1 95 >R MY SOUND Uw eigen foto als Kerst- .OT kaart NieuwjaarsK^r ADVISIE werken JRANT COMBi FAGEA.TÖPPOTO 2498,- Koninklijk Huis was tegen zichtbare kunst bij Anna Paulownahuis Visser krijgt er flink van langs over optreden in grasmaaier-affaire SEMINAR? Hoezo onafhankelijk automatiseringsadvies? Advisie natuurlijk. M/V MUGRO Problemen Stichting Stimulans door, of ondanks 'de Uitdaging'? SCllOCIIISllLCI Principiële bezwaren tegen opzet Kritisch Faunabeheer trekt zich terug uit werkgroep wildbeheer College leest PvdA-fractie de les CDA wil aandacht voor 'menselijke maat' Zorgcentrum kan aan Dalweg-zuid komen Geld weg bij bedrijf OT é- luftfti 0 IjiguwjcW prettige Kerstdag^ en een FOTO VIDEO «AUDIO Afloop blijft vooralsnog duister VERGADERING? (groot of klein) Bel voor meer informatie: 02155 -11434 ^COMPUTER CONSULTANTS B.V PAGINA 2 WOENSDAG 12 DECEMBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA 3 'mijn gebruik zal maken Dr een nnakorrektievan zowel ster Courant geplaatst andagmiddag, dinsdag e mate in het weekend. taal zijn voor deze funk- sndan kuntUuwsollici- an Weedestraat 227 APK Schadeherstel Lassen t.b.v. APK Industrieweg 16a Tel. 02155-1 12 76 (Vervolg van pagina l.) Stichting Stimulans aan de Birkstraat 131. De bestaande accommodatie was hard aan vervanging toe. Het pand zou gesloopt of gesloten moeten worden en dat zou het einde betekenen van de acti viteiten van Stichting Stimulans. 'De uitdaging' met presentatrice Ange- la Groothuizen zou dat onheil kunnen voorkomen. Onder het motto 'het on mogelijke mogelijk maken', kwam het t.v.programma met de onbezoldigde di recteur van de stichting, Peter Bisschop overeen, dat niets onbeproefd zou wor den gelaten binnen een termijn van vijf dagen een nieuwe accommodatie uit de grond te stampen. 'De Uitdaging' stelde kostenbesparende factoren in het voor uitzicht, gekoppeld aan bindende voor waarden vooraf. De voorwaarden hiel den onder meer in dat de operatie in het grootste geheim voorbereid en uitge voerd zou worden. Peter Bisschop en de zijnen stemden, na het afwegen van alle voors- en tegens met deze voorwaarden in, ook en vooral omdat het bouwbedrijf G.W. van de Grift, een aantal onderaannemers en le veranciers tijdens de voorafgaande ge sprekken met de producent en Stimu lans toezeggingen hadden gedaan die kostenbesparend zouden werken. Er werd een contract getekend met Van de Grift, waarin het totaalbedrag, bijna vijf ton voor het bouwen van het logeerver- blijf, en de betalingstermijnen zakelijk werden vastgelegd. Schuld 'De Uitdaging' ging van start en alle toezeggingen werden geëffectueerd. Het programma was een succes, het pand stond erin vijf dagen, de uitdaging leek geslaagd. Maar daar begon voor Stichting Stimulans de schoen te wrin gen. Ondanks het succes van het pro gramma, bleef Stichting Stimulans ach ter met een schuld van 330.000 gulden. Er leek nog niets aan de hand, de inmid dels opgerichte 'Club van 131' hoestte 130.000 gulden op, er lag een subsidie van de provincie in het verschiet, filmgi gant Warner Bross beloofde uit de voorpremière van een nieuwe Disney- film 45.000-gulden voor Stimulans te reserveren en Van de Grift had uitstel verleend van de betaling van 70.000 gulden. Na de uitzending van 3 december stag neerden echter de inkomsten. Leijen- dekker wil zeker niet ontkennen dat het programma veel heeft gedaan voor Sti mulans, maar volgens hem is de situatie op geen stukken na zo rooskleurig als de Avro de kijkers wilde laten geloven. "Er wordt dag en nacht gewerkt door vrij willigers aan allerlei acties om te voor komen dat 'de Uitdaging' de geschiede nis ingaat als de financiële ondergang Het pand staat er, maar wat zijn de consequenties? Foto: Herman van Dam ONKYO MIDISET NU VOOR Voor alle zekarheldl van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL 02155-10344* van Stimulans," aldus Leijendekker, die alleen kan hopen dat de opzet van War ner Bross slaagt. Marie-José Hemels van de afdeling voorlichting van de pro vincie vertelt desgevraagd dat het ge sprek met Stimulans over de subsidie gewoon doorgaat, maar dat de stichting de provincie zal moeten overtuigen van de noodzaak van de vijftigduizend gul den steun. "Wat mij echter het meeste verdriet doet, is dat de Avro en IDTV in alle toonaarden onze verzoeken om na de uitzending het gironummer van de stichting in beeld te brengen, hebben af gewezen. Wanneer dat was gebeurd, had het ervoor Stimulans een stuk beter uitgezien. Bovendien werd aan het be langrijke werk van de Stichting nauwe lijks een minuutje tijd gegund. Ik vraag me echt af waar het de Avro om begon nen was: oprechte zorg om de gehandi capten in het zadel te houden of ging het louter en alleen om entertainment voor de kijker?" aldus Jan Leijendekker. Bouwbedrijf Van de Grift maakt zich geen zorgen over de vermeende finan ciële nood van de Stichting. "Wij heb ben van Stichting Stimulans zelf nog niets gehoord over het eventueel uitblij ven van de betalingen. Zolang ik van hen niets hoor, ga ik er van uit dat de za kelijke afspraken nagekomen worden," aldus directeur G.W. van de Grift. Een principieel verschil van opvatting, zo omschrijft de heer J. Poeder zijn te rugtreden uit de gemeentelijke werk groep voor het wildbeheer in de Soes- ter bossen. De heer Poeder vertegen woordigde de Stichting Kritisch Fau nabeheer in de werkgroep, die zich be zighoudt met het opstellen van een plan voor het wildbeheer, waarin dus ook ruimte is voor de jacht. Voor Kritisch Faunabeheer is de jacht wel zo ongeveer de laatst denkbare me thode om wild te "beheren", aldus de heer Poeder. Hij kan zich met de opzet van de werkgroep niet verenigen nu ge bleken is dat de werkgroep niet zo "neu traal" is als hem in eerste instantie toe scheen. De werkgroep is ongeveer twee jaar ge leden ingesteld door de gemeente, met als doel tot afspraken te komen over het wildbeheer in de gemeentebossen. Een en ander werd destijds beschouwd als een bruikbare oplossing voor de tegen stellingen, die gerezen waren over de toepassing van de jacht. In de werk groep namen vertegenwoordigers zit ting van de KNJV (Koninklijke Jagers vereniging), het IVN (Natuurbescher ming) en Kritisch Faunabeheer. De heer Poeder, die niet vanaf de start in de werkgroep zat, laat weten dat hij enige tijd op zoek is geweest naar stuk ken waaruit zou kunnen blijken wat het Romantisch tot in details. In wit en abrikoos Natuurlijk mode en foundation Laanstraat 67 3743 BC Baarn Tel. 02154-15588 Wethouder Jan Visser heeft zich bij zijn optreden tegen de grasmaaier- kunst bij het Anna Paulownahuis ge steund gevoeld door een brief, afkom stig van de dienst van het Koninklijk Huis. Daaruit blijkt dat van die kant op voorhand bezwaar is gemaakt tegen kunst in het van de weg af zichtbare deel van de tuin. De brief wordt door het College van B. W. aangehaald in de beantwoording van de vragen van WD en PvdA, naar aanleiding van de grasmaaier-affaire die Soest in de afgelopen weken min of meer in rep en roep bracht. Volgens het College zijn in het huurcontract met de galerie constructieve en esthetische wij zigingen verboden zonder schriftelijke toestemming. De brief van het Konink lijk Huis heeft bij de totstandkoming van het contract mede een rol gespeeld. Met de verhuur aan de heer Paauw van dit perceel als kunstgalerie en voor een klein deel als atelierruimte kan dezer zijds accoord worden gegaan, waarbij wordt aangenomen dat deze beeldend kunstenaar zijn moderne werken niet in het van de weg af zichtbare tuingedeelte exposeert. Dit zou ons inziens niet stro ken met en afbreuk doen aan het uiter lijk van het Anna Paulownahuis," staat er in de koninklijke briefte lezen. Vol gens het College is het buiten-expose ren - en dus ook het grasmaaier-project - daarom afhankelijk van toestemming van de verhuurster (de gemeente), en die wist van niks. B. W. wijzen erop dat het uiterlijk van het pand "bescherming behoeft", om dat het in de categorie I van de monu mentenlijst (die eraan komt) wordt op genomen. Het College (lees: Visser) ontkent verder alle inhoudelijke uit spraken over het grasmaaier-project en schrijft nu dat het niet tot de gemeente lijke verantwoordelijkheid wordt gere kend een uitspraak over kunst te doen of een waarde-oordeel te geven. Nu de sommering om het contract na te leven niet tot resultaat heeft geleid en Paauw inmiddels om wijzigingen heeft ge vraagd - omdat hij de geldende bepalin gen als "knellend" ervaart - vraagt het College de commissie ten slotte maar om een advies, zoals in het antwoord aan de VVD wordt gemeld. Bij het antwoord aan de PvdA-fractie tapt het College nog uit een ander vaatje: "Met verbazing" hebben B. W. kennis genomen van de PvdA-kri- tiek, die zij niet ter zake vinden omdat een mening over wat mooi of lelijk is niet aan de orde is. "Wij zouden het op prijs stellen indien u zich als fractie te rughoudender wilt opstellen bij het ge ven van een mening/oordeel over de handelwijze van ons College, zonder ons eerst in de gelegenheid te stellen on ze zienswijze op de zaak te geven," leest Visser de PvdA de les. De reactie van het College werd vorige week dinsdag - laat in de middag - nog bij de raadsleden thuisbezorgd. Die werden geacht nog diezelfde avond hun standpunt te ventileren in de commis- Bijna alle fracties in de Soester ge meenteraad - de een met meer geest drift dan de ander - gaan akkoord met de vestiging van een zorgcentrum aan de Dalweg-zuid, tegenover gemeente huis en politiebureau. Het centrum moet onderdak gaan bieden aan negen instellingen, zoals de polikliniek, een aantal organisaties op het gebied van de gezondheidszorg en het nieuwe Molenschot, inclusief een aantal "aan leunwoningen". De raadscommissies Ruimtelijke Orde ning en Welzijn bogen zich vorige week gezamenlijk over de schets die het Soes ter architectenbureau Duêrmeijer Ver- weij Messnig voor de "invulling" van het plan had gemaakt. Daarbij ging het overigens alleen om wat meer inzicht in het totale bouwvolume, zoals uit de toe lichting van architect Ton Verweij dui delijk werd. "Dit is alleen nog maar de opmaat, de echte muziek moet nog be ginnen," hield wethouder Frans King- ma de raadsleden voor. Het College van B. W. zal op korte termijn met de provincie gaan overleg gen, omdat die het verlossende woord zal moeten spreken over de feitelijke realisering. Het plan kreeg in beginsel de instemming van nagenoeg alle frac tiewoordvoerders. Günther Plomp (WD) vond de lokatie onomstreden, maar pleitte voor een gefaseerde aan pak. Hij ging ook akkoord met de "glo bale" invulling, al wilde hij nog geen uit spraak doen over de vraag of de polikli niek nu aan de Dalwegzijde of aan de kant van de Sint Jozefstraat moet ko men. Wiebe Meilof (GPV) vond het een sympathiek plan, maar twijfelde ot de "woonfuncties" (Molenschot) wel aan de drukke Dalweg moesten komen. "Of hechten de ouderen daar juist aan?" Hij vond het ook een stukje "on- logica" om de polikliniek aan de Dal- weg te bouwen. Menselijke maat? Bart Krol (CDA) betreurde het inleve ren van ca. 60 woningen en liet nog open of de polikliniek een of twee bouwlagen zou moeten krijgen. Zijn fractiegenoot Jan Pieter Lokker vond dat in elk geval de rotonde aan de Dal- weg te klein voor een behoorlijke ont sluiting. "Dan krijgt de polikliniek het vanzelf wel druk..." Hij toonde zich ook beducht voor een al te kolossaal com plex, met veel verborgen bureaucratie, die de drempel voor instellingen als het CMD en het Riagg zou kunnen verho gen. "Krijgt het geheel nog wel een menselijke maat?" Adriaan Pothuizen (D66) bekende in zijn hart nog steeds een voorkeur voor het Zonnegloren-terrein te hebben, maar stemde in met de Dalweg-zuid als "next best". Hij pleitte voor zo min mo gelijk ruimtebeslag, zodat er ruimte over blijft voor woningbouw. De po likliniek mocht van hem aan de Dal- weg-kant komen. Leidje Tomassen (Progressief Soest) wilde ook ruimte sparen voor woningbouw en pleitte voor een polikliniek met twee bouwla gen. Wil Stekelenburg (PvdA) hoopte dat Molenschot gauw zekerheid krijgt over nieuwbouw, want de huidige steenklomp op de Eng vond ze afschu welijk. "Het is eigenlijk niet te geloven wat daar staat..." Ze sprak overigens de wens uit dat een Soester architect t.z.t. de bouw-opdracht krijgt. 'Lelijk ding' Harry Witte (Gemeentebelangen) liet weten eigenlijk geen voorstander van de lokatie te zijn, maar meende dat het gebouw, zoals geschetst door de archi tect, wel aardig in het landschap zou passen. Zijn bedenkingen waren vooral van financiële aard. Het plan kan alleen doorgaan als het Zonnegloren-terrein voor woningbouw wordt verkocht, waar de provincie tegen is en Gemeen tebelangen ook. Ook hij informeerde naar de toekomst van het huidige Mo lenschot, "dat lelijke ding". Wethouder Frans Kingma betoogde dat het inleveren van woningbouwmoge- lijkheden enigszins wordt gecompen seerd doordat er aanleunwoningen ge bouwd kunnen worden - "dat is toch ook niet niks" - en dat het niet zo een voudig zal zijn om het huidige Molen schot te slopen. "Een luchtkasteel laat je makkelijker verdwijnen." De beslis sing is in handen van de NCHB, de huis baas van het verzorgingstehuis. Meilof betwijfelde of de bejaarde bewo ners wel aan de drukke Dalweg zouden willen wonen. De ideeën daarover wis selen volgens hem nogal. "Vroeger vond iedereen dat ze maar het best mid den in het bos moesten wonen." Kingma antwoordde dat het Molenschot-be stuur heel goed weet wat er onder de be woners leeft, en die willen volgens hem best uitzicht op wat levendigheid. gemeentebestuur destijds precies voor ogen stond met de werkgroep. Hij heeft die echter niet kunnen vinden. Wel is hem intussen gebleken dat de werk groep lang niet zo "neutraal" is als hij in eerste instantie had verondersteld, waarover hij overigens niemand een verwijt wil maken. "Inmiddels is duidelijk geworden dat het niet zo zeer gaat om een advies inza ke het beheer van de fauna (omvattende alle in het wild levende dieren), maar om het tot stand brengen van een zgn. wildbeheer-plan voor een wildbeheer eenheid van de KNJV?' Voor de heer Poeder is dat reden om zich uit de werk groep terug te trekken. Adviezen Namens Kritisch Faunabeheer heeft hij voor zijn terugtreden de gemeente drie adviezen aangereikt: 1. De gemeente behoort geen apart fau na-beheer (niet wild-beheer) te voeren, maar een geïntegreerd fauna- en flora- beheer in haar gebieden; 2. Het beleid hieromtrent behoort te worden voorbereid en uitgevoerd door of onder toezicht van de afdeling Groenbeheer en niet door een wildbe heereenheid van de KNJV; 3. Uitgangspunt zou moeten zijn: een flora- en fauna-beheerplan beoogt een zo natuurlijk mogelijke ontwikkeling van de flora en de fauna in een bepaald gebied, overeenkomstig wetenschappe lijke en ethisch verantwoorde normen. Volgens de heer Poeder kan hij een an dere opstelling niet verdedigen naar zijn achterban, de Stichting Kritisch Fauna beheer. Vorige week woensdag werd er bij een inbraak in een bedrijfspand aan de Amersfoortsestraat een geldkistje weg genomen waar 150 gulden inzat. De in- breker kwam binnen door een raam te forceren. Afgelopen weekend werd er bij een bedrijf aan de Eigendomweg in gebroken. Er werden een aantal geld kistjes gestolen, die later leeg werden teruggevonden aan de Koningsweg en kristallen voorwerpen uit een vitrine. Daarnaast werden de koffie-automaat en de computer gekraakt. VoorspoAWfl^ V0Ü^Kvl/v y - WINKELCENTRUM "HARTJE ZUID" - SOEST - TEL. 12874 Jan Visser zal zich persoonlijk mis schien nog wel eens achter zijn oren krabben over de grasmaaier-affaire, maar blijft in zijn functie als wethou der onverbiddelijk op het standpunt staan dat zijn optreden tegen het Anna Paulownahuis gerechtvaardigd is ge weest. De meeste fracties hebben voor dat optreden echter geen waardering en lieten dat de wethouder zeer duide lijk merken. In Vissers eigen raadscommissie kwam de affaire vorige week dinsdagavond breed op tafel en kreeg hij er flink van langs. Óm te beginnen moest hij nog maar eens uitleggen wat er nu allemaal aan de hand was, omdat de commissie de hele toestand alleen maar via de pers had vernomen. "Na alle emoties, en voordat we een beslissing nemen, willen we graag uw advies," hield de wethou der de commissie voor. Hij meldde nog wel dat de rest van het College het met hem eens was in zijn afwijzing van het grasmaaier-project, met uitzondering van PvdA-wethouder Frans Kingma. "Die vindt dat 't moet kunnen," aldus Visser. Ton Paauw maakte gebruik van het in- spreekrecht en wees er o.a. op dat de ga lerie drempelverlagend wil werken. "Daarom willen we soms ook kunst in de tuin laten zien." Hij toonde zich ove rigens zeer verrast over de brief van het Koninklijk Huis, die hij niet kende. Een tweede inspreker, Paul Doucet - die zich aandiende als "verontruste burger" - was heel verbaasd over het "ultimatum" van de wethouder, vooral gezien het feit dat er tot dusver alleen maar lof over de galerie was uitgestrooid. De galerie wil er heus geen kermistent van maken; wat is dan precies het probleem?" Hij vond de commotie opgeklopt en vreesde schade voor de reputatie van Soest als "kunstdorp". In 't cachot De commissieleden vielen massaal over Visser heen. Willem Blaauw (WD) verweet hem geen moeite te schuwen om in de publiciteit te komen. "In de media zet u een hoge rug op, maar dat moet u dan wél waarmaken!" Zijn grootste grief was dat het College niet consequent had ingegrepen. "Maar nee, naar ik hoor hebben de Collegele den bij de opening gezellig met een drankje in de hand staan doen alsof er niks aan de hand was, terwijl je als bui tenstaander toch moest denken dat Ton Paauw al zowat in het cachot zat." Blaauw vond dat de gemiddelde Soes ter toch alles al aan zijn laars lapt en ver weet het College laksheid en lafheid. Volgens hem hadden B. W. de brief van het Koninklijk Huis moeten respec teren, en Paauw dus ook. "Een warrig beleid; als we zo doorgaan gaat 't geheid mis in Soest," aldus de WD-er. De kunst zelf was voor hem geen punt: "Ze zijn wel stapelgek, als je 't mij vraagt, maar ze gaan hun gang maar." CDA-er Bart Krol mengde zich niet in de discussie en kondigde een schriftelij ke reactie van zijn fractie aan. Adriaan Pothuizen (D66) wees op het gebrek aan overleg aan beide kanten en hield de affaire op een vorm van "incompati- bilité d'humeur", gevolgd door een on gelukkige gang van zaken. Zowel Visser als Paauw moesten naar zijn oordeel een stapje terug doen. "Het recht moet Zijn loop hebben, maar met passende maat," aldus Pothuizen. Om de tafel Zelfs Leidje Tomassen nam het tegen haar eigen wethouder op. Ze vond dat de galerie niets had gedaan wat niet mocht. "Ga nou 's samen om de tafel zitten, dan komen we er wel uit," was haar suggestie. Wil Stekelenburg (PvdA) - die Visser verweet een onaardige brief te hebben teruggeschreven - beschouwde de hele affaire als een incident. "U moet er niet zo'n heisa van maken," hield ze de wet houder voor. "U hóefde niet naar de te levisie, maar u moest het allemaal zo nodig opkloppen." Ze vond Visser on verstandig bezig en wilde hem over deze kwestie nooit meer in de media tegen komen. Harry Witte (Gemeentebelangen) had eerst aan een "2 december-grapge dacht, door Visser en Paauw samen op touw gezet. Volgens hem was de actie van de wethouder in eerste instantie een persoonlijk initiatief geweest en hij vond hem "schoolmeesterachtig". Het contract met het Koninklijk Huis stam de naar zijn oordeel uit de tijd van Em ma, "want Beatrix heeft veel belangstel ling voor moderne kunst. Als u haar schrijft is dat probleem snel van tafel." Hij was wel blij dat Visser zijn dreige ment niet had uitgevoerd. "Anders had Soest inderdaad voor aap gestaan." Zorg voor monument De veelgeplaagde wethouder ontkende dat hij met huuropzegging had ge dreigd, alleen "attent gemaakt" op het contract. Volgens hem had ook Ton Paauw zelf toegegeven dat hij verzuimd had overleg te plegen. De zorg voor het monument stond bij hem voorop, "en een aaneenschakeling van tijdelijke ver anderingen is een voortdurende veran dering. Op de toren van de brandweer kazerne had ik 't kunnen waarderen, maar niet hier," hield hij vol. "Met be krompenheid heeft dat niks te maken. De mensen moeten met hun vingers van een monument afblijven." Hij beloofde alle opmerkingen mee te nemen naar het College. "Niet omdat we warrig, laks of laf zijn, maar omdat we voor zichtig willen omgaan met belangrijke dingen." In tweede instantie volgde nog een wel- les-nietes-discussie over de vraag of er zalen- en partycentrum Telefoon 02155-14282 nu gedreigd was met huuropzegging. Ton Paauw wees er verder fijntjes op dat de koninklijke brief niet van toepassing was, want hijzelf had immers geen kunst geëxposeerd in de tuin... Ook maakte hij aan de hand van de stukken duidelijk dat in het definitieve huurcontract - op zijn verzoek - destijds een zinsnede was geschrapt over "de plaatsing van kunst werken in de tuin", zodat hij onschuldig was. In constructieve of esthetische zin had hij niets veranderd, stelde hij vast. Bedachtzaamheid Blaauw bleef van mening dat het alle maal Vissers schuld was, omdat hij uit was op publiciteit, en dat hij consequent had moeten zijn. Ook Meilof vond dat Visser had moeten ingrijpen, al vond hij ook dat een galerie best even uit de band mocht springen. "Soms vind ik 't heel getikt, maar dat is ook wel weer eens leuk." Pothuizen, Tomassen en Stekelenburg voelden het meest voor een bemiddelingspoging, bijvoorbeeld door wethouder Frans Kingma, of door ambtenaren, zoals Witte voorstelde. Pothuizen gaf de wethouder nog een waardevol advies mee: "Bedachtzaam heid!", en Stekelenburg deed tenslotte nog de suggestie de grasmaaiers ter ge legenheid van de feestdagen te voorzien van feestverlichting. Visser sloot de discussie zonder conclu sies af. De kwestie zou deze week onge twijfeld in het College weer ter sprake komen. Wat dan de afloop zal zijn is vooralsnog duister. Advisie Computer Consultants b.v Vredehofstraat 13, 3761 HA Soest

Soester Courant | 1990 | | pagina 3