengelsportartikelen te winnen. Op zondag 16 december kunnen de deelnemers vanaf 9.00 uur hun visnum- mer afhalen in het Wapen van Beere- stein aan de Zandvoortweg 132 te Baarn. Men kan zich opgeven tot 14 de cember van 18.00 tot 20.00 uur, tel. 02154-20479. slaan van zijn nieuwe racket, in drie ga mes te verslaan. In het herendubbelspel klopte hij samen met Marcel Pas de Hil versummers met 18-17 en 15-12. Ook in het gemengddubbelspel was een ge dreven Inkenhaag te zien, die met 7-15, 15-5 en 15-9 de basis legde voor de tweede winst van Selby. Marcel Pas, die in Hilversum verloor, revancheerde zich knap door Rob de Lange met 15-6 en 15-10 geen kans te geven. Van de twee dames enkelspelen won alleen Jeanette Westerveld. In de eerste game putte ze Nathalie Cohen zo uit, dat ze de tweede game gemakkelijk met 11-1 kon binnenhalen. De Soester dames moesten in het dubbelspel uit een diep dal omhoog klauteren. Een 4-13 achterstand in de eerste game kon slechts na een grote inspanning via een verlenging omgebogen worden in een 18-17 winst. De tweede game ging met minder moeite en 15-10 naar Selby. Dat het duo Pas-Westerveld hun mix met 15-11, 16-17 en 8-15 verloor, was voor de einduitslag slechts van statis tisch belang Selby won met 6-2. Uitslagen senioren Selby 1 - Hilversum 2 6-2 Selby 3 - Badso 4 6-2 Selby 5 - Zeewally 6 5-3 Selby 6 - Vuss 3 5-3 Uitslagen junioren Selby 2 - Nijkerk 5 5-3 Selby 3 - Inside 9 8-0 De junioren A en de Senioren waren vrijdag actief in Utrecht. Deze catego rie rijders heeft het zwaarder om hun beste tijden te verbeteren dan de jon gere deelnemers. Wanneer dan toch persoonlijke records gereden worden is dat een extra vermelding waard. Hierin slaagden Arie Treur met 1.32.82 op 1000 m. nadat het resultaat op de 500 m. maar gauw vergeten moest wor den. Bert van de Weerd evenaarde zijn goede 500 m. tijd en was sterk op de 1500 m. Verbeteringen werden gereali seerd door Peter Hopman met 45.17 (500 m.) en 1.31.47 (100 m.). Klaas Koelewijn met 2.25.13 (1500 m.), Roe lof Koelewijn met 2.29.54 1500 m.) en Eef Varekamp met 55.17 (500 m.) en 2.49.78 (1500 m.) Zondagavond was voor de junioren B en C in Utrecht het ijs beschikbaar. Snelste in zijn groep was Juliën Smink met 2.32.40. In dezelfde groep werden bij de junioren' C p.r.'s gereden door Marcel Splinter met 45.84 (500 m.) en 2.33.81 (1500 m.) en door Joep Kas- pertsmet 2.32.71 (1500 m). In de groep van de junioren B. viel Wouter v. Lunte- ren op de 500 m. Hierna reed hij een p.r. op de 1500 m. (2.49.93), hetgeen een goed herstel was. Martin Baltus reed naar een p.r. en tevens nieuw clubre cord op de 500 m. Het staat nu op 42.63 seconden. Uit Amsterdam kwamen de junioren B. en C van trainer Dijs met enkele p.r.'s op zondagavond naar huis. Het waren He len Wegerif met 1.56.74 (1000 m.), Bas v.d. Coterlet met 58.76 (500 m.) en 2.03.00 (1000 m.), Bianca v.d. Hoek met 55.81 (500 m.) en 3.09.58 (1500 m), Dennis Karssen met 44.70 (500 m.), Jorens Nolens met 57.90 (500 m.) en 3.15.3 (1500 m.). De laatste tijd was een verbetering met maar liefst 16 se conden. In Amsterdam werd door de rijders veel last ondervonden van de harde tegenwind die twee keer op de 500 meter moest worden getrotseerd. 'Stuurd programma,

Soester Courant | 1990 | | pagina 21