Openbaar onderwijs wil imago verbeteren A.A. VAN BREUKELEN B.V. BIEDT AAN: Soest 50 jaar geleden vraagt uw aandacht voor HYPOTHEKEN "Een hypotheek regelen?..." "Bel ons voor een vrijblijvend advies! adviseurs in.. HYPOTHEKEN VASTGOED ASSURANTIËN Commissieleden willen bomen in Hildebrandlaan behouden Tegemoetkoming bij overgang op milieuvriendelijk boeren? Accountantskantoor J.H. Braber RA 13 december 1940 WOENSDAG 12 DECEMBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA 5 Monumentenverordening gemeente Soest De burgemeester van de gemeente Soest maakt bekend dat op 15 decem ber 1990 de Monumentenverordening gemeente Soest in werking treedt. Bij zijn besluit RB. 89-117 d.d. 29 juni 1989 heeft de gemeenteraad deze ver ordening vastgesteld. Genoemde verordening ligt gedurende de termijn van drie maanden tot 5 maart 1991 ter inzage bij de afdeling Voorlich ting in het Gemeentelijk INFOrmatie- centrum en de afdeling Ruimtelijke Or dening en Bouwzaken in het raadhuis aan het Raadhuisplein 1 te Soest. De tekst van de verordening is tegen be taling van f 9,50 aan legeskosten ver krijgbaar bij het INFOrmatiecentrum. Winkels mogen open op Tweede Kerstdag (Aanwijzing bijzondere dag als bedoeld in artikel 9, eerste lid Winkelsluitings wet 1976). Burgemeester en Wethouders maken hierbij bekend dat zij voor het jaar 1990 de volgende dag hebben aangewezen als dag, waarop de in de artikelen 2, eer ste lid onder b en g 7 en 8 van de Win kelsluitingswet 1976 vervatte verboden niet gelden: Tweede Kerstdag, 26 december 1990. Het vorenstaande betekent dat in Soest en Soesterberg alle winkels alsmede de bedrijven, waar gewoonlijk goederen aan het publiek plegen te worden ver kocht dan wel te koop worden aangebo den, op genoemde dag voor het publiek geopend mogen zijn. Tevens is de uitoefening van straathan del voor degenen, die daarvoor vergun ning van het College hebben, op ge noemde dag toegestaan. Ontwerp-Hinderwet- vergunning Bij ae afdeling Milieubeheer van de ge meente Soest, Raadhuisplein 1, kamer 2.27, ligt vanaf heden op werkdagen van 08.30 tot 12.30 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan tij dens de openingsuren, ter inzage de ontwerpen van de beschikking op de verzoeken van: A. Technisch Bureau "Hoenselaar" B.V., Industrieweg 16B, voor het op richten van een lastechnisch bedrijf op het perceel Industrieweg 16B; B. J.C. van Soest, Mijndenseweijk 19, 3632 NT Loenen a/d Vecht, voor het oprichten van een dressuurstal op het perceel Peter van de Breemerweg on genummerd; C. Forbo Paradetapijt B.V., Wetering- pad 7, voor het oprichten van een sta- lenmakerij en etalagedienst op het per ceel Kostverlorenweg 5C. Gemotiveerde bezwaren tegen de ont- werp-beschikking kunnen schriftelijk worden ingebracht door de aanvrager en degenen die reeds schriftelijk of mondeling bezwaar hebben gemaakt tegen het verzoek om vergunning en door hen die daartoe redelijkerwijze niet (tijdig) in staat zijn geweest. De be zwaarschriften moeten bij het gemeen tebestuur worden ingediend vóór 27 december 1990. Indien men dat wenst, worden de per soonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend ge maakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het be zwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. Hinderwetaanvragen Bij de afdeling Milieubeheer van de ge meente Soest, Raadhuisplein 1, kamer 2.27, ligt vanaf heden op werkdagen van 8.30 tot 12.20 uur, alsmede in de bi bliotheek aan de Albert Cuyplaan tij dens de openingsuren, ter inzage de verzoeken met bijlagen van: A. Autobedrijf Eemland B.V., Beu kenlaan 80, voor het oprichten van een verkoop- en herstelinrichting van mo torvoertuigen, annex verkooppunt van motorbrandstoffen, annex gas op het perceel Beukenlaan 80; B. Drukkerij Interprint Soest B.V., Van Weedestraat 143, voor het oprich ten van een drukkerij op het perceel Van Weedestraat 143. Gemotiveerde bezwaren tegen het ver- Een hypotheek' Altijd weer moeilijk om de juiste keuze te maken. Een belangrijke keuze die wij met onze ervaring op dit gebied voor een stuk kunnen vereenvoudigen. Door onze bemiddeling kunt u rekenen op lagere rente voor uw hypotheek. Meer hierover kunt u vinden in onze gratis hypotheekbrochure. Hij ligt voor u klaar' AA van Breukelen B.V.: Hypotheekadviseurs A A. van Breukelen B V. is een onafhankelijk adviesbureau mei 20 jaar ervaring in: hypotheken, vastgoed en assurantiën Om objectief te adviseren bemiddelen wij tussen 35 gerenommeerde 1 bankinstellingen. adviseurs in A A. van Breukelen B V aaviseuo UI... Koninginnelaan40. \3762 DG Soest hypotheken vastgoed ossuiantièn BEL: 02155- 17962/23789 lenen van de vergunning kunnen door eenieder gedurende een maand na dag tekening van deze kennisgeving schrif telijk worden ingediend bij het gemeen tebestuur. De ingekomen bezwaar schriften worden mede ter inzage ge legd. Eenieder kan ook mondeling in persoon of bij gemachtigde bezwaren inbrengen op een openbare zitting, waar gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling, te houden op verzoek. U gelieve daartoe desgewenst vóór 3 januari 1991 een afspraak te ma ken. Indien men dat wenst worden de per soonlijke gegevens van degene die een bezwaar indient niet bekend gemaakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het bezwaarschrift bij het gemeentebestuur worden inge diend. Beroep tegen de op het verzoek geno men beslissing kan later, behalve door de aanvrager en de adviseurs, slechts worden ingesteld door degene die bin nen de gestelde termijn schriftelijk of mondeling bezwaar heeft ingebracht, tenzij wordt aangetoond dat hij redelij kerwijze niet in staat is geweest (tijdig) bezwaren in te dienen. Hinderwetaanvragen Bij de afdeling Milieubeheer van de ge meente Soest, Raadhuisplein 1, kamer 2.27, ligt vanaf heden op werkdagen van 08.30 tot 12.20 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan tij dens de openingsuren, ter inzage de verzoeken met bijlagen van: A. K.H. Drees, Veenzoom 8a voor het oprichten van een trainings- en fokin- richting voor drafpaarden op het per ceel Veenzoom 8a; B. Cultuurtechniek H.G. van Dorres- teijn B.V., Wieksloterweg w.z. 23 voor het oprichten van een groothandel en vervoer van alle soorten en hulpmidde len als zand, grond enz., stalling van ge reedschappen en groot materiaal op het perceel Dorresteinweg 119; C. B.P.C. Gugelot, fa. Nedlow Scienti- fic, Postbus 434, voor het oprichten van een handelsonderneming op het per ceel De Beaufortlaan 22B. Gemotiveerde bezwaren tegen het ver lenen van de vergunning kunnen door eenieder gedurende een maand na dag tekening van deze kennisgeving schrif telijk worden ingediend bij het gemeen tebestuur. De ingekomen bezwaar schriften worden mede ter inzage ge legd. Eenieder kan ook mondeling in persoon of bij machtigde bezwaren in brengen op een openbare zitting, te houden voor: A. op woensdag 2 januari 09.00 uur; B. op woensdag 2 januari 10.00 uur; C. op woensdag 2 januari 11.00 uur in kamer 3 van het gemeentehuis, Raad huisplein 1. Indien men dat wenst, worden de per soonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend ge maakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het be zwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. Beroep tegen de op het verzoek geno men beslissing kan later, behalve door de aanvrager en de adviseurs, slechts worden ingediend door degene die bin nen de gestelde termijn schriftelijk of mondeling bezwaar heeft ingebracht, tenzij wordt aangetoond dat hij redelij kerwijze niet in staat is geweest (tijdig) bezwaren in te dienen. Hinderwetvergunning Bij de afdeling Milieubeheer van de ge meente Soest, Raadhuisplein 1, kamer 2.27, ligt vanaf heden op werkdagen van 08.30 tot 12.20 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan (en voor F. bij de dependance Publieksza- ken, Dorpsplein, Soesterberg) tijdens de openingsuren ter inzage de beschik king op de verzoeken van: A. N.V. Regionaal Nutsbedrijf Eem land, Lange Brinkweg 81, voor het op richten van een aardgasvulstation op het perceel Lange Brinkweg 81; B. P.H.L.T. Bisschop, Birkstraat 131, voor het oprichten van een pony- en paardrijclub op het perceel Birkstraat 131; C. A.P. van Doorn, Wieksloterweg w.z. 21, voor het oprichten van een opslag van boomstammen eri bosproducten op het perceel Nieuwe Gracht 4; D. A.A. Kuyer Metaalbewerking- Montage, Industrieweg 46, voor het oprichten van een bedrijf voor metaal bewerking en montagewerkzaamheden op het perceel Industrieweg 46; E. A.C. van de Meiden, Muiderschans 221, voor het oprichten van een cafébe drijf op het perceel Koninginnelaan 42; F. Enzypharm B.V., Postbus 54, voor het oprichten van een biochemisch pharmaceutisch laboratorium op het perceel Amersfoortsestraat 65, Soes terberg. Beroep tegen deze beschikking kan worden ingediend door: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degenen die tegen de aanvraag om vergunning tijdig bezwaren hebben ingediend; d. enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijze niet (tijdig) in staat is geweest eerder be zwaren in te brengen. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019,2500 EA 's Gravenhage, binnen een maand na de dagtekening van deze kennisgeving. Zij die een beroep instellen kunnen overeenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State een verzoek doen om schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Dit verzoek moet worden gericht aan de voorzitter van de Afde ling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's Gravenhage. De beschik king wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Commissievergadering Woensdag 12 december, 20.00 uur: Minderheden Agenda o.a.; de 40%-eigen-bijdrage- regeling; sociale vernieuwing; verga derschema eerste helft 1991. Info-koffertje voor onderwijs-wethouder Swinkels Donderdagavond, aan het begin van de commissie milieu, verkeer en on derwijs, mocht wethouder Mieke Swinkels van onderwijs uit handen van directeur van basisschool Overhees G. de Jong het eerste info-koffertje in ontvangst nemen, dat een bijdrage moet leveren aap het verbeteren van het imago van het openbaar onderwijs. De openbare basisscholen willen zich duidelijke presenteren aan de ouders van toekomstige leerlingen. Het kof fertje is ontwikkeld voor de zeven openbare basisscholen in Soest. Een werkgroep, met daarin vertegen woordigers van de gemeentelijke mede zeggenschapsraad openbaar onderwijs, de openbare basisscholen en de ge meentelijke afdeling onderwijs, heeft zich de afgelopen maanden bezig ge houden met het onderwerp 'het verbe teren van het imago van het openbaar onderwijs'. Het gemeentebestuur wil als bestuur van de openbare basisscholen bevorderen dat deze vorm van onder wijs op de juiste wijze naar buiten wordt gebracht. Daartoe is voor de zeven openbare basisscholen in Soest het in fo-koffertje ontwikkeld. In dit koffertje komt algemene informa-: tie over het openbaar onderwijs en^de basisscholen kunnen er hun eigen spe cifieke informatie bij doen. Er zijn tweeduizend koffertjes gemaakt. Op de buitenkant van het koffertje is de belangrijkste karakteristiek van het openbaar onderwijs al zichtbaar: 'Niet Directeur G. de Jong van de openbare basisschool Overhees bood wethouder Swinkels het eerste koffertje aan. Foto: Goos van der Wilt. apart, maar samen', aldus de werk groep. Alle kinderen, ongeacht politie ke, religieuze of culturele achtergrond zijn welkom op de openbare school. Zij worden in wederzijds respect onderwe zen en voorbereid op het functioneren in een veelkleurige maatschappij. De openbare basisschool is het nog onbe dorven spiegelbeeld van de maatschap pij: samen is heel gewoon. Dit staat te lezen in de brief die onderdeel uitmaakt van de inhoud van het koffertje. Wethouder Mieke Swinkels overhan digde het koffertje op haar beurt weer aan alle directeuren van de openbare basischolen. Namens de commissie gaf Progressief Soest-raadslid Leidje Tho massen een pluim aan de werkgroep. De heer G. de Jong voegde er nog aan toe dat de informatie in het koffertje er onder meer ook in het Turks zal komen. van BREUKELEN bv hypotheken vastgoed assurantiën A.A. van Breukelen B.V. is een onafhankelijk adviesbureau met 20 jaar ervaring in: hypotheken, vastgoed en assurantiën. A.A. van Breukelen B.V. Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest 02155- 17962/23789 LIDNBtd SOEST Theo Dobbehof Geschakelde middenwoning met vrije tuin en berging. Indeling: entree, toilet, woon kamer met open trap naar boven, eikenhouten keuken met gasfornuis en koel- vries- combinatie en v.v. een Close- in boiler. De gehele begane grond is v.v. een plavuizen vloer. Verdieping: grote overloop, 3 slaapkamers, badkamer met ligbad, vaste wastafel en 2e toilet. Vaste trap naar de zol der met een grote 4e kamer. Het geheel verkeert in perfecte staat van onderhoud. Gevraagde koopsom f 179.000,- SOEST van Goyenlaan Gunstig gelegen 2-kamer (v/h 4) appartement op de 1e etage van het flatgebouw met berging op de begane grond en een garage. Ind.: entree, groot toilet, woonkamer, keuken en bij keuken, slaapkamer en een douchecel met vaste was tafel. Gevraagde koopsom f 90.000,-, Gevraagde koopsom garage f 17.500,- SOEST Kerkpad ZZ Vrijstaand woonhuis met schuren en mooi aangelegde zonnige tuin op ca. 1000 m2 grond. Indeling: grote kelder, entree, zitkamer, grote keuken en bij keuken, toilet en douchecel. Verdieping: grote overloop, 3 slaapkamers, zolder met vaste trap. Gevraagde koopsom f 339.000,-. SOEST Waldeck Pyrmontlaan 2 percelen bouwgrond nabij het centrum gelegen in een rustige woonomgeving. Perceel 1groot ca. 760 m2 Gevraagde koopsom f 267.500,- Perceel 2: groot ca. 715 m2 Gevraagde koopsom f 262.500,- SOEST Laanstraat Vrijstaand woonhuis met grote tuin en geheel onded^vA kantoorruimte (2 x 50 m2). Indeling: entree, luxe keuken met inbouw apryjr^Zj\ \amer met ligbad, woonkamer met aangrenzende eethoek (open haard/pla^\ZVJ Ttserre. Verdieping: overloop, 3 slaapkame.-^V\*-iet trap. Zowel het woonhuis als de kanti\JI zijn voorzien van c.v. Gevraagde koopsom f 249.000,-^ Dief met 900 gulden uit kassa verdwenen Een onbekende dief maakte zichzelf vorige week 900 gulden rijker bij een winkel aan de Van Weedestraat. Het personeel was even een trapje lager een onderdeel opzoeken, toen de man of vrouw een royale greep uit de kassa deed en er met de buit vandoor ging. Wethouder verontschuldigt zich voor misverstand Een vergissing en we zullen het nooit meer doen. Daar konden de heer Bar stra en de andere bewoners van de Hil debrandlaan op vertrouwen. In de commissie milieu en verkeer veront schuldigde wethouder Mieke Swinkels zich voor de ongelukkige samenloop van omstandigheden, waardoor slechts één bewoner van de Hilde brandlaan op de hoogte was gesteld van de bespreking van hun trottoirs in dè commissie. Een meerderheid in de commissie sprak zich daarbij uit voor een oplossing waarbij de bomen in de straat gespaard worden. Zuider-Eng aangemeld als 'relatie-gebied' Als het aan de werkgroep ligt die zich momenteel bezighoudt met de plan nen om de zuidelijke Eng in te richten als landschapspark, meldt de gemeen te het gebied bij de provincie aan als "relatie-gebied". De boeren maken dan kans op een tegemoetkoming voor de derving van hun inkomsten, als ze overgaan op milieuvriendelijker vor men van landbouw. De Zuider-Eng moet een gebied wor den met minder milieu-belasting dan nu, vindt de werkgroep. Dat kan bij voorbeeld door het braak laten liggen van akkerstroken en het aanbrengen van "corridors" met bloemenhagen voor vlinders en bijen. Verder zouden de boeren het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen moeten opgeven en bemesting zoveel mogelijk achter- De vergadering is openbaar en wordt gehouden in het gemeentehuis aan het aadhuisplein 1. Publiek kan meepratenp Vanaf één kwartier vóór en tot aanvang van een commissievergadering kunnen sprekers uit het publiek zich bij de voorzitter of secre taris van de commissie melden voor het stel len van vragen of het geven van een toelich ting bij een bepaald agendapunt. Voor de behandeling van de agenda geeft de voorzit ter de sprekers uit het publiek de gelegen heid hun opmerkingen kort en bondig aan de commissie kenbaar te maken. De spreek tijd is beperkt tot 5 minuten per persoon en duurt in totaal niet langer dan 30 minuten. In het gemeentelijk INFOrmatiecentrum kan men de stukken van de commissie in zien. Om zeker te weten of een bepaald onder werp tijdens deze commissie zal worden be handeld, is het verstandig eerst het gemeen telijk INFOrmatiecentrum te bellen (tele foon 93459). Informaties: INFO-CENTRUM. i RAADHUISPLEIN 1, Telefoon (02155) 93777. Open maandag t/m vrijdag. Informatietelefoon met actualiteiten: j tel 93665 (24-uurs-service). wege laten. De ideeën zijn onderdeel van een "totaal-pakket", waarbij het maïs op de Eng-akkers plaats moet ma ken voor graangewassen. Wil een dergelijk plan kans van slagen hebben, aldus burgemeester De Widt vorige week, dan is het nodig dat de in komenspositie van de boeren op de Eng niet wordt aangetast. In dat verband vindt de aanmelding plaats als "relatie- gebied". De naam verwijst naar de zgn. "relatie-nota", op grond waarvan de Rijksoverheid middelen ter beschik king stelt voor het sluiten van speciale beheersovereenkomsten. De provincie stelt vast welke gebieden voor deze overeenkomsten in aanmerking komen. Hooischuur. De gemeente gaat op treden tegen de illegale bewoning van een hooischuur aan de Beckeringh- straat 45. B. W. hebben eigenaar J. Laseur tot 1 maart a.s. de tijd gegeven de schuur te ontruimen, nadat de Raad van State de gemeente onlangs in het gelijk stelde in het conflict. Het schor- singsverzoek van Laseur werd verwor pen. "Drie maanden is een redelijke ter mijn," aldus burgemeester De Widt. Kinderboerderij. B. W. willen het verzoek van de kinderboerderij De Vrij Teugel om 40.000 gulden voor extra onderhoud pas honoreren bij de behan deling van de accommodatie-nota over de welzijnsgebouwen in Soest. Het geld is nodig voor het verbeteren van het drassige terrein rondom het nachtver blijf van de dieren, voor de vernieuwing van de keuken en voor de aansluiting op het riool. Het College heeft besloten niet nu al een apart bedrag beschikbaar te stellen, maar te wachten op de ac commodatie-nota. VVD-raadslid Ellen Spijk gaf de wet houder nog wel een veeg uit de pan: "U heeft gezegd dat u contact met hen had gehad, dat blijkt nu dus helemaal niet waar te zijn. Ik kan in het vervolg maar beter bij de vraagsteller nagaan of het zo is, in plaats van bij u." Ook Gerrit Lee- flang was niet gelukkig met de manier waarop met de bewoners was omge gaan. In een brief aan de bewoners legt het college uit dat in de commissie slechts werd besproken of het onderhoud aan de trottoirs in de planning voor het weg onderhoud voor 1991 wordt opgeno men of niet. Over de invulling van de werkzaamheden zal nog zeker met de Hildebranders overlegd worden, aldus het college. De heer Bartstra pleitte namens zijn medestraatbewoners voor een snelle re novatie van de stoepen in de Hilde brandlaan. Die zijn volgens hem levens gevaarlijk. De commissieleden vonden dat de stoepen wel in de planning opge nomen moesten worden, maar van een voorkeursbehandeling waren zij geen voorstander. Gemeentebelangen, Pro gressief Soest, WD en PvdA pleitten bovendien voor een oplossing waarbij de bomen in de Hildebrandlaan behou den konden worden. Ook hierbij weer een verwijt in de richting van de wet houder, ditmaal van Gerrit Leeflang (Gemeentebelangen): "U suggereerde dat de bomen helemaal niet behouden konden blijven, nu blijkt dat dat wel de gelijk kan, maar alleen meer geld kost." Wil Stekelenburg van de PvdA nam de gelegenheid te baat om nog even op het stokpaardje van haar partij - waar het gaat om wegenonderhoud - te hame ren: het oppotten van onderhoudsgeld aan wegen, totdat bekend is wat er met het Soester wegennet gaat gebeuren. "In ieder geval geen geld voor groot on derhoud aan de Nieuweweg," aldus het PvdA-raadslid. Er ontstond in de com missie een discussie over de noodzaak van geld voor noodoplossingen en de onzinnigheid van geld reserveren. Uit eindelijk was men het met elkaar eens, dat er geld beschikbaar moest zijn voor het uitvoeren van noodreparaties, zeker wanneer de verkeersveiligheid daarbij was. Snelheidscontrole De politie hield vrijdagmiddag aan de Dalweg een snelheidscontrole met be hulp van de radarapparatuur. Van de 294 passerende auto's bleken er 31 har der dan 65 km/u te rijden. De bestuur ders krijgen daarvoor nog een bekeu ring. De top lag op 79 km/u. DIENSTVERLENING AAN MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF Oude Utrechfseweg 12 - 3768 CC Soest - Telef. 02155 - 1 69 1-1 De gemeente-begrooting gereed Een tekort van f 43.500,- Het geheel toch niet ongunstiger dan vorige jaren Geen verhooging van belasting De ontwerpen der gemeente- en bedrijfsbegrootingen voor 1941, alsmede de begrootingen van Maatschappelijk Hulpbetoon en het Natuurbad, zijn door B. en W. aan den raad aangeboden. Dat vooral de gemeente-begrooting in mineur is gesteld, laat zich denken. Toch is het eindresultaat niet nadeeliger dan voorgaande jaren, Kon in vorige jaren de schaal in evenwicht worden ge houden, doordat de totale inkomsten gelijk konden worden gehouden aan de totale uitgaven, voor 1941 is dit vooralsnog niet mogelijk. Voor 1941 zijn de totale ontvangsten geraamd op f f 1.180.899.09 en de uitgaven op f 1.224.399.09, hetgeen een verschil geeft van f 43.500,- Bij de vaststelling van de begrooting 1940, welke eveneens niet met eigen middelen sluitend kon worden gemaakt, kon een extra bijdrage en een belas- tingbijdrage uit het werkloosjieidssubsidiefonds worden geraamd van in to taal f 65.800,-, doch thans is dit niet mogelijk, omdat het verleenen van deze bijdragen niet meer mogelijk is. In plaats hiervan bestaat thans de gelegen heid, dat, zoo noodig, een bijzondere bijdrage uit 's Rijks kas kan worden toe gekend. Met betrekking hiertoe echter hebben Ged. Staten weer medege deeld, dat indien de begrooting niet op de gewone wijze sluitend is te maken, voorloopig geen post voor een bijzondere bijdrage uit 's Rijks kas moet wor den opgenomen. De aandachtige lezer zal wellicht de opmerking maken, dat wanneer voor 1940 een bijdrage noodig was van f65.800 en voor 1941 slechts een tekort behoefde te worden geraamd van f43.500, het jaar 1941 nog een gunstiger beeld geeft dan 1940, het geraamde tekort immers is f 22.300,- min der dan voor 1940. Hierbij moet men echter bedenken, dat op de begrooting 1941 allereerst als inkomste kon worden geboekt het batig saldo van de reke ning 1939, zijnde een bedrag van f43.327.02, zoodat het tekort voor 1941 uit eindelijk is f 43.327.02 en f 43.500,-, dus in totaal f 86.827.02. Van eenig overschot van de rekening 1938 was bij de samenstelling der begrooting 1940 geen sprake. Voor het nu ontstane tekort van f 43.500,- zullen B. en W. een bijdrage uit 's Rijks kas aanvragen en over het resultaat hiervan zullen wij voorloopig het hoofd nog maar niet breken ST. NICOLAAS OP BEZOEK Voor zijn vertrek van hier heeft St. Nicolaas nog kans gezien bij enkele ver- eenigingen op bezoek te gaan. Zaterdagmiddag was hij o.m. de gast van de Soester Turnclub. Tevoren had hij zijn bezoek aangekondigd, zoodat men hem op een bijzondere wijze kon ontvangen. De heer De Geus, pianist van de vereeniging, wist de stemming er spoedig in te brengen en de St. Nicolaaslied- jes klonken, dat het een lieve lust was. De heer P. Swager vertoonde een mooie serie lantaarnplaatjes, welke zeer in den smaak vielen en de namens St. Nico laas intusschen rondgedeelde versnaperingen, lieten zich daarbij goed ver werken. Het belangrijkste moment kwam echter, toen St. Nicolaas persoon lijk verscheen. Sint liet zich over alles en nog wat gedurende het laatste jaar in lichten en toonde hierover zijn tevredenheid. Kleinen en grooteren moesten op het matje komen en hoewel menig complimentje werd gemaakt, moest een enkeling ook nog wel eens een vermaning incasseeren. De heer v.d. Linden dankte aan het einde St. Nicolaas voor zijn bezoek, alsmede allen, die op eeni- gerlei wijze aan den feestmiddag hadden meegewerkt. Maandagavond was Sint op bezoek bij de dames en heeren van de R.K. Gymnastiekvereniging "Crescendo". Toen de dames en heeren aan het begin van den avond in een oefening toonden, hoever zij het in lenigheid en vlug heid hadden gebracht, stapte St. Nicolaas binnen. Over het door hen getoon de had Sint groote bewondering. De hierna geschonken thee met versnape ringen lieten de dames en heeren maar ook Sint Nicolaas, zich goed smaken. Als we zien naar de hierna door hem uitgereikte cadeautjes, moet Sint wel goed bekend zijn met de gedragingen der door hem bedachten en dat daarbij het komische element niet was vergetenspreekt van zelf. Sint kon ditmaal iets langer blijven dan gewoonlijk, waardoor deze avond voor bestuur, leiding en leden een zeer gezellige avond werd. VATEN WASSCHEN Is een kwestie van overleg, wil men er gauw doorheen zijn. Sorteeren van bor den, schoteltjes, kopjes, lepels en vorken voorkomt, dat de aanrecht een rom melig aanzien krijgt. Van belang is, dat men al datgene wat bij het koken noodig is, dadelijk opbergt. De etensresten, die op de borden overgebleven mochten zijn, worden dagelijks in een klein email emmertje gedaan en aan den man, die ook groentenafval en schilllen ophaalt, medegegeven. Niet het geringste mag verloren gaan, omdat alles nog als veevoeder aangewend zal moeten worden. De borden worden eerst afgespoeld, eerst daarna in goed heet water met een weinig soda of een ander preparaat, dat in den handel is, gewasschen, naspoelen in heet water in den lekbak laten drogen. Vatenkwas ten en diverse soorten borstels vergemakkelijken het werk. Aangeslagen wa terkaraffen kan men schoonmaken met gekneusde eierschalen. Voor het rei nigen van kristallen glazen kan een weinig borax gebruikt worden.

Soester Courant | 1990 | | pagina 5